РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000834867<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бойчук Т. М. 
Особливості циркадіанної регуляції роботи щитоподібної залози / Т. М. Бойчук, І. С. Попова // Міжнар. ендокринол. журн. - 2023. - 19, № 2. - С. 125-130. - Бібліогр.: 40 назв. - укp.

Циркадіанна ритмічність - це автономний період роботи клітин органа, що контролюється сталими механізмами зворотного зв'язку і специфічними генами. Щитоподібна залоза, як периферичний орган ендокринної системи людини, підпорядковується аденогіпофізу й шишкоподібному тілу. Мелатонін, як один із головних медіаторів циркадіанного впливу на тканини, є загальновідомим своїми протипухлинними й регулювальними впливами на низку тканин, проте його взаємозв'язок з гормонпродукуючою активністю щитоподібної залози досліджено недостатньо. Мета роботи - проаналізувати сучасні дані щодо циркадіанної регуляції роботи щитоподібної залози шляхом дослідження доказових наукових публікацій з відкритих баз даних за останні п'ять років. Пінеалоцити, що продукують мелатонін, мають гомеозисні гени Otx2 і Crx, дезактивація яких призводить до значного зниження продукції мелатоніну шишкоподібним тілом. Крім пінеалоцитів, мелатонін може синтезуватись і аденогіпофіз-незалежними парафолікулярними клітинами. Вплив мелатоніну на тиреоцити забезпечується зв'язуванням з рецепторами MT1 і впливом на експресію генів тиреоглобуліну, РАХ-8 і ТТF-1 (NKX2-1). За умови стислого фотоперіоду мелатонін пригнічує вироблення тиреотропного гормону <$Ebeta>, який, у свою чергу, діє на таніцити гіпоталамуса, регулюючи баланс дейодинази (Dio2/Dio3). Це призводить до чітко налаштованого сезонного контролю виділення тиреоїдного гормону трийодтироніну. За умови розвитку патологічних станів щитоподібної залози спостерігається порушення роботи й контролю циркадіанних ритмів, зокрема зниження рівнів мелатоніну і, відповідно, зниження експресії генів Clock. Висновки: циркадіанна регуляція роботи тиреоцитів відбувається під впливом мелатоніну, що секретується пінеалоцитами та інколи - парафолікулярними клітинами. Тиреотропний гормон секретується з певною циркадіанною періодичністю під впливом активації хроноритмічних генів. Замісна гормональна терапія має бути скерована не тільки на відновлення рівнів гіпофізарних гормонів, але й на повернення біологічного ритму виділення тиреотропного гормону. Мелатонін впливає на циркадіанну роботу тиреоцитів, що доведено визначенням експресії генів хроноритмів Bmal-1, Dio2, ТТF-1. При тиреоїдній патології спостерігається порушення циркадіанних ритмів, зниження рівнів мелатоніну й зниження експресії генів Clock.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.12 + Р252.771

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж25371 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського