Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (297)Книжкові видання та компакт-диски (248)Журнали та продовжувані видання (27)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛОТОЦЬК$<.>+<.>A=ДУДИК$<.>+<.>A=УЛЯН$<.>+<.>A=БОГДАНІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
Категорія: Будівництво   
1.

Лотоцький Ю.Л. 
Акустико-емісійна оцінка ранніх стадій розвитку тріщин у бетоні та залізобетоні: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.10 / Ю.Л. Лотоцький ; НАН України. Фіз.-мех. ін-т ім. Г.В.Карпенка. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Створено описову модель акустико-емісійного виявлення зародження та розвитку ранніх стадій руйнування бетону та залізобетону під впливом різних фізико-хімічних чинників і показано можливість їх оцінювання за параметрами сигналів акустичної емісії (АЕ), що дозволило побудувати логічно завершену схему закономірностей та послідовності впливу зазначених чинників на виникнення тріщиноподібних дефектів у бетоні та залізобетоні. Розкрито механізми їх подальшого розвитку, зокрема, під дією механічних факторів. Показано, що ці процеси взаємопов'язані з генеруваннями пружних хвиль АЕ. На підставі результатів математичного моделювання розподілу напружень на жорсткому включенні, розташованому у пружній цементній матриці, показано, що внаслідок відмінностей у їх жорсткості під дією зовнішнього навантаження відбувається утворення тріщин шляхом відшарування цементного каменя по поверхні включення. Проведено експериментальну перевірку одержаних результатів і показано, що інтенсивність утворення й еквівалентна площа таких дефектів залежать від орієнтації включення у цементній матриці та його форми. Це дало змогу виявити природу початку руйнування бетонних і залізобетонних композитних структур елементів будівельних конструкцій під час їх АЕ-діагностування. Завдяки експериментальним дослідженням одержано кількісні параметри сигналів АЕ за умов початкових стадій руйнування цементного каменю, відшарування гравійного чи щебеневого заповнювачів, а також арматури від бетонної матриці для найпоширеніших типів бетону та залізобетону за розробленими методиками. Установлено значення коефіцієнтів заникання пружних хвиль АЕ під час їх поширення у бетонах і залізобетонах різних типів. Це дозволило створити якісно нову методику АЕ-діагностування стану будівельних елементів конструкцій. Запропоновано теоретико-експериментальний метод, який дозволяє оцінити кількісні параметри сигналів АЕ під час моменту старту та субкритичного розвитку макротріщин у бетоні та залізобетоні на ранній стадії руйнування, що сприяє розвитку засад сучасної методології АЕ-діагностування. Запропоновано нові науково обгрунтовані алгоритми оптимізації встановлення п'єзоперетворювачів АЕ на об'єкті контролю, а також рекомендації щодо АЕ-діагностування великогабаритних елементів конструкцій з даних матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н53-082.05 +
Шифр НБУВ: РА356587

Рубрики:

      
2.

Лотоцька-Дудик У.Б. 
Гігієнічна оцінка паливних шлаків як фільтрувального матеріалу станцій водоочищення: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / У.Б. Лотоцька-Дудик ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2004. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено гігієнічну оцінку та обгрунтовано можливості застосування паливних шлаків Бурштинської, Придніпровської, Луганської та Змієвської ДРЕС як фільтрувального завантаження швидких фільтрів станцій водоочищення. Установлено відсутність змін органолептичних, фізико-хімічних, альгологічних та радіологічних показників якості води, що контактувала зі зразками досліджуваних матеріалів. Виявлено, що міграція неорганічних компонентів зі шлаків у воду не перевищувала гігієнічних рівнів та не було зареєстровано ефект потенціювання за коефіцієнтом комбінованої дії для речовин з однаковою лімітувальною ознакою шкідливості й класом токсичності та для речовин односпрямованої дії. Доведено, що досліджувані фільтрувальні матеріали не впливають на розвиток, розмноження та тривале виживання мікроорганізмів. Паливні шлаки не знижують ефективність хлорування води та не перешкоджають знезараженню фільтрів водоочисних станцій. Розраховано та експериментально доведено, що довготривале споживання води, яка контактувала з паливними шлаками, не призводить до розвитку патологічних змін в організмі теплокровних тварин і біологічних тест-об'єктів. Показано, що за умов використання паливних шлаків завдяки їх фільтрувальним властивостям покращуються органолептичні показники якості води та процеси сорбції бактеріального забруднення є більш ефективними.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.5 +
Шифр НБУВ: РА328905

Рубрики:

      
3.

Лотоцька М.Р. 
Моделювання розвитку просторової структури ринку: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.11 / М.Р. Лотоцька ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Розроблено концепцію моделювання розвитку просторової структури ринку, побудовану на моделях дифузії ринкового продукту, яка дозволяє знизити невизначеність на рівні структури та математичної формалізації, а також спрогнозувати тенденції розвитку окремих суб'єктів господарювання. На підстаі розробленої моделі дифузії ринкового продукту з урахуванням конкретних чинників, процесів адаптації, субституції та стохастичних процесів розвитку просторової структури проведено прогноз загального обсягу реалізованої промислової продукції у регіонах України у короткостроковій перспективі. Розглянуто моделі дослідження просторової структури ринку з використанням гравітаційних моделей, реалізація яких дозволяє визначити простори домінування окремих регіонів з урахуванням видатків споживачів. Проведено аналіз ефектів конкуренції, товарної структури, просторової структури та попиту як в системі окремих продуктів, так і в ринковій системі в цілому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421 в611 +
Шифр НБУВ: РА368750

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Лотоцька О.Л. 
Новелістика О.Генрі й українська література: рецепція і типологія: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.05 / О.Л. Лотоцька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Проаналізовано, що порівняльно-типологічний аналіз викладової манери новел О. Генрі та прозових текстів В. Підмогильного, О. Вишні, О. Слісаренка, А. Любченка проведено в контексті наратології (теорії оповіді). Простежено еволюцію інтерпретації творів західного новеліста засобами української мови шляхом компаративного зіставлення першотвору та його різночасових українських відповідників, з'ясовано значення перекладів О. Вишні, В. Горбатька та М. Дмитренка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(7СПО)6-4 О.Генрі 418.3 + Ш5(4УКР)6-318.3
Шифр НБУВ: РА371480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Лотоцька М.Ю. 
Порушення предметного та афективного компонентів емоцій у хворих параноїдною формою шизофренії: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.04 / М.Ю. Лотоцька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Проаналізовано розлади емоційної сфери на основі двокомпонентної структури емоцій: емоція - це єдність відображуваного предметного змісту (предметний компонент) та емоційного переживання (афективний компонент). Встановлено, що в хворих на параноїдну шизофренію порушений предметний компонент позитивних і негативних емоцій: важливі ознаки об'єктів ігноруються, а несуттєві ознаки використовуються як емоційно-значущі. Зв'язок предметного й афективного компонентів надмірно лабільний, нестійкий. Афективний компонент позитивних емоцій у разі параноїдної шизофренії порушений у більшій мірі, ніж негативних. Зміни позитивних емоцій мають характер дефіцитарних, а негативних емоцій мають своєрідність: збільшення частоти поєднується зі зменшенням інтенсивності, активуючого впливу. На основі одержаних результатів розроблено критерії та запропоновано комплекс задач для діагностики емоційних порушень, зумовлених шизофренією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.090-324
Шифр НБУВ: РА314601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Улянич К. Ф. 
Розвиток підприємницької діяльності в овочевих підприємствах: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / К. Ф. Улянич ; Укр. НДІ продуктивності агропромисл. комплексу. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано перспективи та напрями активізації інноваційної діяльності в овочівництві. Досліджено напрями підвищення ефективності овочівництва відкритого грунту на Черкащині. Розроблено концептуальну модель розвитку інноваційної діяльності в даних підприємствах. Запропоновано підходи щодо підвищення рівня ефективності овочівництва за рахунок впровадження енергозберігальних технологій та інноваційно-технологічних рішень. Проаналізовано стан виробництва продукції овочівництва в Україні та Черкащини та досліджено тенденції розвитку ринку овочів в Україні та Черкащині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ЧЕК)325.153.2-131.1
Шифр НБУВ: РА372854 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Лотоцький В.В. 
Розробка і апробація сучасних методів визначення оптимального часу осіменіння високопродуктивних корів: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.07 / В.В. Лотоцький ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено та впроваджено у практику нові діагностико-прогностичні показники для виявлення оптимального часу осіменіння високопродуктивних корів, розраховано його економічний ефект. Досліджено зв'язок між станом везикулярних фолікулів яєчників, електроопірністю слизової оболонки краніального відділу піхви, вмістом статевих гормонів, індексами активності руху перед осіменінням і заплідненістю корів. На підставі виявлених зв'язків встановлено діагностико-прогностичні показники заплідненості, які визначаються з використанням методів сонографії та електрометрії за індексами активності руху та вмістом прогестерону, естрадіолу та тестостерону в крові та сприяють підвищенню ефективності штучного осіменіння корів і запобіганню неплідності. Створено й апробовано методику ультразвукової оцінки стану статевих органів тварин для визначення оптимального часу осіменіння та прогнозування їх запліднення. Наведено рекомендації щодо виявлення оптимального часу осіменіння та прогнозування заплідненості високопродуктивних корів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-344 +
Шифр НБУВ: РА357646

Рубрики:

      
8.

Лотоцька О.В. 
Токсиколого-гігієнічне обгрунтування нормативів іонів калію і натрію у питній воді: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.В. Лотоцька ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано орієнтовно безпечні рівні іонів калію та натрію у питній воді у гігієнічному аспекті. За умов санітарно-токсикологічного досліду виявлено, що солі калію та натрію у субтоксичних дозах за умов потрапляння з питною водою негативно впливають на організм у піддослідних тварин, що спричинює виникнення синдрому ендогенної інтоксикації та порушення процесів перекисного окиснення ліпідів. Уперше досліджено дію солей калію (калію сульфату) на органолептичні властивості води, процеси самоочищення водоймищ, їх стабільність і трансформацію у водному середовищі. Вивчено їх шкірно-резорбтивну та місцево-подразнювальну дію та токсичність за умов гострого санітарно-токсикологічного експерименту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.512 +
Шифр НБУВ: РА338760

Рубрики:

      
9.

Дудик Р.В. 
Хорова культура Прикарпаття кінця ХІХ - першої третини ХХ століття: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / Р.В. Дудик ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Висвітлено специфіку етнорегіональних особливостей пісенно-хорової культури краю, у формуванні якої зробили свій внесок такі самобутні райони, як Гуцульщина, Покуття, Бойківщина та Опілля. Розмаїття пісенного фольклору розглянуто з урахуванням етнографічної та локальної специфіки. Проаналізовано діалективні особливості поетичного фольклору Прикарпаття в його етнорегіональному розмаїтті та відповідно з музично-інтонаційним рядом наспівів. З'ясовано вплив часовопросторового фактора на процеси формування жанрової системи фольклору регіону. Значну увагу приділено проблемам становлення фундаментальних професійних засад музично-театрального та хорового мистецтва, а також формування композиторської школи Прикарпатського регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ314.1-03(4УКР333)6
Шифр НБУВ: РА310325 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Лотоцька Н. Я. 
Ідіолект Романа Іваничука: корпуснобазований та лінгвокогнітивний підходи / Н. Я. Лотоцька. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню індивідуального мовлення Р. Іваничука (1929-2016) на базі створеного корпусу текстів, обсягом понад 1 235 млн слововживань, до якого увійшли 16 історичних романів і одна історична трилогія (1962–2016 рр.). У 1 розділі представлено теоретичні засади дослідження індивідуального мовлення письменника та здійснено огляд наукової фахової літератури, присвяченої аналізові таких понять, як-от: ідіолект, ідіостиль, мовна особистість, фразеологізм, колокація, метафора, концепт, профіль. У 2 розділі увагу сконцентровано на залученні до аналізу авторського тексту сучасних підходів лінгвістичного аналізу тексту, як-от: корпуснобазований, корпуснокерований, описовий, статистичний, дистрибутивний аналіз, прийом зіставлення, концептуальне моделювання, концетуальний аналіз. У 3 розділі описано статистичну структуру фонологічного, морфологічного, лексичного та текстового рівнів індивідуального мовлення письменника; на основі номінацій емоційних станів і кольорів змодельовано статистичний і концептуальний профілі авторського тексту.^UThe thesis is focused on the study of R. Ivanychuk's individual speech (1929-2016) based on the text corpus which contains 16 historical novels and 1 historical trilogy with 1.235 million words. The 1 section presents theoretical principles of individual speech research, provides review of scientific professional literature dedicated to the study of the following terms: idiolect, idiostyle, linguistic personality, phraseology, collocation, metaphor, concept, profile. The 2 section focuses on the involvement of modern approaches to linguistic text analysis, such as: corpus-based, corpus-driven, linguo-cognitive, statistical, comparative analysis, conceptual analysis, conceptual model approach in the analysis of the author's texts. In the 3 section, the statistical structure of phonological, morphological, lexical and textual levels of writer's speech are described, the statistical and conceptual profiles of the author's text are created on the basis of emotion and colour nominations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Лотоцька О. В. 
Технологічні основи реставрації алебастрових виробів в архітектурі та мистецтві / О. В. Лотоцька. — Б.м., 2021 — укp.

В дисертаційному дослідженні виконано важливе науково-практичне завдання – виявити структурні особливості та розробити технологічні основи реставрації алебастрових виробів в архітектурі та мистецтві.Узагальнено висновки щодо стану досліджень алебастрових виробів в Україні та закордоном. Висвітлено зміст основних понять, вжитих у тексті дисертації. Внаслідок виконаних досліджень сформовано основні вимоги та рекомендації до реставрації, завдяки яким можна досягти таких цілей: спрогнозувати наслідки дії матеріалів для розчистки, зміцнення і захисту, спроєктувати послідовність процесів реставрації, забезпечити якісні умови для збереження, попередити процеси руйнування після реставрації пам'яток. Представлено організацію технології реставрації алебастрових виробів у вигляді моделей для відновлення естетичних якостей, стабілізації технічного стану та для мінімального втручання в пам'ятку. Вони дають можливість окреслити напрями реставрації на різних стадіях руйнування та за різних умов збереження і майбутньої експлуатації виробу.^UThe dissertation carries out an important scientific and practical task - to identify structural features and develop the technological basis of restoration of the alabaster works in architecture and art. The conclusions concerning the state of research of alabaster works in Ukraine and abroad are drawn. The content of the main notions used in the dissertation is shown. As a result of the research, the main requirements and recommendations for restoration are formed, which can achieve the following goals: predict the effects of materials for cleaning, strengthening and protection, design a sequence of restoration processes, provide high-quality conditions for preservation, prevent destruction after restoration of alabaster works. The dissertation presents the organization of the restoration technology of alabaster works in the form of models for the restoration of aesthetic qualities, stabilization of the technical condition and for minimal interference in the monument. They make it possible to outline the directions of restoration at different stages of destruction and under different conditions of storage and future use of the work.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Кучер І. О. 
Адаптивні елементи технології вирощування васильків справжніх у Правобережному Лісостепу України / І. О. Кучер. — Б.м., 2023 — укp.

Розглянуто спектр адаптивної мінливості, узагальнено методи добору та оцінки різних сортів, вивчено оптимальні строки висаджування розсади, кращі форми абсорбенту за адаптивної технології культури в умовах Правобережного Лісостепу України. Дослідження адаптивно-продуктивного потенціалу сортів показало, що максимальну площу листків формували сорти Темний опал, Рутан (25,1-26,7 мм2), що в свою чергу впливало і на рівень врожайності. Результати визначення активності антиоксидантних ферментів і пігментного комплексу листків показали, що підвищення цих показників у деяких сортів васильків справжніх вказує на їх посухостійкість. У результаті одержаних експериментальних даних сорти васильків справжніх Темний опал і Бадьорий є найбільш врожайними та досить стабільними за даною ознакою і високоадаптивними за комплексом параметрів (КАА = 1,13 – 1,16; Hom = 89,55 – 96,23) та характеризуються покращеними показниками біохімічного складу. Розроблена у результаті досліджень модель сорту васильків справжніх сприятиме стабілізації та підвищенню ефективності агроценозу. Підібрано кращі строки висаджування розсади у відкритий ґрунт для сортів Рутан та Бадьорий. Найбільшу кількість листків відмічено у сорту Рутан, показники якого були на рівні 187,5–237,4 шт./росл. Сорт Бадьорий характеризувався меншою кількістю листків та краще себе проявив за висаджування у першій декаді травня, маючи 214,1 шт./росл. Васильки справжні сорту Бадьорий мали більший листковий індекс, ніж сорт Рутан. Згідно отриманих даних можна зробити висновок, що за висаджування розсади у першій декаді травня площа листків у сорту Бадьорий більш інтенсивно наростає.Проаналізувавши структуру врожаю видно, що сорти по-різному реагували на строк висаджування розсади. Для сорту Бадьорий кращим виявився контрольний строк висаджування у першій декаді травня, отримавши 44,6 % листків, а для сорту Рутан кращим строком була третя декада квітня з показником 53,2 % листків. Вивчення різних строків висаджування розсади васильків справжніх показало істотну зміну кореляційних зв’язків між змінними. Аналізуючи залежність між вмістом хлорофілів, масою рослини та врожайністю, виявлено дуже сильний та сильний зв’язок між масою рослини та вмістом хлорофілу. Застосування абсорбенту «Maxi Marin» у формі гелю сприяло збільшенню запасів продуктивної вологи. У середньому за три роки застосування гелю збільшило цей показник відносно контролю на 24–43% у травні; 15–43% у червні; 22–32% у липні. Результати дослідження активності антиоксидантних ферментів та пігментного комплексу листя показали, що підвищення активності даних ферментів у контрольних варіантах сортів васильків справжніх свідчить про їх стійкість до посухи. З отриманих даних видно, що застосування абсорбенту у формі гелю сприяло значному збільшенню кількості листя на рослині (+7,26% у сорту Бадьорий і 5,71% у сорту Рутан). Також застосування абсорбенту сприяло збільшенню виходу сухої речовини, незалежно від форми абсорбенту (+0,25 - 0,45 кг/га у сорту Бадьорий та 0,20 – 0,30 у сорту Рутан). Застосування абсорбентів сприяло збільшенню вмісту хлорофілу a + b, але із застосуванням абсорбенту у формі гелю збільшення було найбільш значущим для контролю. Більш високу врожайність спостерігали при застосуванні абсорбенту у формі гелю. Таким чином, урожайність сортів Бадьорий та Рутан була на рівні 16,43 та 11,29 т/га. Рівень рентабельності вирощування сортів васильків справжніх становив 58 - 85 %. Вищий показник спостерігався у сорту Темний опал та Бадьорий. Найвищу суму чистого прибутку отримано у сорту Бадьорий за висаджування розсади у першій декаді травня. Рівень рентабельності за застосування різного строку висаджування розсади для сорту Бадьорий складав 86–104 %. тЗа результатами досліджень досить ефективним є вирощування васильків справжніх залежно від сорту і внесеного абсорбенту. Аналіз одержаних показників показав, що вищу суму умовно чистого прибутку отримано за внесення гелю. Рівень рентабельності вирощування сорту Бадьорий за внесення гелю складає 117 %, сорту Рутан – 50 %. Оскільки коефіцієнт енергетичної ефективності в усіх дослідах і варіантах був вищим одиниці, то досліджувані елементи технології виявилися ефективними. Ґрунтуючись на результатах проведених досліджень, застосовуючи адаптивні сорти з оптимальними строками висаджування та використанням абсорбентів створено адаптивну технологію вирощування васильків справжніх в умовах нестабільного зволоження в зоні Правобережного Лісостепу України.^UThe spectrum of adaptive variability was considered, the methods of selection and assessment of different varieties were summarized, the optimal terms of planting seedlings and the best forms of absorbent under adaptive culture technology in the conditions of the Right Bank Forest Steppe of Ukraine were studied. The study of the adaptive and productive potential of the varieties showed that the maximum leaf area was formed by the varieties Temnyi Opal, Rutan (25.1- 26.7 mm2 ), which in turn affected the yield. The results of determining the activity of antioxidant enzymes and the pigment complex of leaves showed that the increase of these indices in some varieties of basil indicates their drought resistance. As a result of the obtained experimental data, the Temnii Opal and Badioryi cornflower varieties are the most productive and quite stable and highly adaptive according to the set of parameters (KAA = 1.13 – 1.16; Hom = 89.55 – 96.23) and are characterized by the improved biochemical composition indices. The developed model of the cornflower variety will contribute to the stabilization and increase of the agrocenosis efficiency. The best dates for planting seedlings in open ground for Rutan and Badioryi varieties have been selected. The Rutan variety had the largest number of leaves, its indices were at the level of 187.5–237.4 pcs/plant. The Badioryi variety was characterized by a smaller number of leaves and showed itself better when planted in the first decade of May, having 214.1 pcs/plant. The Badioryi variety had a higher leaf index than the Rutan variety. According to the obtained data, it can be concluded that when seedlings are planted in the first decade of May, the leaf area of the Badioryi variety increases more intensively. The yield structure analyses showed that the varieties reacted differently to the time of planting seedlings. For the Badioryi variety, the control period for planting in the first decade of May turned out to be the best, receiving 44.6% of leaves, and for the Rutan variety, the best time was the third decade of April with the index of 53.2% of leaves. The study of different periods of planting cornflower seedlings showed a significant change in correlations between variables. Analyzing the relationship between chlorophyll content, plant weight and yield, a very strong relationship between plant weight and chlorophyll content was found. The use of “Maxi Marin” absorbent in the form of a gel helped to increase the reserves of productive moisture. On average, over three years, the application of the gel increased this index relative to the control by 24–43% in May; 15–43% in June; 22–32% in July. The results of the study of the activity of antioxidant enzymes and the pigment complex of the leaves showed that the increase in the 8 activity of these enzymes in the control variants of the cornflower varieties indicates their resistance to drought. From the obtained data, it can be seen that the use of the absorbent in the form of a gel contributed to a significant increase in the number of leaves on the plant (+7.26% in the Badioryi variety and 5.71% in the Rutan variety). In addition, the use of an absorbent contributed to an increase in the yield of dry matter, regardless of the form of the absorbent (+0.25 - 0.45 kg/ha in the Badioryi variety and 0.20 - 0.30 in the Rutan variety). The use of absorbents contributed to the increase in the content of chlorophyll a + b, but with the use of absorbent in the form of a gel, the increase was the most significant for the control. A higher yield was observed when using an absorbent in the form of a gel. Thus, the productivity of the Badioryi and Rutan varieties was at the level of 16.43 and 11.29 t/ha. The level of profitability of growing cornflower varieties was 58 - 85%. The highest rate was observed in the Temnyi Opal and Badioryi varieties. The highest accrued net earning was obtained in the Badioryi variety for planting seedlings in the first decade of May. The level of profitability for the use of different terms of planting seedlings for the Badioryi variety was 86–104%. According to the results of research, the cornflower growing is quite effective, depending on the variety and the applied absorbent. The analysis of the obtained indices showed that the highest amount of conditional net profit was obtained under the gel application. The level of profitability of growing the Badioryi variety with the introduction of gel is 117%, of the Rutan variety - 50%. Since the energy efficiency ratio in all experiments and variants was higher than one, the investigated elements of the technology turned out to be effective. Based on the results of the research, using adaptive varieties with optimal planting dates and the use of absorbents, an adaptive technology for growing basil in conditions of unstable moisture in the Right Bank Forest-Steppe zone of Ukraine was created.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Данчишин М. В. 
Експериментальне дослідження впливу нітратів на організм щурів різного віку за умов надходження їх із питною водою: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / М. В. Данчишин. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і представлено результати вирішення актуального наукового завдання, яке полягає у встановленні ступеня ризику для здоров'я населення різних вікових категорій при вживанні питної води з понаднормативним вмістом нітратів та в з'ясуванні вікових особливостей дії нітратів за умови надходження їх з питною водою на клітинний склад периферичної крові, гемопоез, функціональний стан печінки, особливості порушень метаболічних процесів та антиоксидантну систему в організмі білих щурів. За результатами проведених експериментальних досліджень отримано нові дані і поглиблено існуючі уявлення про вікові особливості метаболічних процесів під час вживання питної води з понаднормативним вмістом нітратів. Встановлено, що районами Тернопільської області з найбільшою кількістю взірців, у яких рівень нітратів перевищував ГДК у 2016–2021 рр., були Борщівський, Заліщицький і Підволочиський. З’ясовано, що середньодобова доза надходження нітратів до організму людини в цих районах перевищує референтну, що свідчить про існування середнього ризику виникнення шкідливих неканцерогенних ефектів для споживачів цієї питної води. Найвищі середньодобова доза та коефіцієнт небезпеки спостерігалися у дітей. Доведено, що вживання питної води з понаднормативною концентрацією нітратів проявляється структурно-морфологічною дезорганізацією кровотворення, що супроводжується змінами в кістковому мозку та периферичній крові. У віковому аспекті більш виражені зміни виникають у статевонезрілих щурів за умови вживання води з вмістом нітратів 500 мг/л. З’ясовано достовірне зростання у статевозрілих щурів порівняно зі статевонезрілими рівня загального холестерину, тригліцеридів, загального білка, каталази та церулоплазміну при надходженні нітратів з питною водою у досліджуваних концентраціях. Встановлено, що нітрати у концентраціях 250,0 та 500,0 мг/л зумовлюють достовірні різнонаправлені зміни відносної маси печінки та глюкози крові у щурів дослідних груп обох вікових категорій.^UThe dissertation provides a theoretical generalization and presents the results of solving an actual scientific task, which consists in establishing the degree of risk to the health of the population of different age categories when drinking drinking water with an excess of nitrate content and in clarifying the age-related characteristics of the action of nitrates under the condition that they are received from drinking water on the cellular composition of peripheral blood, hematopoiesis, the functional state of the liver, the peculiarities of metabolic process disorders and the antioxidant system in the body of white rats. Based on the results of the experimental research, new data were obtained and the existing ideas about the age-related features of metabolic processes during drinking water with excessive nitrate content were deepened. It was established that the regions of Ternopil region with the largest number of samples in which the nitrate level exceeded the MPC in 2016–2021 were Borshchivskyi, Zalishchytskyi, and Pidvolochyskyi. It was found that the average daily dose of nitrates entering the human body in these areas exceeds the reference level, which indicates the existence of an average risk of harmful non-carcinogenic effects for consumers of this drinking water. The highest average daily dose and hazard ratio were observed in children. It has been proven that the use of drinking water with an excessive concentration of nitrates is manifested by structural and morphological disorganization of hematopoiesis, which is accompanied by changes in the bone marrow and peripheral blood. In the age aspect, more pronounced changes occur in sexually immature rats under the condition of drinking water with a nitrate content of 500 mg/l. A reliable increase in the level of total cholesterol, triglycerides, total protein, catalase, and ceruloplasmin in sexually mature rats compared to sexually immature rats was found when nitrates were supplied with drinking water in the studied concentrations. It was established that nitrates in concentrations of 250.0 and 500.0 mg/l cause reliable multidirectional changes in the relative weight of the liver and blood glucose in rats of experimental groups of both age categories.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Лотоцька Л. Б. 
Формування здорового способу життя у студентів медичних закладів вищої освіти: автореферат дис. ... к. пед. н. : 13.00.01 / Л. Б. Лотоцька. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено питанням формування здорового способу життя студентів медичних закладів вищої освіти. Проведено аналіз наукової педагогічної літератури, який уможливив простежити наявність різних підходів щодо визначення дефініцій здоров’я як складного феномену глобального значення, що включає комплекс соціальних,індивідуальною та суспільною цінністю, явищем системного характеру, динамічним, яке постійно взаємодіє з навколишнім фізичним і соціальним середовищем, а не тільки характеризується як відсутність хворіб чи фізичних обмежень. Встановлено, що останнім часом акцент у збереженні й зміцненні здоров’я зміщується у бік активізації здоров’язбережувальної позиції особистості, опанування уміннями й навичками здорового способу життя. У процесі дослідження було розглянуто складові здорового способу життя студентів медичних закладів вищої освіти; досліджено психолого-педагогічні та соціальні передумови формування ціннісного ставлення студентів-медиків до здорового способу життя; простежено вплив навчального процесу та позанавчальної діяльності на стан здоров’я здобувачів освіти, їх соціально-гігієнічні умови та спосіб життя; вивчено використання мас-медіа та новітніх технологій у формуванні навичок здорового способу життя. У дисертації теоретично обґрунтовано педагогічну модель, структуровану для відображення взаємозв’язку фундаментальних принципів, процесів, результатів та перспектив у формуванні здорового способу життя студентської молоді медичних закладів вищої освіти.^UThe dissertation is devoted to the formation of a healthy lifestyle for students of medical higher education institutions. The analysis of scientific works shows that the problem of forming a healthy lifestyle is multifaceted and is associated with a set of issues, namely: harmonious physical, mental, cultural, spiritual development of the individual; compliance with optimal health regimes of day, study and rest; nutrition; personal hygiene; physical activity; hardening; overcoming bad habits. Each higher education institution should have a system for monitoring the health of students and organizing medical, rehabilitation and preventive work, taking into account the initial state of health of each student, conditions and lifestyle. An analysis of scientific pedagogical literature was carried out, which allowed us to trace the existence of different approaches to defining health as a complex phenomenon of global importance, which includes a complex of social, economic, biological, medical aspects, acts as an object of consumption, is an individual and social value, a systemic phenomenon, dynamic, constantly interacting with the surrounding physical and social environment, and not only characterized as the absence of diseases or physical limitations. It has been established that recently the emphasis in the preservation and promotion of health has been shifting towards the activation of the health-preserving position of the individual, mastering the skills and abilities of a healthy lifestyle. The study examined the components of a healthy lifestyle of medical students in higher education institutions; investigated the psychological, pedagogical and social prerequisites for the formation of a value-based attitude of medical students to a healthy lifestyle; traced the impact of the educational process and extracurricular activities on the health of medical students, social and hygienic conditions and lifestyle of students; studied the use of mass media and new technologies in the formation of healthy lifestyle skills.The transition from priorities focused on diseases, disease prevention and health care to focusing on physical, emotional and social well-being was revealed. Given the complexity of health promotion practice and its multilevel nature, interventions are needed to develop effective programs that take into account psychological, organizational, cultural, social, and political factors that affect health. The dissertation theoretically substantiates a pedagogical model structured to reflect the interconnection of fundamental principles, processes, results and prospects in the formation of a healthy lifestyle of students of medical higher education institutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського