Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (128)Книжкові видання та компакт-диски (75)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>A=ПАТИК$<.>+<.>A=ВІКТОРІЯ$<.>+<.>A=ВАСИЛІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Патика М.В. 
Агроекологічна оцінка впливу різних систем обробітку та удобрення на грунтові процеси: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / М.В. Патика ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 20 с. — укp.

За результатами аналізу та узагальнення експериментальних даних уперше теоретично обгрунтовано доцільність сумісного застосування довготривалої ресурсоощадної системи обробітку грунту та органо-мінеральних добрив у польовій сівозміні. Установлено, що використання зазначених агрозаходів дає змогу підвищити вміст рухомого фосфору (за Кірсановим) під час вирощування озимого ячменю, льону олійного, картоплі у середньому з 35 до 294 мг/кг грунту, вуглецю - з 0,49 до 2,6 %, загального азоту - з 0,092 жл 0,299 % відповідно. Доведено позитивний вплив органо-мінеральної системи удобрення чорноземів південних та дерново-підзолистих грунтів, що дає змогу врівноважувати процеси мінералізації та гуміфікації. Показано, що за умов вирощування озимого ячменю, льону олійного та картоплі у сівозміні важливим способом відновлення родючості грунту є післяжнивне вирощування у польових сівозмінах проміжних культур для одержання сидерату, що забезпечує надходження у грунт 10 - 15 т/га зеленого добрива.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П040.173 + П040.171 + П143 + П032.3 +
Шифр НБУВ: РА329009

Рубрики:

      
2.

Патик В. В. 
В'ячеслав Ілліч Стрельський - джерелознавець, архівіст, педагог (1910 - 1983 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / В. В. Патик ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Визначено внесок вченого у розвиток джерелознавства, зокрема питань класифікації, критики та використання історичних джерел, архівознавства, спеціальних історичних дисциплін. Показано процес становлення В. І. Стрельського як архівіста та джерелознавця. Визначено фактори, які вплинули на формування наукових поглядів вченого, характер і зміст його наукових досліджень. Вперше в українській історіографії систематизовано та досліджено наукову спадщину В. І. Стрельського, розроблені ним теоретико-методологічні проблеми джерелознавства, питання критики й аналізу джерел, теорії та практики архівної справи в Україні, термінології, понятійного апарату, предмету та завдань спеціальних історичних дисциплін. Проаналізовано наукову, організаційну, педагогічну та громадську діяльність вченого. Розглянуто пріоритетні напрями його наукової діяльності та складено повну бібліографію праць В. І. Стрельського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Стрелецький + Ч813(4УКР)6-8 Стрелецький, В. І.
Шифр НБУВ: РА371636 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Патик А. А. 
Взаємодія слідчих та оперативно-розшукових підрозділів при розкритті та розслідуванні майнових злочинів: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.09 / А. А. Патик ; Нац. акад. внутр. справ. — К., 2011. — 17 с. — укp.

Розглянуто історичний шлях виникнення та розвитку взаємодії. Вивчення та узагальнення нормативно-правового забезпечення розкриття та розслідування майнових злочинів уможливило виявити низку недоліків, які впливають на взаємодію слідчих та оперативно-розшукових підрозділів. Систематизовано наукову інформацію щодо особливостей взаємодії слідчих та оперативно-розшукових підрозділів під час розкриття та розслідування таких майнових злочинів як крадіжка, грабіж і розбійний напад, шахрайство. Сформовано такі поняття як: "взаємодія", "взаємодія слідчих та оперативно-розшукових підрозділів під час розкриття та розслідування майнових злочинів", "оптимізація форм взаємодії слідчих та оперативно-розшукових підрозділів під час розкриття та розслідування майнових злочинів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)722.013 + Х894.9(4УКР)3
Шифр НБУВ: РА380343 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Патик В. В. 
В'ячеслав Ілліч Стрельський - джерелознавець, архівіст, педагог (1910 - 1983 рр.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.06 / В. В. Патик ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Визначено внесок вченого у розвиток джерелознавства, зокрема питань класифікації, критики та використання історичних джерел, архівознавства, спеціальних історичних дисциплін. Показано процес становлення В.І. Стрельського як архівіста та джерелознавця. Визначено фактори, які вплинули на формування наукових поглядів вченого, характер і зміст його наукових досліджень. Вперше в українській історіографії систематизовано та досліджено наукову спадщину В.І. Стрельського, розроблені ним теоретико-методологічні проблеми джерелознавства, питання критики й аналізу джерел, теорії та практики архівної справи в Україні, термінології, понятійного апарату, предмету та завдань спеціальних історичних дисциплін. Проаналізовано наукову, організаційну, педагогічну та громадську діяльність вченого. Розглянуто пріоритетні напрями його наукової діяльності та складено повну бібліографію праць В.І. Стрельського.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)-8 Стрелецький + Ч813(4УКР)6-8 Стрелецький, В. І.
Шифр НБУВ: РА371636 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Патик С.М. 
Ефективність короткоротаційних польових сівозмін в умовах Степу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / С.М. Патик ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

На підставі результатів багаторічних досліджень виявлено вплив сівозмінного фактора на водний, поживний режим і фітосанітарний стан грунту та посівів. Установлено значення рослинних решток у формуванні запасів і балансу органічної речовини в грунті. Визначено агротехнічну, економічну й енергетичну ефективність короткоротаційних польових сівозмін з різним насиченням, розміщенням і співвідношенням зернових і олійних культур. Науково обгрунтовано доцільність впровадження оптимальних варіантів чергування культур для господарств різної спеціалізації залежно від природно-кліматичних умов Степу України. Для одержання високих і стабільних урожаїв сільськогосподарських культур рекомендовано у короткоротаційних польових сівозмінах розміщувати високоврожайні, високопродуктивні зернові та зернобобові й олійні культури за кращих попередників, а саме: пшеницю озиму - після пару чорного та гороху, ячмінь озимий і соняшник - пшениці озимої, ріпаку ярого - після гороху та ячменю озимого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П141.8 + П040.11 +
Шифр НБУВ: РА362211

Рубрики:

      
6.

Патик Л. Л. 
Криміналістичне дослідження підробленого паспорта громадянина України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.09 / Л. Л. Патик ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2010. — 17 с. — укp.

Розглянуто історичний шлях формування паспорта, його правову основу та практичне значення. Систематизовано наукову інформацію щодо спеціальних засобів захисту та способів підроблення, запропоновано їх класифікацію. Визначено методичні особливості криміналістичного дослідження підробленого паспорта, сучасні методи та технічні засоби дослідження. Обгрунтовано необхідність виділення окремої методики дослідження паспорта та розроблено методичні рекомендації щодо техніко-криміналістичного дослідження паспорта громадянина України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х894.9(4УКР)15 + Х881.9(4УКР)125
Шифр НБУВ: РА374620 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Патика М.В. 
Мікробіологічні основи підвищення родючості підзолистих і дерново-підзолистих грунтів: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.07 / М.В. Патика ; Уман. держ. аграр. ун-т. — Умань, 2009. — 36 с. — укp.

Подано комплексну агрофізичну та мікробіологічну характеристику підзолистих грунтів під посівами сільськогосподарських культур за умов тривалого землекористування. Показано, що за умов беззмінної культури в сівозміні формується різна за фено- та генотиповими ознаками мікрофлора та відбувається зміна домінантних форм мікроорганізмів. Визначено, що за умов різних агроценозів (беззмінний льон, сівозміна, чистий пар) формується різний за генетичною структурою комплекс мікроорганізмів, що має суттєве значення для вирішення прикладних завдань, таких як раціональна побудова сівозмін, профілактика грунтовтомлення, підвищення ефективності добрив і продуктивності сільськогосподарських культур. Встановлено, що за умов чистого пару та беззмінної культури льону спостерігається зниження у порівнянні із сівозміною генетичної різноманітності прокаріот, відбувається збіднення генетичних ресурсів мікрофлори в грунті. Висвітлено традиційні методи агрофізичного та мікробіологічного аналізу грунту, а також новітні методи молекулярно-генетичного аналізу асоціації грунтових бактерій (ПЛР у реальному часі, tRLFP, клонування ДНК). На підставі одержаних результатів досліджень функціонування та біорізноманіття мікробного комплексу подано узагальнену схему, що відображає зміни мікробного комплексу, які відбуваються в грунті за умов сільськогосподарського виробництва. Зазначено, що визначальним чинником формування мікрофлори є сівозміна, в якій стабільно підтримується високий рівень біомаси, різноманітності мікроорганізмів і за умов беззмінної культури льону-довгунцю, де відбувається зниження біомаси та генетичногого потенціалу мікроорганізмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.13-25 + П032.51 +
Шифр НБУВ: РА366419

Рубрики:

      
8.

Патика Т.І. 
Роль ентомопатогенних бактерій IBacillus thuringiensis/I у формуванні стійких агроекосистем: Автореф. дис... канд. c.-г. наук / Т.І. Патика ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 17 с. — укp.

З використанням мікробіологічного методу інтегрованої системи захисту рослин розглянуто питання розробки високоефективних засобів контролю за екосистемами - "управління шкідниками" за допомогою препаратів Bacillus thuringiensis. З природних популяцій півдня України виділено 5 ентомопатогенетичних кристалоносних штамів з 79 - 100 % ефективністю щодо личинок колорадського жука (Leptinotarsa decemlineata L.). На підставі результатів культуральних, морфологічних, фізіолого-біохімічних досліджень властивостей штамів їх ідентифіковано як Bacillus thuringiensis var. thuringiensis. На базі високоефективного та технологічного штаму B. thuringiensis 0239 розроблено технологію лабораторного отримання біопрепарату з терміном зберігання до одного року. За умов лабораторних, польових і виробничих дослідів доведено високу ефективність біопрепаратів щодо личинок колорадського жука молодшого віку та особин капустяної совки. Ентомоцидна ефективність розробленого біопрепарату складає 85 - 98 %. Установлено, що препарат B. thuringiensis 0239 в 0,5 - 1,0 %-х концентраціях не токсичний для бджіл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П415.8
Шифр НБУВ: РА316423 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Патика Т. І. 
Bacillus thuringiensis у мікробіологічному контролі чисельності комах: автореф. дис. ... д-ра с.-г. наук : 03.00.07 / Т. І. Патика ; Уман. держ. аграр. ун-т. — Умань, 2010. — 34 с. — укp.

Показано, що селекційні штами Bacillus thuringiensis є активними продуцентами ентомотоксинів. Встановлено, що розвиток інфекційних процесів та їх інтенсивність перебувають у прямій залежності від вірулентності та контагіозності мікроба-патогена, а також від видових та індивідуальних особливостей макроорганізму. Вперше проведено філогенетичний аналіз сероваріантів ентомопатогенних бактерій Bacillus thuringiensis. Одержано візуально наочні фінгерпринти та підтверджено видову належність штамів і філогенетичні взаємозв'язки усередині виду. Розроблено науково-методичні підходи біотехнологічного одержання мікробних препаратів на базі перспективних штамів Bacillus thuringiensis з виробничо-цінними властивостями із врахуванням особливостей мікробів-продуцентів, а також цільових призначень. Висвітлено новий методичний напрям і запропоновано методи оцінки формування можливої популяційної ентоморезистентності щодо бактерій Bacillus thuringiensis і препаратом, створеним на їх основі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.251*87 + П415.823
Шифр НБУВ: РА369747 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Патика Н. І. 
Конкурентоспроможність сільського господарства України в умовах міжнародної економічної інтеграції. / Н. І. Патика. — Б.м., 2019 — укp.

У дослідженні обґрунтовано теоретико-методологічні засади та практичні підходи щодо забезпечення конкурентоспроможності сільського господарства України в умовах міжнародної економічної інтеграції. Узагальнено теоретичні основи формування конкуренції та конкурентоспроможності сільського господарства, виявлено чинники її забезпечення. Удосконалено понятійно-категоріальний апарат. Узагальнено методологічні засади та розроблено методичні підходи до оцінювання конкурентоспроможності сільського господарства.^UTheoretical, methodological bases and practical principles of Ukraine's agriculture competitiveness securement in conditions of international economic integration are substantiated in the dissertation.Theoretical foundations of competition and agriculture's competitiveness formation are summarized, its main ensuring factors are revealed. Conceptual and categorical framework is improved. Methodological bases are summarized, as well as methodical approaches to estimation of agriculture's competitiveness in condition of international economic integration are developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Бойко М. В. 
Функціональні біотехнологічні агенти Bacillus thuringiensis для контролю популяції колорадського жука / М. В. Бойко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню біологічної дії ентомопатогенних бактерій Bacillus thuringiensis та розробленню технологічних параметрів отримання препаративних форм на їх основі для контролю чисельності колорадського жука. За результатами комплексу досліджень біологічних особливостей нового штаму ентомопатогенних бактерій Bacillus thuringiensis 87/3 оптимізовано біотехнологічні етапи його культивування і отримання сучасних препаративних форм для контролю чисельності Leptinotarsa decemlineata Say. Оптимізовано середовище з додаванням капустяного гідролізату, яке дає можливість отримати за 48 год культивування високий вихід життєздатних клітин (титр спор складає до 4,4 млрд/мл культуральної рідини). Показано, що культура штаму Bacillus thuringiensis 87/3 має високий потенціал технологічності (титр метаболітного споро-кристалічного комплексу складає від 3,6 до 4,8 млрд/мл культуральної рідини), ентомоцидності (99,1 %) та антифунгальної дії, яка виявляється у зменшенні кількості уражених листківпаршею яблуні в 1,5–2 рази, порівняно із контрольним варіантом, що розширює можливості використання біоагента. Економічно обґрунтовано ефективність біотехнології отримання рідких препаративних форм на основі Bacillus thuringiensis 87/3 для контролю фітофагів в агроценозах, що підтверджено рентабельним виробництвом (рівень 56,6 %), максимальним рівнем прибутку у технології вирощування картоплі у варіанті за внесення Bacillus thuringiensis, який складає 82562 грн.^UThe thesis is devoted to the actual scientific problem, in particular, studying and evaluation of the entomopathogenic bacteria Bacillus thuringiensis biological effect on the Colorado beetle larvae (Leptinotarsa decemlineata Say.) for their effective use in agroproduction. In the Chernihiv Polissya conditions, field studies of the Bacillus thuringiensis 87/3 strain entomocidal activity against Leptinotarsa decemlineata Say larvae were conducted. Using the mathematical planning method of experiment, the nutrient medium for Bacillus thuringiensis 87/3 strain cultivation based on the cabbage hydrolyzate was optimized in the conditions of biolabs small tonnage production. The study of the effect of growth media (yeast-polysaccharide, molasses, cabbage hydrolyzate, MPB, LB) on the productivity of Bacillus thuringiensis strains showed different technological effect and entomopathogenic activity expression − from 2,0 to 4,8 billion spores/ ml, and from 86,0 to 99,1 % respectively. According to the field investigations results it was found that the extra-root processing apple trees of different reaches, using the bacteria Bacillus thuringiensis, reduced the number of apple scab affected leaves by 1,5−2 times. It is economically justified that phytoprotection based on Bacillus thuringiensis in the colorado beetle control system allows more efficient using of energy resources in agricultural production (the field effectiveness of the biological preparation on potato plants will be about 82,562 UAH compared with chemical preparations).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Гнатюк Т. Т. 
Біологічні властивості і діагностика збудників бактеріальних хвороб сої / Т. Т. Гнатюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі представлено результати багаторічного моніторингу (упродовж 2010-2017 рр.) розповсюдження бактеріозів посівах сої у 8-и областях України (Київської, Вінницької, Черкаської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Рівненської та Херсонської). Проведено польові обстеження рослин сої і лабораторний аналіз зібраних уражених бактеріозами зразків. У ході бактеріологічного аналізу зразків уражених рослин сої, ізольовано і проаналізовано 1729 зразків рослин сої з характерними бактеріальними ураженнями. З них виділено 1271 ізолятів, а після бактеріологічного аналізу відібрано 860 бактеріальних культур для подальшої роботи. Для всіх новоізольованих патогенів визначено їх патогенні, морфолого-культуральні, фізіолого-біохімічні, молекулярно-генетичні властивості. На сьогодні не існує препаратів, які зареєстровані і використовуються в сільському господарстві проти фітопатогенних бактерій. Тому проведено визначення чутливості колекційних та новоізольованих штамів фітопатогенних бактерій до відомих препаратів хімічного походження, які застосовуються в сільському господарстві, та пошук мікробних антагоністів до збудників бактеріозів сої.Переважна кількість тестованих бактеріальних патогенів сої резистентні до рекомендованих і широковживаних у агротехнологіях пестицидів. Зокрема препарати, Раназол, Віват, Вітавакс, Фітофторин, Абакус, Авіатор, Капало, Татту, Хорус, Гаучо, Харнес не мають антибактеріальної активності до всіх досліджених збудників бактеріальних хвороб сої. Показано, що антибактеріальну активність стосовно всіх штамів збудника бактеріозів сої виявляє лише манкоцеб та вибіркову до окремих збудників прометрин, карбендазим, тебуконазол та біксафен + протиконазол (препарати Ридоміл і Ридоміл Голд, Гезагард, Ракурс, Раназол та Авіатор, відповідно).Серед 11-ти колекційних бактеріальних культур Paenibacillus polymyxa, що зберігаються у відділі фітопатогенних бактерій та виділені з філосфери рослин, відібрано чотири бактеріальні штами, які виявляють високу антагоністичну активність проти різних груп фітопатогенних бактерій і зокрема збудників бактеріозів сої.Ізольовано з епіфітної мікрофлори сої штам Bacillus sp. (Ф-1), що виявляє антагоністичну дію до представників найбільш поширених і шкодочинних видів фітопатогенних бактерій родів Pseudomonas, Xanthomonas, Pectobacterium, Pantoea, Curtobacterium, Clavibacter, Agrobacterium, а також практично всіх видів збудників бактеріальних хвороб сої.Ключові слова: бактеріальні хвороби рослин, соя, фітопатогени, біологічні властивості, ідентифікація, ПЦР, пестициди, антагонізм.^UThe results of long-term monitoring (during 2010-2017) of the spread of soybean bacteriosis in 8 regions (oblast) of Ukraine (Kyiv, Vinnytsia, Cherkasy, Chernihiv, Sumy, Poltava, Rivne and Kherson) are presented in thesis work.During bacteriological analysis of the infected samples, 1729 samples of soybean plants with specific bacterial lesions were isolated and analyzed. 1271 isolates were isolated from them and 860 bacterial cultures were selected for further work after bacteriological analysis. Pathogenic, morphological-cultural, physiological-biochemical, molecular-genetic properties were determined for all newly isolated pathogens. Currently, there are no registered products in agriculture against phytopathogenic bacteria. Thus, the determination of sensitivity of collection and newly isolated strains of phytopathogenic bacteria to known products used in agriculture within the system of integrated plant protection and the search for microbial antagonists to pathogens of soybean bacteriosis have been conducted.The vast number of tested soybean bacterial pathogens are resistant to the recommended and widely used pesticides in agro-technologies. In particular, such products as Ranazol, Vivat, Vitavaks, Fitoftorin, Abakus, Aviator, Kapalo, Tattu, Khorus, Gaucho, Kharnes do not have antibacterial activity to all investigated pathogens of soybean bacterial diseases. It is shown that antibacterial activity against all strains of the pathogens of soybean bacteriosis has only mancozeb and selective activity to some pathogens have prometrin, carbendazim, tebuconazole and bixafen + proconazole (Rydomil and Rydomil Gold, Hesagard, Rakurs, Ranazol and Aviator respectively).Among the 11 collecting bacterial cultures of Paenibacillus polymyxa stored in the Department of phytopathogenic bacteria and isolated from the plant, four bacterial strains with high antagonistic activity against different groups of phytopathogenic bacteria and particularly pathogens of soybean bacteriosis were selected.The strain Bacillus sp. (F-1) was isolated from the epiphytic microflora of soybean which has antagonistic action against representatives of the most common and harmful species of phytopathogenic bacteria of the Pseudomonas, Xanthomonas, Pectobacterium, Pantoea, Curtobacterium, Clavibacter, Agrobacterium genera, as well as almost all bacterial pathogens.Keywords: bacterial diseases of plants, soybean, phytopathogens, biological properties, identification, PCR, pesticides, antagonism.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Когут В. А. 
Відеоарт Львова 1990 — 2020-х років: становлення, моделі, експозиційні концепції: автореферат дис. ... д.філософ : 023 / В. А. Когут. — Б.м., 2023 — укp.

У Вступі обґрунтовано актуальність теми дослідження, встановлено її зв’язок з науковими програмами, планами та дисциплінами. Визначено мету й завдання, об’єкт та предмет дослідження. Окреслено практичне значення одержаних результатів дослідження.У розділі 1, а саме у підрозділі 1.1 «Аналіз літератури» звернено увагу на праці іноземних авторів, де відеоарт був об’єктом досліджень. Безпосередньо відеоарт досліджували українські науковці: Я. Пруденко, Г. Вишеславський, С. Побожій, А. Звіжинський, М. Афанасьєв, М. Рашковецький, Н. Манжалій та ін. У підрозділі 1.2 «Методи та джерела дослідження» окреслено методологічну основу дисертації. Введено у практичний вжиток «метод відокремлення відео». Джерельну базу становлять твори, збережені у вигляді цифрових копій відеоарту, насамперед митців Львова за період 1990-х – 2020-х років. У підрозділі 1.3 «Термінологічний апарат дослідження» відтворено значення необхідних дефініцій за темою дослідження, серед яких: відеоарт та відеоструктуралізм.Розділ 2 приурочено становленню мистецької практики відеоарту у світі та в Україні. У підрозділі 2.1 «Розвиток відеоарту у світовому контексті» У 1963 р. американські митці вперше використовують відеокамеру. Доробок авторів зі Східної Європи має з українським відеоартом більшість спільних рис і перешкод, на які натрапляли митці. Перешкоди й називаємо причиною часового відтермінування появи відеоарту в Східній Європі. У підрозділі 2.2 «Становлення відеоарту в Україні» зазначаємо, що відеоарт в Україні починається в 1988–1989-х рр. У Львові перші зразки відеоaрту створили: А. Бояров, група «Akuvido» та професор А. Максименко. У Розділі 3. виголошено хронологію залучення моделей художнього висловлювання у відеоарті Львова. Відтак, у підрозділі 3.1 «Відеоструктуралізм у технічних межах відео» відеоструктуралізм називаємо унікальною моделлю у відеоарті Львова на поч. 1990-х років. Відкладена поява відеоарту в Україні не спричинила відсутності етапу дослідження мистецької практики. У підрозділі 3.2 «Симуляція відео з вибірки кадрів» встановлено, що кадри за цієї моделі не завжди є вибіркою з одного неподільного дійства, що дає змогу стверджувати про не схожість з технічними ефектами. У підрозділі 3.3 «Інверсія «приватного» в «публічне» досліджено модель за якої митці звертаються до поняття лінії розмежування між тим, хто є позаду відеокамери, та тим, хто (що) є перед нею. У Розділі 4. розглянуто сценарії втілення які впливають на представлення відеоарту. У підрозділі 4.1 «Монтажні структури та експозиційне представлення відеоарту» згідно з типологією М. Волинського, застосовано чотири експозиційні концепції: відеопроєкції імерсійні, відеоарт у «чорній коробці», відеопроєкції нанесення, скульптури з екранів. Типологію розширено новими концепціями: відеопроєкції-петрогліфи та відеопроєкції-розчинення. У підрозділі 4.2 «Темпоральні взаємини із глядачем» особливістю відеоарту називаємо циклічне перевідтворення відео. Доведено різницю між авторським і глядацьким циклом під час перегляду відеоарту. ВИСНОВКИ1.? В Україні дослідження відеоарту є здебільшого оглядовими, а адаптацій іноземних теоретичних досліджень в вітчизняних публікаціях не знаходимо. 2.?З появою відеокамери художник отримує одноосібний контроль над створенням художнього висловлювання у відео. У 1970–1990-х роках в Східній Європі автори вимушено вдавались до застосувань кіноплівки та рукотворного способу творення відео без відеокамери. 3.?В Україні передумовою для появи відеоарту було подолання тоталітарного контролю. 4.?Особливістю відеоарту у Львові 1990–1996 рр. є наявність періоду візуальних досліджень можливостей відео. 5.?Доведено присутність трьох моделей художнього висловлювання у відеоарті Львова. 6.?На прикладі відеоартів: С. Петлюка, О. Хорошка, М. Барабаша віднайдено кореляційні взаємини монтажних структур відео та їх впливу на подальше представлення. 7.?Поява відеоарту спричинила новий штиб взаємин з глядачем. Особливість яких у наявності двох циклів відтворення – авторського та глядацького.^UThe Introduction substantiates the relevance of the research topic, establishes its connection with scientific programs, plans and disciplines. The goal and task, object and subject of research are defined. The practical significance of the research results is outlined.In chapter 1, specifically in subsection 1.1 "Analysis of literature", attention is paid to the works of foreign authors, where video art was the object of research. We note the monographs of D. Youngblood, Sh. Kabita, K. Elvic, D. Jill, and others. Due to the closeness of the contextual processes of the formation of video art in Ukraine and Poland, the works of scientists R. Klyuschynskyi, J. Klechek and E. Voytovych were involved.Video art was directly studied by Ukrainian scientists: Ya. Prudenko, H. Vysheslavskyi, S. Pobozhii, A. Zvizhynskyi, M. Afanasyev, M. Rashkovetskyi, N. Manzhaliy, and others. Subsection 1.2 "Methods and sources of research" outlines the methodological basis of the dissertation. The "video separation method" has been put into practical use. The source base consists of works preserved in the form of digital copies of video art, primarily by Lviv artists from the 1990s to the 2020s. Subsection 1.3 "Terminological apparatus of the study" reproduces the meaning of the necessary definitions according to the topic of the study, including: video art and video structuralism.Chapter 2 is devoted to the formation of the artistic practice of video art in the world and in Ukraine. In subsection 2.1 "Development of video art in the world context" In 1963, American artists use the video camera for the first time. The work of authors from Eastern Europe shares with Ukrainian video art most of the common features and obstacles encountered by artists. We call obstacles the reason for the temporary delay in the appearance of video art in Eastern Europe. In subsection 2.2 "Formation of video art in Ukraine", we note that video art in Ukraine begins in 1988-1989. In Lviv, the first examples of video art were created by: A. Boyarov, the group "Akuvido" and professor A. Maksimenko.In Section 3, the chronology of the involvement of models of artistic expression in the video art of Lviv is stated. Therefore, in subsection 3.1 "Video structuralism in the technical limits of video", we call video structuralism a unique model in the video art of Lviv at the beginning. 1990s. The delayed appearance of video art in Ukraine did not cause the absence of a research stage of artistic practice. In subsection 3.2 "Simulation of video from a sample of frames" it is established that the frames according to this model are not always a sample from one indivisible action, which makes it possible to claim that they are not similar to technical effects. Subsection 3.3 "The inversion of the "private" into the "public" explores the model by which artists refer to the concept of the line of demarcation between the one behind the video camera and the one (what) in front of it.In Chapter 4, the implementation scenarios that affect the presentation of video art are considered. In subsection 4.1 "Assembly structures and exhibition presentation of video art" according to M. Volynskyi's typology, four exhibition concepts are used: immersive video projections, video art in a "black box", video projections of application, sculptures from screens. The typology has been expanded with new concepts: video projection-petroglyphs and video projection-dissolution. In sub-section 4.2 "Temporal relations with the viewer" we call the cyclic reproduction of video a feature of video art. The difference between the author's and the viewer's cycle when viewing video art is proven.CONCLUSIONS1. Scientific explorations of foreign theorists prove that with the appearance of video art, a new role of the artist appears. In Ukraine, video art studies are mostly reviews, and we do not find adaptations of foreign theoretical studies in domestic publications.2. With the advent of the video camera, the artist gains sole control over the creation of artistic expression in the video. In the 1970s and 1990s in Eastern Europe, authors were forced to resort to the use of film and the manual way of creating video without a video camera.3. In Ukraine, the prerequisite for the emergence of video art was the overcoming of totalitarian control. 4. A feature of video art in Lviv in 1990–1996 is the presence of a period of visual research into the possibilities of video.5. The presence of three models of artistic expression in the video art of Lviv is proven.6. On the example of video artists: S. Petlyuk, O. Khoroshka, M. Barabasha, the correlative relationships of montage structures of videos and their influence on further presentation were found.7. The appearance of video art caused a new type of relationship with the viewer.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського