Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (12)Реферативна база даних (241)Книжкові видання та компакт-диски (169)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=ВАСЮТ$<.>+<.>A=СВІТЛАНА$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Васюта С.О. 
Агробіологічна оцінка клонових підщеп для аличі та її розмноження в умовах північної частини Правобережного Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / С.О. Васюта ; Ін-т садівництва УААН. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Наведено результати комплексної оцінки клонових підщеп для аличі вітчизняної та зарубіжної селекції у маточно-живцевому саду та в полях розсадника за умов північної частини Правобережного Лісостепу України. Досліджено особливості ризогенезу зелених живців досліджуваних підщеп і сортів аличі, визначено критичні мінусові температури для їх кореневої системи. Встановлено можливості розмноження даної культури здерев'янілими живцями. За комплексом господарсько цінних ознак у розсаднику виділено перспективні для використання клонові підщепи СВГ 11-19, Євразія-43, ВВА-1, ВСВ-1, Весняне полум'я та Сіянець Фібінга, які значно збільшують вихід саджанців з одиниці площі та підвищують їх якість. Доведено високу економічну та енергетичну ефективність застосування даних підщеп у розсаднику та визначено можливості їх використання щодо виходу саджанців. Здійснено виробниче випробування основних результатів наукового дослідження, на підставі результатів якого обгрунтовано доцільність застосування клонових підщеп у розсадницьких господарствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П256.2-453(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА340407

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Васютін Є.В. 
Зарядові і розмірні ефекти в металевих кластерних структурах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Є.В. Васютін ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2007. — 23 с. — укp.

Досліджено вплив зарядових і розмірних ефектів на енергетичні та транспортні характеристики низькорозмірних металевих структур. Вивчено еволюцію потенціалу іонізації металевого кластера й енергії прилипання електронів у разі послідовної зміни форми кластера від пластини до нитки. Встановлено, що в низькорозмірних системах температурна залежність хімічного потенціалу визначається систематикою енергетичних рівнів. Виявлено, що температурний градієнт даної залежності може змінювати знак. Удосконалено фізичну модель кулонівської нестійкості позитивно та негативно заряджених металевих кластерів різної симетрії з урахуванням дискретності електронного спектра. Одержано критичні розміри позитивно та негативно межово заряджених кластерів Au, Ag, Al, Na, K та Pb. Наведено кількісну оцінку ефекту електрострикції металевих кластерів, які знаходяться в діелектричній матриці. Показано можливість виникнення аномальної електрострикції, що обумовлено стисканням деяких частинок після зарядки. Модифіковано теорію одноелектронного тунелювання крізь металеві квантові точки, зокрема, у науковий обіг введено контактну різницю потенціалів, розраховано знак і величину дробового залишкового заряду, встановлено обмеження на кулонівську нестійкість острівкового електрода. Вперше одержано аналітичний вираз для ширини струмової щілини. Показано, що залежність струмової щілини (область відсутності струму на ВАХ) від розміру кластера повинна бути коливального характеру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К391.91-18 + В372.8,022 +
Шифр НБУВ: РА350588

Рубрики:

      
3.

Васюта Р.М. 
Ліотропічні хромонічні рідкі кристали: самоорганізовані фази та їх властивості: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.15 / Р.М. Васюта ; Ін-т фізики НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено основні фізичні властивості водних розчинів діотропних хромонічних рідких кристалів (ЛХРК). Наведено оптичну характеристику розчинів залежно від концентрації ЛХРК матеріалу, тобто розчинів, що містять мономери, агреговані молекули та мезофазний стан, утворений видовженими агрегатами. Показано конформаційне перетворення молекул хромоглікату натрію під час переходу від мономертної до агрегованої форми. Встановлено, що процес агрегації є ізодесмічним. Для розчинів у рідкокристалічній фазі запропоновано два методи орієнтації директора на поверхні. Визначено дисперсію двозаломлення, анізотропію поглинання та скалярний параметр порядку. Одержано температурні залежності зазначених величин. Визначено вплив іонних і полімерних домішок на фазовий стан ЛХРК. Уперше показано, що іонні домішки можуть змінювати температуру переходу в ізотропний стан та в ширину двофазної області. Встановлено, що у разі додавання полімеру розчину ЛХРК у мезофазі, цей розчин розділяється на анізотропну та ізотропну частини. Анізотропна частина містить виключно ЛХРК матеріал. Ізотропна частна розчину містить полімер і ЛХРК матеріал. Показано, що з ізотропного стану двокомпонентної системи полімер - ЛХРК є можливим формування анізотропних включень. Описано фізичну картину функціонування існуючих застосувань у системах, подібних до ЛХРК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.35,022 +
Шифр НБУВ: РА364486

Рубрики:

      
4.

Васюта В.А. 
Можливості відновлення функціонально-морфологічного стану зорового аналізатору під дією "Трофіну" при метаноловій інтоксикації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / В.А. Васюта ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено стан зорового аналізатора щурів після ментолової інтоксикації. Установлено подовження латентного періоду та зменшення амплітуди зорових викликаних потенціалів (ЗВП). Установлено, що покращення параметрів ЗВП у разі проведеного дезінтоксикаційного лікування щурів з ментоловою інтоксикацією розпочиналося з 30-ї доби. З'ясовано, що протягом перших 14-ти діб від початку дезінтоксикаційного лікування помітних змін у структурі зорового аналізатора не відбувалося, і лише на 30-ту добу після проведеного лікування у частині нейронів сітківки, а також у структурі зорового нерва та потиличній ділянці кори головного мозку мали місце початкові процеси репаративного характеру з боку олігодендроцитів і нейронів кори головного мозку, що сприяло частковому відновленню структурної цілісності зорового аналізатора, ушкодженого за впливу метанолу. Виявлено, що електрофізіологічне покращання параметрів ЗВП починалося з 14-ї доби після введення щурам з метаноловою інтоксикацією препарату "Трофін". З 7-ї доби лікування трофіном у всіх відділах зорового аналізатора прогресували процеси відновного характеру, що проявлялося внутрішньоклітинною репаративною регенерацією загальної маси нейронів, явищами ремієлінізації структур зорового нерва, за цього спостерігалося майже повне відновлення стуруктур зорового аналізатора на 30-ту добу від початку лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.799.14 +
Шифр НБУВ: РА341247

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
5.

Васютіна В.В. 
Обгрунтування параметрів підготовки крутих пластів на основі уточненого механізму гірського тиску при щитовому вийманні: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.15.02 / В.В. Васютіна ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2009. — 19 с. — укp.

В результаті експериментальних досліджень, одержано нові дані прояви гірського тиску в підготовчих виробках і геомеханічних процесах, що відбуваються в оточуючому виробки гірському масиві у ході відпрацювання вугільних пластів щитовими агрегатами. Аналіз всіх одержаних даних дозволив обгрунтувати тарозробити методику вибору найбільш раціонального розташування виробок, з урахуванням особливостей зрушень контуру виробки та гірського масиву. Проведене математичне моделювання дозволило встановити повну збіжність експриментальних результатів і підтвердити правильність одержаних залежностей і зроблених висновків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И310.15 + И310.120.9 +
Шифр НБУВ: РА368590

Рубрики:

      
6.

Васюткіна Н.В. 
Організація маркетингових досліджень підприємствами на ринку продуктів харчування: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Н.В. Васюткіна ; Європ. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості організації маркетингових досліджень на підприємствах, що є суб'єктами ринку продовольчих товарів в Україні. Розроблено методичні підходи щодо удосконалення організації та методів проведення маркетингових досліджень. Визначено місце і роль маркетингових досліджень у діяльності суб'єктів господарювання. Здійснено класифікацію сучасних методів маркетингових досліджень. Уточнено принципи та механізми функціонування маркетингових інформаційних систем. Проаналізовано рівень організації маркетингових досліджень на підприємствах у системі "виробництво сільськогосподарської продукції - переробка та виробництво продовольчих товарів - оптова - роздрібна торгівля", виявлено недоліки в їх організації. Доведено, що незбалансованість між попитом на продукти харчування та їх пропозицією зумовлена відсутністю ефективного механізму маркетиногових досліджень щодо визначення рівня попиту споживачів на окремі продукти харчування. Запропоновано ефективний механізм організації та проведення маркетингових досліджень на підприємствах, розроблено й апробовано удосконалену модель функціонування маркетингової інформаційної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.71-211.1 + У9(4УКР)421.51 +
Шифр НБУВ: РА337728

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Васюта О.А. 
Проблеми екологічної політики України в контексті глобального розвитку: Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.02 / О.А. Васюта ; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. — К., 2002. — 38 с. — укp.

Проаналізовано теоретико-методологічні принципи політологічного аналізу екологічних проблем, процесуальність екологічної політики як критерій її формування та здійснення, політико-економічне реформування та екологічну стратегію безпеки, екологічну політику як складову економічної політики та її місце в структурі розвитку світової цивілізації, а також проблеми реалізації екологічної політики в період державної розбудови, екологічну політику. Відзначено, що підтримання екологічного стану на безпечному для життєдіяльності суспільства рівні може бути досягнуте цілеспрямованою діяльністю держави, в першу чергу через її екологічну політику з урахуванням інших чинників. Екологічну діяльність держави розглянуто не тільки як найважливішу умову підтримання необхідної якості оточуючого людину середовища життя, екологічної рівноваги у природі та раціонального використання її ресурсів, але як самостійну сферу суспільних відносин, пов'язаних з реалізацією національних і глобальних цілей, соціально-економічного розвитку сучасного суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф062
Шифр НБУВ: РА321015

Рубрики:

      
8.

Васютіна Т.М. 
Пропедевтика природничих знань учнів 5-го класу загальноосвітньої школи: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Т.М. Васютіна ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Набуло подальшого розвитку поняття "пропедевтика природничих знань". Удосконалено підходи щодо конструювання змісту робочого зошита з природознавства з друкованою основою, доведено підвищення ефективності вивчення природознавства за умови його використання у поєднанні з підручником. Вперше здійснено періодизацію розвитку курсу "Природознавство" у системі біологічної освіти за період з 1920-х рр. до сучасності, розроблено рівні та критерії оцінювання навчальних досягнень учнів V класу з даного курсу за 12-бальною шкалою, удосконалено зміст курсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б.р(4УКР)21-3,022 +
Шифр НБУВ: РА327233

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
9.

Васюта В.Б. 
Стиснуті трубобетонні елементи із різними типами оболонок та ядер: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / В.Б. Васюта ; Полтав. нац. техн. ун-т ім. Ю.Кондратюка. — Полтава, 2002. — 20 с. — укp.

Проаналізовано особливості роботи трубобетонних елементів у разі центрального стиску. Досліджено ступінь зміцнення бетонного ядра, виготовленого із різних видів бетону, в оболонці труб із різних матеріалів. Запропоновано два способи визначення несучої здатності центрально стиснутих трубобетонних елементів із різними типами оболонок та ядер. Висвітлено методику оцінювання напружено-деформованого стану трубобетонних елементів за допомогою програми на ПЕОМ. Описано методику визначення несучої здатності за допомогою таблиць. Розроблено "Рекомендації до проектування центрально стиснутих трубобетонних елементів із різними типами оболонок та ядер".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н535.2-028.012
Шифр НБУВ: РА319455 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Васютинська Ю. О. 
Формування товарної інноваційної політики на підприємствах молочної галузі / Ю. О. Васютинська. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єктом дослідження є процес формування товарної інноваційної політики підприємств молочної галузі.Предметом дослідження є теоретико-методичні і практичні положення формування товарної інноваційної політики підприємств молочної галузі.Методи дослідження: теоретичного узагальнення, якісного аналізу та синтезу, статистичного аналізу, експертних оцінок, попарних порівнянь, прийняття багатокритеріальних рішень (TOPSIS).Удосконалено:- науково-методичний підхід до визначення рівня новизни товарів за її видами та інтегрального показника рівня новизни, який дозволяє порівнювати будь-які довільні товари і базується на засадах побудови ієрархічної структури виробничої та споживчої новизни товару, моделюванні ЖЦТ, методу аналізу ієрархій, що дозволяє оцінити рівень інноваційної активності підприємств і виступає передумовою формування товарної інноваційної політики;- методичний інструментарій оцінювання рівня значущості новизни продукції як міру її важливості для формування оптимального товарного асортименту в товарній інноваційній політиці підприємства, який базується на розроблених критеріях визначення рівня значущості товару з точки зору підприємства, врахуванні вагомості видів та рівнів новизни для кожного підприємства, ранжуванні товарного асортименту нових товарів за методом прийняття багатокритеріальних рішень TOPSIS, категоризації характеристик новизни товарів;- науково-методичний підхід до обґрунтування комплексу управлінських дій щодо аналізованих нових товарів на основі визначення їх місця в товарному асортименті, який базується на ідентифікації класу, до якого відноситься новий товар, відповідно до оцінки рівня новизни нових товарів за її видами за матрицями обґрунтування товарного асортименту «Ринкова новизна – Виробнича новизна», «Споживча новизна – Виробнича новизна», «Споживча новизна – Ринкова новизна», що дозволяє сформулювати низку управлінських дій щодо формування товарної інноваційної політики;набуло подальшого розвитку:- визначення поняття «товарна політика» і «товарна інноваційна політика» з комплексним урахуванням принципів, методів та дій по відношенню до будь-якого товару, своєчасного перегляду позицій підприємства відповідно до постійно змінних споживчих та ринкових вимог і забезпечення виробничих інноваційних можливостей, що сприяє розвитку наукових основ теорії формування товарної інноваційної політики;- процес формування товарної інноваційної політики, який визначається як сукупність паралельно і послідовно здійснюваних етапів, що розглядаються у вигляді окремих блоків: блок дослідження зовнішнього середовища; блок дослідження можливостей підприємства; блок реалізації дій товарної інноваційної політики, який передбачає використання науково-методичного інструментарію оцінки рівня новизни і рівня значущості новизни для обґрунтування товарного асортименту і розроблення управлінських впливів під час формування товарної інноваційної політики;- класифікація нових товарів передбачає поділ нових товарів на об'єктивно нові, частково нові, відносно нові, класифікацію видів та рівнів новизни товару, яка дає структурований поділ новизни за її функціональною спрямованістю, що дозволило визначити основні складові того чи іншого виду новизни, утворити структуру новизни товару, запропонувати показники оцінки новизни товарів для кожного її виду, здійснити оцінку кожного виду новизни товару за визначеними критеріями, що дозволить підприємствам мати чітке уявлення про новий товар і визначати управлінські впливи для роботи з товарним асортиментом;- визначення поняття «ступінь новизни» і «рівень значущості новизни», що було об'єктивною необхідністю для формування методичного інструментарію аналізу, оцінки і обґрунтування товарно.Сфера використання: молочна галузь.^UThe object of research is the process of formation of commodity innovation policy of dairy enterprises.The subject of the study is the theoretical and methodological and practical provisions for the formation of commodity innovation policy of the dairy industry.Research methods: theoretical generalization, qualitative analysis and synthesis, statistical analysis, expert evaluations, pairwise comparisons, multicriteria decision making (TOPSIS).Improved:- scientific and methodological approach to determining the level of novelty of goods by its types and integrated indicator of the level of novelty, which allows to compare any arbitrary goods and is based on the principles of building a hierarchical structure of production and consumer novelty of goods, modeling VCT, method of hierarchy the level of innovation activity of enterprises and is a prerequisite for the formation of commodity innovation policy;- methodological tools for assessing the level of significance of product novelty as a measure of its importance for the formation of the optimal product range in the product innovation policy of the enterprise, which is based on the developed criteria for determining the level of product significance from the point of view of the enterprise. new products by the method of making multi-criteria decisions TOPSIS, categorization of characteristics of novelty of goods;- scientific and methodological approach to substantiate the set of management actions for the analyzed new products based on determining their place in the product range, which is based on the identification of the class to which the new product belongs, according to the assessment of the novelty of new products by its types "Market novelty - Production novelty", "Consumer novelty - Production novelty", "Consumer novelty - Market novelty", which allows to formulate a number of management actions for the formation of product innovation policy;was further developed:- definition of "product policy" and "product innovation policy" with comprehensive consideration of the principles, methods and actions in relation to any product, timely review of the company's positions in accordance with constantly changing consumer and market requirements and providing production innovation opportunities that promote development scientific bases of the theory of formation of commodity innovation policy;- the process of formation of commodity innovation policy, which is defined as a set of parallel and sequential stages, which are considered in the form of separate blocks: the block of research of the external environment; block of research of possibilities of the enterprise; block of implementation of actions of commodity innovation policy, which provides for the use of scientific and methodological tools for assessing the level of novelty and the level of significance of novelty to justify the product range and develop management influences during the formation of commodity innovation policy;- classification of new products involves the division of new products into objectively new, partially new, relatively new, classification of types and levels of novelty of the product, which gives a structured division of novelty by its functional orientation, which allowed to determine the main components of a novelty, to form a structure novelty of goods, to offer indicators for assessing the novelty of goods for each of its types, to assess each type of novelty of goods according to certain criteria, which will allow companies to have a clear idea of the new product and determine management influences to work with the product range;- definition of the concept of "degree of novelty" and "level of significance of novelty", which was an objective necessity for the formation of methodological tools for analysis, evaluation and justification of goods.Scope: dairy industry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Васюта О. П. 
Музичне мистецтво Чернігівщини як культуротворчий феномен України XX – початку XXI століття / О. П. Васюта. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації визначено шляхи формування і розвитку музичного мистецтваЧернігівщини як культуротворчого феномена України означеного періоду. Уконтексті гуманітарно-міждисциплінарного дискурсу розглянуто ретроспективуфункціонування різних сегментів музичного мистецтва регіону на основіперіодизації опорних віх культуротворення в історії культури з точки зоруукраїністики і регіоніки, музичної Шевченкіани в дискурсі національноїідентичності, композиторської творчості, професійної музичної освіти,виконавства та популяризації музики протягом XX - початку XXI століття. Уконтексті культурологічної регіоніки виокремлюються: епістолярна спадщинаМиколи Лисенка та Михайла Коцюбинського як джерело музичної регіоніки вкультуротворчому аспекті; стан і перспективи розвитку регіональноїкомпозиторської школи; композиторська творчість у проєкції музичноїпедагогіки; музичне виконавство симфонічного оркестру Чернігівського музичнодраматичного товариства початку ХХ ст., академічного симфонічного оркестру«Філармонія» початку ХХІ ст.; хорове виконавство академічного камерного хоруім. Д. Бортнянського в контексті «хорового відродження» кінця ХХ – початку ХХІст.; напрями бандурного автентично-народного та концертно-академічноговиконавства у творчості визначних носіїв чернігівської кобзарської традиції(школи) Терентія Пархоменка та лауреата Національної премії України іменіТараса Шевченка, народного артиста України Василя Нечепи, капели бандуристівім. Остапа Вересая; кожен вказаний культуротворчий чинник має характернівластивості щодо музично-інструментального складу, виконавського репертуарута інтерпретаційних конфігурацій мистецького втілення; функціонуванняінноваційного освітнього комплексу «Національна музична академія Україниімені П. І. Чайковського – Чернігівський музичний коледж імені Л. М. Ревуцькогота Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів і концертнихпрограм як сучасного модусу філармонійно-концертної діяльності у контекстіпроблематики різних аспектів регіонального культуротворчого процесу. 39Ключові слова: музичне мистецтво Чернігівщини, культурний регіон,культуротворчий феномен, симфонічне, хорове, автентично-народне, інструментальне виконавство, освітній комплекс, філармонійний центр.^UIn the context of a humanitarian and interdisciplinary discourse, a retrospectiveof the functioning of various segments of the musical art of the region is consideredon the basis of the periodization of the reference milestones of cultural creation in thehistory of musical culture from the point of view of Ukrainian studies and regionalstudies, musical Shevchenko in the discourse of national identity, composercreativity, professional music education, performance and popularization of music onthroughout the XX – early XXI centuries. In the context of the culturological region,the following are distinguished: the epistolary heritage of Nicholas Lysenko andMikhail Kotsyubinsky as a source of musical region in the cultural aspect; the stateand development prospects of the regional school of composition; compositionalcreativity in the projection of musical pedagogy; musical performance of thesymphony orchestra of the Chernigov Music and Drama Society of the early 20thcentury; the Philharmonic Academic Symphony Orchestra of the early 21st century;choral performance of the Academic Chamber Choir named after D. Bortnyansky inthe context of the "choral revival" of the late XX - early XXI centuries; directions ofbandura performance: authentic folk and concert-academic, each of which has thecharacteristic features of musical and instrumental composition, performingrepertoire and interpretation configurations of creative embodiment; functioning ofthe newest educational complex "National Music Academy of Ukraine named afterTchaikovsky P. - Chernigov Musical College named after L. N. Revutsky"; ChernihivRegional Philharmonic Center of festivals and concert programs of both the modernmode of philharmonic and concert activities and the problems of various aspects ofthe regional cultural process.40By focusing on the modern stages of the development of musical art, culturallycreative structures are determined, which have become a manifestation of the systemdefining trends and spiritual vectors of the cultural region. These include composercreativity and professional music education, on the basis of which the most importantforms of concert performance are developed, the structuring of the strategy ofmusical creativity and the popularization of music, and the support of creative youth.At this stage of the functioning of the musical art, scientific research of cultural lifewas carried out, musical and educational complexes, the latest concert organizationswere created, voluminous culture-creating structures of systemic importance weredeployed and became the component that accelerated the separation and developmentof important trends and vectors of the modern trade process in the region.The analysis of the musical art of Chernihiv region as a cultural and creativephenomenon from the point of view of composer creativity, performance, musiceducation and the popularization of music is associated with the nature of theirdefinition of spiritual and valuable continuums and meanings, as well as theunderstanding of musical and creative activity from the point of view of thetransformation of composers' writing, performing culture of modernphilharmonic -concert environment, which are characterized by an increase inmusical and professional priorities and creative strategies of spiritual personalities(composers, conductors, soloists) and the creative environment in general.Taken together, analytical approaches make up a wide range of methods ofcognition of the phenomenon of art, which ensures their interaction in theimplementation of the research process.In the context of art research, the concepts of "musical Shevchenko ofChernihiv", "Chernigov composer school", "Chernigov choral school", "Chernigovkobzar tradition (school)" are introduced, because musical art in the regional spatialvertical-horizontal dimension is able to solve national cultural problems bystimulating their changes.Consequently, the art criticism discourse of the regional, in the aspect ofdefining the essential contents of cultural locations, changes the hierarchy of themeans of functioning of musical art in the cultural space of the 20th - 21st centuries.Key words: Chernigov region, cultural region, musical art, cultural phenomenon,cultural space, symphonic, choral, authentic folk, concert and academic performance,educational complex, philharmonic center, popularization of music.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Васютіна Т. М. 
Теоретико-методичні засади підготовки майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти / Т. М. Васютіна. — Б.м., 2022 — укp.

У роботі теоретично обґрунтовано авторську концепцію підготовки майбутніх учителів до реалізації змісту природничої та громадянської освіти, що охоплює методологічний, теоретичний, практичний концепти та зважає на законодавчо-нормативні документи, вимоги НУШ до професійної діяльності вчителя початкової школи, специфіку природничої та громадянської освіти молодших школярів, методичні особливості формування основ природничої та громадянської компетентності у здобувачів початкової освіти.Розроблено, змодельовано й експериментально перевірено систему підготовки майбутніх учителів до реалізації змісту природничої та громадянської освіти, яка складається із взаємопов’язаних підсистем (цільової, теоретико-методологічної, змістово-технологічної, діагностично-результативної). Визначено та теоретично обґрунтовано педагогічні умови (стимулювання мотиваційно-ціннісних орієнтацій майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти; удосконалення змісту підготовки майбутніх учителів початкової школи; активізація методичного потенціалу майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти під час практичної підготовки; використання інноваційних форм, інтерактивних методів та технологій навчання у підготовці майбутніх учителів початкової школи), що вможливлюють відтворення цілеспрямованого системного процесу підготовки майбутніх учителів початкової школи до означеної діяльності. Удосконалено сутність понять «підготовка майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти», «готовність майбутнього вчителя початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти». Підготовка майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти є неперервним системним процесом, який здійснюється з урахуванням особливостей та цінностей педагогічної діяльності, відповідно до законодавчо-нормативного забезпечення; орієнтований на вимоги стандартів вищої освіти, шкільної освіти, професії; спрямований на запровадження якісних змін у змістовому, організаційно-технологічному та професійно-особистісному контекстах; враховує особливості кореляції змісту природничої та громадянської освіти у початковій школі та вищій школі на засадах інтеграції знань; зумовлений потребою впровадження інноваційних ідей зарубіжного досвіду; прогнозований позитивною динамікою готовності майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти. Цей процес відбувається на засадах науково-обґрунтованої методології, врахування педагогічних закономірностей освітнього процесу, запровадження дидактично виважених системних педагогічних дій і цілеспрямованих заходів, створення оптимальних педагогічних умов. Поняття «готовність майбутнього вчителя початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти» розглянуто як динамічну інтегративну властивість особистості вчителя, яка характеризується наявністю міждисциплінарних знань, умінь та навичок, сформованого природничо-наукового світогляду, соціального досвіду, активної громадянської позиції, незалежного мислення, стійкої мотивації до професійної діяльності, що у сукупності дає змогу кваліфіковано розв’язувати складні професійні завдання у галузі природничої і громадянської освіти молодших школярів. Оновлено та структуровано зміст освітніх компонентів підготовки майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти, а також процесуальний компонент фахової підготовки з урахуванням особливостей дистанційної освіти та зарубіжного досвіду.Подальшого розвитку й конкретизації набули: положення щодо компонентного складу готовності (компоненти, критерії, показники) майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти; специфічні принципи підготовки майбутніх учителів початкової школи до реалізації змісту природничої та громадянської освіти; діагностичний інструментарій визначення готовності майбутніх учителів початкової школи до означеної діяльності.^UThe work theoretically substantiates the author's concept of training future teachers to implement the content of natural and civic education, which covers methodological, theoretical, practical concepts and takes into account legislative and regulatory documents, requirements of the NUS for the professional activity of a primary school teacher, the specifics of science and civics education for younger schoolchildren, methodological features of the formation of the foundations of science and civics competence in primary school students.The system of training future teachers for the implementation of the content of natural and civic education, which consists of interconnected subsystems (targeting, theoretical-methodological, content-technological, diagnostic-resultative) has been developed, modeled and experimentally tested.Pedagogical conditions have been defined and theoretically substantiated (stimulation of motivational and value orientations of future primary school teachers towards the implementation of the content of natural and civic education; improving the curriculum of future primary school teachers' training; activation of the methodological potential of future primary school teachers to implement the content of science and civics education during practical training; the use of innovative forms, interactive methods and learning technologies in the training of future primary school teachers), which enable the reproduction of a purposeful systematic process of training future primary school teachers for the specified activity.The essence of the concepts «preparation of future primary school teachers to implement the content of science and civic education», «readiness of the future primary school teacher to implement the content of science and civic education» has been improved. The preparation of future primary school teachers for the implementation of the content of science and civic education is a continuous systematic process, which is carried out considering the peculiarities and values of pedagogical activity, according to legislative and regulatory provisions; oriented to the requirements of the standards of higher education, school education, profession; aimed at introducing qualitative changes in content, organizational-technological and professional-personal contexts; considers the peculiarities of the correlation of the content of natural and civic education in primary school and higher school on the basis of the integration of knowledge; driven by the need to implement innovative ideas of foreign experience; predicted by the positive dynamics of the readiness of future primary school teachers to implement the content of science and civics education. This process takes place on the basis of a scientifically based methodology, taking into account the pedagogical regularities of the educational process, introducing didactically balanced systematic pedagogical actions and targeted measures, creating optimal pedagogical conditions. The concept of «readiness of the future primary school teacher to implement the content of science and civic education» is considered as a dynamic integrative property of the teacher's personality, which is characterized by the presence of interdisciplinary knowledge, abilities and skills, a formed natural and scientific worldview, social experience, active citizenship, independent thinking, stable motivation for professional activity, which as a whole makes it possible to competently solve complex professional tasks in the field of science and civic education of younger schoolchildren. The content of the educational components of the training of future primary school teachers for the implementation of the content of natural and civic education, as well as the procedural component of professional training, considering the features of distance education and foreign experience has been updated and structured.Further development and concretization acquired: regulations on the component composition of readiness (components, criteria, indicators) of future primary school teachers to implement the content of natural and civic education; specific principles of training future primary school teachers to implement the content of science and civics education; diagnostic tools for determining the readiness of future primary school teachers for the specified activity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Васютинська Є. А. 
Розвиток освіти євреїв на Єлисаветградщині (друга половина ХІХ – початок XX століття): автореферат дис. ... д.філософ : 011 / Є. А. Васютинська. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропонованоновий підхід до вирішення важливої й актуальної проблеми, що полягає вкомплексному і всебічному висвітленні розвитку освіти євреїв наЄлисаветградщині у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття.У роботі вперше, на основі аналізу джерел і сучасного осмисленняпроблеми, цілісно схарактеризовано розвиток освіти євреїв наЄлисаветградщині у другій половині ХІХ – на початку ХХ століття;виявлено соціокультурні передумови розвитку єврейської освіти наЄлисаветградщині в означений період: сформованість традиційної освіти назасадах історії та культури єврейського народу; піднесення соціально-економічних перетворень у суспільстві, що потребувало масової освіти,підготовку кваліфікованих фахівців із різних сфер життя; впровадженняурядових реформ щодо єврейської освіти; започаткування єврейськихнавчальних закладів різних типів, нормативне забезпечення їх діяльності;активна діяльність єврейських громад, приватна ініціатива громадськихдіячів у створенні єврейських освітніх інституцій; розкрито провіднічинники розвитку єврейської освіти на Єлисаветградщині у другій половиніХІХ – на початку ХХ століття: поліетнічність регіону, наявністьзаконодавчої регламентації єврейської освіти; встановлення громадсько-державного характеру організаційних засад її діяльності; вияв громадськоїініціативи у відкритті єврейських навчальних закладів; врахування ворганізаційно-змістових аспектах діяльності єврейських шкіл соціальних таекономічних потреб розвитку краю; досліджено процес формування тарозвитку мережі єврейських початкових, загальноосвітніх та професійнихнавчальних закладів на Єлисаветградщині у другій половині ХІХ – напочатку ХХ століття. Уточнено інформацію про еволюцію освіти єврейськоїнаціональної меншини в тогочасній країні; організацію єврейської освіти наЄлисаветградщині в окреслених хронологічних межах.Подальшого розвитку набули історіографія проблеми та класифікаціяджерел дослідження на основі проблемно-хронологічного підходу; місце іроль навчальних закладів для євреїв Єлисаветградщини в системівітчизняної освіти.До наукового обігу введено нові архівні матеріали, дослідженнякраєзнавчого спрямування, що стосуються розвитку освіти євреїв краю удругій половині ХІХ – на початку ХХ століття.У процесі дослідження з’ясовано, що друга половина XIX – початокXX століття стає періодом не тільки суспільного, наукового, національноговідродження, а й часом стрімкого розвитку єврейської освіти. Виявленосоціокультурні передумови розвитку єврейської освіти на Єлисаветградщиніу другій половині ХІХ – на початку ХХ століття: сформованість традиційноїосвіти на засадах історії та культури єврейського народу; піднесеннясоціально-економічного перетворень у суспільстві, що потребувало масовоїосвіти, підготовку кваліфікованих фахівців з різних сфер життя;впровадження урядових реформ щодо єврейської освіти; започаткуванняєврейських навчальних закладів різних типів, нормативне забезпечення їхдіяльності; активна діяльність єврейських громад, приватна ініціативагромадських діячів у створенні єврейських освітніх інституцій.Співіснування різних етносів було особливістю єлисаветградськоїкультури другої половини XIX – початку XX століття, воно спричинило довиникнення міжкультурних діалогів на території краю, чим сприялопоступовому змішуванню етнокультур та здійснювало вплив на формуваннякультурно-освітнього життя Єлисаветградщини.Встановлено, що провідними чинниками розвитку єврейської освіти наЄлисаветградщині в означений період були: поліетнічність регіону,наявність законодавчої регламентації єврейської освіти; встановленнягромадсько-державного характеру організаційних засад її діяльності; виявгромадської ініціативи у відкритті єврейських навчальних закладів;врахування в організаційно-змістових аспектах діяльності єврейських шкілсоціальних та економічних потреб розвитку краю.Визначено основні напрямки діяльності Єлисаветградської єврейськоїгромади у галузі освіти: сприяння розширенню мережі навчальних закладівдля дітей євреїв, матеріальне забезпечення освітніх установ, підвищеннядобробуту вчителів, поліпшення їхніх побутових умов, прагнення дозагальної початкової освіти єврейських дітей, заохочення і підтримка учнів знезаможних прошарків населення, залучення широкої громадської допомогидля підтримки єврейського шкільництва.^UA theoretical generalization has been made and a new approach of solvingan important and urgent problem concerning comprehensive and all-sidedcoverage of the development of Jewish education in Yelisavetgrad region in thesecond half of the 19th – at the beginning of the 20th century has been suggested.For the first time on the basis of analysis of the sources and modernunderstanding of the problem the development of Jewish education inYelisavetgrad region in the second half of the 19th – at the beginning of the 20thcentury has been holistically characterized; the socio-cultural prerequisites for thedevelopment of Jewish education in Yelisavetgrad region during the specifiedperiod have been revealed: formation of traditional education based on the historyand culture of the Jewish people; the promotion of socio-economictransformations in society which required mass education, as well as training ofqualified specialists from various spheres of life; implementation of governmentreforms regarding Jewish education; establishment of Jewish educationalinstitutions of various types, regulatory support for their activity; activefunctioning of Jewish communities, private initiative of public figures in thecreation of Jewish educational institutions; the leading factors of the developmentof Jewish education in Yelisavetgrad region in the second half of the 19th – at thebeginning of the 20th century have been revealed: polyethnicity of the region, thepresence of legislative regulation of Jewish education; establishing the public-statenature of the organizational basics of its activity; manifestation of public initiativein the opening of Jewish educational institutions; taking into account the socialand economic needs of the region’s development in the organizational and contentaspects of the activity of Jewish schools; the process of formation anddevelopment of the network of Jewish primary, secondary and professionaleducational institutions in Yelisavetgrad region in the second half of the 19th andearly 20th centuries has been studied. Information about the evolution of theeducation of the Jewish national minority in the country at that time, as well as theorganization of Jewish education in Yelisavetgrad region within the definedchronological limit has been clarified.The historiography of the problem and the classification of research sourceson the basis of the problem-chronological approach got further development; theplace and role of educational institutions for the Jews of Yelisavetgrad region inthe national education system has also been further researched.New archival materials and studies related to the development of theeducation of the Jews of the region in the second half of the 19th and thebeginning of the 20th centuries have been introduced into the scientificcirculation.In the process of our research it was found that the second half of the 19th –the beginning of the 20th century became a period not only of social, scientific,national revival but also a time of rapid development of Jewish education. Thesocio-cultural prerequisites for the development of Jewish education in theYelisavetgrad region in the second half of the 19th and early 20th centuries havebeen identified: formation of traditional education based on the history and cultureof the Jewish people; the promotion of socio-economic transformations in societywhich required mass education and training of qualified specialists from variousspheres of life; implementation of government reforms regarding Jewisheducation; establishment of Jewish educational institutions of various types,regulatory support for their activity; activity of Jewish communities, privateinitiative of public figures in the creation of Jewish educational institutions.The coexistence of different ethnic groups was a feature of Yelisavetgradculture of the second half of the 19th and early 20th centuries which caused theemergence of intercultural dialogues on the territory of the region and contributedto the gradual mixture of ethnic cultures and had an impact on the formation of thecultural-educational life of Yelisavetgrad region.It has been found out that the leading factors in the development of Jewisheducation in Yelisavetgrad region in the specified period were: the multi-ethnicityof the region, the presence of legislative regulation of Jewish education;establishing the public-state nature of the organizational foundations of itsactivity; manifestation of public initiative in the opening of Jewish educationalinstitutions; taking into account the social and economic needs of the developmentof the region in the organizational and content aspects of the activity of Jewishschools.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського