Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (395)Книжкові видання та компакт-диски (323)Журнали та продовжувані видання (32)
Пошуковий запит: (<.>A=ЧУМАЧЕНК$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИР$<.>+<.>A=ВОЛОДИМИРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Володимирець В.О. 
Антропічна трансформація видового складу флори осушених територій у зв'язку з процесами її синантропізації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / В.О. Володимирець ; Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка НАН України. — К., 2003. — 20 с.: табл. — укp.

Проведено оцінку трансформації видового складу флори вищих судинних рослин на осушених і прилеглих до них територіях у зв'язку з процесами її синантропізації. Для осушувальних систем на території Волинського Полісся та Західного Лісостепу з'ясовано видовий склад синантропної флори, проведено його аналіз за окремими показниками. Одержано дані про поширення синантропних видів на осушеній та прилеглій територіях, установлено їх фітоцентотичну роль та екологічні особливості. Уперше для оцінки трансформації флори-ізоляту запропоновано кількісний показник - синантропність і методику його обчислення. Проаналізовано вплив на цей показник різних екологічних факторів, на підставі його значень виділено окремі рівні антропічної трансформації флори-ізоляту, розроблено їх характеристику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА326874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Чумаченко В.В. 
Біохімічні та імунологічні основи системи профілактики стресу в свиней: Автореф. дис... д-ра вет. наук: 03.00.04 / В.В. Чумаченко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Установлено, що у загальному адаптаційному синдромі у свиней беруть участь усі їх системи та ланки обмінних процесів, взаємопов'язані зі станом резистентності організму. Визначено комплексні зміни показників білкового, амінокислотного та ліпідного обміну, пероксидного окиснення ліпідів, системи антиоксидантного захисту у свиней за умов стресу, що доводить метаболічну спрямованість цих процесів для забезпечення життєдіяльності їх організму за умов адаптації до дії стрес-факторів. Рівень стресової реакції у поросят у разі відлучення від свиноматки залежить від їх віку та механізмів адаптації організму. Найбільша стрес-реакція виникає у поросят за умов їх відлучення від свиноматок у 26-денному віці та формування їх у групи з різних гнізд. Суттєво знижує стресовий стан у поросят формування їх за групами у 45 - 60-денному віці, через 7 діб після відлучення від свиноматок, а також за умов вирощування, уникаючи перегрупування. За умов стресу посилюється розпад білків, дезамінування та переамінування амінокислот, ліполіз, пероксидне окиснення ліпідів й активація ферментних і неферментних ланок системи антиоксидантного захисту, виникає імунодефіцитний стан, що супроводжується шлунково-кишковими, респіраторними та іншими хворобами різної етіології. Апробовано домішки до корму вітамінів E, C і селену та застосування імуномодулятора - поркавірексу для профілактики стресу у свиней.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-451.29 + П836.51 +
Шифр НБУВ: РА348830

Рубрики:

      
3.

Чумаченко 
Викрадення електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання (ст. 188(1)КК України): кримінально-правова характеристика: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Тетяна Анатоліївна Чумаченко ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)117
Шифр НБУВ: РА357824

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Чумаченко О.А. 
Громадсько-політична діяльність Микити Шаповала: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Чумаченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто громадсько-політичну діяльність М.Шаповала, одного з провідних діячів визвольного руху українського народу 1917 - 1919 рр. і української еміграції в Чехословаччині у міжвоєнний період. Проаналізовано роль М.Шаповала в українській революції, його участь у роботі Української Центральної Ради, підготовці та здійсненні протигетьманського повстання 1918 р. Розкрито зміст та ідеологічну спрямованість науково-організаційної діяльності М.Шаповала в еміграції. Оцінено значення громадсько-політичної роботи та науково-публіцистичної спадщини М.Шаповала в історичному контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)61-8Шаповал
Шифр НБУВ: РА318640 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Чумаченко 
Довгохвильова асимптотика функцій Гріна та інфрачервоні розбіжності у мікроскопічній теорії надплинності 4Не: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / Артем Васильович Чумаченко ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В368.321 в641.8,022 + В315.26,022
Шифр НБУВ: РА354712

Рубрики:

      
6.

Чумаченко О.М. 
Еколого-економічна оцінка втрат від деградації земельних ресурсів (на прикладі земель сільськогосподарського призначення): автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.06 / О.М. Чумаченко ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Розкрито сутність поняття "деградація земельних ресурсів", наведено сучасні науково-методичні підходи до локалізації ерозійних процесів у сільськогосподарському землекористуванні. Проаналізовано екологічний і економічний стан сільськогосподарського землекористування, вивчено вплив трансформації земельних відносин на охорону земельних ресурсів. Визначено напрями охорони земельних ресурсів з врахуванням досвіду країн ЄС. Встановлено підходи з охорони земельних ресурсів і еколого-економічну ефективність їх запровадження. Викладено методику розрахунку соціально-економічних втрат на землях сільськогосподарського призначення від деградаційних процесів. Розроблено методичні засади оцінки втрат бюджету від інтенсифікації процесів деградації. Висвітлено підходи до оцінки впливу трансформації земельних відносин на охорону земельних ресурсів. Проведено обгрунтування обсягів витрат на локалізацію процесів деградації земель.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-511.2
Шифр НБУВ: РА372086 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Чумаченко Т.О. 
Імуноепідеміологічний моніторинг населення в системі епідеміологічного нагляду за інфекціями, контрольованими засобами імунопрофілактики: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.02.02 / Т.О. Чумаченко ; Держ. установа "Ін-т епідеміології та інфекц. хвороб ім. Л.В.Громашевського" АМН України. — К., 2009. — 40 с. — укp.

Розроблено новий методичний прийом оцінювання захищеності населення від інфекцій, що контролюється засобами імунопрофілактики. Обгрунтовано нову технологію проведення імунологічного моніторингу, удосконалено епідемічни нагляд. Встановлено закономірності сучасного етапу епідемічного процесу й особливості імуноструктури населення щодо кору, дифтерії, кашлюку. Виявлено взаємоневідповідність показників щеплення й імунності та захищеності. На підставі результатів епідеміологічних і експериментальних досліджень створено новий методичний прийом визначення захищеності організму, суть якого полягає в оцінці досліджених після введення вакцини (ревакцинації) за термінів, що відповідають інкубаційному періоду інфекції, рівнів специфічних антитіл, і, якщо їх вміст у сироватці крові досягає протективного рівня, то організм вважається захищеним від інфекції. Розроблено програмно-алгоритмічне забезпечення проведення епідемічного аналізу, імітаційні моделі епідемічного процесу корової та дифтерійної інфекцій. За результатами проведеного дослідження вдосконалено систему епідемічного нагляду за інфекціями, що контролюються засобами імунопрофілактики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р194 +
Шифр НБУВ: РА364153

Рубрики:

      
8.

Чумаченко О.С. 
Медико-психологічна характеристика структури соматоформних розладів в амбулаторно-поліклінічній практиці за умов великого промислового центру: Автореф. дис... канд. мед. наук: 19.00.04 / О.С. Чумаченко ; Харк. мед. акад. післядиплом. освіти. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі результатів комплексного обстеження 727-ми пацієнтів міської поліклініки та стаціонару визначено структуру та розповсюдженість соматоформних розладів за умов великого промислового міста. На підставі даних клініко-епідеміологічного та клініко-статистичного досліджень з'ясовано, що соматоформна вегетативна дисфункція з кардіореспіраторними функціональними порушеннями становлять 10 %, соматотрофна вегетативна дисфункція з функціональними порушеннями шлунково-кишкового тракту - 5,7 %, соматоформна вегетативна дисфункція з функціональними порушеннями сечостатевої системи - 12,2 %. Установлено особистісні психологічні, соціально-психологічні та соціальні складові формування соматоформних розладів. Розроблено комплексну ступеневу диференційовану систему медико-психологічної та психотерапевтичної корекції соматоформних розладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р628.063-37 + Р645.093.3 +
Шифр НБУВ: РА345085

Рубрики:

      
9.

Чумаченко В.А. 
Метод спектральних операторів розсіяння в задачах дифракції в періодичних структурах з акстальною симетрією: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / В.А. Чумаченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 15 с. — укp.

Проведено дослідження електродинамічних властивостей періодичних аксіально-симетричних послідовностей перешкод, виконаних на основі круглих хвилеводів та коаксіальних ліній. Реалізовано єдиний підхід щодо розв'язання задач дифракції аксіально-симетричних власних хвиль хвилеводних структур на періодичних послідовностях аксіально-симетричних перешкод. Побудовано коректні моделі електродинамічних структур, які містять напівнескінченні періодичні й обмежені "періодичні" послідовності перешкод, з використанням методу спектрального представлення полів і методу часткового обернення оператора граничної задачі. Метод напівобернення оператора граничної задачі реалізовано за допомогою операторного методу, за якого оберненню підлягає оператор, який відноситься до одного елемента структури. Основні положення теоретичних досліджень підтверджено експериментально.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З841-019 +
Шифр НБУВ: РА337100

Рубрики:

      
10.

Чумаченко О.В. 
Механізм стимулювання виробничої діяльності персоналу підприємства: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.В. Чумаченко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2004. — 16 с. — укp.

Створено механізм стимулювання виробничої діяльності персоналу підприємств для підвищення трудової активності працівників на підставі економічно обгрунтованого формування та регулювання коштів, призначених для оплати та стимулювання праці. Розглянуто напрямки удосконалення стимулювання праці з урахуванням соціально-економічних заходів формування фонду оплати праці. Розроблено механізми регулювання коштів, спрямованих на оплату праці у взаємозв'язку з результатами виробничої діяльності. Запропоновано розподіл фонду оплати праці за структурними елементами, враховуючи їх відношення до виробничого процесу, визначено джерела фінансування виплат з фонду оплати праці з урахуванням стимулюючого впливу на працівників залежно від відносин власності на засоби виробництва. На підставі аналізу сучасного стану стимулювання та оплати праці удосконалено принципи оплати та стимулювання праці. Визначено умови, необхідні для ефективного функціонування системи стимулювання праці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-645 +
Шифр НБУВ: РА331241

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Чумаченко О.А. 
Міф і мистецька гра в естетиці неоромантизму: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / О.А. Чумаченко ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2003. — 17 с. — укp.

Уперше український неоромантизм 1920 - 1930 рр. досліджено в контексті розвитку європейської культури, не лише як стильову літературно-мистецьку течію, а й як життєву настанову, принципову позицію тогочасних українських діячів культури, які шукали шляхів виходу з драматичної ситуації зіткнення національних ідеалів з комуністичними ідеями. Виявлено опосередковану літературно-художню паралель неоромантизму українських митців до специфічних особливостей творчого ряду європейських (Р. Кіплінг, О. Уайльд) та російських (М. Гумільов) письменників. Проведено порівняння мистецьких тенденцій, які накреслилися в європейському та вітчизняному неоромантизмі кінця XIX - першої чверті XX ст. та відобразилися в літературі та кіномистецтві 1930 - 1980 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ374.028 + Ш400.221.8 +
Шифр НБУВ: РА327690

Рубрики:

      
12.

Чумаченко С.В. 
Моделювання нелінійних об'єктів з розподіленими параметрами на основі відтворюючих ядер: автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.05.02 / С.В. Чумаченко ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2008. — 35 с. — укp.

Розроблено новий метод підсумовування рядів у гільбертовому просторі з відтворювальним ядром (ГПВЯ) з метою суттєвого підвищення швидкодії моделювання компонентів радіоелектронних пристроїв. Визначено структурну ієрархію просторів, запропоновано новий аналітичний метод точного підсумовування рядів. Доведено основні теоретичні положення, пов'язані з методом підсумовування рядів у ГПВЯ. Викладено аналітичні розв'язки межових електродинамічних задач аналізу електромагнітного поля. Розроблено моделі дифракції електромагнітних хвиль на системі об'ємних діафрагм у прямокутному хвилеводі з використанням методу підсумовування рядів у ГПВЯ. Запропоновано метод розв'язку межових електродинамічних задач моделювання хвилевідних і резонаторних пристроїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З845.7-01 +
Шифр НБУВ: РА357860

Рубрики:

      
13.

Чумаченко Г.В. 
Організація управління малими та середніми підприємствами з використанням інформаційних технологій: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.02 / Г.В. Чумаченко ; Східноукр. держ. ун-т. — Луганськ, 1999. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання розвитку малого та середнього бізнесу в Україні, виявлені особливості управління підприємствами малого та середнього бізнесу в сучасних умовах. З метою формування інформаційної бази управління підприємствами малого та середнього бізнесу систематизовано теоретичні та методичні положення щодо використання інформаційних технологій, а також проаналізовано обсяг, види та особливості використання інформаційних технологій з організації управління підприємствами малого та середнього бізнесу. Виявлено закономірності впливу використання інформаційних технологій управління на показники роботи цих підприємств. Розроблено методику формування комплексу автоматизованих завдань щодо організації управління підприємствами малого та середнього бізнесу, а також вдосконалено методику формування усічених структур управління на підприємствах малого та середнього бізнесу за умов використання інформаційних технологій. Розроблено алгоритм вибору найбільш ефективних інформаційних технологій в організації управління підприємствами малого та середнього бізнесу з урахуванням їх особливостей та рівня розвитку. Визначено зони раціонального використання інформаційних технологій, виходячи із стадій життєвого циклу малого чи середнього підприємства та його організаційно-технічних характеристик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)291.9-21в612.1

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Володимиренко 
Особливості росту та прогноз продуктивності штучних модальних ялинових деревостанів Українських Карпат: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.02 / Валентина Миколаївна Володимиренко ; Національний аграрний ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П342.4(4УКР3)
Шифр НБУВ: РА346695

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Чумаченко 
Проза Володимира Винниченка: авторські інтенції та наративні стратегії: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Ольга Юріївна Чумаченко ; Кіровоградський держ. педагогічний ун-т ім. Володимира Винниченка. — Кіровоград, 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ФРА=411.4)-4 Винниченко В.К. 534 + Ш5(4ФРА=411.4)-4 Винниченко В.К. 534
Шифр НБУВ: РА367765

Рубрики:

      
16.

Чумаченко 
Розвиток методу добутку областей для розв'язування задач скруту призматичних стрижнів полігонального профілю: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.02.04 / Ярослав Віталійович Чумаченко ; Запорізький національний технічний ун-т. — Запоріжжя, 2006. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.620.113-01,022
Шифр НБУВ: РА350198

Рубрики:

      
17.

Чумаченко О.С. 
Розмірна обробка електричною дугою листових деталей: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.03.07 / О.С. Чумаченко ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2002. — 21 с. — укp.

Розроблено та впроваджено до виробництва спосіб розмірної обробки електродною дугою (РОД) листових деталей, зокрема, в комбінації з плазмовим різанням, як високоефективної альтернативи традиційним способам обробки металів різанням і тиском за умов серійного виробництва. Досліджено вплив фізико-технологічних факторів, зокрема, сили технологічного струму, напруга дуги, тиск робочої рідини та особливостей технологічних схем формоутворення на якісні та кількісні показники процесу. Запропоновано способи організації потоку рідини в зазорі. Виведено аналітичні залежності динамічного тиску на вході в міжелектродний зазор та гідравлічного опору останнього. Описано геометричні параметри уніфікованих, трепануючих, профільованих в поздовжньому перерізі електрод-інструмент, а також методику їх розрахунку. Наведено технологічні схеми формоутворення РОД листових сталей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К553.001.2
Шифр НБУВ: РА319166 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Чумаченко Т. В. 
Управління процесом шліфування шляхом регулювання температури різання / Т. В. Чумаченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена розробці методів і основ управління процесом шліфування шляхом регулювання температури різання абразивними зернами поверхонь деталей з металевих сплавів із забезпеченням необхідного фазово-структурного і напруженого складу поверхневого шару.У роботі надається аналітичний і експериментальний аналіз процесу теплоутворення при шліфуванні з урахуванням суперечливих факторів різання абразивним зерном, коли одночасно відбуваються процеси зменшення і збільшення міцності металу. Це дає можливість отримати досить точні дані температури шліфування і закономірності її виникнення та зміни. Надається аналітичний і експериментальний аналіз, який дозволяє встановити критичні температури утворення припіків гарту в залежності від хімічного складу сплаву і швидкостей нагріву, які залежать від параметрів процесу шліфування. Розглянуто дифузійне перетворення за схемою мартенсит – перліт – аустеніт і бездифузійне перетворення за схемою мартенсит – аустеніт. Такий підхід дав можливість визначити температури шліфування, при яких припіки гарту виключені. Дослідження проведені за визначенням умов, при яких утворюються припіки відпуску (перетворення мартенсит – перліт), що дало можливість встановити температурні межі утворення цих припіків. Встановлено математичні залежності кількісних співвідношень фаз і структур в шліфованому шарі, при яких утворюються залишкові напруження розтягнення. Проаналізовано перетворення, які відбуваються в матеріалі типу металевий сплав. Встановлено і рекомендовано оптимальні температури при шліфуванні цих матеріалів. У роботі проаналізовано можливості детермінованого і автоматичного управління температурою різання абразивними зернами при шліфуванні і фазово-структурним складом обробленої поверхні. Проведено математичне моделювання процесу автоматичного управління температурою різання при шліфуванні.^UThe thesis is devoted to the solution of an important scientific and technical problem - the provision of a given phase-structural and stressed composition of the surface layer by controlling the temperature regime of grinding of the processed surface of the parts. It should be noted that the most important quality сharacteristics that must be ensured in the manufacture of parts are not only geometric and microgeometric accuracy, but also a set of physical and mechanical properties that the surface of a part must have during operation. The purpose of this work is to establish the laws of quality control of the surfaces of parts to be ground to ensure and stabilize their reliability and durability during operation. The paper provides an analytical and experimental analysis of the process of heat generation during grinding, taking into account the conflicting factors of cutting with an abrasive grain (simultaneous processes of hardening and softening of the metal), which makes it possible to obtain fairly accurate data on the grinding temperature and on the patterns of its occurrence and change.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Саприкін О. С. 
Моделі автоматизованого аналізу та діагностування поліморфних вірусів у комп'ютерних системах та мережах / О. С. Саприкін. — Б.м., 2022 — укp.

Мета дослідження – істотне зменшення часу і вартості розпізнавання поліморфних мутаторів шляхом розробки і впровадження федеративної архітектури cloud-edge комп'ютингу на основі ML-sandbox і векторно-логічних методів пошуку zero-day шкідливих кодів для захисту інфраструктури кіберфізичного простору. Поліморфний мутатор – механізм управління логічною і синтаксичною модифікацією коду шкідливої програми для її маскування від детектування існуючими антивірусними сервісами. Наукова новизна результатів досліджень: 1) вперше запропоновано федеративну ML-архітектуру sandbox комп'ютингу; 2) удосконалено структурну модель ML-комп'ютингу; 3) удосконалено матрично-логічний метод діагностування шкідливих кодів; 4) удосконалено векторно-матричний метод діагностування шкідливих кодів; 5) вперше запропоновано методи: детектування модифікованих шкідливих кодів; детектування досліджуваного зразка заздалегідь встановленими антивірусними рішеннями; діагностування поліморфних шкідливих програм за допомогою Yara правил; створення URL сигнатур нового покоління, що дає можливість скоротити розмір бази даних на 75%^UThe aim of the study is to significantly reduce the time and cost of recognizing polymorphic mutators by developing and implementing a federated cloud-edge computing architecture based on ML-sandbox and vector-logical methods for finding zero-day malicious codes to protect cyberspace infrastructure. Polymorphic mutator is a mechanism for controlling the logical and syntactic modification of malicious code to mask it from detection by existing antivirus services. Scientific novelty of research results: 1) proposed a federal ML-architecture sandbox computing; 2) improved structural model of ML-computing; 3) improved matrix-logical method of diagnosing malicious code; 4) improved vector-matrix method of diagnosing malicious codes; 5) proposed methods: detection modified malicious codes; detection of the test sample by pre-installed anti-virus solutions; diagnosing polymorphic malware using Yara rules; creation of URLs of signatures of new generation, it allows to reduce the size of a database by 75%


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Бережна А. В. 
Оптимізація епідеміологічного нагляду за інфекціями, що пов’язані з внутрішньосудинними катетерами, в багатопрофільному стаціонарі: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / А. В. Бережна. — Б.м., 2023 — укp.

Внутрішньосудинні катетери (ВСК) широко використовують в клінічній практиці з діагностичною та лікувальною метою, однак їх використання пов’язано з ризиком виникнення інфекційних ускладнень. В Україні протягом тривалого часу не було належним чином організовано виявлення та реєстрацію випадків інфекцій, що пов’язані з наданням медичної допомоги (ІПМД), в тому числі інфекцій, що пов’язані з внутрішньосудинними катетерами (ІПВК). Ті поодинокі випадки, які реєструвались, не віддзеркалювали реальну захворюваність на ІПВК. Було відсутнє стандартне епідеміологічне визначення випадків ІПВК, критерії діагностики та лікування. На законодавчому рівні не були затверджені питання профілактики та інфекційного контролю за ІПВК.Під час виконання дисертаційного дослідження було проведено мікробіологічний моніторинг в багатопрофільному стаціонарі з оцінкою спектру штамів, що циркулюють, та визначенням ролі Staphylococcus aureus і S. epidermidis в біологічних системах госпітального середовища. Епідеміологічний метод включав проведення ретроспективного, проспективного епідеміологічного аналізу та крос-секційного епідеміологічного дослідження. Була проведена експертна оцінка 131 медичної карти (МК) стаціонарних хворих з нейрохірургічними захворюваннями, які перебували у відділенні анестезіології та інтенсивної терапії (ВАІТ) в 2019 році, на предмет документування процедури катетеризації та правильності використання антибактеріальних препаратів. Проспективне епідеміологічне дослідження передбачало проведення спостереження за пацієнтами з ВСК та включало два етапи. На першому етапі спостереження проводилось для виявлення особливостей застосування ВСК, визначення клініко-епідеміологічних ознак ІПВК та факторів ризику катетер-асоційованих флебітів. Другий етап дослідження було реалізовано після впровадження оптимізованої системи епідеміологічного нагляду для оцінки її ефективності. Всього було проведено спостереження за 182 пацієнтами із ВСК та 249 місцями катетеризації. Крос-секційне епідеміологічне дослідження включало проведення опитування 123 медичних працівників (МП) щодо роботи з ВСК, опитування 239 здобувачів закладів вищої медичної освіти (з них 133 особи – здобувачі медичних факультетів; 106 осіб – здобувачі стоматологічного факультету) та 410 батьків дітей шкільного й дошкільного віку щодо визначення їхнього рівня знань, прихильності та практики використання антибіотиків.За результатами дослідження 1115 зразків крові на стерильність, відібраних у пацієнтів багатопрофільного стаціонару м. Харкова у 2014-2018 роках виявлено, що протягом всього періоду зі зразків крові пацієнтів виділяли штами S. aureus. Інший патоген, який щорічно (крім 2014 року) виділяли з крові пацієнтів – S. epidermidis. Також щорічно (крім 2015 року) з крові пацієнтів виділяли ізоляти Streptococcus haemolyticus. Практичне значення отриманих результатів. Для лікарів-епідеміологів та фахівців з інфекційного контролю розроблено засоби реєстрації, моніторингу та аналізу епідемічної ситуації щодо ІПВК. Зокрема, створено «Форму експертної оцінки медичної карти стаціонарного хворого щодо наявності факторів ризику інфекцій кровотоку», «Карту епідеміологічного спостереження за стаціонарним хворим для встановлення факторів ризику інфекцій, пов'язаних з використанням внутрішньосудинних катетерів», про що отримано 2 свідоцтва про реєстрацію авторського права на твір. Розроблений спосіб оцінки епідемічної ситуації щодо КАІК у багатопрофільному ЛПЗ дозволяє окремо для кожного відділення ЛПЗ визначати поточну епідемічну ситуацію враховуючи забезпеченість відділення МП, заповненість відділення пацієнтами, тяжкість стану пацієнтів та особливості їх лікування. Для оцінки рівня знань, прихильності та практики використання судинних катетерів медичними працівниками розроблено опитувальник «Використання внутрішньосудинних катетерів у клінічній практиці», який дозволяє виявити прогалини у їх фаховій підготовці при роботі та догляді за судинними катетерами. Для оцінки рівня знань, прихильності та практики використання антибіотиків здобувачами вищої освіти розроблено опитувальник «Оцінка використання антибіотиків студентами медичних та немедичних закладів вищої освіти». Практичну значущість результатів дисертаційної роботи підтверджено трьома Інформаційними листами про нововведення в системі охорони здоров'я. Результати дисертації впроваджено в роботу ЛПЗ Харківської, Полтавської та Одеської областей та закладів вищої медичної освіти Дніпропетровської та Одеської областей, що підтверджено 18 актами впровадження.^UIntravascular catheters (IVC) are widely used in clinical practice for diagnostic and therapeutic purposes, but their use is associated with the risk of infectious complications. In Ukraine, detection and registration of healthcare-associated infections (HAI), including intravascular catheter-related infections (ICRI), has not been properly organized for a long time. Those isolated cases that were registered did not show the real incidence of ICRI. There was a lack of a standard epidemiological definition of cases of ICRI, criteria for diagnosis and treatment. At the legislative level, the issues of prevention and infection control for ICRI have not been approved.Currently, due to the lack of objective data regarding the actual number of cases of ICRI, it is impossible to analyze the multi-year dynamics of the incidence, assess the epidemic situation in the healthcare settings of Ukraine, identify gaps in the epidemiological surveillance system, improve the content and quality of measures for infection control and prevention of ICRI, especially in conditions of increasing antibiotic resistance of microorganisms.In this connection, the aim of the study is to develop a scientifically based model for optimizing the system of epidemiological surveillance of ICRI in a multidisciplinary hospital in the context of increasing antibiotic resistance of microorganisms – causative agents of HAI into account the socio-economic situation in Ukraine.The practical significance of the results. Means of registration, monitoring and analysis of the epidemic situation regarding ICRI have been developed for epidemiologists and infection control specialists. The "Form of expert assessment of the inpatient's medical card on the presence of risk factors for bloodstream infections", "Epidemiological surveillance card for inpatients to determine risk factors for intravascular catheter-related infections" was developed (it was received 2 copyright registration certificates). The developed method of assessing the epidemic situation regarding CRBSI in a multidisciplinary hospital allows to determine the current epidemic situation based on information about the provision by HCW in the department, the number of patients, the severity of the patient's condition and the peculiarities of patient's treatment. To assess the level of knowledge, attitudes and practices of using vascular catheters by HCW, a questionnaire "Use of intravascular catheters in clinical practice" was developed, which allows to identify gaps in their professional training in the work and care of vascular catheters. To assess the level of knowledge, attitudes and practices of the use of antibiotics by students, a questionnaire "Assessment of the use of antibiotics by students of medical and non-medical institutions of higher education" was developed. The practical significance of the results of the thesis was confirmed by 3 Information Letters on Innovations in the Health Care System.The results of the thesis have been implemented in the work of healthcare settings of Kharkiv, Poltava and Odesa regions and medical universities of Dnipropetrovsk and Odesa regions, which is confirmed by 18 acts of implementation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського