Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (287)Книжкові видання та компакт-диски (231)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ДУДЧЕНК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Дудченко Л.Ш. 
Імунореабілітація дітей, хворих на рецидивуючий бронхіт, на етапі санаторно-курортного лікування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Л.Ш. Дудченко ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2004. — 23 с.: рис., табл. — укp.

Обгрунтовано доцільність здійснення імунологічної реабілітації дітей, хворих на рецидивний бронхіт (РБ), які постійно проживають у зонах радіонуклідного контролю, шляхом використання на етапі санаторно-курортного лікування (СКЛ) преформованого фізичного чинника біорезонансної вібростимуляції (БРВС), комплексного антигомотоксичного препарату "Мукоза-композитум" та їх комбінації. Доведено перевагу комбінованого використання БРВС та препарату "Мукоза-композитум", що зумовлює стійкі клінічний та імунологічний ефекти протягом року після СКЛ. Встановлено показання щодо застосування препарату "Мукоза-композитум" і БРВС у дітей з РБ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.201.1-54 +
Шифр НБУВ: РА328819

Рубрики:

      
2.

Дудченко Т.М. 
Клініко-імунологічні особливості адаптації новонароджених від матерів, які отримували лімфоцитотерапію під час вагітності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Т.М. Дудченко ; Харк. держ. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

У новонарожених, матері яких одержали лімфоцитотерапію (ЛЦТ), виявлено зменшення числа дітей, народжених з внутрішньоутробною гіпотрофією, недоношеністю, асфіксією, гемолітичною хворобою. Зазначено, що покращання адаптаційних можливостей новонароджених характеризується найменшою втратою маси тіла та швидким її відновленням. Встановлено, що в неонатальному періоді покращання процесу становлення імунного статусу характеризується високим рівнем IgG в крові, (підтверджується покращанням системи мати - плацента - плід) активності фагоцитуючих клітин. Вивчено катамнез та оцінено розвиток дітей першого року, які народились від матерів, які одержали ЛЦТ під час вагітності. Це підтверджено зменшенням захворювань на гострі респіраторні вірусні інфекції, а також бронхо-легеневої системи. Зроблено висновок, що своєчасне дозрівання імунітету зменшує частоту гострих захворювань, впливає на розвиток захворювань, пов'язаних з обміном речовин, харчування та дисфункцією імунної системи, що пояснює більш низьку частоту анемії, рахіту, алергічних захворювань у даного контингенту дітей, сприяє нормальному фізичному та нервово-психічному розвитку дитини. Обгрунтовано доцільність використання ЛЦТ з метою профілактики перинатальної та дитячої захворюваності та смертності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716-5 + Р731-4 +
Шифр НБУВ: РА325213

Рубрики:

      
3.

Дудченко М. О. 
Методологічні основи ендовідеолапароскопічного лікування органів гепатопортобіліарної системи у хворих метаболічним синдромом: автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.03 / М. О. Дудченко ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2010. — 32 с. — укp.

Доведено наукове узагальнення, що у пацієнтів з метаболічним синдромом, який супроводжується патологією органів печінки та жовчних шляхів за формування органоанастоміозів у хворих на цироз печінки та холецистектомій під час захворювання холелітіазом і холециститами найкращі результати операцій одержані за використання ендовідеохірургічних втручань за допомогою "зонтичного" лапароліфта, значно нижчі показники за фіксації черевної стінки карбоксиперітонеумом та останнє місце належить традиційному лапаротомному методу. Досліджено вплив гіпоксії на функціонально-метаболічний стан живих гепатоцитів та запропоновано патогенетичну терапію для передопераційної підготовки та реабілітації післяопераційних пацієнтів з метаболічним синдромом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.5-59 + Р457.465.5-59 + Р457.465.5-59
Шифр НБУВ: РА375516 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Дудченко Т.В. 
Особливості біології основних шкідників рису та удосконалення системи захисту посівів в Україні: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / Т.В. Дудченко ; Ін-т захисту рослин УААН. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Проведено узагальнювальну характеристику видового складу шкідливого ентомокомплексу рисового агробіоценозу. Детально вивчено динаміку чисельності та стану популяцій основних видів залежно від дії біотичних і антропічних чинників. Вивчено шкідливість окремих видів фітофагів й уточнено та зміцнено економічні пороги шкідливості й економічної доцільності застосування інсектицидів основних шкідників рису. За умов України проведено оцінку стійкості наявних сортів рису та селекційного матеріалу до основних шкідників. Досліджено вплив агротехнічних прийомів і поширення та чисельність головних шкідників рису. Визначено фактори, що зменшують заселення посівів рису фітофагами. Удосконалено інтегровану систему захисту посів культури, згідно з якою основними методами регулювання чисельності фітофагів є гармонійне поєднання агротехнічних прийомів, використання стійких сортів і застосування інсектицидів за умов досягнення чисельності фітофагів розроблених порогів економічної доцільності. Доведено, що обробка посівів за фази 3 - 4 листків у рису інсектицидом Карате Зеон, 5 % мк.с. з нормою 0,2 л/га ефективно контролює чисельність шкідників і забезпечує одержання 1,9 т/га збереженого врожаю. На підставі аналізу ризику застосування інсектицидів за АЕТІ показано, що за використання "Карате Зеон", 5 % м.к.с. та "Сумітіон", 50 % к.е. у рекомендованих нормах є безпечним заходом та не спричинює негативного впливу на довкілля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.123 + П468.6 +
Шифр НБУВ: РА349065

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Дудченко Н.О. 
Розподіл негемового заліза в організмі за даними спектроскопії електронного спінового резонансу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / Н.О. Дудченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 16 с.: рис. — укp.

Розроблено методику кількісного аналізу у складі трансферину та лабільного пулу заліза у біологічних зразках методом низькотемпературної ЕСР - спектроскопії. Визначено показники обміну негемового заліза у групах порівняння (здорових дорослих і новонароджених) з використанням розроблених методів. Введено показник - концентрація заліза у складі трансферину в клітинах та плазмах крові. Встановлено, що для гліальних пухлин мозку щурів притаманна гіпоферемія, а хворим з гліальними пухлинами мозку - гіперферимія. Проаналізовано стан обміну у пацієнтів з перевантаженням заліза за умов виробництва. Доведено ефективність терапії препаратом ліпоєвої кислоти з метою виведення надлишку заліза з організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.29 в734.5 +
Шифр НБУВ: РА322107

Рубрики:

      
6.

Дудченко І.В. 
Сильнозв'язані сагайдаки та А-повні матричні алгебри: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / І.В. Дудченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Вивчено зв'язки між різними класами кілець, алгебр Фуджити та сильнозв'язаних сагайдаків на основі теорії невід'ємних матриць. Доведено, що сагайдак будь-якої алгебри Фуджити є сильнозв'язаним і будь-яка алгебра Фуджити має мультиплікативний базис. Вивчено кільцеві властивості алгебр Фуджити. Доведено критерій ізоморфізму для сильнозв'язаних простих сагайдаків без петель, що містять дві, три або чотири вершини. Для цих сагайдаків підраховано їх індекси (найбільш додатні за величиною власні значення їх матриць суміжності) та власні вектори, що відповідають цим індексам. Наведено одержані дані у вигляді таблиць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.55,0 +
Шифр НБУВ: РА361386

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Дудченко Т.М. 
Сумісна дія іонізуючої радіації та важких металів на фібробласти мишей в культурі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / Т.М. Дудченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.423.2Миг*669.311-638.23-641.1
Шифр НБУВ: РА315736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Дудченко В.С. 
Теорії ненасилля як предмет філософської рефлексії в контексті сучасних цивілізаційних викликів: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / В.С. Дудченко ; Ін-т вищ. освіти АПН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Актуалізовано й експліковано на основі соціально-філософського аналізу теорії ненасилля як можливий концептуальний підхід для переосмислення шляхів розвитку суспільства за умов сучасних цивілізаційних викликів. Визначено філософські основи ненасилля, базуючить на теорії ненасилля Л. Толстого, М. Ганді, А. Швейцера, що зумовило нове бачення ідеалів ненасилля та визначення можливостей їх застосування на практиці у XXI ст. Проаналізовано історико-практичні та духовно-теоретичні аспекти категорій "ненасилля" і "толерантності" як соціально-філософських понять. Визначено їх ключову роль у формуванні суспільства без жорсткості та насилля. Розглянуто ненасилля як філософсько-релігійну систему та морально-етичний принцип, ціннісний орієнтир суспільства, що наголошує на забороні на вчинення шкоди, страждання, а толерантність - як показник, свідчення гуманного, стриманого ставлення до усього іншого. Розкрито соціокультурні передумови можливого втілення ідей ненасильницького шляху розвитку, а саме: вкорінення в життя людства філософсько-релігійних, морально-етичних цінностей, що містять ідеали ненасилля, любові, милосердя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*333.74 + Ю702.39 +
Шифр НБУВ: РА360692

Рубрики:

      
9.

Дудченко В.В. 
Традиція правового плюралізму: західна та східна інтерпретація: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Дудченко ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2007. — 35 с. — укp.

На підставі різних підходів щодо правової реальності в дослідженнях правових шкіл Заходу та Сходу розглянуто традицію правового плюралізму. Досліджено тенденції виникнення, розвитку та функціонування права в інтерпретаціях природно-правової, позитивно-правової, історико-правової, інтегративно-правової шкіл Заходу. Проаналізовано концепції "належного шляху", "Брахми", "Дао", які обумовлюють розуміння права та його реалізацію у правоустроях Сходу. Висвітлено вітчизняну традицію плюралізму в праві, показано переваги та недоліки кожної з правових шкіл. Обгрунтовано ідеал-реалістську концепцію права і "нормативних фактів", яка є спробою розгляду в новому аспекті проблеми розвитку українського права. У даній концепції відображено більш складну систему класифікації та характеристики сучасного права з урахуванням особливостей економічного і політичного устрою держави, а також філософських, етичних, ціннісних і релігійних критеріїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х0 в7 + Х0 в7 + Х0 в7 + Х0 в7
Шифр НБУВ: РА351578

Рубрики:

      
10.

Дудченко В.Ю. 
Фінансово-економічний механізм регулювання державного боргу України: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.08 / В.Ю. Дудченко ; Держ. вищ. навч. закл. "Укр. акад. банк. справи Нац. банку України". — Суми, 2008. — 19 с. — укp.

Розроблено науково-методичні засади побудови фінасово-економічного механізму регулювання боргу держави, досліджено його вплив на фінасову систему України. Сформовано постадійну та поелементну структури фінансово-економічного механізму регулювання державного боргу. Розкрито сутність категорії "державний борг" та його придатність до регуляторного впливу. Досліджено зарубіжний досвід регулювання державного боргу. Проаналізовано еволюцію структури та механізму регулювання державного боргу за основними складовими. Обгрунтовано шляхи удосконалення механізму регулювання державного боргу. Розширено можливості щодо застосування базової моделі динаміки державного боргу за рахунок її розгляду за умов профіциту державного бюджету. Оцінено параметри моделі динаміки питомого державного боргу на підставі діючої системи показників в Україні. Визначено базові принципи побудови програми регулювання державного боргу та напрями удосконалення боргового планування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.61 +
Шифр НБУВ: РА357037

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Дудченко В. Ю. 
Розвиток методології забезпечення незалежності центральних банків / В. Ю. Дудченко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й запропоновано нове вирішення наукової проблеми розвитку теоретико-методологічних засад та методичного інструментарію забезпечення незалежності центральних банків. Структуровано науковий доробок із питань незалежності центральних банків; уточнено логіко-структурні зв'язки, що виникають під час забезпечення незалежності центральних банків; розвинуто методологічне підґрунтя оцінювання незалежності центральних банків; поглиблено методологічні засади визначення біфуркаційного рівня незалежності центральних банків у контексті забезпечення цінової стабільності; досліджено змістовно-логічні взаємозв'язки між незалежністю та транспарентністю центробанків; формалізовано причиннонаслідкові зв'язки між незалежністю центробанку та його транспарентністю; розроблено методологію визначення національних траєкторій комплементарності незалежності центральних банків та їх транспарентності; розроблено мето дологію та методичний інструментарій визначення ролі національного патерна незалежності центрального банку щодо забезпечення цінової стабільності; удосконалено науково-методологічні засади визначення ролі незалежності центральних банків щодо забезпечення стабільності банківської системи; обґрунтовано специфіку впливу незалежності центральних банків на економічне зростання країни; формалізовано канали впливу макроекономічних детермінант забезпечення незалежності центрального банку; розроблено методологію обґрунтування ролі незалежності центральних банків щодо забезпечення функціонування банківської системи в умовах нестабільності; поглиблено методологію визначення взаємозв'язків між якістю державного регулювання економіки та незалежністю центральних банків з урахуванням соціо-політичних передумов. Ключові слова: центробанк, незалежність, транспарентність, регулювання, інфляція, фінансова стабільність, банк, банківська система, детермінанти, органи державної влади.^UThe thesis is aimed to develop theoretical basis, methodology and methodical support for central bank independence ensuring. Dynamic and bibliometric analysis of scientific work on central bank independence showed the existence of 10 clusters of contextual dimension of its studying, as well as 10 most powerful international scientific schools that formed the basis of central bank independence research. Integral assessment of central bank independence should combine the parameters of personal, functional, institutional and financial independence, that have to be aggregated taking into account weighting factors that reflect the hierarchical position of each parameter in the central bank independence system. Methodological basis of determining of the central bank independence optimal level in the context of ensuring price stability in the country is improved by justifying the form of functional dependence of inflation on the dynamics of central bank independence. Theoretical and methodological support for substantiation of logical and structural relationships between independence and transparency of the central bank should be carried out by a systematic combination of types of analysis (trend and bibliometric) and its measurements (subject-chronological and content-contextual). This allowed to structure the scientific work by subjects (public interest and interest of scientists), the chronology of the activation of attention, the scale and direction of cross-sectoral research. Substantiation of the nature of causal links between independence and transparency (both in general and in financial stability reports) of the central bank by Granger causality testing of four hypotheses on unilateral / bilateral links between them with a three-year time lag allowed to establish that the studied connections are not universal and determined by basic rules of functioning of the central bank, but are defined by national specificity of formation of quality of its internal environment. Methodology and methodological tools of determining the role of the national pattern of the central bank independence in achieving price stability is developed through a combination of cluster and panel regression analysis with random effects. This allowed identifying and describing the main patterns of formation of central bank independence, formalizing central bank independence influence to the level of inflation in terms of these patterns, to investigate the change in the potential for inflation regulation of the central bank in different scenarios of central bank independence. The hypothesis that the influence of central bank independence on the dynamics of economic growth largely depends on the level of welfare of the population and is also manifested in a differentiated way in long-term and short-term perspectives is put forward and empirically confirmed. This creates a scientific basis for improving the reliability and accuracy of state forecasting of socio-economic development and macroeconomic planning. It is theoretically substantiated and empirically confirmed that macroeconomic environment influence on the independence of the National bank of Ukraine through eight channels. It is determined that the catalysts of the central bank's independence are the growth of currency stability and the reduction of the level of fiscal and debt 34 security, and its inhibitors are the extensive growth of the banking sector and foreign trade. A methodology for determining the role of central bank independence in the functioning of the banking system in conditions of financial instability based on a combination of logit-regression modeling and a generalized method of least squares with fixed effects is proposed. This allowed to reject the hypothesis of the preventive role of central bank independence in preventing financial crises, as well as to justify the impact of central bank independence on the parameters of the banking system in periods of instability. Methodological basis for determining the impact of the quality of state regulation of the economy on the level of central bank independence is carried out using panel regression modeling and involves grouping countries by the level of initial conditions of socio-political development. This allowed to substantiate the set of preconditions of maximizing the institutional role of the state in providing central bank independence, as well as to identify the most effective channels for influencing the quality of state regulation of the economy on central bank independence growth depending on national specifics.Key words: central bank, independence, transparency, regulation, inflation, financial stability, bank, banking system, determinants, public authorities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Русавська О. О. 
Діалог правових культур: законодавче та прецедентне право / О. О. Русавська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 – Право. – Національний університет «Одеська юридична академія», Одеса, 2021.У дисертації проведено загальнотеоретичне дослідження діалогу правових культур у розрізі законодавчого та прецедентного права.Як результат науково-технічних досягнень XXI століття, людство опинилося на перехідному етапі до нової цивілізації, що характеризується ускладненням та урізноманітненням суспільних відносин. Особливого значення, в даному контексті, набуває готовність людей сприймати установки соціальних (культурних, ментальних) регуляторів, що сприяють вибору правомірних моделей поведінки. При цьому, право було і залишається основною затребуваною і державою, і суспільством регулятивною системою. Зазвичай, правосвідомість і правова культура сприймаються як передумова позитивного права. Правова культура, особливо в суспільствах перехідного характеру, повинна передувати і сприяти формуванню позитивного права. Велике значення при цьому набуває врахування в позитивному праві різноманіття мотивів поведінки людей. Як показують соціологічні дослідження і світова практика, у більшості випадків, відносини між людьми регулюються не тільки нормами права. Способи вирішення виникаючих при цьому питань зазвичай не суперечать вимогам законодавства, хоча багато хто з учасників цих відносин не знають про зміст юридичних вимог, якщо і припускають їх наявність.Правовідносини ґрунтуються на нормах права, учасники яких володіють суб'єктивними правами і несуть юридичні обов'язки, та повинні знати їх. Але рідко якому суспільству вдається домогтися такого стану правової грамотності населення, проте люди вибирають правомірну форму поведінки, підкоряються правовим вимогам. Протилежне твердження не відповідало б дійсності, тому що в суспільстві завжди більше людей з правомірною поведінкою, інакше б норма права змінювалась під натиском суспільства. Це доводить наявність системи цінностей і мотивацій, що сприяє оптимальному режиму суспільних відносин. На сучасному етапі розвитку загальнотеоретичної юриспруденції, право як поняття визнається ширшим за правила поведінки, що містяться в законах, і не завжди відповідає за змістом та сутністю вимогам закону, а отже правова культура - не тільки те, що формується під впливом норм позитивного права. Правила поведінки, закріплені правом, функціонують у тісній взаємодії з іншими соціальними регуляторами (мораль, релігія, етика тощо). Характер взаємин різних систем регулювання, що мають свої особливості, дуже складний. Але всі разом вони утворюють ще більш значну цінність, яка потребує не менше ретельного дослідження.Головною ланкою правової культури виступає розвинена правова система, що забезпечує гідне місце права в житті суспільства. У правничій науці правова культура, зазвичай, розглядається у статичному стані. Тим часом такий підхід не дозволяє повною мірою розкрити багато граней правової культури. У цьому зв'язку нові можливості розкриває дослідження діалогу правових культур.^UThe dissertation on competition of a scientific degree of the doctor of philosophy on a specialty 081 – the Law. – National University «Odessa Law Academy», Odessa, 2021.In the dissertation the general theoretical research of dialogue of legal cultures in a cut of the legislative and case law is carried out.As a result of scientific and technological achievements of the XXI century, humanity is in transition to a new civilization, characterized by the complexity and diversification of social relations. Of particular importance in this context is the willingness of people to accept the attitudes of social (cultural, mental) regulators that contribute to the choice of legitimate patterns of behavior. At the same time, law was and remains the main regulatory system in demand by both the state and society.Usually, legal awareness and legal culture are perceived as a prerequisite for positive law. Legal culture, especially in societies of a transitional nature, should precede and promote the formation of positive law. Of great importance is the consideration in positive law of the diversity of motives for human behavior. As sociological research and world practice show, in most cases, relations between people are regulated not only by the rule of law. Ways to resolve the issues that arise usually do not contradict the requirements of the law, although many of the participants in this relationship are not aware of the content of legal requirements, even if they assume their existence.Legal relations are based on the rules of legal law, the participants of which have subjective rights and have legal obligations, and must know them. But rarely does any society manage to achieve such a state of legal literacy of the population, but people choose the right form of behavior, obey the legal requirements. The opposite statement would not be true, because in society there are always more people with lawful behavior, otherwise the rule of law would change under the pressure of society. This proves the existence of a system of values and motivations, which contributes to the optimal regime of social relations.At the present stage of development of general theoretical jurisprudence, law as a concept is recognized as broader than the rules of conduct contained in laws, and does not always meet the content and essence of the law, and therefore legal culture - not only that formed under the influence of positive law. The rules of conduct enshrined in law function in close cooperation with other social regulators (morality, religion, ethics, etc.). The nature of the relationship of different regulatory systems, which have their own characteristics, is very complex. But all together they form an even greater value, which requires no less careful research.The main link of legal culture is a developed legal system that provides a worthy place of law in society. In legal science, legal culture is usually considered in a static state. Meanwhile, this approach does not fully reveal many facets of legal culture. In this regard, the study of the dialogue of legal cultures opens up new possibilities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Караман М. В. 
Ритуали в правовій сфері: загальнотеоретичне та порівняльно-правове дослідження / М. В. Караман. — Б.м., 2021 — укp.

Караман М.В. Ритуали в правовій сфері: загальнотеоретичне та порівняльно-правове дослідження. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 «Право» - Національний університет «Одеська юридична академія», Одеса, 2021.Дисертація є першим у науці загальної теорії права спеціальним цілісним загальнотеоретичним та порівняльно-правовим дослідженням проблеми ритуалів в правовій сфері. У роботі представлено низку авторських понять, концепцій, ідей та висновків, які характеризуються науковою новизною.У науковому дослідженні здійснено комплексний аналіз ритуалів в правовій сфері, опрацьовано антропологічну, соціологічну, психологічну, культурологічну, етологічну концепції ритуалу, висвітлено його роль в різних етапах історії людства, визначено сутність ритуалу та його місце серед інших норм соціального та правового регулювання.Виявлено основні лексеми поняття «ритуал», охарактеризовано теоретичні засади поняття та сутності ритуалу з точки зору ряду гуманітарних наук, на основі чого зроблено висновки щодо поняття ритуалу та його сутності в правовій сфері. Особливу увагу приділено концепту ритуалів-переходу, що був запропонований французьким антропологом А. Ван Геннепом, досліджено їх три окремі стадії: відділення, перехід і включення.Припускається, що оскільки ритуал транслює морально-етичні уявлення суспільства, то це дає можливість припустити, що ритуал є способом трансляції морально-етичних цінностей та передачі їх нащадкам.Розглянуто наукові уявлення про історію розвитку та соціальні передумови необхідності соціально-правового регулювання, досліджено економічну дилему ув'язненого. Робиться висновок, про те, що крихітне суспільство двох ув'язнених з даної дилеми можна було б покращити, якщо кожен з них міг би надійно покластися на іншого, а закономірності дилеми ув'язненого, також існують у більших масштабах: право визначається як форма соціального контролю, що виправдана, як необхідна чи бажана для вирішення соціальних конфліктів та досягнення загального блага. Обґрунтована роль ритуалу в залученні індивіда до соціальної пам'яті, виділено його дискурсивну та діалогічну функції. Робиться висновок про те, що ритуали збігаються з ритмами історичних подій і за допомогою цього зміни відображаються у свідомості.Досліджено загальносоціальну сутність ритуалів. Робиться висновок про те, що своїм корінням ритуал сягає в глибоке минуле. Спочатку в його основу були закладені ритми природи, а сам ритуал повинен був пристосувати ритм людської діяльності до ритму космосу. Підкреслюється, що в силу початкового сприйняття світу як хаосу, ритуали впорядковували світ, давали інструмент пояснення його особливостей та впливу на нього. Впорядковуючи навколишній світ, людина впорядковувала і власний внутрішній простір. За допомогою ритуалу людина могла не тільки осягати містичний досвід, а й відчувати себе впевнено, укорінено і бути одним цілим з природою.Вказується, що найдавніша і глибинна сутність ритуалу - символічний перехід між різними формами космічного і соціального буття (живе - неживе, людське - нелюдське, природне - соціальне тощо).Досліджуються історичні та культурні особливості, які здійснювали вплив на формування української правової культури. Виокремлюються способи виявлення й закріплення в народній пам'яті ритуальних норм та норм звичаєвого права загалом, а саме: ритуали-символи — у формі чину, дії, формули та приказки — у словесній формі. Судові формули та народні приказки, як і ритуали-символи, мали неоднакове значення в українському звичаєвому праві, та обидві форми однаково сприяли закріпленню звичаєвого права в народній пам'яті і надавали його нормам силу чинного закону, живого й рухливого.У дисертації сформульовані й інші теоретично обґрунтовані висновки та положення щодо місця та ролі ритуалів в правовій сфері з загальнотеоретичної та порівняльно-правової точок зору.Ключові слова: плюралістична теорія джерел права, соціальний контроль, ритуали в правовій сфері, правові ритуали, легітимація, правова сфера, ритуальна діяльність, традиції, звичаєве право.^UKaraman M.V. Rituals in the legal sphere: general theoretical and comparative legal research. - Qualification scientific work, manuscript copyright. Thesis for a Ph.D. degree in specialty 081 – Law. - National University "Odesa Law Academy", Odesa, 2021.The dissertation is the first in the science of general theory of law special holistic general theoretical and comparative legal research of the problem of rituals in the legal sphere. The paper presents a number of author 's concepts, ideas and conclusions, which are characterized by scientific novelty.The research provides a comprehensive analysis of rituals in the legal field, developed anthropological, sociological, psychological, cultural, ethological concepts of ritual, highlights its role in various stages of human history, defines the essence of ritual and its place among other norms of social and legal regulation.The basic tokens of the concept "ritual" are revealed, the theoretical bases of the concept and essence of ritual from the point of view of a number of humanities are characterized, on the basis of which conclusions concerning the concept of ritual and its essence in legal sphere are made. Particular attention is paid to the concept of rituals-transition, which was proposed by the French anthropologist A. Van Gennep, studied their three separate stages: separation, transition and inclusion.It is assumed that since the ritual broadcasts the moral and ethical ideas of society, it suggests that the ritual is a way of transmitting moral and ethical values ​​and passing them on to posterity.The scientific ideas about the history of development and social preconditions of the necessity of social and legal regulation are considered, the economic dilemma of the prisoner is investigated. It is concluded that the tiny society of two prisoners with this dilemma could be improved if each of them could rely reliably on the other, and the patterns of the prisoner's dilemma also exist on a larger scale: law is defined as a form of social control that is justified as necessary or desirable to resolve social conflicts and achieve the common good.The role of ritual in involving an individual in social memory is substantiated, its discursive and dialogical functions are highlighted. It is concluded that the rituals coincide with the rhythms of historical events and through this changes are reflected in the mind.The general social essence of rituals is investigated. It is concluded that the roots of the ritual go back to the deep past. Initially, it was based on the rhythms of nature, and the ritual itself had to adapt the rhythm of human activity to the rhythm of space. It is emphasized that due to the initial perception of the world as chaos, rituals organized the world, gave a tool to explain its features and influence on it. By organizing the world around him, man also organized his own inner space. With the help of ritual, a person could not only comprehend a mystical experience, but also feel confident, rooted and one with nature.It is pointed out that the most ancient and profound essence of the ritual is a symbolic transition between different forms of cosmic and social existence (living - inanimate, human - inhuman, natural - social, etc.).Historical and cultural features that influenced the formation of Ukrainian legal culture are studied. There are ways to identify and consolidate in the national memory of ritual norms and norms of customary law in general, namely: rituals-symbols - in the form of rank, actions, formulas and sayings - in verbal form. Judicial formulas and folk sayings, as well as rituals-symbols, had different meanings in Ukrainian customary law, and both forms equally contributed to the consolidation of customary law in the people's memory and gave its norms the force of the current law, living and moving.The dissertation also formulates other theoretically substantiated conclusions and provisions regarding the place and role of rituals in the legal sphere from the general theoretical and comparative legal points of view.Key words: pluralistic theory of sources of law, social control, rituals in the legal sphere, legal rituals, legitimation, legal sphere, ritual activity, traditions, customary law.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Дудченко Є. С. 
Морфофункціональні особливості репаративного остеогенеза за умов хронічної гіперглікемії (анатомо-експериментальне дослідження) / Є. С. Дудченко. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського