РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000836560<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Карпінець Л. 
Активність фотосинтетичного комплексу бріофітів на трансформованих територіях видобутку вугілля / Л. Карпінець, В. Баранов, Р. Соханьчак, С. Бешлей // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2023. - Вип. 89. - С. 27-36. - Бібліогр.: 42 назв. - укp.

Досліджено сезонну динаміку вмісту пігментів фотосинтезу у пагонах Ceratodon purpureus із різних положень і місцезростань на відвалах Червоноградського гірничопромислового району. Встановлено, що кількісний склад хлорофілів а (хл а) та b (хл b), співвідношення а/b та хлорофілів/каротиноїдів (Х/К) у клітинах мохів змінювалися залежно від положення їх місцезростань на відвалах і від мікрокліматичних умов: температурного режиму, сонячної радіації та вологості субстрату. Виявлено, що у квітні на відкритих ділянках, де ріс Ceratodon purpureus, вміст хлорофілу а у його пагонах підвищувався, у липні кількість цього пігменту суттєво знижувалась, а співвідношення а/b було меншим, ніж навесні. Влітку вміст каротиноїдів у клітинах моху на освітлених ділянках підвищувався, порівняно з весняними показниками, що запобігало ймовірному фотоокисненню й утворенню вільних радикалів в умовах дії високої інсоляції та температури. Восени у пагонах Ceratodon purpureus, відібраних з різних положень відвалів, вміст як зелених, так і допоміжних пігментів здебільшого знижувався, порівняно з літніми показниками. Зміни у кількості та співвідношенні пігментів у різні періоди року на відвалах свідчили про адаптивний характер фотосинтетичної системи мохів, що сприяло ефективнішому використанню сонячної радіації різної інтенсивності. Залежно від положення на шахтних відвалах і від ступеня їх рекультивації, визначено показники хлорофільного індексу для бріосинузій. Встановлено, що значення хлорофільного індексу залежало від екологічної приуроченості до умов місцезростання моху в техногенному середовищі, від складу бріофлори, суми зелених пігментів у фотосинтетичних органах і від площі асимілюючої поверхні. Для досліджуваних бріосинузій найбільший запас фітомаси та значення хлорофільного індексу визначено на відвалі шахти "Надія", а найменший - на відвалі Центральної збагачувальної фабрики в моновидовому угрупованні Ceratodon purpureus - syn. Вищі показники продуктивності встановлено у синузії, до складу якої належить Campylopus introflexus із біоморфною структурою щільної дернини, який формує в умовах зростання найбільшу наземну фітомасу, порівняно з іншим видами. Хлорофільний індекс може слугувати важливим критерієм для оцінки участі мохів у продукційному процесі рослинного покриву на трансформованих територіях.



Шифр НБУВ: Ж28852:Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського