Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (224)Книжкові видання та компакт-диски (265)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>A=Шевченко Л$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Шевченко Л.І. 
Інтелектуалізація української літературної мови: лінгвістична та теоретико-епістемологічна аспектологія: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01; 10.02.15 / Л.І. Шевченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 32 с. — укp.

У лінгвістичній та лінгвальній аспектології інтелектуалізацію співвіднесено з питаннями онтологічних вимірів мислення та мови, цивілізаційної еволюції мовних ресурсів, функціональними можливостями мови в комунікативно стійких й ідіостилістично модельованих типах мовлення, тенденціями розвитку національної літературної мови. Концептуальність інтерпретативних методологій у теоретико-лінгвістичній парадигмі відкритих визначень зумовила аналіз мовно-культурних концептів в історичному та психологічному аспектах, обгрунтування функцій літературної мови в ракурсі інтелектуальної перспективи та цінності, моделювання ментальності літературної мови, відбитої у мовній картині віту. Досліджено інтелектуалізацію як еволюцію слова, як функцію в проекції на синтез антропологічно зорієнтованого знання, герменевтичних й епістологічних ідей, що визначають когнітивний аспект лінгвістичної проблематики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-73
Шифр НБУВ: РА320009 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Шевченко Л.О. 
Іспанський поетичний текст другої половини ХХ століття в лінгвокогнітивному висвітленні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Л.О. Шевченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено іспанські поетичні тексти другої половини XX ст. з використанням лінгвокогнітивного підходу. Визначено базові орієнтири вивчення поетичного тексту у межах когнітивної поетики. Проаналізовано його місце у системі різновидів текстів, охарактеризовано умови формування мовної індивідуальності поетів Іспанії та іспанського поетичного тексту другої половини XX ст. Проведено графічні дослідження іспанського поетичного тексту. Розкрито функціонування кодових девіацій. Висвітлено стратегії формування естетичного простору іспанського поетичного дискурсу цієї доби та способи графічного кодування поетичних текстів. Проведено концептуальні дослідження поезії Іспанії даного періоду у лінгвокогнітивному аспекті, що дозволило визначити основні універсальні та національно марковані концепти іспанського поетичного дискурсу цього періоду, описати засоби концептуалізації шляхом встановлення каналів метафоричного, метонімічного й оксиморонного перенесення. Проаналізовано систему художньо-поетичних і художньо-національних образів. Визначено механізми інтерпретації та джерела когнітивного дисонансу. Описано інтертекстуальні конструкції як способи наративного мапування в іспанських поетичних текстах другої половини XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ІСП)-335 +
Шифр НБУВ: РА352192

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Шевченко Л.Ю. 
Особливості структури та функцій клітинних мембран при панкреатиті та дії фітопрепарату "Поліфітол-1": Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Л.Ю. Шевченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с.: рис. — укp.

За експериментального гострого панкреатиту в щурів виявлено характерні деструктивні зміни підшлункової залози, печінки, нирок, легенів, збільшення судинної проникності брижейки тонкої кишки, а також підвищення активності панкреатичних і печінкових ферментів. Пероральне введення експериментальним тваринам фітопрепарату "Поліфітол-1" призводить до корекції досліджуваних показників, зміна яких відбувається за наявності гострого панкреатиту. Визначено антиоксидантні та мембранотропні властивості препарату "Поліфітол-1", а також здатність до комплексоутворення з металами. Показано доцільність його використання під час комплексного лікування хворих на панкреатит.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.601.1-52 +
Шифр НБУВ: РА322453

Рубрики:

      
4.

Шевченко Л.С. 
Палацово-паркові ансамблі Полтавщини ХVІІІ - ХІХ століть: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Л.С. Шевченко ; Нац. акад. образотворч. мистец. і архіт. — К., 2003. — 21 с. — укp.

На підставі аналізу історіографічних матеріалів виявлено основні історичні й соціально-економічні передумови появи та розвитку садибних комплексів у XVIII - XIX ст. на Полтавщині, а також визначено основні чинники впливу та їх значимість у певні еволюційні періоди палацово-паркових ансамблів. Висвітлено закономірності стилістичної, функціональної, архітектурно-планувальної, композиційної побудов садибивних комплексів (будівель і паркових територій). Виявлено вплив російської архітектурної школи на їх формування. Розглянуто регіональні особливості палацових комплексів та принципи садибного паркобудування, притаманні Полтавському регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР-4ПОЛ)4/5 + Щ117.161(4УКР-4ПОЛ)4/5 +
Шифр НБУВ: РА325745

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Шевченко Л.Г. 
Формування витрат у рибоконсервному виробництві: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Л.Г. Шевченко ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто теоретико-методологічні та практичні проблеми удосконалення системи формування витрат у рибоконсервному виробництві. Виявлено та досліджено особливості утворення та розподілу витрат на підприємствах галузі. Обгрунтовано методологічні засади формування витрат як цілісної системи, основною функцією якої є знаходження оптимального співвідношення між витратами та зростанням виробництва, що надає можливість забезпечення ефективного масштабу виробництва. Розроблено методику формування оптимальної виробничої програми у рибоконсервному виробництві на основі аналізу беззбитковості з урахуванням обмежуючих факторів: забезпеченості матеріальними ресурсами, резерву виробничих потужностей, потреб ринку. Удосконалено методику розподілу непрямих витрат за видами продукції рибоконсервного виробництва, яка на відміну від галузевої інструкції, враховує альтернативність бази розподілу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-6КРИ)352.525.2-862 +
Шифр НБУВ: РА345575

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Шевченко Л.М. 
Формування готовності музиканта-педагога до інновацій у професійній діяльності: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Л.М. Шевченко ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано стан проблеми підготовки музикантів-педагогів у теорії та практиці спеціальної музичної освіти, обгрунтовано потребу її вдосконалення засобами інновацій. Встановлено, що готовність музиканта-педагога до інновацій є чинником більш складного утворення у структурі особистості - готовності до професійної діяльності. Розроблено ознаки прояву готовності до інновацій у пофесійній діяльності музикантів-педагогів. Визначено об'єктивні та суб'єктивні обставини розвитку діяльності засобами інновацій, педагогічні умови, що забезпечують формування у студентів готовності до інновацій у процесі засвоєння музично-педагогічної діяльності. Виявлено особливості прояву готовності до інновацій у педагогів, що працюють у дитячих музичних школах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ31р(4УКР)32-34 + Ч489.518.5
Шифр НБУВ: РА311520 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Доброжан Ю. В. 
Санітарно-гігієнічна оцінка посліду курей за вмістом антибіотиків / Ю. В. Доброжан. — Б.м., 2020 — укp.

В дисертації зроблено санітарно-гігієнічну оцінку посліду курей, а також харчових яєць за забруднення антибіотиками в різних концентраціях і комбінаціях, встановлено особливості динаміки залишкового вмістуантибіотиків різних груп за зберігання посліду в мезофільних умовах. Встановлено, що 38,6 % проб посліду курей промислових стад птахофабрик України містять залишки антибактеріальних препаратів, у томучислі антибіотики – 38,2 % від загальної кількості досліджених проб, та 99 % від загальної кількості позитивних. Основними антибіотиками посліду курей були препарати тетрациклінової групи (доксициклін) та фторхінолонової (енрофлоксацин). В дисертації описано результати дослідження та виявлення залишкових кількостей протимікробних препаратів у відібраних пробах посліду, а також результати динаміки антибактеріальних препаратів при зберіганні посліду в мезофільних умовах протягом 17 місяців. Встановлено, що випоювання курям промислового стада доксицикліну в терапевтичній та профілактичній дозах впливає на тривалість його виділення у складі яєць та посліду. Отримані дані вмісту залишкової кількості доксицикліну у крові, яйцях та посліді курей під час періоду його випоювання з водою мали великий діапазон коливань, що пов'язано з особливостями його всмоктування в травному апараті, а також високою здатністю до зв'язуванням з білками плазми крові. За профілактичної дози повне виведення доксицикліну з послідом курей-несучок становило 21 добу, а за терапевтичної – 28 діб. Виділення доксицикліну в складі яєць суттєво не залежить від дози антибіотику у питній воді і складає 15–16 діб. Одержані експериментальні дані дають підставу не рекомендувати зберігання посліду курей мезофільним способом при застосуванні антибіотиків, особливо в комбінаціях.^UIn the dissertation, a sanitary-hygienic assessment of chicken manure, as well as food eggs when contaminated with antibiotics in various concentrations and combinations, the dynamics of the residual content of antibiotics of various groups during storage of the litter in mesophilic conditions are established. It was found that 38.6 % of samples from the chicken's manure of industrial flocks of poultry farms in Ukraine contain residues of antibacterials drugs, including antibiotics – 38.2% of the total number of tested samples, and 99 % of the total number of positive ones. The main antibiotics of the chicken's manure were drugs of tetracycline group (doxycycline) and fluoroquinolone group (enrofloxacin). The dissertation describes the results of the study and the detection of residual amounts of antimicrobials in selected samples of litter, as well as the results of the dynamics of antibacterial drugs when storing litter in mesophilic conditions for 17 months. It has been established that ingestion of doxycycline to chickens of industrial flocks in therapeutic and prophylactic doses influences on the duration of its excretion in eggs and litter. The residual doxycycline content of blood, eggs, and chickens' manure during the watering period had a large range of fluctuations due to its absorption characteristics in the digestive apparatus and its high ability to bind to plasma proteins. At the prophylactic dose, complete withdrawal of doxycycline with laying hens' manure was 21 days, and at the therapeutic dose – 28 days. The excretion of doxycycline in the composition of eggs is not significantly dependent on the dose of antibiotic in drinking water and is 15-16 days. The obtained experimental data give reason to not recommend the storage of chicken litter by the mesophilic method when using antibiotics, especially in their various combinations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Плясун О. М. 
Лінгвістичне моделювання іміджу України у ЗМІ / О. М. Плясун. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації проаналізовано лінгвістичну специфіку моделювання іміджу України в сучасному вітчизняному та світовому медіапросторі. Дисертаційне дослідження проведене в межах інноваційного мовознавчого напряму – лінгвістичної іміджелогії, яка сьогодні формує неолінгвістичний науковий пошук. У роботі визначено перспективи розвитку медіалінгвоіміджелогії – медіалінгвістичної неопарадигми, присвяченої вивченню мовних особливостей конструювання іміджу в сучасних засобах масової інформації. У дисертаційному дослідженні вперше визначено лінгвістичний ресурс іміджевих стратегій України, що використовуються в сучасних ЗМІ; проаналізовано мовний ресурс іміджеформувального потенціалу українських прецедентних номінацій у медіакомунікації; опрацьовано моделі та функціональний потенціал стилістичного ресурсу української мови в процесі конструювання іміджу України та ін., що формує наукову новизну роботи.^UThe dissertation analyzes the linguistic specifics of modeling the image of Ukraine in modern Ukrainian and world media space. The research was conducted within the framework of an innovative linguistic direction – linguistic imageology, which nowadays forms a neolinguistic scientific search. The scientific work identifies the prospects for the development of media linguistic imageology – an innovative media linguistic paradigm devoted to the study of linguistic features of image construction in modern media. In the dissertation research the author for the first time determines the linguistic resource of image strategies of Ukraine used in modern mass media; analyzes the language resource of image-forming potential of Ukrainian precedent nominations in media communication; investigates models and functional potential of the stylistic resource of the Ukrainian language in the process of constructing the image of Ukraine, etc., which forms the scientific novelty of the work.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Шевченко Л. М. 
Підготовка майбутніх учителів початкової школи із застосуванням хмарних технологій у процесі вивчення фахових дисциплін / Л. М. Шевченко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації обґрунтовано та експериментально перевірено педагогічні умови підготовки майбутніх учителів початкової школи із застосуванням хмарних технологій у процесі вивчення фахових дисциплін. В роботі визначено поняття «готовність майбутніх учителів початкової школи до використання хмарних технологій у професійній діяльності» як інтегративне особистісне утворення, сукупність предметних знань, умінь, навичок, професійно-особистісних якостей, необхідних для успішного використання хмарних технологій у професійній діяльності; теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови формування готовності майбутніх учителів початкової школи до використання хмарних технологій у професійній діяльності (мотивація майбутнього педагога до здобуття теоретичних знань засобами хмарних технологій; організація навчання з використанням можливостей хмарних технологій; упровадження ефективних форм, методів і засобів навчання, що сприяють формуванню готовності до використання цих технологій у професійній діяльності; використання в професійній діяльності знань, умінь та навичок застосування хмарних технологій), що сприяють позитивним змінам у рівнях сформованості готовності майбутніх учителів початкової школи до використання хмарних технологій; визначено критерії (мотиваційний, когнітивний, діяльнісний, рефлексивний), показники (мотиваційний, когнітивний, діяльнісний, рефлексивний) та рівні (низький, середній, достатній, високий) сформованості готовності майбутніх учителів початкової школи до використання хмарних технологій у професійній діяльності; розроблено структурно-функціональну модель професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи із застосуванням хмарних технологій, яка охоплює методологічно-цільовий (мета, завдання, підходи, принципи), змістово-діяльнісний (компоненти, педагогічні умова, форми і методи) та діагностико-результативний (критерії та рівні) блоки, що впливає на формування готовності майбутніх учителів початкової школи до використання хмарних технологій у професійній діяльності.^UThe dissertation scientifically substantiates and experimentally verifies the pedagogical conditions of future primary school teachers training using cloud technologies in the process of professional disciplines teaching. The concept of “future primary school teachers readiness to use cloud technologies in professional activities” as the integrative personal creation, the set of subject knowledge, skills, abilities, professional and personal qualities necessary for successful use of cloud technologies in professional activities was defined. The pedagogical conditions of forming the future primary school teachers readiness to use сloud technologies in professional activity (the future teacher motivation to acquire theoretical knowledge by means of cloud technologies; organizing training using the potential of cloud technologies; introducing forms, methods and means of training that contribute to forming teachers readiness to use these technologies in professional activities; using knowledge, skills and abilities to implement cloud technologies in professional activities), which contribute to positive changes in the levels of future primary school teachers readiness to use cloud technologies; criteria (motivational, cognitive, activity, reflexive), indicators (motivational, cognitive, activity, reflexive) and levels (low, average, sufficient, high) of future primary school teachers readiness to use cloud technologies in professional activity were determined. The structural and functional model of future primary school teachers professional training using cloud technologies, which covers methodological-target (purpose, objectives, approaches, principles), content-activity (components, pedagogical conditions, forms and methods) and diagnostic-result (criteria and levels) blocks, and affect forming the future primary school teachers readiness to use cloud technologies in professional activities, was developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Савченко Т. В. 
Особливості композиційно-стильового розвитку архітектури Полтави кінця ХІХ – початку ХХ століть / Т. В. Савченко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розкрито особливості стильового та композиційного розвитку архітектури Полтави кінця ХІХ – початку ХХ століть. Ґрунтовно проаналізовано розвиток архітектури міста цього періоду, її стильові та композиційні риси. Удосконалено й розширено наявну джерельну базу дослідження відповідно до його предмету та часових обмежень. З'ясовано зовнішні та внутрішні чинники, які вплинули на становлення та формування архітектури міста цього періоду. Виявлено типологічний ряд будівель, який включає маловідомі й невідомі будівлі, сформовано їх типологічний каталог відповідно до первинних функцій, до якого увійшло 122 об'єкта. Ідентифіковано стилі в архітектурі Полтави кін. ХІХ – поч. ХХ ст. зі застосуванням методу стилістичної ідентифікації об'єктів Г. Коровкіної та системно-структурного аналізу Ю. Івашко. Виявлено їх особливості: пріоритетне застосування класицистичних прототипів (в архітектурі громадських, адміністративних будівель), середньовічних та східних прототипів й усіх видів модерну (в житлових будівлях); перевага розвитку цегляного стилю; утворення Полтавського центру українського національного романтизму; стриманість у проявах ознак модерну; одночасність впливу східного та центрального осередків модерну (Харкова та Києва); поширення гібридних стилів в архітектурі міста. З'ясовано роль досліджуваних об'єктів у розвитку архітектури Полтави.^UThe dissertation reveals the peculiarities of stylistic and compositional development of Poltava architecture of the end of the 19 - beginning of the 20 centuries. The development of the city's architecture of this period, its stylistic and compositional features are thoroughly analyzed. The existing source base of the research has been improved and expanded in accordance with its subject and time constraints. External and internal factors that influenced formation of the city's architecture of this period are clarified. A typological series of buildings was identified, which includes little-known and unknown buildings, and their typological catalog was formed in accordance with the primary functions, which included 122 objects. Identified styles in the architecture of Poltava of the late 19 - early 20 century using the method of stylistic identification of objects by G. Korovkina and system-structural analysis by Yu. Ivashko. Their features are revealed: priority application of classical prototypes (in architecture of public, administrative buildings), medieval and east prototypes and all kinds of modernism (in residential buildings); the advantage of the development of brick style; formation of the Poltava Center of Ukrainian National Romanticism; restraint in the manifestations of modern; simultaneous influence of the eastern and central centers of modern (Kharkov and Kiev); the spread of hybrid styles in the architecture of the city. The role of the studied objects in the development of architecture of Poltava is clarified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Давидович В. А. 
Санітарно-гігієнічна оцінка використання барвників жовтків курячих яєць / В. А. Давидович. — Б.м., 2022 — укp.

В дослідженні використано 45 курей кросу «Хай-Лайн W36» у віці 24 тижні, які були щеплені проти хвороби Ньюкасла, інфекційного бронхіту, пташиного ринотрахеїту та синдрому зниження несучості згідно з діючою програмою вакцинації. Використання курям-несучкам добавок лікопіну в дозах від 20 до 60 мг/кг чи астаксантину в дозах від 10 до 30 мг/кг комбікорму не викликало змін клінічного стану птиці та відхилень поведінкових реакцій, а також загибелі птиці протягом всього експерименту, який тривав 90 діб. Стан пір'яного покриву та видимих слизових оболонок у курей під час використання добавок лікопіну чи астаксантину в складі раціону булихарактерними для клінічно здорової птиці. Встановлено, що добавки лікопіну в дозах 20, 40 та 60 мг/кг чи астаксантину в дозах 10, 20 та 30 мг/кг комбікорму протягом 30 діб суттєво не впливали на споживання комбікорму та яєчну продуктивність курей-несучок. Збільшення вмісту астаксантину до 20 та 30 мг/кг комбікорму, а також лікопіну до 60 мг/кг комбікорму спричиняло незначне зменшення споживанняводи птицею. Згодовування курям-несучкам добавок олійного екстракту астаксантину у дозах 10, 20 та 30 мг/кг чи лікопіну у дозах 20, 40 та 60 мг/кг комбікорму протягом 90 діб суттєво не впливало на масу яєць, масу білка, жовтка та шкаралупи. Встановлено, що добавки лікопіну в дозі 20 мг/кг чи астаксантину в дозі 10 мг/кг протягом 30 діб не впливали на гематологічні параметри курейнесучок. Збільшення вмісту лікопіну до 40 та 60 мг/кг чи астаксантину до 20 чи 30 мг/кг корму протягом 30 діб знижувало кількість лейкоцитів та вміст гемоглобіну у крові порівняно з контролем, який отримував еквівалентну кількість рафінованої соняшникової олії в раціоні. Результати досліджень свідчать, що для отримання харчових курячих яєць з привабливим кольором жовтків доцільно використовувати добавку олійного екстракту астаксантину в дозах від 10 до 20 мг/кг комбікорму протягом 30 діб. Це забезпечує отримання харчових курячих яєць збагачених астаксантином в межах від 354,7 до 534,7 мкг/кг з інтенсивністю забарвлення жовтків в межах від 12,8 до 14,8 бала за 16-ти бальною кольоровою шкалою YolkFanTM. Добавки олійного екстракту лікопіну до раціону курей-несучок в наростаючій дозі від 20 до 60 мг/кг комбікорму менш ефективні і не дозволяють отримати кольорову шкалу жовтків яєць, яка задовольняє харчовіуподобання споживачів. Тому введення до складу комбікормів для курейнесучок добавок лікопіну в дозі від 20 до 60 мг/кг комбікорму може бути доцільне лише для збагачення жовтків харчових яєць лікопіном в межах від 113,0 до 283,7 мкг/кг. Добавки олійного екстракту астаксантину до раціону курей-несучок можуть бути перспективними для використання з метою корекції інтенсивності забарвлення жовтків яєць. Отримані дані можуть бути використані для розробки технології виробництва функціональних харчових яєць, збагачених каротиноїдами природного походження з привабливим для споживачів забарвленням жовтків.^UThe ability of lycopene and astaxanthin to accumulate in chicken egg yolks and give those functional properties and color has been provening in many research, but their effect on blood morphology, metabolism, functional status of the immune system, and the quality and biological value of edible chicken eggs has not studied sufficiently. Moreover, the covered information contains many contradictory facts, especially in terms of dosage of additives, duration of their use and impact on various metabolic and specific immunity of chickens, quality and safety of eggs. Therefore, the purpose of the study was to determine the clinical condition, hematological profile, metabolism, specific immunity, as well as the quality and biological value of edible eggs with the use of laying hens oil supplements of lycopene (20, 40 and 60 mg/kg of feed) or astaxanthin (10, 20 and 30 mg/kg of feed) in increasing doses (each for 30 days). Laying hens of the control group were feeding the main diet to which was introduced refined sunflower oil, the amount of which was equivalent in the diets of hens of the experimental groups. In research used 45 High-line W36 crossbred chickens at 24 weeks of age, which were vaccinate against Newcastle disease, infectious bronchitis, avian rhinotracheitis and egg-laying syndrome according to the current vaccination program. The use of lycopene supplements at doses of 20 to 60 mg/kg or astaxanthin at doses of 10 to 30 mg/kg of compound feed did not cause changes in the clinical condition of the birds and abnormalities of behavioral reactions, as well as death of the bird during the entire experiment, which lasted 90 days. The condition of the feather cover and visible mucous membranes in hens when sing lycopene or astaxanthin supplements in the diet was typical of clinically healthy birds. The results of research show that to obtain edible chicken eggs with an attractive color of the yolks, it is advisable to use the addition of astaxanthin oil extract in doses from 10 to 20 mg/kg of feed for 30 days. This ensures the production of edible chicken eggs enriched with astaxanthin in the range from 354.7 to 534.7 μg/kg with the intensity of the color of the yolks in the range from 12.8 to 14.8 points n a 16-point color scale YolkFanTM. Additions of lycopene oil extract to the diet of laying hens in increasing doses from 20 to 60 mg/kg of feed are less effective and do not allow obtaining a color scale of egg yolks, which satisfies the dietary preferences of consumers. Therefore, the introduction of compound feed for laying hens supplements of lycopene at a dose of from 20 to 60 mg/kg of feed may be appropriate only for the enrichment of egg yolks with lycopene in the range from 113.0 to 283.7 μg/kg. Additions of astaxanthin oil extract to the diet of laying hens may be promising for use to correct the intensity of the color of egg yolks. The obtained data can used to develop a technology for the production of functional table eggs enriched with carotenoids of natural origin with an attractive color of yolks for consumers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Довбня Ю. Ю. 
Санітарно-гігієнічна оцінка застосування препарату наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів курямнесучкам: автореферат дис. ... д.філософ : 212 / Ю. Ю. Довбня. — Б.м., 2023 — укp.

Випоювання курям-несучкам препарату наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів у дозах 0,2 та 0,4 мг/голову за добу з інтервалом 10 діб проявляло вплив на окремі показники білкового, вуглеводного, ліпідного та мінерального обміну, інтенсивність вираження яких знижувалось з часом. Доза наносрібла, яка становила 0,2 мг/голову за добу спричиняла більш виражений вплив на метаболічний статус організму курей-несучок протягом одно- та двократного застосування з інтервалом 10 діб, ніж доза 0,4 мг/голову за добу. Нанопрепарат срібла в дозі 0,4 мг/голову на добу збільшував вміст сріблана 27% та міді в 1,9 раза, але не впливав на вміст цинку, заліза та свинцю в шкаралупі курячих яєць на 10 добу після першого випоювання порівняно з контролем. Двократне випоювання курям-несучкам препарату наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів в дозі 0,2 мг/голову за добу спричинило збільшення вмісту срібла в шкаралупі яєць у 9 разів порівняно з контролем, однак не впливало на вміст міді, цинку, заліза та свинцю порівняно з контролем. Збільшення дози препарату наносрібла до 0,4 мг/голову за добу у питній воді для курей за двократного випоювання збільшувало вміст срібла у шкаралупі яєць в 11 разів порівняно з контролем за стабільного рівня міді, цинку, заліза та свинцю порівняно з контролем. Мінеральний склад шкаралупи курячих яєць за трикратного випоювання розчину препарату наносрібла курям-несучкам теж зазнавав змін, які стосувалися лише вмісту срібла в шкаралупі, зокрема доза 0,2 мг/голову за добу спричиняла збільшення вмісту срібла в шкаралупі яєць в 6,3 раза, а доза 0,4 мг/голову за добу збільшувала вміст срібла в шкаралупі яєць в 10,1 раза але не впливала на рівень решти мінеральних компонентів. Однократне випоювання курям-несучкам препарату наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів в дозі 0,2 мг/голову за добу сприяло підвищенню вмісту срібла в білку яєць на 24 %, а доза 0,4 мг/голову не впливала на накопичення срібла, і обидві дози не змінювали вміст міді, цинку, заліза та свинцю порівняно з контролем. Трикратне випоювання курям-несучкам препарату наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів у дозах 0,2 та 0,4 мг/голову за добу сприяло збільшенню накопичення срібла в білку яєць майже в 2 рази порівно з контролем, однак не вплинуло на вміст міді, цинку, заліза та свинцю в цій частині яйця. Трикратне застосування курям-несучкам препарату наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів проявляло більш виражений вплив на мінеральний склад жовтків яєць, що проявлялось підвищенням вмісту срібла в жовтках за дози 0,2 мг/голову за добу в 1,8 раза, а за дози 0,4 мг/голову задобу – в 2,2 раза порівняно з контролем. Одноразове випоювання курям-несучкам розчину препарату наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів у дозах 0,2 і 0,4 мг на курку на добу сприяло збільшенню його накопичення в жовтках курячих яєць після 10 діб до 44,5 і 47,5 % у шкаралупі. Вміст срібла в шкаралупі яєць курей-несучок, які отримували розчинпрепарату наносрібла в дозах 0,2 та 0,4 мг/голову за добу підвищувався до 0,39 та 0,49 мкг відповідно. Третє випоювання курям-несучкам препарату наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів у дозах 0,2 і 0,4 мг на курку на добусприяла перерозподілу частки срібла між білком і жовтком яєць наступним чином: у жовтку вміст збільшився до 7 %, а в білку – до 14,3 і 9,4 %. Препарат наносрібла в носіях на основі полімер/неорганічних гібридів, який був застосований курямнесучкам в дозах 0,2 та 0,4 мг/голову за добу трикратно з інтервалом 10 діб, не проявляє негативного впливу на мікробний склад яєць, а також дозволяє максимально зберегти симбіотичну мікрофлору апарату травлення.^UThe administration of the nanosilver preparation to laying hens in carriers based on polymer/inorganic hybrids in doses of 0,2 and 0,4 mg/head per day with an interval of 10 days showed an effect on individual indicators of protein, carbohydrate, lipid and mineral metabolism, the intensity of expression of which decreased over time. The dose of nanosilver, which was 0,2 mg/head per day, causeda more pronounced effect on the metabolic status of the body of laying hens during one and two applications with an interval of 10 days, than the dose of 0,4 mg/head per day. The silver nanopreparation at a dose of 0.4 mg/head per day increased the content of silver by 27 % and copper by 1,9 times, but did not affect the content of zinc, iron and lead in the shell of chicken eggs 10 days after the first drinking compared to the control. Twice drinking of the nanosilver drug in carriers based on polymer/inorganic hybrids at a dose of 0,2 mg/head per day to laying hens caused a 9-fold increase in the content of silver in the eggshell compared to the control, but did not affect the content of copper, zinc, iron and of lead compared to the control. Increasing the dose of the nanosilver preparation to 0,4 mg/head per day in drinking water for chickens at two times of drinking increased the silver content in eggshells by 11 times compared to the control at stable levels of copper, zinc, iron and lead compared to the control. The mineral composition of the shell of chicken eggs after drinking a solution of the nanosilver preparation three times to laying hens also underwent changes that related only to the content of silver in the shell, in particular, a dose of 0,2 mg/head per day caused a 6,3-fold increase in the content of silver in the eggshell, and a dose of 0,4 mg/head per day increased the silver content in eggshell by 10,1, but did not affect the level of the remaining mineral components. A single administration of a nanosilver preparation to laying hens in carriers based on polymer/inorganic hybrids at a dose of 0,2 mg/head per day contributed to an increase in the silver content in egg whites by 24 %, and up to at 0,4 mg/head had no effect on silver accumulation, and both doses did not alter copper, zinc, iron, and lead contents compared to controls. Three times drinking of the nanosilver drug in carriers based on polymer/inorganic hybrids at doses of 0,2 and 0,4 mg/head per day to laying hens increased the accumulation of silver in egg white almost 2 times compared to the control, but did not affect the copper content , zinc, iron and lead in this part of the egg. Three times the use of nanosilver in carriers based on polymer/inorganic hybrids to laying hens showed a more pronounced effect on the mineral composition of egg yolks, which was manifested by an increase in the content of silver in the yolks at a dose of 0,2 mg/head per day by 1,8 times, and at doses of 0,4 mg/head per day – 2,2 times compared to the control. A single drinking of a solution of the nanosilver drug in carriers based on polymer/inorganic hybrids in doses of 0,2 and 0,4 mg per hen per day to laying hens increased its accumulation in the yolks of chicken eggs after 10 days to 44,5 and 47,5 % in the shell. The silver content in the eggshells of laying hens that received a solution of the nanosilver drug in doses of 0,2 and 0,4 mg/head per day increased to 0,39 and 0,49 μg, respectively. The third administration of the nanosilver preparation to laying hens in carriers based on polymer/inorganic hybrids in doses of 0,2 and 0,4 mg per hen per day contributed to the redistribution of the share of silver between the white and yolk of eggs as follows: in the yolk, an addition of 7 %. increasing its protein content to 14,3 and 9,4 %. Preparation of nanosilver in carriers based on polymer/inorganic hybrids, which was applied to laying hens in doses of 0,2 and 0,4 mg/head per day three times with an interval of 10 days, does not have a negativeeffect on microbial composition of eggs, and also allows to preserve the symbiotic microflora of the digestive system as much as possible.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Шевченко Л. М. 
Селекційна цінність вихідного матеріалу гороху посівного з підвищеною посухостійкістю: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / Л. М. Шевченко. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення важливого наукового завдання з встановлення селекційної цінності вихідного матеріалу гороху посівного з підвищеною посухостійкістю. Одержані результати у порівнянні із відомими відзначаються комплексністю вирішення завдання з використанням різних лабораторних методів визначення рівня посухостійкості сортів і селекційних ліній гороху, а також виділення цінних зразків із високим рівнем лабораторної посухостійкості і термостійкості.Вперше в умовах східного Лісостепу України визначено напівлетальну дозу (ЛД50) для проведення досліджень при встановленні лабораторної посухостійкості культури гороху шляхом пророщування на розчині ПЕГ-6000. Доведено, що при пророщуванні зразків на розчині ПЕГ-6000 концентрації 8,6% можна проводити як масовий добір зразків, так і індивідуальний добір рослин, що відрізняються активними ростовими процесами, а на розчині ПЕГ-6000 концентрації 10,0% встановлювати саме посухостійкість, з відбором саме джерел за цією ознакою. Встановлено, що при визначенні особливостей реакції вихідного матеріалу гороху на пророщування в розчині осмотика ПЕГ-6000 концентрації 8,6% призводить до стимулювання ростових процесів кореня у деяких зразків.Проведено оцінку селекційного матеріалу гороху на розчині ПЕГ-6000, визначено еталонні зразки за рівнем лабораторної посухостійкості. Доведено, що визначення рівня лабораторної посухостійкості доцільно визначати на насіннєвому матеріалі двох років генерації. За рівнем стійкості до посухи у лабораторних умовах, а саме пророщуванням на розчині ПЕГ-6000, виділено еталонний зразок Камелот і зразки із високим рівнем стійкості Зекон, Рамонський77, Готік, Баритон, Благодатний та селекційні лінії СЛ 11-25 та СЛ 15-95. Визначено можливість застосування методу термотесту на горосі посівному та розроблено лабораторну експрес-методику термодіагностики та прогнозування лабораторної термостійкості. Вперше визначено граничні температури і експозиції для культури гороху. Було встановлено, що прогрівання насіння при температурі води понад 50°C є критичною для життєздатності насіння гороху і призводить до повної втрати схожості насіння. Доведено, що оцінка зразків гороху методом термотесту при t=50°C та експозиції 40 хв. буде чітко розподіляти зразки на жаростійкі та нестійкі до таких умов. Виділено зразки з високою жаростійкістю – сорти Інтенсивний 92, Гайдук, Девіз, Оплот та селекційні лінії СЛ 11-25, СЛ 17-46, СЛ 15-138.Так, зроблено висновок, що за результатами екологічного випробування сорти селекції ІР НААН за рівнем урожайності і стабільності цілком задовольняють вимоги виробничників і можуть гарантувати отримання стабільних урожаїв насіння гороху і товарної продукції.Селекційні лінії СЛ 10-84, СЛ 11-84(85), СЛ 15-154 та СЛ 15–134 які були оцінені здобувачем на стійкість до посухи і у лабораторних умовах, і у екологічному випробуванні під назвами Капитан, Аякс, Гетьман (Сотник) та Обрій, співавтором яких є здобувач, передано на кваліфікаційну експертизу відповідно з 2018 р., 2020 р., 2021р. та 2022 р. на придатність до поширення в Україні. Сорти Капитан та Аякс внесено в Державний реєстр сортів рослин придатних до поширення в Україні з 2021 р. та 2023 р.^UThe thesis presents a theoretical synthesis of and a new solution to the important scientific problem of evaluating the breeding value of field pea starting material with increased drought resistance. Compared to known results, the obtained results differ by an integrated approach to solving this problem using various laboratory methods to assess drought resistance of pea cultivars and breeding lines and to select valuable accessions with high laboratory drought resistance and heat resistance.For the first time in the eastern forest-steppe of Ukraine, a semi-lethal dose (LD50) was determined for studies of laboratory drought resistance of the pea crop by germination in a PEG-6000 solution. It was proven that germination of accessions in 8.6% PEG-6000 solution allowed for both mass selection of accessions and individual selection of plants that were noticeable for active growth. With 10.0% PEG-6000 solution, drought resistance was evaluated and sources of this trait were selected. When peculiarities of the responses of the pea starting material to germination in osmoticum solutions were investigated, it was found that 8.6% PEG-6000 stimulated growth processes in roots of some accessions.The pea breeding material was evaluated in PEG-6000 solution; reference accessions were chosen by levels of laboratory drought resistance. It was proven that the determination of laboratory drought resistance of seeds of two generations was advisable. By laboratory drought resistance, specifically by germination in PEG-6000 solution, the reference accession, ('Kamelot'), highly resistant cultivars ('Zekon', 'Ramonskyi 77', 'Hotik', 'Baryton', and 'Blahodatnyi'), and highly resistant breeding lines ('SL 11-25' and 'SL 15-95') were selected. A possibility of using the thermotest method on field pea was demonstrated and a laboratory express method of thermodiagnostics and prediction of laboratory heat resistance was developed.Limiting temperatures and exposures for the pea crop were established for the first time. It was revealed that heating seeds at a water temperature of above 50°C was critical for the viability of pea seeds and led to a complete loss of seed germinability. It was proven that the assessment of pea accessions by the thermotest method with 40-minute exposure at 50°C would clearly categorize them into heat-resistant and heat-susceptible. The following highly heat-resistant accessions were selected: cvs. 'Intensyvnyi 92', 'Haiduk', 'Deviz', and 'Oplot' and breeding lines 'SL 11-25', 'SL 17-46', and 'SL 15-138'.It was concluded that, according to the results of the environmental trials, the cultivars bred at the PPI NAAS fully satisfy the requirements of producers in terms of yield and stability and can guarantee sustainable harvesting pea seeds and obtaining marketable products.Breeding lines' SL 10-84', 'SL 11-84(85)', 'SL 15-154', and 'SL 15–134', which were evaluated by the applicant for resistance to drought both in the laboratory and in the environmental trials under the names of 'Kapitan', 'Aiaks', 'Hetman' (Sotnyk ), and 'Obrii', (the applicant is a co-author of these accessions), were submitted for qualification examination in 2018, 2020, 2021 and 2022, respectively, for suitability for dissemination in Ukraine. Cvs. 'Kapitan' and 'Aiaks' have been cataloged in the State Register of Plant Varieties Suitable for Dissemination in Ukraine since 2021 and 2023, respectively.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського