Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (146)Книжкові видання та компакт-диски (174)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>A=ЖУЧЕНК$<.>+<.>A=АНАТОЛІЙ$<.>+<.>A=ІВАНОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Жученко А.І. 
Багатофункціональне математичне моделювання і оптимальне керування нестандартними процесами випарних установок: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.07 / А.І. Жученко ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2005. — 36 с.: рис. — укp.

Створено нову концепцію загальної системи оптимального керування випарними установками (ВУ), що побудована за ієрархічним принципом. Розроблено математичні моделі динамічних режимів роботи ВУ, з використанням яких досліджено вплив технологічних схем установок (прямотечійної, протитечійної, установки мішаної течії) на динамічні властивості ВУ за дії однакових керувань і збурень. Уперше створено комплекс математичних моделей статики теплових режимів ВУ багатофункціонального призначення: для теплового розрахунку установок, дослідження їх статичних характеристик, використання в алгоритмі оптимального керування статичними режимами роботи ВУ, розрахунку запропонованого критерію кількісного оцінювання процесу накипоутворення, оцінки економічної доцільності використанням проміжного та попереднього підігрівання упарюваних розчинів у протитечійних ВУ. Розроблено комплекс математичних моделей динаміки теплових режимів супутнього технологічного обладнання, що працює разом з ВУ, з метою визначення впливу теплових режимів цього обладнання на режими роботи ВУ. Здійснено системний аналіз задач моделювання та керування ВУ різних технологічних схем за критеріями оптимального керування статичними і динамічними режимами їх роботи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л112.5-51 +
Шифр НБУВ: РА335459

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Іванович Г.В. 
Динаміка вмісту глікогену та сумарних ліпідів у мідій IMytilus galloprovincialis/I Lam. Одеської затоки: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / Г.В. Іванович ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2005. — 23 с. — укp.

Вивчено вміст глікогену та його динаміку у тілі мідій Одеської затоки. Доведено, що вміст глікогену у тілі мідій з марікультурних колекторів у 1,8 рази вищий, ніж у мідій природних субстратів. З'ясовано, що він вірогідно зменшувався з верхньої частини колектора - 4,58 %, до нижньої - 2,68 % сирої маси. Виявлено, що вміст глікогену у зовнішніх частинах друзи вищий, ніж у внутрішніх у 1,6 - 1,8 рази. За результатами вивчення максимального вмісту глікогену у тілі мідій за літнього періоду (червень - липень) установлено, що цей вміст значно нижчий в Одеській затоці, ніж у мідій з Кримського регіону (2,98 та в 5,20 - 5,70 % сирої маси відповідно). Виявлено різницю максимальних рівнів вмісту глікогену на п'яти прибережних станціях з різним рівнем водообміну. Цей рівень послідовно зменшується від станції з вільним водообміном - 4,9 % до станції з обмеженим рівнем водобміну - 2,1 % сирої маси. Під час дослідження різних органів мідій установлено, що максимальний вміст глікогену у гонадах, а мінімальний - у зябрах. Визначено, що найбільшого рівня вміст глікогену становить на стадії статевого спокою у гонадах - 5,15 %, у гепатопанкреасі - 1,91 %, у зябрах - 1,79 % сирої маси. Мінімум цього компонента відзначено на стадії вимету в усіх органах. Сумарних ліпідів виявлено найбільше у гепатопанкреасі. В усіх органах вміст сумарних ліпідів максимальний у період дозрівання статевих продуктів на переднерестовій стадії: у гепатопанкреасі - 2,47 %, у гонадах - 1,53 % та у зябрах - 0,92 % сирої маси. Мінімум цього вмісту виявлено в усіх органах у період вимету статевих продуктів. Установлено можливість використання вмісту глікогену та сумарних ліпідів, а також супутніх показників (вмісту сирої та сухої речовини, вологи та морфо-функціональних індексів) як індикаторів стану молюсків на різних стадіях репродуктивного циклу та за різних умов мешкання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.166.21*725.123.113 +
Шифр НБУВ: РА341209

Рубрики:

      
3.

Жученко О.С. 
Метод ітеративного декодування турбокодів зменшеної складності в телекомунікаційних системах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.02 / О.С. Жученко ; Укр. держ. акад. залізн. трансп. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Розроблено метод ітеративного декодування турбокодів зменшеної складності з метою застосування його в телекомунікаційних системах, що функціонують за умов малого енергетичного відношення сигнал/шум. Наведений метод передбачає зменшення кількості операцій декодування, що приходяться на один інформаційний символ (складності декодування) та об'єму пам'яті ітеративного турбодекодера та забезпечує задану вірогідність інформації, що передається.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З811.49 +
Шифр НБУВ: РА341955

Рубрики:

      
4.

Жученко О.С. 
Морфофункціональний стан тонкої і товстої кишки при відновленні прохідності звуженого клубового отвору (анатомо-експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.С. Жученко ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2001. — 19 с. — укp.

Висвітлено питання відновлення пасажу та прохідності з тонкої кишки у сліпу у разі стенозу клубового отвору. Розкрито залежність деформації термінальної частини клубової кишки від ступеня звуження клубового отвору методами математичного моделювання. Встановлено, що збільшення у кілька разів просвіту звуженого клубового отвору призводить до його недостатності, порушення пасажу, виникнення рефлюксу. З'ясовано, що формування поперечного кінце-бокового інвагінаційного анастомозу між відрізком клубової кишки та товстої кишки, через запалення зовнішньої поверхні інвагінату гнійно-продуктивного характеру у віддалені строки призводить до його деформації, звуження та зіяння просвіту, розвитку рефлюксу та інших структурних змін. Запропоновано спосіб відновлення ампули та передампулярного звуження термінальної частини клубової кишки, губ, вуздечок і просвіту клубового отвору, який сприяє збережнню їх форми, нормалізації пасажу кишкового вмісту та відновленню структури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.3-29
Шифр НБУВ: РА315385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Жученко 
Морфофункціональний стан тонкої кишки після субтотальної резекції (анатомо- експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Павло Сергійович Жученко ; Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.3
Шифр НБУВ: РА310787

Рубрики:

      
6.

Жученко О.П. 
Невирішені питання гострих захворювань органів черевної порожнини, профілактики та лікування гнійно-запальних ускладнень післяопераційних ран: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / О.П. Жученко ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2008. — 34 с. — укp.

Запропоновано шляхи удосконалення профілактики та лікування післяопераційних гнійно-запальних ускладнень лапаратомних ран у хворих на гострі захворювання органів черевної порожнини (ГЗОЧП). На підставі аналізу результатів хірургічного лікування 15 341-го хворого вивчено динаміку основних форм ГЗОЧП, їх ускладнень, визначено основні фактори ризику та розроблено модель прогнозуванян виникнення захворюваності. Виявлено зв'язкок ГЗОЧП та їх ускладнень з природними чинниками. Встановлено динаміку порушень локального імунітету кишечника на прикладі гострого апендициту, адаптаційних реакцій, стану вегетативної нервової системи (ВНС) в оперованих ургентних хворих до та після операції. Розроблено та впроваджено новий спосіб зашивання операційної рани, ультразвукової діагностики тканин рани. Виявлено, що запропонований високоефективний комплекс біофізичних методів корекції стану вегетативної нервової системи і лікування оперованих хворих після операції дозволяють у 4,5 - 4,7 раза знизити кількість гнійно-запальних ускладнень операційних ран. Обгрунтовано новий напрямок попередження післяопераційних гнійно-запальних ускладнень лапаротомних ран різної локалізації в оперованих хірургічних хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465 +
Шифр НБУВ: РА362119

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
7.

Жученко Н.О. 
Удосконалення систем дефектоскопії деталей ходової частини рухомого складу: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.13 / Н.О. Жученко ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2007. — 20 с. — укp.

Вперше визначено співвідношення між параметрами магнітних полів розсіювання дефектів та східчастої поверхні в прикладених постійних і змінних полях, з урахуванням яких розроблено пристрої виділення інформаційних сигналів з сигналів перешкод та підтверджено можливості ферозондової дефектоскопії деталей з кінцевою поверхнею, до яких належать елементи ходової частини рухомого складу (ХЧ РС). Вперше використано кінцеві розміри площі поверхні, що контролюють, та магнітні параметри феромагнітного середовища в розрахунку полів розсіювання дефектів у нелінійних феромагнітних середовищах у прикладеному й залишковому полях, що дає можливість визначати оптимальні параметри магнітних систем ферозондових дефектоскопів. Запропоновано новий спосіб визначення магнітного потоку в осерді ферозонду, викликаного полем розсіювання дефектів, створений на базі урахування принципу взаємності. Показано можливість використання нового методу для розрахунку вимірювальних перетворювачів ферозондових дефектоскопів та пристроїв компенсації полів перешкод. Доведено доцільність використання ферозондового методу як попереднього експрес-методу в процесі дефектоскопії деталей ХЧ РС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О22-082.1/9 +
Шифр НБУВ: РА353277

Рубрики:

      
8.

Жученко О. А. 
Математичне моделювання та оптимальне керування енергоємними технологічними процесами вуглеграфітового виробництва / О. А. Жученко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена розв'язанню актуальної науково-прикладної проблеми підвищення ефективності вуглеграфітового виробництва шляхом створення комп'ютерних систем оптимального керування його основними енергоємними технологічними процесами. Дослідження температурних полів основних енергоємних технологічних процесів вуглеграфітового виробництва на різних стадіях їх роботи дозволило визначити характерні температурні зони процесів, а також фактори, які у найбільшій мірі впливають на їх тепловий режим. Сформульована загальна задача оптимізації вуглеграфітового виробництва, декомпозиція якої визначила задачі керування окремими технологічними процесами з урахуванням технологічних обмежень кожного з них. Розроблені нові системи керування процесом прожарювання на основі методу керування з прогнозуючою моделлю, процесом формування з використанням запропонованої модифікації методу керування з ітеративним навчанням, процесом випалювання з урахуванням змінних технологічних обмежень та процесом графітування, яка забезпечує мінімізацію тривалості технологічного процесу при умові досягнення заданих показників якості готової продукції. Результати дослідження усіх запропонованих систем керування засвідчили їх високу ефективність.^UThe dissertation thesis contains the solution of the actual scientific and applied problem of the efficiency increase of the carbon-graphite production by means of developing computer systems of optimal control of the main energy-intensive technological processes of carbon-graphite production, which would meet modern requirements of resource and energy conservation. The production of graphitized items is complex, multi-stage and very energy-intensive. The system analysis of the technological complex of carbon-graphite production as a complex dynamic system was carried out. As a result of the analysis of all the technological complex components, technological processes are determined, the total energy consumption of which actually determines the energy consumption of the entire production. These technological processes include: calcination of carbonaceous materials in a mine-type furnace, formation of carbon products, their firing and graphitizing. It was executed a thorough study of temperature fields distribution of the technological processes under consideration at different operational stages. The results of this study demonstrated a significant temperature distribution in the working space of the technological apparatus, allowed to identify the zones with minimum and maximum temperatures, with a maximum temperature difference and the factors that influence the thermal conditions of the technological processes as well, which enables to consider these factors when developing control systems of technological processes. It is shown that the mathematical models of processes of calcining, forming, firing and graphitizing of carbon products, which for the thermal modes study of the corresponding technological processes of carbon-graphite production, require a considerable calculation time and, therefore, they cannot be used in their control systems in real time. The necessity of data simplification of the mathematical models is substantiated. It is introduced the concept of "operational" mathematical model of the technological process, being a simplified model that does not require long-term calculation and can be used in control systems of technological processes of carbon-graphite production. Based on the Fourier method, a method for simplifying mathematical models of objects with distributed parameters is developed, which includes the calculation of basis vectors and the model parametric identification. The algorithm for the basis-vectors calculation is proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Коротинський А. П. 
Автоматизація процесу керування багатокамерними печами випалювання вуглеграфітових виробів / А. П. Коротинський. — Б.м., 2020 — укp.

Виробництво вуглецевих виробів є надзвичайно ресурсо- та енергозатратним через значний вихід браку в кінцевій продукції та значної тривалості енергозатратного виробництва. Підвищення ефективності даного виробництва навіть на незначний рівень призводить до значних фінансових заощаджень, а тому є актуальною науково-практичною проблемою, особливо в сучасних умовах постійного зростання вартості енергоносіїв.На основі проведеного аналізу процесу випалювання встановлено ключову роль етапу «камера під вогнем як основної стадії з точки зору формування параметрів якості готової продукції і потенціалу для підвищення ефективності ресурсо- та енергозбереження процесу виробництва вуглеграфітових виробів в цілому.Підвищення ефективності процесу випалювання вуглецевих виробів базується на визначенні та реалізації у реальному часі оптимальних режимів роботи печі випалювання. Поставлена задача може бути розв'язана шляхом впровадження ефективних систем керування даним технологічним об'єктом на основі його математичної моделі. У зв'язку з цим, потребує розв'язання актуальне науково-практичне завдання розроблення системи оптимального керування процесом випалювання вуглецевих виробів, яка б відповідала сучасним вимогам ресурсо- та енергозбереження.Обґрунтовано застосування методу математичного моделювання, як фактично безальтернативного методу дослідження процесу випалювання, вуглеграфітового виробництва та сформульовані задачі даного дослідження.У результаті проведеного аналізу відомих на сьогоднішній день математичних моделей процесу випалювання та аналогічних йому процесів визначена модель, на основі якої ґрунтується подальше дослідження режимів роботи багатокамерної печі випалювання.Для математичного моделювання кампанії випалювання вуглецевих виробів реалізована математична модель в розподілених параметрах на основі усереднених по Рейнольдсу рівняння нерозривності, збереження кількості руху, транспорту хімічних компонентів реакції горіння, енергії в ентальпійному вигляді, турбулентної кінетичної енергії і швидкості її дисипації.Сформовано методику та порядок проведення досліджень впливу основних технологічних параметрів процесу випалювання вуглецевих виробів на проходження кампанії. Показано, що математична модель процесу випалювання вуглецевих виробів, яка була використана для дослідження режимів роботи даного технологічного об'єкту, потребує значного часу розрахунку – від декількох годин до декількох десятків годин – і тому не може бути використана у системах керування реального часу. Проведено аналіз відомих методів спрощення математичних моделей, наведено їх переваги та недоліки. На основі аналізу обґрунтовано доцільність використання методу, що базується на наближеному поданні точних розв'язків. Для побудови спрощеної математичної моделі процесу випалювання використовувався метод розділення змінних Фур'є. Розроблені спрощені математичні моделі для трьох режимів роботи камери випалювання – охолодження, нагрівання димовими газами та «камера під вогнем».Проведене дослідження точності та адекватності розроблених моделей показало їх високу ефективність. Аналіз існуючих на сьогоднішній день критеріїв якості готової продукції показав неможливість їх застосування як критеріїв готовності кінцевої продукції. У даній роботі запропоновано розглядати ентропію як критерій готовності продукції, базуючись на тому, що зміна стану вуглецевих матеріалів, які піддаються термічній обробці, супроводжується зміною їх термодинамічних властивостей.Проведений аналіз існуючих на сьогоднішній день систем керування процесом випалювання висвітлив переваги та недоліки запропонованих систем керування, а також показав, що основними складнощами при розробленні системи керування даним процесом є неврахування підсосу повітря, температури повітря, що йде на спалювання, інерційність процесу та його перерегулювання.Запропоновано шляхи для вирішення описаних складнощів, а саме: представлення об'єкта управління як послідовності зв'язаних між собою основних етапів кампанії випалювання, та доцільність використання MPC-керування. Проведено дослідження впливу горизонтів прогнозування та керування при розробці MPC-регуляторів.Для дослідження ефективності розробленої системи керування з MPC-регуляторгом проведено порівняння останньої з класичним ПІД-регулятором, налаштованим методом Циглера – Ніколса, та селективним ПІД-регулятором.Обґрунтовано доцільність синтезу системи керування на базі штучних нейронних мереж для вирішення задачі визначення ймовірності дефектів у заготовках. Вирішена задача обмеженості необхідних для навчання нейронної мережі даних шляхом застосування особливої структури – автоенкодера.В порівнянні з системою керування з класичним ПІД-регулятором, розроблена система забезпечує меншу витрату палива для досягнення продукції необхідної якості. Запропонований регулятор забезпечує менші перепади та прирости температур протягом всього процесу випалювання.^UCarbon production is extremely resource- and energy-intensive because of the significant shortage of output and the long duration of energy-consuming production. Increasing the efficiency of this production even to a small level leads to significant financial savings, and therefore is an urgent scientific and practical problem, especially in the current conditions of constant increase in the cost of energy.Increasing the efficiency of the carbon product baking process is based on identifying and implementing in real time the optimum operating modes of the furnace. This task can be solved by implementing effective control systems for this technological object based on its mathematical model. In this regard, the urgent scientific and practical task of developing a system of optimal control of the process of baking carbon products that meets the modern requirements of resource and energy conservation needs to be solved.The application of the mathematical modeling method as a virtually non-alternative method of investigation of the process of baking graphite production and the objectives of this study are substantiated.As a result of the analysis of the mathematical models of the baking process known to date, and similar processes, the model was used, on the basis of which further study of the modes of operation of the multi-chamber baking furnace is based.For mathematical modeling of the campaign of baking carbon products, a mathematical model in distributed parameters is implemented based on the Reinolds-averaged equation of continuity, conservation of the amount of motion, transport of chemical components of the combustion reaction, energy in enthalpy, turbulent kinetic energy and velocity of its energy.The methodology and procedure for conducting research into the influence of the main technological parameters of the carbon baking process on the campaign progress have been established. It has been shown that a mathematical model of the carbon-baking process used to investigate the modes of operation of a given technological object requires a considerable calculation time - from several hours to several tens of hours - and therefore cannot be used in real-time control systems. The known methods of simplification of mathematical models are analyzed, their advantages and disadvantages are given. Based on the analysis, it is reasonable to use a method based on the approximate representation of exact solutions. A Fourier variable method was used to construct a simplified mathematical model of the baking process. Simplified mathematical models have been developed for the three modes of operation of the chamber - cooling, heating with flue gases and "chamber under fire".The conducted study of the accuracy and adequacy of the developed models showed their high efficiency. An analysis of the existing quality criteria for finished products has shown that it is impossible to use them as the criteria for the finished product readiness. In this paper, it is proposed to consider entropy as a product readiness criterion, on the basis that the change in the state of carbonaceous materials undergoing heat treatment is accompanied by a change in their thermodynamic properties.The analysis of existing control systems of the baking process has revealed the advantages and disadvantages of the proposed control systems, and also showed that the main difficulties in the development of the control system of this process is the failure to take into account the air intake, combustion air temperature, inertia of the process and its overregulation.Ways to solve these difficulties are presented: presenting the control object as a sequence of related stages of the baking campaign, and the expediency of using MPC control. The influence of the horizons of forecasting and control during the development of MPC-controller is investigated.To study the effectiveness of the developed control system with the MPC controller, a comparison of the latter with a classical PID-controller, tuned by the Ziegler - Nichols method, and a selective PID-controller was performed. The feasibility of synthesis of control system based on artificial neural networks to solve the problem of determining the defect probability in the blanks is substantiated. The problem of limited necessity for training of neural network of data by application of special structure - autoencoder is solved.Compared to the control system with the classic PID-controller, the developed system provides less fuel consumption to achieve the products of the required quality. The proposed controller provides smaller variations and temperature increases throughout the baking process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Хібеба М. Г. 
Автоматизація процесу керування формуванням вуглецевих виробів / М. Г. Хібеба. — Б.м., 2021 — укp.

У сучасній промисловості виробництво вуглецевих виробів є важливим процесом, оскільки продукція даного виробництва широко використовується в різноманітних галузях промисловості, які нерозривно пов'язані з необхідністю використання електротермічних процесів. Зокрема, до таких виробництв відносяться підприємства чорної та кольорової металургії, машинобудування, хімічної промисловості та інші. Виробництво вуглеграфітової продукції складається з ряду технологічних процесів та операцій і характеризується значною ресурсо- та енергоємністю. В даній роботі був проведений аналіз технологічних особливостей процесу виробництва вуглецевих виробів, а також вимог до сировини, необхідної для виробництва та якісних показників кінцевої продукції. На основі аналізу отримано, що одним із визначальних технологічних процесів у виробництві виробів є процес формування вуглецевих виробів. Проаналізовано технологічні та конструкційні особливості даного процесу, виділено два основні етапи (підготовка та пресування). На основі проведеного аналізу встановлено ключову роль етапу пресування процесу формування як основної стадії з точки зору параметрів якості готової продукції і потенціалу для підвищення ефективності ресурсо- та енергозбереження процесу виробництва вуглеграфітових виробів в цілому. Для реалізації оптимальних режимів необхідно синтезувати ефективну систему керування процесом формування вуглецевих виробів, яка б враховувала технологічні вимоги до якості готової продукції, конструкційні особливості гідравлічного пресу з мундштуком та сучасні вимоги до ресурсо- та енергозбереження. Обґрунтовано застосування методу математичного моделювання як фактично безальтернативного методу дослідження процесу формування вуглецевих виробів та сформульовані задачі даного дослідження. У результаті проведеного аналізу відомих на сьогоднішній день математичних моделей процесу формування та аналогічних йому процесів екструзії в'язкопластичних матеріалів визначена модель, на основі якої ґрунтується подальше дослідження режимів підготовки та пресування. Сформовано задачі дослідження впливу основних технологічних параметрів процесу формування вуглецевих виробів на фізичні поля робочого простору та корпусу мундштука гідравлічного пресу. Розроблено методику та порядок проведення досліджень. Основну увагу при дослідженнях процесу формування вуглецевих виробів приділяється визначенню: розподілу температур по об'єму робочого простору та корпусу мундштука; впливу на температурні поля таких технологічних параметрів, як потужність струму, що подається на індуктори формувальної та калібрувальної зони мундштука, потужність струму на свічки для додаткового нагрівання та швидкість пресування; зміни температурних полів в залежності від початкової температури завантаженої електродної маси; динаміки температури в контрольних точках при різних технологічних режимах; впливу роботи нагрівачів на температури в різних зонах мундштука; порівнянню динаміки температур в залежності від етапу процесу (етап підготовки та пресування). В результаті досліджень, проведених за допомогою розробленої моделі, виявлено залежність температури в кожній зоні мундштука від зміни технологічних параметрів процесу, встановлено наявність значної інерційності деяких впливів. Визначено, що температура завантаженої маси має досить значний вплив на розподіл температур в усьому об'ємі робочого простору мундштука збільшення швидкості пресування негативно впливає на середню температуру електродної маси та збільшує градієнт температур від центральної частини робочого простору мундштука до його меж. Динаміка температури також сильно залежить від етапу технологічного процесу. Проведено аналіз методів спрощення математичних моделей, наведено переваги та недоліки їх застосування. На основі аналізу прийнято рішення використовувати метод розділення змінних Фур'є для побудови спрощеної математичної моделі процесу формування вуглецевих виробів. Розроблені спрощені математичні моделі для етапу підготовки та пресування. Для перевірки адекватності моделі були використані критерії Стьюдента та Фішера. На основі проведеного аналізу техніко-економічних показників, що можуть бути використані як критерії оптимальності у системі керування процесом формування вуглецевих виробів, обґрунтовано вибір найбільш доцільного показника - питомої собівартості експлуатаційних витрат. Сформульовано у математичному вигляді задачу керування даним процесом, яка включає у себе критерій оптимальності та обмеження, що накладаються на технологічні змінні процесу з урахуванням вимог до якості продукції, що виробляється. Запропоновано критерій для розрахунку якісних показників процесу формування вуглецевих виробів. Проведено пошук оптимальних налаштувань MPC-регулятору. Ефективність усіх розроблених систем керування підтверджена результатами проведених імітаційних моделювань.^UIn modern industry, the production of carbon products is an important process, because the products of this production are widely used in various industries, which are inextricably linked with the need to use electrothermal processes. In particular, such industries include enterprises of ferrous and nonferrous metallurgy, mechanical engineering, chemical industry and others. The production of carbon graphite products consists of a number of technological processes and operations and is characterized by significant resource and energy consumption. In this work, an analysis of the technological features of the process of production of carbon products, as well as the requirements for raw materials needed for production and quality indicators of the final product. Based on the analysis, it is obtained that one of the defining technological processes in the production of products is the process of forming carbon products. Technological and constructional features of this process are analyzed, two main stages (preparation and pressing) are allocated. Based on the analysis, the key role of the stage of pressing the molding process as the main stage in terms of quality parameters of finished products and the potential to increase the efficiency of resource and energy conservation of carbon production in general. To implement optimal modes, it is necessary to synthesize an effective control system for the formation of carbon products, which would take into account the technological requirements for the quality of finished products, design features of the hydraulic press with a mouthpiece and modern requirements for resource and energy saving. The application of the method of mathematical modeling as a virtually non-alternative method of research of the process of formation of carbon products is substantiated and the tasks of this research are formulated. As a result of the analysis of the mathematical models of the molding process known today and similar processes of extrusion of viscoplastic materials, the model is determined, on the basis of which further research of preparation and pressing modes is based. The tasks of research of influence of the basic technological parameters of process of formation of carbon products on physical fields of working space and the case of a mouthpiece of a hydraulic press are formed. The methodology and procedure for conducting research have been developed. The main attention in the study of the process of forming carbon products is paid to determining: the distribution of temperatures in the volume of the working space and the body of the mouthpiece; influence on temperature fields of such technological parameters as current power supplied to inductors of the forming and calibration zone of the mouthpiece, current power on spark plugs for additional heating and pressing speed; changes in temperature fields depending on the initial temperature of the loaded electrode mass; temperature dynamics at control points at different technological modes; the influence of heaters on the temperature in different areas of the mouthpiece; comparison of temperature dynamics depending on the stage of the process (stage of preparation and pressing). As a result of the researches carried out by means of the developed model, dependence of temperature in each zone of a mouthpiece on change of technological parameters of process is revealed, existence of considerable inertia of some influences is established. It is determined that the temperature of the loaded mass has a significant effect on the temperature distribution in the entire working space of the mouthpiece. The dynamics of temperature also strongly depends on the stage of the technological process. The analysis of methods of simplification of mathematical models is carried out, advantages and lacks of their application are resulted. Based on the analysis, it was decided to use the method of separation of Fourier variables to build a simplified mathematical model of the process of forming carbon products. Simplified mathematical models for the stage of preparation and pressing have been developed. Student's and Fisher's criteria were used to test the adequacy of the model. Based on the analysis of technical and economic indicators that can be used as criteria for optimality in the control system of the process of forming carbon products, the choice of the most appropriate indicator - the specific cost of operating costs. The problem of managing this process is formulated in mathematical form, which includes the criterion of optimality and limitations imposed on the technological variables of the process, taking into account the requirements for the quality of products. The criterion for calculation of qualitative indicators of process of formation of carbon products is offered. The search for the optimal settings of the MPC controller is performed. The efficiency of all developed control systems is confirmed by the results of simulations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Ситніков О. В. 
Моделювання та автоматичне керування тепловим режимом скловарної печі ванного типу: автореферат дис. ... к. т. н. : 05.13.07 / О. В. Ситніков. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація «Моделювання та автоматичне керування тепловим режимом скловарної печі ванного типу» присвячена розробці ресурсо- та енергоефективної системи керування виготовлення скломаси в регенеративній скловарній печі ванного типу. Актуальність роботи визначається особливістю варильної частини, а саме її значним споживання енергетичних ресурсів. Відповідно до сучасних світових тенденції енерго- та ресурсозбереження постало науково-технічне завдання вдосконалення даного технологічно процесу. Дисертаційна робота відображає основні дослідження, що направлені на математичне моделювання та синтез систем керування процесом виготовлення скломаси, також в роботі розроблені загальнотеоретичні положення, сукупність яких є новаторським рішенням наукової проблеми, що має важливе теоретичне і практичне значення. Впровадження розроблених рішень з моделювання скловарної печі та модифікація існуючих систем керування є значним внеском у подальший розвиток енерго- та ресурсозберігаючих рішень у скловарному виробництві. У роботі вперше сформовано модель регенеративної скловарної печі ванного типу з урахуванням технологічних особливостей апарату. Запропоновано алгоритм розрахунку апроксимуючої структури з використанням чебишевського наближення, як найбільш прийнятного методу для дробово-раціональної структури моделі. Для розробленої апроксимованої моделі використано спеціалізоване програмне забезпечення, що дозволяє побудувати температурне поле у вигляді температурного розподілу в конкретному перерізі печі. Вперше розроблено і досліджено систему автоматичного керування процесом виготовлення скломаси з використанням регулятора загального контуру. Для підтвердження отриманих результатів розрахунків і верифікації розроблених чисельних методів в роботі наведено експериментальні дані по моделюванню розробленої системи керування.^UThe dissertation "Modeling and automatic control of the thermal regime of a bath-type glass furnace" is devoted to the development of a resource- and energy-efficient control system for the production of glass mass in a regenerative bath-type glass furnace. The relevance of the work is determined by the peculiarity of the cooking part, namely its significant consumption of energy resources. In accordance with modern world trends in energy and resource conservation, the scientific and technical task of improving this technological process has arisen. The dissertation reflects the main research aimed at mathematical modeling and synthesis of control systems for the glass mass production process, and general theoretical provisions are developed in the work, the totality of which is an innovative solution to a scientific problem that has important theoretical and practical significance. The implementation of developed solutions for modeling the glass furnace and modification of existing control systems is a significant contribution to the further development of energy- and resource-saving solutions in glass production. In the work, for the first time, a model of a bath-type regenerative glass furnace was formed, taking into account the technological features of the device. An algorithm for calculating the approximating structure using the Chebyshev approximation is proposed as the most appropriate method for the fractional-rational structure of the model. For the developed approximate model, specialized software was used, which allows to build the temperature field in the form of temperature distribution in a specific section of the furnace. For the first time, a system of automatic control of the glass production process using a common circuit regulator was developed and researched. To confirm the obtained results of calculations and verification of the developed numerical methods, experimental data on the simulation of the developed control system are presented in the work.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Жученко С. В. 
Фінансування соціального та доступного житла в контексті досягнення цілей сталого розвитку: автореферат дис. ... д.філософ : 072 / С. В. Жученко. — Б.м., 2024 — укp.

Визначено, що більшість країн ЄС стикається з проблемою доступності житла, перенаселеності житла та фінансового навантаження, обумовленого загальними витратами на житло. Встановлено, що фінансування соціального і доступного житла є актуальним напрямком державної фінансової політики, проаналізовано основні її інструменти у сфері забезпечення соціального та доступного житла на прикладі країн ЄС. Виявлено сильні та слабкі сторони, можливості та загрози для будівництва доступного житла за допомогою SWOT-аналізу. Обґрунтовано необхідність вирішення дилеми між етичною стороною та бізнес-мотивацією при інвестуванні в соціальне та доступне житло. Виявлено домінуючі тенденції міжгалузевих досліджень, що знаходять своє вираження в межах чотирьох сформованих кластерів. При цьому звернено увагу на Цілі сталого розвитку, у тісному зв’язку з якими досліджується фінансування соціального і доступного житла, зокрема ЦСР 1 «Подолання бідності», ЦСР 3 «Міцне здоров’я і благополуччя», ЦСР4 «Якісна освіта», ЦСР8 «Гідна праця та економічне зростання» та ЦСР10 «Скорочення нерівності».В контексті досягнення ЦСР №8 проаналізовано причинний зв’язок, його характер і силу між економічним зростанням країни та бюджетними витратами на житло в межах соціального захисту та житлового розвитку. Кореляційний аналіз (Пірсона / Спірмена в залежності від попередніх результатів тесту Шапіро-Вілка) підтвердив зв’язок між бюджетними витратами на житло в межах соціального захисту та зростанням ВВП на душу населення в 22 з 27 країн ЄС, включаючи 14 країн із позитивною залежністю, переважно середньою силою та 1-річним лагом (або без часового лага). У свою чергу, взаємозв’язок між бюджетними витратами на розвиток житлового фонду у блоці витрат на житлово-комунальне господарство та зростанням ВВП на душу населення визначено у 26 із 27 країн вибірки, до яких входять 17 із позитивним напрямком, високим (8 країн) та середнім (9 країн) рівнем сили зв’язку та 1–2-річним відставанням. Використовуючи результати перевірки причинності зв’язків Грейнджера, державні соціальні витрати на житло впливають на зростання ВВП на душу населення в 14 країнах ЄС, а державні витрати на розвиток житла є причиною зростання ВВП на душу населення в 17 країнах ЄС. На основі побудови динамічної системної лінійної регресійної моделі оцінки панельних даних Ареллано–Бовера / Бланделла–Бонда з ймовірністю 91% визначено, що зростання бюджетних витрат на житловий розвиток в розрізі блоку витрат на житлово-комунальне господарство на 1% сприятиме зростанню ВВП на душу населення на 2,38% з часовим лагом 3 роки.Підтверджено та оцінено вплив іпотечного кредитування, пільгової оренди та бюджетних витрат на житло на рівень перенаселеності житла та резільєнтність населення до соціально-обумовлених хвороб в контексті досягнення Цілі сталого розвитку №3 на основі кореляційно-регресійного аналізу, урахування часових лагів та побудови системної динамічної моделі оцінювання панельних даних для 27 країн ЄС за 2012-2021 рр. з використанням методів Пірсона / Спірмена, моделі Ареллано–Бовера / Бланделла–Бонда, тесту Шапіро-Вілка і інструментів STATA 18. Зниження перенаселеності житла сприяє зниженню рівня смертності від розладів психіки та поведінки – у 59 %; туберкульозу – у 56%; СНІДу, вірусних гепатитів, діабету, пневмонії – у 44% країн ЄС. Зростання частки власників житла на умовах іпотеки або кредиту на житло сприяє зниженню рівня перенаселеності житла у 74 %; частки орендарів на пільгових умовах або безкоштовно – у 59 %; частки бюджетних видатків на розвиток житлового фонду в межах витрат на ЖКГ – у 56 %; частки бюджетних видатків на житло як напрямку соціального захисту – у 45 % країн ЄС. При цьому зростання частки власників житла на умовах іпотеки на 1 % сприятиме зниженню рівня перенаселення житла в середньому на 0,42 % з часовим лагом 3 роки (з ймовірністю 94%), частки орендарів на пільгових умовах або безкоштовно – на 0,75 % з часовим лагом 2 роки, частки бюджетних витрат на житловий розвиток – на 4,17 % з часовим лагом 2 роки. Натомість, зростання частки бюджетних видатків на житло як напрямку соціального захисту на 1% призводить до зростання рівня перенаселення житла в середньому на 1,51 % з часовим лагом 2 роки (з ймовірністю 81%).^UIt was determined that most EU countries face the problem of housing affordability, housing overcrowding and the financial burden caused by general housing costs. It was established that the financing of social and affordable housing is an actual direction of the state financial policy, its main tools in the field of providing social and affordable housing were analysed using the example of EU countries. Strengths and weaknesses, opportunities, and threats for the construction of affordable housing were identified using a SWOT analysis. The need to resolve the dilemma between the ethical side and business motivation when investing in social and affordable housing is substantiated.Dominant trends of interdisciplinary research, which are expressed within four formed clusters, have been identified. At the same time, attention is paid to the goals of sustainable development, in close connection with which the financing of social and affordable housing is being studied, in particular SDG 1 “Poverty reduction”, SDG 3 “Strong health and well-being”, SDG 4 “Quality education”, SDG 8 “Decent work and economic growth” and SDG10 “Reducing inequality”The causal relationship, its nature and strength between the country’s economic growth and budget expenditures on housing within the framework of social protection and housing development are analysed in the context of achieving SDG8. Correlation analysis (Pearson / Spearman, depending on the previous results of the Shapiro-Wilk test) confirmed the relationship between budgetary spending on housing within social protection and GDP growth per capita in 22 out of 27 EU countries, including 14 countries with positive dependence, mainly average strength and a 1-year lag (or without a time lag). In turn, the relationship between budget expenditures for the development of the housing stock in the block of expenditures for housing and utilities and the growth of GDP per capita was determined in 26 of the 27 countries of the sample, which include 17 with a positive direction, high (8 countries) and average (9 countries) level of connection strength and a 1–2-year lag. Using the results of the Granger causality test, public social spending on housing affects the growth of GDP per capita in 14 EU countries, and public spending on housing development is the cause of GDP growth per capita in 17 EU countries. Based on the construction of the Arellano–Bover / Blundell–Bond dynamic system linear regression model of panel data assessment, it was determined with a probability of 91% that a 1% increase in budget expenditures for housing development in the section of the housing and communal services expenditure block will contribute to the growth of GDP per capita by 2.38% with a time lag of 3 years.The impact of mortgage lending, subsidized rent, and budget housing costs on the level of housing overcrowding and the population’s resilience to socially determined diseases in the context of achieving SDG3 was confirmed and evaluated on the basis of correlation-regression analysis, taking into account time lags and building a system dynamic model for evaluating panel data for 27 EU countries for 2012-2021 using Pearson / Spearman methods, Arellano-Bover / Blundell-Bond model, Shapiro-Wilk test and STATA 18 tools. Reduction of housing overcrowding helps to reduce the mortality rate from mental and behavioural disorders – in 59%; tuberculosis – in 56%; AIDS, viral hepatitis, diabetes, pneumonia – in 44% of EU countries. The increase in the share of homeowners with a mortgage or home loan contributes to decrease in housing overcrowding in 74%; shares of tenants on preferential terms or free of charge – 59%; the share of budget expenditures for the development of the housing stock within the limits of housing and communal services expenditures – 56%; the share of budget expenditures on housing as a direction of social protection is in 45% of EU countries. At the same time, a 1% increase in the share of homeowners on mortgage terms will contribute to a decrease in the level of housing overcrowding by an average of 0.42% with a time lag of 3 years (with a probability of 94%), the share of tenants on preferential terms or free of charge – by 0.75% with a time lag of 2 years, the share of budget expenditures for housing development – by 4.17% with a time lag of 2 years. On the other hand, an increase in the share of budget expenditures on housing as a direction of social protection by 1% leads to an increase in the level of housing overcrowding by an average of 1.51% with a time lag of 2 years (with a probability of 81%).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського