РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829909<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Колупаєв Ю. Є. 
Мелатонін у рослин: участь у сигналінгу й адаптації до абіотичних чинників / Ю. Є. Колупаєв, Д. А. Тарабан, Ю. В. Карпець, В. Г. Панченко // Фізіологія рослин і генетика. - 2022. - 54, № 5. - С. 371-386. - Бібліогр.: 64 назв. - укp.

У світі інтенсивно накопичуються дані стосовно синтезу й фізіологічних функцій у рослин нейротрансмітерів, властивих тваринним організмам. Одним із них є мелатонін, який останніми роками розглядають як поліфункціональний біорегулятор рослинних організмів. У першому вітчизняному огляді з фітофізіології мелатоніну узагальнено відомості про шляхи синтезу і метаболізму мелатоніну в рослин. Розглянуто феноменологію змін ендогенного вмісту мелатоніну в органах рослин різних видів за дії на них стресових чинників (екстремальних температур, посухи, засолення тощо). Наведено дані щодо впливу екзогенного мелатоніну на стійкість рослин до гіпо- і гіпертермії, зневоднення, сольового стресу, дії важких металів. Зазначено, що стрес-протекторні ефекти мелатоніну можуть бути зумовлені його прямою антиоксидантною і мембранопротекторною дією, впливом на експресію генів, активність антиоксидантних ферментів, синтез стресових білків і низькомолекулярних захисних сполук, зокрема поліамінів та проліну. Розглянуто молекулярні механізми дії мелатоніну. Обговорено роль рецепторо-подібних кіназ (RLK) та білка Cand2 (GPCR) як можливих рецепторів мелатоніну. Проаналізовано експериментальні дані щодо впливу мелатоніну на кальцієвий гомеостаз рослинних клітин і синтез у них активних форм кисню (АФК). Розглянуто роль оксиду азоту (NO) в реалізації стреспротекторних ефектів мелатоніну. Зазначено, що ключовими складовими дії мелатоніну можуть бути пострансляційні модифікації білків, у тому числі транскрипційних факторів, зокрема S-нітрозилювання, тіольні модифікації, фосфорилювання різними кіназами. Такі модифікації змінюють експресію генів, причетних до формування адаптивних реакцій рослин. Наголошено, шо досі маловивченими залишаються функціональні зв'язки між компонентами сигнальної мережі, задіяними в реалізації фізіологічних ефектів мелатоніну.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського