Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (14)Реферативна база даних (342)Книжкові видання та компакт-диски (383)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>A=БАНДУР$<.>+<.>A=ЗВЕНИСЛАВ$<.>+<.>A=ЛЮБОМИРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Бандурка О.О. 
Адміністративно-правове регулювання міграційного процесу в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / О.О. Бандурка ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Розвинуто визначення міграційного процесу як правового явища та розкрито його зміст через властивості, ознаки, риси та якості носіїв міграційної правосвідомості - мігрантів. Виділено окремі категорії мігрантів. Вперше механізм адміністративно-правового регулювання даного процесу досліджено як динамічну категорію на засадах виокремлення наступних стадій зазначеного регулювання: формування та дія юридичних норм, виникнення, а також реалізація прав та обов'язків. Розглянуто типи адміністративно-правових відносин у сфері міграційного процесу, визначено їх особливості. Представлено класифікацію юридичних фактів за наступними ознаками: місця юридичного факту в механізмі адміністративно-правового регулювання, за вольовим принципом та наслідками. Докладно охарактеризовано зміст юридичних фактів. Залежно від ознаки певної стадії механізму даного регулювання визначено юридичні факти у сфері міграційного процесу та обгрунтовано існування послідовності юридичних фактів. Наведено систему суб'єктів адміністративно-правових відносин у сфері міграційного процесу та вивчено їх правовий статус. Запропоновано класифікацію та проаналізовано суб'єкти адміністративно-правового регулювання міграційних процесів за наступними ознаками: компетенцією, повноваженнями щодо надання відповідного статусу або прийняття рішень стосовно окремих категорій осіб. Висвітлено проблеми адміністративної відповідальності за порушення загальнообов'язкових правил у сфері міграційного процесу та обгрунтовано пропозицію з метою виділення в окрему главу КУпАП адміністративних проступків у сфері вищезгаданого процесу. Сформульовано широке коло пропозицій з метою удосконалення системи чинного законодавства, приведення його у відповідність міжнародним нормам і стандартам.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)345 + Х819(4УКР)112.033.1 + Х911.14(4УКР)
Шифр НБУВ: РА320446 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Бандурин О.Ю. 
Біофізичні властивості жовчі в діагностиці хронічного холециститу: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / О.Ю. Бандурин ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Вперше проведено комплексне біофізичне та біохімічне дослідження жовчі хворих на хронічний холецистит (ХХ) залежно від типу дискінетичних розладів жовчного міхура. Визначено взаємозв'язок між типом даних розладів та змінами біофізичних показників жовчі. Показано, що найбільш істотні зміни біофізичних властивостей жовчі спостерігаються у хворих з супутньою гіпотонічно-гіпокінетичною дискінезією і вони подібні до змін у хворих на жовчнокам'яну хворобу (ЖКХ). Доведено можливість та діагностичну цінність вивчення нативної жовчі за допомогою рентген-дифракційного аналізу. Встановлено однонаправлені зміни мікроелементного складу жовчі у хворих на ХХ та ЖКХ, що спостерігаються у випадку утворення жовчних конкрементів. Виявлено зміни питомої електроповідності жовчі залежно до типу дискінетичних розладів у хворих на ХХ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.520.11-43 +
Шифр НБУВ: РА343580

Рубрики:

      
3.

Бандурка І.В. 
Індивідуально-психологічні особливості пам'яті як фактор успішності професійної діяльності: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.01 / І.В. Бандурка ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено закономірності професійної пам'яті. Системно проаналізовано структуру та функції мнемічної діяльності особистості фахівця, що дозволяє визначити пам'ять як базову підсистему професійної діяльності. Це сприяє забезпеченню збереження її мотиваційно-цільового вектора, відбір і переробку сприйнятої інформації, її збереження та використання під час рішення пізнавальних і мнемічних задач. Встановлено, що загальні закономірності функціонування пам'яті завжди виявляються в індивідуальній формі, а показники її успішності вказують на значну варіативність під час розв'язання однорідних професійних задач. Проаналізовано індивідуальні розбіжності у продуктивності професійної пам'яті та виділено дві основні групи факторів, що детермінують варіативність у показниках успішності рішення пізнавальних і мнемічних задач. До об'єктивних факторів віднесено предметний зміст і ступінь складності пропонованих задач; об'єктивними факторами є якості особистості фахівця: професійний досвід, що зберігається в довгостроковій пам'яті, сформованість способів добору і логічної переробки сприйнятої інформації в оперативній пам'яті, професійно-мотиваційні установки тощо.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю935.12-70
Шифр НБУВ: РА314022 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Бандура Т.Й. 
Концепція національного характеру в художній інтерпретації Івана Франка (на матеріалі поезії): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.Й. Бандура ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 19 с. — укp.

Проаналізовано специфіку художнього осмислення національного характеру в поетичній творчості І.Франка у контексті морально-етичного, екзистенційного та філософського дискурсів. Розглянуто художні прояви національного та загальнолюдського у творчому доробку поета. Встановлено особливості поетичного вираження ліричного характеру, розкрито специфіку трактування митцем національної ідеї в літературі. Виявлено суттєвий вплив української філософії, народного світогляду та ментальності на формування загальноукраїнських рис національного характеру, що виражені у поезії І.Франка, а також на розвиток свідомості й естетичних поглядів письменника. Досліджено художню концептуальність творів І.Франка, проблему духовного самовираження героїв. Проаналізовано стильову систему ліричних творів, визначено особливості їх психологізму. На підставі аналітико-синтетичного аналізу творчості І.Франка у літературному контексті кінця XIX - початку XX ст. визначено роль і місце поета в духовному житті української нації та людства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Франко, І.Я. 535 +
Шифр НБУВ: РА354949

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Бандурка І. О. 
Кримінально-правова характеристика злочинів проти моральності у сфері статевих стосунків: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.08 / І. О. Бандурка ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено історичні витоки та генезис кримінально-правових норм, спрямованих на протидію злочинам у сфері статевих стосунків. Здійснено порівняння чинного законодавства України з колишнім, а також із сучасним зарубіжним законодавством. Розглянуто об'єктивні та суб'єктивні ознаки злочинів проти моральності у сфері статевих стосунків як злочинів та як складів злочинів. Виявлено недоліки даних норм і запропоновано шляхи їх усунення та вдосконалення положень чинного Кримінального кодексу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4Укр)114
Шифр НБУВ: РА375101 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Бандура В.М. 
Наукове обгрунтування підвищення ефективності процесу подрібнення м'яса птиці: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.12 / В.М. Бандура ; Одес. держ. акад. харч. технологій. — О., 2000. — 17 с. — укp.

Наведено результати досліджень, спрямованих на оптимізацію загальних енергетичних показників процесу різання м'яса птиці. Визначено емпіричні залежності сил різання і тертя, які дозволяють вибрати найбільш раціональні параметри робочих органів м'ясоріжучих машин. Теоретично простежено залежність пластичності кісток птиці від схеми напруженого стану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л931.016
Шифр НБУВ: РА309720 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Бандуріна К.В. 
Організація самостійних занять фізичними вправами у фізичній реабілітації дітей з церебральним паралічем в умовах спеціальної школи: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.03 / К.В. Бандуріна ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Висвітлено питання стосовно змісту й основ організації фізичної реабілітації дітей віком 13 - 15-ти років з церебральним паралічем (ЦП) за умов спеціальної школи (Запорізької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату N1 для дітей з наслідками поліомієліту та дитячого ЦП). На підставі вивчення певних літературних і наукових джерел запропоновано основи організації самостійних занять фізичними вправами у фізичній реабілітації з ЦП. Визначено місце таких занять у загальній системі реабілітаційних заходів у спеціальній школі. Доведено позитивний вплив самостійних занять фізичними вправами за розробленою програмою на стан опорно-рухового апарата та психоемоційну сферу дітей віком 13 - 15-ти років з ЦП. Виявлено вплив сформованості мотивації на покращання фізичних функцій дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.147 +
Шифр НБУВ: РА363873

Рубрики:

      
8.

Бандурка Н.М. 
Позаканальна проникність клітинних мембран для катіонів та її вплив на електричну активність міокарда і ритм серця: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.03 / Н.М. Бандурка ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2006. — 22 с. — укp.

Здійснено експериментальне дослідження механізмів позаканальної проникності клітинних мембран для катіонів і змін електричної активності серця за умов активації перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ), а також вплив аміодарону та його комбінації з триметазидином та мембранопротекторним засобом "Ритмокорм" на проникність клітинних мембран, стан ПОЛ та електричну активність серця. На підставі моделювання підвищеної проникності клітинних мембран шляхом активізації ПОЛ (відтворення мембранодеструктивної моделі аритмій серця) установлено взаємозв'язок між змінами електричної активності міокарда та зростанням показників мембранної проникності за впливу продуктів ПОЛ. З використанням експериментальних моделей аритмій серця доведено, що комбінація аміодарону з ритмокором, на відміну від самостійного застосування аміодарону та триметазидину, знижує показники проникності та рівень продуктів ПОД, а також запобігає або усуває розвиток змін електричної активності міокарда та ритму серця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.109-5 + Р410.13-5 +
Шифр НБУВ: РА346392

Рубрики:

      
9.

Бандурка С. О. 
Реалізація органами досудового розслідування процесуальних повноважень: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.09 / С. О. Бандурка ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 19 с. — укp.

Вперше визначено систему процесуальних повноважень органів досудового розслідування та межі їх процесуальної самостійності у кримінальному процесі. Розроблено теоретичну модель реалізації результатів оперативно-розшукової діяльності на стадії порушення кримінальної справи. Запропоновано заходи з удосконалення способів фіксації оперативних матеріалів для використання їх як доказів у кримінальному процесі. На підставі аналізу теоретичних положень і практики застосування норм кримінального процесу, запропоновано змінити визначений процесуальний статус обвинуваченого на статус підслідного. Розроблено теоретичну модель взаємодії податкової міліції з іншими підрозділами Міністерства фінансів України під час провадження за кримінальними справами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)72
Шифр НБУВ: РА380378 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Бандуров В.В. 
Робастна оцінка інноваційного рівня промислового виробництва (на прикладі чорної металургії): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.02 / В.В. Бандуров ; НАН України. Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Уточнено суть основних понять і категорій економіки інновацій, на яких базується розробка кількісних методів вимірювання інноваційного рівня виробництва та його оцінок. Виявлено методологічні принципи, запропоновані щодо цих методів і оцінок. Розроблено методичний підхід, що забезпечує побудову комплексу взаємозалежних ієрархічно супідрядних оцінок інноваційного рівня виробництва, що мають властивості перешкодостійкості. Проаналізовано інноваційний рівень виробництва у чорній металургії України. Досліджено сучасний стан і тенденції розвитку даної галузі в Україні та у світі. Оцінено інноваційний рівень чорної металургії України, визначено "вузькі" місця в її інноваційному розвитку та чинники. Висвітлено перспективні напрямки технічного переозброєння галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.551-55 +
Шифр НБУВ: РА343358

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
11.

Бандура В.В. 
Розробка методу вібраційного контролю технічного стану штангових глибинно-насосних установок для видобутку нафти: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.13 / В.В. Бандура ; Івано-Франків. держ. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2000. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання контролю стану штангових глибинно-насосних установок (ШГНУ). Розвинуто новий напрям - використання методів вібраційного контролю за її станом. Створено логічну і математичну діагностичні моделі ШГНУ. Розроблено технічні засоби та програмне забезпечення для його реалізації, методику визначення моменту часу сприйняття навантаження. Визначено і досліджено діагностичу ознаку стану ШГНУ, умови й оцінено ступінь їх працездатності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И361.3-5-082.05
Шифр НБУВ: РА311004 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Бандурка 
Управління державною податковою службою в Україні: організаційно-правові аспекти: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.07 / Олександр Олександрович Бандурка ; Інститут законодавства Верховної Ради України. — К., 2007. — 36 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х829(4УКР)201
Шифр НБУВ: РА358272

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Бандура З.Л. 
Формування інформаційних облікових потоків управління витратами виробництва: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / З.Л. Бандура ; Львів. комерц. акад. — Л., 2003. — 17 с. — укp.

Доведено необхідність розробки науково-обгрунтованих підходів до створення системи ефективного інформаційного забезпечення керування витратами виробництва на базі оптимальних інформаційних облікових потоків. Запропоновано концепцію їх побудови, а також генерацію та структуру на базі критичного аналізу підходів до методології та організації обліку витрат у вітчизняній та зарубіжній практиці. Розроблено методику аналітичного та синтетичного обліку витрат у разі автономного способу організації бухгалтерського обліку, побудовану на засадах "витрати - випуск" стосовно центрів виникнення витрат і відповідальності. Розроблено методику економічного контролю рівня витрат і результатів у господарській діяльності на базі запропонованої ендогенної звітності, яка ранжується за рівнями керування та об'єктами контролю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)230.1-148.6 +
Шифр НБУВ: РА325779

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Бандурко З. В. 
Лінгвопрагматичні властивості німецькомовного лірико-поетичного дискурсу «Нової діловитості» / З. В. Бандурко. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації визначено лiнгвoпрагматичні характеристики лірико-поетичного дискурсу «Нової діловитості». Виокремлено референтивні й автореферентивні мовленнєві акти та три типи художньої комунікації – естетичну, вертикальну, горизонтальну. На основі лінгвостилістичних засобів реалізуються імплікатури та референтивні мовленнєві акти – асертиви, директиви, експресиви, квеситиви, комісиви та контактиви. На рівні висловлення переважають асертиви, на рівні тексту – асертиви, директиви, експресиви. Лінгвопрагматичні властивості цього дискурсу відображені й в ідіостилі авторів. Ключові слова: автореферентивний мовленнєвий акт, вертикальна художня комунікація, горизонтальна художня комунікація, естетична художня комунікація, ідіостиль, імплікатура, лірико-поетичний дискурс «Нової діловитості», референтивний мовленнєвий акт.^UThis dissertation focuses on the study of the linguistic and pragmatic features of the German-language lyrical-poetical discourse of the “New Objectivity”, a literary movement at the time of the Weimar Republic (the time period from 1924 to 1933). The literary movement the “New Objectivity” is characterized by the aesthetic features such as the focus on reality, factuality and documentary style. The pragmatic analysis focuses on the artistic discourse, including lyrical-poetical discourse as its subtype. Two types of speech acts (referential and self-referential) are actualized in the lyrical-poetical discourse simultaneously. Referential speech acts correlate nominative units with the real or imaginary world and belong to a certain illocutionary type. Self-referential speech acts are based on self-reference and reflect the aesthetic intention of the author. There are three types of artistic communication in the lyrical-poetical discourse of the “New Objectivity” – aesthetic, vertical and horizontal. Aesthetic artistic communication is based on the author's self-reference and aesthetic intention and is actualized by the implementation of self-referential speech acts. Vertical artistic communication is the communication between the author and the reader, while horizontal artistic communication is the communication between the characters of the poetic text. Referential speech acts are actualized in both vertical and horizontal artistic communications. Self-referential speech acts are realized only at the background of aesthetic artistic communication. Utterance is the criterion for determining the boundaries of a particular referential speech act. Its boundaries are determined by the illocution. Linguistic and stylistic means of the lyrical-poetical discourse of the “New Objectivity” reflect the aesthetic characteristics of the movement. These means are the indicators of the author's aesthetic intention and self-referential speech acts and implement aesthetic perlocutionary effect on the reader, despite his/her distance in time and space. Six referential speech acts and their own subtypes – assertives, directives, expressives, quesitives, commissives and contactives are implemented in the lyrical-poetical discourse of the “New Objectivity”. Each type of speech act (except quesitives) can be realized by various linguistic means both in vertical and horizontal communication and at the level of a separate utterance or at the level of the whole text. Assertives are the vast majority of speech acts at the level of utterance, but contactive speech acts are realized more frequently. Quesitives are fixed only in horizontal artistic communication. Assertives, directives and expressives are the vast majority of speech acts at the text level.Implicatures are common for the lyrical-poetical discourse of the “New Objectivity” on the utterance level. They are actualized due to linguistic and stylistic triggers. Implicatures are realized mainly in vertical artistic communication. Linguistic and pragmatic features of the lyrical-poetical discourse of the “New Objectivity” are reflected in the idiostyle of its authors. The idiostyle of M. Kaleko is formed by the philosophical, civil and love lyrics. Speech acts of assertive, directive and contactive types implement most of the poetic texts. Occasionalisms, forenisms, allusions and phraseological units are the most typical triggers of implicatures. The majority of E. Kästner's poetic texts belong to the civil, philosophical, landscape and urban lyrics. His idiostyle is characterized by the use of irony and expressions, philosophy. Assertives, directives and contactives are the most frequent types of speech acts. Irony and metaphor are typical triggers of implicatures in most cases, as well as word ambiguity and simile. Factuality, accuracy, laconism, irony, biographic features, complex rhythmic-compositional structure and pun are typical for the lyrical-poetical discourse of J. Ringelnatz. Assertives, directives and contactivs are the vast majority of speech acts. Forenisms, pun, occasionalisms, irony and contrast are typical triggers of implicatures for his idiostyle. Key words: aesthetic artistic communication, horizontal artistic communication, idiostyle, implicature, lyrical-poetical discourse of the “New Objectivity”, referential speech act, self-referential speech act, vertical artistic communication.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Бандура В. М. 
Науково-практичне обґрунтування енергоефективних технологій переробки олійної сировини на основі механічних таелектромагнітних інтенсифікаторів / В. М. Бандура. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі поставлені й вирішуються завдання підвищення енергоефективності переробки олійних культур, зниження затрат енергії на процеси сушіння та екстрагування соняшнику, ріпаку та сої, створеннязразків техніки та методів їх розрахунку. Методами енергетичного менеджменту проведені системні дослідженняі встановлені енергоємні об'єкти. Рішення завдань в роботі проводилось за загальною схемою: «фізична і математична модель – експеримент – узагальнення та інженерна методика – створення експериментального зразка». Математичне моделювання ґрунтувалось на використанні класичних диференційних рівнянь. Експериментальне моделювання проводилось із залученням методів теорії подібності. Проблема підготовки олійного насіння (сушіння) до переробки наолійноекстракційних заводах вирішена за допомогою інтенсифікаторів інфрачервоної (ІЧ) та мікрохвильової (МХ) дії. Виготовлені та пройшли апробацію в умовах виробництва експериментальні зразки ІЧ сушарок та МХекстрактор. Розроблено їх типорозмірний ряд. Проблема вилучення олії з макухи ріпаку та сої вирішена за допомогоюмікрохвильових (МХ) інтенсифікаторів періодичної та безперервної дії. Емпіричні моделі отримані на основі методу «аналізу розмірностей». Доведено економічну ефективність використання розроблених інноваційних зразків техніки і технології на олійножирових підприємствах.^UThe oil and fat industry plays one of the key roles in Ukraine and it is one of he leading and mobile ones in the agro-industrial complex of the country. This is probably the only industry that is experiencing sustainable growth even underconditions of the global financial crisis. Currently, the problem of energy conservation is very urgent, which requires some restructuring in all industries as well as the widespread introduction of energy-efficient equipment and technology. The tasks of energy efficiency increase when processing oilseeds, reduction of energy consumption when drying and extracting sunflower, rape and soybean, creation of samples of equipment and methods of their calculation have been setand solved in the thesis. Contradictions that exist between the need to increase the cost of the dryingagent to intensify heat and mass transfer and the attempt to reduce heat loss with he drying agent of the installation can be solved by traditional methods. Therefore, the research work considers the prospects and problems of drying with energyupply using mechanical and electromagnetic intensifiers. Therefore, it is very important to conduct the research in order to ensurefurther improvement of the technique and technology of drying sunflower, rapeseed and soybean as the crops that are most often used as raw materials for oil processing and production by developing new drying methods and new constructions of dryers, as well as drying technologies, carrying out measures aimed at reducing the specific energy consumption for the drying process. It has been found that volumetric methods of heat supply are promising for drying oilseed crops (sunflower, rapeseed and soybean), among which infrared and microwave ones have become the most widespread in the food and processingndustries in recent years. They can provide uniform heating of the whole grain. In addition, there is no need to use air as a heat agent, which significantly reduces energy consumption for the drying process and ensures the “purity” of dried seeds.n this regard, the combination of infrared or microwave heat supply combined with vibration activation of the environment appears to be promising. Since the extraction method remains the most waste-free in oil extraction echnologies, and in the case of low-oil soybean seeds it is the most convenient one, it is proposed to intensify this process. The study of the possibility of usingelectromagnetic radiation during the extraction of oil from industrial crops of oybean and rapeseed is a promising area. The use of the microwave field will enable both to increase production efficiency and reduce energy consumption for he process. Energy management methods have been used to conduct systematic research and to install energy-intensive facilities. The solution of the research problems has been carried out according to the general scheme: “physical and mathematical model – experiment – generalization and engineering technique – creation of the experimental sample”. Mathematical modeling is based on the use of classical differential equations. Experimental modeling is performed using the methods of similarity theory. It has been scientifically substantiated that intensification of mass transfer processes during dehydration and extraction is provided through the reduction of the internal diffusion resistance due to the directed energy effect of the electromagnetic field. The method of combined drying of soybean, sunflower and rapeseed in the apparatus using infrared and microwave power supply has beendeveloped for the first time; a mathematical description of drying kinetics, which determines the moisture content, grain temperature and air temperature in dryers of periodic and continuous action with the supply of mechanical and ele ctromagneticintensifiers, has been presented; methods of experimental modeling for determination of diffusion and mass yield coefficients in the processes of seed drying and extraction of rapeseed and soybean oil have been developed. The research work has further developed mathematical modeling of the infrared drying process in the mobile layer of raw materials using similarity numbers, research by “dimensional analysis” in order to obtain equations in generalized variables to calculate combined extraction processes in terms of volumetric microwave energy supply in raw material extraction modes, in the system “cake-ethanol, hexane”.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Го Ю. .. 
Дискурс шістдесятництва в українській літературно-художній періодиці: журнал «Дніпро». / Ю. .. Го. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена комплексному аналізу тематики, проблематики, жанрово-стильових та художніх особливостей поетичних і прозових творів письменників-шістдесятників, опублікованих на сторінках журналу «Дніпро» в середині минулого століття. Встановлено, що різного роду утиски і репресії радянського режиму зумовили розшарування в їхньому середовищі на дисидентів, внутрішніх емігрантів і конформістів. Висвітлено головні аспекти літературно-критичних і літературознавчих публікацій молодих дослідників, які, подолавши ілюзії щодо компартійної влади, у своїх працях дистанціювалися від негативних тенденцій радянського літературознавства, відмовлялися від суто ідеологічного принципу трактування літературних явищ на користь естетичних критеріїв в їх оцінці, чим надавали осмисленню тогочасного літературного процесу виразного дискусійного характеру. У роботі здійснено огляд поняття «філософія бунту», висвітлено соціально-політичні та історико-літературні передумови виникнення шістдесятництва в українській літературі, простежено процес становлення й еволюції журналу «Дніпро», який виходив також під назвами «Молодняк» і «Молодий більшовик». Доведено, що такий огляд журналу «Дніпро» дозволяє глибше розкрити важливі, але ще маловивчені сторінки діяльності шістдесятників – письменників і критиків.^UIn a modern literature is remained the scientific interest to works of the Sixties, who defended the pluralism in the culture, aestheticism, individualism, and focused on advantages of human values over social classes, practiced ideas of humanity and anthropocentrism, denied socialist realism' norms and principles, re-increased the issue-thematic, stylistic-variety and aesthetic horizons of the national literature.Those authors and critics were printed on the pages of numerous magazines, but even now the discourse is ignored among researchers about the Sixties in the magazine “Dnipro”, this fact define the relevance of this work. In Summary using such methods as biographical, historical-functional, issue-thematic and comparative-psychological and analyzed the discourse of the Sixties on pages of magazine “Dnipro” in the middle of the past century.The object of research was the works of poets (M. Vingranovsky, I. Drach, Irina Zhilenko, I. Kalinets, V. Korotich, Lina Kostenko, B. Oleynik, D. Pavlychko, V. Simonenko, V. Stus), prose writers (E. Gutsalo, V. Drozd, V. Shevchuk), works of literary critics and literary critics (I. Dzyuba, Mikhailina Kotsyubinskaya, E. Sverstyuk, I. Svetlichny), published in the magazine "Dnipro" in the second half of the 50s- early 70s of The XX century. The scientific novelty of the work is based on the fact that for the first time it provides a comprehensive analysis of the topics, problems, stylistic-variety and artistic features of poetic and prose works of writers of the Sixties, examines the scientific research of critics of the Sixties published on the pages of the magazine "Dnipro" in the middle of the last century.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Бандурка О. І. 
Методи і алгоритми аналізу геоданих для рішення задачі оцінки антропогенного впливу на довкілля.: автореферат дис. ... д.філософ : 121 / О. І. Бандурка. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці науково-методичного апарату прогнозування виникнення лісових пожеж на основі статистичної моделі в інтеграції з геододатками для підтримки управлінських рішень.Метою дисертації є підвищення ефективності (оперативності та достовірності) обробки геоданих для мінімізації ризиків виникнення лісових пожеж на основі статистичної моделі Байєса для підтримки управлінських рішень.Дослідження існуючих науково-обґрунтованих підходів в аналізі геоданих для рішення задач оцінки антропогенного впливу на довкілля та, безпосередньо, пов’язаних з розробкою методів та моделей дослідження лісових пожеж, дозволили зробити висновок про формування, за останні роки, нового пріоритетного підходу, пов'язаного із забезпеченням інформаційним системам модульності, універсальності, можливості обробки великих об’ємів статистичних даних та проведення складних розрахунків. Отже, у сучасних умовах важливим завданням є мінімізації ризиків виникнення лісових пожеж на основі статистичної моделі Байєса для підтримки управлінських рішень. Це складне завдання доцільно поділити на ряд часткових завдань, одним з яких є створення математичної моделі прогнозування виникнення лісових пожеж. Існуючі фізико-математичні моделі дослідження розповсюдження та нейтралізації лісових пожеж розглядають наслідки розповсюдження пожежі, а не самі причини виникнення. Теоретичні моделі засновані на фундаментальних фізико-математичних та хімічних законах, але верифікація таких моделей досить складна. Статистичні моделі використовують лише статистичні дані. Напівемпіричні моделі застосовують загальні фізичні закони у вигляді спрощених залежностей. Проте завдяки автоматизованим системам, які вміщують математичний апарат, відбувається спрощення моделей. Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному.Вперше розроблено архітектуру програмного забезпечення системи прогнозування виникнення лісових пожеж на основі статистичної моделі Байєса, яка відрізняється від існуючих використанням математичної моделі оцінки впливу температури навколишнього середовища на імовірність виникнення лісових пожеж, методу дешифрування супутникових знімків та математичної моделі прогнозування виникнення лісових пожеж. Використання зазначеного програмного забезпечення дозволяє розробити інформаційну систему прогнозування лісових пожеж.Вперше розроблено математичну модель оцінки впливу температури навколишнього середовища на ймовірність виникнення лісових пожеж, яка базується на аналізі довгострокового періоду кліматичних статистичних даних, за допомогою Data Science. Модель дозволяє проводити дослідження впливу глобальних змін температури на виникнення лісових пожеж. Удосконалено метод дешифрування супутникових знімків для ідентифікації пожежонебезпечних місць та визначення територій, уражених пожежами, яка заснована на спектральному аналізі температур яскравості. Зазначений метод при дешифруванні дозволяє виключити із знімків фрагменти, які покриті хмарами та зайняті водними об’єктами для встановлення просторово-часових характеристик пожеж. Реалізація даного методу також дозволить встановити території, уражені пожежами, та визначити їх клас пожежної небезпеки.Вперше розроблено математичну модель прогнозування виникнення лісових пожеж на основі статистичної моделі Байєса, яка заснована на оцінюванні апостеріорних імовірностей таксаційних характеристик лісових виділів. Зазначена математична модель є основою для розробки програмного забезпечення прогнозування виникнення лісових пожеж та підвищує точність оцінювання зазначених апостеріорних імовірностей в середньому на 12-18 %.Удосконалено методику оцінки наслідків пожеж за даними дистанційного зондування Землі, яка на відміну від існуючих, адаптована на обробку знімків низької роздільної здатності та базується на встановленні пожежного індексу. Реалізація зазначеної методики дозволить підвищити точність оцінювання породного складу та площ уражених ділянок лісових угідь в середньому на 8-12 %, а також підвищити оперативність вирішення завдань у порівнянні з традиційними методиками у 25-30 разів.За результатами моделювання на основі використання статистичної моделі Байєса досягнуто підвищення точності прогнозування виникнення лісових пожеж, що забезпечує надійність вирішення надзвичайних ситуацій та підвищує достовірність прийняття управлінських рішень за рахунок створеного програмного комплексу в процесі виникнення катастрофічних ситуацій, спричинених лісовими пожежами.^Uhe dissertation is devoted to the development of a scientific and methodological apparatus for forecasting the occurrence of forest fires based on a statistical model in integration with geo-applications to support management decisions.The aim of the dissertation is to increase the efficiency of geodata processing to minimize the risks of forest fires based on the Bayesian statistical model to support management decisions.Among the mathematical models aimed at predicting events, an important place is occupied by predictive models, which are used both to assess the current state of natural ecological systems and to predict the dynamics of anthropogenic influence, which leads to negative consequences (deforestation, fires, floods, etc.). The main task of predictive models is to determine the outcome of events. Ecological forecasting, in particular the prediction of events in forest ecosystems, is based on statistical data. Ecological forecasts include a large number of characteristics, both biotic, abiotic and statistical by year, which make it possible to predict the state of the system as a whole as accurately as possible or to identify a potential threat in the future. Therefore, in modern conditions, an important task is to minimize the risks of forest fires on the basis of the Bayesian statistical model to support management decisions. It is advisable to divide this complex task into a number of partial tasks, one of which is the creation of a mathematical model for forecasting the occurrence of forest fires. Existing physico-mathematical models for the study of the spread and neutralization of forest fires consider the consequences of fire spread, and not the causes themselves. Most models have certain disadvantages that prevent them from being universal. However, thanks to automated systems that include mathematical apparatus, the models are simplified. The scientific novelty of the obtained results is as follows.For the first time, the software architecture of the forest fire forecasting system based on the Bayesian statistical model was developed, which differs from the existing ones by using a mathematical model for assessing the effect of environmental temperature on the probability of forest fires, a method for deciphering satellite images, and a mathematical model for forecasting the occurrence of forest fires. Using the specified software allows you to develop an information system for forecasting forest fires.For the first time, a mathematical model for assessing the impact of ambient temperature on the probability of forest fires has been developed, which is based on the analysis of long-term climatic statistical data using Data Science. The model makes it possible to study the influence of global temperature changes on the occurrence of forest fires.The method of deciphering satellite images for identifying fire-hazardous places and determining areas affected by fires, which is based on the spectral analysis of brightness temperatures, has been improved. The specified method during decoding allows to exclude from the images fragments that are covered by clouds and occupied by water bodies to establish spatio-temporal characteristics of fires. The implementation of this method will also make it possible to establish areas affected by fires and determine their fire hazard class.For the first time, a mathematical model for forecasting the occurrence of forest fires was developed based on the Bayesian statistical model, which is based on the assessment of posterior probabilities of the taxa characteristics of forest allocations. The specified mathematical model is the basis for the development of software for forecasting the occurrence of forest fires and increases the accuracy of estimating the specified posterior probabilities by 12-18% on average.The method of assessing the consequences of fires based on the data of remote sensing of the Earth has been improved, which, unlike the existing ones, is adapted to the processing of low-resolution images and is based on the establishment of the fire index. The implementation of the specified method will allow to increase the accuracy of the assessment of the species composition and the area of the affected areas of forest lands by an average of 8-12%, as well as to increase the efficiency of solving tasks by 25-30 times compared to traditional methods.According to the results of modeling based on the use of the Bayesian statistical model, an increase in the accuracy of forecasting the occurrence of forest fires was achieved, which ensures the reliability of solving emergency situations and allows us to talk about increasing the reliability of management decision-making by 15% to the use of the created software complex in the process of the occurrence of catastrophic situations caused by forest fires.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Бандура І. І. 
Наукові засади формування якості плодових тіл їстівних грибів родів Pleurotus, Cyclocybe, Flammulina та Calocybe: автореферат дис. ... д. с.-г. н. : 06.01.06 / І. І. Бандура. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук зі спеціальності 06.01.06 - овочівництво (20 Аграрні науки та продовольство). Уманський національний університет садівництва, Умань, 2023 р.Кваліфікаційна наукова праця присвячена обґрунтуванню наукових засад формування якості врожаю ксилотрофних видів грибів з доведеною харчовою та лікарською цінністю: гливи звичайної, гливи легеневої, гливи степової, гливи лимонношапинкової або золотої, опенька зимового, опенька тополевого та тропічного виду - калоцибе індійського. У роботі досліджено технологічні складові процесу культивування означених видів, які дозволяють отримувати плодові тіла з прогнозованими квалітативними характеристиками відповідно до вимог післязбиральних процедур. Було проведено комплексний скринінг 24 культиварів P. ostreatus (5 штамів), P. pulmonarius (1), P. eryngii (3), P.citrinopileatus (1), F.velutipes (10), C. aegerita (3), С. indica (1) в умовахпромислових виробництв, за результатами якого визначено технічніхарактеристики продуктивності, параметри фенотипічних ознак, біохімічнийсклад плодових тіл, коефіцієнти виходу напівфабрикатів у післязбиральнихопераціях і первинної переробки, що дає змогу відібрати найбільш перспективнідля промислового впровадження штами.Доведено необхідність досягнення елективності субстратів за рахунок збалансування складу органогенних та ессенціальних елементів, елімінації патогенних мікроорганізмів та створення певної структури субстратів, як найважливішого фактору формування якості врожаю ксилотрофних видів. Визначено індивідуальні потреби досліджених культиварів до ступеня елективності субстратів, їх біологічну ефективність та характер змін біохімічного складу отриманого врожаю відповідно до складу субстратних композицій.^UThe dissertation on competition of a scientific degree of the doctor of agricultural sciences on a specialty 06.01.06 – vegetable growing (20 Agrarian sciences and food). Uman National University of Horticulture, Uman, 2023.The qualitative scientific work is substantiated scientific bases for formation the quality of xylotrophic mushroom species with proved food and medicinal value: oyster mushroom, lung mushroom, king oyster mushroom, lemon or gold oyster mushroom, winter needle mushroom, poplar mushroom or “piopinno” and tropical exotic species“milky mushroom”. In this work, the technological components of the cultivation process of the above species were investigated to obtain fruiting bodies with predictable qualitative characteristics by the requirements of post-harvest procedures. A comprehensive screening of 24 strains: P. ostreatus (5 strains), P. pulmonarius (1), P.eryngii (3), P. citrinopileatus (1), F. velutipes (10), C. aegerita (3), C. indica (1) underindustrial production conditions, based on the results of which technical characteristicsof productivity, parameters of phenotypic traits, biochemical contains of fruiting bodies,yield ratios of semi products in postharvest operations and primary processing weredetermined, allowing selection of the most promising strains for industrialimplementation.The necessity of achieving substrate selectivity by balancing the composition of organogenic, and essential elements, elimination of pathogenic microorganisms and creating a certain structure of substrates as the most crucial factor in the formation of yield quality of xylotrophic species is proven. The individual requirements of the studied cultivars for the degree of substrate electivity, their biological efficacy, and the nature of changes in the biochemical composition of the yield obtained in accordance with the composition of substrate compositions were determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Алєксєєва-Даниленко Ю. В. 
Правові наслідки вчинення кримінальних проступків: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Ю. В. Алєксєєва-Даниленко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена розробці комплексної характеристики правових наслідків вчинення кримінальних проступків та формуванню на цій підставі пропозицій щодо удосконалення кримінального законодавства.Кримінальний проступок визначено як конкретну поведінка особи, її діяння (дії чи бездіяльності), яке має бути вольове, свідоме, проявляється в активній поведінці людини, або в її бездіяльності і спрямоване на кримінальне порушення суспільних відносин, що охороняються кримінальним законом. До ознак кримінальних проступків відносяться: суспільна небезпечність, винність, протиправність, деліктоздатність. Сформовано систему аргументів на користь позиції щодо необхідності збереження формально-матеріального визначення кримінального правопорушення взагалі та кримінального проступку, зокрема; доведено, що без врахування, обґрунтування, розлогого доказування й визначення суспільної небезпечності діяння неможливо адекватно реалізувати кримінально-правову політику; неврахування об’єктивної суспільної небезпечності діяння як базової підстави для криміналізації криє в собі ризики посилення недемократичних тенденцій, використання кримінально-правової політики у корпоративних інтересах політичного істеблішменту, сприяння зачиненості влади щодо громадського контролю.Оцінка суспільної небезпечності діяння, яке визнається кримінальним проступком, залежить від: а) об’єкта посягання, його вагомості та значення; б) шкоди, заподіяної протиправним діянням; в) способу вчинення суспільно-небезпечного діяння; г) мотиву і мети вчинення кримінального правопорушення. Впровадження інституту кримінальних проступків було викликано необхідністю врегулювання реалізації положень Кримінального процесуального кодексу України стосовно особливостей досудового розслідування кримінальних проступків, які були передбачені в КПК України, а також реальною потребою у гуманізації кримінального законодавства. Здійснено аналіз структури кримінального законодавства України та визначене місце розміщення кримінальних проступків у структурі КК України. Статті про кримінальні проступки розміщені в усіх двадцяти розділах Особливої частини КК України з урахуванням класифікації кримінальних правопорушень залежно від їх ступеня тяжкості. Проаналізовано інститут кримінальних проступків, як правове явище, що характеризує гуманізацію кримінального закону на принципах законності, рівності громадян перед законом, демократизму, справедливості, невідворотності покарання, гуманному ставленні до людини. Встановлено, що принцип гуманізму в кримінальному праві полягає у визнанні людини, як найвищої цінності. Принцип гуманізму базується на гуманному ставленні до людини, охоплює як інтереси потерпілого, так і особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, він переслідує мету захисту інтересів громадян від протиправних посягань.Кримінальний проступок необхідно розмежовувати з іншими кримінальними правопорушеннями – злочинними (менш тяжкими, тяжкими, особливо тяжкими). Підставою для розмежування є ступінь суспільної небезпечності діяння (дії чи бездіяльності), визнаного кримінальними правопорушеннями. Удосконалено наукове розуміння суспільної небезпечності як підстави криміналізації діянь у виді кримінальних проступків, що може розумітися як об’єктивна здатність діяння заподіювати істотну шкоду охоронюваному законом соціальному благу; доведено, що пеналізація кримінальних проступків є процесом вторинним, узалежненим від криміналізації; визначення діяння як кримінального проступку має закладатися в процесі криміналізації. Кримінальний проступок визначається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила усвідомлювала протиправний характер своєї поведінки (дії чи бездіяльності), передбачала чи могла передбачити її кримінально-шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання таких наслідків. Кримінальний проступок буде визнаний як вчинений з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачила можливість настання кримінально-шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно чи байдуже розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливість настання шкідливих наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити. Виявлено, описано та аргументовано системність кримінально-правових норм, в яких закріплені ознаки складів кримінальних проступків, центруючим елементом якої є ідея гуманізації кримінально-правової політики України, наближення її до цивілізаційних стандартів країн-членів Європейського Союзу, а також оптимізація діяльності правоохоронних органів й підвищення ефективності кримінально-правового регулювання.^UThe dissertation is devoted to the development of a comprehensive description of the legal consequences of committing criminal offenses and to the formation of proposals for the improvement of criminal legislation on this basis.A criminal misdemeanor is defined as a specific behavior of a person, his action (action or inaction), which must be voluntary, conscious, manifested in the active behavior of a person, or in his inaction and aimed at criminal violation of social relations protected by criminal law. The signs of criminal misdemeanors include: social danger, guilt, illegality, capacity for delict. A system of arguments in favor of the position regarding the need to preserve the formal and material definition of a criminal offense in general and a criminal misdemeanor, in particular, has been formed; it has been proven that without taking into account, substantiation, reasonable proof and determination of the social danger of the act, it is impossible to adequately implement the criminal law policy; disregarding the objective public danger of an act as a basic basis for criminalization carries the risks of strengthening undemocratic tendencies, using criminal law policy in the corporate interests of the political establishment, and promoting the closure of the authorities in relation to public control. Assessment of the public danger of an act recognized as a criminal offense depends on: a) the object of the offense, its gravity and significance; b) damage caused by an illegal act; c) the method of committing a socially dangerous act; d) the motive and purpose of committing a criminal offense.The introduction of the institute of criminal misdemeanors was caused by the need to regulate the implementation of the provisions of the Criminal Procedure Code of Ukraine regarding the features of the pre-trial investigation of criminal misdemeanors, which were provided for in the Criminal Procedure Code of Ukraine, as well as the real need to humanize criminal legislation.An analysis of the structure of the criminal legislation of Ukraine was carried out and the location of criminal misdemeanors in the structure of the Criminal Code of Ukraine was determined. Articles on criminal offenses are placed in all twenty chapters of the Special Part of the Criminal Code of Ukraine, taking into account the classification of criminal offenses depending on their severity.The institution of criminal misdemeanors is analyzed as a legal phenomenon that characterizes the humanization of the criminal law based on the principles of legality, equality of citizens before the law, democracy, justice, inevitability of punishment, humane treatment of people. It has been established that the principle of humanism in criminal law consists in recognizing a person as the highest value. The principle of humanism is based on a humane attitude to a person, covers both the interests of the victim and the person who committed a criminal offense, it pursues the goal of protecting the interests of citizens from illegal encroachments.A criminal misdemeanor must be distinguished from other criminal offenses - felonies (less serious, serious, especially serious). The basis for the distinction is the degree of social danger of an act (action or inaction) recognized as a criminal offense. The scientific understanding of social danger as a basis for the criminalization of actions as criminal misdemeanors has been improved, which can be understood as the objective ability of an action to cause significant harm to social welfare protected by law; it has been proven that criminalization of criminal offenses is a secondary process dependent on criminalization; the definition of an act as a criminal misdemeanor must be established in the process of criminalization.A criminal misdemeanor is defined as committed intentionally, when the person who committed it was aware of the illegal nature of his behavior (action or inaction), predicted or could have predicted its criminally harmful consequences and desired them or knowingly allowed such consequences to occur.A criminal misdemeanor will be recognized as committed due to negligence, when the person who committed it, foresaw the possibility of the occurrence of criminally harmful consequences of his action or inaction, but recklessly or indifferently counted on their aversion or did not foresee the possibility of the occurrence of harmful consequences, although he should and could have predict.The systematicity of criminal law norms, in which the features of the composition of criminal misdemeanors are fixed, the central element of which is the idea of humanizing the criminal law policy of Ukraine, bringing it closer to the civilizational standards of the member states of the European Union, as well as optimizing the activities of law enforcement agencies and increasing effectiveness of criminal law regulation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Бандур Б. О. 
Формування готовності до інноваційної діяльності майбутніх викладачів закладів вищої освіти засобами імітаційних технологій навчання: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / Б. О. Бандур. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертації представлено сучасне бачення проблеми формування готовності до інноваційної діяльності майбутніх викладачів засобами імітаційних технологій навчання із урахуванням тенденцій вищої школи (цілісного проєктування, відкритості і безперервності освіти, стратегічного інвестування, інноваційності освітнього середовища, випереджаючого розвитку), що потребує якісних змін у професійній підготовці студентів у закладах вищої освіти. Організація ефективного впровадження інновацій в практику роботи вишу залежить від викладача та його індивідуальності, самосвідомості, професіоналізму, що розглядаються у ЗВО через призму використання різних методів і тактик навчання, таких як імітаційні технології. Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що: –?вперше сформульовано визначення поняття «готовність до інноваційної діяльності майбутніх викладачів закладів вищої освіти засобами імітаційних технологій навчання»; теоретично обгрунтована й реалізована в практиці навчання структурно-функціональна модель формування готовності до інноваційної діяльності майбутніх викладачів закладів вищої освіти засобами імітаційних технологій навчання (теоретико-методологічний, організаційно-практичний, критеріально-результативний блоки), що встановлюють взаємозв’язки між методологічними підходами, принципами, функціями діяльності викладача ЗВО, метою, педагогічними умовами, інноваційними технологіями, етапами розвивальної програми, структурними компонентами, показниками, критеріями і рівнями досліджуваного феномена; теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови формування готовності до інноваційної діяльності майбутніх викладачів закладів вищої освіти засобами імітаційних технологій навчання;–?уточнено розуміння основних дефініцій дослідження (імітаційні технології; імітаційне навчання у вищій школі), структурні компоненти, критерії, рівні готовності до інноваційної діяльності майбутніх викладачів закладів вищої освіти засобами імітаційних технологій навчання;–?подальшого розвитку набула характеристика імітаційних технологій навчання (ігрових і неігрових), визначення різновидів означених технологій із метою використання їх на різних етапах інноваційної професійної підготовки студентів ЗВО. Практичне значення отриманих результатів полягає в апробації структурно-функціональної моделі й педагогічних умов формування готовності до інноваційної діяльності майбутніх викладачів закладів вищої освіти засобами імітаційних технологій навчання; реалізації розвивальної програми формування досліджуваного феномена; розробці авторської методики експертизи і оцінки інноваційних вмінь використання майбутніми викладачами імітаційних технологій та методичних рекомендацій організації імітаційного навчання у ЗВО.У процесі дослідження доведено, що майбутній викладач закладу вищої освіти повинен досконало володіти імітаційними технологіями навчання, осучаснювати процес професійної підготовки студентів, наближати його до практичної реальності. З’ясовано, що аналогами поняття «імітаційні технології» є такі дефініції як технології імітаційного моделювання, технології активного навчання, ігрові технології, бо вони мають ряд спільних характеристик (активна участь студентів у освітньому процесі, можливість моделювання у процесі навчання різних взаємовідносин та певних умов діяльності). Розглянуто класифікацію імітаційних технологій навчання за наявністю ролей і їх поділ на ігрові – розігрування ролей (інсценування), ігрове проєктування, дидактична гра, ділова гра, рольова гра, стажування із виконанням посадової ролі, імітаційний тренінг, навчання дією («Learning by doing»), комп’ютерні (машинні) симуляції та неігрові – методи конкретних ситуацій (ситуація-проблема, ситуація-оцінка, ситуація-ілюстрація, ситуація-вправа). Доведено, що неігрові імітаційні технології відрізняються від ігрових ступенем імітаційно-ігрового моделювання й відтворення в системі підготовки майбутніх фахівців у вищій школі реальних процесів виробничої діяльності з тією чи іншою мірою адекватності.У дослідженні визначена сутність поняття «готовність до інноваційної діяльності майбутніх викладачів закладів вищої освіти засобами імітаційних технологій навчання» як інтеґративної якості особистості, котра формується у результаті підготовки в ЗВО та передбачає ефективне застосування імітаційного моделювання у процесі майбутньої професійної діяльності з метою розвитку в студентів позитивного мотиваційно-ціннісного ставлення до інновацій, здатностей до творчості й рефлексії. Визначено критерії готовності до інноваційної діяльності майбутніх викладачів ЗВО – сформованість в них мотиваційно-ціннісного ставлення до професійної діяльності й інформованість про новітні педагогічні технології, технологічна грамотність, здатність до творчості та рефлексії. У структурі цієї дефініції виокремлено ряд компонентів: мотиваційно-ціннісний, інформаційно-когнітивний, діяльнісно-творчий, рефлексивно-аналітичний.^UThe dissertation presents a modern vision of the problem of forming the readiness for innovative activity of future teachers by means of simulative learning technologies, taking into account the trends of higher education (holistic design, openness and continuity of education, strategic investment, innovativeness of the educational environment, anticipatory development), which requires qualitative changes in the professional training of students in institutions of higher education. The organizing of the effective implementation of innovations in the practice of higher education depends on the teacher and their individuality, self-awareness, professionalism, which are considered in higher education institutions through the prism of the use of various teaching methods and tactics, such as simulative technologies.The scientific novelty of the obtained results is that:–?for the first time, the definition of the concept «readiness for innovative activities of future teachers of higher education institutions by means of simulative learning technologies» has been formulated; theoretically justified and implemented in the practice of education, a structural-functional model of formation of readiness for innovative activity of future teachers of higher education institutions by means of learning technologies simulation (theoretical-methodological, organizational-practical, criterion-resultative blocks), establishing relationships between methodological approaches, principles, the functions of the teacher of higher education institutions, the purpose, pedagogical conditions, innovative technologies, stages of the development program, structural components, indicators, criteria and levels of the studied phenomenon; theoretically substantiated and experimentally verified pedagogical conditions for the formation of readiness for innovative activities of future teachers of higher education institutions by means of simulative learning technologies;–?the understanding of the main definitions of research (simulation technologies; simulation learning in higher education), structural components, criteria, levels of readiness for innovative activities of future teachers of higher education institutions by means of simulative learning technologies was clarified;–?the characteristics of imitation learning technologies (gaming and non-gaming), the identification of the varieties of the mentioned technologies with the aim of using them at various stages of innovative professional training of students of higher education institutions, were further developed.The practical significance of the obtained results lies in the approbation of the structural-functional model and pedagogical conditions for the formation of readiness for innovative activities of future teachers of higher education institutions by means of simulative learning technologies; implementation of the development program of formation of the studied phenomenon; the development of the author's methodology of examination and assessment of innovative skills in the use of simulative technologies by future teachers and methodological recommendations for the organization of simulation training in higher education institutions.In the research process, it has been proved that the future teacher of the institution of higher education must perfectly master simulative learning technologies, modernize the process of professional training of students, bring it closer to practical reality. It has been found out that analogues of the concept of «simulation technologies» are such definitions as simulative modelling technologies, active learning technologies, game technologies, because they have a number of common characteristics (active participation of students in the educational process, the possibility of modeling in the learning process various relationships and certain conditions activities). The classification of simulative learning technologies based on the presence of roles and their division into game-playing (enactment), game design, didactic game, business game, role-playing, internship with the performance of a position role, simulation training, learning by doing («Learning by doing») is considered, computer (machine) simulations and non-game methods of specific situations (situation-problem, situation-assessment, situation-illustration, situation-exercise). It has been proved that non-game simulation technologies differ from game ones by the degree of simulation-game modelling and reproduction in the system of training future specialists in higher education of real processes of production activity with one or another degree of adequacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського