Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (189)Книжкові видання та компакт-диски (101)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=Бондаренко Ю$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Бондаренко Ю.М. 
Державне управління соціальним захистом населення в умовах європейської інтеграції України: автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Ю.М. Бондаренко ; Клас. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто актуальні питання державного управління соціальним захистом населення України. Проаналізовано законодвачу й інституційну бази реалізації державної політики соціального захисту. Наведено характеристку різних типів соціальних держав. Визначено європейські тенденції соціального захисту населення. Обгрунтовано шляхи досягнення Україною європейських стандартів соціального захисту. Доведено пріоритетність захисної функції держави у період радикальних ринкових трансформацій. З'ясовано, що за функцією розвитку соціальна політика сприяє розв'язанню завдань максимізації благополуччя, за захисною - мінімізації несприятливих умов і соціальних ризиків. Доведено, що корекцію соціальної політики України за умов трансформації суспільства необхідно здійснювати шляхом реформування системи соціального захисту, який є об'єктивною економічною категорією, що пов'язана з відтворенням, збереженням і розвитком основної продуктивної сили суспільства - людського потенціалу. Виявлено, що за умов трансформації економіки значення людського потенціалу й ефективності соціального захисту об'єктивно підвищується, що обумовлює актуальність впровадження системного підходу щодо вибору основних засобів його забезпечення. Обгрунтовано необхідність розробки наукових програм проведення фундаментальних досліджень теорії та механізмів регулювання соціального захисту населення за ринкових умов. Розроблено пропозиції щодо здійснення моніторингу застосування межових стандартів та індикаторів соціальної захищеності населення, спрямованих на реалізацію встановлених Конституцією та Законами України основних соціальних гарантій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)15 + С4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА358431

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Бондаренко Ю.Ю. 
Плазмовий резонанс в ізольованих гранулах металів 3-ї групи та телуру: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Ю.Ю. Бондаренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено плазмовий резонанс, що збуджується в ізольованих гранулах металів 3-ї групи і телуру. Розроблено методику отримання шорстких поверхонь монокристалів NaCl і KCl та осадження на них гранулованих плівок металів. Доведено, що одночасне збудження двох смуг плазмового резонансу можливе за умов, коли плівка складається з двох невзаємодіючих шарів. Відзначено, що високочастотна смуга плазмового резонансу пов'язана з власними коливаннями електронів у ізольованих гранулах. Розраховано плазмову частоту досліджених металів. За допомогою прикладу телуру виявлено, що у випадку, коли смуга міжзонного поглинання лежить нижче від смуги плазмового резонансу, поведінка смуг плазмового резонансу така ж, як і поведінка смуг плазмового резонансу, що збуджуються в металах. Отримано гранульовані плівки індію з анізотропними смугами плазмового резонансу. З використанням електронної мікроскопії виявлено, що такі гранульовані плівки складаються з ланцюжків гранул. Відстань між гранулами у ланцюжку менша за відстань між ланцюжками. Спостережену анізотропію пов'язано з присутністю ланцюжків у зразках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К230.401.111.210.1 + В378.26
Шифр НБУВ: РА313072 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Бондаренко Ю.В. 
Сучасні підходи до лікування механічної жовтяниці доброякісної етіології: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Ю.В. Бондаренко ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2010. — 24 с. — укp.

Визначено діагностичну ефективність основних інструментальних методів обстеження жовчовивідних шляхів (ЖВШ). Проведено комплексне вивчення динаміки лабораторних показників ендогенної інтоксикації (ЕІ) й антиоксидантного захисту у хворих, оперованих з приводу механічної жовтяниці доброякісної етіології (МЖДЕ), встановлено їх відповідність клінічним проявам. Визначено особливості перебігу ЕІ у разі лікування механічної жовтяниці протоковими та транспапілярними методами. Доведено, що застосування внутрішньопортальної інфузії через катетеризовану пупкову вену препарату реамберин, поєднаної з впливом на тканини печінки ультразвуку середньої частоти, є високоефективним способом лікування печінкової недостатності й ендогенної інтоксикації у хворих на МЖДЕ. Встановлено, що даний метод лікування МЖДЕ достовірно ефективніше коригує клініко-лабораторні прояви ЕІ, ніж інфузія реамберину у центральну або периферичну вену. Удосконалено алгоритм проведення діагностичних і терапевтичних заходів у процесі хірургічного лікування МЖДЕ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.520.50 +
Шифр НБУВ: РА370802 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Бондаренко Ю. І. 
Теорія і практика навчання української літератури на філософсько-історичних засадах у старших класах загальноосвітньої школи: автореф. дис. ... д-ра пед. наук : 13.00.02 / Ю. І. Бондаренко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Концептуалізовано зміст філософсько-історичних засад. Розкрито особливості функціонування філософсько-історичної парадигми в літературній творчості. Визначено пов'язане з даною темою проблемне поле в літературознавстві, методиці навчання, шкільній практиці. З'ясовано психолого-педагогічні закономірності впровадження філософсько-історичних підходів у процес навчання літератури. Вироблено спеціальні напрями, принципи та види аналізу літературного матеріалу, необхідні для розв'язання даної проблеми. Запропоновано систему прийомів, спрямованих на практичне втілення даної моделі навчання. Створено та реалізовано програму поетапного вирішення даних завдань. Описано констатувальний і формувальний експерименти, проаналізовано їх результати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР) р20
Шифр НБУВ: РА370997 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Бондаренко Ю.В. 
Удосконалення технології булочних виробів з використанням цукровмісної сировини: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.01 / Ю.В. Бондаренко ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Науково обгрунтовано доцільність використання глюкозно-фруктового сиропу (ГФС) і мальтозної патоки (МП) як цукровмісної сировини у хлібопекарській промисловості з метою удосконалення асортименту булочних виробів і розширення сировинної бази. Досліджено вплив глюкозно-фруктозного сиропу на якість булочних виробів, перебіг біохімічних, мікробіологічних процесів у напівфабрикатах та їх структурно-механічні властивості. Встановлено оптимальні дози цукровмісної сировини, запропоновано технологічні прийоми, які забезпечують оптимальні показники якості виробів. Доведено, що внесення ГФС та МП не впливає на вуглеводне навантаження організму людини та покращує перетравлювання білкових речовин виробів. Розроблено нормативну документацію на булочні вироби з ГФС і МП. Удосконалену технологію виробництва булочних виробів з використанням цукровмісної сировини апробовано за виробничих умов і захищено патентами України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л834-3 +
Шифр НБУВ: РА367712

Рубрики:

      
6.

Бондаренко Ю.Г. 
Хірургічне лікування раку щитоподібної залози з ларинготрахеальною інвазією: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Ю.Г. Бондаренко ; АМН України. Ін-т хірургії та трасплантології. — К., 2002. — 24 с.: рис. — укp.

Вперше доведено, що рак щитовидної залози (РЩЗ) з ларинготрахеальною інвазією (ЛТІ) є поширенним захворюванням, частота якого досягає 15,6 %. Вперше дане захворювання описано у дітей та показано, що ураження магістральних дихальних шляхів (МДШ) виникає у 21,31 % хворих на РЩЗ віком до 18 років. Зроблено оцінку клінічних проявів РЩЗ з ЛТІ залежно від ступеня поширення: для усіх ступенів інвазії трахеї (гортані) найбільш характерним симптомом (а, інколи, і єдиним) є дисфонія; дихальними розладами супроводжується глибока інвазія пухлини у трахею, що не характерно для поверхневої інвазії. Підвищено ефективність системи комплексної діагностики поширеності пухлинного процесу у разі РЩЗ, розглянуто застосування комплексу діагностичних заходів, визначено їх послідовність і необхідний обсяг, встановлено високу ефективність трахеобронхоскопії, що дозволило довести проростання РЩЗ у трахею та гортань. Вперше науково обгрунтовано обсяг хірургічного втручання на МДШ у хворих на РЩЗ з ЛТІ, розроблено нові методи радикального хірургічного лікування, що включають тиреоїдектомію та різні варіанти трахеогортанної резекції, визначено їх онкологічну та функціональну ефективність. Досліджено, що тиреоїдектомія з етапом "гоління" зі збереженням цілісності трахеогортанного сегмента супроводжується значною кількістю специфічних ускладнень. Систематизовано та обгрунтовано показання та протипоказання щодо здійснення зберігаючих і комбінованих операцій з приводу РЩЗ з ЛТІ, визначено ефективність виконання тиреоїдектомії з трахеогортанною резекцією з приводу папілярного та фолікулярного раку з поширенням на хрящі гортані (трахеї) або у міжхрящевий простір.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.452-5 +
Шифр НБУВ: РА322255

Рубрики:

      
7.

Топтун А. В. 
Інформаційно-вимірювальна система моніторингу санітарного стану деревних насаджень / А. В. Топтун. — Б.м., 2020 — укp.

В дисертаційному дослідженні вирішується важлива науково-практична задача підвищення точності та надійності визначення санітарного стану масивів деревних насаджень шляхом упровадження методичного, математичного, метрологічно-інструментального та апаратно-програмного забезпечення, що в цілому представляє собою інформаційно-вимірювальну систему дистанційного моніторингу. В роботі проведено аналіз: негативних факторів впливу; існуючих методів визначення санітарного стану деревних насаджень; найпоширеніших програмно-апаратних засобів математичного моделювання поведінки і динаміки розвитку рослинних екосистем. Удосконалено існуючий та розроблено новий метод для проведення дистанційного моніторингу санітарного стану деревних насаджень. Для цього, було уточнено та вдосконалено методики визначення показників рН та солоності ґрунту та вперше застосовано їх з метою визначення цих показників в зоні кореневого живлення дерева; уточнено та вдосконалено експрес-методики визначення цукру та рН та вперше застосовано для експрес-визначення якісних показників деревного соку (сахаристості, водневого показника рН та в'язкості). Методом багатофакторного планування експерименту побудовано математичні регресійні моделі, які описують залежності показників якості деревного соку від зовнішніх кліматичних факторів та розраховано статистичні характеристики цих моделей. Для застосовування в системі підтримки прийняття рішень інформаційно-вимірювальної системи дистанційного моніторингу санітарного стану деревних насаджень складено динамічну модель, яка дозволяє високоточно (відносна похибка не перевищила 4%) визначати санітарний стан дерев. Вперше запропоновано математичну модель, на основі якої складено алгоритм зонування деревних насаджень за категоріями їх санітарного стану, що дозволяє проведення більш точного та інформативного моніторингу стану насаджень. Складено загальний алгоритм проведення моніторингу санітарного стану деревних насаджень на базі розробленого експериментально-методичного та математичного забезпечення. Запропоновано конструкцію та технологічну послідовність виготовлення мікросенсору для визначення показників якості деревного соку (кислотність, сахаристість та в'язкість), яка відповідає основним вимогам надійності, дешевизни, простоти та не веде до фізичного пошкодження дерев. Також визначено вимоги до конструкції інформаційно-вимірювальної системи моніторингу санітарного стану деревних насаджень; складено структурну та функціональну схеми, на основі яких створено модельний зразок такої інформаційно-вимірювальної системи, а також розроблено програмне забезпечення для автоматизації процесу моніторингу, що дозволило зменшити вплив оператора на процес моніторингу та реалізувати віддалений моніторинг та прогнозування санітарного стану деревних насаджень. Наведено результати експериментального випробовування розробленої інформаційно-вимірювальної системи моніторингу та здійснено порівняння цих результатів з даними математичного моделювання та результатами, отриманими альтернативними методами дослідження (наприклад, методом візуального спостереження). Представлено наочні результати моніторингу досліджуваної ділянки (на прикладі парку «Спортивний», м. Черкаси) та наведено результати зонування дерев за категоріями санітарного стану. Приведено результати розрахунку точності, надійності (вірогідності отримання коректних даних приладом управління) та швидкодії передачі/прийому інформації з вимірювальних датчиків приладом управління для різних досліджуваних ділянок. Отримано графіки залежності цих параметрів від зміни положення оператора з пристроєм управління відносно датчиків, а також від терміну експлуатації вимірювальних датчиків та щільності деревних насаджень. Основні положення дисертації впроваджено у навчальний процес кафедри приладобудування, мехатроніки та компʼютеризованих технологій Черкаського державного технологічного університету з дисциплін «Методи підвищення метрологічних характеристик приладів контролю та визначення складу речовин», «Технічні засоби для дослідження впливу кліматичних факторів», «Інтелектуальні технології вимірювання», «Автоматизовані інформаційно-вимірювальні системи».^UThe dissertation research solves an important scientific and practical problem of increasing the efficiency of determining the sanitary condition of arrays of trees by introducing methodological, mathematical, metrological-instrumental and hardware-software, which in general is an information-measuring system of remote monitoring. The general characteristics of the dissertation research, its relevance, correspondence to scientific topics are given; the scientific novelty and practical significance of the dissertation results are determined, as well as the purpose, tasks, subject and object of research are formulated. The analysis of: negative factors of influence is carried out in the work; existing methods for determining the sanitary condition of tree plantations; of the most common software and hardware for mathematical modeling of behavior and dynamics of plant ecosystems. The existing method has been improved and a new method for remote monitoring of the sanitary condition of trees plants has been developed. For this purpose, the methods of determining the pH and salinity of the soil were specified and improved and for the first time used to determine these indicators in the area of root nutrition of the tree; refined and improved express methods for determining sugar and pH and was used for the first time for rapid determination of quality indicators of tree's sap (sugar content, hydrogen pH and viscosity). Mathematical regression models are constructed by the method of multifactor planning of the experiment, which describe the dependences of wood sap quality indicators on external climatic factors and the statistical characteristics of these models are calculated. For application in the decision support system of the information-measuring system of remote monitoring of the sanitary condition of treeі plants, a dynamic model has been developed, which allows to determine the sanitary condition of trees accurately (relative error did not exceed 4%). For the first time, a mathematical model was proposed, on the basis of which an algorithm for zoning trees plants by categories of their sanitary condition was developed, which allows for more accurate and informative monitoring of plants condition. The general algorithm of monitoring of a sanitary condition of trees plants on the basis of the developed experimental-methodical and mathematical maintenance is made. The design and technological sequence of manufacturing a microsensor for determining the quality of tree's sap (acidity, sugar content and viscosity), which meets the basic requirements of reliability, cheapness, simplicity and does not lead to physical damage to trees. The requirements to the design of the information-measuring system for monitoring the sanitary condition of trees plants are determined; the structural and functional schemes on the basis of which the model sample of such information-measuring system is created are made, and software for automation of the monitoring process was also developed, which allowed to reduce the operator's influence on the monitoring process and to implement remote monitoring and forecasting of the sanitary condition of trees plants. The results of experimental testing of the developed information-measuring monitoring system are given and these results are compared with the data of mathematical modeling and the results obtained by alternative research methods (for example, by the method of visual observation). Visual results of monitoring of the studied area (on the example of Sportivny Park, Cherkasy) are presented and the results of tree zoning by categories of sanitary condition are given. The results of calculation of accuracy, reliability (probability of receiving correct data by the control device) and speed of transmission / reception of information from measuring sensors by the control device for various investigated sites are given. Graphs of dependence of these parameters on change of position of the operator with the control device concerning sensors, and also on service life of measuring sensors and density of trees plants are received. The main provisions of the dissertation are introduced into the educational process of the Department of Instrumentation, Mechatronics and Computerized Technologies of Cherkasy State Technological University in the disciplines "Methods of improving the metrological characteristics of control devices and determining the composition of substances", "Technical means for studying the influence of climatic factors", "Intelligent measurement technologies", "Automated information and measuring systems".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Андронович Г. М. 
Удосконалення технології хлібобулочних виробів з використанням продуктів переробки білого льону / Г. М. Андронович. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена використанню цілого та подрібненого насіння високоліноленових жовтонасіневих сортів льону «Золотистий» та «Світлозір» у виробництві хлібобулочних виробів з метою збагачення виробів його фізіологічно-функціональними речовинами. «Золотистий» та «Світлозір» - сорти льону з білоквітковим генотипом (білий льон). Доведено, що насіння льону цих сортів, завдяки високому вмісту α-ліноленової кислоти, водорозчинних полісахаридів, вітаміну Е та повноцінному за амінокислотним складом білку, здатне покращити склад хлібобулочних виробів та надати йому функціональних властивостей.Рекомендовано ціле насіння включати у рецептуру виробів у кількості до 15 % до маси борошна, подрібнене насіння льону – у кількості до 20 % до маси борошна.Для збагачення пшеничного хліба насінням льону у подрібненому стані доцільно його використовувати крупністю частинок, що пройшли крізь сито з розміром чарунок 1мм. Це впливає на водопоглинальну здатність тіста, тому рекомендовано при замішуванні тіста з додаванням подрібненого насіння льону підвищувати вологість тіста на 1 %. Зменшення крупності подрібненого насіння льону негативно позначається на стані м'якушки виробів.Відзначено, що подрібнене насіння льону технологічно можливо застосовувати у рецептурі листкових хлібобулочних виробів. При цьому дозування подрібненого насіння льону у кількості 15 % до маси борошна дозволяє не лише підвищити харчову цінність виробів, а й знизити рецептурну кількість маргарину на шарування.Доведено, що застосування технологічних заходів сприяє покращанню якості виробів з насінням льону. Встановлено, що виготовлення виробів на густій та рідкій опарі з внесенням в неї насіння льону зумовлює збільшення питомого об'єму виробів відповідно на 24 та 29 %, порівняно з виробами на густій та рідкій опарі, в яких насіння додано у другу фазу – тісто. Встановлені режими замішування тіста з цілим та подрібненим насінням льону. Оптимальною тривалістю замішування тіста з цілим насіння є 5 хв на першій швидкості та 15 хв на другій швидкості. Оптимальним режимом замішування тіста за умови внесення подрібненого насіння льону є 5 хв на першій швидкості та до 10 хв – на другій швидкості.Доведена ефективність застосування операції попереднього замочування цілого та подрібненого насіння льону для покращання якості хліба. Оптимізацією технологічного процесу було встановлено, що у разі використання цілого та подрібненого насіння льону у виробництві пшеничного хліба доцільно застосовувати операцію замочування за таких параметрів: гідромодуль насіння льону та води 1:2 або 1:3, температура води на замочування 60 °С, тривалість замочування 90…120 хв. Припущення, що водорозчинні полісахариди насіння льону, у разі попереднього замочування насіння, при замішуванні тіста утворюють білково-полісахаридні комплекси, змінюючи білковий склад тіста, підтверджено підвищенням у зразках із замочуванням на 60% (для цілого) та 49 % (для подрібненого) вмісту проміжної фракції білків, порівняно зі зразками без замочування. У разі замочування насіння льону, як цілого, так і подрібненого спостерігається зменшення кількості клейковини, порівняно з відповідними зразками без замочування на 32 % та 45 %.Застосування замочування і цілого і подрібненого насіння зумовлює значне скорочення тривалості утворення тіста.Встановлено, що внесення цілого та подрібненого насіння льону здійснює значний вплив на динаміку виділення діоксиду вуглецю під час бродіння. Зокрема, збагачення рідкої фази тіста розчинами полісахаридів льону, водорозчинними білковими речовинами сприяє інтенсивнішому виділенню діоксиду вуглецю та зміні характеру динаміки виділення вуглекислого газу на одностадійне бродіння для зразків з подрібненим сухим і замоченим насінням льону та цілим замоченим. При цьому рекомендовано скоротити тривалість бродіння тіста для зразку з цілим насінням льону до 90 хв, а для зразків з подрібненим та замоченими лляними продуктами до 60 хв.Відзначено, що додавання насіння льону зумовлює підвищення в'язкості системи, що в подальшому зумовлює більш повільне прогрівання тістових шарів під час випікання та подовжує тривалість випікання тістових заготовок та 3…6 хв порівняно з контролем.Гравіметричним аналізом доведено, що в хлібі з замоченим насінням льону збільшується вміст зв'язаної вологи, зменшується ретроградація крохмалю, внаслідок уповільнення під дією слизів утворення асоціатів з амілозою і амілопектином клейстеризованого крохмалю, що сприяє уповільненню процесів черствіння хліба.На основі результатів досліджень розроблено рецептури та технологічні інструкції на нові хлібобулочні вироби: хліб «Льонок», хлібець «Бутербродний з льоном», булочка «Лляна» із додаванням високоліноленових жовтонасіневих сортів льону в цілому та подрібненому вигляді.Ключові слова: хліб, насіння льону олійного, α-ліноленова кислота, тісто, клейковина, замочування, мікроструктура м'якушки, листкові булочні вироби, черствіння.^UThe work focuses on the use whole and crushed of seeds of high-linolenic yellow-seed varieties of flax seeds "Zolotystyi" and "Svitlozir" in the production of bakery products in order to enrich the products with physiological and functional substances. "Zolotystyi" and "Svitlozir" are varieties of flax with white-flowered genotype (white flax).It has been proven that flax seeds of these varieties due to the high content of α-linolenic acid, water-soluble polysaccharides, vitamin E and complete amino acid proteins can improve the composition of bakery products and give it functional properties.It is recommended to dose whole seeds up to 15% by weight of flour, crushed flax seeds - up to 20% by weight of flour.To enrich wheat bread with crushedflax seeds, it is advisable to use thecrushed seeds size of the particles that have passed through sieve the size of the cells 1 mm. This affects the water-absorbing ability of the dough, so it is recommended to increase the humidity of the dough with crushed flax seedsby 1%. Reducing the size of crushed flax seeds has a negative effect on the quality of the crumb of the products.It is noted that crushed flax seeds can be used in the recipe of puff pastry products. At the same time, the dosage of crushed flax seeds in the amount of 15% by weight of flour allows not only to increase the nutritional value of the products, but also to reduce the prescribed amount of margarine per layer.It has been proven that the application of technological measures helps to improve the quality of products with flax seeds. It was found that the production of products on sponge mixing methodwith the addition of flax seeds in to the first phase leads to an increasing in the specific volume of products by 24 and 29%, respectively, compared to products, in which seeds are added to the dough. Еhe optimal modes of dough kneading with whole and crushed flax seeds were studied. The optimal duration of kneading the dough with whole seeds is 5 min at first speed and 15 min at second speed. The optimal mode of kneading the dough with the addition of crushed flax seeds is 5 min at the first speed and up to 10 min at the second speed.The effectiveness of the operation of pre-soaking whole and crushed flax seeds to improve the quality of bread has been proven. Optimization of the technological process revealed that when using whole and crushed flax seeds in the production of wheat bread, it is advisable to use the soaking operation on the following parameters: ratio of flax seeds and water 1: 2 or 1: 3, water temperature for soaking 60°C, pre-soaking duration 90…120 min. It was suggested that water-soluble polysaccharides of flax seeds, in the case of pre-soaking the seeds during kneading the dough form protein-polysaccharide complexes, changing the protein composition of the dough. This is confirmed by an increasing in samples with soaking of proteins of lower molecular weight by 60% (for whole) and 49% (for crushed) compared to samples without pre-soaking. When soaking both whole and ground flax seeds, the amount of gluten is reduced by 32% and 45% compared to the corresponding samples without soaking.The use of soaking both whole and crushed seeds causes a significant reduction in the duration of the formation of wheat dough.The results of research have shown that the addition of whole and crushed flax seeds has a significant effect on the dynamics of carbon dioxide releasing and changes in the nature of the dynamics of carbon dioxide releasing.In particular, enrichment of the liquid phase of wheat dough with solutions of flax polysaccharides, water-soluble protein substances promotes more intensive release of carbon dioxide and changes the nature of the dynamics of carbon dioxide release in one-stage fermentation for samples with crushed dry and pre-soaked and dryflax seeds.It is recommended to reduce the fermentation time for the sample with whole seeds to 90 minutes, and for samples with crushed and pre-soaked flax products to 60 minutes.It was noted that the addition of flax seeds increases the viscosity of the system, which causes a slower heating of the layers of wheat dough during baking and prolongs the baking time by3…6 minutes compared to the control.Gravimetric analysis has shown that bread with soaked flax seeds increases the content of bound moisture, reduces the retrogradation of starch, due to slowing formation of associations with amylose and amylopectin of gelatinized starch under the action of the slime-forming flax polysaccharides, which slows down the hardening process.Based on the results of research, recipes and technological instructions for new bakery products have been developed such us «Lonok» bread, «Buterbrodnyi» bread, «Lliana» bun which contain high-linolenic yellow-seed flax varieties in whole and crushed form. Key words: bread, flax seeds, α-linolenic acid, wheat dough, gluten, soaking, crumb microstructure, bakery products, staling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Івахно Н. О. 
Методика поглибленого вивчення учнями 10-11 класів власних назв у літературних творах: автореферат дис. ... д.філософ : 014 / Н. О. Івахно. — Б.м., 2023 — укp.

Власне найменування відіграє важливі ролі в літературному творі: від простої ідентифікації до засобу творення та характеристики образу-персонажа, виразника жанрової чи стильової домінанти твору, означника для часопросторової організації.Питання функціональності власних назв у літературному тексті порушено в працях мовознавців та літературознавців. У сфері шкільного вивчення літератури цій проблемі присвячено менше уваги. У дисертації вперше розроблено та обґрунтовано методичну модель поглибленого вивчення власних назв на основі аналізу художніх творів, рекомендованих чинною навчальною програмою з української літератури для учнів 10-11 класів.У вступі визначено об’єкт, предмет, мету та завдання відповідно до теми дослідження, обґрунтовано актуальність. В основі дослідження лежить наукова гіпотеза про те, що методична модель поглибленого вивчення власних назв на уроках української літератури в 10-11 класах буде ефективною за умови, якщо вчитель та учні розглядатимуть кожен онім як концепт, що зумовлює характер осмислення художнього явища (персонажа, хронотопу, літературного твору в цілому); при цьому в школярів слід сформувати систему компетентностей, необхідних для поглибленого осмислення змісту та функцій власних назв, їх вивчення у зв’язках із різними художніми властивостями літературного матеріалу; у процесі навчальної діяльності слід використати систему продуктивних принципів навчання, методів, прийомів, шляхів аналізу та видів діяльності.У першому розділі дисертації окреслено мовознавчі, літературознавчі, психолого-педагогічні та методико-літературні основи поглибленого вивчення власних назв. У дисертації окреслено зміст основних ономастичних понять: «антропоніма», «топоніма», «гідроніма», «зооніма», «міфоніма» тощо. Усі ці терміни запропоновано включити до рубрики «Теорія літератури» в навчальні програми для загальноосвітніх закладів. Розширено ряд очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності за рахунок введення літературних компетентностей.Із метою діагностики практичного досвіду здійснено ґрунтовний аналіз підручників із української літератури для 10-11 класів загальноосвітніх закладів. Критичний огляд шкільних джерел засвідчує відсутність належного рівня висвітлення теми, а отже, підтверджує актуальність обраного дослідження.У другому розділі дисертації запропоновано методичну модель поглибленого вивчення власних назв. Навчальну діяльність охарактеризовано з погляду вивчення динаміки образів-персонажів, системних зв’язків між образами, осмислення ціннісно-цільових програм героїв, в контексті ознак жанру, стилю та світоглядної системи автора.У третьому розділі дисертації описано процес упровадження створеної методики навчання в шкільну практику загальноосвітніх навчальних закладів у різних регіонах України. Під час експерименту підтверджено ефективність запропонованої моделі на спеціально організованих заняттях із української літератури в 10 та 11 класах. Висновки виконаного дослідження дозволяють констатувати, що робота має наукову новизну. Уперше розроблено систему літературних знань, умінь і навичок для поглибленого вивчення власних назв на матеріалі окремих текстів із української літератури, запропонованих для 10-11 класів. Сформовано й обґрунтовано критерії оцінювання навчальних досягнень старшокласників для роботи з літературно-художніми онімами, запропоновано сукупність спеціальних методичних принципів, методів, прийомів, видів діяльності для аналізу власних назв, упроваджено в шкільну практику цілісні плани-конспекти з вивчення антропонімів, топонімів та міфонімів відповідно до запропонованих підходів. Ефективність розробленої моделі перевірено шляхом успішного її впровадження в навчальний процес.Отримані результати під час дисертаційного дослідження мають практичне значення. По-перше, запропонована модель роботи сприяє більш глибокому осягненню учнями особливостей цілого ряду художніх властивостей літературних текстів. По-друге, методика поглибленого вивчення власних назв може бути залучена в процес викладання української літератури для студентів філологічних факультетів. По-третє, сформульовані твердження можна використовувати для розширення окремих рубрик навчальних програм та підручників із української літератури для старших класів. Концептуальні положення методичної моделі шкільного опрацювання власних назв сприяють покращенню рівня шкільної літературної освіти учнів старшого віку. На позитивну динаміку вказують результати педагогічного експерименту.^UThe proper denomination plays important roles in the literary work: from a simple identification to a mean of creation and characteristics of the image-character, an expresser of genre and style dominant of the work, a signifier for time-spatial organization.The issue of the functionality of proper names in a literary text is raised in linguists’ and literary critics’ works. In the field of school study of literature less attention is devoted to this problem. In the dissertation the methodological model of proper names profound learning based on the analysis of artistic works recommended by the current curriculum of Ukrainian literature for 10-11 grade students is developed and justified for the first time.In the introduction there are object, subject, purpose and tasks are defined according to the topic of the research, the relevance is justified. The research is based on the scientific hypothesis that methodical model of proper names profound learning on the lessons of Ukrainian literature in 10-11 grades will be effective on the condition that teacher and students will consider each onym as a concept, that determines the nature of the understanding of the artistic phenomenon (character, chronotope, literary work in general); at the same time schoolchildren should form the system of competences necessary for profound understanding the meaning and functions of proper names, its learning in connection with various artistic properties of literary material; in the process of educational activity the system of productive principles, didactic means of educational process, ways of analysis and kinds of activity.In the first chapter of dissertation there are linguistic, literary critics, psychology-pedagogical and methodology-literary basis of proper names profound learning are outlined. There is the meaning of the main onomastic concepts as “anthroponym”, “toponym”, “hydronym”, “zoonym”, “mythonym” ect. is outlined in the dissertation. All these concepts are proposed to be included in rubric “Theory of literature” in the curriculums for general educational institutions. А number of expected results of educational-cognitive activity are expanded due to introduction of literary competencies.In order to diagnose the practical experience the thorough analysis of textbooks on Ukrainian literature for 10-11 grades of general educational institutions is carried out. Critical review of school sources proves the lack of appropriate level of the topic coverage and therefore confirms the relevance of the chosen research.In the second chapter of dissertation there is the methodical model of proper names profound learning is proposed. The educational activity from the point of view of studying of the dynamic of image-characters, system connections among images, understanding the value-target programs of heroes, in the context of genre, style and author’s worldview system features is characterized.In the third chapter of dissertation the process of implementation of created teaching methodology into school practice of general educational institutions in various regions of Ukraine is described. During the experiment the effectiveness of the proposed model is proved at the specially organized lessons of Ukrainian literature in 10 and 11 grades. Conclusions of the completed research allow to state that the work has the scientific novelty. The system of literary knowledge, abilities and skills for proper names profound learning on the material of certain texts from Ukrainian literature, proposed for 10-11 grades is developed for the first time. Criteria for evaluating the educational achievements of high school students for the work with literary-artistic onyms are formed and justified, a complex of special methodical principles, methods, techniques, kinds of activity for the analysis of proper names is proposed, holistic plans-summaries for study of anthroponyms, toponyms and mythonyms according to the proposed approaches are implemented in school practice. The effectiveness of developed model is checked through its successful implementation in the educational process.The results obtained during the dissertation research have practical importance. Firstly, the proposed model contributes to a deeper understanding by students the peculiarities of a number of artistic features of literary texts. Secondly, the methodology of proper names profound learning can be involved in the process of teaching Ukrainian literature for the students of philological faculties. Thirdly, formulated statements can be used for enlarging certain rubrics of curriculum and textbooks of Ukrainian literature for high school grades. Conceptual theses of methodological model of school processing of proper names contribute to improving the level of high school students’ school literary education. The results of pedagogical experiment point to the positive dynamic.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Сидоренко Ю. О. 
Методика вивчення літературних творів із міфологічними структурами експліцитного типу на уроках української літератури в 9–11 класах: автореферат дис. ... д.філософ : 014 / Ю. О. Сидоренко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації запропоновано наукове розв’язання проблеми вивчення художніх творів із міфологічними структурами експліцитного типу на уроках української літератури в 9–11 класах, що полягає в обґрунтуванні, розробці та експериментальній перевірці запропонованої методичної системи (навчальної технології). Актуальність теми дослідження зумовлена сучасними вимогами літературної освіти, зорієнтованої на формування компетентного читача, та необхідністю вироблення спеціальних підходів до вивчення художніх творів, у яких розкрито особливості міфомислення як елементу української національної культури. У цьому контексті особливої ваги набуває потреба навчання учнів аналізувати твори української літератури із міфологічними структурами експліцитного типу, запропонованими в навчальних програмах для 9–11 класів.За результатами аналізу стану висвітлення проблеми у філософських, літературознавчих, фольклорно-міфологічних дослідженнях установлено її актуальність та затребуваність у педагогічній практиці.У процесі наукового обґрунтування розкрито внесок українських учених-методистів (Г. Бійчук, Ю. Бондаренка, А. Гурдуза, Н. Логвіненко, Л. Неживої, Л. Удовиченко, В. Уліщенко та ін.) у розв’язанні проблеми шкільного вивчення літературних творів із міфологічними структурами експліцитного типу, виявлено аспекти, які потребують додаткових наукових розвідок.У дослідженні сформовано методологічні засади й описано практичний досвід вирішення проблеми шкільного вивчення літературних творів із міфологічними структурами експліцитного типу. У дисертації концептуалізовано базові поняття дослідження, зокрема «міфологічні структури експліцитного типу». Визначено основні ознаки міфологічних структур в літературному тексті. Аналіз особливостей їхнього функціонування у творах шкільної програми для 9–11 класів дозволив об’єднати навчальний матеріал у чотири групи творів: із біблійним, слов’янським, античним та синкретичним міфологічними складниками.На основі опрацьованих психолого-педагогічних праць (А. Градовського, Л. Жабицької, Г. Костюка, М. Папучі, М. Савчина, А. Усатого, В. Халіна, О. Щотки) визначено психологічні чинники сприйняття творів із міфологічною образністю учнями 9–11 класів.Теоретичні напрацювання в галузі методики навчання української літератури та практичний досвід вивчення означеної категорії творів стали основою розробки експериментальної методичної системи, що становить логічно структуровану єдність взаємопов’язаних складників: спеціально дібраних текстів, теоретичних понять («міфологізм», «міфопоетика», «міфологема», «міфологічні структури твору», «міфічний образ»), спеціально розроблених принципів навчання (міфолого-концептуальний, міфолого-генетичний та міфолого-функціональний), шляхів аналізу (концептуально-міфологічний, словесно-міфологічний, сюжетно-міфологічний, образно-міфологічний та комбінований), типів і видів уроків, об’єднаних спільною дидактичною метою – сформувати у здобувачів освіти знання про експліцитний міфологізм у літературі та навчити здійснювати аналіз літературних творів з названими художніми властивостями. У роботі окреслено провідну мету методичної системи, процесуальні лінії її реалізації, описано навчальні ситуації, адаптовано методи, прийоми та види навчальної діяльності на уроках української літератури.^UThe dissertation proposes a methodical system of studying belles-lettres works with mythological structures of the explicit type, which is theoretically substantiated and tested experimentally, at the lessons of Ukrainian literature in grades 9–11. This solution involves substantiating, developing, and experimentally testing the proposed methodological system (educational technology). The relevance of the research topic is determined by the necessity to develop specific approaches to studying artistic works that reveal the peculiarities of mythological thinking as an element of Ukrainian national culture. In this context, the need to teach students to analyze Ukrainian literary works with explicit mythological structures, as outlined in the educational programs for grades 9–11, becomes particularly important.Based on the analysis of the problem's coverage, its relevance and demand in pedagogical practice have been established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Позняк О. С. 
Організаційно-методичні засади створення інклюзивного освітнього середовища в закладі загальної середньої освіти: автореферат дис. ... д.філософ : 016 / О. С. Позняк. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню організаційно-методичних засад створення інклюзивного освітнього середовища в умовах закладу загальної середньої освіти через теоретичне обґрунтування та експериментальну перевірку розробленої моделі з урахуванням законодавчо-нормативних документів і реалій сьогодення, які розглядаються як такі, що склали потенційно широкий простір для розбудови інклюзивної освіти в Україні. Установлено, що теоретичною основою дослідження стали філософські засади розвитку теорії та практики загальної й спеціальної освіти в Україні, психологічні теорії розвитку особистості як суб’єкта діяльності в єдності раціонального й емоційного компонентів, психолого-педагогічні концепції корекційної спрямованості освітнього процесу дітей з порушеннями розвитку, теоретико-дослідницькі й методичні праці в галузі загальної та спеціальної освіти щодо формування освітнього середовища, його впливу на організацію інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітніх закладів. Визначено, що методологічною основою роботи є сукупність способів наукового пізнання, загальнонаукових і спеціальних методів проведення досліджень. Розглянуто теоретико-методологічні й нормативно-правові засади особливостей створення та функціонування інклюзивного освітнього середовища на сучасному етапі розвитку системи загальної середньої освіти, серед яких особливу увага звернено на методологічні основи. Виявлено, що організаційно-методичні засади сучасного процесу створення інклюзивного освітнього середовища в закладах загальної середньої освіти ґрунтуються на цивілізаційному, синергетичному, наративному, системному, парадигмальному, амбівалентному, акмеологічному підходах, що підтверджено низкою наукових досліджень щодо ефективності організації будь-якого освітнього середовища (зокрема інклюзивного). Відповідно до аналізу наукових розвідок удосконалено теоретичну структуру інклюзивного освітнього середовища шляхом виділення трьох рівнів: управління створенням ІОС; професійна готовність керівництва та педагогічних працівників ЗЗСО до створення ІОС; дотримання наступності щодо створення ІОС між рівнями освіти. В організації інклюзивного освітнього середовища акцентовано увагу на визначальній ролі керівника закладу загальної середньої освіти як головного менеджера з конкретизацією його діяльності при здійсненні процесу управління плануванням і реалізацією організаційних та організаційно-методичних засад створення інклюзивного освітнього середовища у відповідності до загальних управлінських функцій та аспектів керівництва. Визначено діагностичний інструментарій для виявлення проблем практики організації інклюзивного освітнього середовища в закладах загальної середньої освіти в м. Суми та Сумському регіоні. Означені проблеми організаційно-методичних засад створення інклюзивного освітнього середовища в закладах загальної середньої освіти підлягають вирішенню на формувальному етапі дослідження, метою якого стала розробка, обґрунтування та перевірка ефективності моделі організаційно-методичних засад створення інклюзивного освітнього середовища в закладі загальної середньої освіти. Установлено, що шляхами посилення організаційно-методичних засад створення інклюзивного освітнього середовища в закладі загальної середньої освіти визначається використання інформаційного менеджменту в управлінській та освітній діяльності закладу загальної середньої освіти; керівництво реалізацією процесом наступності між дошкільною та початковою рівнями освіти; реалізація ідей Нової української школи в управлінській і освітній діяльності; безперервне підвищення кваліфікаційно-професійного рівня педагогічними працівниками закладів освіти у сфері інклюзивної освіти. За результатами контрольного етапу експериментального дослідження виявлено динаміку позитивний бік в експериментальній групі порівняно з контрольною.^UThe dissertation is devoted to a comprehensive study of the organizational and methodological foundations of creating an inclusive educational environment in the conditions of a general secondary education institution through theoretical substantiation and experimental verification of the developed model, taking into account the legislative documents and the realities of today, which are considered as potentially wide space for the development of inclusive education in Ukraine. It was established that the theoretical basis of the study was the philosophical foundations of development of the theory and practice of general and special education in Ukraine, psychological theories of personality development as a subject of activity in the unity of rational and emotional components, psychological and pedagogical concepts of the corrective orientation of the educational process of children with developmental disorders, theoretical research and methodological works in the field of general and special education regarding the formation of the educational environment, its influence on the organization of inclusive education of children with special educational needs in the conditions of general education institutions. The theoretical-methodological and normative-legal foundations of the peculiarities of creation and functioning of an inclusive educational environment at the current stage of the general secondary education system development are considered, among which special attention is paid to the methodological foundations. According to the analysis of scientific works, the theoretical structure of the inclusive educational environment was improved by distinguishing three levels: management of IEE creation; professional readiness of the management and teaching staff of GSEI for the creation of IEE; maintaining continuity regarding the creation of IEE between the levels of education. A diagnostic toolkit has been defined to identify problems in the practice of organizing an inclusive educational environment in general secondary education institutions in the city of Sumy and the Sumy region. Significant problems of organizational and methodological foundations in the aspect of creating an inclusive educational environment in general secondary education institutions have been identified, relating to the tendentious attitude of the administration and teaching staff of the institutions to the idea of implementing inclusive education, their low professional readiness for the organization of an inclusive educational environment and, accordingly, insufficient formation of knowledge and skills of practical activity in this process, lack of consideration of the principle of continuity in the organization of inclusive education of children with special educational needs between levels of education, which actualizes finding ways to solve the specified problem. The identified problems of the organizational and methodological foundations of creating an inclusive educational environment in general secondary education institutions had to be solved at the molding stage of research. The structure of the experimental model includes four blocks: target (goal, tasks), theoretical-methodological (approaches, principles, organizational and pedagogical conditions), content-procedural (management of planning and implementation of the organizational and methodological foundations of creating an inclusive educational environment in an institution of general secondary education, ways of strengthening the organizational and methodological foundations of creating an inclusive educational environment in a general secondary education institution), evaluation-resultative (criteria, indicators, result), which includes into its methodological basis the systemic, axiological, environmental, team, personality-centered, conductive approaches and is based on the principles of inclusive and special education (pedagogical optimism, social-adaptive orientation of the IEE organization; activity approach in the organization of IEE; a differentiated and individual approach; the need for special pedagogical guidance in the creation of IEE), taking into account the general organizational and pedagogical conditions (scientific-methodological, normative-legal; organizational-methodological; managerial; resource). According to the results of the control stage of the experimental study, positive dynamics was revealed in the experimental group compared to the control group.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського