РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000830868<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Petruk N. K. 
Principles of discourse ethics and human existence in times of war = Принципи дискурсивної етики і людське буття в часи війни / N. K. Petruk, O. V. Gapchenko // Антропол. виміри філос. дослідж. : зб. наук. пр.. - 2023. - Вип. 23. - С. 44-54. - Бібліогр.: 52 назв. - англ.

Мета роботи - осмислити на засадах етики дискурсу та комунікативної філософії виміри людського буття в часи війни. Це передбачає вирішення таких дослідницьких завдань: показати значущість морально-етичних норм у структурі людського буття та наголосити на необхідності їх дотримання людиною в реаліях війни; з'ясувати, якою є роль відповідальності та співвідповідальності у збереженні простору людського буття в часи війни; дослідити впливи дискурсу на утвердження раціональних і соціальних вимірів людського буття, формування комунікативного простору порозуміння. Теоретичний базис. Основу дослідження складають ідеї комунікативної філософії та принципи дискурсивної етики, сфокусовані на проблемах обгрунтування етичних норм та цінностей у їх взаємозв'язку з життєвим світом людини, її діяльністю. Аналіз буття людини в часи війни здійснено з урахуванням теоретико-методологічних засад філософської антропології. Наукова новизна. Обгрунтовано, що визнання універсальності моральних норм і цінностей, продуктивної сили комунікації сприяє поглибленню розуміння складності й багатогранності людського буття в часи війни. Установлено, що раціональний та моральний виміри людського буття набувають особливої значущості в умовах російської агресії проти України. Визначено роль дискурсу в утвердженні гуманістичних засад людського буття, у досягненні згуртованості, взаємодії, соціальної солідарності, що є умовою розвитку людини як колективної та унікальної істоти. Зазначено, що в умовах війни цінність індивідуальних форм людського буття доповнюється обов'язковістю відповідальності та співвідповідальності за людину, усвідомленням значущості співбуття в ситуації, коли існує загроза людському життю. Висновки: дослідження людського буття передбачає використання методологічного потенціалу етики дискурсу, значущість ідей якої посилюється в сучасному світі через небезпеки, спричинені російською агресією проти України. Визнання сили універсальних моральних норм і продуктивної сили комунікації має своїм наслідком утвердження гуманістичних засад людського буття, формування необхідного для людини комунікативного простору порозуміння і згоди. У часи війни очевидною стає необхідність комунікативної раціоналізації людського буття, усвідомлення цінності моральності та гуманності людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю21 + Ю703.17

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж74194 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського