РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000836960<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Михальська С. І. 
Дослідження комплексу адаптаційних характеристик до умов водного дефіциту генетично змінених рослин Triticum aestivum L. з частковою супресією гена катаболізму проліну / С. І. Михальська, А. Г. Комісаренко, Л. О. Михальський // Фізіологія рослин і генетика. - 2023. - 55, № 3. - С. 251-264. - Бібліогр.: 35 назв. - укp.

Комплексний аналіз фізіолого-біохімічних параметрів насіннєвого покоління Т2 трансгенних рослин озимої пшениці (Triticum aestivum L.) з інтродукованими елементами, що утворюють дволанцюговий РНК супресор гена проліндегідрогенази (pdh), засвідчив їх підвищену толерантність до водного дефіциту та сульфатно-хлоридного засолення. Генетично змінені рослини з частковою супресією гена pdh у порівнянні з вихідними генотипами характеризувалися зниженою активністю ферменту і підвищеним рівнем вільного проліну (Pro). Виявлено закономірності його акумуляції/витрачання як за нормальних умов вирощування, так і за дії осмотичних стресів. Показано, що на 10-ту добу зневоднення вміст Pro у Т2-рослин збільшувався і не змінювався у перші години після регідратації, що сприяло підтриманню балансу вуглеводів, який у рослин вихідної форми суттєво знижувався в умовах зневоднення та нормалізувався за регідратації. У трансгенних рослин цей показник майже не змінювався незалежно від умов культивування. Встановлено динамічні зміни вмісту білка в листках в умовах норма <$Esymbol О> стрес <$Esymbol О> норма. За оптимальних умов його кількість у Т2-рослин та їх вихідних генотипах достовірно не відрізнялась, тоді як за дії водного стресу зафіксовано підвищення у контрольних рослин, що може свідчити про синтез білків стресової відповіді. Визначено, що за достатнього водозабезпечення вміст основного фотосинтетичного пігменту - хлорофілу - в прапорцевих листках рослин вихідних генотипів та їх трансгенних лініях коливався у близьких межах. Посуха знижувала кількість сумарного хлорофілу в прапорцевих листках усіх досліджуваних рослин, причому різниця між вихідними генотипами і трансгенними варіантами була на користь генетично модифікованих форм. Порівняльний аналіз морфометричних показників у фазу повної стиглості показав, що Т2-рослини після дії водного стресу переважали вихідні генотипи за висотою головного стебла і довжиною його колоса.



Шифр НБУВ: Ж61831 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського