РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000830132<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Potsiurko M. M. 
Freedom as an anthropological problem in the Christian philosophy of Aurelius Augustine and Hryhorii Skovoroda = Свобода як антропологічна проблема в християнській філософії Аврелія Августина та Григорія Сковороди / M. M. Potsiurko // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2022. - Вип. 22. - С. 124-140. - Бібліогр.: 138 назв. - англ.

Мета роботи - окреслення та осмислення феномену свободи як антропологічної проблеми в християнській філософській спадщині Августина та Сковороди. Завданнями дослідження є: виокремити основні аспекти проблеми свободи в християнській філософії Августина; з'ясувати сутність і специфіку розуміння свободи у філософській антропології Г. Сковороди; порівняти особливості постановки проблеми свободи Августином і Сковородою. Теоретичний базис. Досягнення мети грунтується на теоретико-методологічному, історико-філософському та компаративному аналізі змісту поняття "свобода" в межах філософських поглядів Августина та Сковороди. Також на основі аналізу першоджерел мислителів сформульовано теоретичну та практичну значущість їхніх ідей у цій царині та значення для подальшого розвитку світової філософії. Наукова новизна. Підтверджено, що в релігійній філософії Августина свобода постає в іманентно-духовній площині і є феноменом, що виявляється як здатність людини до самовизначення у своїх діях. Августин пояснює свободу через постановку питання про вільну волю, зло, спасіння, предестинацію та Божественну благодать. Обгрунтовано, що аналіз проблеми свободи у філософії Г. Сковороди передбачає осмислення основних складових його філософсько-антропологічної теорії: онтологічної (вчення про "дві натури" і "три світи"); гносеологічної (концепція самопізнання); етичної (проблема щастя, добра та ін.). Визначено, що свободу людини у своїх творах обидва філософи в концептуальному і смисловому аспектах окреслюють як морально-етичний вибір між добром і злом. Установлено, що й Августин, і Сковорода наголошують на відкритті людиною морального, духовного закону та житті відповідно до його норм - це своєрідна ідея позитивної свободи ("свободи для"), а заклик до втечі від світу зла - це ідея негативної свободи ("свободи від"). Висновки: отже продовжено історико-філософське дослідження особливостей розуміння поняття свободи людини в українській філософській думці, що виявляється в зіставленні його з теоретичними надбаннями світової філософії, із духовним філософським досвідом минулого. Очевидною є ідейна спорідненість концепцій свободи Аврелія Августина та Григорія Сковороди.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю702.18

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського