Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (478)Книжкові видання та компакт-диски (214)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>A=СІРЕНКО$<.>+<.>A=ГЕННАДІЙ$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Сіренко В.А. 
Гістерезисні та магнітострикційні явища в гетерогенних сполуках при низьких температурах: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / В.А. Сіренко ; НАН України. Фіз.-техн. ін-т низ. температур ім. Б.І.Вєркіна. — Х., 1999. — 30 с. — укp.

Досліджується вплив гетерогенності впорядкованих твердотільних структур на їх магнітні та пружні властивості в умовах формування низькотемпературної фази та її руйнування магнітним полем з метою виявлення взаємозв'язків процесів впорядкування у кристалічній, електронній та магнітній підсистемах, можливостей їх спільного аналізу та створення фізичних передумов прогнозування операційних характеристик кріогенних приладів на їх основі. Спостережено і детально досліджено розмірні ефекти при спонтанних низькотемпературних перетвореннях, магнітострикційні явища при перетвореннях, індукованих магнітним полем, як то гігантську незворотню магнітострикцію в шаристих сполуках з гігантським магнітоопором та високотемпературною надпровідністю, а також відповідну залишкову магнітну індукцію у зразку. Виділено внески композиційних, деформаційних ефектів та взаємодії магнітної структури з неоднорідностями кристалічної гратки в спостереженні явища. Внаслідок аналізу проведених результатів запропоновано і експериментально перевірено моделі низькотемпературного впорядкування в сполуках з неоднорідним розподілом точкових дефектів та магнітострикції надпровідників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377.3,022

Рубрики:

      
2.

Сіренко О. А. 
Діагностика, профілактика та лікування рецидивів спондилоартралгії після денервації поперекових дуговідросткових суглобів: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.21 / О. А. Сіренко ; Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Показано, що до рецидиву болю призводить відновлення провідності нерва за рахунок його регенерації й утворення невром. Досліджено, що найбільш часто причиною рецидиву болю служить реіннервація болючих дуговідросткових суглобів. Розроблено новий спосіб діагностики причин рецидивів спондилоартралгії, способи профілактики іннервації й утворення невром, спосіб сенсорної електростимуляції для визначення локалізації нервової гілочки, яку треба руйнувати. Встановлено, що використання способів профілактики рецидивів, їх діагностики та лікування збільшує частоту відмінних результатів в 2,5 раза, а кількість рецидивів болю зменшується у 5,9 раза.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.250.40-5
Шифр НБУВ: РА372182 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Сіренко Ю. В. 
Зв'язані термомеханічні коливання в апаратах хімічного машинобудування: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.02.04 / Ю. В. Сіренко ; Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М. Підгорного НАН України. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено новий метод розв'язування просторових задач зв'язаної термопружності, заснований на методі Ф-розв'язків - ефективного методу дослідження зв'язаних термопружних полів в елементах просторових конструкцій, які подано плитами, послабленими наскрізним отвором, а також скінченними циліндрами. Встановлено, що метод зводить просторову задачу зв'язаної термопружності до добре вивчених систем сингулярних інтегральних рівнянь другого роду. Створено числові алгоритми та програмне забезпечення, які розв'язують нові задачі дослідження зв'язаних хвильових термопружних полів і виявляють вплив зв'язаності полів на амплітудно-частотні характеристики скінченних циліндрів і динамічну концентрацію напружень у плитах, послаблених наскрізним отвором. Показано необхідність використання узагальненої моделі зв'язаної термопружності для розрахунку на міцність конструкцій, створених з сучасних полімерних матеріалів з великими значеннями коефіцієнта зв'язаності полів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К412.024
Шифр НБУВ: РА377004 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Сіренко Р.Р. 
Механізми формування взаємозв'язків фізичної та розумової працездатності у підлітків під впливом м'язової діяльності: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / Р.Р. Сіренко ; Львів. держ. ін-т фіз. культури. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Узагальнено та проаналізовано досвід теорії і практики юнацького спорту щодо методики комплексного контролю фізичної і розумової працездатності та відновних процесів у підлітків за умов напруженої м'язової діяльності. Виявлено негативні компоненти механізму адаптації до фізичних навантажень, які проявляються у зниженні фізичної та розумової працездатності, різноманітних порушеннях у електрокардіограмі, а такожу переході адаптивних взаємозв'язків у компенсаторні у весняний період та зникненні взаємозв'язків. Доведено доцільність використання методики комплексного контролю фізичної та розумової працездатності юних спортсменів з метою корекції тренувального процесу і запобігання негативним впливам напруженої м'язової діяльності на стан здоров'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.521
Шифр НБУВ: РА314676 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Сіренко О.А. 
Одонтогліфіка малих кутніх зубів верхньої, нижньої щелеп людини в нормі та при карієсі: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / О.А. Сіренко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 15 с. — укp.

Вивчено питання локалізації карієсу в малих кутніх зубах, залежно від одонтогліфічного малюнка коронки. В анатомічній будові малих кутніх зубів доцільно виділяти підвищені та заглиблені ділянки жувальної поверхні коронок, які відрізняються за субмікроскопічною та хімічною будовами. Встановлено, що в разі плюс-малюнку зустрічається переважно фісурно-ямковий карієс, а в разі ігрек-малюнка - поєднання карієсу апроксимальної локалізації та фісурно-ямкового карієсу. Вивчено структурну організацію емалі малих кутніх зубів та її біомінералізації. Встановлено, що в разі початкового карієсу в стадії пігментованої плями спостерігається переважно порушення білково-мінеральних комплексів у міжпризмовій речовині, а в разі початкового карієсу в стадії крейдоподібної плями руйнуються емалеві призми та безпосередньо змінюються кришталеві грати гідроксиапатиту. Розроблено спосіб забарвлення коронки зубів для макроскопічного дослідження та діагностики фісурного карієсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.40-2 +
Шифр НБУВ: РА335546

Рубрики:

      
6.

Сіренко Н.М. 
Організаційно-економічний механізм антикризового розвитку сільськогосподарських підприємств регіону: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Н.М. Сіренко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 21 с.: табл. — укp.

Проаналізовано діяльність та здійснено діагностику кризового стану сільськогосподарських підприємств регіону. Досліджено організаційно-економічний механізм антикризового розвитку даних підприємств з урахуванням ресурсного потенціалу, потенціалу менеджменту, фінансового стану, результативності діяльності. Базуючись на визначенні стадії кризи, на підставі аналізу стану організаційно-економічного механізму антикризового розвитку досліджених підприємств визначено напрямки його удосконалення та елементи, які мають бути покращеними. Обгрунтовано стратегії антикризового розвитку сільськогосподарських підприємств регіону та адекватні організаційно-економічні механізми забезпечення їх реалізації з урахуванням стадії кризової ситуації, життєвих циклів організації, інноваційного потенціалу підприємства. На прикладі конкретного підприємства побудовано функцію життєвого циклу, яку використано для обгрунтування його прогнозної антикризової діяльності з метою стратегічного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.0-971 +
Шифр НБУВ: РА336967

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Сіренко А.Г. 
Передчасне розділення центромер метафазних хромосом як перспективний діагностичний і прогностичний маркер при гострій лімфобластній лейкемії у дітей: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / А.Г. Сіренко ; НАН України. Ін-т клітин. біології і генет. інженерії. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичні розробки та експериментальні дослідження в галузі онкогенетики та цитогенетики гострих лейкозів з метою пошуку нових цитогенетичних маркерів діагностики та прогнозу гострого лімфобластного лейкозу (ГЛЛ) у дітей. Досліджено феномен передчасного розділення центромер метафазних хромосом (ПРЦ) в якості нового діагностичного та прогностичного маркеру та С-анафазу як варіант повного ПРЦ. Показано, що ПРЦ є характерним в більшій мірі бластним клітинам, аніж нормальним диференційованим лімфоцитам. Запропоновано новий критерій ремісії під час ГЛЛ - зниження рівня ПРЦ. Встановлено: С-анафаза -- прогностичний критерій під час ГЛЛ, високі рівні якої в першому гострому періоді є позитивним прогнозом і свідчать спро високу ймовірність входження в тривалу ремісію. Зв'ясовано, що С-анафаза є одним із проявів явища апоптозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.569.413.3-2
Шифр НБУВ: РА310236 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Сіренко К.Ю. 
Перетворення та випромінювання електромагнітних імпульсів структурами з осьовою симетрією: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / К.Ю. Сіренко ; НАН України. Ін-т радіофізики та електроніки ім. О.Я.Усикова. — Х., 2007. — 17 с. — укp.

Розроблено обчислювальні алгоритми на базі стандартних схем методу кінцевих різниць з оригінальними точними "поглинаючими" умовами. Виявлено та досліджено ефекти модового та частотно-модового розшарування надширокосмугових імпульсів. Удосконалено теорію щілинних резонансів, для розв'язання задач якої вперше використано строгі методи часової області. Розв'язано ряд актуальних прикладних задач, пов'язаних з синтезом функціональних вузлів техніки потужних імпульсних полів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З845.7-01 +
Шифр НБУВ: РА352799

Рубрики:

      
9.

Сіренко 
Сосна кедрова європейська (Pinus cembra L.) в Україні: хорологія, структура популяцій та охорона: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Оксана Геннадіївна Сіренко ; НАН України ; Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.131.2(4УКР) + П381.131.2(4УКР)
Шифр НБУВ: РА361302

Географічні рубрики:

      
10.

Сіренко О.В. 
Умови праці та імунний гомеостаз у хворих на пилові захворювання бронхів та легенів електрозварювальників машинобудівельного виробництва: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.В. Сіренко ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2001. — 17 с. — укp.

Визначено особливості стану імунної реактивності організму електрозварювальників машинобудування, хворих на пилові захворювання, з урахуванням умов праці. Удосконалено критерії діагностики порушень імунітету та ризику розвитку патології. Виявлено взаємозв'язок несприятливих умов праці та порушень імунної резистентності. Установлено, що значущими факторами, які визначають патогенетичну роль зварювального аерозолю, є інтенсивність і тривалість його впливу. Доведено, що в зварювальників з пиловою патологією переважають реакції клітинної ланки імунітету на тлі зниження процентного вмісту В-лімфоцитів. Виділено два види порушень імунної реактивності: формування вторинного імунодефіцитного стану, посилення компенсаторних реакцій. Розроблено критерії прогнозування ризику розвитку пилових захворювань і діагностики порушень імунітету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.434.5-43
Шифр НБУВ: РА313106 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Сіренко Н. М. 
Управління інноваційним розвитком аграрного сектора економіки України: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.03 / Н. М. Сіренко ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2010. — 38 с. — укp.

Розроблено систему принципів реалізації моделі інноваційного розвитку та методику інтегрованого оцінювання її результативності. Обгрунтовано концепцію управління інноваційним розвитком аграрного сектора економіки України й інноваційного розвитку аграрної університетської освіти та науки. Виявлено особливості, систематизовано та досліджено вплив чинників на стимулювання інноваційного розвитку аграрного сектора економіки України. Здійснено комплексну діагностику регіонів за основними соціально-економічними показниками. Розроблено рекомендації щодо вдосконалення системи інформаційно-консультаційного забезпечення та пропозиції до вдосконалення законодавства України в частині стимулювання інноваційного розвитку аграрного сектора економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-55-21
Шифр НБУВ: РА373720 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Сіренко І.В. 
Управління матеріальними потоками промислового підприємства на основі логістичного підходу: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / І.В. Сіренко ; Технол. ун-т Поділля. — Хмельниц., 2002. — 17 с. — укp.

Висвітлено проблеми управління матеріальними та інформаційними потоками промислових підприємств. Проаналізовано зміст поняття "логістика", визначено місце, що займає логістика на підприємстві, її зв'язки з іншими сферами. Наведено структурну схему логістики, її поділ на функціональні сфери, логістичний цикл. Виділено основні проблеми управління логістикою підприємства. Охарактеризовано методологічний апарат логістики. Розглянуто існуючі структури управління логістикою та управління інформаційними потоками. Виявлено особливості комп'ютеризованих систем управління від світових, вітчизняних розробників, спроможність підприємств створити системи самостійно. Запропоновано схему управління логістикою промислового підприємства - основні цілі, завдання підрозділів, зв'язки між ними. Розроблено нову систему управління матеріальними та інформаційними потоками.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)301-55-21 + У9(4Укр)305.851-55-21
Шифр НБУВ: РА318199 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Сіренко К. В. 
Формування комплексу інтегрованих маркетингових комунікацій туристичних підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / К. В. Сіренко ; ПВНЗ "Європ. ун-т". — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено теоретико-методичні та практичні питання формування комплексу інтегрованих маркетингових комунікацій (ІМК) туристичних підприємств (ТП). Визначено місце маркетингових комунікацій у системі маркетингу підприємства. Адаптовано елементи комплексу маркетингу "7Ps" та основні блоки плану ІМК ТП (стратегічний, тактичний, операційний) до застосування на таких підприємствах. Досліджено стан, динаміку та кон'юнктуру ринку туристичних послуг. Проаналізовано комунікаційну політику та фінансово-господарську діяльність туроператорів, виявлено фактори зміни ефективності діяльності ТП. Запропоновано механізм формування комплексу ІМК ТП, розроблено методичний підхід до оцінювання ефективності їх застосування у діяльності провідних туроператорів на підставі інтегрального оцінювання. Розроблено раціональну структуру витрат ТП на маркетингові комунікації, спрямовану на підвищення обсягів продажу туристичного продукту та покращання фінансових результатів туроператорів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)441.358.1-211.1
Шифр НБУВ: РА383816 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Сіренко В.І. 
Фторсульфонат літію - компонент апротонних електролітів літієвих джерел струму: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.05 / В.І. Сіренко ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г576.42
Шифр НБУВ: РА308469 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Сіренко О. І. 
Особливості адаптації, захворюваності та прогноз у передчасно народжених дітей з гестаційним віком 34 (0/7) – 36 (6/7) тижнів / О. І. Сіренко. — Б.м., 2019 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Сіренко Д. О. 
Правові засади запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, суб'єктами приватної детективної діяльності / Д. О. Сіренко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація є завершеною науковою працею, виконаною в Україні на новому теоретичному рівні і є дослідженням адміністративно-правового механізму запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, суб'єктами приватної детективної діяльності. У дисертації вирішено завдання доведення та обґрунтування участі суб'єктів приватної детективної діяльності під час запобігання і протидіїадміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією. Зокрема, у зазначеній праці визначено сутність, становлення та розвиток інституту запобігання та протидії адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією; сформульовано поняття та визначено ознаки й види адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією; здійснено аналіз судової практики з розгляду справ про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, у сучасних умовах; розглянуто стан нормативно-правового регулювання запобігання та протидії адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією в Україні; досліджено адміністративно-правовий механізм запобігання та протидії адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією у національному законодавстві України; визначено передумови та підстави здійснення приватної детективної діяльності під час запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією; встановлено способи виявлення та фіксації корупційних проявів та фактів адміністративної корупції суб'єктами приватної детективної діяльності; розглянуто взаємодію суб'єктів приватної детективної діяльності з іншими органами державної виконавчої влади під час запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією; визначено особливості використання матеріалів, отриманих суб'єктами приватної детективної діяльності під час запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією; сформульовано пропозиції щодо вдосконалення законодавства про запобігання корупції та існуючих законопроектів про приватну детективну діяльність. Зокрема, у дисертації визначено стан дослідження проблематики адміністративно-правового механізму запобігання адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією, суб'єктами приватної детективної діяльності. Наведено різні підходи, що існують у правовій науці з цього приводу, зокрема, представників науки адміністративного права. На основі вивчення нормативного матеріалу та аналізу літературних джерел сформульовано висновки та рекомендації щодо подальшого вдосконалення законодавства України про запобігання корупції та існуючих законопроектів про приватну детективну діяльність.^UThesis is a complete scientific work done in Ukraine at a new theoretical level and is a studying the administrative-legal mechanism for preventing administrative offenses related to corruption, by subjects of private detective activity. The thesis solves the issue of the possibility of participation of subjects of private detective activity during the prevention of an administrative offense connected with corruption. In particular, in this work the essence, formation and development of the Institute for the prevention and counteraction of administrative corruption offenses are determined; formulated the concept and defined the features and types of administrative offenses related to corruption; an analysis of judicial practice in dealing with cases of administrative offenses related to corruption, in modern conditions; the state of regulatory and legal regulation of prevention and counteraction toadministrative offenses connected with corruption in Ukraine is considered; the administrative-legal mechanisms of prevention and counteraction to administrative offenses connected with corruption in the national egislation of Ukraine are researched; the preconditions and grounds for conducting private detective activity in preventing an administrative offense related to corruption are determined; methods of detecting and fixing corrupt manifestations and facts of administrative corruption by subjects of private detective activity are established; the interaction of subjects of private detective activity with other bodies of state executive power during the prevention of administrative corruption-related offenses was considered; the features of the use of materials received by the subjects of private detective activity during the prevention of corruption offenses related to corruption; the proposals on improving the legislation on prevention of corruption and the existing laws on private detective activity are formulated. In particular, the dissertation describes the state of research of the problem of the administrative-legal mechanism for the prevention of administrative offenses connected with corruption, subjects of private detective activity. Different approaches that exist in the legal science in this regard, in particular, representatives of the science of administrative law are presented. Based on the study of normative material and the analysis of literary sources, the conclusions and recommendations for further improvement of the legislation of Ukraine on prevention of corruption and the existing laws on private detective activity are formulated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Луцька М. П. 
Угруповання стратобіонтних жуків-стафілінід (Insecta, Coleoptera, Staphylinidae) лісових екосистем Ґорґан / М. П. Луцька. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглянуто особливості таксономічної, екоморфічної, трофічної та зоогеографічної структур угруповань стафілінід (Coleoptera, Staphylinidae) у лісових екосистемах гірського масиву Горган. Виявлено 76 видів коротконадкрилих жуків (Coleoptera, Staphylinidae). Найвищий рівень видового багатства притаманний для підродин Staphylininae та Tachyporinae, які представлені відповідно 31 та 15 видами. Установлено, що угруповання стафілінід в умовах аналізованих екосистем відрізняються між собою за видовим складом, проте є рівноцінними у фауністичному розумінні. Найвищий рівень видового багатства притаманний для букових екосистем нижнього лісового поясу гірського масиву Ґорґан — 54 види, а найнижчий для криволісся сосни гірської — 23 види. Уздовж висотного градієнту спостерігаються зміни біотичних та абіотичних умов, що призводить до варіативності в угрупованнях жуків-стафілінід гірського масиву Ґорґан. У межах аналізованих екосистем виявлено п'ять еуконстантних видів: Philonthus decorus, Tasgius (Rayheila) morsitans, Stenus comma, Tachynus rufipes, Atrecus longiceps. Вони характеризуються високим рівнем екологічної валентності і є стійкими до зміни чинників довкілля у різних висотних поясах. Усі екосистеми, за винятком криволісся сосни кедрової європейської, характеризуються наявністю специфічних видів. На основі кореляційного аналізу встановлено ключові чинники просторово-часової диференціації угруповань. У градієнті зниження висоти над рівнем моря спостерігаються чіткі зміни в структурі угруповань стафілінід. Серед еколого-морфологічних груп при зниженні висоти спостерігається зростання свердловинників та криптобіонтів, що пов'язано з ускладненням біотичних умов в екосистемах. Видове багатство угруповань жуків-хижаків при зниженні висоти над рівнем моря (від 1600 м. н. р. м. у субальпійському поясі до 800 м. н. р. м. у нижньому лісовому поясі гірського масиву Ґорґан) зростає у 2,9 раза. У цьому градієнті спостерігається збільшення часток субрецедентних та рецедентних видів, що зростають відповідно в 1,7 та 2 рази. Серед трофічних груп кількість зоофагів збільшується у 3,5 раза, зоосапрофагів – у 4 рази, нематофагів – у 2,5 раза, міцетофагів – у 2 рази. Установлено, що сезонні зміни угруповань залежать від комплексного впливу біотичних та абіотичних факторів довкілля.^UThe dissertation considers the features of the taxonomic, ecomorphic and zoogeographic structure of rove beetles communities (Coleoptera, Staphylinidae) in the forest ecosystems of the Gorgany mountainous massif. In the analyzed ecosystems, 76 species of Staphylinidae were revealed, which belong to 13 subfamilies. The highest level of species diversity is typical for such subfamilies: Staphylininae and Tachyporinae, numbering respectively in 31 and 15 species. It has been established that the groupings of predator beetles differ in uneven species composition under the conditions of ecosystems analyzed, however, as concerns the faunal wealth. The highest level of species diversity is typical for beech ecosystems of the lower forest belt of the Gorgany mountainous massif – 54, while the lowest one is found in crooked woods of mountainous pines – 23 species.Along the altitudinal gradient, the changes in biotic and abiotic conditions are observed, which lead to variability in the groupings of predator beetles of the Gorgany massif. Five constant species were found within the ecosystems under consideration: Philonthus decorus, Tasqius (Rayaheila) morsitans, Stenus comma comma, Tachynus rufipes, Atrecus longiceps. They are characterized by a high level of ecological valency and are resistant to changes in ecological factors in various altitudinal zones. All the ecosystems, with the exception of European pine forests, are characterized by the presence of specific species. Based on the correlation analysis, the key factors of spatio-temporal differentiation of groupings have been established. In the gradient of decrease in altitude above the sea level, the apparent changes in the structure of groupings of predator beetles have been noticed. Among the ecological-morphological groups, with the decrease in altitude, there exists an increase in drillers and cryptobionts, which is connected with the complication of biotic conditions in the ecosystems. The species richness of predator beetle groupings 2.9 times increases with reduction in altitude (from 1600 m above sea level in the subalpine zone up to 800 m above sea level in the lower forest zone of the Gorgany mountainous massif). In this gradient, the growth in proportions of subrecedent and recedent species is observed, 1.7 and 2 times increasing respectively. Among the trophic groups, the number of zoophages 3.5 times increases, zoo-saprophages – 4 times, nematophages – 2.5 times, mycetophages – 2 times. It was found out that the seasonal changes of groupings depend on the complex effects of biotic and abiotic environmental factors.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Сіренко Ю. В. 
Дослідження та обґрунтування ефективних прийомів використання польових агрегатів. / Ю. В. Сіренко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню криволінійного руху колісних машин та класу тракторів з колісними формулами 4К2 і 4К4. Основні зусилля зосереджені на вивченні і дослідженні криволінійного руху чотирьохколісного трактора. Всі висновки і положення у рівній мірі відносяться до будь-якої чотирьохколісної машини з передніми керованими колесами.Однією з важливих задач сучасного тракторобудування є автоматизація управління агрегатами. Залишаються при цьому невирішеними до кінця і такі класичні задачі, як кінематика і динаміка криволінійного руху з урахуванням різних факторів, що впливають на траєкторію руху і її параметри. Криволінійний рух (поворот) має місце в роботі будь-якої транспортної або тягової машини. Теорія повороту нараховує численну кількість різних моделей руху. Ці специфічні особливості мають значення при проектуванні нових або дослідженні роботи існуючих машин. Тому вивчення криволінійного руху машин залишається важливою темою наукових досліджень. Теоретичні дослідження криволінійного руху трактора потребують, перш за все, отримання математичних рівнянь траєкторії руху при вході в поворот, під час так званого статичного повороту з постійним курсовим кутом і на ділянці виходу з повороту. Існують основні причини, що обумовлюють необхідність рівнянь руху. Одна з яких пов'язана з впровадженням в практику виконання польових операцій при вирощуванні рослин автоматичного керування машинно-тракторним агрегатом (МТА). Повна автоматизація керування роботою МТА без участі водія потребує забезпечити отримання точної інформації про положення агрегату відносно заданої траєкторії протягом всього часу роботи. Задана траєкторія руху називається траєкторією управління, і є теоретична функція криволінійного руху, яку необхідно отримати з достатньою точністю для будь-яких умов переміщення агрегату. В роботі приведені результати використання отриманих універсальних рівнянь в параметричній формі для побудови траєкторії руху чотирьохколісної машини з передніми керованими колесами для ділянок входу в поворот і виходу із повороту у функції кута повороту остова машини з урахуванням інтенсивності повороту передніх коліс або керма. Наведена програма побудови складної траєкторії і спосіб спряження окремих її ділянок. Ці рівняння можна використати для планування розворотів МТА під час обробітку і виконання технологічних операцій та для автоматичного управління агрегатами і машинами. В умовах невеликих розмірів поля розвороти тракторного агрегату під час виконання сільськогосподарських робіт складають значну частину від загального об'єму роботи. Тому питання економічної ефективності оптимізації криволінійного руху тракторного агрегату, що ще недостатньо освітлені в науковій літературі, набувають все більшого практичного значення.Залишається ще мало дослідженим, таке джерело економії енергозатрат, як непродуктивні витрати енергії, до яких відносяться і розвороти тракторних агрегатів під час роботи на полях. Важливо, щоб холостий шлях агрегату був якомога меншим і економічним. Тому основна задача кінематики і динаміки руху агрегату полягає у виборі способу руху МТА, при якому будуть виконуватися такі вимоги як якість виконання роботи, максимальна продуктивність при найменших витратах палива та інших ресурсів на одиницю виконаної роботи; безпечна робота механізаторів; мінімальний негативний вплив на навколишнє середовище. В дисертаційній роботі розроблений спосіб аналітичного вирішення диференціальних рівнянь криволінійного руху МТА з урахуванням всіх зовнішніх навантажень. В результаті отримані аналітичні рівняння визначення функцій кутової швидкості і кута повороту чотирьохколісної машини під час повороту із змінним кутом повороту керованих коліс на ділянках входу в поворот і виходу з повороту. За допомогою запропонованих рівнянь можна виконувати аналіз залежностей кутової швидкості і кута повороту МТА від різних силових факторів і конструктивних параметрів чотирьохколісної машини з метою зменшення витрат палива і негативного впливу на довколишнє середовище і планувати повороти і розвороти МТА під час виконання технологічних операцій, для автоматичного управління агрегатами і машинами. Це дає можливість вибрати найбільш економічний спосіб руху машини у кожному окремому випадку. В роботі приведені результати аналітичного дослідження руху чотирьохколісної машини по криволінійній траєкторії, отримані загальні рівняння траєкторії входу в поворот і виходу з повороту, приведені чисельні рішення рівнянь на прикладі агрегату на базі трактора МТЗ-80. Розглянуто чинники, які викликають відведення коліс. Запропоновано спосіб урахування впливу бічного відведення коліс на траєкторію криволінійного руху машини. Розроблено аналітичний метод отримання траєкторії криволінійного руху двовісних колісних машин з урахуванням впливу явища відведення коліс. Визначені траєкторії руху за допомогою аналітичних рівнянь, що дають можливість створювати програмне забезпечення управління рухом машин.^UThe thesis is devoted to the study of curvilinear motion of wheeled vehicles and the class of tractors with 4K2 and 4k4 wheel formulas. A greater focus is placed on studying and investigating the curvilinear motion of a four-wheeled tractor. All conclusions and provisions apply equally to any four-wheeled vehicle with front steerable wheels. One of the most important tasks of modern tractor production is the automation of unit control. At the same time, such classical problems as kinematics and dynamics of curvilinear motion remain unresolved in full, taking into account various factors affecting the trajectory of movement and its parameters. Curvilinear motion (pivoting motion) takes place in the operation of any transport or traction machine. The theory of turning includes a large number of different models of movement. These specific features are important when designing new or studying the operation of existing machines. Therefore, the study of curvilinear motion of machines remains an important topic of scientific research. The theoretical studies of the curvilinear motion of a tractor require, first of all, obtaining the mathematical equations of the trajectory of motion when driving into the curve, during the so-called static turn with a constant heading angle and at the section of driving out of the curve. There are main reasons for the need for equations of motion. One of them is related to the introduction of automatic machine-tractor aggregates (MTA) control into the practice of performing field operations when growing plants. The full automation of MTA operation control without the driver's participation requires obtaining accurate information on the position of the vehicle relative to the specified trajectory during the entire operating time. A given trajectory of motion is called a control trajectory, and there is a theoretical function of curvilinear motion, which should be obtained with sufficient accuracy for any conditions of motion of the tractor. The paper presents the results of using a universal equation in parametric form to make the trajectory of a four-wheeled vehicle with front steerable wheels for the areas of driving into the curve and driving out of the curve in the function of the angle of rotation of the frame of the vehicle, taking into account the intensity of rotation of the front wheels or steering wheel. A program for constructing a complicated trajectory and a method for interfacing its individual sections are presented. These equations may be used for planning MTA reversals during processing and performing technological operations, as well as for automatic control of aggregates and machines.In conditions of small field size, the tractor aggregate's U-turns during agricultural work make up a significant part of the total amount of work. This results in a compacted, deformed land area. In fact, this is a decrease in soil fertility. Therefore, the issues of economic efficiency of optimizing the curvilinear motion of a tractor aggregate, which are still insufficiently highlighted in the scientific literature, are becoming increasingly practical. There is still little research on such a source of energy savings as unproductive energy costs, which include turning tractor aggregates while working in the fields. The MTA covers many tens of kilometers long during operation. Therefore, the main task of kinematics and dynamics of motion of the aggregate is to choose the method of motion of MTA, which will meet such requirements as work quality, maximum productivity with the lowest consumption of fuel and other resources per unit of work performed; safe operation of machine operators; minimal negative impact on the environment. The paper presents the results of an analytical study of the motion of a four-wheeled vehicle along a curved trajectory, general equations of the trajectory of driving into the curve and driving out of the curve are obtained, and numerical solutions of equations are given on the example of an aggregate based on the MTZ-80 tractor. The factors that cause wheel deflection are considered. A method for taking into account the influence of lateral wheel deflection on the trajectory of curvilinear motion of the vehicle is proposed. An analytical method for obtaining the trajectory of curvilinear motion of two-axle wheeled vehicles is developed, taking into account the influence of the phenomenon of wheel deflection. The trajectories of movement are determined using analytical equations that make it possible to create software for controlling the movement of machines. The paper analyzes the latest scientific research and publications on the issues of curvilinear motion of vehicles and provides equations for the curved trajectory of the center of gravity of a four-wheeled vehicle with front steerable wheels.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського