РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829911<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Radchenko M. P. 
DNA fragmentation and endonuclease activity under the effect of herbicides acetyl-CoA-carboxylase and acetolactat synthase inhibitors = Фрагментація ДНК та активність ендонуклеаз за дії гербіцидів інгібіторів ацетолактатсинтази та ацетил-КоА-карбоксилази / M. P. Radchenko, D. S. Gurianov, Ye. Yu. Morderer // Фізіологія рослин і генетика. - 2022. - 54, № 5. - С. 404-418. - Бібліогр.: 46 назв. - англ.

Мета дослідження - перевірка гіпотези про те, що патогенез, індукований у чутливих рослин гербіцидами інгібіторами ацетолактатсинтази (АЛС) та ацетил-КоА-карбоксилази (АКК), є активним процесом, який включає програмовану загибель клітин (ПЗК). Надійним маркером ПЗК є фрагментація ДНК, яка здійснюється ендогенними нуклеазами. Кореневі меристеми чутливих до гербіцидів рослин було проаналізовано за допомогою аналізу TUNEL для оцінки фрагментації ДНК. Показано, що найвищий рівень фрагментації ДНК у клітинах кореневої меристеми при патогенезі, індукованому в проростках кукурудзи гербіцидом інгібітором АКК пропаквізафопом, та в проростках гороху гербіцидом інгібітором АЛС трибенуронметилом, пов'язаний з підвищенням загальної нуклеазної активності в лізатах клітин у порівнянні з відповідним контролем. У відповідь на застосування трибенуронметилу рівень загальної нуклеазної активності підвищувався внаслідок високої активності як Zn<^>2+-залежних ("кислих"), так і Ca<^>2+/Mn<^>2+-залежних ("лужних") нуклеаз, тоді як у випадку пропаквізафопу підвищену активність виявлено лише для Zn<^>2+-зaлeжниx нуклеаз. Ці відмінності можуть бути зумовлені різними механізмами ініціації ПЗК залежно від механізмів дії гербіцидів. Той факт, що за дії гербіцидів інгібіторів АЛС та АКК у клітинах меристем коренів проростків чутливих до цих гербіцидів видів рослин відбувається фрагментація ДНК, яка фіксується за методом TUNEL, і ця фрагментація пов'язана з підвищеною активністю ендогенних нуклеаз, є доказом участі ПЗК в індукованому патогенезі. Значення цього твердження полягає у наголошенні, що індукований гербіцидами патогенез є складним, багатоетапним, активним процесом. Розкриття природи механізмів окремих стадій патогенезу відкриває нові можливості для регулювання вибірної фітотоксичності гербіцидів за допомогою фізіологічно активних речовин і генно-інженерних маніпуляцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.2 + П146.752.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського