РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000832396<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Самойленко Г. В. 
Пантелеймон Куліш і Ганна Барвінок: доля, Україна, любов (мотронівський період життя і творчості) : монографія / Г. В. Самойленко. - Ніжин : НДУ ім. Миколи Гоголя, 2021. - 174, [32] c. - Бібліогр.: с. 170-173 - укp.

В історії культури Північного Лівобережжя України вирізняються яскраві і багаті дворянські садиби, які характеризуються за своїми специфічними ознаками як гнізда культури: наявність палацу, збудованого відомим архітектором, парку, оздобленого парковою архітектурою, скульптурою, водоймами з фонтанами, каскадами водопадів чи простих ставків тощо. У самих приміщеннях цих садиб розміщувалися картинні галереї та найрізноманітніші історичні та культурно-мистецькі чи археологічні та етнографічні колекції, функціонували театри, хори, оркестри, розвивалися окремі види ужитково-декоративного мистецтва. У цих гніздах культури проживали разом з господарями запрошені художники, музиканти, актори, письменники, науковці тощо. До таких гнізд культури Північного Лівобережжя України відносимо садиби XIX - поч. XX ст. Кирила Розумовського у Батурині, Григорія та Василя Тарновських у Качанівці, Гната та Павла Галаганів у Сокиринцях, Скоропадських у Тростянці та інших. Значна частина цих садиб нині відновлена і вражає своєю красою і неповторністю. Аналізуючи культурне життя в дворянських садибах Деснянського краю, зауважено, що крім цих гнізд культури були виявлені також садиби діячів культури, які не вражали архітектурним багатством садибних будинків, красою парків, архітектурних споруд чи водних фонтанів, наявністю картинних галерей, історичних і художніх колекцій тощо. Це були скромні будівлі з фруктовими садами, пасікою, бесідками, ставками. Це були визначні діячі культури, у гостях яких бували не менш відомі митці, знані в Україні люди. Це були садиби письменника Михайла Коцюбинського у Чернігові, художника, автора знаменитих картин на біблійну і світську тематику Миколи Ге на хуторі Іванівському Бахмацького району, актриси, першої народної артистки Республіки (1922), яка прославила своєю творчістю Україну і Поліський край, Марії Заньковецької у Ніжині та інші. До цієї групи гнізд культури творчих діячів відносимо і садибу Білозерських-Кулішів на хуторі Мотронівка, або Ганнина Пустинь, що біля села Оленівка Борзнянського повіту на Чернігівщині. На великому фактичному матеріалі розкрито багатогранні та специфічні особливості Мотронівки як гнізда культури, показано найрізноманітніші форми діяльності господарів садиби як визначних українських письменників і громадських діячів Пантелеймона Куліша та Ганни Барвінок у тісних взаємозв'язках, із широким колом громадськості, так і родинних взаєминах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Куліш П. 28 + Ш5(4УКР)5-4 Барвінок Г. 28

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА870020 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського