Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (316)Книжкові видання та компакт-диски (188)Журнали та продовжувані видання (12)
Пошуковий запит: (<.>A=ФЕДУЛОВ$<.>+<.>A=ЛЮБОВ$<.>+<.>A=ІВАНІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Любовець О.М. 
Ідейно-політичні процеси в українських партіях у контексті альтернатив революційної доби (1917 - 1920 рр.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.М. Любовець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 31 с. — укp.

Здійснено дослідження ідейно-політичних процесів в українських партіях у контексті альтернатив революційної доби 1917 - 1920 рр. З'ясовано причини й особливості міжпартійної та внутрішньопартійної боротьби щодо вибору шляхів суспільно-політичного розвитку України. Базуючись на архівних матеріалах, тогочасній пресі, історіографічних джерелах систематизовано весь наявний політичний спектр доби революції - від лівих до правих партій (не лише на загальнопартійному рівні, а й на рівні фракцій, течій, груп). Здійснено критичний аналіз політичних доктрин українських партій. Визначено їх соціальну базу, регіональну розгалуженість і чисельність. Висвітлено діяльність партій у державних і опозиційних структурах. З'ясовано особливості формування багатопартійності в Україні на різних етапах революції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-4 + Ф69(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА345051

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Любовецька І.Й. 
Психологічна організація взаємин учителів із обдарованими учнями: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / І.Й. Любовецька ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Виявлено, що соціальні уявлення про цінність "обдарованості" визначають діяльність педагога й учнівську поведінку. На підставі результатів спостережень і опитувань педагогів у всіх колективах були "обдаровані" учні, однак реалізація діяльності таких дітей була істотно відмінною. Це засвідчило загальність поняття "обдарованість" і його визначеність структурно-ієрархічними характеристиками класного колективу та соціокультурними експектаціями педагогів і учнів. З'ясовано, що педагогічний процес, у якому не враховано необхідність прояву "обдарованості" учня, взаємопов'язаний з конфліктами. Одним з конфліктогенних чинників є суперечність між загальними вимогами організації педагогічного процесу й уявленнями про необхідність проявлення обдарованості в освітньому процесі. Зазначено, що школа вимагає "обдарованості", однак вона створює умови, які блокують цю особистісну якість. Таким чином, соціальні експектації виявляються фрустрованими. Констатовано: учні, щодо яких висуваються вимоги виявляти "обдарованість", стикаються з істотним тиском. Вимоги й очікування педагогів і класних колективів ніколи не бувають реалізованими, що зумовлює дезадаптацію обдарованих дітей. З'ясовано, що творча діяльність є адекватною формою відносин між учителями й обдарованими учнями, оскільки уможливлює розкриття здібностей і проявлення особистісних рис обдарованих учнів. Експериментально доведено, що тренінг творчого потенціалу вчителя позитивно позначається на роботі з обдарованими дітьми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.724 + Ю959.0-994 + Ч421.430 +
Шифр НБУВ: РА346081

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Федулова С.А. 
Роль кальцієвих і калієвих каналів у сигнальних функціях нервових клітин: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.02 / С.А. Федулова ; НАН України; Міжнар. центр молекуляр. фізіології; Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 39 с.: рис. — укp.

Вивчено роль і взаємодію різних типів мембранних каналів калієвого та кальцієвого струмів у складній системі функціонування нервової клітини, з'ясовано специфічні параметри цих струмів, що визначають їх інтегративні властивості та особливості, що забезпечують сигнальні функції нейронів. Висвітлено роль кальцієвих і калієвих каналів у формуванні електричної активності нейронів у процесі їх розвитку та з'ясуванні функціонального значення кальцієвої та калієвої провідностей у регуляції механізмів викиду нейромедіатора, генерації потенціалу дії (ПД) - здійсненні сигнальної функції нейронами, що належать до різних відділів нервової системи. Експериментально доведено критичний вплив на генерацію повторних ПД визначеного балансу між низькопороговою кальцієвою провідністю та компонентом калієвої провідності, що інактивується. Показано, що високопорогові кальцієві канали L-підтипу не приймають участі у гальмівній синаптичній передачі культивованих нейронів гіпокампа, а основна роль у забезпеченні викиду нейромедіатора в гальмівних синапсах належить високопороговим кальцієвим каналам N- і P/Q-підтипів. Встановлено можливість багатоквантового викиду нейромедіатора з поодинокої пресинаптичної терміналі нейронів гіпокампа. Викид нейромедіатора є вірогідним процесом, що описується статистичним законом Пуассона.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.11*01 + Е60*739.11*715.3
Шифр НБУВ: РА314160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Федулова Л.І. 
Системне управління підприємством на основі організаційно-економічних моделей: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 17.00.02. / Л.І. Федулова ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 1998. — 44 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням управління виробничим підприємством в ринкових умовах. Розроблено новий напрямок в методології управління соціально-економічними системами, який грунтується на концепції сучасного виробничого менеджменту. Розроблено організаційно-економічні моделі функціональних менеджментів як підсистеми загальної системи виробничого менеджменту, які дають можливість побудувати нову організаційну структуру управління виробничим підприємством та застосувати його економічний механізм в умовах ринкового оточення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-210.3

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Любович О.А. 
Становлення і розвиток підприємництва в аграрному виробництві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / О.А. Любович ; Дніпропетр. держ. аграр. ун-т. — Д., 2003. — 20 с. — укp.

Висвітлено теоретичні аспекти підприємницької діяльності в аграрному виробництві стосовно ринку, що розвивається на Україні. На підставі результатів вивчення існуючих підходів уточнено категорії "підприємець" і "підприємницво", проведено класифікацію підприємництва за наявністю власності на засоби виробництва, виділено функції підприємця та фактори, які суттєво впливають на господарювання в землеробстві, оцінено ефективність аграрного підприємництва регіону. Розвинуто питання визначення виробничої структури та спеціалізації за умов організації та розвитку приватного підприємства в сільському господарстві регіону. Запропоновано організаційно-економічні заходи щодо удосконалення цінової політики держави, формування цільових, заставних, мінімальних, порогових, лімітних "плаваючих", "інтервенційних", дотаційних та інших цін. Визначено напрями зниження диспаритету цін. Обгрунтовано пропозиції щодо кредитного забезпечення сільськогосподарських підприємств, більш широкого проведення лізингових операцій за умов державної допомоги, а також формування державних субвенцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-131.1 +
Шифр НБУВ: РА327698

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Федулова І.В. 
Управління розвитком інноваційного потенціалу підприємств хлібопекарної промисловості: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.04 / І.В. Федулова ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2009. — 35 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні основи управління розвитком інноваційного потенціалу підприємств хлібопекарної промисловості. Обгрунтовано напрями здійснення цього розвитку у контексті синергетичної еволюційної моделі інноваційного розвитку підприємства. Обгрунтовано методичні та теоретичні положення дослідження суті й оцінювання інноваційного потенціалу й інноваційного клімату з метою їх застосування для обгрунтування напрямів розвитку інноваційного потенціалу на підприємствах хлібопекарної промисловості. Запропоновано методики їх оцінювання за визначеною структурою та системою зазначених показників-атрибутів. Розглянуто інноваційний розвиток підприємства у контексті поєднання еволюції та циклічності процесів. Розроблено синергетичну модель інноваційного розвитку підприємства, яку розглянуто як послідовність чотирьох фаз, на кожній з яких принципово змінюються напрями й інтенсивність розвитку, головні стратегічні зусилля, вимоги до розвитку персоналу та кожної особистості, спрямування маркетингової діяльності, вимоги до розвитку конкурентоспроможності підприємства, можливості формування потенціалу, тип організаційного механізму, фінансові, інвестиційні, конкурентні й інноваційні стратегії розвитку. За допомогою теорії самоорганізації систем, основною синергетичною закономірністю розвитку яких є їх послідовний перехід від стану організації, за якого відбувається нормальне функціонування системи з цілісною структурою, до стану самоорганізації. Запропоновано методологічні положення стосовно обгрунтування напрямів розвитку інноваційного потенціалу на базі інноваційного адаптаційного потенціалу. За результатами проведеного дослідження показано, що перехід від фази до фази супроводжується вичерпанням можливостей розвитку на основі імперативів попередньої фази, що характеризується типом кризового стану інноваційного розвитку підприємства. Для цього запропоновано використовувати інноваційний адаптаційний потенціал як відношення інноваційного клімату, як негентропійного фактора до інноваційного потенціалу як ентропійного фактора. На підставі проведених розрахунків інноваційного адаптаційного потенціалу побудовано алгоритм визначення критичних точок розвитку інноваційного потенціалу в контексті життєвого циклу підприємств та проведено їх ідентифікацію, що дозволяє визначати слабкі місця на підприємстві, їх адаптаційні можливості та проблеми розвитку. Відзначено, що кожна з критичних точок визначає необхідність розробки відповідної стратегії. Це дозволяє спрямовувати зусилля підприємства на конкретних напрямах розвитку та визначити їх пріоритетність. За типом кризового стану визначено напрями розвитку інноваційного потенціалу підприємства в еволюційній синергетичній моделі відповідно до конкурентних стратегій розвитку підприємства та їх особливостей у зрілих галузях. Відзначено, що процес формування стратегії інноваційного розвитку підприємства за окремими фазами синергетичної моделі розвитку підприємства формуються за допомогою певних імперативів, а саме: загальної соціально-економічної цілі, інноваційних задач і рівня факторів інноваційного розвитку. Це дозволить пов'язати фазу, на якій знаходиться підприємство, можливості її розвитку й еволюційну зміну цілей і задач у процесі розвитку підприємства. Зазначено, що обгрунтування оптимальних, адекватних типу інноваційної кризи та фази синергетичної моделі напрямів інноваційного розвитку дуже важливе для підвищення ефективності, конкурентоспроможності та подовження життєвого циклу підприємств хлібопекарної галузі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.751.61-55-21 +
Шифр НБУВ: РА366632

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Федулова І. М. 
Кримінальна відповідальність за протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації / І. М. Федулова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено кримінально-правовій характеристиці протиправного заволодіння майном підприємства, установи, організації. Розкрито стан дослідження протиправного заволодіння майном підприємства, установи, організації у юридичній літературі. Проаналізовано соціальну обумовленість встановлення кримінальної відповідальності за зазначене діяння. Здійснено кримінально-правове порівняння відповідальності за протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації в Україні і деяких зарубіжних держав. Розглянуто поняття заволодіння в контексті норм КК України та його значення у ст. 206-2 КК України.Здійснено характеристику юридичного складу злочину, встановленого ст. 206-2 КК України. Проаналізовано кваліфікуючі ознаки складу злочину, передбаченого ст. 206-2 КК України, та визначено їхні особливості.Наведено порівняльний аналіз ст. 206-2 КК України зі суміжними злочинами та розглянуто основні питання покарання за ст. 206-2 КК України.^UThe dissertation is dedicated to the criminal-legal characteristic of the fraudulent conversion of property of an enterprise, institution, organization. It presents the survey of researches devoted to the problem of the fraudulent conversion of property of an enterprise, institution, organization in juridical literature. There has been analyzed the social conditionality of the establishment of criminal liability for such an act. There has been conducted the comparative criminal-legal analysis of liability for the fraudulent conversion of property of an enterprise, institution, organization in different countries. The dissertation studies the notion of seizure in the context of the norms of the Special Part of the Criminal Code of Ukraine and its meaning according to the article 206-2 of the Criminal Code of Ukraine.The characteristic of the legal composition of the crime established by Art. 206-2 of the Criminal Code of Ukraine. The qualifying features of the crime, provided for in Art. 206-2 of the Criminal Code of Ukraine, and their features are defined.The comparative analysis of Art. 206-2 of the Criminal Code of Ukraine with related crimes and considered the main issues of punishment under Art. 206-2 of the Criminal Code of Ukraine.these.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Любович О. Є. 
Особливості окиснювальних процесів та стану протеїназо-інгібіторної системи щурів із гіпофункцією щитоподібної залози в динаміці іммобілізаційного стресу. / О. Є. Любович. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена з'ясуванню особливостей окиснювальних процесів, стану протеїназо-інгібіторної, імунної систем, ендогенної інтоксикації у тварин з іммобілізаційним стресом, що перебігає на тлі мерказоліл-індукованого гіпотиреозу. Встановлено особливості процесів вільнорадикального, енергозабезпечу-вального, мікросомального окиснення, стану антиоксидантної, протеїназо-інгібіторної та імунної систем, цитокінового профілю, ендогенної інтоксикації у щурів залежно від стадії розвитку іммобілізаційного стресу на тлі гіпотиреозу.^UThe dissertation is devoted to the clarification of the peculiarities of oxidative processes, the state of proteinazo-inhibitor, immune systems, endogenous intoxication in animals with immobilization stress that runs on the background of Mercazolil-induced hypothyroidism.The peculiarities of free radical, energy-supplying, microsomal oxidation, antioxidant, proteinase inhibitor and immune systems, cytokine profile, endogenous intoxication in rats, depending on the stage of development of immobilization stress against hypothyroidism, are established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Телька М. В. 
Зміни електричної активності культивованих нейронів ганглія трійчастого нерва при норадренергічній модуляції кальцієвих струмів / М. В. Телька. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі представлені результати електрофізіологічних досліджень, присвячених виявленню особливостей норадренергічної модуляції електричної активності та струмів через потенціалкеровані кальцієві канали нейронів ганглія трійчастого нерва (ГТН). Електрофізіологічні дослідження проводилися на первинній культурі нейронів ГТН. У роботі використані методи фіксації потенціалу/струму в конфігурації «ціла клітина» та локальної суперфузії норадреналіну та селективних блокаторів кальцієвих каналів. Аплікація норадреналіну на сому культивованих нейронів ГТН моделює симпато-сенсорну взаємодію в провідних шляхах трійчастого нерва. Показано, що у цих нейронах зміни у викликаній електричній активності здійснюються за рахунок зв'язку адренергічних рецепторів з потенціалкерованими каналами: кальцієвими та такими, що активуються гіперполяризацією. Вперше на нейронах ГТН був проведений аналіз впливу НА на струми через потенціалкеровані кальцієві канали. Виявлено, що у більшості нейронів (92%) НА пригнічує кальцієвий струм, при цьому виділяються два електрофізіологічно відмінні типи модуляції: зменшення лише амплітуди струму без змін у кінетиці (62%) та зменшення амплітуди, яке супроводжувалося уповільненням кінетики (29%). Встановлено, що модуляція другого типу здійснюється за рахунок впливу Gβγ-субодиниці адренорецептора на кальцієвий канал. Показано, що адренергічна модуляція кальцієвого струму нейрона ГТН лише частково (на 60%) опосередковується α2-адренорецепторами. Визначено, що сумарний модуляторний вплив НА реалізується у значній мірі через ПКК N-типу (52% від сумарного ефекту), середній внесок R- та P/Q каналів складає відповідно 35 та 13%.Результати роботи розширюють уявлення про модуляторні взаємодії між різними відділами периферичної нервової системи, що визначає їх фундаментальне значення. Практичне значення результатів зумовлено роллю симпато-сенсорних взаємодій в розвитку нейропатичних станів.^UThe aim of this study was to reveal the properties of noradrenergic modulation of electrical activity and calcium currents in cultured trigeminal ganglion (TG) neurons. Noradrenaline (NA)-induced changes of electrophysiological characteristics were investigated using the patch-clamp whole-cell technique in current/voltage-clamp modes. NA application on the TG neuron soma simulates sympatho-sensory interaction in the trigeminal pathways. It was shown that changes in evoked electrical activity occur due to adrenoceptors interactions with hyperpolarization-activated cationic and calcium channels. In the first time, NA influence on calcium currents in TG neurons was analyzed. It was found that the adrenergic effect is present in the majority of the neurons (92%) and two electrophysiologically different types of the modulatory effect are present: a decrease in the current amplitude with no kinetic changes (62%, I type) and kinetic-slowing decreasing of the amplitude (29%, II type). It was established that the second type of modulation is carried out by the coupling of Gβγ-subunit with a calcium channel. It was shown that noradrenergic modulation of calcium currents partially (60%) mediates by α2-adrenoceptors activation. It was found that the NA effect on calcium currents realizes mainly via N-type channels (52% of the total effect), R- and P/Q-type channels contribute respectively 35 and 13%.The results are of fundamental value since they expand our knowledge of modulatory interactions between different parts of the peripheral nervous system. Practical significance of the results is due to the role of sympathetic-sensory interactions in neuropathies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Васютинська Ю. О. 
Формування товарної інноваційної політики на підприємствах молочної галузі / Ю. О. Васютинська. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єктом дослідження є процес формування товарної інноваційної політики підприємств молочної галузі.Предметом дослідження є теоретико-методичні і практичні положення формування товарної інноваційної політики підприємств молочної галузі.Методи дослідження: теоретичного узагальнення, якісного аналізу та синтезу, статистичного аналізу, експертних оцінок, попарних порівнянь, прийняття багатокритеріальних рішень (TOPSIS).Удосконалено:- науково-методичний підхід до визначення рівня новизни товарів за її видами та інтегрального показника рівня новизни, який дозволяє порівнювати будь-які довільні товари і базується на засадах побудови ієрархічної структури виробничої та споживчої новизни товару, моделюванні ЖЦТ, методу аналізу ієрархій, що дозволяє оцінити рівень інноваційної активності підприємств і виступає передумовою формування товарної інноваційної політики;- методичний інструментарій оцінювання рівня значущості новизни продукції як міру її важливості для формування оптимального товарного асортименту в товарній інноваційній політиці підприємства, який базується на розроблених критеріях визначення рівня значущості товару з точки зору підприємства, врахуванні вагомості видів та рівнів новизни для кожного підприємства, ранжуванні товарного асортименту нових товарів за методом прийняття багатокритеріальних рішень TOPSIS, категоризації характеристик новизни товарів;- науково-методичний підхід до обґрунтування комплексу управлінських дій щодо аналізованих нових товарів на основі визначення їх місця в товарному асортименті, який базується на ідентифікації класу, до якого відноситься новий товар, відповідно до оцінки рівня новизни нових товарів за її видами за матрицями обґрунтування товарного асортименту «Ринкова новизна – Виробнича новизна», «Споживча новизна – Виробнича новизна», «Споживча новизна – Ринкова новизна», що дозволяє сформулювати низку управлінських дій щодо формування товарної інноваційної політики;набуло подальшого розвитку:- визначення поняття «товарна політика» і «товарна інноваційна політика» з комплексним урахуванням принципів, методів та дій по відношенню до будь-якого товару, своєчасного перегляду позицій підприємства відповідно до постійно змінних споживчих та ринкових вимог і забезпечення виробничих інноваційних можливостей, що сприяє розвитку наукових основ теорії формування товарної інноваційної політики;- процес формування товарної інноваційної політики, який визначається як сукупність паралельно і послідовно здійснюваних етапів, що розглядаються у вигляді окремих блоків: блок дослідження зовнішнього середовища; блок дослідження можливостей підприємства; блок реалізації дій товарної інноваційної політики, який передбачає використання науково-методичного інструментарію оцінки рівня новизни і рівня значущості новизни для обґрунтування товарного асортименту і розроблення управлінських впливів під час формування товарної інноваційної політики;- класифікація нових товарів передбачає поділ нових товарів на об'єктивно нові, частково нові, відносно нові, класифікацію видів та рівнів новизни товару, яка дає структурований поділ новизни за її функціональною спрямованістю, що дозволило визначити основні складові того чи іншого виду новизни, утворити структуру новизни товару, запропонувати показники оцінки новизни товарів для кожного її виду, здійснити оцінку кожного виду новизни товару за визначеними критеріями, що дозволить підприємствам мати чітке уявлення про новий товар і визначати управлінські впливи для роботи з товарним асортиментом;- визначення поняття «ступінь новизни» і «рівень значущості новизни», що було об'єктивною необхідністю для формування методичного інструментарію аналізу, оцінки і обґрунтування товарно.Сфера використання: молочна галузь.^UThe object of research is the process of formation of commodity innovation policy of dairy enterprises.The subject of the study is the theoretical and methodological and practical provisions for the formation of commodity innovation policy of the dairy industry.Research methods: theoretical generalization, qualitative analysis and synthesis, statistical analysis, expert evaluations, pairwise comparisons, multicriteria decision making (TOPSIS).Improved:- scientific and methodological approach to determining the level of novelty of goods by its types and integrated indicator of the level of novelty, which allows to compare any arbitrary goods and is based on the principles of building a hierarchical structure of production and consumer novelty of goods, modeling VCT, method of hierarchy the level of innovation activity of enterprises and is a prerequisite for the formation of commodity innovation policy;- methodological tools for assessing the level of significance of product novelty as a measure of its importance for the formation of the optimal product range in the product innovation policy of the enterprise, which is based on the developed criteria for determining the level of product significance from the point of view of the enterprise. new products by the method of making multi-criteria decisions TOPSIS, categorization of characteristics of novelty of goods;- scientific and methodological approach to substantiate the set of management actions for the analyzed new products based on determining their place in the product range, which is based on the identification of the class to which the new product belongs, according to the assessment of the novelty of new products by its types "Market novelty - Production novelty", "Consumer novelty - Production novelty", "Consumer novelty - Market novelty", which allows to formulate a number of management actions for the formation of product innovation policy;was further developed:- definition of "product policy" and "product innovation policy" with comprehensive consideration of the principles, methods and actions in relation to any product, timely review of the company's positions in accordance with constantly changing consumer and market requirements and providing production innovation opportunities that promote development scientific bases of the theory of formation of commodity innovation policy;- the process of formation of commodity innovation policy, which is defined as a set of parallel and sequential stages, which are considered in the form of separate blocks: the block of research of the external environment; block of research of possibilities of the enterprise; block of implementation of actions of commodity innovation policy, which provides for the use of scientific and methodological tools for assessing the level of novelty and the level of significance of novelty to justify the product range and develop management influences during the formation of commodity innovation policy;- classification of new products involves the division of new products into objectively new, partially new, relatively new, classification of types and levels of novelty of the product, which gives a structured division of novelty by its functional orientation, which allowed to determine the main components of a novelty, to form a structure novelty of goods, to offer indicators for assessing the novelty of goods for each of its types, to assess each type of novelty of goods according to certain criteria, which will allow companies to have a clear idea of the new product and determine management influences to work with the product range;- definition of the concept of "degree of novelty" and "level of significance of novelty", which was an objective necessity for the formation of methodological tools for analysis, evaluation and justification of goods.Scope: dairy industry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Макарчук І. В. 
Управління ризиками ІТ-проєктів на підприємстві.: автореферат дис. ... д.філософ : 073 / І. В. Макарчук. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація є комплексним дослідженням теоретичних засад та удосконалення методологічних положень щодо управління ризиками ІТ- проєктів на підприємстві з метою досягнення поставлених результатів та очікувань зацікавлених сторін.Беручи до уваги стрімкий розвиток діджиталізації та прагнення до оптимізації наявних в компанії бізнес-процесів, ІТ-проєкти вже стали обов'язковим атрибутом операційної діяльності компанії, реалізація яких направлена на досягнення стратегічних цілей організації.Реалізація ІТ-проєктів притаманна не тільки підприємствам, що провадять свою господарську діяльність у галузі інформаційних технологій, а є актуальною для кожної організації незалежно від специфіки ведення бізнесу, позаяк ІТ проєкт розглядається як сукупність узгоджених дій, що спрямовані на розробку програмного забезпечення, що має на меті вирішення певних задач.Об’єктом дослідження є процеси, закономірності та тенденції формування і розвитку системи управління ризиками в ІТ-проєктах. У рамках дослідження було проаналізовані основні концепції та підходи до управління ризиками в ІТ- проєктах в провідних організаціях, що націлені на реалізацію ІТ-проєктів як провідний напрямок господарської діяльності.Предметом дослідження є теоретичні, методичні засади та практичні аспекти формування системи управління ризиками в ІТ-проєктах.У рамках виконання дисертаційного дослідження були поставлені та виконані такі завдання: узагальнено теоретичні підходи щодо визначення змісту, класифікації та особливостей ідентифікації проєктних ризиків на підприємствах сфери інформаційних технологій; проведено ґрунтовне дослідження сутності і особливостей управління ризиками в різних моделях життєвого циклу ІТ- проєкту. Виконано дослідження системи забезпечення якості управління ризиками ІТ-проєктів; проведено аналіз сучасних тенденцій, стану і напрямків розвитку сфери інформаційних технологій в Україні та окреслено перспективні шляхи до подальшого розвитку. Визначено атрибути та проведено типізацію ризик-орієнтованого управління ІТ-проєктів. Розроблено підходи до встановлення ризик-апетиту при реалізації ІТ-проєкту та побудовано процесну карти управління ризиками ІТ-проєктів; сформовано систему інтегрованого управління ризик-апетитом при реалізації ІТ-проєкту; запропоновано методичний підхід до розроблення програми управління ризиками ІТ-проєкту. У роботі застосовано комплекс методів і підходів, що дозволило реалізувати концептуальну єдність дослідження. Абстрактно-логічний метод для розкриття теоретико-методологічних засад управління ризиком ІТ-проєкту; гносеологічний аналіз під час вивчення наукових підходів щодо визначення змісту категорій «ризик», «ризик ІТ-проєкту», «ризик-орієнтоване управління ІТ-проєктом», «ризик-апетит», «толерантність до ризику», «ємність ризику»; історичний і діалектичний методи було використано під час дослідження еволюції наукових підходів до управління ризик-апетитом; інституціонально- еволюційний підхід використовувався для виявлення змін в сучасному середовищі управління ІТ-проєктами; класифікації та типології – для уточнення формалізації понятійного апарату в частині удосконалення класифікації ризиків ІТ-проєкту і визначення типу ризик-орієнтованого управління ІТ-проєкту; методи теоретичного узагальнення, синтезу і системного аналізу були використані для обґрунтування сутнісних характеристик процесу управління ризиком ІТ-проєкту; метод статистичного аналізу дослідження тенденцій розвитку застосовувався під час визначення проблем і перешкод, можливостей та напрямів розвитку ІТ-сфери в Україні; комплекс економіко-математичних та економіко-статистичних методів застосовувалися для оцінювання та аналізування показників ризик-апетиту, схильності до ризику, рейтингу ризику ІТ-проєкту; метод кореляційно-регресійного аналізу застосовувався для оцінювання сили впливу розвитку ІТ-сфери на економіку України загалом, а графічні та матричні методи були вжиті для наочного подання низки теоретичних, аналітичних та рекомендаційних положень дослідження. Інформаційну базу дослідження становили статистична інформація щодо показників діяльності суб’єктів ринку інформаційних технологій в Україні, звіти про результати господарської діяльності провідних ІТ компаній України, щорічні звіти про результати діяльності ІТ Асоціації України, міжнародні та національні нормативні документи у царині стандартизації підходів до управління ризиками, а також методологічні рекомендації з управлінняпроєктами від Інституту Проєктного Менеджменту (РМІ).Наукова новизна одержаних результатів полягає у поглибленні теоретико-методичних засад та наданні практичних рекомендацій з впровадження і розвитку системи управління ризиками ІТ-проєктів. Удосконалено методичний інструментарій врахування ризик-апетиту під час прийняття рішень, спрямованих на досягнення цільових показників ІТ- проєкту за допомогою комбінованого критерію, який розглядається як комбінація критеріїв Байєса та мінімального значення дисперсії.^UThe dissertation is a comprehensive study of the theoretical foundations and improvement of methodological provisions on risk management of IT projects in the enterprise in order to achieve the set results and expectations of stakeholders.Considering the rapid development of digitalization and the desire to optimize the company's business processes, IT projects have already become an indispensable attribute of the company's operational activities, the implementation of which is aimed at achieving the organization's strategic goals. Implementing IT projects is inherent to enterprises that conduct their economic activities in the Makarchuk I. V. Risk management of IT projects in the enterprise.Qualifying scientific work as a manuscript.Dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in the specialty 073 -"Management" (07 "Management and Administration"). - State University of Trade and Economics, Kyiv, 2023.The dissertation is a comprehensive study of the theoretical foundations and improvement of methodological provisions on risk management of IT projects in the enterprise in order to achieve the set results and expectations of stakeholders.Considering the rapid development of digitalization and the desire to optimize the company's business processes, IT projects have already become an indispensable attribute of the company's operational activities, the implementation of which is aimed at achieving the organization's strategic goals.The object of the study is the processes, patterns, and trends in the formation and development of a risk management system in IT projects. The study analyzed the main concepts and approaches to risk management in IT projects in leading organizations aimed at implementing IT projects as a leading line of business. Implementing an IT project is relevant for every organization, regardless of the specifics of doing business, since it is considered a set of coordinated actions to develop software to solve specific tasks.The object of the study is the processes, patterns, and trends in the formation and development of a risk management system in IT projects. The study analyzed the main concepts and approaches to risk management in IT projects in leading organizations aimed at implementing IT projects as a leading line of business.The subjects of the study are theoretical, methodological principles, and practical aspects of forming a risk management system in IT projects.As part of the dissertation research, the following tasks were set and performed: theoretical approaches to determining the content, classification, and features of identifying project risks at enterprises in the field of information technology were generalized; a thorough study of the essence and features of risk management in various models of the IT project life cycle was conducted. A study of the quality assurance system for risk management of IT projects was carried out; an analysis of current trends, state, and directions of development of the sphere of information technologies in Ukraine is carried out, and perspective ways for further development are outlined. Attributes are defined, and risk-oriented management of IT projects is typified. Approaches to establishing risk appetite in implementing an IT project have been developed, and a process map of risk management of IT projects has been built; a system of integrated risk-appetite management in implementing an IT project has been formed; a systematic approach to developing an IT project risk managementprogram is proposed. The scientific novelty of the results is to deepen the theoretical andmethodological foundations and provide practical recommendations for implementing and developing the risk management system for IT projects. The approach to the formalization of risk-oriented enterprise management in two dimensions: "methods and control" and "level of personnel involvement," has been improved; the result of using this model is the definition of four types of risk-oriented project management: spontaneity, humanism, methodical, competition.The methodical toolkit for risk appetite accounting in decision-making aimed at achieving the IT project targets using the combined criterion considered a combination of Bayes criteria and the minimum variance value has been improved. According to the proposed methodology, five types of formalization of risk appetite are determined: aggressive, moderately aggressive, rational, moderately conservative, and conservative.The integrated risk management system of the IT project has been improved, taking into account the risk appetite, which includes the definition of project goals, risk exposure, communication of the level of risk exposure in the team and its coordination with stakeholders, introduction of risk appetite into the overall project management processes, monitoring of risk appetite in the process of project implementation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського