РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000837711<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ліскіна І. В. 
Доброякісні солітарні некротизовані вогнищеві утворення легень: можливості морфологічної діагностики / І. В. Ліскіна, О. О. Мельник, С. Д. Кузовкова, Л. М. Загаба // Туберкульоз, легеневі хвороби, ВІЛ-інфекція. - 2023. - № 2. - С. 21-27. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Мета роботи - проаналізувати діагностичні можливості гістологічного дослідження поодиноких некротизованих вогнищевих уражень легень за визначенням їх гістологічних ознак та етіологічних чинників. Проведено когортне ретроспективне дослідження. Залучено 68 пацієнтів з поодинокими вогнищевими ураженнями легень (від 1 до 3). Розмір вогнища не перевищував 3 см. Проведено оцінку розміру, форми та контурів утворень за даними рентгенограм або томограм. Морфологічна діагностика передбачала цитологічне та гістологічне дослідження. Обов'язково враховували результати мікробіологічного дослідження операційного матеріалу на наявність мікобактерій та неспецифічних мікроорганізмів, результати молекулярно-генетичного аналізу щодо наявності мікобактерій туберкульозу а також низку показників клініко-біохімічних та імунологічних досліджень біологічних рідин, за потреби - клінічні дані. Порівнювали гістологічні висновки, попередній та остаточний клінічні діагнози. За результатами рентгенологічного аналізу і традиційного гістологічного дослідження виділено низку ознак поодиноких некротизованих вогнищ-вузликів та проведено порівняння з результатами гістохімічних, мікробіологічних та молекулярно-генетичних досліджень. Установлено, що переважають солітарні некротизовані вузли (78,0 %) розміром >> 1 см (81,0 %) неправильної форми. У двох третинах випадків (62,0 %) спостерігали гранульоматозний процес. Саме в цих випадках виявлено мікобактерії при мікробіологічному дослідженні. Лише у разі гістологічної діагностики казеозного некрозу або некрозу змішаного типу одержано позитивні результати мікробіологічного дослідження на наявність мікобактерій туберкульозу. Остаточні гістологічні висновки з точним формулюванням патологічного процесу одержано у 88,2 % спостережень, етіологію встановлено у 85,3 %. Остаточні клінічні діагнози мали відмінності у порівнянні з гістологічними висновками через інший принцип формулювання. Висновки: вирішальну роль у встановленні етіології поодиноких некротизованих вогнищ у легенях відіграє комплексне гістологічне дослідження у поєднанні з мікробіологічним та молекулярно-генетичним. За етіологією переважали вузли як наслідок обмежених порушень у системі кровообігу легень (інфаркти та вогнищеві тромбінфарктні пневмонії), туберкульозної та грибкової природи. Загальна діагностична ефективність морфологічної діагностики становила 85,3 %.



Шифр НБУВ: Ж100471 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського