Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (239)Книжкові видання та компакт-диски (210)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ГОРДІЙЧУК$<.>+<.>A=ГАЛИН$<.>+<.>A=БОРИСІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
1.

Гордійчук С.В. 
Динаміка змін антропометричних та рентгенокардіометричних показників у юнаків-солдатів строкової служби та студентів 18 - 20 років: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.01 / С.В. Гордійчук ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського". — Т., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено динаміку змін антропометричних соматотипологічних, рентгенокардіометричних параметрів, показників компонентного складу маси тіла та гармонійності фізичного розвитку у практично здорових юнаків. Встановлено позитивний вплив стандартизованого комплексного фізичного навантаження, регламентованого режиму дня, регулярного харчування протягом року на динаміку змін антропометричних і соматотипологічних параметрів, компонентів складу маси тіла, індексів гармонійності фізичного розвитку, рентгенокардіометричні показники, кардіосоматичні кореляції у практично здорових юнаків віком 18 - 20-ти років, мешканців Житомирщини, які перебувають на строковій військовій службі, або навчаються у медичному закладі II - III рівня акредитації. Зростання значень рентгенокардіометричних показників зафіксовано в обох групах протягом усього періоду спостереження. Виявлено, що кореляційні зв'язки рентгенокардіометричних параметрів з антропометричними характеристикам зростають кількісно та якісно, але динаміка є якісно більшою (на 6 - 12 %) у групі юнаків-солдатів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)025.5 +
Шифр НБУВ: РА362305

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Гордійчук О. О. 
Динаміка розвитку неврологічного дефіциту, порушень функції ходьби та когнітивних функцій у хворих на множинний склероз: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.15 / О. О. Гордійчук ; МОЗ України, Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л. Шупика. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

На підставі комплексного клінічного дослідження з застосуванням методик EDSS, MSFC, МРТ-дослідження головного мозку й автоматизованої системи одержано детальні дані стосовно структури неврологічних розладів та їх динаміки в популяційній когорті хворих з множинним склерозом на амбулаторних стадіях, рівня когнітивних порушень, структури розладів ходьби та їх динаміки в період 1 - 3-х років спостереження. Встановлено, що формується три основних патерни динаміки в коротко- та середньостроковій перспективі - покращання функцій, їх погіршення та стабільний перебіг (без наочних змін). Уточнено предиктори напрямку подальшого перебігу (сприятливий чи несприятливий), до яких відносяться кількість загострень захворювання та їх частота в перший рік клінічних маніфестацій, вік початку захворювання та характер перших проявів (моно- чи мультисистемний). Досліджено взаємозв'язки між окремими семіологічними ознаками під час МРТ-дослідження головного мозку у разі множинного склерозу, встановлено їх комплексну предикторну роль у визначенні стадії захворювання. Уточнено дані про ранні та дифузні атрофічні зміни мозку, які вірогідно відображають нейродегенеративну складову процесу та клінічно можуть виявлятися значно пізніше. Обгрунтовано твердження про субклінічний розвиток вторинного прогресування у хворих з кваліфікованим ремітивним перебігом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.016.25-37 + Р418.1-2
Шифр НБУВ: РА383613 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Гордійчук А. І. 
Ефективне функціонування сільськогосподарських підприємств на інноваційній основі: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / А. І. Гордійчук ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено теоретичні, методичні та практичні основи ефективного функціонування сільськогосподарських підприємств (СГП) і шляхи підвищення економічної ефективності їх діяльності. Висвітлено питання впровадження інновацій з метою підвищення ефективності функціонування аграрних формувань, запропоновано заходи вдосконалення економічного механізму функціонування СГП. Проведено оптимізацію виробничої структури СГП під час впровадження інноваційних заходів. Досліджено вплив розмірів і величини ставки кредитів на виробничу структуру підприємства та його прибутковість. Надано економічну оцінку енергозберігаючих технологій вирощування зернових культур та утримання тварин за умов Поліської зони України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-55
Шифр НБУВ: РА381038 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Гордійчук П.І. 
Кишкова непрохідність пухлинного генезу, як проблема невідкладної хірургії (патогенез, діагностика, клініка, лікування, хірургічна реабілітація): (клінічне дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / П.І. Гордійчук ; АМН України. Ін-т хірургії та трансплантології. — К., 2002. — 32 с. — укp.

Вивчено зміни основних компонентів гомеостазу, лабораторних показників ендотоксикозу у випадку обтураційної товстокишкової непрохідності, що дозволило поглибити розуміння патогенезу даного захворювання. Впроваджено діагностично-лікувальну тактику, яка базується на класифікації обтураційної товстокишкової непрохідності за двома ступенями її клінічного розвитку та об'єктивній оцінці тяжкості стану хворих за системою SAPS-II. Надано характеристику морфологічних змін стінки супрастенотичної кишки. Розроблено модифіковані тактичні принципи лікування. Впроваджено до клінічної практики нові варіанти оперативного втручання з визначенням показань до їх застосування. Визначено особливості технології виконання цих оперативних втручань у випадку даної патології. Доведено, що обов'язковим етапом виконання невідкладного оперативного втручання у разі обтураційної товстокишкової непрохідності є проведення інтраопераційної декомпресії та лаважу супрастенічного відрізку кишечника, обгрунтовано ефективність запропонованого способу та пристрою для його виконання. Досліджено результати клінічної ефективності розроблених та впроваджених методик на основі аналізу тяжкості перебігу післяопераційного періоду, лабораторних показників ендотоксикозу, порушення функції органів дихання та безпосередніх результатів лікування. Завдяки застосуванню комплексної діагностичної програми, раціонального вибору хірургічної тактики з впровадженням розроблених методик зросла кількість первинно-відновних оперативних втручань з 6,3 % до 18,9 %, двоетапних - із 33,9 % до 45,4 % та знизилась кількість сформованих ентеростом із 51,2 % до 28,1 %, а частота післяопераційних ускладнень зменшилася з 48,5 % до 22,4 %, показник післяопераційної летальності - з 28,7 % до 16, 3 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.445.23
Шифр НБУВ: РА319996 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Гордійчук М.А. 
Комплексне лікування переломів нижньої щелепи при корекції умов репаративних процесів: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.22 / М.А. Гордійчук ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2010. — 18 с. — укp.

Обгрунтовано підхід до лікування хворих з відкритими травматичними переломами нижньої щелепи з урахуванням ризику виникнення ускладнень інфекційно-запального характеру, які обумовлюють негативний вплив на процеси репаративної регенерації на першому тижні загоєння кісткової рани. Встановлено динаміку змін показників маркерів резорбції та формування кісткової тканини у хворих з відкритими травматичними переломами нижньої щелепи, за умов включення до комплексного лікування біоактивних препаратів і речовин природного походження. Вперше запропоновано схеми лікування таких хворих з застосування комплексу препаратів і речовин природного походження, біологічна дія яких спрямована на корекцію основних патогенетичних механізмів виникнення інфекційно-запальних ускладнень. Досліджено клінічний ефект застосування запропонованих схем лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р665.830.882-5
Шифр НБУВ: РА372211 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Гордійчук 
Моральне виховання молодших школярів засобами етнопедагогіки: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Оксана Євгенівна Гордійчук ; Тернопільський національний педагогічний ун-т ім. Володимира Гнатюка. — Т., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.352 + Ч421.331.1 + Ч313(4УКР)
Шифр НБУВ: РА359186

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Гордійчук І.Й. 
Обгрунтування технології та розробка пристроїв знезаражування вовни з використанням електромагнітних і пружних коливань: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.16 / І.Й. Гордійчук ; Харк. держ. техн. ун-т сільськ. госп-ва. — Х., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

Визначено параметри впливу електромагнітного випромінювання та пружних коливань на мікроорганізми вовни, що викликають їх знищення. Розроблено математичну модель розподілу електромагнітного поля надвисокочастотного (НВЧ) діапазону в камері з перемінним перетином для знезаражування вовни та встановлено його основні конструктивні параметри. Обгрунтовано математичну модель розподілу ультразвуку в пристрої для знезаражування вовни. Запропоновано нові технологічні прийоми знезаражування вовни та водяних розчинів у пристроях з електромагнітним НВЧ випромінюванням і пружними коливаннями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М330.101 +
Шифр НБУВ: РА322392

Рубрики:

      
8.

Гордійчук Є.Г. 
Організаційно-економічні важелі формування системи екологічної сертифікації в Україні: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / Є.Г. Гордійчук ; НАН України, Ін-т пробл. ринку та екон.-екол. дослідж. — О., 2009. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретико-концептуальні й організаційно-економічні засади інтегрованої системи екологічної сертифікації в Україні. Розкрито сутність базових понять дослідження, розглянуто передумови розвитку екологічної сертифікації в Україні. Проведено оцінювання стану навколишнього природного середовища, встановлено критерії екологічності та якості продукції у контексті вимог Європейського Союзу, наведено рекомендації щодо імплементації міжнародного досвіду у сфері екологічної сертифікації та маркування. Проаналізовано міжнародну та вітчизняну практику формування сертифікаційної політики. Встановлено принципи та критерії визначення екологічної сертифікації у контексті вимог досягнень екологічної та продовольчої безпеки, обгрунтовано напрями удосконалення законодавчо-нормативних механізмів активізації впровадження екологічної сертифікації. Запропоновано сценарій впровадження екологічної сертифікації в Україні на державному рівні з урахуванням інституційних чинників і стимулювальних важелів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР),022 + У9(4УКР)280 +
Шифр НБУВ: РА367990

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Гордійчук Г.Б. 
Педагогічні умови забезпечення наступності вивчення природничо-математичних дисциплін у загальноосвітніх школах та професійно-технічних училищах: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Г.Б. Гордійчук ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М.Коцюбинського. — Вінниця, 2006. — 20 с. — укp.

Уперше визначено педагогічні умови забезпечення наступності у неповній середній загальноосвітній школі (СЗШ) і професійно-технічних навчальних закладах (ПТНЗ) на змістово-процесуальному, контрольно-оцінювальному та особистісному рівнях, а саме: наступність змісту природничо-математичних дисциплін у навчальних планах і програмах неповної СЗШ і ПТНЗ; обов'язкову ліквідацію прогалин у природничо-математичних знаннях учнів на I курсі ПТНЗ, використання сучасних педагогічних технологій, особливо інтерактивних, проективних технологій, технології "Портфель учня"; застосування під час вивчення природничо-математичних дисциплін нових інформаційних технологій. Розроблено модель реалізації наступності змісту даних дисциплін, а також удосконалено методику реалізації наступності у підготовці фахівців електро- та радіотехнічного профілю у системі "неповна СЗШ - ПТНЗ" на базі застосування сучасних педагогічних й інформаційно-телекомунікаційних технологій навчання (навчання у співробітництві, інтерактивне, проективне та дослідницьке навчання, використання сучасних методів і засобів роботи з навчальною інформацією, застосування педагогічних програмних засобів. Розвинуто методи, форми та прийоми вивчення природничо-математичних дисциплін у СЗШ і ПТНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В.р(4УКР)2-3,022 +
Шифр НБУВ: РА341141

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Гордійчук О.В. 
Становлення та діяльність Київського товариства грамотності (1882 - 1908 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О.В. Гордійчук ; Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Григорія Сковороди. — Переяслав-Хмельницький, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми становлення та діяльності Київського товариства грамотності (1882 - 1908 рр.). Розкрито рівень освіти на Правобережній Україні у другій половині XIX - на початку XX ст. Зазначено, що великих зусиль у справі поширення елементарних знань серед населення докладали провідні педагоги та громадські діячі, які для покращання своєї роботи об'єднувались у просвітницькі організації та товариства. Розглянуто діяльність культурно-освітньої організації "Київське товариство грамотності", що діяла на даній території та мала на меті поширення початкової освіти серед найбідніших верств населення. Проаналізовано процес виникнення та становлення організації, розглянуто структуру та основні завдання Товариства. З'ясовано основні форми та методи діяльності, розкрито питання впливу Київського товариства грамотності на культурно-освітній процес в регіоні наприкінці XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)52-7
Шифр НБУВ: РА374887 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Гордійчук А.Б. 
Токолітичні властивості вінборону (експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / А.Б. Гордійчук ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Введення вінборону та но-шпи вагітним щурам за доз, відповідно, 18 та 12,8 мг/кг, подовжує строки гестації без ознак переношування потомства та запобігає мертвонароджуваності на моделях передчасних пологів. Вінборон сприяє покращанню матково-плацентарного кровотоку у вагітній матці. Досліджений препарат (4,5 та 9 мг/кг) як і но-шпа (3,2 та 6,4 мг/кг) за умов неускладненої вагітності не порушує антенатальний і постнатальний розвиток потомства. Під час ускладненої вагітності вінборон, на відміну від но-шпи, прискорював у 2,4 рази вироблення умовного рефлексу активного та пасивного уникнення, збільшував у 1,5 рази фізичну витривалість, у 1,9 разів - рухову та у двічі - орієнтовну активність щуренят. Механізм токолітичної дії вінборону є ендометрій-залежним, і, певною мірою, взаємопов'язаний зі спроможністю препарату активізувати NO-залежні механізми релаксації м'язів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.218-52 +
Шифр НБУВ: РА349458

Рубрики:

      
12.

Гордійчук А.В. 
Формування експортних ресурсів зерна в сільськогосподарських підприємствах: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / А.В. Гордійчук ; Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки" УААН. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено науковий аналіз і теоретичне обгрунтування деяких положень і питань стосовно формування експортних ресурсів зерна та їх просування на світові ринки. Обгрунтовано необхідність зміцнення основ ринкового механізму та підвищення ефективності функціонування зерновиробництва, удосконалення системи внутрішньої та зовнішньої торгівлі зерном, що є одним з основних факторів економічного та соціального розвитку аграрної економіки. Досліджено форми та методи захисту товаровиробників і вдосконалення механізму фінансової державної підтримки зернового виробництва. Розроблено пропозиції щодо нарощування даного виробництва та його експортних ресурсів у сільськогосподарських підприємствах, а також пошуку шляхів підвищення ефективності їх використання під час здійснення експортно-імпортних операцій. Зазначено, що за цього стимулювання нарощування виробництва ресурсів і експорту сільськогосподарської продукції та продовольства необхідно здійснювати без обмеження інтересів внутрішнього ринку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.151-592 + У9(4УКР)843.570-803.4 +
Шифр НБУВ: РА338835

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Гордійчук В. В. 
Підвищення інформаційної стійкості систем радіозв'язку шляхом адаптивного синтезу таймерних сигналів / В. В. Гордійчук. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт досліджень – процес функціонування систем радіозв'язку з таймерними сигналами в умовах радіоелектронного протиборства. Предмет досліджень – синтез сигналів на основі таймерного кодування та завадостійких технологій, що забезпечують інформаційну стійкість систем радіозв'язку. Методи дослідження. Для рішення поставленого наукового завдання використані наступні методи: теорії інформації, теорії антагоністичних ігор, теорії спектрального та кореляційного виявлення сигналів, математичної статистики, теорії завадостійкого кодування, теорії ймовірності, теорії оптимізації, теорії адаптивних систем, імітаційного та аналітичного моделювання. Теоритичні та практичні результати: отримала подальший розвиток теорія таймерного кодування для застосування її в системах радіозв'язку; розроблено метод адаптивного синтезу таймерних сигналів з ортогональним частотно-кодовим розділенням каналів (TSC MC-OCDM) в умовах впливу навмисних завад; удосконалено метод адаптивного синтезу таймерних сигналів з псевдовипадковим переналаштуванням робочої частоти (TSC FHSS) для їх застосування в умовах впливу навмисних завад; вперше запропоновано метод адаптивного вибору режиму синтезу таймерних сигналів в умовах впливу навмисних завад.^UThe object of research is the process of functioning of radio communication systems with timer signals in conditions of electronic warfare. The subject of research is the synthesis of signals based on timer coding and interference-proof technologies that provide information stability of radio communication systems. Research methods. The following methods were used to solve the scientific problem: information theories, antagonistic game theories, spectral and correlation signal detection theory, mathematical statistics, fault-tolerant coding theory, probability theory, optimization theory, adaptive systems theory, simulation and analytics. Theoretical and practical results: the theory of timer coding for its application in radio communication systems has been further developed; the method of adaptive synthesis of timer signals with orthogonal frequency-code division of channels (TSC MC-OCDM) under conditions of influence of deliberate interference is developed; the method of adaptive synthesis of timer signals with pseudorandom frequency tuning (TSC FHSS) for their application in the conditions of intentional interference is improved; for the first time the method of adaptive choice of the mode of synthesis of timer signals in the conditions of influence of intentional interference is proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Гордійчук С. В. 
Теоретичні і методичні засади управління якістю освітньої діяльності в медичних коледжах / С. В. Гордійчук. — Б.м., 2021 — укp.

Розроблено і науково обґрунтовано систему управління якістю освітньої діяльності в медичних коледжах, технологію її впровадження. Представлено теоретично обґрунтовану авторську концептуальну модель системи управління якістю освітньої діяльності медичного коледжу і модель системи внутрішнього забезпечення якості освітньої діяльності медичного коледжу як її субмодель, методику їх реалізації в освітній практиці медичних коледжів. Експериментально доведено, що впровадження теоретично обґрунтованої системи і навчально-методичного забезпечення освітнього процесу впливає на підвищення рівня сформованості загальних і професійних компетентностей у здобувачів медичної освіти і синкретичний прогнозований результат – якісну підготовку конкурентно-спроможних медичних працівників, які спрямовуватимуть свої компетентності та зусилля на розвиток здорової нації, на економічно розвинену Україну^UThe quality management system of educational activity at medical colleges is designed, the technology of its introduction is developed and scientifically substantiated. The theoretically substantiated author's model of quality management system of educational activity at the medical college and the model of system of internal quality assurance of educational activity at the medical college, as its submodel, the method of their realization in educational practice at medical colleges are presented. The evaluation criteria and indicators underlying the efficiency of the educational process management and the quality of training the medical students at the college are determined. The research has experimentally proven that the implementation of the designed system affects the level of general and professional competencies of future medical professionals as well as the syncretic predicted result – the quality training of competitive health care professionals who will focus their competencies and efforts on advancing the nation's health and enhancing the economic development of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Гордійчук В. В. 
Базисна система в теорії плинів: від пружних сфер до м'яких сфер з короткосяжним притяганням: автореферат дис. ... д.філософ : 104 / В. В. Гордійчук. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці реалістичної базисної системи, яка допускає теоретичне трактування включно з можливістю аналітичного опису, з метою використання в методі теорії збурень для побудови мікроскопічної молекулярної теорії простих, неасоціативних плинів у широкому діапазоні термодинамічних параметрів. Наявність такої теорії для плинів є однією із найголовніших цілей прикладної молекулярної фізики. Теорія Ван дер Ваальса (vdW) вперше задекларувала, що рівняння стану простого плину містить два внески - один від виключеного об'єму, а другий від енергії далекосяжного притягання. Для ілюстрації своєї теорії Ван дер Ваальс використав найпростішу модель, яка задовольняла умові існування виключеного об'єму - систему пружних сфер (HS) і використав для її опису найпростіше рівняння стану.Тільки приблизно через півтора століття стало зрозуміло, що теорія vdW має строге статистико-механічне обгрунтування як перше наближення термодинамічної теорії збурень Цванціга. Базисна система HS у теорії збурень Цванціга і доданок виключеного об'єму в рівнянні стану vdW були ототожнені. Точність теорії збурень суттєво погіршується щоразу, коли ця подібність втрачається. Типовими умовами, коли це відбувається, є малі густини і низькі температури. На даний час стало зрозумілим, що сновним джерелом цих проблем є базисна система з короткосяжним відштовхуванням та модель пружних сфер, яка використовується для її опису.На противагу до термодинамічних властивостей, динамічні властивості плину пружних сфер, зокрема, поперечна колективна динаміка є значно менше дослідженими. Тому в дисертаційній роботі було проведено молекулярно-динамічне (MD) дослідження колективних збуджень у плині пружних сфер у широкому дапазоні густин.Окрім обмежень, які плин пружних сфер, будучи використовуваним як базисна система, накладає на термодинамічні властивоості досліджуваної системи, було також виявлено суттєві відмінності у колективній динаміці такого плину у порівнянні з плином м'яких сфер. Дуже специфічною особливістю твердосферних плинів є зростання співвідношення питомих теплоємностей зі збільшенням густини, що відображає посилення зв’язку між в’язкими та тепловими процесами, продукуючи сильніший вплив теплових флуктуацій на дисперсію поздовжніх колективних збуджень. Навпаки, прості рідини і, відповідно, базисна система з м’яким відштовхуванням мають відношення питомих теплоємностей, що зменшується зі збільшенням густини системи. Поряд з цим, для всіх досліджуваних густин ми отримали дисперсію поздовжніх колективних збуджень без типової для плинів з м'яким короткосяжним відштовхуванням «позитивної звукової дисперсії». Навпаки, спостерігалося негативне відхилення від лінійного гідродинамічного закону дисперсії, що можна пояснити сильним внеском теплових флуктуацій. У роботі запропоновано оригінальну функціональну форму парного потенціалу базисної системи з короткосяжним відштовхуванням типу Вікса-Чандлера-Андерсена (WCA), яке на умовах неперервності доповнено швидко загасаючим короткосяжним притяганням у вигляді суми двох експонент Юкави (Y). У якості критерію короткосяжності використано радіус першої координаційної сфери (FCS), значення якого оцінено і знайдено з положення першого мінімуму RDF плину Ленарда-Джонса (LJ) для випадку значень густини і температури у типовій рідкій фазі.Запропонована базисна систем з короткосяжним притяганням досліджена на предмет існування фазового переходу пара-рідина. Отримане значення 0.55 безрозмірної критичної температури базисної системи знаходиться нижче від безрозмірної трикритичної температури 0.661 плину LJ, що є важливою необхідною передумовою до базисної системи класу простих плинів в цілому. Показано, що RDF базисної системи з короткосяжним притяганням найкраще з усіх інших моделей базисної системи відтворює FCS плину LJ в широкому діапазоні термодинамічних станів, включно з діапазоном малих густин та низьких температур.Розраховано три перших віріальних коефіцієнти базисної системи з короткосяжним притяганням і показано їх якісну подібність до відповідних віріальних коефіцієнтів вихідного плину LJ.Порівняння отриманих результатів для фактора стисливості ілюструє, що включення до базисної системи всіх взаємодій в радіусі FCS, дозволяє отримати результат досить добре наближений до його значення для вихідного плину LJ. Виходячи з умови рівності температур Бойля, сформульовано критерій для співставлення системи твердих сфер з притяганням Юкави у відповідність до розробленої у дисертаційній роботі базисної системи з короткосяжним притяганням. Розглянуто можливість використання цього критерію з метою побудови аналітичного опису термодинамічних властивостей запропонованої базисної системи з короткосяжним притяганням, скориставшись вже існуючими в літературі аналітичними результатами в рамках середньосферичного наближення (MSA) для системи твердих сфер з притяганням Юкави.^UThe dissertation work is devoted to the development of a realistic reference system, which allows theoretical interpretation, including the possibility of analytical description, with the aim of using in the perturbation theory approach to build a microscopic molecular theory of simple, non-associative fluids in a wide range of thermodynamic parameters. The availability of such a theory for fluids is one of the main goals of applied molecular physics.Van der Waals (vdW) theory first declared that the equation of state of a simple substance contains two contributions - from the excluded volume and from the energy of attractive forces. To illustrate his theory, van der Waals used the simplest model of a molecule that satisfied the condition of the existence of an excluded volume - a hard sphere, and used the simplest equation of state for this model.Only about a century and a half later it became clear that the vdW theory has a rigorous statistical-mechanical justification as a first approximation of the thermodynamic perturbation theory. The reference system of hard spheres in the Zwanzig perturbation theory and the excluded volume term in the vdW equation of state were identified.Typical conditions where this occurs are low density and temperature, or conditions around the critical point vicinity. The main source of these problems is the reference system with short-range repulsion and the hard sphere model used to describe it analytically.In contrast to the thermodynamic properties, the dynamic properties of the hard-sphere fluids, the high-frequency transverse dynamics, are much less studied. Therefore, an MD study of the hard-sphere fluids in a wide range of densities was carried out.In addition to the limitations that the hard-sphere fluid, being used as a reference system, imposes on the thermodynamic properties of the studied system, significant differences in the collective dynamics of such a fluid in comparison with the fluid of soft spheres were also found. A very specific feature of hard-sphere fluids is the growth of the ratio of specific heat capacities with increasing density, which reflects the strengthening of the connection between viscous and thermal processes, producing a stronger influence of thermal fluctuations on the dispersion of longitudinal collective excitations. On the contrary, simple fluids and, accordingly, the reference system with soft repulsion have a ratio of specific heats that decreases with increasing system density. Along with this, for all values of the packing fraction, we obtained the dispersion of the longitudinal collective excitations without the "positive sound dispersion" typical of a liquid with soft short-range repulsion. On the contrary, a negative deviation from the linear hydrodynamic law of dispersion was observed, which can be explained by a strong contribution of thermal fluctuations.An original functional form of the pair potential of the reference system with WCA-like short-range repulsion is proposed, which, under continuity conditions, is supplemented by a rapidly decaying short-range attraction in the form of the sum of two Yukawa exponents. As a short-range criterion, the FCS radius was used, the value of which was estimated from the position of the first minimum of the radial distribution function (RDF) of the LJ fluid in a typical liquid phase.The reference system with short-range attraction was investigated for the existence of a vapor-liquid phase transition. The obtained value of 0.55 of the dimensionless critical temperature of the reference system is lower than the dimensionless tricritical temperature of 0.661 of the LJ fluid, which is an important prerequisite for the reference system of the class of simple flows in general. It is shown that the RDF of the reference system with short-range attraction better than all other models of the reference system reproduces the FCS of the LJ fluid in a wide range of thermodynamic states, including the range of low densities and low temperatures.The first three virial coefficients of the reference system with short-range attraction are calculated and their qualitative similarity to the corresponding virial coefficients of the LJ fluid is shown.A comparison of the obtained results for the compressibility factor, illustrates that the inclusion of interactions acting within the FCS into the reference system allows obtaining a result sufficiently close to its value for the initial LJ fluid.Based on Boyle temperature equality, a criterion is formulated for comparing the system of hard spheres with Yukawa attraction to the proposed reference system with short-range attraction. The possibility of using this criterion in order to derive an analytical description of the thermodynamic properties of the proposed reference system with short-range attraction was considered, using the results already available in the literature for the system of hard spheres with Yukava attraction.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Гордійчук М. І. 
Сентимент-­аналіз інформаційного супроводу війни в Україні в англомовному дискурсі: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / М. І. Гордійчук. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню сентимент­аналізу інформаційного супроводу війни в Україні в англомовному дискурсі. Матеріалом дослідження послугували англомовні медіатексти електронних новинних видань на тему війни в Україні. Для аналізу було використано англомовні тексти ЗМІ: Buzzfeed, New York Post, Washington Post, Atlantic, Breitbart, Fox, Reuters, опубліковані англійською мовою протягом 2019 – 2023 років. Загальна вибірка новинних текстів становила понад 1000 новин із різних джерел, акредитованих Thomson Reuters. Дисертація розкриває проблематику емоційної тональності та лексикостилістичної специфіки новин в англомовних електронних виданнях. Задля описання емоційних особливостей медіатекстів дослідження фокусується на засобах вираження емоційності, що виконують функцію сентиментів, а також модифікаторів емоцій. Для пояснення виникнення та аналізу тонального простору медіатекстів залучено поняття емоційного резонансу, що розглядається як чинник, який зумовлює загальний їхній тон.Наукова новизна дослідження полягає у спробі послідовного, системного вивчення інформаційного супроводу війни в Україні в англомовному дискурсі за допомогою сентимент­аналізу. Запропоновано комбіновану методику дослідження тональності англомовних медіатекстів, яка полягає у поєднанні сентимент­аналізу із інтерпретаційним методом. В роботі вперше описаноемоційне наповнення англомовних медіатекстів крізь призму війни в Україні, проаналізовано зв’язок медіатекстів із провідними емоціями, з’ясовано основні маркери емоційності та вербальні засоби їхнього вираження. Емоційне забарвлення текстів може бути пов'язане з політичними або ідеологічними переконаннями авторів, а також з національною приналежністю або культурними різницями між автором та аудиторією.^UThe dissertation is dedicated to the study of sentiment analysis of the information coverage of the war in Ukraine in English­language discourse. The research material consisted of English­language media texts from electronic news outlets on the topic of the war in Ukraine. The analysis utilized English­language texts from media sources such as Buzzfeed, New York Post, Washington Post, Atlantic, Breitbart, Fox, and Reuters, published in English from 2019 to 2023. The overall sample of news texts comprised over 1000 news articles from various sources accredited by Thomson Reuters.The dissertation explores the issues of emotional tone and lexical­stylistic specificity in news from English­language electronic publications. To describe the emotional features of media texts, the study focuses on the means of expressing emotion that serve the function of sentiments, as well as modifiers of emotions. The concept of emotional resonance is employed to explain the emergence and analysis of the tonal space of media texts, considering it as a factor that influences their overall tone.The scientific novelty of the research lies in the attempt to systematically study the information coverage of the war in Ukraine in English­language discourse through sentiment analysis. A combined methodology for studying the tonality of Englishlanguage media texts is proposed, which involves combining sentiment analysis with an interpretative method. The research, for the first time, describes the emotional content of English­language media texts through the prism of the war in Ukraine, analyzes the connection between media texts and prominent emotions, and identifies the main markers of emotionality and verbal means of expression. The emotional coloring of texts may be associated with the political or ideological beliefs of the authors, as well as with national affiliation or cultural differences between the author and the audience.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Гордійчук-Бублівська О. В. 
Методи та засоби опрацювання великих даних в розподілених інформаційних системах: автореферат дис. ... д.філософ : 122 / О. В. Гордійчук-Бублівська. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена розробленню методів і засобів для створення оброблення великих даних в розподілених інформаційних системах. В сучасних інформаційних системах різного призначення дедалі частіше виникає проблема своєчасного надання результатів обчислень користувачам, аналізу багатовимірних інформаційних масивів та відкинення надлишкових даних, знаходження взаємозв’язків між подіями.^UThe dissertation is devoted to the development of methods and tools for creating big data processing in distributed information systems. In modern information systems of various purposes, the problem of providing users with calculation results promptly, analyzing multidimensional information arrays discarding redundant data, and finding relationships between events is increasingly common.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського