Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (139)Книжкові видання та компакт-диски (151)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>A=ЛУЦЬК$<.>+<.>A=НАТАЛІЯ$<.>+<.>A=МИКОЛАЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Луцька Н.M. 
Дослідження та синтез оптимальних регуляторів для систем автоматизації технологічних комплексів неперервного типу: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / Н.M. Луцька ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Розглянуто питання синтезу оптимальних та робастних регуляторів для підсистем технологічних комплексів цукрового виробництва. Створено математичні моделі підсистем теплообміну нахиленої дифузійної установки та рівнів багатокорпусної випарної установки. Проведено статистичний аналіз технологічних змінних та імітаційне моделювання підсистем з різними регуляторами, в тому числі локальними, оптимальними та робастними. Розроблено функціональну структуру для реалізації алгоритмів оптимальних регуляторів, що включає структуру з переключенням та інтелектуальну підсистему підтримки прийняття рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л84-5-05 +
Шифр НБУВ: РА342701

Рубрики:

      
2.

Луцький М.Г. 
Організація багатоабонентської доставки інформації у мобільних системах та мережах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / М.Г. Луцький ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2004. — 16 с.: рис. — укp.

Проаналізовано існуючі методи групової маршрутизації, виконано їх класифікацію, визначено область застосування, основні переваги та недоліки. Запропоновано підхід до організації багатоабонентської доставки, який за рахунок формування максимально стійких віртуальних з'єднань дозволяє підвищити ефективність передачі інформації внаслідок зниження ймовірності ремаршрутизації інформації у процесі її передачі. На основі концепції форвардингових груп обгрунтовано спосіб формування віртуального дерева доставки повідомлень, що сприяє оптимізації інформаційних потоків за умови багатоабонентської доставки повідомлень. Розроблено ефективні алгоритми багатоабонентської доставки інформації у розподілених обчислювальних системах та мережах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.3-016.5
Шифр НБУВ: РА331137

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
3.

Луцьковський В.М. 
Оцінка працездатності дерев'яних конструкцій по параметрам їх деформування: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / В.М. Луцьковський ; Полтав. держ. техн. ун-т ім. Ю.Кондратюка. — Полтава, 1999. — 17 с. — укp.

Встановлено залежність параметрів деформування центрально-стиснутих та згинальних елементів від величини діючого рівня напружень. Розроблено методику оцінки працездатності елементів дерев'яних конструкцій, що знаходяться в експлуатації. Запропоновано аналітичні залежності, що описують процес деформування деревини при короткочасному навантаженні. Встановлено вплив схеми навантаження та анізотропії деформативних властивостей деревини на характер деформування згинальних елементів. Надано рекомендації по використанню методу оцінки працездатності конструкцій в практиці обстеження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н559.1-01

Рубрики:

      
4.

Луцька Н. І. 
Розвиток єврорегіонів в системі транскордонного співробітництва України: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.02 / Н. І. Луцька ; НАН України ; Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості розробки та запровадження стратегії розвитку вітчизняних прикордонних регіонів за умов поглиблення транскордонної співпраці (ТС). Удосконалено методику визначення ефективності транскордонного співробітництва (ТКС) під впливом національних і зарубіжних чинників. Узагальнено позитивний та негативний досвід розвитку прикордонних територій сусідніх країн, об'єднаних у межах єврорегіонів. З'ясовано тенденції розвитку створених єврорегіонів і визначено можливості утворення системи інструментів державної підтримки ТС. Наведено стратегічні напрямки удосконалення розвитку ТСК як на рівні місцевої адміністративно-територіальної управи, так і на рівні урядового управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)80
Шифр НБУВ: РА379825 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Луцький Р. П. 
Соціальний захист державних службовців України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05 / Р. П. Луцький ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2010. — 16 с. — укp.

Досліджено систему соціального захисту державних службовців. Розкрито його зміст і правову природу. Проаналізовано правові ознаки пенсій державних службовців. З'ясовано підстави їх пенсійного забезпечення. Досліджено теоретичні засади та визначено перспективи запровадження недержавного професійного пенсійного забезпечення. Розглянуто особливості соціального захисту державних службовців у трудових правовідносинах. Сформульовано пропозиції щодо вдосконалення правового забезпечення соціального захисту даної категорії осіб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)012.1 + С4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА372177 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Луцький І.М. 
Справедливість як філософсько-правова засада українського державотворення: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / І.М. Луцький ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Показано, що справедливість є однією з найважливіших філософсько-правових категорій, смислове значення якої взаємопов'язане з демократією, рівністю, свободою, відповідальністю, системою правих норм і державним устроєм. Відзначено, що на даному етапі українського державотворення категорія справедливості ще не знайшла достатнього усвідомлення на рівні суспільної свідомості (особливо у правлячої верстви). Зазначено, що ідея справедливості як філософська категорія зародилася в античні часи, знайшла свій розвиток у працях Платона, Аристотеля, Плотіна, Цицерона. У період Відродження та Просвітництва європейська цивілізація звернулася до ідеї справедливості, відбулися розвиток й адаптація до обставин Нового часу. Уперше ідею справедливості як системотвірну було втілено до практики державного будівництва наприкінці XVIII ст. у США, пізніше - у Франції, у XIX - XX ст. - у будівництво незалежних національних держав. Такими українськими мислителями, як Т.Шевченко, М.Драгоманов, І.Франко, Б.Кістяківський, В.Липинський, М.Грушевський, В.Винниченко ідея справедливості імплантувалася в програму національного визволення та творення української незалежної суверенної соборної держави. Ці ідеї розвивалися діячами національно-визвольного руху, передовими українськими інтелігентами другої половини XX ст. та почали впроваджуватися до практики державного життя із здобуттям Україною незалежності. Зауважено, що практика українського державотворення має значні проблеми, які проявилися у процесі демократизації (як її тіньова сторона), у приватизації державної власності, аграрній реформі, діяльності судових і правоохоронних органів. Проаналізовано наявні проблеми та визначено можливі шляхи їх вирішення. Зроблено висоновок, що європейський вибір неможливий без втілення ідеї справедливості до української практики державотворення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.02 + Х809(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА338170

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Луцько В.С. 
Удосконалення економічного механізму регулювання екологічної безпеки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / В.С. Луцько ; НАН України. Рада по вивч. продукт. сил України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено питання удосконалення економічного механізму регулювання екологічної безпеки. Проведено комплексне дослідження сукупності теоретичних і практичних проблем становлення організаційно-економічного механізму регулювання екологічної безпеки та формування Єдиної державної системи запобігання та реагування на надзвичайні ситуації природного та техногенного походження. Розроблено першочергові та довгострокові пропозиції щодо підвищення рівня екологічної безпеки в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)28
Шифр НБУВ: РА312540 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Луцький Я.В. 
Український туристично-краєзнавчий рух у Галичині (30-ті рр. XIX ст. - 30-ті рр. XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Я.В. Луцький ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено витоки, зародження, формування та розвиток туристично-краєзнавчого руху як складової суспільно-політичного та культурного життя українського населення Галичини. Визначено й охарактеризовано основні етапи розвитку туристично-краєзнавчого руху, проаналізовано історико-освітню діяльність українських гуртків та організацій, туристичних і спортивно-молодіжних товариств, визначено їх роль і місце у загальному процесі національно-культурного відродження Галичини. Проаналізовано народознавчі мандрівки, краєзнавчі подорожі відомих галицьких громадсько-політичних діячів. Показано, що мандрівничий рух, культурно-освітні та фізико-оздоровчі ідеї широко використовувалися для формування духовно-моральної, гармонійної особистості. Доведено, що туристично-краєзнавчий рух став однією з форм галицького просвітництва, способом залучення молоді до процесу національно-культурного відродження краю, засобом її морального та фізичного розвитку та підготовки до національно-визвольних змагань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР331)5-7 + Т3(4УКР331)61-7
Шифр НБУВ: РА371771 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Луцька Т.В. 
Формування конкурентоспроможності бізнес-процесів підприємств сфери послуг: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Т.В. Луцька ; ПВНЗ "Європ. ун-т". — К., 2009. — 23 с. — укp.

Досліджено науково-теоретичні аспекти формування бізнес-процесів підприємств сфери послуг, фактори формування їх конкурентоспроможності. Подано визначення та обгрунтовано їх складові елементи. Узагальнено сучасні методичні підходи до управління бізнес-процесами підприємства сфери послуг, визначено етапи та особливості управління підприємств сфери послуг. Виявлено тенденції розвитку туристичного ринку України за основними напрямками. Розроблено трирівневий методичний підхід до оцінки конкурентоспроможності бізнес-процесів підприємств сфери послуг, спрямований на визначення оперативного, тактичного або стратегічного рівнів. Розроблено концептуальний підхід до формування конкурентоспроможності бізнес-процесів підприємств сфери послуг, що базується на побудові алгоритму рейтингування на основі розподілу за ієрархічною шкалою, включає розрахунок рівня конкурентного потенціалу бізнес-процесів підприємства-туроператора, що є підгрунтям розробки заходів для утримання певного рівня конкурентоспроможності або підвищення конкурентних позицій бізнес-процесів підприємства-туроператора.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)441.358.1-13 +
Шифр НБУВ: РА368548

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Луцькова В. А. 
Розробка технології крижаного вина в агрокліматичних умовах Північного Причорномор'я / В. А. Луцькова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці технології крижаного вина із замороженого винограду природним і штучним способами, вирощеного в умовах Північного Причорномор'я. На основі експериментальних даних розроблено вимоги до винограду, які передбачають визначення маси грона винограду та масової концентрації цукрів технологічного зрілого винограду, культивованого в умовах Північного Причорномор'я, для виробництва крижаних вин. Встановлено та науково обґрунтовано раціональні температурні режими і тривалість заморожування винограду штучним способом. Вперше апробовано технологічний прийом купажування сусла із природно і штучно замороженого винограду, визначено ефективний спосіб освітлення сусла до бродіння, виявлено препарати для стабілізації виноматеріалів для крижаних вин. Встановлено особливості ароматичного комплексу вітчизняних крижаних вин, який характеризується сухофруктовими, цитрусовими і горіховими дескрипторами.^UThe dissertation is devoted to the development of the icewine technology from frozen grapes by natural and artificial ways grown in the conditions of the Northern Black Sea Coast. Based on experimental data requirements for grapes were developed, which provide the determination of the mass of grapes clusters and the mass concentration of sugars of technological mature grapes cultivated in the Northern Black Sea Coast for the icewine production. Rational temperature regimes and duration of grape freezing have been established and scientifically substantiated. The technological method of blending of must from naturally and artificially frozen grapes was tested firstly, the effective method of clarifying of the must before fermentation was determined, the preparations for stabilizing wine materials for icewines were identified. The peculiarities of the aromatic complex of domestic ice wines, which are characterized by dried fruit, citrus and nut descriptors were determined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Луцький Т. М. 
Кримінальна відповідальність за необережне заподіяння смерті іншій особі. / Т. М. Луцький. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація охоплює комплексне вирішення наукового і практичного завдання,спрямованого на дослідження кримінальної відповідальності за необережнезаподіяння смерті іншій особі, відповідальність за яке передбачена різними статтямита частинами статей Кримінального кодексу України.Дисертація є першим дослідженням в українській кримінально-правовійдоктрині, у якому кримінальна відповідальність за необережне заподіяння смертііншій особі досліджується комплексно та охоплює усі склади кримінальнихправопорушень, що можуть мати своїм наслідком необережне заподіяння смерті.Наукова новизна праці полягає в тому, що у роботі вперше: дослідженокримінальну відповідальність за необережне заподіяння смерті в історичномурозрізі з урахуванням різних історичних періодів, зокрема виокремлено чотириперіоди розвитку кримінальної відповідальності за необережне заподіяння смертііншій особі, проаналізовано норми законів, які історично встановлюваликримінальну відповідальність за необережне заподіяння смерті та зазначено їхкількість в кожному з виділених періодів, встановлено, що з розвитком людствазаконодавцем кількість досліджуваних нами кримінальних правопорушень постійнозбільшується; досліджено абсолютно всі кримінальні правопорушення, що маютьсвоїм наслідком необережне заподіяння смерті особі, проведено юридичний аналізкожного з них, проаналізовано об'єктивні та суб'єктивні ознаки; визначенопроблеми кримінально правової кваліфікації необережного заподіяння смерті іншійособі; проаналізовано санкції кримінальних правопорушень; вивчено судовупрактику з призначення покарань; на підставі аналізу 1701 судового вироку за 2019рік встановлено частоту застосування конкретного виду покарання за вчиненнякримінальних правопорушень, що мають своїм наслідком необережне заподіяння 3смерті іншій особі; запропоновано внести зміни до кримінального законодавства вчастині кримінальної відповідальності за необережне заподіяння смерті іншій особіта обґрунтовано це необхідністю покращення правозастосування.Розроблені у дисертації рекомендації використовуватимуться в освітньомупроцесі та практичній діяльності підрозділів Національної поліції України, про щосвідчать відповідні акти впровадження.У дисертації проаналізовано стан дослідження кримінальної відповідальностіза необережне заподіяння смерті іншій особі у кримінально-правовій доктрині.Узагальнення наукових розробок з питань охорони життя нормами кримінальногоправа дає можливість запевнити, що окремі положення необережного заподіяннясмерті особі отримали належну увагу серед науковців сучасності. Основниминапрямками дослідження були: історія становлення та розвитку кримінальноївідповідальності за «вбивство через необережність»; питання кваліфікації вбивствачерез необережність та суміжних складів злочинів; призначення покарання завбивство через необережність та деяких злочинів.Встановлено, що до переліку найбільш дискусійних питань належать:використання терміну «вбивство» у ст. 119 КК України та оціночних понять «тяжкінаслідки», «загибель людей» у спеціальних складах кримінальних правопорушень, вяких необережно заподіюється смерть іншій особі; використання різних критеріївдля під час розмежування та класифікації кримінальних правопорушень, що маютьсвоїм наслідком необережне заподіяння смерті, що охороняється нормамикримінального права; розмежування окремих видів кримінальних правопорушень,що мають своїм наслідком смерть особи; доцільність декриміналізації такриміналізації окремих кримінальних правопорушень.^UThe dissertation is the first study in the Ukrainian criminal law doctrine, in whichcriminal liability for negligence causing death to another person is investigatedcomprehensively and covers all components of criminal offenses that may result incausing death by negligence.The scientific novelty of the paper consists in the following: for the first timecriminal liability for causing death by negligence in the historical context is studied takinginto account different historical periods, in particular four periods of criminal liability fornegligence causing death to another person are distinguished, the laws that historicallyestablished criminal liability for negligent infliction of death and their number in each ofthe selected periods are analyzed, it is established that with the development of mankind,the number of criminal offenses investigated by the legislator is constantly increasing;absolutely all criminal offenses that result in careless death of a person are investigated, alegal analysis of each of them is carried out, objective and subjective features aredetermined; the problems of criminal qualification of negligence causing death to anotherperson are elucidated; the sanctions of the investigated criminal offenses are analyzed; thejudicial practice in sentencing is studied; based on the analysis of court verdicts1701(2019), the frequency of application of a specific type of punishment for committingcriminal offenses that result in negligence causing death to another person is established;amendments to the criminal legislation in terms of criminal liability for negligence causingdeath to another person in order to improve law enforcement are proposed.9The elaborated recommendations will be used in the educational process andpractical activities of the National Police of Ukraine and the relevant acts ofimplementation prove this statement.In the dissertation, the state of the research of criminal liability for negligencecausing death to another person in the criminal law doctrine is analyzed. Thegeneralization of scientific developments on the protection of life by the norms of criminallaw makes it possible to assure that certain provisions of negligent infliction of death on aperson have received due attention among modern scientists. The main areas of researchwere: the history of the formation and development of criminal liability for "negligenthomicide "; the issues of the qualification of negligent homicide and related crimes;imposition of punishment for negligent homicide and certain crimes.It is established that the list of the most controversial issues includes: the use of theterm "homicide" in Art. 119 of the Criminal Code of Ukraine and qualificatory concepts"grave consequences", "death of people" in special corpus delicti of criminal offences, inwhich the death of another person is negligently caused; the use of different criteria for thedelimitation and classification of criminal offenses, which result in the negligent inflictionof death, which is protected by the norms of criminal law; differentiation of certain typesof criminal offenses that result in the death of a person; expediency of decriminalizationand criminalization of certain criminal offenses.At the same time, it is established that certain issues concerning the criminal lawprotection of causing death of a person by negligence were not an independent object ofstudy, in particular, a comprehensive, system study of the history of formation anddevelopment of criminal liability for negligence causing death to another person, issues ofqualification of criminal offenses that result in negligent death, imposition of punishmentfor negligent death was not carried out.A historical analysis is made in terms of criminal law regulation of causing death bynegligence, which resulted in four consecutive periods of development of the legislationon liability for negligence causing death to another person, namely: 1st period (XI–XVIIcenturies) – Old Russian; 2nd period (XVII century – 1917) – tsarist-imperial; 3rd period (1917–1991) – Soviet; 4th period (1991 – present) – the period of independent Ukraine. Itis concluded that the number of the investigated criminal offenses is gradually increasing.It is proved that the increase in the number of criminal offenses declared thelegislator's intention to strengthen the protection of human life as the highest social value,which is combined with the desire to further humanize the criminal legislation in general,popularize a lawmaking branch.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Луцька М. П. 
Угруповання стратобіонтних жуків-стафілінід (Insecta, Coleoptera, Staphylinidae) лісових екосистем Ґорґан / М. П. Луцька. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглянуто особливості таксономічної, екоморфічної, трофічної та зоогеографічної структур угруповань стафілінід (Coleoptera, Staphylinidae) у лісових екосистемах гірського масиву Горган. Виявлено 76 видів коротконадкрилих жуків (Coleoptera, Staphylinidae). Найвищий рівень видового багатства притаманний для підродин Staphylininae та Tachyporinae, які представлені відповідно 31 та 15 видами. Установлено, що угруповання стафілінід в умовах аналізованих екосистем відрізняються між собою за видовим складом, проте є рівноцінними у фауністичному розумінні. Найвищий рівень видового багатства притаманний для букових екосистем нижнього лісового поясу гірського масиву Ґорґан — 54 види, а найнижчий для криволісся сосни гірської — 23 види. Уздовж висотного градієнту спостерігаються зміни біотичних та абіотичних умов, що призводить до варіативності в угрупованнях жуків-стафілінід гірського масиву Ґорґан. У межах аналізованих екосистем виявлено п'ять еуконстантних видів: Philonthus decorus, Tasgius (Rayheila) morsitans, Stenus comma, Tachynus rufipes, Atrecus longiceps. Вони характеризуються високим рівнем екологічної валентності і є стійкими до зміни чинників довкілля у різних висотних поясах. Усі екосистеми, за винятком криволісся сосни кедрової європейської, характеризуються наявністю специфічних видів. На основі кореляційного аналізу встановлено ключові чинники просторово-часової диференціації угруповань. У градієнті зниження висоти над рівнем моря спостерігаються чіткі зміни в структурі угруповань стафілінід. Серед еколого-морфологічних груп при зниженні висоти спостерігається зростання свердловинників та криптобіонтів, що пов'язано з ускладненням біотичних умов в екосистемах. Видове багатство угруповань жуків-хижаків при зниженні висоти над рівнем моря (від 1600 м. н. р. м. у субальпійському поясі до 800 м. н. р. м. у нижньому лісовому поясі гірського масиву Ґорґан) зростає у 2,9 раза. У цьому градієнті спостерігається збільшення часток субрецедентних та рецедентних видів, що зростають відповідно в 1,7 та 2 рази. Серед трофічних груп кількість зоофагів збільшується у 3,5 раза, зоосапрофагів – у 4 рази, нематофагів – у 2,5 раза, міцетофагів – у 2 рази. Установлено, що сезонні зміни угруповань залежать від комплексного впливу біотичних та абіотичних факторів довкілля.^UThe dissertation considers the features of the taxonomic, ecomorphic and zoogeographic structure of rove beetles communities (Coleoptera, Staphylinidae) in the forest ecosystems of the Gorgany mountainous massif. In the analyzed ecosystems, 76 species of Staphylinidae were revealed, which belong to 13 subfamilies. The highest level of species diversity is typical for such subfamilies: Staphylininae and Tachyporinae, numbering respectively in 31 and 15 species. It has been established that the groupings of predator beetles differ in uneven species composition under the conditions of ecosystems analyzed, however, as concerns the faunal wealth. The highest level of species diversity is typical for beech ecosystems of the lower forest belt of the Gorgany mountainous massif – 54, while the lowest one is found in crooked woods of mountainous pines – 23 species.Along the altitudinal gradient, the changes in biotic and abiotic conditions are observed, which lead to variability in the groupings of predator beetles of the Gorgany massif. Five constant species were found within the ecosystems under consideration: Philonthus decorus, Tasqius (Rayaheila) morsitans, Stenus comma comma, Tachynus rufipes, Atrecus longiceps. They are characterized by a high level of ecological valency and are resistant to changes in ecological factors in various altitudinal zones. All the ecosystems, with the exception of European pine forests, are characterized by the presence of specific species. Based on the correlation analysis, the key factors of spatio-temporal differentiation of groupings have been established. In the gradient of decrease in altitude above the sea level, the apparent changes in the structure of groupings of predator beetles have been noticed. Among the ecological-morphological groups, with the decrease in altitude, there exists an increase in drillers and cryptobionts, which is connected with the complication of biotic conditions in the ecosystems. The species richness of predator beetle groupings 2.9 times increases with reduction in altitude (from 1600 m above sea level in the subalpine zone up to 800 m above sea level in the lower forest zone of the Gorgany mountainous massif). In this gradient, the growth in proportions of subrecedent and recedent species is observed, 1.7 and 2 times increasing respectively. Among the trophic groups, the number of zoophages 3.5 times increases, zoo-saprophages – 4 times, nematophages – 2.5 times, mycetophages – 2 times. It was found out that the seasonal changes of groupings depend on the complex effects of biotic and abiotic environmental factors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Луцька Н. М. 
Робастно-оптимальні системи управління складними технологічними об'єктами харчової промисловості / Н. М. Луцька. — Б.м., 2021 — укp.

За результатами дисертаційного дослідження, а також комплексу науководослідних та прикладних робіт за тематикою дисертації запропоновано розв'язок науково-технічної проблеми, що полягає в розробленні та впровадженні робастно-оптимальних систем керування для технологічних об'єктів харчової промисловості (ТОХП), що функціонують в умовах невизначеності, та створенні науково-методологічних основ їх застосування та проектування для забезпечення підвищення енерго-, ресурсоефективності та якості виробництва. Складні ТОХП характеризуються множиною характеристик, зокрема нелінійність, запізнювання, багатовимірність, нестаціонарність та ін. Точні математичні моделі таких ТОХП мають високий порядок та як наслідок ускладнюють розробку системи керування (СК). Але можна задати математичну модель ТОХП невисокого порядку та описати область невизначеності параметрів або структури такої моделі. Тоді синтез системи керування ТОХП необхідно проводити за робастними критеріями. Сьогодні існують різноманітні методи робастно-оптимального керування, однак особливості ТОХП вимагають особливого підходу до розробки та проектування таких систем, що базується на комплексуванні з традиційними методами синтезу та структурами СК ТОХП. Проведена систематизація існуючих методів робасної стійкості, робастнооптимальних методів, а також методів синтезу СК для об'єктів з невизначеностями. Визначені проблеми, що ускладнюють застосування робастних методів для складних ТОХП, до яких належить: відсутність простих методів ідентифікації математичних моделей ТОХП з невизначеностями, що орієнтована на робастне керування та нерозуміння сутності робастного критерію керування та його зв'язку з інженерними вимогами до системи. Для задачі моніторингу запропоновані кількісні оцінки відтворюваності СК ТОХП, на основі яких можна оцінити ступінь старіння структури та параметрів СК та зробити висновок про переконструювання СК ТОХП. Прогноз оцінки відтворюваності виконується на нейронній мережі, що розраховує серію наступних значень регульованих та керувальних змінних. На основі запропонованого методу ефективного розроблення тамоніторингу СК ТОХП, що складається з запропонованих рішень, створено систему підтримки прийняття рішень, що в автоматизованому режимі виконує розробку та виконує моніторинг відтворюваності СК ТОХП. Запропоновано декілька архітектур реалізації системи підтримки прийняття рішень та її окремих компонентів. Вірогідність розробленого методу та можливість його впровадження на підприємствах харчової промисловості ґрунтується на послідовному та коректному використанні запропонованої онтологічної системи та алгоритмічно-програмного забезпечення. Адекватність підтверджується проведеними розрахунками та актами впровадження нахарчових підприємствах.^UBased on the results of the dissertation research, as well as a set of research and applied works on the topic of the dissertation, is proposed a solution of the scientific and technical problem, which consists in the development and implementation of robust control systems for technological objects of food industry (TOFI) in conditions of uncertainty. In addition, the created of scientific and methodological foundationsfor their application and designed to improve energy, resource efficiency and quality of production. Complex TOFIs characterized by many characteristics, including nonlinearity, delay, multidimensionality, nonstationarity and others. Accurate mathematical models of such TOFI have a high order and as a result complicate the development of the control system (CS). However, you can specify a mathematical model of loworder TOFI and describe the area of uncertainty of the parameters or structure of such a model. Then the synthesis of the control system TOFI must be carried out according to robust criteria. Today, there are various methods of robust-optimal control, but the features of TOFI require a special approach to the development and design of such systems, based on the combination with traditional methods of synthesis and structures of the TOFI CS. The systematization of existing methods of robust stability, robust-optimal methods, as well as methods of CS synthesis for plants with uncertainties carried out. Problems that complicate the application of robust methods for complex TOFI, which include lack of simple methods for identifying mathematical models of TOFI with uncertainties, focused on robust control and misunderstanding of the essence of robust control criterion and its relationship to engineering requirements. For the monitoring task, quantitative estimates of the reproducibility of the TOFICS proposed, based on which it is possible to assess the degree of aging of the structure and parameters of the CS and to draw a conclusion about the redevelopment of the CS TOFI. The reproducibility estimation performed on a neural network that calculates a series of the following values of adjustable and control variables. Based on the proposed method of effective design and monitoring of the TOFI CS, consisting of the proposed solutions, a decision support system has been created, which automatically performs the development and monitors the reproducibility of the TOFI CS. Several architectures for the implementation of the decision support system and its individual components proposed. The probability of the developed method and the possibility of its implementation in the food industry based on the consistent and correct use of the proposed ontological system and algorithmic software. Adequacy confirmed by the calculations and implementation acts at food enterprises.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського