Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (93)Книжкові видання та компакт-диски (76)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>A=ТІТАР$<.>+<.>A=ОЛЬГ$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Тітаренко О.Г. 
Відповідальність в управлінні (соціально-філософський аналіз): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / О.Г. Тітаренко ; Харк. ун-т повітр. сил ім. І.Кожедуба. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Здійснено соціально-філософський аналіз проблеми відповідальності в управлінні. Наведено підхід до побудови її структури. Показано, що відповідальність завжди пов'язана з нормами діяльності та може бути введена тільки там, де вони існують. Розглянуто загальні умови відповідальності та з'ясовано наявність норм діяльності, виділено каузальний зв'язок, свободу волі та передбаченість. Доведено, що відповідальність є відношенням рефлексії - відповідальності індивідів і відповідальності суспільства, членами кого вони є, взаємопов'язані.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*31 + Ю702.18 + Х002.8 + У9(4УКР)21,0 +
Шифр НБУВ: РА345128

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
2.

Тітаренко Т.Є. 
Вплив кореневої гіпоксії на фізіологічні процеси у плодових культур: Автореф. дис. канд. біол. наук: 03.00.12 / Т.Є. Тітаренко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено фізичні та фізико-хімічні властивості темно-сірого опідзоленого грунту за умов затоплення і перезволоження. З'ясовано, що інгібування фотосинтезу за умови гіпоксичного стресу відбувається внаслідок комплексного порушення фізіологічних процесів. Запропоновано тестові параметри для визначення толерантності плодових культур до затоплення грунту. Показано зниження біологічної продуктивності та погіршення якості плодів яблуні у разі кореневої гіпоксії. Проаналізовано причини зниження зимостійкості плодових культур, що перебувають у стані постгіпоксії. Серед синтетичних регуляторів росту виявлено препарати з антигіпоксичною дією. Вперше виявлено здатність абрикоси утворювати на коренях аеренхіму у випадку затоплення їх водою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П25-275.9 +
Шифр НБУВ: РА328204

Рубрики:

      
3.

Тітаренко О.В. 
Забезпечення якості поверхневого шару на етапі напівчистової обробки термопластичних полімерних матеріалів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.01 / О.В. Тітаренко ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Запропоновано, обгрунтовано та реалізовано новий підхід до вибору раціональних параметрів процесу фрезерування термопластичних полімерних матеріалів, який передбачає врахування особливостей розподілу тепла у поверхневому шарі, змін його внутрішнього енергетичного стану та формування мікрогеометрії поверхні, що дозволяє забезпечити стабільні фізико-механічні властивості матеріалів на етапі напівчистової обробки та підвищити її продуктивність. На підставі результатів експериментальних досліджень теплових явищ процесу фрезерної обробки визначено вплив параметрів режиму різання і властивостей різального інструменту на стан поверхневого шару полімерних матеріалів, що дозволило одержати регресійні залежності температури на обробленій поверхні. Доведено, що регулювання теплофізичної дії на даний шар полімерів доцільно виконувати за рахунок зміни геометричних параметрів інструмента та параметрів зрізу. З використанням розроблених математичних моделей для випадку нелінійного та нестаціонарного процесу розповсюдження тепла під час обробки полімерів фрезеруванням установлено залежність температури у тонких поверхневих шарах матеріалу від фізичних і технологічних параметрів процесу обробки, що дозволило оцінити ступінь їх деструкції та науково призначити припуски для чистових операцій. Установлено взаємозв'язок між термомеханічним станом обробленої поверхні полімерів до її обробки, особливостями її мікрогеометрії та структури, а також характером зміни ентальпії, температури склування та товщиною дефектного поверхневого шару. Надано характеристику структурних перебудов у цьому шарі полімерів, сформованому за різних теплофізичних умов механічної обробки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К967.2 + Л710.52 +
Шифр НБУВ: РА356335

Рубрики:

      
4.

Тітаренко Ю.О. 
Збірка П.Тичини "Замість сонетів і октав": семантика і поетика: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Ю.О. Тітаренко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 19 с. — укp.

Запропоновано оригінальну повну інтерпретацію книги П.Тичини "Замість сонетів і октав", надано характеристику провідних мотивів і образів книги, проаналізовано її проблемно-тематичні аспекти, розкрито особливості конфлікту, з'ясовано значущість символів і метафор, зокрема, символіку кольорів, а також символіку, використану з метою оформлення обкладинки першого видання книги "Замість сонетів і октав". Здійснено спробу довести існування інтертекстуального зв'язку між книгою "Замість сонетів і октав" і Євангелієм від св. Івана, що дозволило розглядати досліджену книгу П.Тичини у новому контексті. Доведено тезу щодо доцільності сприйняття та оцінювання "Замість сонетів і октав" як цілісного художнього твору - поеми, а не як звичайної збірки поезій, написаних в один період. Охарактеризовано композицію третьої книги П. Тичини, визначено тип її словесної організації - поезії у прозі. Обгрунтовано раціональність погляду на третю книгу П.Тичини як на твір необарокової літератури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Тичина, П.Г. 535 +
Шифр НБУВ: РА355504

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Тітар І.О. 
Концептуальні засади дослідження консолідації демократії як соціально-політичного процесу: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.01 / І.О. Тітар ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено структурно-діяльнісний підхід в соціології, який базується на синтезі теоретико-ігрового та неоінституційного підходів. Зазначено, що їх відображенням є методологічні принципи транзитологічної парадигми, в центрі якої знаходиться діяльнісний вимір процесу змін макрорівневих соціально-політичних інститутів, зокрема демократичного режиму. Доведено, що в концептуалізації процесу консолідації демократії найбільше значення здобули конкретні теорії, запропоновані соціологами Х. Лінцем, С. Валензуелою, А. Пшеворським, а також політологами Г.О'Доннеллом та Ф.Шміттером. В основу методології дослідження покладено загальнонаукові методи: історичний, системний, порівняльний. Визначено, що в емпіричному аналізі структурних факторів консолідації демократії в країнах Центрально-Східної Європи та Україні застосовано метод порівняльного аналізу. Метод базується на залученні результатів опитувань, проведених в рамках міжнародних порівняльних досліджень, а також даних державної статистики. Зазначено, що наукова новизна одержаних результатів полягає у вирішенні завдання у галузі соціології, пов'язанного з розкриттям концептуальних засад соціологічного пояснення консолідації демократії як соціально-політичного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*666*3 + С5*666*3
Шифр НБУВ: РА366958

Рубрики:

      
6.

Тітаренко В.П. 
Організаційно-економічні напрями вдосконалення системи зовнішньоторговельного регулювання в умовах ринкової трансформації економіки України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / В.П. Тітаренко ; Укр. акад. зовніш. торгівлі. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розроблено концептуальні підходи та пропозиції щодо створення системи зовнішньоторговельного регулювання, орієнтованої на поліпшення умов інтеграції економіки України до світового господарства. З врахуванням системного взаємозв'язку між ринковою трансформацією, станом економіки та зовнішньої торгівлі обгрунтовано теоретичні засади та напрями зміцнення геоекономічних позицій України за рахунок впровадження багаторівневої моделі впливу держави на розвиток економіки та зовнішньої торгівлі засобами макроекономічної, зовнішньоекономічної та зовнішньоторговельної політики. Конкретизовано комплексний підхід до захисту інтересів внутрішніх виробників і держави від деструктивного впливу зовнішніх чинників на макро- та метарівнях, наведено пропозиції щодо вдосконалення зовнішньоторговельного режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)843.0-21
Шифр НБУВ: РА318078 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Тітар О.О. 
Освіта як фактор економічного розвитку: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.01 / О.О. Тітар ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2009. — 16 с. — укp.

У ході дослідження розроблено методологічні засади, зокрема, визначено зміст економічного розвитку в широкому сенсі, проаналізовано діалектику знань та освіти у логіко-історичному контексті, проведено теоретичне відтворення освіти як комплексної суспільної категорії. Висвітлено причини актуалізації фактору освіти у вимірах глобального розвитку та стратегії розвитку України, а саме: визначено об'єктивні засади перетворення освіти у провідний фактор глобального економічного розвитку, досліджено актуалізацію освіти за умов трансформаційних перетворень соціально-економічного устрою України, проаналізовано проблеми, особливості та перспективи реформування вітчизняної системи освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.46 + У010.46 + У010.46
Шифр НБУВ: РА367536

Рубрики:

      
8.

Тітаренко 
Оцінка оборотних активів в обліку та аудиті: теоретико-методичні аспекти: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.09 / Галина Борисівна Тітаренко ; Державна академія статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР)20-145.711.11 + У052.9(4УКР)20-145.711.11-218
Шифр НБУВ: РА359238

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Тітаренко А.В. 
Політична лояльність як детермінанта забезпечення політичного порядку та стабільності держави: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / А.В. Тітаренко ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2007. — 16 с. — укp.

Розкрито природу та зміст терміну "лояльність" й обгрунтовано можливості його використання в політичній науці. Розкрито сутність політичної лояльності як певного типу політичної поведінки, що формується в процесі реалізації владою (державною або політичною) своїх функцій. Встановлено, що політична лояльність є складним та динамічним явищем, що формується в процесі соціалізації особистості відповідно до пануючого в суспільстві світогляду, менталітету, визначених норм політичної поведінки, освіти, культури та традицій. Запропоновано для вивчення лояльної (неагоністичної) політичної поведінки використовувати підходи та методи етології та біополітики. Обгрунтовано доцільність розгляду лояльних відносин як біосоціальної системи взаємодії між організмами. Виявлено залежність між рівнем політичної лояльності та рівнем стабільності політичного порядку в державі. Доведено, що лояльність є якісним показником легітимності державної влади (політичного лідера). Встановлено, що політична лояльність у сучасний період є невід'ємною характеристикою політичного режиму, влади, устрою, форми правління.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф053 + Ф051 + Ф022 +
Шифр НБУВ: РА353821

Рубрики:

      
10.

Тітаренко О.В. 
Поширення, біологічні властивості збудника та удосконалення профілактики сальмонельозу свиней: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / О.В. Тітаренко ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання удосконалення профілактики сальмонельозу свиней. Наведено ретроспективний аналіз та узагальнення даних, що характеризують епізоотичну ситуацію щодо сальмонельозу свиней у господарствах Полтавщини за 1980 - 2000 рр., описано етіологічну структуру і визначено спектр домінуючих сероварів збудника. Висвітлено епідемічну ситуацію щодо сальмонельозу людей у зазначеному регіоні за 1980 - 1998 рр. Досліджено біологічні властивості ізольованих від свиней культур сальмонел, порівняно з властивостями вакцинних штамів: обгрунтовано необхідність застосовування засобів стимуляції стійкості організму поросят для формування повноцінного імунітету під час щеплення їх проти сальмонельозу. Запропоновано метод підвищення ефективності вакцинопрофілактики сальмонельозу свиней, за якою поросят щеплюють з добавками пурпурової ехінацеї, полтавського бішофіту, мінеральних солей (цинку сульфату, марганцю сульфату, міді сульфату, кобальту хлориду та калію йодиду). Визначено вікову динаміку показників неспецифічних та специфічних факторів захисту організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.221-925 +
Шифр НБУВ: РА336401

Рубрики:

      
11.

Тітаренко Н. Ю. 
Формування проективних умінь у майбутніх викладачів педагогіки в умовах магістерської підготовки: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / Н. Ю. Тітаренко ; НАПН України ; Ін-т вищ. освіти. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проведено науковий аналіз різноманітних підходів до визначення "педагогічного проектування", "проективних умінь". Розроблено модель технології формування вмінь проектувати підручник у магістрантів, яку розглянуто на трьох рівнях конкретизації: інтерпретації інтегративно-синергетичної моделі педагогічної технології, змістової моделі формування вмінь магістрантів проектувати підручник; спецкурсу "Проектування підручника для вищої школи". Досліджено педагогічні умови ефективного формування проективних умінь у магістрантів. Удосконалено структуру організаційних, інформаційних, моделювання і діагностичних проективних умінь шляхом доповнення їх операційного складу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.215.1 + Ч311 р30
Шифр НБУВ: РА380694 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Тітарчук М. І. 
Державний бюджет у системі економічного розвитку / М. І. Тітарчук. — Б.м., 2021 — укp.

Розкрито сутність формування державного бюджету як інструменту економічного розвитку, яка полягає у поєднанні складових адаптивної бюджетної архітектоніки дохідної частини бюджету, податкового навантаження, видаткової частини бюджету, дефіциту бюджету з урахуванням циклічності економіки, що надасть можливість підвищити результативність бюджетного механізму економічного зростання, рівень збалансованості бюджетної системи, посилити взаємозв'язок між основними функціями, завданнями головних розпорядників бюджетних коштів та пріоритетами розвитку суспільства.Удосконалено підходи щодо бюджетного планування, що передбачають розвиток основних засад програмно-цільового методу планування державного бюджету для забезпечення виконання встановлених цілей соціально-економічного розвитку країни; положення щодо формування державного бюджету, посилення дієвості механізмів бюджетного регулювання відповідно до основних завдань суспільного розвитку; підходи щодо перспективного прогнозування та планування дохідної частини державного бюджету, які ґрунтуються на тенденції основних фінансово-економічних показників, частки доходів державного бюджету у валовому внутрішньому продукті.Дістало подальшого розвитку: положення щодо перспективного прогнозування та планування видатків державного бюджету, що надасть можливість посилення результативності бюджетного механізму економічного розвитку; узагальнення та систематизація досвіду здійснення бюджетної політики у країнах з розвинутою та трансформаційною економікою, що надасть можливість підвищити якісний рівень бюджетного впливу на економічне зростання; підходи до бюджетного планування на середньострокову перспективу з урахуванням динаміки макроекономічних показників, функцій та завдань головних розпорядників бюджетних коштів, бюджетної стійкості, що сприятиме посиленню ефективності функціонування бюджетної системи, дієвості та прозорості бюджетного процесу.^UThe scientific novelty of the results is to reveal the essence of the state budget as an instrument of economic development, which is a combination of components of adaptive budget architecture of the revenue side of the budget, tax burden, expenditure part of the budget, budget deficit, taking into account cyclical economy. growth, the level of balance of the budget system, to strengthen the relationship between the main functions, tasks of the main managers of budget funds and priorities for society.Approaches to budget planning have been improved, which provide for the development of the basic principles of the program-target method of state budget planning to ensure the implementation of the established goals of socio-economic development of the country; provisions on the formation of the state budget, strengthening the effectiveness of budget regulation mechanisms in accordance with the main objectives of social development; approaches to long-term forecasting and planning of the revenue side of the state budget, which are based on trends in key financial and economic indicators, the share of state budget revenues in gross domestic product. The following were further developed: provisions on long-term forecasting and planning of state budget expenditures, which will provide an opportunity to strengthen the effectiveness of the budgetary mechanism of economic development; generalization and systematization of the experience of budget policy implementation in countries with developed and transformational economies, which will provide an opportunity to increase the quality of budgetary impact on economic growth; approaches to budget planning for the medium term, taking into account the dynamics of macroeconomic indicators, functions and tasks of the main managers of budget funds, budget stability, which will enhance the efficiency of the budget system, efficiency and transparency of the budget process.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Тітаренко О. М. 
Нагромадження важких металів у фітомасі природних кормових угідь Східного Поділля / О. М. Тітаренко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженням техногенного навантаження на фітоценози природних кормових угідь в умовах Вінниччини.Програмою досліджень передбачалось вивчення інтенсивності забруднення, коефіцієнту накопичення та небезпеки Pb, Cd, Zn та Cu у фітоценозах природних кормових угідь (абсолютні суходоли, нормальні суходоли та суходоли надмірного зволоження) в умовах різного техногенного навантаження Вінниччини.Результати досліджень показали, що на досліджуваних територіях Вінниччини вміст у ґрунтах свинцю був у межах від 2,9 мг/кг до 3,2 мг/кг, кадмію від 0,48 мг/кг до 0,51 мг/кг, цинку від 11,4 мг/кг до 18,3 мг/кг та міді від 0,15 мг/кг до 0,20 мг/кг, що не перевищувало ГДК. Найвищий рівень нагромадження свинцю, кадмію, цинку та міді ґрунтами спостерігали у суходолах надмірного зволоження, порівняно нижчий в умовах нормальних та абсолютних суходолів.Згідно з результатами досліджень у рослинності суходільних низинних лук концентрація свинцю коливалась у межах від 0,93 мг/кг до 2,24 мг/кг, кадмію від 0,051 мг/кг до 0,084 мг/кг, цинку від 6,8 мг/кг до 14,6 мг/кг та міді від 1,7 мг/кг до 1,9 мг/кг. Найвищий рівень накопичення важких металів спостерігався у фітомасі природних кормових лук в умовах суходолів надмірного зволоження. За поліпшення продуктивності природних кормових лук, вищий рівень накопичення важких металів у злаково-бобовій фітомасі виявлено за поверхневого обробітку ґрунту, порівняно нижчий – за корінного поліпшення. Виявлено, що рівень важких металів за першого року вегетації злаково-бобового різнотрав'я підвищувався, а в наступні роки вегетації знижувався, особливо у варіанті корінного поліпшення природних кормових лук. Концентрація свинцю і кадмію у вегетативній масі злаково-бобової травосумішки за докорінного поліпшення природних кормових лук знижувалась із першого року вегетації. Зокрема, в середньому за три роки вегетації при застосуванні фрезерування, звичайної оранки і внесення дефекату й азотно-фосфорно-калійних добрив концентрація свинцю і кадмію знизилась відповідно у 2,0 раза і 1,3 раза, а за використання фрезерування, глибокої оранки та внесення дефекату і таких же добрив – у 2,5 раза і 1,8 раза. Високу інтенсивність зниження накопичення свинцю та кадмію у злаково-бобовій сумішці виявлено за внесення органічних добрив (перегній, дефекат) порівняно з мінеральними речовинами (аміачна селітра, калій хлористий та суперфосфат).^UThe dissertation work is devoted to researches of technogenic loading on phytocenoses of natural forage lands in the conditions of Vinnytsia region.The research program provided for the study of pollution intensity, accumulation coefficient and danger of Pb, Cd, Zn and Cu in phytocenoses of natural forage lands (absolute land, normal land and land of excessive moisture) in conditions of different man-caused load of Vinnytsia region.The results of research showed that in the studied areas of Vinnytsia the content of lead in soils ranged from 2,9 mg / kg to 3,2 mg / kg, cadmium from 0.48 mg / kg to 0,51 mg / kg, zinc from 11, 4 mg / kg to 18,3 mg / kg and copper from 0,15 mg / kg to 0,20 mg / kg, which did not exceed the MPC. The highest level of accumulation of lead, cadmium, zinc and copper in the soils was observed in the lands of excessive moisture, relatively lower in the conditions of normal and absolute lands.According to the results of research in the vegetation of dry lowland meadows, the concentration of lead ranged from 0.93 mg / kg to 2,24 mg / kg, cadmium from 0,051 mg / kg to 0,084 mg / kg, zinc from 6,8 mg / kg to 14,6 mg / kg and copper from 1,7 mg / kg to 1,9 mg / kg. The highest level of accumulation of heavy metals was observed in the phytomass of natural fodder meadows in conditions of excessive moisture.With the improvement of the productivity of natural fodder meadows, a higher level of accumulation of heavy metals in the cereal and legume phytomass was found during surface tillage, and relatively lower – during radical improvement. It was found that the level of heavy metals in the first year of vegetation of cereals and legumes increased, and in subsequent years of vegetation decreased, especially in the case of radical improvement of natural fodder meadows. The concentration of lead and cadmium in the vegetative mass of cereals and legumes with a radical improvement of natural fodder meadows decreased from the first year of vegetation. In particular, on average over three years of vegetation when using milling, conventional plowing and application of defects and nitrogen-phosphorus-potassium fertilizers, the concentration of lead and cadmium decreased by 2,0 times and 1,3 times, respectively, and with the use of milling, deep plowing and application defecation and the same fertilizers – 2,5 times and 1,8 times.High intensity of reduction of accumulation of lead and cadmium in the cereal-legume mixture was detected with the application of organic fertilizers compared to minerals (ammonium nitrate, potassium chloride and superphosphate).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Тітаренко О. С. 
Розробка елементів технології вирощування сорго зернового в умовах Лісостепу України: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / О. С. Тітаренко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та обґрунтовано новий підхід до виконання наукового завдання – оптимізації елементів технології вирощування сорго зернового.Було проведено комплексну оцінку у виявленню особливостей формування урожаю гібридами сорго; визначено оптимальний регулятор росту; ідентифіковано мікродобриво, що сприяє підвищенню продуктивності рослин сорго зернового. Визначено ефективні технологічні підходи у вирощуванні сорго зернового шляхом впровадження перспективних гібридів й внесення мікродобрив та регуляторів росту рослин.Набули подальшого розвитку вектори досліджень особливостей проходження процесів росту рослин сорго зернового, формування площі листкової поверхні, оцінка економічної та енергетичної ефективності.Погодні умови впродовж періоду досліджень були сприятливими для росту і розвитку сорго зернового, хоча й відрізнялися від середніх багаторічних одиниць.Проведені дослідження показали, що тривалість вегетаційного періоду у гібрида Брігга становить 104-107 днів, а у гібрида Ютамі – 114-115 днів, і вона відповідала зазначеним сортовим характеристикам. Варто відзначити, що вплив досліджуваних факторів технології проявлявся істотно тільки у період активного росту сорго. Так, у гібрида Брігга за застосування підживлення Альфа-Гроу-Екстра в дозі 2 л/га та обробка рослин Інтермаг – Кукурудза такої ж дози призвели до збільшення тривалості міжфазного періоду на 2 доби.У гібрида Ютамі, використання підживлення Альфа-Гроу-Екстра в дозі 2 л/га також збільшило тривалість міжфазного періоду, але вже на 3 доби, в той час, як обробка рослин Інтермаг – Кукурудза, 2 л/га – призвела до зростання цього періоду на 2 доби. Отже, можна стверджувати, що досліджувані фактори технології мають достатній вплив на тривалість міжфазного періоду сорго різних гібридів.У гібрида сорго Брігга, густота посівів була вищою на ділянках, де застосовувалась обробка позакореневим мікродобривом Інтермаг – Кукурудза, 2 л/га, в поєднанні з регулятором росту Регоплант, і досягала 152,8 тис. шт./га, а виживання рослин під час вегетації становило 94,0%. У гібрида Ютамі, більш високий рівень збереженості густоти посівів досягався за допомогою позакореневого підживлення Альфа-Гроу-Екстра, 2 л/га, разом з регулятором росту Регоплант, і досягав 152,6 тис. шт./га, а виживання рослин під час вегетації – 94,6%. Також варто зазначити, що за використання позакореневого підживлення Інтермаг – Кукурудза, 2 л/га, оптимальним варіантом для гібрида Ютамі була комбінація з регулятором росту Стимпо, оскільки густота посівів зберігалась на рівні 152,4 тис. шт./га, а виживання рослин під час вегетації – 94,1%. Отже, у результаті експерименту були визначені оптимальні варіанти збереження густоти посівів і виживання рослин для гібридів Брігга і Ютамі за допомогою різних комбінацій мікродобрив та регуляторів росту.Проведені дослідження показали, що елементи технології, які використовувались, впливали на формування висоти рослин сорго лише на етапах викидання волоті та цвітіння. Проте, до кінця вегетації, зокрема на час повної стиглості, середня висота рослин у досліді складала 117,3 см. Виявилось, що застосування додаткових елементів технології вирощування не суттєво впливало на досліджуваний показник на пізніх етапах вегетації. У дослідженні гібрида Брігга, висота рослин знаходилась у межах 118,5-124,1 см, а у гібрида Ютамі – від 111,7 до 117,2 см. Таким чином, можна зробити висновок, що хоча деякі елементи технології впливали на формування висоти рослин на певних етапах розвитку, але на пізніх стадіях вегетації цей вплив був незначним.У фазу викидання волоті виявлено, що гібрид Брігга демонстрував кращі показники площі листків за позакореневого удобрення мікродобривом Інтермаг – Кукурудза, у поєднанні з регулятором росту Регоплант, що становило 49,1 тис. м2/га. У гібрида Ютамі, вищі значення площі листкової поверхні відзначалися при застосуванні Інтермаг – Кукурудза у комбінації з Регоплант або Стимпо, досягаючи 52,9 тис. м2/га. У той же час, на контрольному варіанті без застосування додаткових регуляторів росту, виявлено наступні значення площі листків – 48,1 тис. м2/га. У фазу цвітіння, вищі показники площі листкової поверхні також спостерігалися за позакореневого оброблення мікродобривом Інтермаг – Кукурудза, 2 л/га. У даному випадку вплив регуляторів росту був незначним.^UThe dissertation provides a theoretical generalization and substantiates a new approach to the fulfillment of a scientific task - optimization of the elements of grain sorghum cultivation technology.A comprehensive assessment was conducted to identify the features of crop formation by sorghum hybrids; the optimal growth regulator is determined; a microfertilizer was identified, which helps to increase the productivity of grain sorghum plants. Effective technological approaches in the cultivation of grain sorghum through the introduction of promising hybrids and the introduction of microfertilizers and plant growth regulators have been identified.The research vectors of the peculiarities of the growth processes of grain sorghum plants, the formation of the leaf surface area, and the assessment of economic and energy efficiency have gained further development.Weather conditions during the research period were favorable for the growth and development of grain sorghum, although they differed from the average perennial units.The conducted studies showed that the duration of the vegetation period in the Brigg hybrid is 104-107 days, and in the Yutami hybrid – 114-115 days, and it corresponded to the specified varietal characteristics. It is worth noting that the influence of the researched technology factors was significantly manifested only during the period of active growth of sorghum. Thus, in the Brigg hybrid, the application of Alpha-Grow-Extra feeding at a dose of 2 l/ha and the treatment of Intermag - Maize plants at the same dose led to an increase in the duration of the interphase period by 2 days.In the Yutami hybrid, the use of Alfa-Grow-Extra feeding at a dose of 2 l/ha also increased the duration of the interphase period, but already by 3 days, while the treatment of Intermag plants - Kukurudza, 2 l/ha - led to an increase in this period by 2 days. Therefore, it can be stated that the researched technology factors have a sufficient influence on the duration of the interphase period of sorghum of various hybrids.In the hybrid sorghum Brigg, the density of crops was higher in the areas where treatment with foliar microfertilizer Intermag - Kukurudza, 2 l/ha, in combination with the growth regulator Regoplant was used, and reached 152.8 thousand pieces/ha, and the survival of plants during the growing season was 94.0 %. In the Yutami hybrid, a higher level of preservation of crop density was achieved with the help of foliar feeding of Alpha-Grow-Extra, 2 l/ha, together with the growth regulator Regoplant, and reached 152.6 thousand pieces/ha, and the survival of plants during the growing season was 94.6 %. It is also worth noting that when using foliar fertilization Intermag - Kukurudza, 2 l/ha, the optimal option for the Yutami hybrid was the combination with the growth regulator Stimpo, since the density of crops remained at the level of 152.4 thousand pcs./ha, and the survival of plants during the growing season was 94.1%. So, as a result of the experiment, the optimal options for maintaining the density of crops and plant survival for the Brigga and Yutami hybrids using various combinations of microfertilizers and growth regulators were determined.The conducted studies showed that the elements of the technology we used influenced the formation of the height of sorghum plants only at the stages of panicle ejection and flowering. However, by the end of the growing season, in particular at the time of full maturity, the average height of the plants in the experiment was 117.3 cm. It turned out that the use of additional elements of growing technology did not significantly affect the studied indicator at the late stages of growing season. In the study of the Brigg hybrid, the plant height was in the range of 118.5-124.1 cm, and in the Yutami hybrid - from 111.7 to 117.2 cm. Thus, it can be concluded that although some elements of technology influenced the formation of plant height at certain stages of development, this influence was insignificant in the later stages of vegetation.In the phase of panicle ejection, it was found that the Brigga hybrid showed the best indicators of leaf area under foliar fertilization with microfertilizer Intermag - Kukurudza, in combination with the growth regulator Regoplant, which was 49.1 thousand m2/ha. In the Yutami hybrid, higher values of the leaf surface area were noted when using Intermag - Kukurudza in combination with Regoplant or Stimpo, reaching 52.9 thousand m2/ha. At the same time, on the control variant without the use of additional growth regulators, the following values of the leaf area were found - 48.1 thousand m2/ha. In the flowering phase, higher indicators of the leaf surface area were also observed with foliar treatment with microfertilizer Intermag - Kukurudza, 2 l/ha. In this case, the influence of growth regulators was insignificant.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського