Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (545)Книжкові видання та компакт-диски (327)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>A=ВЕЛИК$<.>+<.>A=ЛЮДМИЛ$<.>+<.>A=ПЕТРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 24
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Великочий В.С. 
Історія ЗУНР: джерела до вивчення державного будівництва: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.С. Великочий ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 20 с. — укp.

Аналізується комплекс джерел до вивчення державного будівництва у Західно-Українській Народній Республіці (ЗУНР): прослідковано наявні історіографічні надбання через призму використання в них відомих на час створення праць історичних джерел; з використанням методів джерелознавчої евристики встановлено сукупність тих з них, що є основою для дослідження історії ЗУНР в цілому, державного будівництва в ній зокрема; проведено класифікацію виявлених джерел, подано загальну характеристику їх походження, зберігання та конкретних особливостей використання; введено у науковий обіг нові джерела та здійснено нове прочитання вже відомих. На основі аналізу та синтезу комплексу джерел визначено якісний та кількісний рівень їх репрезентативності, уточнено концепцію і періодизацію розвитку державотворчих процесів у ЗУНР, форму, структуру і функціональні особливості центрального державного апарату, органів місцевої державної влади та управління, суду, охорони суспільного порядку, збройних сил, накреслено шляхи підвищення рівня інформативної віддачі джерел для вивчення державного будівництва в ЗУНР, його взаємозв'язку і впливу на розвиток національно-визвольного руху на західноукраїнських землях періоду Української революції 1917-1920 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61-5,01 + Т211(4УКР)61 + Х2(4УКР33)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Велика О.Т. 
Алгебро-графові моделі синтезу числових кодів з кільцевою структурою: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / О.Т. Велика ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження числових кодів з кільцевою структурою. Розроблено методику побудови математичних моделей монолітних кодів на базі деяких властвостей розширених полів Галуа та геометрій над ними. Створено алгебро-графову модель монолітного кільцевого коду, на підставі якої уточнено уявлення про теоретичні зв'язки між ідеальними кільцевими в'язанками, комбінаторними конфігураціями та розширеними полями Галуа. Досліджено алгоритми синтезу монолітних кодів з кільцевою структурою. Розроблено пакет програм для синтезу ідеальних монолітних кодів з кільцевою структурою й сформульовано рекомендації щодо використання запропонованих методик для проектування систем і пристроїв інформаційно-обчислювальної техніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З811.4 +
Шифр НБУВ: РА342638

Рубрики:

      
3.

Великіна Ю.В. 
Апроксимація функцій дискретного аргументу: Автореф. дис... канд. фіз.- мат. наук: 01.01.01 / Ю.В. Великіна ; НАН України. Ін-т математики. — К., 1999. — 15 с. — укp.

Дисертацію присвячено екстремальним задачам дискретної апроксимації. Дано повний розв'язок задачі знаходження точної константи в нерівності типу Колмогорова для оцінки в рівномірній метриці норми різниці послідовності через норму самої послідовності та норму її різниці будь-якого порядку. Застосований при цьому метод відрізняється від відомих методів, яки були вжиті раніше як у неперервному, так і в дискретному випадках. Обчислено колмогоровські та лінійні поперечники будь-яких вимірностей множин послідовностей з обмеженою різницею довільного порядку. Вирішено задачу оптимального відновлення лінійних функціоналів на таких множинах. Встановлено точні значення похибки апроксимації інтерполяційними та найкращими дискретними сплайнами на множинах послідовностей з обмеженою в різних метриках різницею будь-якого порядку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В126,022

Рубрики:

      
4.

Великодський Ю.І. 
Вплив альбедо та рельєфу на закон розподілу яскравості по диску Місяця: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / Ю.І. Великодський ; НАН України. Голов. астроном. обсерваторія. — К., 2002. — 23 с.: рис. — укp.

Експериментально досліджено закон відбиття світла Місяцем. За допомогою теорії, що описує розсіяння світла пористими поверхнями, обгрунтовано відсутність істотного впливу альбедо на широтну залежність яскравості поверхні Місяця. На підставі космічних даних показано, що фактор гладкості деяких рівних морських ділянок, на відміну від решти поверхні Місяця, залежить від альбедо, завдяки слабкому ступеню шорсткості цих ділянок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В654.137-41,022 + В654.137-541,022
Шифр НБУВ: РА321654

Рубрики:

      
5.

Великорода О.М. 
Договір довічного утримання: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / О.М. Великорода ; НДІ приват. права і підприємництва Акад. прав. наук України. — К,, 2006. — 24 с. — укp.

Комплексно досліджено договір довічного утримання (догляду). Розглянуто питання розвитку інституту довічного утримання в Україні, його регулювання у законодавстві інших держав. Проаналізовано юридичну природу такого договору та його елементи, а також розглянуто основні різновиди правовідносин щодо довічного утримання. Значну увагу приділено дослідженню змісту зазначеного правочину. Розкрито способи забезпечення виконання цього договору та відовідальність за порушення його умов. Здійснено аналіз підстав припинення договору довічного утримання (догляду), у тому числі розірвання, а також ситуації, коли даний правочин є (може бути визнаний) недійсним і спрогнозовано наслідки цього. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення чинного законодавства, яке регулює інститут довічного утримання (догляду).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)211.5 +
Шифр НБУВ: РА343445

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

      
6.

Великанова М.М. 
Договори на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / М.М. Великанова ; НДІ приват. права і підприємництва акад. прав. наук України. — К., 2009. — 16 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження загальнотеоретичних і практичних проблем правового регулювання виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських і технологічних робіт. Розроблено рекомендації щодо удосконалення та правильного застосування норм, які регулюють виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських і технологічних робіт. Визначено правову природу договорів на виконання даного типу робіт, проаналізовано особливості їх предмета та суб'єктного складу. Обгрунтовано порядок укладення, зміст та умови, встановлено відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договорів на проведення науково-дослідних, дослідно-конструкторських і технологічних робіт. Розроблено пропозиції щодо удосконалення вітчизняного законодавства з питань науково-технічної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)211.6 +
Шифр НБУВ: РА362679

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Великий Ю.В. 
Економічна ефективність виробництва молока та шляхи ії підвищення: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Ю.В. Великий ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Розглянуто сучасний стан і причини зниження обсягів виробництва молока, зниження його економічної ефективності у підприємствах різних форм власності та господарювання. Розроблено рекомендації та пропозиції щодо підвищення економічної ефективності господарювання за рахунок практичного вирішення комплексу організаційно-економічних проблем розвитку високоінтенсивного молочного скотарства за ринкових умов господарювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)325.250.0-451.51-07
Шифр НБУВ: РА316335 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Великих К.О. 
Ефективність створення і споживання промислових виробів: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.01 / К.О. Великих ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано методичні положення щодо підвищення ефективності розробки та споживання засобів праці, зокрема електротехнічних виробів (ЕТВ) за конкретних умов експлуатації. Визначено шляхи розвитку електротехнічної промисловості України. Проаналізовано та удосконалено класифікацію методів ціноутворення на промислові вироби з виділенням групи методів, що забезпечують бажану норму прибутку та раціональний рівень цін за найбільш важливими критеріями. Сформульовано теоретичні підходи щодо визначення цін на дану продукцію на базі виявлення зв'язків питомих значень ціни з основними параметрами виробів і можливих відхилень цін у разі зміни рівня економічної ефективності у споживачів і додаткових переваг на підприємствах-виробниках. Удосконалено методи визначення двох ефектів нововведень - попереднього та фактичного. Запропоновано методи визначення величини витрат на ремонти ЕТВ за їх функціонування у схемах управління рухомим складом міськелектротранспорту з урахуванням фактичних характеристик надійності техніки, що досліджується. Наведено методи визначення величини соціально-економічних збитків на відомі ЕТВ. Розроблено методичний підхід щодо встановлення потреби в електротехнічних виробах на їх поточне виробництво та ремонти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.512-55-07 +
Шифр НБУВ: РА345359

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Юрчишин В. М. 
Лінгвопрагматичні характеристики сатири в британському медійному дискурсі. / В. М. Юрчишин. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертації на основі антропоцентричного та міждисциплінарного підходів здійснено комплексне дослідження лінгвопрагматичних характеристик сатири в британському медійному дискурсі на матеріалі журналу Private Eye. Опрацьовано теоретичні положення вивчення поняття сатири у сучасній науковій парадигмі знань, згідно з якою сатира є засобом вираження комічного, що характеризується наявністю гостро критичного ставлення до об'єкта сатиричної критики.Спостережено, що сатира успішно реалізує свій критичний потенціал у медіадискурсі, який першим реагує на всі актуальні зміни та негативні тенденції в суспільстві. Завдяки здатності поєднувати інформацію та розвагу, сатира успішно виконує три основні функції медіа: інформування, розважання та переконання.У рамках дискурсивного підходу до сатири, встановлено, що прайм та діалектичний елементи сатири є проєкціями реальної та міфічної площин, на перетині яких формується сатирична площина. Ці дискурсивні сегменти утворюються за допомогою метафоричного та метонімічного сатиричних методів. Метафоричний сатиричний метод, який використовується для формування прайм елемента сатири, включає набір інтердискурсивних стратегій формування сатиричного дискурсу, що встановлюють зв'язок мiж різними концептуальними доменами. Визначено, що метафоричний сатиричний метод реалізується за допомогою таких одиниць інтертекстуальності: ремінісценція, трансформовані цитати, прецедентні феномени, персоніфікація та стилізація. Ці одиниці інтертекстуальності з'єднують міфічні та реальні елементи та створюють сатиричний текст, в якому простежується відлуння попередніх текстів, подій та інших феноменів, інтерпретація яких підсилює когнітивний ефект.Метонімічний сатиричний метод, який охоплює стилістичні прийоми в межах одного концептуального домена, реалізується за допомогою прийомів сатурації, атенуації та заперечення. Мовними засобами актуалізації прийому сатурації є повтори, розмовна мова, стилістична несумісність, гра слів, жаргонізми, сленгізми та лексико-граматичні помилки. Метонімічний прийом атенуації реалізується за допомогою перифризу, евфемізмів та лексико-графічних кліше. Прийом заперечення актуалізується за допомогою мовних засобів експліцитного (not, never, no, nobody, nothing, nowhere, neither…nor) та імпліцитного заперечення (слова із префіксами un-, in, im-, dis-; прислівники із негативною імпліцитною конотацією та умовні речення). Найпоширенішим метонімічним прийомом формування діалектичного елемента сатири є сатурація (73,36 %). Відтак, постулюємо, що прийом інтенсифікації ознак предмета із метою зробити їх більш помітними переважає над прийомами заперечення (18,94 %) та атенуації (7,7 %).^UIn the framework of anthropocentric and interdisciplinary approaches, the thesis provides a comprehensive study of linguopragmatic features of satire in British media discourse on the material of Private Eye magazine. According to the scientific paradigm, satire is defined as a means to express the comic effect used for sharp criticism of the satirical target.Satire is shown to successfully fulfill its critical potential in media discourse in which all the current events, updates and negative tendencies in our society are promptly exposed. Due to its inherent capacity to incorporate information and entertainment, satire successfully performs the three major functions of media: to inform, to entertain and to persuade.From the discursive approach to analysing satire, it was determined that prime and dialectic elements of satire are the projections of real and mythical subdomains, which overlap to form a satirical domain. The prime and dialectic elements of satirical discourse are created with the help of the linguistic means referred to as metaphoric and metonymic satirical methods.The metaphoric satirical method, which is used to form the prime element of satire, involves a particular set of strategies of satirical discourse that are interdiscursive in their overall bearing. Thus, the metaphoric satirical method incorporates techniques that embody some degree of cross-domain conceptual mapping. It is established that the metaphoric satirical method is fulfilled with the help of such intertextual units: reminiscence, transformed quotations, precedent-related phenomena, personification, objectification and stylistic adjustment. These units bind together real and mythical elements and create a satirical text with traceable echoes of previous texts, events or other phenomena, the interpretations of which result in a stronger cognitive effect. The metonymic satirical method involves stylistic techniques that sustain a collision in-text that stays within the same conceptual domain, and is fulfilled through saturation, attenuation and negation. The metonymic satirical technique of saturation is realized through such linguistic means as repetition, colloquialism, stylistic inconsistency, word play, jargonism, slangism and lexico-grammatical mistakes. The metonymic satirical technique of attenuation is realized through the following linguistic means: paraphrase or undercoding, euphemisms and lexico-graphic clichés. The metonymic satirical technique of negation is realized through the means of explicit negation (not, never, no, nobody, nothing, nowhere, neither…nor) and the means of implicit negation (words with prefixes un-, in, im-, dis-; and verbs of implicit negation and conditionals). The metonymic satirical technique of saturation applied to form the dialectic element of satire is observed to be the most frequently used one (73,36 %). Thus, it is proven that the technique which saturates or exaggerates certain features of a subject, making them more obvious and subsequently less possible to be ignored by the reader, prevails over both the technique of negation (18,94 %) and the technique of attenuation (7,7 %).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Депутатов В. О. 
Механізми психологічного захисту та копінг-стратегії у формуванні тілесного Я підлітків зі сколіозом: автореферат дис. ... д.філософ : 053 / В. О. Депутатов. — Б.м., 2023 — укp.

У представленій дисертаційній роботі основна увага приділяється теоретичному обґрунтуванню та емпіричному дослідженню особливостей механізмів психологічного захисту і копінг-стратегій, які задіяні у процесі формування тілесного Я підлітків, що мають сколіоз. Задля досягнення цієї мети було здійснено теоретично-методологічний аналіз сучасних підходів до вивчення проблеми тілесного Я, а також розкрито концептуальні основи його дослідження у підлітковому віці. ?В рамках роботи було окремо досліджено та уточнено сучасні інтерпретації понять «тілесне Я», «механізми психологічного захисту» та «копінг-стратегії». Застосовуючи діагностичні методи, автор дослідив особливості тілесного Я підлітків зі сколіозом у порівнянні з контрольною групою підлітків. Додатково, було виявлено певні закономірності особливостей тілесного Я підлітків, а також порівняно ці закономірності з тими, що були виявлені у підлітків зі сколіозом. ?Результати дисертаційного дослідження ґрунтуються на інтегральному психодіагностичному підході до вивчення підлітків, який, відповідно запропонованої теоретичної моделі, розглядає три аспекти тілесного Я: візуальна, мовна та емоційно-реляційна оптики. До експериментальної групи увійшли підлітки, що навчаються в закладі для дітей зі сколіозом і мають відповідний діагноз загальною, кількістю 52 особи; до контрольної групи увійшли підлітки, що навчаються у загальноосвітніх школах і не мають або не знають про існування діагнозів, пов’язаних із хребтом, про що було окремо опитано, загальною кількістю 120 осіб. ?У результаті проведеного наукового дослідження було розглянуто та узагальнено психологічні теоретичні концепції, зокрема психоаналітичні та не-аналітичні, пов’язані з поняттям тілесного Я. Додатково, були узагальнені сучасні погляди на механізми психологічного захисту та копінгстратегії, а також сформовано дослідний дизайн для вивчення тілесного Я, механізмів психологічного захисту та копінг-стратегій у підлітків, що мають сколіоз. До інструментарію увійшли як широко вживані опитувальники, так і малюнкова методика та метод наративного аналізу. ?Окремо було зроблено ряд наукових знахідок, зокрема встановлено, що підлітки, які страждають від сколіозу, використовують достовірно відмінні позасвідомі способи опрацювання свого тілесного досвіду через механізми психологічного захисту, порівняно з їхніми однолітками без сколіозу. Проте, у свідомих копінг-стратегіях значні відмінності не спостерігалися. ?Виявлено, що механізми психологічного захисту та копінг-стратегії виступають як визначальні чинники у формуванні тілесного Я у підлітковому періоді. Вони впливають на кожен з трьох аспектів тілесного Я: візуальний, мовний та емоційно-реляційний. У підлітків спостерігається різноманітний репертуар захисних процесів, значна частина яких залучена у встановлення стосунків із власною тілесністю: теперішньою та уявною майбутньою. Це сприяє реагуванню на тілесні зміни з більш широким діапазоном реакцій: від інфантильних та невротичних до більш зрілих; від «уникаючих» до соціально-прийнятних та конформних реакцій. У підлітків зі сколіозом також виявлено чинники формування тілесного Я, які, однак, стосуються лише візуальної оптики тілесного Я. У дослідженні були наведені прямі й непрямі ознаки більш незрілого сприйняття власної тілесності підлітків зі сколіозом у порівнянні з підлітками контрольної групи. Ці результати вказують на необхідність розглядати тілесне Я та пов'язані з ним механізми психологічного захисту та копінг-стратегії в комплексі, що допомагає розуміти особливості соціально-психологічної адаптації підлітків зі сколіозом до свого дорослішання. ?Практична важливість цього дослідження полягає у емпіричному доведенні ролі механізмів психологічного захисту та копінг-стратегій як чинників формування тілесного Я у підлітків у цілому. Це забезпечує можливість використання отриманих даних для надання фокусованого психологічного супроводу, підтримки та психотерапевтичного втручання підліткам, перед якими постають виклики у формуванні свого тілесного Я. Крім того, отримані результати сприятимуть розробці стратегій психологічної підтримки та реабілітації підлітків, що мають сколіоз. Це може допомогти в поліпшенні якості життя та підвищенні рівня соціальної адаптації цієї категорії молодих людей. Таким чином, знання отримані в ході дослідження, можуть бути використані психологами, медичними та соціальними працівниками у фокусованій психологічній допомозі підліткам зі сколіозом.^UThe presented dissertation focuses on the theoretical reasoning and empirical investigation of the peculiarities of mechanisms of psychological defenсe and coping strategies involved in the formation of the bodily Ego of adolescents with scoliosis. To achieve this goal, a theoretical-methodological analysis of modern approaches to the study of the problem of the bodily Ego was carried out, as well as the conceptual foundations of its study in adolescence were disclosed. ?As a part of the study, modern interpretations of the concepts of «bodily Ego», «mechanisms of psychological defence», and «coping strategies» were separately investigated and refined. Using diagnostic methods, the author studied the peculiarities of the bodily Ego of adolescents with scoliosis compared to a control group of adolescents. Additionally, certain regularities of the peculiarities of the bodily Ego of adolescents were identified and compared with those, that were found in adolescents with scoliosis. ?The results of the dissertation research are based on an integrated psychodiagnostic approach to studying adolescents, which, according to the proposed theoretical framework, considers three lenses of the bodily Ego: visual, verbal, and emotional-relational perspectives. The experimental group consisted of 52 adolescents who were attending a school for children with scoliosis and had a corresponding diagnosis. The control group consisted of 120 adolescents attending general education schools who did not have or were not aware of any diagnoses related to the spine, which was separately confirmed through questioning. ?As a result of the scientific study, psychological theoretical concepts related to the notion of bodily Ego, including psychoanalytic and non-analytic, were examined and generalized. Additionally, modern views on mechanisms of psychological defence and coping strategies were generalized, and a research design was formed for studying bodily Ego, mechanisms of psychological defence, and coping strategies in adolescents with scoliosis. The research toolkit included both commonly used questionnaires, as well as drawing technique and narrative analysis method. ?Several scientific discoveries were made, including the finding that adolescents with scoliosis use significantly different unconscious ways of processing their bodily experience through mechanisms of psychological defence compared to their peers without scoliosis. However, significant differences were not observed in conscious coping strategies. ?It has been found that mechanisms of psychological defense and coping strategies are crucial factors in the formation of the bodily Ego in adolescence, affecting all three aspects of the body image: visual, verbal, and emotionalrelational. Adolescents display a diverse repertoire of defencive processes, many of which are involved in establishing relationships with their own body: both present and imagined future. This contributes to a wider range of reactions to bodily changes, from infantile and neurotic to more mature, from avoidance to socially acceptable and conforming reactions. Predictors of the formation of the body image were also identified in adolescents with scoliosis, although these were limited to the visual lens of the body image. The study provided indirect evidence of a less mature perception of their own bodily experience in adolescents with scoliosis compared to the control group. These resultssuggest the need to consider the body image and its related mechanisms of psychological defence and coping strategies in a complex way, helping to understand the particularities of the socialpsychological adaptation of adolescents with scoliosis to their coming of age. ?The practical importance of this study lies in the empirical evidence of the role of psychological defence mechanisms and coping strategies as predictors of the formation of bodily Ego in adolescents overall. This provides the opportunity to use the obtained data for providing focused psychological support, assistance, and psychotherapeutic intervention to adolescents facing challenges in forming their bodily Ego. Additionally, the results can contribute to the development of psychological support and rehabilitation strategies for adolescents with scoliosis, which can help improve their quality of life and enhance their level of social adaptation. Thus, the knowledge gained through this study can be used by psychologists, medical and social workers in providing focused psychological aid to adolescents with scoliosis. ?In future research, it will be relevant to replicate the proposed research design on other age and social groups of adolescents with scoliosis, including a sample of high school and young adult students, to track the formation of bodily Ego in dynamics. This, in turn, can contribute to the development of an effective model of psychological intervention taking into account age-specific features.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Великодний С.С. 
Моделі та методи інтерполяції складних геометричних обводів для систем автоматизованого проектування формоутворення деталей: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.12 / С.С. Великодний ; Харків. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2009. — 24 с. — укp.

Розроблено нові методи інтерполяції та моделі проектування складних геометричних обводів рухів робочих органів (РО) системами програмного відтворення рухів (СПВР). Вперше запропоновано метод інтерполяції конічними перетинами за рахунок однокритеріального аналізу та встановлення конкретного вигляду кривої, яка найбільш точно відтворює задану форму оброблюваної ділянки. Показано, що даний метод відрізняється від існуючих зменшенням часу опису складних обводів обробки за рахунок скорочення декомпозиції профілю на графічні примітиви. Вперше розроблено математичні моделі аналітичного подання сформованих обводів, які, на відміну від існуючих, дозволяють аналізувати конфігурацію всієї досліджуваної траєкторії із нульовою похибкою апроксимації у складі допуску, встановленого на неточність обробки всієї деталі. Удосконалено метод формування вихідних даних для пристрою керування СПВР, який дозволяє скоротити кількість кадрів керувальної програми та зменшити ймовірність виникнення помилок зчитування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж2-5-05 +
Шифр НБУВ: РА368492

Рубрики:

      
12.

Великодний С. С. 
Моделі та методи проактивного управління проектами з розвитку програмних систем та продуктів / С. С. Великодний. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.13.22 – управління проектами та програмами. Одеський національний політехнічний університет, Одеса, 2020. Дисертація розв'язує наукову проблему формування нових моделей та розробки нових методів проактивного управління проектами з розвитку життєвого циклу програмних продуктів. Отримані результати забезпечують закладання методологічних основ проактивного управління проектами з реінжинірингу програмних систем. Запропоновано методи проактивного управління проектами розвитку наскрізного проектування програмних систем. Розроблено моделі проактивного управління розвитком лінгвістичного та інформаційного забезпечення проектів. Запропоновано моделі проактивного управління розвитком поведінкової та структурної частин проектів з реінжинірингу програмних систем. Удосконалено метод розрахунку показників проекту за проектними точками Карнера. Сформовані ідеалізовані моделі управління процесом оцінки проекту реінжинірингу. Розроблено метод представлення оцінки проекту з реінжинірингу програмних систем. Підтверджено практичне використання запропонованих моделей та методів у вигляді низки впроваджень для вирішення реальних задач.^UThesis for scientific degree of Doctor of Technical Sciences in specialty: 05.13.22 – Project and Program Management. Odessa National Polytechnic University, Odessa, 2020. The dissertation research solves the scientific problem of formation of new models and design of new methods of proactive project management in the development of software product lifecycle, which provide the laying of methodological bases of proactive project management for software systems reengineering, which makes it possible to work with multilevel software systems using complex project assessment tools. Systematization of leading project management methodologies has been further developed, it has been expanded by forming the concept of a proactive project management for the development of the life cycle of software systems and products, which makes it possible to determine the feasibility of a targeted reengineering program at the project assessment stage. Reengineering projects are managed through a set of tools, including through the utilization of reuse components and CASE-systems. According to forecasts, the utilization of reuse components can reduce the cost of the software system 4 times compared to a new development. Methods of the proactive project management of the software systems through design development have been formalized, they differ in the system transformation paradigm formation, making it possible to integrate software products into updated design complexes. Models of the proactive management of projects linguistic and information support development have been formed with the help of dynamic environment of generative grammars, making it possible to get rid of dead-end chains when translating from one programming language to another. Models for proactive management of the development of behavioral and structural parts of software systems reengineering projects have been improved, which are characterized by introduction of updated structures of unified diagram models, making it possible to maintain positive properties of relations between design classes, components and entities of software systems, regardless of the programming language. The method of calculating project indicators by Karner project points has been improved, which is characterized by the introduction of additions and extensions to the processes of software system reengineering, which makes it possible to reduce the estimation error of the projected cost of the project implementation by 17 – 19%, compared with the Karner method. Idealized models for managing the process of reengineering project evaluation have been developed, which differ in the introduction of resource and time constraints on the project implementation, which makes it possible to increase accuracy estimation of the project cost for the software systems re-design. The proposed idealized project management models for software systems re-engineering represent evolutionary spirals constructed in the cylindrical coordinate system. The method for presenting the software systems reengineering project assessment has been developed, characterized by the use of the design coefficients tool, making it possible to manage the qualitative changes in the of the re-design graphical models configuration in the form of corresponding hodographs of the software systems reengineering projects. The maximum value of the relative error of software systems reengineering project assessment does not exceed 16% by the method of design coefficients according to the data of 12 completed projects. The average value of the relative error is 8%. Practically oriented results of complex experimental researches on proactive project management for software systems development have been generalized and recommendations for elaborating software products system architecture, intended for development, have been formed. The software-methodological complex of projects re-engineering planning management has been developed for use by the project management team as part of the project management office. The proposed models and methods, as well as the program and methodological complex of proactive project management for the development of software systems and products, were introduced into the research work and educational process at: Odessa State Ecological University, National University “Odessa Maritime Academy” and O. S. Popov Odessa National Academy of Communications, which is confirmed by the relevant acts.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Великих Н.Є. 
Особливості розвитку абсолютної інсулінової недостатності у хворих на цукровий діабет II типу та обгрунтування диференційованої терапії: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.14 / Н.Є. Великих ; Держ. установа "Ін-т пробл. ендокрин. патології ім. В.Я.Данилевського АМН України". — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Виявлено маркери раннього розвитку абсолютної інсулінової недостаності за умов цукрового діабету (ЦД) II типу для оптимізації лікування хворих групи ризику. На підставі результатів клініко-анамнестичного та генеалогічного обстеження доведено, що підвищений ризик раннього розвитку абсолютної інсулінової недостатності мають хворі, які перенесли інфракт міокрада, та особи, які мають двох і більше родичів I та/або II ступеня спорідненості, хворих на ЦД II типу. Водночас несуттєве значення аутоімунних механізмів у розвитку інсулінозалежності за умов ЦД II типу. Запропоновано використовувати тимчасову інсулінотерапію як тест для диференціації відносного й абсолютного дефіциту інсуліну за умов виявлення зниженої концентрації C-пептиду. Обгрунтовано необхідність призначення інсулінотерапії на етапі неефективності лікування метаформіном хворих групи підвищеного ризику раннього розвитку абсолютної інсулінової недостатності для гальмування спонтанної еволюції ЦД II типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-5 +
Шифр НБУВ: РА358250

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
14.

Великанова О.Ю. 
Петрологія мафіт-ультрамафітів девладівської регіональної зони розломів: автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.08 / О.Ю. Великанова ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П.Семененка. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Розглянуто геологічну будову, особливості хімічного складу головних типів порід і мінералів. Наведено петрохімічну та геохімічну характеристики та визначено петрогенезис і рудну спеціалізацію мафіт-ультрамафітових комплексів Деладівської регіональної зони розломів Українського щита. За текстурно-структурними ознаками порід і переважанням головних породотвірних мінералів, серед ультрабазитів виділено перидотити, габро-перидотити та піроксеніти. Установлено, що постмагматичні накладені процеси призвели до утворення по мафіт-ультрамафітах серпентинітів, тальк-карбонатних порід, антиноліт-тремолітових і хлоритових сланців. Проведено петрохімічні розрахунки хімічного складу ультраосновних порід та виділено дві генетичні групи порід - похідні пікритової магми (гіпермагбазити) і основної магми (ультрафербазити). З'ясовано, що за петрохімічними характеристиками та мінеральним складом метабазити Тернівської синкліналі подібні до метабазитів новокриворізької світи Саксаганської смуги Кривбасу. За результатами геохімічних досліджень установлено закономірності розподілу елементів у породах регіону. Відзначено, що ультрабазити перспективні щодо силікатного нікелю, кобальту та платиноїдів. Мінералізація золота, міді та молібдену, яка має практичне значення для порід метабазитової формації, розвинена у зонах кварцового та кварц-сульфідного метасоматозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д342(45УКР)142 + Д59(45УКР)342 +
Шифр НБУВ: РА357144

Рубрики:

      
15.

Великодний О.М. 
Проявлення електронних топологічних переходів в нормальних і надпровідних властивостях сплавів Mo - Re, Mo - Re - Nb: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / О.М. Великодний ; Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2003. — 19 с.: рис., табл. — укp.

roman Nb sub y>.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К235.120.63
Шифр НБУВ: РА326908

Рубрики:

      
16.

Великанова М. М. 
Ризики в цивільному праві України: теоретичні та практичні аспекти / М. М. Великанова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є самостійною завершеною науковою роботою, яка присвячена розробці наукової концепції ризиків у цивільному праві України, наданні пропозицій та рекомендацій щодо вдосконалення й правильного застосування норм, що регулюють відносини, пов'язані з ризиком. У дисертації ризики в цивільному праві досліджуються з позицій економічного аналізу права у поєднанні із традиційними методами правової науки. У роботі розглядаються загальнонаукові підходи до розуміння ризику як соціальної категорії та становлення категорії ризику в правовій доктрині. Виділено та охарактеризовано ознаки ризику і запропоновано авторське визначення поняття «ризик». Особливу увагу приділено встановленню правової природи ризику, його сутності та функціям, системі та внутрішній структурі. Розкрито співвідношення ризику з такими категоріями, як юридичний факт, інтерес, суб'єктивне право та правовідношення. Наведено авторську класифікацію ризиків. Удосконалено концепцію ризику як універсальної категорії. Додатково допомогою якої відбувається пізнання правової дійсності, і яка конкретизується у відповідних підсистемах правових категорій, що розкривають структуру,генезис і функціонування певної правової форми (правових норм, правовідносин, правової свідомості тощо ).Доведено, що цивільно-правове регулювання поширюється на всі етапи управління ризиком, включаючи виявлення, ідентифікацію та оцінку ризику, а не тільки на етап впливу на ризик. Комплексно проаналізовано ризики в окремих сферах цивільного права.^UThe dissertation is an independent completed scientific work, which is devoted to the development of a scientific concept of risks in the civil law of Ukraine, providing proposals and recommendations for the improvement and proper application of the rules governing the risk-related relationships. In the dissertation risks in civil law are investigated from the standpoint of economic analysis of law in combination with traditional methods of legal science. The paper considers general scientific approaches to understanding risk as a social category and the formation of risk category in legal doctrine. The signs of risk are singled out and characterized and the author's definition of the term «risk» is given, which is proposed to mean a life circumstance (situation) that lasts for a certain period of time and has the following objective-subjective characteristics, such as uncertainty and probable nature of the outcome, the ability to understand risk factors, determine the degree of probability and predict possible outcomes, alternative and is able to create legal consequences as a result of interaction with other legal facts or to be a condition for the emergence of civil legal relations or an element of its content. The legal origin of the risk is determined and the relationship of risk with suchcategories as legal fact, interest, subjective law and legal relationship is revealed. It is argued that the risk has a complex structure and can be considered as a legal fact, a condition for the emergence of civil legal relations or an element of their content. As a legal fact, there is a risk in the case of a direct reference in the law or contract to its ability to cause the emergence, change or termination of subjective civil rights directly, their individual empower, legal responsibilities or change civil relations. As a condition for the emergence of civil legal relations, risk is a circumstance that contributes to the emergence, change or termination of certain legal relations, is their precondition and indispensable condition of existence, but it does not generate legal consequences directly. As an element of the content of civil law, risk is manifested through the category of «right to risk», which is an independent opportunity to make risky decisions, which follows from the provisions of the law or contract.The author's classification of risks according to various criteria is given, namely types of civil legal relations in which risk may arise - property, personal nonproperty, corporate risks. It is proposed to divide property risks into: a) property risks; b) legal risks; c) hereditary legal risks. Personal intangible risks include: a) by area of origin – risks in the humanitarian sphere, risks in the social sphere, risks in the field of intellectual activity; b) by subjects – risks, the subjects of which can be only individuals; risks to which legal entities may be subject; risks to which both individuals and legal entities can be subject. Corporate risks include property and personal non-property risks associated with participating in or managing corporate entities.Risks in some areas of civil law have been analyzed comprehensively. The provision on the relationship between risk and civil liability is ubstantiated and additional argumentation is given for the thesis that compensation for damage caused in a state of risk can be considered both as a measure of civil liability and as a measure of protection. As a measure of civil legal liability, compensation for damagecaused in a state of risk takes place in the presence of the necessary conditions of liability, including faults, and, as a rule, creates additional property liability for the entity of risk.Compensation for damage caused by risky activities, as a measure of protection is applied in cases of innocent damage caused by lawful conduct and does not create an additional property obligation for the risk entity. As a result of the making study, a number of conclusions, proposals andrecommendations for legal understanding, improvement of current legislation and practice of its application were formulated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Великов М. І. 
Розробка регіональної програми профілактики основних стоматологічних захворювань у дітей Придунав’я: автореферат дис. ... д.філософ : 221 / М. І. Великов. — Б.м., 2024 — укp.

Великов М.І. Розробка регіональної програми профілактики основних стоматологічних захворювань у дітей Придунав’я. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії з галузі знань 22 «Охорона здоров’я» за спеціальністю 221 – «Стоматологія». – Одеський національний медичний університет, Одеса, 2023.В дисертаційній роботі представлено експериментально та клінічно обґрунтоване рішення актуальної проблеми стоматології дитячого віку – підвищення ефективності комплексного стоматологічного лікування дітей, які проживають в екологічно несприятливих умовах Українського Придунав’я, за рахунок оптимізації діагностики, експериментального та клінічного уточнення пускового механізму каскаду порушень та розробки обґрунтованого лікувально-профілактичного комплексу супроводу, що включав препарати антиоксидантної, мембраностабілізуючої, протизапальної дії, а також комплекс вітамінів та мінералів. За даними моніторингових досліджень, проведених в Придунав’ї, рівень поширеності та інтенсивності основних стоматологічних захворювань у дітей різних вікових груп в регіоні перевищував загальнонаціональні показники на 25-30 %. Склад питних вод у деяких населених пунктах був фізіологічно несприятливим, а кількість питної води, що споживається, є одною з найменших в області. Вміст нітратів у харчових продуктах в 2-5 рази перевищує гранично допустиму концентрацію в різних регіонах Придунав’я. Проведені експериментальні дослідження на щурах при моделюванні карієсогенного раціону з додаванням нітрату натрію NaNO3 показали позитивну дію профілактичного комплексу, що вводився внутрішньошлунково («Кверцетин-гранули з пектином», комплекс вітамінів і мінералів «Алфавіт-школяр»), а також включав зубну пасту R.O.C.S.: нормалізувався приріст маси щурів ((68,4 ± 8,6) г проти (46,5 ± 5,9) г у щурів, що не отримували ЛПК), знизилися кількість каріозних порожнин (в 2,3 разів), глибина ураження зубів карієсом (в 1,9 раза), а також нормалізувалися біохімічні показники в ротовій рідині, пульпі різців, кістковій тканині щелепи та сироватці крові тварин.Запропонований лікувально-профілактичний комплекс для дітей Придунав’я, який включав адаптогенні, протизапальні, антиоксидантні, мембраностабілізуючі та ремінералізуючі препарати, показав високу ефективність при лікуванні основних стоматологічних захворювань у дітей 6 та 12 років (карієспрофілактична ефективність сягала відповідно 40,8 % та 51,29 % відповідно). Під дією лікувально-профілактичного комплексу у дітей Придунав’я 6 років та 12 років за 2 роки знизились відповідно: пародонтальний індекс РМА% в 1,87 раза та в 2,5 разів, індекс кровоточивості – в 2,28 разів та в 2,58 разів, індекс Шиллера-Писарєва – в 1,67 раза та в 1,27 раза, індекс Silness-Loe – в 2 рази та в 2,25 разів, індекс Stallard – 1,89 раза та в 2,51 разів. Біохімічні показники ротової рідини в процесі лікування у дітей основної групи 6 років покращились за 1 рік: активність лізоциму збільшилась в 1,62 раза, активність каталази – в 1,32 раза, вміст фосфору – в 1,95 раза, вміст кальцію – в 2,29 разів, а активність уреази зменшилась в 2 рази, вміст МДА – в 1,82 раза. Спектроколориметричні дослідження слизової ясен дітей 6-12 років Придунав’я показали, що під дією лікувально-профілактичних заходів зменшилась в 1,31 раза проникність ясен для барвника розчину Шиллера-Писарєва, а ступінь запалення в них – в 1,36 раза. Комплексна профілактика ускладнень при стоматологічному лікуванні дітей 6-12 років Придунав’я дозволила знизити величину коливань рН ротової рідини в основній групі за 1 рік спостережень в 2 рази, що говорить про певну нормалізацію при цьому функціональних адаптаційно-компенсаторних реакцій, які підтримують стабільність рН ротової рідини. Проведена через 6 місяців спектроколориметрична оцінка усереднених по групі колірних координат ясен у дітей 6-12 років основної групи Придунав’я свідчать про те, що після регламентованого нефізіологічного жувального навантаження у них практично зникло спазмування капілярів та спостерігалося збільшення кровотоку в них, що представляло собою вже нормальну фізіологічну реакцію (x = 16,0 ± 0,8, y = 14,1 ± 0,7, z = 14,1 ± 0,7 проти вихідного стану, де x = 11,0 ± 0,8, y = 10,2 ± 0,7, z = 9,1 ± 0,7).^UVelikov M.I. Development of a regional program for the prevention of major dental diseases in children of the Danube region. – Qualifying scientific work on the rights of manuscripts.Dissertation for obtaining the degree of Doctor of Philosophy in the field of knowledge 22 "Health care" in the specialty 221 - "Dentistry". – Odesa National Medical University, Odesa, 2023.The dissertation presents an experimentally and clinically substantiated solution to the current problem of pediatric dentistry - increasing the effectiveness of comprehensive dental treatment of children living in ecologically unfavorable conditions of the Ukrainian Danube region, due to the optimization of diagnostics, experimental and clinical clarification of the triggering mechanism of the cascade of violations and the development of a substantiated therapeutic - a preventive complex of support, which included preparations of antioxidant, membrane-stabilizing, anti-inflammatory action, as well as a complex of vitamins and minerals. According to monitoring studies conducted in the Danube Region, the prevalence and intensity of major dental diseases in children of different age groups in the region exceeded national indicators by 25-30%. The composition of drinking water in some settlements was physiologically unfavorable, and the amount of drinking water consumed is one of the smallest in the region. The content of nitrates in food products is 2-5 times higher than the maximum permissible concentration in various regions of the Danube region. Experimental studies conducted on rats simulating a cariogenic diet with the addition of sodium nitrate NaNO3 showed a positive effect of a prophylactic complex administered intragastrically ("Quercetin-granules with pectin", vitamin and mineral complex "Alphavit-scholar"), and also included R.O.C.S. toothpaste: the weight gain of rats normalized ((68.4 ± 8.6) g vs. (46.5 ± 5.9) g in rats that did not receive LPC), the number of carious cavities decreased (by 2.3 times), the depth of tooth damage caries (by 1.9 times), as well as normalized biochemical parameters in oral fluid, pulp of incisors, bone tissue of the jaw and blood serum of animals.The proposed treatment and prevention complex for children of the Danube region, which included adaptogenic, anti-inflammatory, antioxidant, membrane-stabilizing and remineralizing drugs, showed high effectiveness in the treatment of major dental diseases in children aged 6 and 12 years (caries prevention effectiveness reached 40.8% and 51%, respectively 29% respectively). Under the influence of the treatment-prophylactic complex, in 6-year-old and 12-year-old children of the Danube Region, the periodontal index of PMA% decreased by 1.87 times and by 2.5 times, the bleeding index – by 2.28 times and by 2, respectively. 58 times, the Schiller-Pysarev index – 1.67 times and 1.27 times, the Silness-Loe index – 2 times and 2.25 times, the Stallard index – 1.89 times and 2.51 times. Biochemical indicators of oral fluid during treatment in children of the main group of 6 years improved in 1 year: lysozyme activity increased 1.62 times, catalase activity - 1.32 times, phosphorus content - 1.95 times, calcium content - 2 times .29 times, while urease activity decreased by 2 times, MDA content by 1.82 times. Spectrocolorimetric studies of the mucous membranes of the gums of children aged 6-12 years from the Danube region showed that under the influence of treatment and prevention measures, the permeability of the gums to the dye of Schiller-Pysarev solution decreased by 1.31 times, and the degree of inflammation in them decreased by 1.36 times. Comprehensive prevention of complications during dental treatment of children 6-12 years of age in the Danube region made it possible to reduce the amount of fluctuations in the pH of the oral fluid in the main group in 1 year of observation by 2 times, which indicates a certain normalization at the same time of the functional adaptation and compensatory reactions that maintain the stability of the oral pH liquid After 6 months, the spectrocolorimetric evaluation of the group-averaged color coordinates of the gums in children aged 6-12 years of the main group of the Danube River show that after regulated non-physiological chewing load, capillary spasm practically disappeared and an increase in blood flow was observed in them, which was already normal physiological reaction (x = 16.0 ± 0.8, y = 14.1 ± 0.7, z = 14.1 ± 0.7 against the initial state, where x = 11.0 ± 0.8, y = 10.2 ± 0.7, z = 9.1 ± 0.7).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Лісаковська О. О. 
Роль вітаміну D3 у регулюванні NF-κB-асоційованих сигнальних шляхів за преднізолон-індукованого остеопорозу / О. О. Лісаковська. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню стану NF-κB-асоційованого регуляторного сигнального шляху RANKL/RANK/OPG за глюкокортикоїд(ГК)-індукованого остеопорозу та оцінці коригувального впливу вітаміну D3 (холекальциферолу). Вперше встановлено, що на тлі зниження вмісту маркеру забезпеченості організму вітаміном D – 25OHD у сироватці та рівня VDR спостерігались ГК-індуковані тканинноспецифічні порушення синтезу CYP27B1: зменшення вмісту протеїну CYP27B1 у кістковому мозку та збільшення експресії мРНК у кістковій тканині за дії преднізолону. Виявлено, що одним з механізмів гепатотоксичної дії преднізолону є розвиток оксидативно-нітрозативного стресу. Індуковане посиленим продукуванням АФК активування NF-κB, збільшення синтезу NO та нітрозилювання протеїнів призводило до посилення некротичної та апоптичної загибелі гепатоцитів за дії преднізолону. Показано, що один з ключових механізмів участі вітаміну D3 у попередженні розвитку оксидативно-нітрозативного стресу та загибелі гепатоцитів за тривалого введення синтетичних ГК полягає у VDR-опосередкованій дії холекальциферолу на гепатоцити за рахунок зменшення фосфорилювання NF-κB та підвищення рівня IκB. Показано, що ланка NF-κB/IκB може бути ключовим молекулярним перемикачем у взаємодії RANKL/RANK/OPG, VDR- та GR-опосередкованих сигнальних шляхів у різних тканинах щурів. У кістковому мозку на тлі зменшеного рівня GR та OPG спостерігалось збільшення вмісту RANKL та його зв'язування з RANK. У кістковій тканині виявлено зменшення співвідношення OPG/RANKL, що є ознакою порушення ремоделювання кісткової тканини. За введення преднізолону показано активування NF-κB та його трансклокація до ядра у клітинах кісткового мозку, в той час як у кістковій тканині спостерігалось інгібування NF-κB за рахунок суттєвого підвищення вмісту IκB. За дії преднізолону вперше показано зростання кількості RANK-позитивних попередників остеокластів у кістковому мозку, периферичній крові та селезінці. Продемонстровано, що введення вітаміну D3 мало коригувальний ефект на індуковані преднізолоном порушення експресії компонентів систем RANKL/RANK/OPG та NF-κB/IκB у кістковому мозку та кістковій тканині щурів. Завдяки виявленій здатності вітаміну D3 нормалізувати пул циркулюючих преостеокластів та модулювати стан NF-κB-асоційованих сигнальних шляхів у різних органах та тканинах, обґрунтована доцільність його використання у супровідній терапії з метою коригування преднізолон-індукованих порушень ремоделювання кісткової тканини та проявів гепатотоксичності.^UThis PhD thesis is dedicated to studying the role of the NF-κB-dependent signaling pathway RANKL/RANK/OPG in the mechanisms of disturbances in bone tissue remodeling under glucocorticoid(GC)-induced osteoporosis and the evaluation of the possible corrective effect of vitamin D3 (cholecalciferol). It was shown for the first time that along with a decrease in the level of serum 25OHD and reduced VDR tissue content, GC-induced tissue-specific abnormalities in the CYP27B1 level were found: an inhibition of the protein CYP27B1 synthesis in the bone marrow and an increase in mRNA expression in the bone tissue after prednisolone administration. It was found that oxidative-nitrosative stress is one of the mechanisms of prednisolone-induced hepatotoxicity. NF-κB activation, induced by the enhanced production of reactive oxygen species, increased level of NO production and protein nitration were associated with the increase in both necrotic and apoptotic cell death among hepatocytes after prednisolone action. The effect of cholecalciferol on hepatocytes, based on the reduction of the NF-κB phosphorylation and the raise in the IκB level, can be proposed as the key mechanism of vitamin D involvement in preventing the development of oxidative-nitrosative stress and cell death under the long-term GC action. NF-κB/IκB system was shown to be the key molecular switch in the interaction of RANKL/RANK/OPG, VDR- and GR-mediated signaling pathways in different tissues. Along with the reduced GR and OPG levels in the bone marrow there was an increase in the RANKL content and an elevated RANKL binding to RANK. A reduced OPG/RANKL ratio in bone tissue was found, suggesting impairments in bone remodeling. Prednisolone administration caused NF-κB activation and its translocation to the nuclei in bone marrow cells, while in the bone tissue NF-κB inhibition due to a significant increase in IκB content was observed. An elevated number of RANK-positive osteoclast precursors after prednisolone action in the bone marrow, peripheral blood, and spleen was shown for the first time. Vitamin D3 administration exerted a corrective effect on GC-induced impairments in the expression of the components of RANKL/RANK/OPG and NF-κB/IκB systems in rat bone marrow and bone tissue. Based on the ability of vitamin D3 to partially normalize the pool of circulating osteoclast precursors and to modulate the state of the NF-κB-associated signaling pathways in different tissues, we can recommend to use cholecalciferol in order to correct prednisolone-induced disturbances of bone remodeling and liver functioning.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Велика Л.П. 
Роль образної побудови експозиції у системі музейної комунікації (аспект розбудови української школи музеєтворення): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.08 / Л.П. Велика ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2000. — 20 с. — укp.

На міждисциплінарній методичній основі, що поєднує музеологічний, мистецтвознавчий, соціокомунікативний та культурологічний аспекти проблеми, досліджено основні закономірності образної побудови музейної експозиції. Вперше розроблено систему алгоритмів експозиційного мистецтва та його соціального функціонування, що містить концептуальні положення, детальний аналіз мовних засобів, жанрових форм і комунікативного потенціалу музейних експозицій. Розкрито шляхи та засоби адаптації теоретичної системи до культурно-історичних традицій та сучасних потреб українського суспільства. Обгрунтовано місію вітчизняної школи музеєтворення в світовому полікультурному просторі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ101.14 + Ч771.2
Шифр НБУВ: РА312130 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Великорода В.Б. 
Семантичні та функціонально-прагматичні характеристики евфемізмів в англійській мові: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / В.Б. Великорода ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження евфемістичної субституції в англійській мові. Зроблено поділ евфемічної лекики на функціонально-прагматичні розряди. Проаналізовано лексико-семантичні, словотвірні та функціонально-прагматичні особливості евфемізмів досліджуваних функціонально-прагматичних розрядів. Запропновановано класифікації загальновживаних, арготичних, політичних евфемізмів, встановлено ознаки евфемічної конотації. На підстауві визначення прагматичних особливостей вживання евфемізмів мовцями виділено функції евфемічних субститутів. Розроблено класифікацію способів творення евфемічної лексики, зафіксовано недосліджувані раніше механізми поповнення евфемічного словника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-31 +
Шифр НБУВ: РА358678

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського