Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (109)Книжкові видання та компакт-диски (117)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=Іващенко О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Іващенко О.М. 
Адміністративно-правове регулювання корпоративних прав держави: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / О.М. Іващенко ; Ін-т законодавства ВР України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретичні та практичні питання адміністративно-правового регулювання корпоративних прав держави. Розкрито сутність і наведено характеристику корпоративних прав держави, розглянуто види господарських об'єднань, відносно яких вони здійснюються. Описано структуру відносин у сфері корпоративних прав держави, які є предметом адміністративно-правового регулювання. Розглянуто адміністративно-правові норми та методи адміністративно-правового регулювання корпоративних прав держави. Визначено суб'єкти адміністративно-правового регулювання корпоративних прав держави та їх функції у даній сфері. Досліджено корпоративні права держави як предмет адміністративно-правового регулювання. Наведено пропозиції щодо удосконалення законодавства у сфері управління корпоративними правами держави.

  Скачати повний текст


Шифр НБУВ: РА359355

      
2.

Іващенко О.В. 
Анестезіологічне забезпечення екстрених оперативних втручань у новонароджених з проявами перинатального гіпоксично-ішемічного ураження центральної нервової системи: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / О.В. Іващенко ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. НДІ травматології та ортопедії. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Визначено частоту гіпоксично-ішемічного ураження (ГІУ) центральної нервової системи (ЦНС) у новонароджених з вродженою хірургічною патологією. Розроблено метод визначення ступеня операційно-анестезіологічного ризику (ОАР) у новонароджених з хірургічною патологією та ГІУ ЦНС. Обгрунтовано недоцільність нейровегетативного захисту для анестезії у новонароджених з ГІУ ЦНС, яким проводились оперативні втручання з приводу екстреної хірургічної патології. Обгрунтовано можливість використання комбінованого внутрішньовенного кетамін-фентанілового наркозу з ШВЛ у новонароджених з екстреною хірургічною патологією і ГІУ ЦНС. Розроблено комплекс інтенсивної терапії для лікування ГІУ ЦНС у таких новонароджених на всіх етапах лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.451 + Р733.638.7-1 +
Шифр НБУВ: РА345438

Рубрики:

      
3.

Іващенко О.О. 
Біологічні особливості бур'янів і удосконалення захисту від них посівів цукрових буряків: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.13 / О.О. Іващенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Запропоновано новий напрям вирішення наукової задачі захисту посівів цукрових буряків, суттю якого є встановлення біологічних особливостей основних видів бур'янів в агрофітоценозі та закономірностей формування продуктивності даних буряків залежно від технологічних прийомів контролювання забур'янення за умов центрального Лісостепу України. Головним фактором, що визначає ступінь забур'янення посівів, є надходження енергії ФАР до поверхні грунту. За умов зниження рівня освітлення на 97,3 % від повного забезпечення світлом кількість бур'янів становила лише 4,8 % від максимальної. Найбільш чутливими до зниження рівня інтесивності енергетичного забезпечення є види Aarathus retroflexux L., Chenopodium album L., Solanum nigrum L. Нова система захисту посівів цукрових буряків від бур'янів, що враховує довготривале порушення у них процесів фотосинтезу, дозволяє у 2 рази та більше знизити витрати гербіцидів. У видів Gallinsoga parviflora Cav., Chenopodium album L. за умов внесення на посівах генетично модифікованих гібридів цукрових буряків гербіциду "Раундап-біо" за норм 2,0; 1,0; 0,5; 0,25; 0,125 л/га серед рослин, що вижили та дали потомство, виявлено стійкі мутанти з гіпоанеуплоїдним, гексаплоїдним і пентаплоїдним станом геному. Продуктивність посівів цукрових буряків з використанням нової системи захисту від бур'янів становила 103,3 - 104,8 %. Рентабельність її застосування гербіцидів перевищувала традиційні на 14,9 - 19,2 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-467 +
Шифр НБУВ: РА349730

Рубрики:

      
4.

Іващенко О.Л. 
Патогенетичне обгрунтування лікування хворих на хронічні запальні захворювання слинних залоз: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / О.Л. Іващенко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Вивчено показники кількості та якості аеробної та анаеробної мікрофлори протоків великих слинних залоз у хворих на різні форми сіалоаденітів у порівнянні зі здоровими пацієнтами. Установлено взаємозв'язок кількісно-якісних показників мікробної мікрофлори у зазначених хворих з рівнем імунорезистентності на тлі персистування тропної до залозистої тканини вірусів мумпус та цитомегалії. Уперше досліджено взаємозв'язок зміни показників лізоциму слини з характером перебігу запального процесу у слинних залозах, ступенем розповсюдженості патологічного процесу - ізольованого сіалоаденіту чи поєднаного з синдромом Шегрена. Проаналізовано можливу активацію факторів запрограмованої загибелі клітини у хворих на різні форми хронічних сіалоаденітів з урахуванням особливостей мікробного фактора на тлі вірусної персистенції. Удосконалено лікувальний комплекс для хворих на хронічні запальні захворювання слинних залоз, який передбачає застосування медичного озону як киснево-озонової суміші та препарату "Лісобакт".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.25-52 +
Шифр НБУВ: РА337336

Рубрики:

      
5.

Іващенко О.А. 
Розробка технології модифікованих полікапроамідних хірургічних ниток та дослідження їх властивостей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.17.15 / О.А. Іващенко ; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. — К., 2001. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М373.14
Шифр НБУВ: РА316130 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Іващенко О. В. 
Управління маркетингом сільськогосподарських підприємств на ринку товарного зерна: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / О. В. Іващенко ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В. Докучаєва. — Х., 2011. — 20 с. — укp.

Наведено теоретико-методичні положення та практичні рекомендації щодо вдосконалення управління маркетингом сільськогосподарських підприємств на ринку товарного зерна. Розглянуто економічну сутність управління маркетингом, здійснено аналіз і виявлено основні проблеми їх мікро- та макросередовища, визначено місце товаровиробників у структурі каналів розподілу зерна на ринку. Запропоновано методичний підхід до оцінки маркетингової діяльності сільськогосподарських підприємств зернового напряму. Обгрунтовано шляхи вдосконалення управління маркетингом сільськогосподарських підприємств-виробників на ринку товарного зерна та необхідність зміни їх ринкової позиції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.151.0-211.1 + У9(4УКР)421.51
Шифр НБУВ: РА380101 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Іващенко О.А. 
Фінансово-інституційні інструменти управління ризиками у зовнішньоекономічній діяльності: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / О.А. Іващенко ; Укр. акад. зовн. торгівлі. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Проведено теоретичні дослідження та розглянуто практичні аспекти застосування фінансово-інституційних інструментів управління ризиками у зовнішньоекономічній діяльності. Визначено сутність і наведено класифікацію зовнішньоекономічних ризиків. Розроблено узагальнювальний алгоритм процесу управління ризиками у зовнішньоекономічній діяльності. Обгрунтовано концепцію поділу інструментів управління зовнішньоекономічними ризиками на дві групи, а саме: традиційні та нетрадиційні, визначено їх сутність, показано переваги та недоліки використання. Розкрито особливості опціонів і ф'ючерсів як фінансових інструментів управління зовнішньоекономічними ризиками та розроблено їх класифікацію з урахуванням економіко-правової природи. Проаналізовано сучасний стан світового ринку фінансових інструментів і виявлено основні тенденції його розвитку. Удосконалено методологічні засади використання фінансових інструментів управління у зовнішньоекономічній діяльності. Вперше розроблено організаційні рекомендації щодо створення в Україні національної системи страхування експортних кредитів як інституційного інструменту управління ризиками у зовнішньоекономічній діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)80-99-93-21 +
Шифр НБУВ: РА348796

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Іващенко О. В. 
Оцінка екологічної небезпеки від хімічного впливу військової діяльності на довкілля / О. В. Іващенко. — Б.м., 2020 — укp.

В дисертаційному дослідженні розв'язана актуальна науково-практична задача: підвищення якості та точності оцінки впливу військової діяльності на навколишнє природне середовище та людину за допомогою концепції екологічного ризику. Запропонована концепція оцінки екологічного ризику дозволить зменшити витрати на природоохоронні заходи. Розглянуті існуючі методи оцінки екологічної небезпеки із встановленням їх переваг та недоліків. Проведений аналіз можливості виникнення екологічного ризику за умови дії порогового та безпорогового стресора. Показано, що існуючі методи оцінки є надзвичайно не гнучкими, більш ресурсозберігаючим методом є концепція екологічного ризику. Проаналізовано та узагальнено методологічні основи детермінованої, ймовірнісної оцінки екологічного ризику на основі концепції екологічного ризику. Запропонована поетапна оцінка ризику впливу на людину і навколишнє природне середовище забруднення довкілля внаслідок військової діяльності за допомогою одновимірного та двомірного методу Монте-Карло. На основі досліджень, на прикладі колишньої ракетної бази у Житомирської області та Міжнародного центру миротворчості та безпеки (колишній Яворівський полігон), проведені розрахунки ступенів екологічного ризику для населення та природного середовища цих військових об'єктів. Ключові слова: екологічна безпека, ризик, небезпека, мінливість, необізнаність, канцерогенні ефекти, неканцерогенні ефекти, детермінована оцінка, ймовірнісна оцінка, метод Монте-Карло.^UThis research addresses an actual practical scientific task: improving the quality and accuracy of assessing the impact of military activity on the environment and individuals through the concept of environmental risk. The proposed concept of the environmental risk assessment will reduce the cost of environmental protection measures. The existing methods of environmental risks assessment with their advantages and disadvantages had been considered in this dissertation. The analysis of environmental risk possibility under the action of threshold and non-threshold stressor has been done. It is determined that the existing assessment methods are extremely inflexible, and the concept of environmental risk is more resource-efficient. Methodological basis of deterministic probabilistic environmental risk exposure estimation based on the concept of the environmental risk was analyzed and summarized. According to the one-dimensional and two-dimensional Monte-Carlo Method, a phased risk assessment of the environmental impact on humans and the environment due to military activities was proposed. Based on the case studies of the former missile base in the Zhytomyr region and the International Peacekeeping and Security Center (former Yavoriv Training Area), the level of environmental risk for the population and the environment of these military sites was estimated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Іващенко О. В. 
Агрегація каналів мережевого інтерфейсу багатопроцесорних обчислювальних систем з розширюваними сегментами обчислень / О. В. Іващенко. — Б.м., 2021 — укp.

Роботу присвячено удосконаленню структури та підвищенню продуктивності багатопроцесорних систем з розширюваними сегментами обчислень шляхом агрегації каналів мережевого інтерфейсу, адаптованого до розв'язування задач досліджуваного класу, а також упровадженню на їх основі числово-аналітичних алгоритмів і методів задля забезпечення підвищення точності й надійності обробки експериментальних даних. У дисертаційній роботі закладено нові й розвинуто наявні теоретичні та прикладні основи конструювання багатопроцесорних обчислювальних систем з розширюваними сегментами обчислень, завдяки чому вдалося поліпшити показники їх роботи.Унаслідок зроблених теоретичних висновків та проведених експериментальних досліджень отримано такі основні наукові результати: уперше розроблено модуль багатопроцесорної системи з розширюваними сегментами обчислень, у якому за рахунок процедури агрегації мережевого інтерфейсу, уведення додаткових керованих комутаторів та їхніх проміжних буферів пам'яті, реалізації механізміврезервування основних компонентів модуля з'явилась можливість підвищення ефективності обчислень у прикладних задачах; уперше на основі аналізу роботи мережевого інтерфейсу багатопроцесорних комплексів з розширюваними сегментами обчислень отримані відповідні аналітичні співвідношення для визначення показників ефективності, а також для розрахунку оптимального числавузлів у кожній модульній системі; набув подальшого розвитку розгляд питання про необмежений паралелізм у розв'язуванні прикладних задач шляхом розпаралелювання алгоритму методом прямих та розробки паралельного алгоритмуна розв'язках задачі Коші. Порівнянно з традиційними методами, це дозволяє суттєво підвищити показники економічності й швидкодії обчислень.Розроблені апаратні й програмні засоби, математичні моделі, алгоритми й методи реалізовано у вигляді промислових зразків та програмних продуктів.Ключові слова: структуризація, агрегація, мережевий інтерфейс, багатопроцесорні обчислювальні системи, обчислювальні вузли, уповільнення обчислень, продуктивність обчислень, комутатори, математичне моделювання, числово-аналітичний метод, скінченнорізницеві схеми^UThe dissertation is devoted to improving the structure and performance of multiprocessor systems with extendible computing segments by aggregating network interface channels adapted to the studied class of problems with the introduction based on the numerical and analytical algorithms and methods, which increases the accuracy and reliability of experimental data processing. The development of theoretical principles and practical implementation of a multiprocessor system with extendible computational segments aims to solve applied problems and increase the productivity and accuracy of mathematical simulation. The thesis laid new and developed existing theoretical and practical foundations of multiprocessor computing systems design with an extendible computing domain based on the aggregation of network interface channels, which allowed increasing the accuracy and reliability of experimental data processing.The following main scientific results were obtained:For the first time, a multiprocessor system module with extendible computing segments was developed. Due to the procedure of network interface aggregation, additionally managed switches, switch buffers, redundancy mechanisms of the main components of the module gives increased computing performance for application tasks.For the first time to identify and establish the features of the network interface of multiprocessor computing systems with expandable computing segments, there was researched the variant of a virtual computer with unlimited memory and a comparative analysis with a real multiprocessor system, that allowed establishing the main factors that affect the entire multiprocessor system performance.For the first time, based on the analysis of the network interfaces of multiprocessor complexes with extendible computing segments, there were obtained the appropriate analytical ratios for determining performance indicators and analytical ratios that determine the optimal number of nodes of a modular multiprocessor system.The technology of restructuring the network interface architecture of a multiprocessor system was improved, allowing the identification of the main patterns of computation time for the aggregation mode depending on the expansion of the multiprocessor system's computing domain. Also, the current model of aggregation of network interface channels of multiprocessor systems provides more significantopportunities for data transfer among computing nodes, significantly improving the features of its performance, speed, and reliability of its operation.The approach to unlimited parallelism in related problems was further developed by parallelizing the algorithm via direct methods and developing a parallel algorithm on the Cauchy problem's solutions, which in comparison with traditional methods, cansignificantly increase such indicators as efficiency and speed of relevant computations. Based on modern parallel computing technologies, a practical approach to solving the limit and coefficient inverse thermal conductivity problems in the extreme formulationwas further developed. It is found that the minimization of the function as the root mean square residual by solving direct problems can be reduced to the problem of separating its minimum and refining this minimum by iterations according to interpolation formulas.That allowed in comparison with the traditional approach to increase the accuracy and higher efficiency of computations, reduce machining processing time.The practical significance of the paper is that the proposed multiprocessor system with extendible computational segments aims at solving applied problems and allows increasing the productivity and accuracy of mathematical simulation. The proposed module of a multiprocessor computing system with extendible computing segments should be used as an integrated environment for implementing the process of mathematical modeling of applied problems.The offered system allows the accelerating process of serviceability restoration of the personal computer multiprocessor system by automated replacement of those modules out of order.Due to the network interface aggregation, it is possible to significantly increase the performance features of the modular system in different modes of network interface, so for the two-channel network interface system the deceleration coefficient is reduced by 39.5% compared to single-channel and 66.2% compared to four-channel deceleration computing for a four-channel system is reduced by 45.4% compared to a two-channel network interface system;Developed hardware and software, mathematical models, algorithms, and methods are implemented as industrial designs and software products.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Курінько Р. М. 
Особливості становлення соціально відповідального бізнесу в Україні / Р. М. Курінько. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей становлення соціально відповідального бізнесу в Україні через відстеження вагомих подієвих явищ в бізнес середовищі впродовж пострадянського періоду формування ринкових відносин. Сутність концепції соціально відповідального бізнесу віддзеркалює суспільні, історичні та соціокультурні запити на досягнення й забезпечення соціального партнерства бізнесу, суспільства, держави. Викладено та проаналізовано генезу формування соціально відповідального бізнесу в Україні з зазначенням визначальної ролі дискурсу в процесі його становлення. Досліджено практики прийняття соціально відповідального бізнесу компаніями, що функціонують в країні для доведення важливої специфіки недержавної низової ініціативи "знизу вверх" щодо прийняття й поширення КСВ в Україні на противагу іншим пострадянським країнам (Росія, Білорусь, Казахстан) з переважанням етатистського підходу "згори донизу" залучення бізнесу до КСВ.^UResearch of peculiarities of corporate social responsibility formation (CSR) in Ukraine within post-soviet emerging market development period was undertaken in the thesis by means of wide sociological analysis of CSR implementation genesis with pointed most valuable events, influenced factors for periodization within.Conception of business social responsibility in its core reflects social, historical and socio-cultural requests for social partnership between state, society and business achievement was new for post-soviet country regarding the establishing private economic sector. Therefore, discourse of CSR agenda formation within business sphere development by means of special numerous conferences, competitions and round tables played crucial role for popularization and establishing the CSR agenda for future social institute in Ukraine presented in the thesis with pointed specific causes and barriers on the way of realization this function and certain mechanisms for social responsible business formation. The sociological approach has been applied for the research of taken practices of CSR acceptance in Ukraine; it has been determined by the outcome of the qualitative research that starting point was 'bottom-up' initiative for the CSR development in Ukraine opposite to the used 'up-bottom' intention for other post-soviet countries (Russia, Belarus, Kazakhstan).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Іващенко О. Ю. 
Генетичне різноманіття популяцій великої рогатої худоби за асоційованими з резистентністю ДНК-маркерами: автореферат дис. ... д.філософ : 204 / О. Ю. Іващенко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню поліморфізму локусів толл-подібного рецептора 1 (TLR1); толл-подібного рецептора 4 (TLR4); мембранного білка А1 (SLC11A1), фактора некрозу пухлини α (TNFα), манозозв’язувального лектину 1 (MBL1) і гамма-рецептора інтерферону 2 (IFNGR2) та аналізу параметрів продуктивності корів вітчизняної селекції порід українська чорно-ряба молочна та українська червоно-ряба молочна за виявленими поліморфними локусами для збереження генофонду даних порід і підвищення їх продуктивності за рахунок використання перспективних ДНК-маркерів із господарсько цінними ознаками. За результатами проведених досліджень вперше проаналізовано та встановлено особливості генетичної структури дослідних популяцій корів української чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід за маркерними мутаціями 1596G>A у першому екзоні гена TLR1; 8732G>A, 8834G>C та 2021C>T в третьому екзоні TLR4; 7400C>G, 7808A>T в одинадцятому екзоні SLC11A1; -824A>G у промоторному фрагменті гена TNFα; 2651G>A у другому екзоні MBL1 і 1008А>G у сьомому екзоні IFNGR2. В української чорнорябої та червоно-рябої молочних порід виявлено три можливі генотипи. Частоти генотипів AA, AG та GG української чорно-рябої породи становлять відповідно 0,12; 0,64; 0,24; червоно-рябої молочної – 0,13; 0,54; 0,33. Частоти алелів А і G складають: в чорно-рябої породи – 0,44 і 0,56; в червоно-рябої – 0,40 та 0,60 відповідно. Встановлено, що ген TLR4 є мономорфним за трьома маркерними мутаціями (8732G>A, 8834G>C, 2021C>T) у третьому екзоні в популяціях всіх досліджуваних порід корів. За MspI-поліморфізмом (8732G>A) виявлено особин двох дослідних популяцій тільки з генотипом ВВ; за RsaIполіморфізмом (8834G>C) – виключно особин з генотипом GG; за BsiHKAIполіморфізмом (2021C>T) – лише корів з гомозиготним генотипом СС. У української чорно-рябої і червоно-рябої порід домінуючим генотипом є СС з відповідними частотами для кожної з них – 0,66; 0,57. Найбільш розповсюджений алель у всіх порід – С (0,83-0,79). Для чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід спостерігається виражена перевага за частотами генотипів АА, які становлять, відповідно 0,68 та 0,83. При дослідженні особливостей розподілу гаплотипів у гені мембранного білка А1 (SLC11A1) в дослідних популяціях виявлено гаплотипи CC-АА, CG-AT, CG-AA, CG-ТТ. За встановленим поліморфізмом локусу фактора некрозу пухлини α замутацією -824A>G показано суттєві відмінності частот генотипів та алелів між дослідними популяціями корів. В української чорно-рябої породи частоти гомозиготних генотипів виявились на досить низькому рівні та з однаковими показниками (АА = GG = 0,8), тоді як в української червонорябої частота генотипу GG в 3,5 рази вища порівняно з генотипом АА. Частоти алелів А і G складають: в української чорно-рябої породи – 0,5 і 0,5; в червоно-рябої – 0,39 і 0,61 відповідно. В результаті проведеного дослідження виявлено, що ген манозозв'язувального лектину є поліморфним за маркерною мутацією 2651G>A у другому екзоні в обох досліджуваних популяціях. Визначено частоти генотипів AA, AG і GG в чорно-рябої породи – 0,35; 0,57 і 0,08; та в червоно-рябої – 0,13; 0,76 і 0,11 відповідно. Дослідження генетичної структури популяцій української чорно-рябої та червоно-рябої порід за мутацією 1008А>G у сьомому екзоні локусу інтерферону гамма-рецептора 2 свідчать про схожу тенденцію розподілу частот генотипів і алелів між дослідними групами тварин. За результатами проведеного порівняльного аналізу генетикопопуляційних показників двох дослідних популяцій української чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід за п'ятьма генами (TLR1, SLC11A1, TNFα, MBL1, IFNGR2) визначено, що профілі розподілу генотипів в обох порід корів за дослідними об'єктами досить схожі. Переважаючі генотипи в української чорно-рябої породи: АG (0,64) за мутацією 1596G>A (TLR1), CC (0,66) – за 7400C>G (SLC11A1), АА (0,68) – за 7808A>T (SLC11A1); АG (0,66) – за мутацією -824A>G (TNFα); АG (0,57) – за мутацією 2651G>A (MBL1); АG (0,51) – за 1008А>G (IFNGR2). Найвищу частоту мають алелі: G (0,56) за мутацією 1596G>A (TLR1), С (0,83) – за 7400C>G (SLC11A1), А (0,84) – за 7808A>T (SLC11A1), А (0,64) – за 2651G>A (MBL1) і А (0,63) – за 1008А>G (IFNGR2). Проведено аналіз параметрів продуктивності дослідних популяцій корів з різними генотипами за локусами TLR1, SLC11A1, TNFα, MBL1 та IFNGR2. Перспективними у напрямку підвищення молочної продуктивності є наступні комплексні генотипи: LC11A1(СG)SLC11A1(АА), ТNFα(AG), ІFNGR2(АG) (українська червоноряба молочна); TNFα(AА) та ІFNGR2(GG) (українська чорно-ряба молочна).^UThe dissertation work presents the results of investigations on toll-like receptor 1 (TLR1), toll-like receptor 4 (TLR4), membrane protein А1 (SLC11A1), tumor necrosis factor α (TNFα), mannose-binding lectin 1 (MBL1) and interferon gamma receptor 2 (IFNGR2) loci polymorphism and the analysis of productivity parameters of Ukrainian selection breeds of Ukrainian Black-and-White and Ukrainian Red-and-White dairy breeds according to the identified polymorphic loci to preserve the gene pool of these breeds and increase its productivity due to the use of promising PCR-RFLR-markers of economically valuable traits of local cattle breeds. According to the results of the researches, for the first time, the genetic structure of the experimental cattle populations of Ukrainian Black-and-White and Ukrainian Red-and-White dairy breeds was estimated by marker mutations 1596G>A in the first exon of the TLR1 gene; 8732G>A, 8834G>C and 2021C>T in the third exon of the TLR4; 7400C>G, 7808A>T in the eleventh exon of the SLC11A1; -824A>G in the promoter fragment of the TNFα gene; 2651G>A in the second exon of the MBL1 and 1008A>G in the seventh exon of the IFNGR2. Three possible genotypes are found in Ukrainian Black-and-White and Ukrainian Red-and-White dairy breeds. In Ukrainian Black-and-White breed, frequencies of AA, AG, and GG genotypes are 0,12; 0,64; 0,24 respectively; in Ukrainian Red-and-White – 0,13; 0,54; 0,33. The frequencies of A and G alleles are: in Black-and-White breed – 0,44 and 0,56; in Red-and-White – 0,40 and 0,60 respectively. The results of the study demonstrated that in all the experimental populations, the locus TLR4 by mutations 8732G>A, 8834G>C, and 2021C>T in the third exon was monomorphic. For the MspI polymorphism by 8732G>A mutation, only individuals with genotype BB were found; by 8834G>C (RsaI polymorphism) – with genotype GG; by 2021C>T (BsiHKAI polymorphism) – with genotype CC. In Ukrainian Black-and-White and Ukrainian Red-and-White dairy breeds the predominant genotype is СС with the corresponding frequencies for each of them – 0,66; 0,57. The most common allele in all cattle breeds is C (0,83-0,79). In both experimental populations of cows, the most common are AA genotype, which frequencies are 0,68 and 0,83 respectively. During the investigation of the haplotype distribution features in the membrane protein A1 gene (SLC11A1) in experimental populations CC-AA, CGAT, CG-AA, CG-TT haplotypes were revealed. According to results of the polymorphism of the tumor necrosis factor α locus by -824A>G mutation, significant differences between experimental populations of cows in the genotypes and alleles frequencies revealed. It was determined that, in Black-and-White breed the frequencies of homozygous genotypes are found at a fairly low level and with the same indicators (AA = GG = 0,17), while in Red-and-White dairy breed, the frequency of the genotype GG is 3,5 times higher compared to the genotype AA. The frequencies of alleles A and G are: in Black-and-White breed – 0,5 and 0,5; in Red-and-White – 0,39 and 0,61 respectively. The results of the study demonstrated that in both the experimental populations, the mannose-binding lectin gene by mutation 2651G>A in the second exon is polymorphic. Frequencies of AA, AG and GG genotypes were determined in Black-and-White breed – 0,35; 0,57 and 0,08; and in Red-and-White breed – 0,13; 0,76 and 0,11 respectively. The study of genetic structure of the populations of Ukrainian Black-andWhite and Red-and-White dairy breeds by 1008A>G mutation in the seventh exon of the interferon gamma-receptor 2 locus indicate a similar trend in the distribution of genotype and allele frequencies between experimental groups of animals. According to the results of conducted comparative analysis of populationgenetic parameters of two experimental populations of Ukrainian Black-and-White and Red-and-White dairy breeds on five genes (TLR1, SLC11A1, TNFα, MBL1, IFNGR2), it was determined that significant differences between the experimental groups of cows are not observed. Predominant genotypes in Ukrainian Black-nd-White breed are: АG (0,64) by mutation 1596G>A (TLR1), CC (0,66) – by 7400C>G (SLC11A1), AA (0,68) – by 7808A>T (SLC11A1); AG (0,66) – by mutation -824A>G (TNFα); AG (0,57) – by mutation 2651G>A (MBL1); АG (0,51) – by 1008А>G (IFNGR2). Alleles are characterized by the highest frequencies: G (0,56) by mutation 1596G>A (TLR1), C (0,83) by 7400C>G (SLC11A1), A (0,84) by 7808A>T (SLC11A1), A (0,64) – by 2651G>A (MBL1) and A (0,63) – by 1008A>G (IFNGR2). The analysis of productivity traits of experimental cattle populations with different genotypes by TLR1, SLC11A1, TNFα, MBL1 and IFNGR2 loci was conducted. Promising in the direction of increasing milk productivity are TNFα(AА) and ІFNGR2(GG) for Ukrainian Black-and-White breed; SLC11A1СGSLC11A1АА, ТNFα(AG), ІFNGR2(АG) – for Ukrainian Redand-White dairy breed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Іващенко О. В. 
Моделі, методи та інформаційна технологія інтелектуальної обробки текстового опису товарів масового вжитку.: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / О. В. Іващенко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі вирішена науково-практична задача ідентифікації комплексного сприйняття семантики товарних пропозицій на онлайн-платформах електронної комерції шляхом інтелектуальної обробки текстового опису товарів, що дозволяє систематизувати пропозиції товарів та спростити пошук.Об’єктом дослідження є процес обробки текстової інформації в системах електронної комерції.Предметом дослідження є моделі, методи та інформаційна технологія інтелектуальної обробки текстового опису товарів масового вжитку.Метою дисертаційного дослідження є підвищення точності визначення схожості товарів масового вжитку на основі їх текстових описів, представлених в системі електронної комерції.При вирішенні завдань дисертаційного дослідження були використані: метод системного аналізу для розробки концепції інтелектуальної обробки текстового опису товарів масового вжитку; методи математичної статистики, методи теорії прийняття рішень; інструменти NLP для створення моделі текстового опису товарів, моделі оцінки схожості товарів, алгоритму створення тегового ядра та моделі еталонного товару; методи теорії інтелекту для розробки моделі визначення схожості товарних пропозицій, методи експертного оцінювання для збору даних на основі краудсорсінгу; стандарт IDEF та уніфікована мова моделювання UML для проєктування інформаційної технології та компонентів програмного забезпечення, компонентно-орієнтовані методи для розробки інформаційної технології інтелектуальної обробки текстових описів.Наукова новизна проведеного дослідження полягає в наступному.1?Удосконалено модель текстового опису товарів масового вжитку, що на відміну від існуючих базується на ідентифікації комплексного сприйняття людиною товарних пропозицій, що дозволяє підвищити точність визначення відповідності реальному товару за рахунок врахування семантики трьох складових опису (назва, характеристика, специфікація).2?Удосконалено модель схожості товарів, яка дозволяє порівнювати споживчі характеристики товарів електронної комерції на основі їх текстового опису та, на відміну від існуючих, враховує вподобання споживачів та сприйняття текстового опису, що дозволяє систематизувати пропозиції та спростити пошук.3?Дістала подальшого розвитку інформаційна технологія інтелектуальної обробки текстових описів товарів за рахунок вдосконалення моделі текстового опису товару, групування схожих товарів та представлення групи схожих товарів ядром тегів та еталонним товаром, що на відміну від існуючих підходів, дозволяє підвищити ефективність пошуку та ідентифікації товарів.Результати дисертаційної роботи впроваджено у навчальному процесі кафедри програмної інженерії та інтелектуальних технологій управління Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» (акт від 14.11.2022 р.), використано у науково-дослідних роботах "Розробка інформаційно-аналітичного забезпечення управління ефективністю та якістю в складних системах за умови євроінтеграції України» (ДР № 0117U004806), «Створення моделей та методів збору та автоматизованої переробки бізнес-інформації у веб-просторі» (ДР № 0119U002556), «Розробка методів моніторингу актуальних даних в системах організаційного управління» (ДР № 0121U108870), у яких здобувачка брала участь як виконавиця окремих етапів (акт від 01.11.2022 р.) та впроваджено для вирішення практичних завдань в діяльності ТОВ Фінпрогруп» (довідка від 06.01.2023 р.).Ключові слова: інформаційна технологія, модель, текст, обробка природньої мови, програмна система, семантика, семантичне ядро, нейронна мережа, співставлення товарів, класифікація, електронна комерція.^UIn the dissertation, the scientific and practical task of identifying the complex perception of the semantics of product offers on online e-commerce platforms is solved by means of intellectual processing of the textual description of products, which allows systematizing product offers and simplifying the search.The object of research is the proceeding of processing textual information in electronic commerce systems.The subject of research is models, methods and information technology of intellectual processing of text descriptions of consumer goods.The aim of the dissertation research is to increase the accuracy of determining the similarity of consumer goods based on their textual descriptions presented in the electronic commerce system.When solving the tasks of the dissertation research, the following were used: the method of system analysis for the development of the concept of intellectual processing of the textual description of consumer goods; methods of mathematical statistics, methods of decision-making theory; NLP tools for creating a product text description model, a product similarity assessment model, a tag core creation algorithm, and a reference product model; methods of the theory of intelligence for the development of a model for determining the similarity of product offers, methods of expert evaluation for data collection based on crowdsourcing; the IDEF standard and the unified UML modeling language for designing information technology and software components, component-oriented methods for the development of information technology for intellectual processing of text descriptions.The scientific novelty of the conducted research is as follows.1 The item text description model has been improved, which, unlike the existing ones, is based on the identification of complex human perception of product offers, which allows to increase the accuracy of determining the conformity to the real product by taking into account the semantics of the three components of the description (name, characteristic, specification).2 The item similarity model has been improved, which allows comparing the consumer characteristics of e-commerce products based on their text description and, unlike the existing ones, takes into account consumer preferences and perception of the text description, which allows systematizing offers and simplifying the search.3 The information technology of intellectual processing of text descriptions of goods has received further development due to the improvement of the item text description model, grouping of similar goods and representation of a group of similar goods by the tag core and a reference item, which, unlike existing approaches, allows to increase the efficiency of the search and identification of goods.The results of the dissertation work were implemented in the educational process of the Department of Software Engineering and Management Intellectual Technologies of National Technical University «Kharkiv Polytechnic Institute» (act dated 14.11.2022), used in research works "Development of information and analytical support for management of efficiency and quality in complex systems under the conditions of European integration of Ukraine" (RW No. 0117U004806), "Creation of models and methods of collection and automated processing of business information in the web space" (RW No. 0119U002556), "Development of methods for monitoring actual data in organizational management systems" (RW No. 0121U108870 ), in which the candidate participated as an executor of individual stages (act dated 01.11.2022) and implemented to solve practical tasks in the activities of LLC «Finprogroup" (certificate dated 06.01.2023).Keywords: information technology, model, text, natural language processing, software system, semantics, semantic core, neural network, item matching, classification, e-commerce.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського