Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (246)Книжкові видання та компакт-диски (144)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=ЮРКОВ$<.>+<.>A=ОКСАН$<.>+<.>A=ВІТАЛІЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Юркова Є. В. 
Адміністративно-правова охорона права інтелектуальної власності в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / Є. В. Юркова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 15 с. — укp.

Визначено, що адміністративно-правова охорона права інтелектуальної власності - це напрямок діяльності публічної адміністрації щодо здійснення реєстрації об'єктів інтелектуальної власності, видачі на них охоронних документів та застосування до порушників режиму інтелектуальної власності засобів адміністративного примусу. Обгрунтовано та наведено авторське визначення та розкрито структуру і зміст механізму адміністративно-правової охорони права інтелектуальної власності. Проведено класифікацію суб'єктів адміністративно-правової охорони права інтелектуальної власності за критерієм ступеня охорони на види об'єктів: охорони в широкому (охорона + захист) та у вузькому розумінні; адміністративно-правового захисту; об'єктів, які формально не підпадають під адміністративно-правову охорону, хоча потребують її, та об'єктів, які не потребують адміністративно-правової охорони. Розкрито адміністративно-правовий статус публічної адміністрації в аналізованій сфері. Проаналізовано зарубіжний досвід та висвітлено напрямки удосконалення даної галузі права.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)072.8 + Х839(4УКР)331.1/7
Шифр НБУВ: РА383066 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Юрковська М. М. 
Дискурс англомовної анімаційної комедії: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / М. М. Юрковська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

Висвітлено основні підходи до вивчення семіотично гетерогенних текстів, обгрунтовано дослідження анімаційної комедії як об'єкта лінгвістики, описано її особливості, комічний потенціал, екстралінгвальні чинники комічного ефекту. Проведено дослідження репрезентації в сучасних анімаційних фільмах особливостей міжгендерного та міжвікового спілкування, а також стереотипних тем і сюжетів, використання яких спрямоване на досягнення гумору. Проаналізовано мовні та стилістичні прийоми вербальної презентації комічного ефекту в текстах анімаційних комедій. Доведено, що основою мовної гри є невідповідність правилам мовного узусу, порушення загальноприйнятих правил відбору та вживання мовних засобів на всіх текстових рівнях - від фонетичного до інтертекстуального. Наведено приклади взаємодії вербальних і невербальних компонентів анімаційної комедії, унаслідок чого виникає гумор.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70
Шифр НБУВ: РА384804 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Оксанич І. М. 
Методи і моделі оцінки та підвищення ефективності проблемно-орієнтованого інтерфейсу користувача інформаційно-пошукової системи: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / І. М. Оксанич ; НАН України, Ін-т пробл. мат. машин і систем. — К., 2011. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено шляхи та методи вирішення завдання підвищення ефективності інтерфейсу користувача (ІК) інформаційно-пошукових систем (зниження трудомісткості формування користувачем запитів до інформаційних ресурсів) на основі методів теорії ймовірностей, математичної статистики, алгебри логіки, методів математичного й імітаційного моделювання. Запропоновано модель декомпозиції ментальних операторів технології GOMS-KLM для задач вводу та візуальної ідентифікації даних. Побудовано математичні логіко-ймовірнісні моделі "покрокової" та "прицільної" підказки в ІК, залежності між його варіантами та характеристиками з урахуванням функції розподілу ймовірностей звертання до слів базового словника. Побудовано й експериметрально перевірено імітаційні моделі ІК. Зпропоновано технологію та розроблено інформаційну модель системи квазідовільних запитів користувача до баз даних у природно-мовному середовищі за допомогою стандартних CASE-засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.43-01
Шифр НБУВ: РА382486 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Оксанич А.П. 
Методи та апаратура контролю структурно-геометричної досконалості напівпровідникових матеріалів та структур в умовах їх серійного виробництва: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.27.06 / А.П. Оксанич ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2002. — 34 с. — укp.

Розроблено науково-обгрунтовані методи для контролю деформацій, механічних напруг структурної досконалості і створення на їх підставі принципів конструювання вимірювального і ростового обладнання, за допомогою якого безруйнівним методом експресно контролюються на всіх стадіях напівпровідникового виробництва геометричні параметри і внутрішня напруга напівпровідникових пластин і структур, а також створено апаратуру для контролю структурної досконалості напівпровідникових кристалів у процесі вирощування. Запропоновано методики і конструкції плоских інфрачервоних полярископів "Міраж-1" та "Міраж-2". Досліджено технологічні процеси високотемпературної обробки. Висвітлено методику контролю щільності дислокацій під час дослідження жорсткості кремнієвих структур виявлено нове явище: зміну форми (згибу) кремнієвих структур після прикладення імпульса навантаження з високою швидкістю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.22,022 + З843.312-06
Шифр НБУВ: РА319978 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Юркович Н.В. 
Моделювання та фізичні властивості модифікованих структур на основі склоподібних халькогенідів германія: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.10 / Н.В. Юркович ; Ужгор. нац. ун-т. — Ужгород, 2004. — 16 с. — укp.

Виявлено, що домішкові атоми Te (1 - 3 ат. %) є електрично неактивними і не призводять до появи домішкової провідності. Встановлено, що зі збільшенням концентрації Te максимуми в спектрах збудження фотолюмінесценції зсуваються в низькоенергетичну область спектра, що свідчить про зв'язок процесу збудження фотолюмінесценції з оптичними переходами за участі локалізованих станів у хвості дозволених зон. Встановлено, що в електронно-дефектній підсистемі проявляються зміни фізичних властивостей об'ємних і тонкоплівкових структур, що є наслідком різних механізмів входження модифікатора в некристалічні матриці та основою керованої зміни параметрів функціональних елементів для мікро- та оптоелектроніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.6,022 + В379.224,022 +
Шифр НБУВ: РА334414

Рубрики:

      
6.

Юрков М. О. 
Правовий статус роботодавця у відносинах з соціального забезпечення працівників: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.05 / М. О. Юрков ; НАН України, Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено правову природу та правові ознаки поняття роботодавця як учасника відносин з соціального забезпечення працівників, визначено правовий статус і форми участі роботодавця як учасника зазначених відносин, проаналізовано правову природу його соціально-правової відповідальності та її форм. На підставі аналізу норм законодавства України зроблено висновок, що роботодавець є суб'єктом як трудових відносин, так і відносин з соціального забезпечення працівників, що має відповідний правовий статус. У цьому випадку роботодавець виступає суб'єктом відносин з соціального забезпечення працівників як під час існування трудових відносин, так і після їх закінчення. Роботодавець може брати участь у відносинах з соціального забезпечення працівників безпосередньо (шляхом встановлення додаткових порівняно із законодавством пільг і компенсацій, різних видів допомог працівникам тощо) або опосередковано (шляхом відрахування внесків до Пенсійного фонду та загальнообов'язкових фондів соціального страхування). Аналізуючи правовий статус роботодавця у відносинах з соціального забезпечення працівників через окремі його елементи (правосуб'єктність, права та обов'язки, гарантії їх реалізації, відповідальність) було встановлено, що фактично існує таке явище, як соціально-правова відповідальність роботодавця. У результаті дослідження соціально-правова відповідальність роботодавця визначена як комплексне, інтегроване явище, що являє собою різновид соціальної відповідальності та набуває ознак юридичної відповідальності за умови нормативного закріплення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)01 + Х879(4УКР)6
Шифр НБУВ: РА377165 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Юркова Г. В. 
Реалізація завдань швидкого і повного розкриття злочину в досудових стадіях: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / Г. В. Юркова ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Розкрито сутність і значення кримінально-процесуального поняття швидкого та повного розкриття злочину. Визначено, що вирішенню завдання швидкого розкриття злочину на досудових стадіях сприятиме законодавче врегулювання таких основних питань, як негайне порушення кримінальної справи за наявності на те підстав; направлення прокурору разом з постановою про відмову в порушенні справи усього матеріалу; скасування інститутів ознайомлення обвинуваченого та його захисника з матеріалами справи після закінчення розслідування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)71 + Х893.9(4УКР)72
Шифр НБУВ: РА313005 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Юрков Д.О. 
Управління організаційною системою на основі поведінкової моделі людини в середовищі виробничого соціуму: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / Д.О. Юрков ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 20 с. — укp.

Запропоновано нове розв'язання актуального наукового завдання підвищення ефективності управління організаційною системою завдяки підсистемі моніторингу ефективності використання часового ресурсу кожного індивіда, що є невід'ємною складовою частиною виробничого процесу, базуючись на нових математичних моделях процесу обробки індивідом потоку виробничих завдань. За результатами дослідження й аналізу числових експериментальних даних виявлено й описано нелінійну залежність швидкості використання операцій індивідом від об'єму завдань. З використанням методики експертних оцінок виконано кількісну оцінку параметрів наведених моделей, що дозволило мінімізувати вплив на результат різноманітних суб'єктивних чинників, що погано формалізуються. Відзначено, що використання моделей дозволяє оцінити наслідки ухвалення певних управлінських рішень на результат функціонування окремого індивіда, а також організаційної системи в цілому. Запропоновано комплексну характеристику індивіда - психофізіологічну матрицю, яка фактично визначає діапазон функціональних можливостей людини для певного виду діяльності і дозволяє не тільки формалізувати підбір персоналу для певного виду виробництва, але і вирішувати завдання оптимізації організаційної структури з урахуванням "людського чинника".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-644.1-210.302 + Ю941.1-6 +
Шифр НБУВ: РА340326

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Юркова 
Формування наноструктури та механічних властивостей в [альфа]-залізі під час інтенсивної пластичної деформації тертям: автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.04.07 / Олександра Іванівна Юркова ; НАН України; Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М.Францевича. — К., 2008. — 38 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В376.3,022 + В371.236,022
Шифр НБУВ: РА355421

Рубрики:

      
10.

Юркова Т.Ф. 
Формування у підлітків ціннісного ставлення до природи в навчально-виховному процесі загальноосвітньої школи: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / Т.Ф. Юркова ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2008. — 20 с. — укp.

Висвітлено історико-методологічні аспекти експериментального дослідження формування у підлітків ціннісного ставлення до природи у навчально-виховному процесі загальноосвітньої школи у контексті наукової теорії та виховної практики. Проаналізовано його сучасний стан. Розглянуто суть і значення понять "ставлення", "екологічне ставлення", "ціннісне ставлення підлітків до природи". Визначено основні критерії, показники, умови, зміст і методи діагностики рівня сформованості ціннісного ставлення до природи. Виокремлено, теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови формування у підлітків ціннісного ставлення до природи у навчально-виховному процесі загальноосвітньої школи. Розроблено відповідну організаційно-педагогічну модель, яка дозволяє визначити мету, завдання, етапи дослідженого формування. Запропоновано методику реалізації даної моделі. На підставі кількісних і якісних результатів експериментальної роботи показано ефективність дії запропонованих умов реалізації завдань дослідження і установлено прогрес у формуванні ціннісного ставлення підлітків до природи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.352.27 + Ю983.723.1 +
Шифр НБУВ: РА356858

Рубрики:

      
11.

Оксанич І. Г. 
Методологічні основи та інформаційна технологія динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах / І. Г. Оксанич. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено вирішенню актуальної науково-прикладної проблеми створення методологічних засад і технологічних засобів динамічного розподілу виконавчих ресурсів в автоматизованих організаційно-технічних системах. Удосконалено методологію створення технологічних засобів динамічного розподілу виконавчих ресурсів в автоматизованих організаційно-технічних системах. До комплексу методологічних принципів включені принцип конвергенції онтологій предметної області і системи управління, принцип рефлексивного переходу і його формалізований опис, а також включені етапи стратифікації онтологій за аспектними рівнями. Синтезовано структурні, динамічні, інформаційні моделі, а також методи, що складають основу інформаційної технології динамічного розподілу виконавчих ресурсів. Створено та реалізовано інформаційну технологію динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах. Наведено результати експериментів на імітаційній моделі та результати впровадження, які довели працездатність та ефективність системи моніторингу і диспетчеризації бізнес-процесів на основі методів і моделей динамічного розподілу виконавчих ресурсів в організаційно-технічних системах.^UThe dissertation work is devoted to solving the actual scientific and applied problem of creating methodological foundations and technological means of dynamic distribution of executive resources in automated organizational and technical systems (OTS).Approaches to construction of the methodology of synthesis of adaptive executive structures in automated OTS have been improved. The set of methodological principles includes the principle of convergence of ontologies of the subject domain and control system, the principle of reflexive transition and its formalized description, as well as the stages of stratification of ontologies by aspect levels. This makes possible to schematize and accelerate the process of synthesis of a set of logical, mathematical, functional models and methods whose aggregation and interaction design the required information technology. The method of dynamic distribution of applications on functional knots at of business processes performance in OTS has been developed.The practical significance of the obtained results is in improvement of the quality of functioning of technical and organizational systems through construction and application of the information technology for dynamic distribution of executive resources in OTS. A study of the effectiveness of theoretical and practical results application in the management of specific objects in order to improve the quality of their operation has been carried out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Юрков А. В. 
Формування готовності майбутніх військових психологів до вирішення конфліктних ситуацій у професійній діяльності / А. В. Юрков. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено проблемі формування готовності майбутніх військових психологів до вирішення конфліктних ситуацій у професійній діяльності в Збройних Силах України. Предметом дослідження виступають педагогічні умови формування готовності майбутніх військових психологів.У роботі з'ясовано стан сучасної підготовки військових психологів як наукової проблеми у психолого-педагогічній теорії та практиці, визначено суть поняття «готовність» і аргументовано потребу формування готовності майбутніх військових психологів до вирішення конфліктних ситуацій у професійній діяльності.На основі констатувального експерименту, в якому взяли участь 536 респондентів, теоретично сформульовано основи професіограми й укладено професіо-психограму військового психолога як кінцевого результату сутності і структури готовності майбутніх військових психологів до практичної діяльності в екстремальних та бойових умовах професійної соціально значимої діяльності. Визначені критерії, показники та схарактеризовано рівні сформованості готовності майбутніх військових психологів до вирішення конфліктних ситуацій у професійній діяльності.На етапі формувального експерименту було обґрунтована і практично розроблена педагогічна модель формування готовності майбутніх військових психологів до вирішення конфліктних ситуацій у професійній діяльності в процесі професійної підготовки у вищому військовому навчальному закладі, ключовим елементом якої є дидактично виважені педагогічні умови. Провідна роль у формуванні готовності майбутніх військових психологів до вирішення конфліктних ситуацій у професійній діяльності, займає дидактично аргументована педагогічна рольова гра, яка проводилася на практичних заняттях.Експериментально перевірена ефективність дієвості педагогічних умов і моделі формування готовності майбутніх військових психологів до вирішення конфліктних ситуацій у професійній діяльності та оновлена система спеціальної військової підготовки майбутніх військових психологів шляхом упорядкування відповідного методичного забезпечення.Відповідно до поставлених завдань було використано комплекс методів дослідження: теоретичних – критичний аналіз філософської, психолого-педагогічної, спеціальної військової, навчально-методичної літератури; дидактичного забезпечення освітнього процесу – теоретичне обґрунтування і практичне розроблення ділових та рольових ігор, запровадження міні-лекцій викладання курсантами, використання «мозкового штурму» на практичних заняттях з експериментальних навчальних курсів спеціальної підготовки майбутніх військових психологів; педагогічний експеримент – для перевірки ефективності педагогічних умов і педагогічної моделі формування готовності майбутніх військових психологів до вирішення конфліктних ситуацій у професійній діяльності у ЗСУ.^UThe paper is devoted to the problem of development the readiness of future military psychologists to resolve conflict situations in professional activity in the Armed Forces of Ukraine. The subject of the study is the pedagogical conditions for the formation and development of the readiness of future military psychologists.The paper clarifies the state of military psychologists training as an academic problem in psychological and pedagogical theory and practice, defines the concept of «readiness» and argues the necessity to form up the readiness of future military psychologists to resolve conflict situations in professional activities. Based on the observational experiment, which was attended by 536 respondents, we've theoretically developed the basics of the professional profile and concluded the professional psychogram of the military psychologist as the end staye of the essence and structure of readiness of future military psychologists for practical activities in extreme and combat conditions of professional socially significant activity. Criteria, indicators are defined and the levels of readiness of future military psychologists to resolve conflict situations in professional activity are characterized. At the stage of the formative experiment the pedagogical model of formation of readiness of future military psychologists to resolve conflict situations in professional activity in the course of professional training in the higher military educational institution, which key element is didactically balanced, pedagogical conditions was substantiated and practically developed. The leading role in shaping the readiness of future military psychologists to resolve conflict situations in professional activities is occupied by didactically argued pedagogical role play, which was conducted in practical classes. The effectiveness of pedagogical conditions and models of development the readiness of future military psychologists to resolve conflict situations in professional activities has been experimentally tested and the system of special military training of future military psychologists has been updated by streamlining the appropriate methodological support.In accordance with the tasks, a set of research methods was used: theoretical – critical analysis of philosophical, psychological and pedagogical, special military, educational and methodological literature; didactic support of the educational process – theoretical substantiation and practical development of business and role-playing games, introduction of mini-lectures by cadets, use of «brainstorming» in practical classes on experimental training courses for special military psychologists; pedagogical experiment – to test the effectiveness of pedagogical conditions and pedagogical model of development the readiness of future military psychologists to resolve conflict situations in professional activities in the Armed Forces of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Оксанюк О. А. 
Режим окремого проживання подружжя в сімейному праві / О. А. Оксанюк. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню юридичної природи інституту окремого проживання подружжя, правових підстав для його встановлення та припинення, правових наслідків, які наступають у зв'язку із встановленням або припиненням режиму окремого проживання подружжя, дослідженню відповідного зарубіжного та історичного досвіду.У роботі розроблено концепцію сучасного розуміння правового режиму окремого проживання подружжя, виявлення основних теоретичних та прикладних проблем даного сімейно-правового інституту, а також сформовано наукові висновки та пропозиції стосовно вдосконалення чинного сімейного законодавства у даній галузі дослідження.В роботі проведено аналіз теоретико-правових проблем визначення режиму окремого проживання подружжя у сімейному праві; з'ясовано поняття, основні риси та правова природа режиму окремого проживання подружжя в сімейному праві в контексті його співвідношення із суміжними правовими поняттями сімейного права; проаналізовано особливості встановлення, зміни та припинення режиму окремого проживання подружжя, в тому числі в судовому та договірному порядку; з'ясовано основні наукові підходи до класифікації та визначено зміст майнових юридичних наслідків режиму окремого проживання подружжя; розкрито зміст правових наслідків немайнового характеру у разі встановлення режиму окремого проживання подружжя; запропоновано науково-обґрунтовані пропозиції по вдосконаленню норм сімейного законодавства, якими врегульовано питання режиму окремого проживання подружжя в сімейному праві.^UThe dissertation is devoted to the study of the legal nature of the institution of separate residence of the spouses, the legal grounds for its establishment and termination, the legal consequences arising in connection with the establishment or termination of separate residence of the spouses, the study of relevant foreign and historical experience.The concept of modern understanding of the legal regime of separate residence of spouses, identification of the main theoretical and applied problems of this family law institute is developed, also scientific conclusions and offers concerning improvement of the current family legislation in this field of research are formed.The analysis of theoretical and legal problems of determining the regime of separate residence of spouses in family law is carried out in the work; the concepts, main features and legal nature of the regime of separate residence of the spouses in family law in the context of its relationship with related legal concepts of family law are clarified; the peculiarities of establishing, changing and terminating the regime of separate residence of the spouses are analyzed, including in court and by contract; the main scientific approaches to the classification are clarified and the content of the property legal consequences of the regime of separate residence of the spouses is determined; the content of legal consequences of non-material nature in case of establishing the regime of separate residence of the spouses is revealed; scientifically substantiated proposals for improving the norms of family law are proposed, which regulate the issue of the regime of separate residence of spouses in family law


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Юркова О. І. 
Розвиток психологічної готовності військовослужбовців танкових підрозділів до виконання бойових завдань: автореферат дис. ... д.філософ : 19.00.09 / О. І. Юркова. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено теоретичному обґрунтуванню та емпіричному дослідженню процесу розвитку психологічної готовності військовослужбовців танкових підрозділів Сухопутних військ Збройних Сил України до виконання бойових завдань. Психологічна готовність особистості є основною умовою успішності будь-якої діяльності, а особливого значення набула в умовах сьогодення, коли танкові підрозділи беруть активну участь у відбитті збройної агресії російської федерації. У часи високоточної зброї та стрімкого розвитку військової промисловості танкові бої могли б вважатися другорядними, проте танк залишається потужним аргументом на полі бою. На сьогодні кожен військовослужбовець, який стоїть на захисті України, чітко знає: якщо поруч перебувають танкісти – перемога забезпечена. Танкові підрозділи є потужним вогневим кулаком, здатним зупинити наступ агресора та розгромити його найміцнішу оборону. Водночас сучасна війна характеризується інтенсивним застосуванням агресором новітніх технологій, безпілотних літальних апаратів та ударних дронів, що роблять танк доступною мішенню на полі бою. Досвід відбиття широкомасштабного вторгнення збройних сил російської федерації вказує на значущість високого рівня психологічної готовності військовослужбовців танкових підрозділів, до ефективного виконання бойових завдань.Проведений теоретико-методологічний аналіз показав, що на цей час у визначенні терміна “психологічна готовність” наявні певні суперечності, що пов’язані з особливостями професійної діяльності та різними підходами до розуміння її сутності і змісту. Так, представники функціонального підходу розглядають психологічну готовність як певний психічний стан мобілізації усіх психофізіологічних систем особистості, стан усвідомленої активності, що спонукає особистість до діяльності; прихильники особистісного підходу пояснюють психологічну готовність як складне особистісне утворення, багатопланову і багаторівневу структуру якостей, властивостей, станів, що є результатом підготовки (підготовленості) до певної діяльності; послідовники особистісно-діяльнісного підходу розглядають психологічну готовність як нероздільну характеристику особистості, яка акумулює здібності, властивості, мотиви, вольове налаштування, знання, вміння та навички, набуті у процесі становлення професіонала. На нашу думку, найбільш перспективним, обґрунтованим та завершеним є особистісно-діяльнісний підхід, який і було покладено в основу дослідження. Зазначений підхід дозволив нам розглянути психологічну готовність як складне психічне утворення, яке відображає цілісний прояв професійно-важливих навичок і набутих вмінь та індивідуальних якостей особистості, її цінностей та емоційного ставлення до професійної діяльності.Дослідження проблеми готовності до професійної діяльності неможливе без вивчення самої діяльності та її специфіки. Так, за результатами аналізу нормативних документів, було здійснено психологічний аналіз професійної діяльності членів танкового екіпажу у бойових умовах та визначено її основні особливості: робота у складі малої групи; включення оператора у дві системи взаємодії − “людина-людина” та “людина-машина”; превалювання оперативного мислення;специфічність робочого місця оператора (сенсорне та робоче поле); навантаження психічної та фізичної систем умовами перебування в обмеженому робочому просторі − корпусі танка;ергономічні обмеження (постійні вібрації, поштовхи, запах мастила та вихлопних газів, перебування у вимушеній позі); складність виконуваних сенсомоторних дій у поєднанні з мовленнєвою відповіддю; підвищений рівень небезпеки для життя під час подолання водних перешкод; труднощі з оперативною евакуацією екіпажу з машини в разі вогневого ураження танка. Усі зазначені особливості професійної діяльності наявні одночасно і проявляються в умовах бойових дій і дефіциту часу.^UThe thesis is devoted to the theoretical substantiation and empirical study of the process of development of psychological readiness of military personnel of tank units of the Land Forces of the Armed Forces of Ukraine to perform combat missions. Psychological readiness of an individual is the main condition for the success of any activity, and it has become especially important nowadays, when tank units are actively involved in repelling the armed aggression of the Russian Federation. In the era of high-precision weapons and rapid development of the military industry, tank battles could be considered secondary, but the tank remains a powerful argument on the battlefield. Today, every soldier defending Ukraine clearly knows that if tanks are nearby, victory is guaranteed. Tank units are a powerful fire support that can stop the aggressor's offensive and defeat his strongest defenses. At the same time, modern warfare is characterized by the aggressor's intensive use of the latest technologies, unmanned aerial vehicles and strike drones, which make the tank an accessible target on the battlefield. The experience of repelling a large-scale invasion of the Armed Forces of the Russian Federation shows the importance of a high level of psychological readiness of the military personnel of tank units for the effective performance of combat missions.Despite the relevance of the issue of individual psychological readiness for professional activity and the problem of psychological readiness of military personnel of types and branches of the Armed Forces of Ukraine being developed, tank units of the Land Forces remain neglected.The conducted theoretical and methodological analysis has shown that at present there are certain contradictions in the definition of the term "psychological readiness" in connection with specific professional factors and different approaches to understanding its essence and content. Thus, representatives of the functional approach consider psychological readiness as a certain mental state of mobilization of all psychophysiological systems of the individual, a state of conscious activity, which stimulates the individual to activity; supporters of the personal approach explain psychological readiness as a complex personal education, a multifaceted and multi-level structure of qualities, characteristics, states, which is the result of preparation (readiness) for a certain activity; Adherents of the personal-activity approach consider psychological readiness as an inseparable characteristic of an individual who accumulates skills, traits, motives, volitional adaptation, knowledge, skills and abilities acquired in the process of becoming a professional.In our opinion, the most promising, justified and complete approach is the personal-activity approach, which is the basis of the study. This approach allowed us to consider psychological readiness as a complex mental education, which reflects the holistic manifestation of professionally important and acquired skills and individual qualities of the person, his values and emotional attitude to professional activity.It is impossible to study the problems of professional readiness without studying the activity itself and its peculiarities. Therefore, based on the results of the analysis of regulatory documents, a psychological analysis of the professional activity of tank crew members in combat conditions was carried out and its main features were determined: work in a small group; involvement of an operator in two systems of interaction: human-human and human-machine; the prevalence of operational thinking;the specificity of the operator's workplace (sensory and working field); mental and physical system stress caused by being in a confined workspace - a tank hull;ergonomic restrictions (constant vibrations, shocks, smell of grease and exhaust fumes, staying in a confined position); complexity of sensorimotor actions performed in combination with verbal response; increased danger to life when crossing water obstacles; difficulties with rapid evacuation of the crew from the vehicle in the event of a tank being engaged.All these features of professional activity exist simultaneously and occur in the conditions of combat operations and lack of time.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Юрков Б. В. 
Розробка і обґрунтування методики розрахунку системи зберігання і подачі робочої речовини електрореактивної двигунної установки: автореферат дис. ... д.філософ : 134 / Б. В. Юрков. — Б.м., 2023 — укp.

На сьогоднішній день електрореактивні двигунні установки (ЕРДУ) знаходять широке застосування на борту сучасних космічних апаратів (КА). Система подачі робочої речовини (СПРР) є невід'ємною частиною будь-якої електрореактивної двигунної установки. У зв'язку з цим СПРР істотно впливає на продуктивність, вагу і вартість як ЕРДУ, так і супутника в цілому. Аналізуючи сучасні українські та зарубіжні джерела за цим напрямком можна дійти висновку, що повної методики, яка дозволяє зробити розрахунок та безпосередньо виготовити робочий зразок системи подачі – не існує.У ході роботи було визначено та реалізовано наступні задачі:а) проаналізовано існуючи схеми та обґрунтовано вибір структурної схеми системи зберігання і подачі робочої речовини, на основі якої перевірена представлена методика.б) запропоновано методику розрахунку параметрів балону та оптимальних параметрів робочої речовини у балоні, що дозволяє визначити тиск та густину заправки робочої речовини, за допомогою яких можна вибрати балон та визначається залишок робочої речовини під час місії. в) розроблено методику розрахунків основних елементів системи подачі робочої речовини, таких як: −?обмежувачі масової витрати для отримання необхідної довжини капіляру, щоб забезпечити потрібні масові витрати робочої речовини при заданих тиску та температурі.−?новий конструктивний елемент (газифікатор) для запобігання потраплянню рідкої фази робочої речовини у ресивер;−?ресивер та параметри робочої речовини ресивера.г) обґрунтовано використання модельного газу (Аr) замість ксенону для випробувань обмежувачів витрат і системи подачі загалом, включаючи виведення удосконаленої формули перерахунку масової витрати модельного газу у масову витрату ксенонуд) оптимізовано режими наповнення ресивера, що дозволяє підтримувати необхідний тиск у ресивері при зменшенні розрахункового об’єму ресивера і кількості спрацьовувань електроклапанів. Основні результати дисертаційної роботи:а) вперше створено цілісну методику розрахунку системи зберігання і подачі робочої речовини для ЕРДУ.б) запропоновані алгоритми підтримання тиску в ресивері, для широкого діапазону значень тисків у балоні системи зберігання робочої речовини.в) запропоновані уточнені методики розрахунку окремих елементів системи подачі робочої речовини.^UNowadays, electric propulsion systems (EPS) are widely used on board modern spacecraft. The working substance feed system (FS) is an essential part of any electric propulsion system. In this regard, the working substance feed system has a significant impact on the performance, weight and cost of both the EPS and the satellite as a whole. Analyzing modern Ukrainian and foreign sources in this area, it can be concluded that there is no complete methodology that allows to calculate and manufacture a working sample of the feed system.In the course of the work, the following tasks were identified and implemented:a) to analyze existing schemes and justify the choice of the structural scheme of the working substance storage and feed systems, on the basis of which the presented methodology was tested.b) a methodology for calculating the parameters of the tank and the optimal parameters of the working substance in the tank is proposed, which allows to determine the pressure and density of the working substance filling, which can be used to select the tank and determine the remaining working substance during the mission. c) developed a methodology for calculating the main elements of the working substance feed system, such as −?mass flow restrictors to obtain the required length of capillary tube to ensure the required mass flow rate of the working substance at a given pressure and temperature;−?a new structural element (gasifier) to prevent the liquid phase of the working substance from entering the accumulator tank;−? accumulator tank and parameters of the working substance in the accumulator tank.d) substantiated the use of model gas (Ar) instead of xenon for testing flow restrictors and the feed system as a whole, including the derivation of an improved formula for converting the mass flow rate of model gas to the mass flow rate of xenone) optimized modes of filling the accumulator tank, which allows to maintain the required pressure in the accumulator tank while reducing the estimated volume of the accumulator tank and the number of electric valve actuations. The main results of the PhD thesis are as follows:a) for the first time, a comprehensive methodology for calculating the storage and feed system of working substance for the EPS was created.b) algorithms for maintaining pressure in the accumulator tank for a wide range of pressures in the tank of the working substance storage system are proposed.c) improved methods of calculation of certain elements of the working substance feed system are proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського