Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Реферативна база даних (147)Книжкові видання та компакт-диски (118)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>A=СИЧОВ$<.>+<.>A=ВІКТОРІЯ$<.>+<.>A=ВІКТОРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 16
Представлено документи з 1 до 16

      
1.

Сичова О.М. 
Динаміка гаусових хвильових пакетів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / О.М. Сичова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 17 с. — укp.

На базі моделі антисиметризованої молекулярної динаміки (АМД) досліджено особливості класичного руху хвильових пакетів нуклонів у полі ядерних сил. Встановлено зв'язок квантових функцій розподілу імовірності Фока - Баргманна з класичними фазовими траєкторіями центрів хвильових пакетів. Розкрито поняття статистичного інтегралу перекриття пробної функції, побудованої в АМД, як матриці густини ймовірності у цьому просторі. У рамках АМД запропоновано механізми для розпливання хвильових пакетів кластерів, розроблено метод оцінки імовірності повного розвалення кластера на нуклони.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В314.3,022
Шифр НБУВ: РА317157 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Сичов О.С. 
Дослідження методів удосконалення нейронної асоціативної пам'яті та її застосування в гібридних модульних нейромережах: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.03 / О.С. Сичов ; НАН України. Ін-т пробл. мат. машин і систем. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Запропоновано та досліджено метод селекції найбільш інформативних зв'язків синаптичної матриці, який дає змогу у 3 - 5 разів зменшити обсяг фізичної пам'яті під час реалізації псевдоінверсних нейромереж з малою насиченістю пам'яті. На базі цього методу запропоновано та перевірено метод збільшення продуктивності програмних та апаратних реалізацій нейромереж. Виявлено здатність псевдоінверсної нейромережі до відновлення змісту зруйнованої пам'яті під час повторного навчання на деякі з раніше запам'ятованих образів і відзначено паралельні з цими явищами відновлення пам'яті у хворих на амнезію. Розроблено метод динамічного рознасичення асоціативної пам'яті, що дає змогу оперативно вилучати з неї застарілі дані. Створено алгоритмічне та програмне забезпечення, що реалізує розроблені методи удосконалення нейронної асоціативної пам'яті. Створено та експериментально випробувано гібридну модульну нейромережу, що поєднує модулі з ітеративними та неітеративними методами навчання, яку використано в інтелектуальній системі безпеки пасажира автомобіля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.22 +
Шифр НБУВ: РА324370

Рубрики:

      
3.

Сичова О. А. 
Ефективність парогазових установок при використанні різних видів палива: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.14.14 / О. А. Сичова ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2010. — 18 с. — укp.

Виконано узагальнення літературної інформації щодо доцільної структури теплових схем ТЕС і встановлено шляхи їх оптимізації за умов зміни цін на різні види палива. Вперше запропоновано характерні коефіцієнти та критерії, які дозволяють оцінити основні параметри й обрати оптимальну структуру схем енергоустановок ТЕС за умов двох, різних за температурним рівнем, джерел підведення та відведення теплоти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З374-5
Шифр НБУВ: РА373969 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Сичов Р.О. 
Зміна пружноеластичних властивостей артеріальних судин у хворих на гіпертонічну хворобу під впливом терапії інгібіторами ангіотензин-перетворюючого ферменту та антагоністами рецепторів ангіотензину II: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / Р.О. Сичов ; Запоріз. держ. мед. ун-т. — Запоріжжя, 2005. — 21 с. — укp.

Вивчено порушення пружноеластичних властивостей артеріальних судин за умов гіпертонічної хвороби (ГХ). Здійснено ідентифікацію факторів та патогенетичних механізмів, що впливають на зазначені процеси. Оцінено можливість зворотного розвитку цих порушень у разі проведення протигіпертензивної терапії інгібітором ангіотензин-перетворювального ферменту еналаприлом і антагоністом рецепторів ангіотензина II ірберсартаном. На підставі даних, одержаних завдяки визначенню показників, які характеризують пружноеластичні властивості артерій еластичного та м'язового типів, метаболізм сполучної тканини, у хворих на гіпертонічну хворобу до початку та через 1 і 6 місяців лікування, а також у практично здорових осіб групи контролю встановлено, що розвиток ГХ супроводжується підвищенням жорсткості та зменшенням розтяжимості артеріальних судин, переважно еластичного типу, а також підвищенням рівня продукції колагену I типу та структурних глікозаміногліканів. На тлі лікування інгібітором ангіотензинперетворювального ферменту еналаприлом, антагоністом рецепторів ангіотензина II ірбесартаном або їх комбінацією встановлено наявність зворотного розвитку порушень пружноеластичних властивостей артеріальних судин та метаболізму сполучної тканини з нормалізацією розтяжимості та жорсткості даних судин та частковим зменшенням рівня продукції колагену I типу та структурних глікозаміногліканів через 6 місяців терапії. З'ясовано, що найбільшого ефекту було досягнуто у хворих, що одержали лікування комбінованою терапією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-5 +
Шифр НБУВ: РА338334

Рубрики:

      
5.

Сичов Д.В. 
Індивідуальні трудові відносини: теоретично-правові аспекти: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Д.В. Сичов ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2009. — 20 с. — укp.

Проаналізовано індивідуальні трудові відносини, розкрито їх суть і значущість для науки та практики трудового права. Зазначено, що індивідуальні трудові відносини складають предмет трудового права. Досліджено передумови виникнення індивідуальних трудових правовідносин. Проаналізовано фактичний стан правового регулювання індивідуальних трудових відносин в Україні. Визначено понятійний апарат інституту даних відносин. Розвинуто теорії, створені вченими стосовно інституту трудового договору. Обгрунтовано конкретні пропозиції та рекомендації щодо вдосконалення трудового законодавства та правозастосовної практики у сфері регулювання індивідуальних трудових відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)1 +
Шифр НБУВ: РА365046

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Сичова Т.Г. 
Основи стабільності політичного режиму в Україні: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Т.Г. Сичова ; Ун-т внутр. справ. — Х., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено акуальній проблемі становлення факторів стабільності політичного режиму в Україні. Стабільність розглядається як вирішальна складова процесу пострадянського державотворення, від наявності якої залежатимуть перспективи демократичної модернізації. Проаналізовані фактори стабільності демократичного політичного режиму. Визначені основні дисфункції політичного режиму в Україні й запропоновані рекомендації щодо їх подолання. Доведено, що основою стабільності в Україні має виступати загальнонаціональний консенсус на підгрунті соціально-ліберального синтезу, який відповідає балансові між традицією та модернізацією. Встановлено, що консенсус має послідовно розкриватися як ключовий орієнтир у політико-культурній, соціально-економічній, політико-інституціональній сферах. Сукупність цих факторів має бути врахована при розробці новітньої ідеології державотворення в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф032.21

Рубрики:

      
7.

Сичов Ю.І. 
Підвищення точності і якості багатопозиційної обробки вибором структури і параметрів агрегатованих технологічних систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.08 / Ю.І. Сичов ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено питання підвищення точності та якості обробки поверхонь у багатопозиційних технологічних системах за умов забезпечення динамічної сталості формотвірних рухів і елементів системи за рахунок вибору режимних параметрів і структури робочих циклів. Проведено дослідження, за результатами яких проаналізовано процес багатоінструментної багатопозиційної обробки та створено математичну модель динамічної та статичної жорсткості агрегатного верстата. Запропоновано математичні рівняння, розв'язок яких дозволяє оцінити точність вихідного параметра агрегатного верстата на етапі проектування. Базуючись на результатах дослідження, можна коректувати послідовність обробки заготовки, враховуючи динамічні характеристики пружної системи поворотно-ділильного столу. Розроблено та побудовано графіки, які дозволяють визначити раціональне співвідношення сил різання за позиціями агрегатного верстата.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К630.3-12 +
Шифр НБУВ: РА351278

Рубрики:

      
8.

Сичов Д.В. 
Правове регулювання індивідуальних трудових відносин: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / Д.В. Сичов ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2005. — 18 с. — укp.

Охарактеризовано індивідуальні трудові відносини, розкрито їх сутність та значення для науки і практики трудового права. Зазначено, що індивідуальні трудові відносини складають ядро предмету трудового права і з їх існуванням пов'язане існування інших відносин, які охоплюються предметом трудового права (відносини, тісно пов'язані з трудовими). Досліджено передумови виникнення індивідуальних трудових правовідносин, проаналізовано фактичний стан їх правового регулювання. Обгрунтовано пропозиції та рекомендації з удосконалення трудового законодавства та правозастосовної практики в сфері регулювання індивідуальних трудових відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)-4 + Х879(4УКР)1 +
Шифр НБУВ: РА335657

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Сичов М.Ю. 
Продуктивність, якість продукції та обмін речовин у курок-несучок при використанні різних доз кормової добавки мінерол в комбікормах: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / М.Ю. Сичов ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Викладено теоретичний та експериментальний матеріал про використання в годівлі курок-несучок комбікормів з різними дозами кормової домішки "мінерол". Виявлено зміни в перетравності поживних речовин, балансі азоту, мінеральних елементів в організмі курок залежно від доз мінеролу в комбікормах. Вивчено продуктивні якості несучок, морфологічний та хімічний склад яєць. Встановлено вплив комбікормів з різними дозами мінеролу на рівень накопичення мінеральних елементів у яйці та морфологічний склад крові. Рекомендовано для підвищення несучості, збільшення середньої маси яєць та зменшення витрат корму на одиницю продукції, для виробництва яєць з підвищеними харчовими якостями використовувати комбікорми з вмістом кормової домішки "мінерол" 1 % до маси комбікорму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П682-4-681
Шифр НБУВ: РА319924 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Сичов А.І. 
Розв'язок задач повзучості тонких оболонок з урахуванням пошкоджуваності, геометричної нелінійності та зсуву: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.02.04 / А.І. Сичов ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Запропоновано новий варіант технічної теорії повзучості оболонок, який створено на базі загальних положень про деформування тривимірних тіл і узгоджених з моделями повзучості та пошкоджуваності матеріалів часткових припущень щодо виду навантаження, поперечного зсуву та геометричної нелінійності. Сформульовано нові математичні постановки нелінійних початково-крайових задач повзучості вісесиметричних оболонок обертання. Розроблено методику розв'язання фізично та геометрично нелінійних задач повзучості з руйнуванням оболонок, яка базується на числових методах продовження розв'язку за параметром часу й ортогональної прогонки С.К.Годунова для розв'язання крайових задач. Проведено дослідження вірогідності методів, алгоритмів і програм шляхом розв'язання тестових прикладів, а також порівняння результатів розрахунків з відомими в літературі окремими аналітичними та числовими даними. Одержано розв'язки задач повзучості вісесиметричних оболонок обертання з матеріалів з асиметричними властивостями, визначено закономірності впливу асиметрії матеріалів на процеси повзучості тонких оболонок. Досліджено повзучість з застосуванням рівнянь з одним і трьома структурними параметрами, спільним обліком геометричної нелінійності, поперечного зсуву і пошкоджуваності оболонок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.649,022 + В251.32-01,022 +
Шифр НБУВ: РА325320

Рубрики:

      
11.

Сичова Н.В. 
Стратегія соціального розвитку підприємств торгівлі: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Н.В. Сичова ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Досліджено актуальні проблеми удосконалення теоретичних, методичних і практичних аспектів формування стратегії соціального розвитку підприємств торгівлі. Розкрито сутність соціального розвитку підприємства торгівлі. Запропоновано визначення понять соціальної політики, соціального потенціалу та стратегії соціального розвитку підприємства торгівлі. Обгрунтовано базові принципи прийнятності стратегії його соціального розвитку. Розроблено методичний підхід щодо оцінювання рівня соціального розвитку підприємств торгівлі. Із використанням запропонованої методики визначено даний показник для окремих підприємств торгівлі Києва та запропоновано заходи щодо його підвищення. Охарактеризовано основні етапи формування стратегії соціального розвитку підприємства торгівлі, що дозволяє комплексно вирішувати існуючі проблеми у даній сфері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.1
Шифр НБУВ: РА369949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Сичов Г.М. 
Удосконалення управління міжгалузевими промисловими комплексами: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Г.М. Сичов ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Запропоновано трактування факту утворення міжгалузевих промислових комплексів як акту реінжинірингу, що створює передумови для впровадження управління бізнес-процесами. Визначено критерій ефективності здійснення бізнес-процесу, заснованого на межовому значенні річного грошового потоку, що залежить від сполучення параметрів інвестиційного проекту. Встановлено ступінь впливу параметрів інвестиційного проекту на межове значення річних грошових потоків та визначено чинники, що значимо впливають на ці грошові потоки під час здійснення бізнес-процесу "Виробництво та реалізація чавуну". З'ясовано значущість впливу ступеня розгалуженості схем товарно-грошових потоків за умов здійснення бізнес-процесів у комплексі вугілля - кокс - метал на розмір річних грошових потоків і розміри податкових платежів. Розвинуто підхід до оптимізації політики збуту багатопрофільного підприємства. Запропоновано типізацію об'єднань підприємств, в якій подано визначення синергічних конгломератів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)300-21 +
Шифр НБУВ: РА323472

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Сичов С.О. 
Формування потреби фізичного вдосконалення у студентів вищих технічних навчальних закладів: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / С.О. Сичов ; Ін-т пробл. виховання АПН України. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Уточнено зміст понять "потреба" та "потреба фізичного виховання". Визначено педагогічні передумови формування в студентів вищих навчальних закладів потреби фізичного вдосконалення. Висвітлено зміст, форми та розроблено методи формування в студентів потреби фізичного вдосконалення в процесі обов'язкових занять, спортивного вдосконалення та самостійних занять фізичними вправами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч511.153.18
Шифр НБУВ: РА317305 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Сичова О. В. 
Автоматизація процесів з'єднання фотонно-кристалічних волокон / О. В. Сичова. — Б.м., 2021 — укp.

В роботі виконано теоретичне обґрунтування побудови автоматизованих систем керування процесами позиціонування фотонно-кристалічних волокон при їх з'єднанні. Результатом став подальший розвиток та вдосконалення комплексу математичного забезпечення за рахунок розробки методу автоматизованого позиціонування фотонно-кристалічних волокон за їх осями, побудованими на основі послідовно визначених методом автозгортки координат центру розподілу оптичного поля, виміряного в задній площині перпендикулярно опромінених фотонно-кристалічних волокон, та представлених лінійною регресійною моделлю, що дозволило підвищити якість з'єднання та зменшити втрати оптичної потужності сигналу у з'єднанні, а також метод, який дозволяє узгодити розподіли модових полів на торцях поздовжньо збуджених фотонно-кристалічних волокон шляхом визначення та врахування куту взаємного повороту волокон навколо їх поздовжньої осі, що дало змогу враховувати структуру модового поля волокна в процесі з'єднання та зменшити оптичні втрати.Проведено моделюючі та фізичні експериментальні дослідження, що довели досягнення потрібних показників точності позиціонування фотонно-кристалічних волокон та як наслідок покращення характеристик якості їх з'єднань. Ключові слова: фотонно-кристалічне волокно, позиціонування, втрати сигналу, контроль, автоматизована система керування, процес з'єднання.^UThe dissertation work is dedicated to the decision of an important and actual scientific and applied task of methods and means development of technological, informational and mathematical maintenance which guarantee the set parameters of photonic crystal fibers connection processes and accordingly low optical losses in their connections. Theoretical substantiation of construction of automated control systems of photonic crystal fibers positioning processes at their connection is executed in the work. The result was the further development and improvement of mathematical software complex through the development of methods for automated positioning of photonic crystal fibers in their axes and mode field distribution. The first method is based on autoconvolution method sequentially determined of the optical field distribution center coordinates, which is measured in the rear planes of photonic crystal fibers perpendicularly illuminated and represented by a linear regression model. This has improved the quality of the connection and reduced the loss of signals optical power in the connection. The second method allows to coordinate the distribution of mode fields at the ends of longitudinally excited photonic crystal fibers by determining and returning the angle of mutual rotation of the fibers around their longitudinal axis. This made it possible to take into account the structure of the mode field of the fiber during the connection process and to reduce the optical losses.Modeling and physical experimental researches which have proved achievement of the necessary indicators of photonic crystal fibers positioning accuracy and, as a result, improvement of their connections quality characteristics are carried out. Keywords: photonic crystal fiber, positioning, signal loss, control, automated control system, connection process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Зайцева М. С. 
Особливості правового регулювання реалізації права на працю суддями: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / М. С. Зайцева. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове розв’язання наукового завдання, яке полягає у тому, щоб з’ясувати особливості правового регулювання реалізації права на працю суддями, та спираючись на позитивний вітчизняний та зарубіжний досвід розробити низку пропозицій та рекомендацій, спрямованих на вдосконалення норм загального та спеціального трудового законодавства у відповідній сфері.Здійснено історико-правовий аналіз становлення та розвитку системи правового регулювання праці працівників суду взагалі та суддів, зокрема. Акцентовано увагу на тому, що найбільш активний розвиток законодавства про працю суддів розпочався після набуття Україною статусу незалежної держави. Саме в цей час приймається велика кількість законодавчих та підзаконних нормативно-правових актів, норми яких спрямовані на регулювання суспільних відносин у відповідній сфері. Наголошено, що судді є суб’єктами трудового права, як і будь-які інші особи, які здійснюють трудову діяльність на підприємствах установах та організаціях. Зазначене обумовлено декількома чинниками: по-перше, судді, нарівні з іншими категоріями працівників наділені гарантіями реалізації права на працю, які передбачені Конституцією України, а також КЗпП України; по-друге, щоб стати суддею, особа повинна володіти трудовою правосуб’єктністю.З’ясовано, що право на працю суддів – це невід’ємне гарантоване Конституцією України, а також положеннями загального та спеціального трудового законодавства, суб’єктивне право громадянина реалізувати свій трудовий потенціал у сфері справляння правосуддя. Однак при цьому повинна володіти спеціальною трудовою правосуб’єктністю, яка визначена у спеціальному законодавстві, яке регулює працю суддів.Акцентовано увагу на тому, що особливості реалізації суддею права на працю пов’язані із регулюванням робочого часу, нормуванням праці та часу відпочинку цієї категорії суб’єктів трудового права, а також наявністю додаткових гарантій реалізації цього права в цілому, котрі не доступні працівникам інших державних та недержавних секторів. Доведено, що в системі правового регулювання реалізації права на працю суддів ключове місце належить нормам трудової галузі права, адже саме за їх допомогою: по-перше, регулюються окремі аспекти трудової правосуб’єктності суддів; по-друге, визначаються базові засади здійснення трудової діяльності, як-то: робочий час, час відпочинку, а також основи соціального забезпечення досліджуваних суб’єктів трудового права. Відмічено, що поряд із нормами загального трудового законодавства, важливе місце належить нормам законодавства спеціального, яке регулює безпосередньо процес справляння правосуддя суддями.Аргументовано, що наявність законодавчо встановлених вимог до кандидатів на посаду судді має важливе значення, адже: по-перше, формує той об’єктивний «поріг» без досягнення якого особа не може взагалі претендувати на посаду судді; по-друге, заздалегідь інформує кандидатів про необхідність виконання певних вимог з метою можливості приймати участь у процедурі відбору на посаду судді; по-третє, певним чином виключає дискримінаційну складову, адже наявність регламентованих законом умов протидіє свавіллю у процесі відбору кандидатів на посаду судді та висування до них необ’єктивних чи незаконних вимог. Виокремлено низку особливостей процесу відбору та призначення на посаду судді, які не притаманні механізму призначення на роботу більшості інших категорій працівників, зокрема: загальна розгалуженість процесу відбору та призначення кандидатів на посаду судді, який включає в себе три великі етапи протягом яких перевіряється відповідність особи майбутній посаді та існування в неї необхідних для цього вмінь та знань; процес відбору та призначення судді – це діяльність цілої групи суб’єктів державної влади та суддівського самоврядування, кожен з яких має власний спектр завдань та повноважень у вказаному процесі; наявність законодавчо окреслених вимог до кандидатів на посаду судді, а також процедури їх перевірки; встановленому законодавством України механізмі первинного професійного навчання (спеціальної підготовки) кандидатів на посаду судді та перевірки отриманих ними в ході навчання знань та навичок; тощо.Констатовано, що робочий час суддів доречно тлумачити у двох аспектах: широкому та вузькому. Відповідно до широкого – це нормативно-визначний період протягом якого суддя зобов’язаний виконувати покладені на нього законодавством повноваження із справляння правосуддя з метою забезпечення реалізації права кожної людини на справедливий та об’єктивний суд, а також отримання встановленої суддівської (грошової) винагороди. У вузькому розумінні робочий час суддів – це фізична величина, яка характеризує часовий проміжок протягом якого суддя здійснює покладені на нього законодавством завдання та функції.^UThe dissertation provides a theoretical generalization and a novel solution to the scientific task, which is to clarify the features of the legal regulation of the implementation of the right to work by judges, and based on the positive domestic and foreign experience, develop a series of proposals and recommendations aimed at improving the norms of general and special labor legislation in the relevant field.A historical and legal analysis of the formation and development of the system of legal regulation of the work of court employees in general and judges in particular has been conducted. Attention is focused on the fact that the most active development of legislation on the work of judges began after Ukraine acquired the status of an independent state. It is during this period that a large number of legislative and subordinate normative legal acts are adopted, the provisions of which are aimed at regulating social relations in the relevant sphere.It is emphasized that judges are subjects of labor law, just like any other individuals engaged in work in enterprises, institutions, and organizations. This is determined by several factors: firstly, judges, like other categories of workers, are endowed with guarantees for the implementation of the right to work, which are provided by the Constitution of Ukraine, as well as the Labor Code of Ukraine; secondly, in order to become a judge, a person must possess labor legal capacity.It is established that the right to work of judges is an inseparable right guaranteed by the Constitution of Ukraine, as well as the provisions of general and special labor legislation, and it is the subjective right of a citizen to realize their labor potential in the field of administering justice. However, in doing so, they must possess special labor legal capacity, which is determined by the special legislation regulating the work of judges.Emphasis is placed on the fact that the peculiarities of the implementation of the right to work by judges are associated with regulating working hours, labor standards, and rest time for this category of subjects of labor law, as well as the presence of additional guarantees for the exercise of this right as a whole, which are not available to employees in other state and non-state sectors.It is proven that in the system of legal regulation of the implementation of the right to work by judges, a key place belongs to the norms of labor law because it is through these norms that: firstly, certain aspects of the labor legal capacity of judges are regulated; secondly, the basic principles of carrying out work activities are determined, namely working time, rest time, and the basis of social security for the researched subjects of labor law. It is noted that alongside the norms of general labor legislation, significant importance is given to the norms of special legislation that directly regulate the process of administering justice by judges.It is argued that the existence of legislatively established requirements for candidates for judicial positions is of great importance because: firstly, it establishes an objective "threshold" which a person must meet in order to be eligible for a judicial position; secondly, it informs candidates in advance about the necessity of fulfilling certain requirements in order to participate in the selection process for a judicial position; thirdly, it effectively eliminates discriminatory elements, as the presence of legally regulated conditions counteracts arbitrariness in the process of selecting candidates for judicial positions and the imposition of subjective or unlawful requirements.A number of peculiarities of the selection and appointment process for judicial positions are identified, which are not inherent in the mechanism of employment for most other categories of workers, including: the overall complexity of the selection and appointment process for candidates for judicial positions, which includes three major stages during which the suitability of a person for the future position and the presence of necessary skills and knowledge are assessed; the selection and appointment process involves the participation of a group of state authorities and judicial self-government entities, each having its own range of tasks and powers in the aforementioned process; the existence of legislatively outlined requirements for candidates for judicial positions, as well as procedures for their verification; the established mechanism of initial professional training (special preparation) and assessment of the knowledge and skills acquired during the training for candidates for judicial positions, as prescribed by the legislation of Ukraine, and more.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Хортюк Н. В. 
Правове регулювання соціальних гарантій військовослужбовців за трудовим законодавством України: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Н. В. Хортюк. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, яке полягає у визначенні сутності та розкритті особливостей правового регулювання соціальних гарантій військовослужбовців за трудовим законодавством України, а також розроблені рекомендацій та пропозицій спрямованих на вдосконалення норм чинного трудового законодавства у відповідній сфері.Встановлено, що військовослужбовець - це особа, яка добровільно та/або за визначеною законодавством процедурою вступає у склад Збройних сил України та зобов'язується виконувати обов'язки, пов'язані із захистом країни, забезпеченням національної безпеки, а також виконанням операцій та заходів військового характеру. Підкреслено, що військовослужбовці є особливою категорією державних службовців, адже їх робота проявляється в особливому роді професійної діяльності, яку вони виконують протягом визначеного нормами чинного трудового законодавства робочого (службового) часу. Доведено, що військовослужбовці як суб’єкти трудового права представляють собою особливу категорію працівників, які здійснюють трудову (службову) діяльність в Збройних силах України та/або інших воєнізованих підрозділах, на основі укладення трудового договору (контракту) і його діяльність спрямовано на забезпечення та захисту держави, її територіальної цілісності, кордонів, тощо. Аргументовано, що трудова правосуб’єктність військовослужбовців, як суб’єктів трудового права, представляє собою визначену законодавством можливість особи набувати та реалізовувати суб’єктивні права та юридичні обов’язки в процесі проходження служби в Збройних силах України та інших воєнізованих підрозділах. Наголошено, що специфіка правосуб’єктності військовослужбовців обумовлена: по-перше, наявністю особливих підстав виникнення трудових правовідносин; по-друге, спеціальним порядком укладення, зміни та припинення трудового договору; по-третє, існуванням особливих вимог до осіб, які прагнуть проходити службу в лавах Збройних сил України.Підкреслено, що особливість спеціального правового статусу військовослужбовців обумовлена наступним: 1) наявність специфічного порядку виникнення, зміни, а також припинення службово-трудових відносин; 2) особливий набір завдань та повноважень, які покладаються на військовослужбовця у зв’язку із несенням служби; 3) військові наділяються додатковими соціально-трудовими гарантіями, пільгами та привілеями, які представляють собою своєрідні компенсації за «особливі» умови служби; 4) високим рівнем відповідальності.Встановлено, що поняття «соціальні гарантії військовослужбовців» найбільш доцільно розглядати у двох аспектах – у широкому та звуженому контекстах. Так, відповідно до широкого підходу вони представляють собою засоби, умови та способи, за допомогою яких забезпечується соціальний захист трудових, соціальних, економічних та інших прав військовослужбовців. Щодо вузького підходу, то соціальні гарантії військовослужбовців – це втілений у нормах матеріального права обов’язок держави щодо соціально-трудового забезпечення та захисту військовослужбовців на рівні не нижче, аніж це визначено у нормах загального трудового законодавство для інших категорій працівників. Виокремлено наступні види соціальних гарантій військовослужбовців, як-то: 1) гарантії щодо грошового забезпечення; 2) гарантії щодо безперервності стажу роботи; 3) гарантії щодо збереження місця роботи (посади); 4) гарантії щодо надання часу відпочинку та відпусток; 5) відповідальність роботодавця за недотримання трудових прав та соціальних гарантій мобілізованих працівників (військовослужбовців); 6) додаткові соціальні гарантії: а) речове, продовольче, житлове забезпечення; б) медичне забезпечення та санаторно-курортне лікування; в) пільги, гарантії та компенсації для військовослужбовців.Встановлено, що правові засади соціальних гарантій військовослужбовців представляють собою сукупність нормативно-правових актів різної юридичної сили, норми яких спрямовані на регулювання та упорядкування суспільних відносин, які виникають у досліджуваній сфері суспільного життя. Аргументовано, що нормативно-правові засади соціальних гарантій військовослужбовців знаходять своє закріплення у сукупності нормативно-правових актах різної юридичної сили, які можуть бути систематизовані за такими критеріями: 1) за їх юридичною силою; 2) за галузевою належністю (загальні норми трудового законодавства та спеціальні норми, що регулюють соціальний захист та гарантії його реалізації військовослужбовців).^UThe thesis provides a theoretical generalization and a new solution to the scientific task, which consists in determining the essence and revealing the peculiarities of the legal regulation of social guarantees of military personnel under the labor legislation of Ukraine, as well as developed recommendations and proposals aimed at improving the norms of the current labor legislation in the relevant field.It is established that a military serviceman is a person who voluntarily and/or according to the procedure established by law joins the Armed Forces of Ukraine and undertakes to perform duties related to the protection of the country, ensuring national security, as well as the performance of military operations and measures character. It is emphasized that military personnel are a special category of public servants, because their work is manifested in a special type of professional activity, which they perform during the working (service) time determined by the norms of the current labor legislation.It is proved that military personnel as subjects of labor law represent a special category of employees who carry out labor (service) activities in the Armed Forces of Ukraine and/or other paramilitary units on the basis of an employment agreement (contract) and whose activities are aimed at ensuring and protecting the State, its territorial integrity, borders, etc.It is argued that labor legal personality of servicemen as subjects of labor law is the ability of a person to acquire and exercise subjective rights and legalobligations in the course of service in the Armed Forces of Ukraine and other paramilitary units as defined by law. It is emphasized that the specificity of legal personality of servicemen is due to: firstly, special grounds for the emergence of labor relations; secondly, a special procedure for concluding, amending and terminating an employment contract; thirdly, special requirements for persons who seek to serve in the Armed Forces of Ukraine.It is emphasized that the peculiarity of the special legal status of military personnel is due to the following: 1) the existence of a specific procedure for the emergence, modification and termination of service and labor relations; 2) a special set of tasks and powers entrusted to a serviceman in connection with his service; 3) military personnel are granted additional social and labor guarantees, benefits and privileges, which represent a kind of compensation for "special" conditions of service; 4) a high level of responsibility.It is established that the concept of "social guarantees of military personnel" is most expedient to consider in two aspects - in broad and narrow contexts. Thus, according to a broad approach, they represent the means, conditions and methods by which social protection of labor, social, economic and other rights of military personnel is ensured. Regarding the narrow approach, the social guarantees of military personnel are embodied in the norms of material law, the state’s obligation to provide social and labor protection and protection of military personnel at a level not lower than that defined in the norms of general labor legislation for other categories of employees.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського