Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (342)Книжкові видання та компакт-диски (167)Журнали та продовжувані видання (21)
Пошуковий запит: (<.>A=РОМАЩЕНК$<.>+<.>A=ГАЛИН$<.>+<.>A=СТАНИСЛАВОВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Ромащенко О.В. 
Запальні захворювання геніталій у дівчат та підлітків (етіологія, патогенез, прогнозування, лікування): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.01 / О.В. Ромащенко ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2000. — 37 с. — укp.

Досліджено проблему вдосконалення діагностики, лікування, профілактики запальних захворювань геніталій у дівчат, підлітків та юних жінок. Вперше проведено вивчення та порівняльний аналіз особливостей клінічного перебігу, етіологічного спектра та патогенетичних механізмів розвитку даних захворювань за сучасних умов. Висвітлено семіотику запальних захворювань геніталій у пацієнток дитячого та підліткового віку. Запропоновано клініко-діагностичні критерії, побудовані на результатах дослідження клініко-мікробіологічних, імунологічних і морфологічних проявів захворювання. Розроблено методи лікування на підставі етапності, комплексності та індивідуального вибору терапії. Визначено фактори ризику даної патології та запропоновано метод прогнозування розвитку захворювання. Створено систему статевого виховання дітей та підлітків з залученням вікових характеристик, спрямовану на збереження репродуктивного здоров'я майбутніх матерів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.715.410.11-3
Шифр НБУВ: РА312240 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Ромащенко Л.І. 
Інтерпретація національної історії в українській прозі ХХ ст.: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.01 / Л.І. Ромащенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 40 с. — укp.

Проведено системне дослідження особливостей художньої інтерпретації національного минулого в українській історичній прозі XX ст., показано її місце в історико-літературному процесі. Проаналізовано вплив історіографії на художню інтерпретацію історичних подій і постатей. До наукового обігу введено значну кількість маловідомих творів, зокрема представників діаспори, що сприяє досягненню цілісності та панорамності відтворення літературного процесу. Виділено очевидні типологічні паралелі на змістовому та жанрово-стильовому рівнях між творами українських письменників і представників інших національностей, що дозволяє значно розширити історико-літературний контекст. Розглянуто основні етапи становлення теми козаччини у красному письменстві, виокремлено тематичні домінанти, які відображають найбільш драматичні сторінки української історії. Здійснено сутнісне коригування оцінок модусу історизму та ідейно-естетичних пріоритетів, зокрема виявлено перевагу національних і морально-естетичних критеріїв над соціально-класовими. Значну увагу приділено розгляду проблеми героя, надано перевагу постатям, які відображають складний національний характер, а також постатям, що акумулюють у собі інтелектуальний і культурний досвід нації. Здійснено цілісний глобальний аналіз провідних тенденцій розвитку української художньої козакіани XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-303 +
Шифр НБУВ: РА343937

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Ромащенко Г.С. 
Про подібність вольтеррових операторів: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.01 / Г.С. Ромащенко ; Ін-т приклад. математики і механіки НАН України. — Донецьк, 2008. — 19 с. — укp.

Одержано опис решіток інваріантних і гіперінваріантних підпросторів комутанта та біокомутанта, алгебри, породженої дробовими степенями оператора інтегрування у просторі Соболєва. Одержано достатні умови подібності вольтеррових операторів у просторах Лебега та Соболєва вектор-функцій. Знайдено достатні та необхідні умови, а також критерії подібності вольтеррових операторів до оператора інтегрування та його дробових степенів у просторах Соболєва. Одержано умови, за яких система власних і приєднаних функцій скінченновимірного збурення вольтеррового оператора у просторі Соболєва породжує базис Ріса.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В162.41,0 +
Шифр НБУВ: РА361927

Рубрики:

      
4.

Ромащенко О.В. 
Стійкість магнітогідродинамічних коливань в тороїдних системах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.08 / О.В. Ромащенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено магнітогідродинамічність (МГД) стійкості плазми скінченного тиску в токамаках та тороїдних магнітних уловлювачах з просторовою магнітною віссю з урахуванням ефектів скінченності ларморівського радіуса (СЛР) іонів, анізотропії плазми та гофрування магнітного поля. Визначено зони збудження моди Мерсьє (ММ) та ідеальної балонної моди (ІБМ) та встановлено їх інкременти. Проведено дослідження стійкості ММ та ІБМ в токамаці з гофрованим магнітним полем та немонотонним профілем коефіцієнта запасу стійкості q. Сформовано немонотонний профіль коефіцієнта запасу стійкості g, відповідний шар якого є від'ємним в зоні збудження ММ і мінімальним додатковим у зоні збудження ІБМ у разі одночасного збудження ІБМ і ММ у різних областях плазмового шнура для стабілізації нестійкості. Запропоновано метод оптимізації профілю тиску плазми. Доведено, що такий профіль має східчастий характер. Здійснено дослідження стійкості ІБМ і ММ для розрахованого профілю запасу стійкості g. Простежено суттєве зменшення зони збудження ІБМ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.2,022
Шифр НБУВ: РА314689 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Ромащенко В. В. 
Суспільно-географічне дослідження територіального потенціалу Криму: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.02 / В. В. Ромащенко ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І. Вернадського. — Сімф., 2011. — 20 с. — укp.

Уточнено поняття "територіальний потенціал" у суспільно-географічному розумінні. Виявлено особливості складу та співвідношення компонентів територіального потенціалу. Доведено практичну значимість та актуальність вивчення територіального потенціалу регіону за умов перехідної ринкової економіки. Запропоновано принципи систематизації та методи інтегрального оцінювання територіального потенціалу регіону. Визначено роль обмежувачів у процесі використання територіального потенціалу. Позначено фактори, що генерують його втягнення до процесу формування раціонально організованої території. Проведено оцінювання територіального потенціалу Криму, визначено обмежувачі та фактори, що генерують його використання в процесі розвитку півострова. Змодельовано каркас ефективного використання територіального потенціалу Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-6КРИ)60
Шифр НБУВ: РА382751 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Ромащенко В. В. 
Українські збройні сили як державотворчий чинник у національно-визвольних змаганнях 1917 - 1921 рр.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / В. В. Ромащенко ; Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. — Черкаси, 2011. — 20 с. — укp.

З'ясовано стан наукової розробки даного питання, до науковою обігу залучено нові історичні джерела, проаналізовано головні причини високої активності солдат-українців в українському загальнонаціональному русі під проводом Центральної Ради. Досліджено військову політику українських національно-демократичних урядів 1917 - 1921 pp. Показано вплив військового чинника на державотворчу діяльність урядів Центральної Ради, Гетьманату, Директорії УНР, ЗУНР. Висвітлено військову співпрацю урядів УНР і ЗУНР та боротьбу Соборної армії за Українську державність. Виявлено роль Українських збройних сил у боротьбі українського народу за державність у 1920 - 1921 pp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-54 + Ц4(4УКР)1:611/612
Шифр НБУВ: РА384632 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Ромащенко І.В. 
Формування професійної компетентності майбутніх фахівців з маркетингу сфери управління у процесі вивчення фахових дисциплін: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / І.В. Ромащенко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано педагогічні умови формування у майбутніх маркетологів готовності до інноваційної діяльності у ринковій економіці. Доведено сутність і роль категорії управління навчальним процесом, конкретизовано зміст понять "знання маркетолога", "вміння", "навички", "професійна позиція". Вдосконалено зміст і методику формування професійної компетентності фахівців сфери управління з маркетингу, що передбачає теоретичне оновлення й удосконалення професійних знань, умінь і навичок. Набули подальшого розвитку компоненти професійної компетентності маркетологів сфери управління, розширено уявлення про критерії оцінювання рівнів їх сформованості. Уточнено структуру та зміст вивчення маркетингу іншомовного спілкування для формування професійних компетентностей. Визначено сутність професійної компетентності маркетолога, її зміст та структуру. Розроблено модель формування професійної компетентності маркетологів сфери управління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)211.1 р
Шифр НБУВ: РА374991 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Черевичний Ю. О. 
Обґрунтування режиму краплинного зрошення томата розсадного для комбайнового збирання в умовах Степу України / Ю. О. Черевичний. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та наукове обґрунтування режимів краплинного зрошення томата розсадного для комбайнового збирання в умовах Степу України.Експериментальну частину досліджень проведено протягом 2009–2011 рр., 2015 р. і 2016–2018 рр. на землях ДП «ДГ «Брилівське» ІВПіМ НААН. Адаптацію методу «Penman-Monteith» із визначення ЕТс томата виконано у 2017 р. у виробничих умовах ПСП «Агрофірма «Роднічок» (Миколаївська область) та ПП «Органік Сістемс» (Херсонська область). Формування водного режиму ґрунту, процеси евапотранспірації, продуктивність насаджень томата досліджували залежно від шести різних рівнів вологозабезпечення ґрунту.Основним науково-прикладним результатом роботи є обґрунтування оптимального режиму краплинного зрошення томата, в основу якого покладено формування відносно високого та, одночасно, вузького рівня передполивної вологості ґрунту.За результатами досліджень водного режиму ґрунту встановлено закономірності формування режимів краплинного зрошення та процесів евапотранспірації рослин, побудовано статистичну модель «Водоспоживання–Урожайність». Досліджено та встановлено особливості росту і розвитку рослин на основі критеріїв відносної швидкості росту – RGR, нетто-асиміляції – NAR та продуктивності роботи листкового апарату – LAR залежно від режимів краплинного зрошення, показники продуктивності та якості плодів томата розсадного. Встановлено, що реалізація режимів зрошення з РПВҐ 80; 80-85-70 і 90 % НВ забезпечила максимальні у досліді 149,2-152,0 т/га за НІР0,5 4,53-5,72 т/га. За додатковими критеріями (норма зрошення, ЕТс, КВ, WUE, і Кез) оптимальним є режим зрошення з диференційованим за фазами розвитку рослин РПВҐ 80-85-70 % НВ.Апробовано різні методи діагностування строків вегетаційних поливів та проведено їх адаптацію до умов краплинного зрошення Степу України: за концентрацією клітинного соку листя та розрахунковий «Penman-Monteith». Досліджено особливості формування зон зволоження легкосуглинкового ґрунту за краплинного зрошення, встановлено їх геометричні параметри залежно тривалості (норми) поливу.Розрахунками обґрунтовано економічну та біоенергетичну ефективність впровадження технологій краплинного зрошення томата розсадного в умовах Степу України.Ключові слова: евапотранспірація, краплинне зрошення, норма зрошення, рівень передполивної вологості ґрунту, режим зрошення, томат розсадний, урожайність.^UThe thesis summarizes the theoretical generalization and scientific justification of the drip irrigation regimes of tomato seedlings for combine harvesting in the conditions of the Steppe of Ukraine.The experimental part of the studies was carried out during 2009-2011, 2015 and 2016-2018 on the lands of SE "OH "Brylivske" IWPLR NAAS. The adaptation of the «Penman-Monteith» method according to the determination of tomato ETc was carried out in 2017 under the production conditions of the PSP Agrofirm Rodnichok (Mykolaiv region) and Organic Systems LLC (Kherson region). The formation of the water regime of the soil, the processes of evapotranspiration, and the productivity of plantations were investigated depending on 6 various levels of moisture availability in the soil.The main scientific and applied result of the work is the substantiation of the optimum regime of drip irrigation of tomato, which is based on the formation of a relatively high and, at the same time, narrow level of pre-irrigation soil moisture.According to the results of studies of the water regime of the soil, the regularities of the formation of drip irrigation regimes and the processes of plant evapotranspiration are established, and the statistical model «Evapotranspiration –Yield» is built. The plant growth and development features were studied and established on the basis of the relative growth rate criteria – RGR, net assimilation – NAR, and the productivity of the leaf apparatus – LAR depending on drip irrigation regimes, and productivity and quality indicators of seedling tomato fruits. It is established that the implementation of irrigation regimes with SMBI (soil moisture before irrigation) 80; 80-85-70 and 90 % of FMC provided the maximum in the experiment 149,2-152,0 t/ha with LSD0,5 4,53-5,72 t/ha. According to additional criteria (irrigation rate, ETc, CE, WUE and Cei), the optimal irrigation regime is 80-85-70 % FMC, which is differentiated by the phases of plant development.Various methods for diagnosing the timing of vegetative irrigation were tested and their adaptation to drip irrigation conditions of the Steppes of Ukraine was carried out: by the concentration of the cellular juice of the leaves and the calculated «Penman-Monteith» method. The features of the formation of moist loamy soil wetting zones during drip irrigation were studied; their geometric parameters were established depending on the duration of irrigation.The calculations substantiate the economic and bioenergy efficiency of introducing drip irrigation technologies for tomato seedlings in the conditions of the Steppe of Ukraine.Key words: evapotranspiration, drip irrigation, irrigation rate, soil moisture before irrigation, irrigation regime, tomato seedlings, productivity


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Ромащенко О. В. 
Динаміка та фазові стани макрочастинок в пучково-плазмових системах. / О. В. Ромащенко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено теоретичному дослідженню та числовому моделюванню взаємодії макрочастинок з низькотемпературною плазмою низького тиску, в якій присутні пучки електронів чи іонів. Розглянуто процеси заряджання макрочастинки у плазмі з електронним (іонним) пучком, процеси енергетичного обміну між макрочастинкою та плазмою з пучком електронів (іонів), що визначають динаміку та фазові стани макрочастинки у пучково-плазмових системах. Досліджено динаміку та фазові стани макрочастинки у плазмі вакуумно-дугового розряду за умов, що відповідають різним технологічним процесам: вакуумно-дуговому осадженню тонких плівок та плазмовій імерсійній іонній імплантації. У дисертації розкрито питання про методи очищення плазми від макрочастинок. Особливу увагу приділено альтернативним засобам зменшення забруднень макрочастинками покриттів без застосування магнітних фільтрів.^UThe thesis is devoted to the theoretical study and numerical modeling of the interaction of macroparticles with the low-temperature plasma of the low pressure in the presence of the electron or ion beams. The processes of the macroparticle charging in the plasma with electron (ion) beam, the processes of the energy exchange between the macroparticle and the plasma with electron (ion) beam, that influence the dynamics and phase states of the macroparticles in the beam-plasma systems, are considered. The dynamics and phase states of the macroparticle in the plasma of the vacuum arc discharge are investigated under conditions, which are relevant to different plasma processing such as vacuum arc deposition of the thin film, plasma immersion ion implantation, and reactive vacuum arc deposition. The thesis focuses on the methods of the plasma purification from macroparticles. The main attention is paid to the alternative methods of reducing the macroparticles contaminations in coatings without applying any magnetic filters.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Усатий С. В. 
Управління якістю води в системах краплинного зрошення / С. В. Усатий. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації вирішено науково-практичне завдання управління якістю води в системах краплинного зрошення на основі удосконалення технології, технологічних схем підготовки води, технічних засобів та конструкцій цих систем. Новизна отриманих результатів полягає в тому, що вперше науково обґрунтовано принципи управління якістю поливної води в системах краплинного зрошення (СКЗ), що ґрунтуються на закономірностях формування гідрохімічного і гідробіологічного складу води на шляху її транспортування від джерела зрошення до краплинних водовипусків, емпіричних залежностях впливу якості поливної води на ефективність роботи технічних засобів водопідготовки та витратно-напірні характеристики краплинних водовипусків систем краплинного зрошення, а також використанні ефекту імпульсної водоподачі для покращення працездатності краплинних водовипусків в умовах поливної води погіршеної якості за технічними критеріями. Встановлено наявність процесу формування стійких комплексів завислих частинок органічного походження (гідробіонтів та детриту) безпосередньо в поливній мережі СКЗ, високе таксономічне і кількісне різноманіття яких запропоновано класифікувати в якості біологічної загрози системам краплинного зрошення, що обумовлює втрату працездатності краплинних водовипусків. Залежність працездатності СКЗ від вмісту завислих частинок органічного походження запропоновано описувати на основі відхилень витратних характеристик краплинних водовипусків. Удосконалено методику прогнозного оцінювання відхилень витратних характеристик краплинних водовипусків від вмісту заліза і завислих частинок органічного походження, що дозволяє передбачити ймовірність зниження експлуатаційної надійності СКЗ. Встановлено, що розміри водного каналу краплинних водовипусків істотно впливають на вимоги до якості поливної води за технічними критеріями. У якості спеціального критерію для підбору конструкцій краплинних водовипусків за розмірами водного каналу обґрунтовано величину вмісту завислих частинок органічного походження. Для зниження вимог до якості поливної води обґрунтовано можливість використання імпульсного режиму водоподачі та розроблено краплинний водовипуск імпульсної дії врізного та інтегрованого типу. Залежно від вмісту у воді завислих частинок органічного походження запропоновано алгоритм вибору технологічних схем підготовки води з поверхневих і підземних водних джерел. З його використанням обґрунтовано дев'ять технологічних схем водопідготовки. Економічний ефект від застосування удосконалених технологічних схем водопідготовки та конструкцій систем краплинного зрошення досягається завдяки зменшенню експлуатаційних витрат на промивання, експлуатацію систем та експлуатаційний персонал, у тому числі сумарної величини капітальних витрат на удосконалення конструкцій існуючих систем краплинного зрошення.^UThe dissertation presents the solutions to the scientific and practical issue of water quality control in drip irrigation systems based on improving technology, technological schemes of water treatment, technical means and designs of drip irrigation systems. The novelty of the obtained results is that for the first time it has been scientifically grounded the principles of irrigation water quality control in drip irrigation systems (DIS) based on improving the technology, technological schemes of water treatment, technical means and designs of drip irrigation systems. Water quality control takes into account the mechanism of hydrochemical and hydrobiological water composition formation on its way from the irrigation source to drip emitters, empirical dependences of the effect of irrigation water quality on the efficiency of water treatment technical means as well as flow-pressure characteristics of drip emitters of drip irrigation systems and pulsed water supply to improve the efficiency of drip emitters when using the irrigation water of poor quality. In the course of the research it was revealed the formation of stable complexes of organic suspended particles (aquatic organisms and detritus) directly in the irrigation network of DIS, high taxonomic and quantitative diversity of which is proposed to classify as a biological threat for drip irrigation systems, affecting the efficiency of drip emitters. The dependence of DIS efficiency on the content of suspended organic particles is proposed to be determined based on the deviations in flow rate characteristics of drip emitters. An improved method for predictive estimation of deviations in flow rate characteristics of drip emitters depending on the content of total iron and suspended organic particles is proposed. The method of predictive estimation of water flow rate deviations for drip emitters depending on the content of iron and suspended organic particles has been improved, which enables to predict the probability of reducing the operational reliability of SDI. It has been also established that the requirements for the quality of irrigation water directly depend on the size of the water canals of drip emitters. As a special criterion for the selection of the designs of drip emitters by the size of water canal, the content of suspended organic particles is proposed. To reduce the requirements for the quality of irrigation water, the possibility of using a pulsed water supply regime has been substantiated and a pulse drip emitter of a mortise and integrated type has been developed. An algorithm for selecting technological treatment schemes for water taken from both open and groundwater sources depending on the content of suspended organic particles in it is proposed. Based on the algorithm, nine technological schemes of water treatment and the design of drip irrigation systems have been substantiated, the application of which increases the operational reliability of DIS. The economic effect of applying the advanced technological schemes of water treatment and the designs of drip irrigation systems is achieved by reducing the operating costs for flushing, system operation and personnel, including the total cost for improving the design of existing drip irrigation systems.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Сардак А. С. 
Обґрунтування параметрів системи підґрунтового краплинного зрошення: автореферат дис. ... д.філософ : 192 / А. С. Сардак. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі вирішено науково-технічне завдання щодо обґрунтовування основних конструктивних параметрів системи підґрунтового краплинного зрошення (СПКЗ), а саме глибини розміщення поливального трубопроводу (ПТ) та відстані між ними. Польові дослідження за вирощування кукурудзи проводились на дослідних ділянках, протягом 2018-2021 рр., що розташовані на землях ДП «ДГ «Брилівське» ІВПіМ НААН у с. Привітне Херсонського району Херсонської області та ДП ДГ «Великі Клини ІВПіМ НААН» с. Великий Клин Скадовського району Херсонської області.Лабораторні дослідження проводились для визначення водно-фізичних параметрів та характеристик основних за гранулометричним складом ґрунтів України.Математичне моделювання обґрунтування основних конструктивних параметрів СПКЗ проводилось шляхом розв’язання крайової задачі вологоперенесення, що базується на двовимірному рівнянні Річардса в термінах напорів з використанням експериментально визначених гідрофізичних параметрів основних за гранулометричним складом ґрунтів України.Наукова новизна одержаних результатів. Дисертаційна робота є завершеним особистим науковим дослідженням, в якому на основі експериментальних досліджень та математичного моделювання закономірностей формування зон зволожування ґрунту вирішено науково-практичне завдання щодо визначення конструктивних параметрів та режиму водоподачі на СПКЗ.За результатами наукового дослідження вперше: встановлено закономірності формування зон зволожування ґрунту за використання систем підґрунтового краплинного зрошення для ґрунтів України, різного гранулометричного складу, залежно від конструктивних параметрів системи (глибини розміщення поливальних трубопроводів, відстані між ними, витрати краплинних водовипусків) методами математичного моделювання вологоперенесення; встановлено вплив конструктивних параметрів системи підґрунтового краплинного зрошення, а саме глибини розміщення поливального трубопроводу (ПТ) та відстані між ними на закономірності росту, розвитку та формування врожаю кукурудзи на ґрунтах легкого механічного складу; розроблено метод визначення основних конструктивних параметрів системи підґрунтового краплинного зрошення та формування режиму водоподачі на основі розв’язання оптимізаційної задачі вологоперенесення в ґрунтах зони аерації.Удосконалено метод визначення найменшої вологомісткості ґрунтів.Отримали подальший розвиток: метод визначення діапазону оптимального вологозабезпечення з використанням основної гідрофізичної характеристики ґрунтів; оцінка економічної ефективності застосування систем підґрунтового краплинного зрошення залежно від терміну експлуатації.Практичне значення отриманих результатів. Методика визначення основних конструктивних параметрів систем підґрунтового краплинного зрошення дозволяє створювати адаптовані до ґрунтових умов системи підґрунтового краплинного зрошення, використання яких дає можливість формувати науково-обґрунтовані режими зволожування ґрунту і отримувати врожаї сільськогосподарських культур близькі до їх потенціалу.Методика режиму водоподачі дозволяє сформувати режим зрошення, реалізація якого при експлуатації СПКЗ забезпечує мінімізацію витрат поливної води на інфільтрацію. Методи визначення НВ та оптимального діапазону вологозабезпечення ґрунтів дозволяють визначати максимально допустимі норми поливу при формуванні режимів зрошення, застосування яких виключає повністю або зводить до мінімуму втрати поливної води на інфільтрацію.^UIn the dissertation, the task of parameters justification of the subsurface drip irrigation system (SSDI), namely the depth of the irrigation pipeline (IP) and the distance between them, is solved.Field research was carried out at research sites during 2018-2021, located on the lands of the State Enterprise "Experimental Farm "Brylivske" IWPLR NAAS in the Pryvitne village of Kherson district of the Kherson region and the State Enterprise "Experimental Farm "Velyki Klyny" IWPLR NAAS in the Velykyi Klyn village of Skadovsk district of the Kherson region.Laboratory studies were conducted to determine the water-physical parameters and characteristics of the main granulometric composition of the soils of Ukraine.Mathematical modeling of the substantiation of the main design parameters of the SSDI was carried out by solving the boundary value problem of moisture transfer based on the two-dimensional Richards equation in terms of pressures using experimentally determined hydrophysical parameters of the main granulometric composition of the soils of Ukraine.The scientific novelty of the obtained results. The dissertation is completed personal scientific research, in which, based on experimental studies and mathematical modeling of the patterns of soil wetting zones formation, the scientific and practical task of determining the design parameters and water supply regime at the SSDI was solved.According to the results of scientific research, for the first time: regularities of the formation of soil moistening zones using subsurface drip irrigation systems for soils of Ukraine of different granulometric composition, depending on the structural parameters of the system (depth of irrigation pipelines, distances between them, flow rates of drip water discharges) were determined by methods of mathematical modeling of moisture transfer; the influence of the structural parameters of the subsurface drip irrigation system, namely the depth of the irrigation pipeline (IP) placement and the distance between them, on the patterns of growth, development, and formation of the corn on soils of light mechanical composition was determined; a method of determining the main structural parameters of the subsurface drip irrigation system and forming the water supply regime based on the solution of the optimization problem of moisture transfer in the soils of the aeration zone was developed.Improved the method of determining the lowest moisture content of soils.Received further development: the method of determining the range of optimal moisture supply using the main hydrophysical characteristics of soils; assessment of the economic efficiency of the use of subsurface drip irrigation systems depending on the period of operation. Practical significance of the obtained results. The method of determining the main structural parameters of subsurface drip irrigation systems makes it possible to create subsurface drip irrigation systems adapted to soil conditions, the use of which makes it possible to form scientifically based regimes of soil moistening and obtain crop yields close to their potential.The method of the water supply regime allows for the formation of an irrigation regime, the implementation of which during the operation of the SSDI ensures the minimization of irrigation water consumption for infiltration.The methods of determining the lowest soil moisture capacity and the optimal range of soil moisture supply make it possible to determine the maximum permissible irrigation rates when forming irrigation regimes, the use of which completely excludes or reduces to a minimum the selection of irrigation water for infiltration.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського