РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000830133<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Malivskyi A. M. 
Pre-critical Kant on the anthropological basis of the Enlightenment Project = Докритичний Кант про антропологічний базис Проєкту Просвітництва / A. M. Malivskyi, О. I. Yakymchuk // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2022. - Вип. 22. - С. 141-149. - Бібліогр.: 148 назв. - англ.

Мета роботи - виявити своєрідність осмислення феномену людини в процесі звертання до тексту "Спостережень за почуттям прекрасного та піднесеного" раннього Іммануїла Канта, в основі якого лежить критичне переосмисленням позиції просвітників. Умовою її змістовного розв'язання є звернення до проблеми місця "Спостережень" в еволюції антропологічних поглядів Канта. Теоретичний базис. Наш погляд на спадщину Канта базується на концептуальних положеннях феноменології, екзистенціалізму та герменевтики. Наукова новизна. Обгрунтовано, що антропологічний інтерес був притаманний Канту вже на докритичному етапі його творчості, проявом чого є досі недооцінений трактат "Спостереження". Аргументовано, що в цьому тексті виокремлені ті основні теми, які пізніше будуть предметом детального вивчення як самого Канта, так і філософської антропології ХХ ст. Виявлено, що Кант долає спокусу епохи Просвітництва щодо абсолютизації сили людського розуму та наголошує на його обмеженості. Означений крок є для нього необхідною передумовою осмислення важливої ролі чуттєво-пристрасної складової природи людини та визнання важливості метафізичності природи людини. Висновки: для нас сьогодні докритичний Кант постає як розробник антропологічного вчення, яке вперше репрезентоване в трактаті "Спостереження". Вже на цьому етапі Кант демонструє цілісне бачення природи людини. У процесі творчої еволюції мислителя цей трактат слушно кваліфікувати як свого роду ескіз майбутньої концентрованої розробки природи людини, викладеної на сторінках "Антропології" 1798 року. Ключове місце автор відводить метафізичності природи людини, яскравою ілюстрацією чого є, зокрема, останній параграф "Спостережень", присвячений свободі. Проведений аналіз дає достатні підстави для кваліфікації цього тексту як окреслення антропологічного підгрунтя його вчення про чистий розум, вчення про метафізику як метафізичність людини, що, своєю чергою, дає нам ключ до розуміння "Антропології" як його підсумкового тексту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)5-563.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського