РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000835030<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Козловський В. 
Вплив спонтанної сильватизації на фізико-хімічні властивості чорноземів екстразональних лучно-степових рослинних угруповань ботанічного заказника "Макітра" (НПП "Північне Поділля", Україна) / В. Козловський, Н. Романюк, Р. Юречко // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2022. - Вип. 87. - С. 90-98. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Лучно-степові рослинні угруповання природно-заповідних територій НПП "Північне Поділля", зокрема, заказника "Макітра", що розташовані поза межами степового поясу, внаслідок зниження господаоської діяльності та дії режиму повного заповідання, перебувають під загрозою спонтанного заліснення і можуть втратити своє первинне призначення. Зміни, що супроводжують процес сильватизації, охоплюють усі складові біогеоценозу; в ході деградації трав'яного фітоценозу змінюються морфологічні особливості та фізико-хімічні властивості грунту. Грунтові розрізи закладали на північно-східному схилі гори Макітра в лучно-степовому угрупованні. Встановлено, що через 12 - 15 років від початку заліснення сосною звичайною чорнозем під первинним лучно-степовим угрупованням виявляє очевидні ознаки деградації по всій глибині розрізу, деградація горизонту степової повсті (Hc)та дернового горизонту (Hd); пониження глибини рівня карбонатів у профілі на 10 - 15 см; втрата органічної речовини на 30 - 50 %; зменшення ємності катіонного обміну на 15 - 20 %; вилуговання CaCO3 (>> 50 % з горизонту H) та інших макро- (K, Na, Mg, Fe, Al) і мікроелементів (Cu, Zn, Mn, Ni, Pb) (до 10 - 30 %). Інтенсивність процесів вилуговування на момент дослідження залишається високою, про що свідчить вищий вміст аморфних кремнезему, алюмінію та водорозчинного карбону в грунті угруповання, який перебуває на стадії заліснення, порівняно з цілинним чорноземом. Отримані результати дають підстави прогнозувати перебіг грунтотвірного процесу від чорнозему типового під цілинним лучно-степовим угрупованням до чорнозему вилужненого (чернозему лісового за Травлєєвим, 2008) у процесі заростання сосною звичайною. В обох випадках грунтотвірний процес ще перебуває у рамках гумусовоакумулятивного (дернового) процесу грунтоутворення. Однак, зважаючи на виявлену на момент дослідження високу інтенсивність процесів деградації, з'являється ймовірність значного наростання ознак вилуговування, що свідчитиме про вплив на розвиток грунтового профілю разом із чорноземним (акумулятивним) і підзолистого грунтотвірного процесу.



Шифр НБУВ: Ж28852:Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського