Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (380)Книжкові видання та компакт-диски (343)Журнали та продовжувані видання (71)
Пошуковий запит: (<.>A=КОЦУР$<.>+<.>A=АНАТОЛІЙ$<.>+<.>A=ПЕТРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Петрович Р.Й. 
Агрегативно-ітеративні алгоритми для лінійних рівнянь з обмеженими операторами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.07 / Р.Й. Петрович ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 19 с. — укp.

В дисертації побудовані і досліджені ітераційні алгоритми для лінійних рівнянь в скінченновимірному і банаховому просторах, названі багатократними агрегативно-ітеративними алгоритмами. Запропоновані агрегативно-ітеративні аналоги деяких числових методів, зокрема методу послідовної верхньої релаксації, методу найшвидшого спуску, чебишовського ітераційного методу, методу простих ітерацій. Отримані умови збіжності і оцінки похибок досліджених методів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.161.1,022

Рубрики:

      
2.

Коцур В. В. 
Етнополітичний конфлікт у Придністров'ї в контексті українсько-молдовських міждержавних відносин: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.05 / В. В. Коцур ; НАН України, Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Визначено причини конфліктогенності та геополітичне значення Придніпровського регіону Молдови в постбіполярній геополітичній системі. З'ясовано етнополітичну специфіку та сутність конфлікту в Придністров'ї, історичні умови, причини та фактори його виникнення, вплив на українсько-молдовські та інші міждержавні відносини, а також потенціал цих відносин у врегулюванні конфлікту. Проаналізовано позиції учасників конфлікту та "третіх" сторін, зацікавлених у деконфліктизації етнополітичної ситуації в регіоні. Доведено, що етнополітичний конфлікт у Придністров'ї продукує загрози національній безпеці Молдови та України, а також стабільності в усій Центрально-Східній Європі. Висвітлено досвід українсько-молдовсього співробітництва у вирішенні питань нормалізації суспільних відносин у регіоні на принципах забезпечення територіальної цілісності та державного суверенітету Республіки Молдова. Обгрунтовано авторську періодизацію, проаналізовано інтереси, можливості та ресурси політики України щодо врегулювання Придністровського конфлікту. Сформульовано пропозиції, врахування яких, на думку автора, сприятиме мінімізації суспільних загроз, пов'язаних з етнополітичним кофліктом у Придністров'ї, та формуватиме необхідні передумови досягнення євроінтеграційних цілей України та Молдови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф51(4МОЛ5) + Ф4(4УКР),9(4МОЛ)
Шифр НБУВ: РА381679 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Коцур А.П. 
Ідея державності в історичній думці та суспільно-політичному житті України кінця XVIII - початку XX ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.06 / А.П. Коцур ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 35 с. — укp.

Всебічно проаналізовано специфіку національного відродження в контексті суспільно-політичного життя України та місце в ньому української ідеї. Значну увагу приділено відображенню проблеми української державності в історичних дослідженнях, стану інтелектуально-духовної еліти України, наукових центрів українознавства. Охарактеризовано народницький, консервативний, національно-державницький напрями в історичній та суспільно-політичній думці України. Визначено оцінку ідеї державності у програмах і діяльності національно-демократичних об'єднань і політичних партій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)4/5 + Т1(4УКР)4/5
Шифр НБУВ: РА312534 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Петрович 
Історична топографія міста Володимира X - XVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.В. Петрович ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Досліджено історичну топографію одного з найдавніших і найбільших міст Волині - Володимира Х - ХVIII ст. На основі проаналізованих матеріалів з'ясовано основні етапи розвитку міста, наведено характеристику оборонних укріплень та цитаделей, окремих соціально-топографічних частин міста та пам'яток культової архітектури. Висвітлено деякі питання історичної демографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ВОЛ)4-22 Володимир +
Шифр НБУВ: РА326540

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Петрович В.В. 
Корекція сагітального профілю постави дітей молодшого шкільного віку засобами фітбол-гімнастики: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / В.В. Петрович ; Львів. держ. ун-т фіз. культури. — Л., 2010. — 19 с. — укp.

Вперше розроблено програму корекції сагітального профілю постави дітей молодшого шкільного віку засобами фітбол-гімнастики, специфічними ознаками якої є організація корекційних заходів з урахуванням особливостей функціональних порушень опорно-рухового апарату та рухової сфери молодших школярів і послідовність вирішення завдань фізичного удосконалення. Уточнено наукові уявлення про особливості формування сагітального профілю постави тіла дітей молодшого шкільного віку. Вперше визначено показники гоніометрії тіла дітей молодшого шкільного віку, що мають порушення постави, які дозволяють за допомогою фізичних вправ різної біомеханічної спрямованості вибірково впливати на порушення просторової організації біоланок тіла школярів. Розроблено спеціальні нормативні шкали оцінювання для контролю й оцінювання процесу формування сагітального профілю постави школярів. Проведено дослідження фізичного розвитку та моторики дітей молодшого шкільного віку Волині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.491 + Ч516.517 +
Шифр НБУВ: РА370003 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Коцур Л.Д. 
Недіагностована бронхіальна астма у дітей: поширеність, клінічні та фармакоекономічні аспекти: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.27 / Л.Д. Коцур ; Нац. ін-т фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України. — К., 2010. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.202
Шифр НБУВ: РА372565 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Коцур Г.Г. 
Нова економічна політика в Україні: історіографія: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Г.Г. Коцур ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено періодизацію основних етапів вивчення нової економічної політики в Україні. Проаналізовано існуючі в історіографії парадигми щодо розробки різних питань непу. Розкрито стан наукового дослідження основних аспектів нової економічної політики: причини запровадження, формування концепції непу та її суть, хід, особливості реалізації, періодизацію, обумовленість зростання непу. Розглянуто вплив політичної кон'юнктури тоталітарного режиму на проблематику, зміст, рівень та об'єктивність досліджень з історії непу в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У03(4УКР)613.00-18
Шифр НБУВ: РА316448 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Коцур А.С. 
Формування і реалізація регіональної соціальної політики збереження і розвитку трудового потенціалу: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / А.С. Коцур ; Рада по вивч. продуктив. сил України НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вдосконалено сутність поняття "трудовий потенціал", його збереження та розвитку. Запропоновано визначення поняття "регіональна соціальна політика збереження та розвитку трудового потенціалу". Визначено можливості застосування досвіду зарубіжних країн щодо формування та реалізації регіональної політики у сфері збереження та розвитку трудового потенціалу. Висвітлено науково-методичні підходи до оцінювання сучасних тенденцій збереження та розвитку трудового потенціалу. Проаналізовано сучасний стан збереження та розвитку трудового потенціалу та визначено особливості соціальної політики у даному напрямку на регіональному рівні. Розроблено пріоритетні напрямки реалізації регіональної соціальної політики збереження та розвитку трудового потенціалу. Запропоновано концептуальні підходи до вироблення регіональних соціальних програм збереження та розвитку трудового потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С73(4УКР)64 + У049(4УКР)685 + У9(4УКР)240
Шифр НБУВ: РА374216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Петрович С. Д. 
Формування професійної компетентності у майбутніх фахівців з обчислювальної техніки в процесі вивчення спеціальних дисциплін в технічних коледжах: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / С. Д. Петрович ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М. Коцюбинського. — Вінниця, 2011. — 20 с.: табл., рис. — укp.

Розроблено й обгрунтовано організаційно-педагогічні умови підвищення професійної компетентності майбутніх фахівців з обчислювальної техніки. Побудовано модель формування такої компетентності у процесі вивчення спеціальних дисциплін у технічних коледжах засобами інформаційно-комунікаційних технологій. Визначено компоненти, критерії та рівні сформованості професійної компетентності майбутніх фахівців з обчислювальної техніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970 р(4УКР)2
Шифр НБУВ: РА385046 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Коцур С. Г. 
Підготовка вчителів іноземних мов в університетах Австрії / С. Г. Коцур. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі підготовки вчителів іноземних мов в університетах Австрії. У роботі розглянуто сутність поняття «професійна підготовка вчителів іноземних мов», визначено її різновиди; виділено компетентності, якими повинен опанувати майбутній учитель за цим фахом. Визначено специфічні ознаки професійної підготовки вчителів іноземних мов, сучасні тенденції до їх іншомовної підготовки. Розглянуто питання особливостей університетської освіти та можливостей її модернізації у ХХІ ст. Висвітлено основні напрями сучасної освітньої політики Австрії. Розглянуто освітні програми підготовки майбутніх учителів іноземних мов, що охоплюють загальну освіту, професійну освіту та інтегровані педагогічно-практичні заняття. Охарактеризовано форми, методи і технології організації навчання вчителів іноземних мов в університетах Австрії. Здійснено порівняльний аналіз університетської підготовки вчителів іноземних мов в Австрії та Україні, визначено її спільні та відмінні риси; розроблено модель підготовки вчителів іноземної мови в університетах України на основі австрійського досвіду. Виділено, охарактеризовано й експери¬ментально впроваджено основні шляхи модернізації підготовки вчителів іноземної мови в університетах України на основі австрійського досвіду.^UThis dissertation deals with the comparative research of the teacher training programs in Austria. This dissertation deals with the notion of «professional training of future teachers of the foreign languages» and its varieties. The author has highlighted the competences which every future teacher of foreign languages should have. Moreover, the peculiarities of the professional training of foreign language teachers have been elaborated. The issues and peculiarities of university education and its ways of modernization have been discussed as well. We have also defined the central tendencies of the modern educational policy in Austria. Up until now, there have been 23 public and 11 private universities, and 23 professional colleges in Austria. Austrian universities allow obtaining a bachelor degree (six or eight semesters and from 180 to 240 ECTS) and a master degree (around four semesters and from 60 to 120 ECTS). Teacher training programs in Austria require two subjects that a future teacher is planning to teach. Language teachers can opt for teaching two foreign languages or a foreign language and another subject. These programs consist of general pedagogical education, professional education, and pedagogical internship. All the courses at Austrian universities vary by the type, structure, and requirements of the course: for example, there are lectures, proseminars, seminars, practical courses, excursions, internship, trans-subject projects, etc. The main focus of the teacher training programs in Austria is on the individual approach. The essential means of the individual approach at the Austrian universities are the audio texts, written and oral performance, and the ability to solve communicative-situational tasks. Among the modern methods of education, only a few of them are in priority such as creating, role-playing, educational games, and teaching. Among modern technologies, mixed learning, problem-based learning, and project-based learning are of high demand. The comparative analysis of the university education of the future teachers of foreign languages in Austria and Ukraine; their similarities and discrepancies have been defined. The model of the teacher training program based on Austrian educational experience has been elaborated, taking into consideration Ukrainian system of education, the goal, methods, structural principles. It has been proved that all the elements are interconnected and can form the complex system of pedagogical programs improvement in Ukraine, basing on Austrian experience. We have characterized and emphasized the main ways of modernization of the training programs of future teachers of foreign languages in Ukrainian universities. First, improvement of curriculum, methods of professional training, a workplace before/after graduation from a university, implementation of the dual education can considerably enhance the teacher training programs. Second, expansion of the internship in the European countries and an introduction of the one-year pedagogical internship at the university can help to gain a pedagogical experience.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Безверхня Ю. С. 
Вдосконалення підходів визначення параметрів тролейних шинопроводів систем цехового електропостачання з нелінійними навантаженнями / Ю. С. Безверхня. — Б.м., 2022 — укp.

Об'єкт дослідження – електромагнітні процеси в тролейних шинопроводах систем цехового електропостачання в умовах впливу гармонійних складових струму навантаження.Предмет дослідження – електромагнітні параметри тролейних шинопроводів систем цехового електропостачання при нелінійному навантаженні.Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуального науково-прикладного завдання, спрямованого на вдосконалення підходів моделювання електромагнітних процесів і підвищення точності визначення параметрів тролейного шинопровода з врахуванням впливу гармонійних складових струму навантаження.^UObject of research are electromagnetic processes in trolley busbars of shop power supply systems effected by harmonic components of load current.Subject of research are electromagnetic parameters of trolley busbars of shop power supply systems effected by nonlinear loads.The dissertation work is devoted to the decision of the actual scientific and applied problem directed on improvement of approaches of modeling of electromagnetic processes and increase of accuracy of definition of parameters of a trolley busbar taking into account influence of harmonic components of loading current.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Новородовська Н. О. 
Мовна політика в УРСР (1960 – 1980-х рр.): соціокультурний вимір: автореферат дис. ... д.філософ : 032 / Н. О. Новородовська. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі досліджено особливості реалізації мовної політики в УРСР упродовж 1960 – 1980-х рр. у вітчизняній і зарубіжній історіографії, розкрито вплив русифікації на соціокультурне життя та ідентичність населення, здійснено аналіз законодавчої і нормативно-правової бази, яка врегульовувала мовне питання.Актуальність теми дисертаційного дослідження зумовлена переосмисленням багатьох історичних фактів минулих років з огляду на специфіку сучасного етапу розвитку України. Завдяки відкритому доступу до раніше засекречених архівних документів з’явилася необхідність у детальнішому та ґрунтовнішому вивченні чинників, які сприяли впровадженню російської мови в усі сфери українського соціуму.Радянська мовна політика 1960 – 1980-х рр. зумовлювала зміну ідентичності населення України, її гібридизацію чи повноцінну асиміляцію та суттєво вплинула на сучасні етнонаціональні й мовні процеси. Ця політика була прихована в низці негласних вказівок, завданням яких було змішування націй, а також тотальна русифікація суспільства. До того ж низка нормативних актів лише засвідчувала наміри компартійного керівництва русифікувати українське суспільство. Наслідки цієї політики відчутні й нині.Дослідження русифікації стало одним із важливих об’єктів наукового пошуку істориків у 1990-х – на початку 2000-х рр. Учені, застосовуючи критичний підхід, переосмислювали радянську мовну й національну політику і надали власну оцінку зазначеному явищу. Із цієї проблематики частина питань все ж лишається відкритою, особливо стосовно впливу русифікації на національну ідентичність населення радянської України в регіональному розрізі, а також на соціокультурне життя суспільства та зміну світоглядних орієнтирів. Сучасні події актуалізували цю тематику, оскільки мовне питання було ключовим в обґрунтуванні російської агресії кремлівськими пропагандистами.Детальне вивчення мовного питання в 1960 – 1980-х рр. у соціокультурному вимірі важливе для розуміння сучасних проблем української єдності. У цей період відбулося формування нового денаціоналізованого покоління, яке не сприймало української самобутності й усвідомлювало себе частиною радянського суспільства чи росіянами. Це сприяло маргіналізації певних прошарків населення. Сьогодні важливо зрозуміти ці процеси, віднайти причиново-наслідкові зв’язки із сучасністю і сформувати концептуальні засади збалансованої мовної політики.Наукова новизна. Дисертаційна робота є першим дослідженням, у якому завдяки комплексному міждисциплінарному підходу здійснено спробу з’ясувати тенденції зміни ідентичності населення під впливом радянської політики русифікації в 1960 – 1980-х рр. Презентовано переосмислення наслідків мовних процесів періоду застою для сучасного українського державотворення.У результаті здійсненого дослідження вперше:- на основі міждисциплінарного підходу з’ясовано взаємозв’язок між русифікацією суспільства і зміною національної ідентичності чи її гібридизацією;- виявлено місце російської мови у зміні світогляду і формуванні пропагандистських матеріалів у ЗМІ;- детально проаналізовано нові дослідження зарубіжних науковців, присвячені русифікації та асиміляції, і введено результати їхніх праць до сучасного дискурсу із цієї проблематики.Доповнено:- наявні результати досліджень щодо наслідків радянської мовної політики для сучасного державотворення України;- твердження вітчизняних науковців щодо способів і методів русифікації суспільства;- наукове осмислення ідеологічної ролі російської мови у процесах формування єдиної спільності – «радянського народу», а також висновки науковців щодо місця інших мов у радянському суспільстві.Набули подальшого розвитку:- дослідження радянської національної політики та етнонаціональних відносин у другій половині ХХ ст.;- оцінкові положення щодо становища української мови в радянських реаліях періоду застою;- вивчення етнонаціональних і мовних процесів минулого, їхні тенденції розвитку під впливом адміністративно-командної системи управління;- історичні особливості соціокультурного життя в умовах панування радянського авторитарного режиму.^UThe thesis examines the peculiarities of language policy implementation in the Ukrainian SSR during the 1960’s and 1980’s in domestic and foreign historiography, reveals the influence of russification on the sociocultural life and identity of the population, and analyzes the legislative and regulatory framework that regulated the language issue.The relevance of the topic of the thesis research is due to the rethinking of many historical facts of the past years in view of the specifics of the current stage of development of Ukraine. Thanks to open access to previously classified archival documents, the need for a more detailed and thorough study of the factors that contributed to the introduction of the Russian language into all spheres of Ukrainiansociety has emerged.The Soviet language policy of the 1960’s – 1980’s led to a change in the identity of the population of Ukraine, its hybridization or full assimilation, and significantly influenced modern ethno-national and linguistic processes. This policy was hidden in a series of unspoken instructions, the task of which was the mixing of nations, as well as the total russification of society. In addition, a number of normative acts only confirmed the intentions of the Communist Party leadership to russify Ukrainian society. The consequences of this policy are still felt today.The study of russification became one of the important objects of scientific research among historians in the 1990’s and early 2000’s. Scientists, applying a critical approach, rethought the Soviet language and national policy and gave their own assessment of the phenomenon. From this issue, some questions still remain open, especially regarding the influence of Russification on the national identity of the population of Soviet Ukraine in a regional section, as well as on the socio-cultural life of the society and the change in worldview orientations. Modern events haveactualized this topic, as the language issue was key in the justification of Russian aggression by Kremlin propagandists.A detailed study of the language issue in the 1960’s – 1980’s in the sociocultural dimension is important for understanding the modern problems of Ukrainian unity. During this period, the formation of a new denationalized generation took place, which did not perceive Ukrainian identity and was aware of itself as a part of Soviet society or as Russians. This contributed to the marginalization of certain strata of the population. Today, it is important to understand these processes, to find cause-and-effect relationships with modernity, and to form the conceptual foundations of a balanced language policy.Scientific novelty. The thesis is the first study in which, thanks to a complex interdisciplinary approach, an attempt was made to find out the trends of the population's identity change under the influence of the Soviet policy of russification in the 1960’s – 1980’s. A rethinking of the consequences of the language processes of the period of stagnation for modern Ukrainian state-building is presented.As a result of the conducted research, for the first time: on the basis of an interdisciplinary approach, the relationship between the russification of society and the change of national identity or its hybridization is clarified; the role of the Russian language in the change of worldview and formation of propaganda materials in mass media was revealed; new studies of foreign scientists devoted to russification and assimilation were analyzed in detail, and the results of their works were introduced into the modern discourse on this issue.Supplemented: available research results on the consequences of the Soviet language policy for the modern state formation of Ukraine; statements of domestic scientists regarding ways and methods of russification of society; scientific understanding of the ideological role of the Russian language in the processes of formation of a single community - the “Soviet people”, as well as the conclusions of scientists regarding the place of other languages in Soviet society.Acquired further development: research of Soviet national policy and ethno-national relations in the second half of the 20th century; evaluation provisions regarding the position of the Ukrainian language in the Soviet realities of the period of stagnation; study of ethno-national and linguistic processes of the past, their development trends under the influence of the administrative-command management system; historical features of socio-cultural life under the rule of the Soviet authoritarian regime.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Сафар’янс Г. В. 
Професор І.М. Єремеєв (1887-1957 рр.): наукова, педагогічна та організаційна діяльність: автореферат дис. ... д.філософ : 032 / Г. В. Сафар’янс. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі на основі комплексу репрезентативних джерел та сучасних теоретико-методологічних засад досліджено творчу спадщину відомого вченого та популяризатора науки й освіти професора Івана Максимовича Єремеєва (1887-1957 рр.). Відображено його життєвий шлях, формування наукового світогляду, педагогічну, просвітницьку, методичну, організаційну, наукову діяльність та внесок у розвиток вітчизняної селекції та насінництва.Актуальність дослідження. На сучасному етапі розвитку української держави, в умовах проведення соціально-економічних реформ, перед істориками-аграрниками постає нагальна необхідність дослідити життєвий і творчий шлях видатних учених, об’єктивно оцінити їх внесок у становлення та розвиток сільськогосподарської науки та практики. В українській історіографії недостатньо наукових праць, у яких би на широкому фактичному матеріалі розкривалися творчі здобутки вітчизняних учених. Внесок окремих постатей в історію науки довгий час замовчувався, або ж узагалі не розглядався. До блискучої плеяди видатних учених у галузі селекції та рослинництва належить професор Іван Максимович Єремеєв. Вивчаючи наукову спадщину видатного вченого-селекціонера, ми водночас розширюємо та поглиблюємо окремі аспекти розвитку аграрних наук, персоніфікуємо науковий простір видатними особистостями ХХ ст.Нині стає актуальним вивчення наукового доробку визначного селекціонера, що присвятив усе своє життя створенню нових сортів озимої та ярої пшениці, вівса, інших польових культур. Для стабільного розвитку аграрного сектора економіки та забезпечення економічної незалежності нашої держави винятково важливе значення має науково обґрунтована сортова політика, в зв’язку з чим особливої актуальності набуває підвищення ефективності селекції та насінництва.Однак вагомий персональний внесок відомого вченого в розвиток української аграрної науки недостатньо вивчений. До сьогодні не існує ґрунтовного дослідження, в якому б комплексно відображався життєвий шлях і науково-професійна діяльність ученого в розвитку вітчизняної селекції. У зв’язку з цим поява такої праці поповнить скарбницю історичного досвіду, дасть змогу визначити пріоритетні напрями подальшого розвитку вітчизняної науки і техніки.Наукова новизна одержаних результатів полягає в постановці та розробці актуальної теми, яка на сьогодні в історичній науці всебічно й об'єктивно не розкрита.У дисертації вперше в українській історіографії на основі різнопланових за змістом і походженням джерел комплексно проаналізовано життєвий шлях та наукову діяльність професора І. М. Єремеєва; наведено й конкретизовано маловідомі факти з життя та діяльності вченого, які раніше не були оприлюднені в наукових розвідках; з’ясовано основні чинники, що впливали на процес формування наукового світогляду І. М. Єремеєва; розроблено періодизацію життя та наукової діяльності вченого, що сприяло поетапному відтворенню його ролі в розвитку селекційної науки; проаналізовано наукові праці І. М. Єремеєва, що дало змогу значно поглибити знання про подальший розвиток вітчизняної селекційної науки.У ході дослідження удосконалено бібліографію наукових праць ученого та впорядковано літературу про нього на основі вивчення наукової спадщини вченого; джерелознавчу базу за рахунок уведення до наукового обігу нових та маловідомих архівних матеріалів про І. М. Єремеєва, що дали можливість об’єктивно проаналізувати життя і творчість ученого. Набув подальшого розвитку напрям наукової роботи з відтворення життєвого шляху та наукової діяльності вітчизняних учених-селекціонерів.Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що матеріали дослідження можуть бути використані при подальшій розробці окресленої теми. Фактичний матеріал, узагальнення та висновки дисертаційного дослідження, введені в науковий обіг документи й матеріали, суттєво доповнюють і розширюють сучасні знання з історії розвитку селекційної науки в Україні в кінці XIX – першій половині XX ст.^UThe dissertation examines the creative legacy of the famous scientist and popularizer of science and education, Professor Ivan Maksymovych Yeremeyev (1887-1957), based on a complex of representative sources and modern theoretical and methodological foundations. There are reflected his life path, the formation of his scientific outlook, pedagogical, educational, methodical, organizational, scientific activity and contribution to the development of domestic breeding and seed production.Relevance of research. At the current stage of the development of the Ukrainian state, in the conditions of socio-economic reforms, agricultural historians have an urgent need to investigate the life and creative path of outstanding scientists, to objectively assess their contribution to the formation and development of agricultural science and practice., There are not enough scientific works in Ukrainian historiography, which would reveal the creative achievements of domestic scientists based on extensive factual material. The contribution of individual figures to the history of science was kept silent for a long time, or wasn’t considered at all.Professor Ivan Maksymovych Yeremeyev belongs to the brilliant pleiad of outstanding scientists in the field of breeding and plant breeding. We expand and deepen certain aspects of the development of agrarian sciences by studying the scientific heritage of an outstanding scientist-breeder, as well we personify the scientific space with outstanding personalities of the 20th century.Nowadays, it is becoming relevant to study the scientific products of the decisive breeder, who devoted his whole life to the creation of new varieties of winter and spring wheat, oats, and other field crops. A scientifically based varietal policy is extremely important for the stable development of the agrarian sector of the economy and ensuring the economic independence of our country, which is why increasing the efficiency of selection and seed production becomes especially important. Consequently, it becomes especially relevant increasing the efficiency of selection and seed production.However, it is not sufficiently studied the important personal contribution of the famous scientist to the development of Ukrainian agricultural science. To date, there is no thorough study that would comprehensively reflect the life path and scientific and professional activity of a scientist in the development of domestic breeding. In this regard, the appearance of such a work will replenish the treasury of historical experience, will make it possible to determine priority directions for the further development of domestic science and technology.The scientific novelty of the obtained results bases on the formulation and development of an actual topic, which has not been comprehensively and objectively disclosed in historical science today.In the dissertation, for the first time in Ukrainian historiography, it is analyzed comprehensively the life path and scientific activity of Professor I. M. Yeremeyev on the basis of diverse sources in terms of content and origin; there are listed and specified little-known facts from the scientist’s life and activities, which were not previously published in scientific intelligence; there were clarified the main factors influencing the process of formation of I.M. Yeremeyev’s scientific ideology; it was developed the periodization of the scientist’s life and scientific activity, which contributed to the gradual reproduction of his role in the development of breeding science; there were analyzed the scientific works of I. M. Yeremeyev, that made it possible to significantly deepen knowledge about the further development of domestic breeding science.In the course of the research, the bibliography of the scientist’s scientific works was improved and the literature about him was organized based on the study of his scientific heritage; as well as a source knowledge base due to the introduction into scientific circulation of new and little-known archival materials about I.M. Yeremeyev, which made it possible to objectively analyze the scientist’s life and work.The direction of scientific work on the reproduction of the life path and scientific activity of domestic breeder-scientists acquired further development.The practical significance of the obtained results is that the research materials can be used in the further development of the outlined topic. Factual material, generalizations and conclusions of the dissertation research, documents and materials introduced into scientific circulation supplement significantly and expand modern knowledge on the history of the development of breeding science in Ukraine at the end of XIX - the first half of XX centuries.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського