РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829895<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гуляєва Г. Б. 
Фізіолого-біохімічні зміни рослин сої за впливу фітопатогенних мікроорганізмів та передпосівної обробки насіння нанохелатами молібдену / Г. Б. Гуляєва, І. П. Токовенко, Т. Т. Гнатюк, М. М. Богдан, В. П. Патика // Фізіологія рослин і генетика. - 2022. - 54, № 2. - С. 123-133. - Бібліогр.: 33 назв. - укp.

В умовах вегетаційних дослідів вивчали вплив на фізіолого-біохімічні параметри рослин сої інокуляції різними фітопатогенами (вірус звичайної мозаїки квасолі (ВЗМК), Acholeplasma laidlawii, Xantomonas axonopodis pv. glycines) як окремо, так і за передпосівної обробки насіння нанохелатами молібдену. Виявлено пригнічення фотосинтетичної активності листків рослин у всіх досліджених варіантах. При цьому інтенсивність темнового дихання зростала у варіантах інокуляції ВЗМК і бактеріальним збудником та за передпосівної обробки нанохелатами молібдену й інокуляції ВЗМК. Транспірація листків сої найістотніше зростала за інокуляції X. axonopodis pv. glycines і найбільше знижувалася за інокуляції ВЗМК, а також у варіантах передпосівної обробки Mo + ВЗМК і передпосівної обробки Mo + X. axonopodis pv. glycines. Вміст фітогормонів IОК і АБК знижувався в листках рослин, інфікованих фітоплазмою і бактеріальним збудником, та істотно зростав за ураження ВЗМК. Проте за передпосівної обробки насіння сої нанохелатами молібдену в листках рослин знижувався вміст обох фітогормонів, що можна пояснити тривалою дією підвищеної температури повітря протягом вегетаційного періоду, що вдень сягала 30 <$E symbol Р>C і більше. Iнокуляція фітоплазмою і ВЗМК за передпосівної обробки насіння сої нанохелатами молібдену спричинювала зниження вмісту IОК і АБК, тоді як за бактеріальної інокуляції вміст IОК у листках рослин сої знижувався, а вміст АБК зростав. Вміст у тканинах листків фенольних сполук підвищувався в усіх досліджених варіантах. Отже, за умов комбінованого стресу, спричиненого підвищеними температурами і фітопатогенним інфікуванням, передпосівна обробка насіння сої нанохелатами молібдену виконувала регуляторну функцію щодо рослинного метаболізму, сприяла зростанню стійкості до негативної дії інфікування фітопатогенами.


Індекс рубрикатора НБУВ: П213.6-27 + П213.6-4

Рубрики:
 Соя 

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського