РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000834648<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Zahornyi M. M. 
The antiviral activity of cerium and lanthanum nanooxides modified with silver = Противірусна активність нанооксидів церію та лантану, модифікованих сріблом / M. M. Zahornyi, O. M. Lavrynenko, O. Yu. Pavlenko, O. Yu. Povnitsa, L. O. Artiukh, K. S. Naumenko, S. D. Zahorodnia, A. I. Ievtushenko // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2023. - 14, № 2. - С. 262-272. - Бібліогр.: 32 назв. - англ.

Сьогодні противірусну активність оксидних наноматеріалів можна використовувати в боротьбі з вірусним захворюванням COVID-19. Вважається, що наночастинки Ag можуть зв'язуватися з поверхневим глікопротеїном вірусу та перешкоджати взаємодії вірусу з епітеліальними клітинами, а також пригнічувати репродукцію вірусу шляхом вивільнення іонів срібла в клітині. Показано інгібування вірусів геномами РНК (рибонуклеїнова кислота) і ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) дією оксидних нанокомпозитів. У дослідженні структуру поверхні легованого CeO2 (La2O3) вивчено методом адсорбції-десорбції азоту на основі методу БЕТ. Наявність атомів срібла в CeO2 - Ag<^>0 може сприяти транспортуванню більшої кількості дірок на поверхню та посилювати оптичну й антивірусну активність. Первинний розмір частинок чистого діоксиду церію становить 7 нм, для композиту CeO2 - Ag за 2 і 4 мас. % срібла 6,5 і 6,9 нм; для La2O3 - Ag 27 і 35 нм відповідно. Життєздатність клітин оцінювали за допомогою аналізу МТТ (3-(4,5-диметилтіазол-2-іл)-2,5-дифенілтетразолію бромід) після експозиції НЧ (наночастинок), оскільки лише життєздатні клітини мають функціональні ферменти мітохондріальної дегідрогенази, які можуть відновлювати МТТ до формазану. Наночастинки були нетоксичними для клітин BHK-21 (нирка сирійського хом'яка), Hep-2 (карцинома гортані людини) та MDCK (нирка собаки) у концентраціях 10 і 100 мкг/мл, а життєздатність клітин була в межах 76 - 100 %. Меншу токсичну дію мають La2O3 і CeO2, які містять 4 мас. % Ag у концентрації 1000 мкг/мл: для клітин BHK-21 68 і 76 % життєздатних клітин відповідно; для Hep-2 - 40 і 36 %, для MDCK - 42 і 48 %; La2O3 і CeO2 із 2 і 5 мас. % Ag у концентрації 1000 мкг/мл були високотоксичними. Рівень життєздатності клітин ВНК-21, Нер-2 і MDCK знаходився в діапазоні від 7 до 37 %. Установлено, що оксиди церію та лантану мають виражену віруліцидну дію щодо вірусу простого герпесу та вірусу грипу А шляхом повного пригнічення розвитку його цитопатичної дії. Оксиди лантану та церію з 2 і 5 мас. % срібла пригнічували розвиток CPE (цитопатичний ефект) вірусу більш ніж на 5,0 log10 у порівнянні з контролем вірусу. Результати показують, що оксиди лантану та церію з 2 і 5 мас. % срібла мають високу віруліцидну дію проти вірусу простого герпесу типу 1. Зменшення інфекційного титру вірусу герпесу, синтезованого "de novo" на 1,0 - 4,0 log10, відбувається за присутності нанокомпозитів лантану та церію.



Шифр НБУВ: Ж100480 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського