РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000835032<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Андріїшин Б. 
Ключові види тварин в екосистемах заходу України / Б. Андріїшин, Н. Баландюх, О. Гнатина, І. Дикий, О. Іванець, І. Колтун, К. Лесів, В. Лєснік, М. Марців, К. Назарук, О. Решетило, І. Скирпан, І. Хамар, І. Царик, Й. Царик, І. Шидловський // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2022. - Вип. 87. - С. 112-129. - Бібліогр.: 88 назв. - укp.

Розглянуто актуальність вивчення ключових видів, класифікацію яких обговорювали у статті Й. В. Царика, О. С. Решетила й І. Й. Царик, опублікованій у журналі "Біологічні Студії" (Biol. Stud. 2019: 13(1); 161 - 168). Основну увагу приділено екологічним ключовим видам, але проаналізовано й інші (з охоронним, соціальним значенням тощо). На основі натурних досліджень запропоновано низку видів як кандидатів до ключових видів для різних екосистем. Так, у лісових екосистемах пропонуємо як ключові види виділяти комах-фітофагів (насамперед це листоїд фіолетовий вільховий Agelastica alni, лінеїда вільхова Linaeidea aenea та вогнівка кропивова велика Patania ruralis), а загалом у наземних екосистемах - таких комах-запилювачів як джміль польовий Bombus pascuorum і джміль земляний B. terrestris (без урахування бджоли медоносної Apis mellifera) і мурашок (Formica - для лісових екосистем, а Lasius, Myrmica і Tetramorium - для чагарниково-лучних). Це ж саме стосується й деяких представників амфібій: ропуха сіра Bufo bufo, жаба трав'яна Rana temporaria і жаба їстівна Pelophylax esculentus. Серед птахів на роль ключових видів претендують сойка Garrulus glandarius, синиця велика Parus major і дятли, зокрема, дятел звичайний Dendrocopos major. У водних екосистемах ключовим видом може бути видра річкова Lutra lutra. На особливу увагу як ключовий "вид" заслуговує зоопланктон як угруповання загалом. Серед прісноводних молюсків на роль ключового виду претендує ставковик великий Lymnaea stagnalis. Серед риб ключовими видами можуть бути представники родів Barbatula, Cobitis, Sabanejewia, Misgurnus, із круглоротих - Eudontomyzon. У наземно-водних екосистемах ключовими видами вважали бобра звичайного Castor fiber, видру річкову L. lutra, лелеку білого Ciconia ciconia, очеретянок тощо. Представлені у цій статті дані про виділені ключові види потребують подальшого вивчення для встановлення їх популяційної та консорційної організації, а також функціонального значення у забезпеченні стійкості і стабільності екосистем у мінливих умовах середовища.



Шифр НБУВ: Ж28852:Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського