РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829903<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Левенець Т. В. 
Кадмієвий стрес у рослин: токсичність та механізми стійкості / Т. В. Левенець, О. Є. Смірнов, Н. Ю. Таран, Л. М. Михальська, В. В. Швартау // Фізіологія рослин і генетика. - 2022. - 54, № 4. - С. 279-310. - Бібліогр.: 138 назв. - укp.

Зростання рівнів забруднення екоценозів кадмієм, передусім за внесення фосфорних добрив і промислової діяльності, потребує проведення досліджень механізмів прояву токсичності його для рослин. Розглянуто розвиток адаптаційної відповіді рослин на вплив кадмію, яка проявляється на усіх рівнях організації рослинного організму, починаючи від загальних морфоанатомічних змін окремих органів і до регуляції експресії генів окремих білків. Відмінності у здатності різних видів, сортів і окремих представників усередині популяцій до поглинання, накопичення, транслокації та перерозподілу кадмію, а також різниця в їх Cd-толерантності на практиці дуже часто виявляється пов'язаною з наявністю або відсутністю, особливостями будови, експресії й локалізації селективних транспортерів елемента. Розглянуто механізми регуляції токсичної дії кадмію на рослини на клітинному рівні. Показано, що резистентні до впливу кадмію рослини здатні обмежувати поглинання елемента та/або мають потужні системи його детоксикації. Такі рослини частину пулу асимільованого вуглецю спрямовують у кореневі виділення органічних сполук, що хелатують токсичний елемент. Транслокація кадмію від коренів до пагонів у них пригнічується в зоні ендодерми. Після проникнення елемента в клітину, рослини використовують різноманітні механізми для детоксикації кадмію. Важливим є синтез у рослинах метал-хелатних пептидів, cys-білків, які зв'язуються з кадмієм і зменшують його токсичність. Детоксикація кадмію реалізується й регуляцією транспорту елемента через плазматичну мембрану і тонопласт. Антиоксиданти та антиоксидантна активність клітин також мають значення у підвищенні стійкості рослин до кадмію. Експресія генів, які кодують ферменти, що беруть участь у репарації пошкоджень, викликаних АФК, посилює толерантність до кадмію. Таким чином, зростання рівнів забруднення екоценозів кадмієм, передусім за внесення фосфорних добрив і промислової діяльності, формує небезпечний чинник токсичного впливу на рослини. Узагальнення даних з механізмів стресу виокремлює особливості дії кадмію і його локалізації у тканинах рослин, а також шляхи формування стійкості до впливу кадмію. Представлений матеріал може бути основою для контролю фітотоксичності кадмію, розробки підходів до фіторемедіації та формування екологічно безпечних агрофітоценозів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського