РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000837794<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кубальський О. Н. 
Феномен науки в системі трансформацій сучасного життя / О. Н. Кубальський // Наука та наукознавство. - 2023. - № 1. - С. 35-46. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Обгрунтовано, що зростання суспільної значущості науки породжує небезпеку для її розвитку, оскільки в нинішньому суспільстві споживання переважає утилітарне сприйняття науки; доведено помилковість і згубність такого погляду. Наголошено на недоцільності абсолютизації техніко-технологічних та утилітарно-практичних функцій науки. Розкрито особливість прагматично орієнтованої науки - виконання проблемно-орієнтованих досліджень, цілі яких визначаються запитами різних інституцій, надано основні показники програмно-цільового фінансування в Національній академії наук України. Охарактеризовано проблеми, що виникають як наслідок взаємодії науки і суспільства, обумовлені передусім меркантильним сприйняттям науки в суспільстві споживання. Підкреслено, що подібний погляд становить загрозу для науки, бо людина, що відмовилась від пошуку істини і зосередилась лише на користі, втрачає значну частину своєї культури і духовних потреб, які полягають насамперед у пізнанні навколишнього світу і визначенні власного місця в ньому. Наголошено, що знання про світ потрібні людству не тільки для прагматичної вигоди, адже вони самоцінні: істину не можна замінити ефективністю та користю, повна комерціалізація науки знижує інтелектуальний і духовний рівень суспільства, зводить нанівець її головну функцію - пояснення світу. Охарактеризовано сутність і значення експертно-консультаційної функції науки як чинника підвищення ефективності державного управління. Зазначено, що наука не лише виступає потужним чинником трансформацій сучасного життя, а й сама зазнає суттєвих змін, які відображаються в появі нових її форм, зокрема "відкритої науки" та "громадянської науки". Розглянуто деякі проблеми української науки. Показано, що успішний розвиток науки значною мірою залежить від розуміння її сутності владою, сприйняття суспільством, наявності в країні системи підтримки та стимулювання її розвитку. Підкреслено, що державі та вченим необхідно дбати про створення високого іміджу науки у національній свідомості шляхом активної пропаганди її досягнень за допомогою засобів масової інформації та всіх форм наукових комунікацій.



Шифр НБУВ: Ж14597 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського