Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (220)Книжкові видання та компакт-диски (278)Журнали та продовжувані видання (20)
Пошуковий запит: (<.>A=ЮХНО$<.>+<.>A=ЮРИЙ$<.>+<.>A=АЛЕКСАНДРОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Юхно О.О. 
Діяльність транспортної міліції щодо попередження крадіжок приватного майна громадян на пасажирському залізничному транспорті: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / О.О. Юхно ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Здійснено наукове дослідження проблем організації та здійснення транспортною міліцією діяльності щодо запобігання крадіжкам приватного майна громадян на пасажирському залізничному транспорті. Запропоновано теоретичні положення та практичні рекомендації, сформульовані з урахуванням особливостей предмета злочинного посягання, механізму вчинення вказаних злочинів, практики їх розкриття, розслідування та запобігання. Розроблено кримінологічну характеристику крадіжок приватного майна громадян на пасажирському залізничному транспорті. Досліджено організаційно-функціональні засади боротьби та запобігання злочинам даного виду, визначено та проаналізовано основні напрямки та заходи запобігання, які набули поширення в діяльності транспортної міліції. Наведено рекомендації щодо оптимізації інформаційного забезпечення запобігання злочинам і вдосконалення взаємодії між лінійними та територіальними органами Внутрішніх Справ, а також адміністраціями залізниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х883.9(4УКР)711.16 + Х819(4УКР)112.011.013 + Х881.9(4УКР)124 +
Шифр НБУВ: РА338243

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Юхновський В.Ю. 
Наукові основи оптимізації лісоаграрних ландшафтів рівнинної частини України: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.03.01; 06.03.02 / В.Ю. Юхновський ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2003. — 36 с.: рис., табл. — укp.

Проаналізовано динаміку, сучасний стан, структуру, агролісомеліоративні параметри, антропогенні впливи, які зумовили трансформацію лісоаграрних ландшафтів рівнинної України та призвели до погіршання екологічної ситуації. Вивчено стійкість агроландшафтів до антропогенних навантажень, розроблено кількісні показники оцінювання стійкості, обгрунтовано запровадження агролісомеліоративного моніторингу з метою координування та контролю процесу оптимізації лісоаграрних ландшафтів. Розроблено методику визначення оптимальної полезахисної лісистості для різних грунтово-кліматичних зон. Одержано математичні (графічні та аналітичні) моделі залежностей між головними агролісомеліоративними параметрами лісоаграрного ландшафту (ріллі, лісів та лук). Виявлено залежність між захищеністю полів полезахисними лісовими смугами та урожайністю озимої пшениці в лісоаграрних ландшафтах Лісостепу та Південного Степу. Визначено кількісні показники біологічної продуктивності захисних лісових насаджень типового лісоаграрного ландшафту лісостепової зони за компонентами фітомаси. Обгрунтовано та доповнено асортимент цінних у декоративному відношенні деревно-кущових порід для даних насаджень. Розроблено систему нормативно-довідкових даних для лісотаксаційної оцінки полезахисних лісових смуг та проведення рубок догляду. Запропоновано еколого-економічну модель оптимізації структури земельного фонду лісоаграрного ландшафту та сформульовано основні принципи його конструювання. Обгрунтовано місце географічних інформаційних систем у реалізації оптимізаційних моделей та проектуванні агролісомеліоративних заходів. Виявлено, що еколого-економічна ефективність лісоаграрних ландшафтів вища на 20 - 30 %, ніж на відкритих територіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П328(4УКР) + П347(4УКР) + П36(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА326289

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Александрович Т.З. 
Поетика прози Григорія Сковороди: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.З. Александрович ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження художніх особливостей прозових творів відомого українського філософа Г.Сковороди. Визначено вплив творчої діяльності митця на подальший розвиток української літератури. Проведено дослідження зовнішньої та внутрішньої композиції творів, сюжетно-фабульних ліній прози українського мислителя. Розглянуто етимологію імен головних героїв діалогів, поетику цитат. Обгрунтовано твердження про наявність елементів психоаналізу у прозових творах Г.Сковороди. Систематизовано образи дискутантів та епізодичних дійових осіб. Здійснено поділ персонажів діалогів на носіїв моральних принципів, духовності, інтелекту залежно від їх ідейної позиції. Доведено, що твори Г.Сковороди є не філософією у прозі, а філософічною прозою. На підставі визначення частотності вживання художніх засобів, тематики, проблематики прози Г.Сковороди обгрунтовано припущення про симбіоз бароково-просвітницької літератури у межах творів митця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)4-4 Сковорода, Г.С. 534 +
Шифр НБУВ: РА353688

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Александрович М. В. 
Просодія українського емоційного мовлення (експериментально-фонетичне дослідження): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / М. В. Александрович ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 18 с. — укp.

Наведено методику дослідження емоційного мовлення зі створенням робочої класифікації емоційних висловлювань та визначенням набору ознакових просодичних параметрів для їх експериментально-фонетичного дослідження. На підставі проведених аудитивного й акустичного аналізів розроблено алгоритм побудови просодичних моделей українського емоційного спонтанного мовлення. Подано комплексні схеми просодичних моделей висловлювань позитивних, негативних і контекстних емоцій на основі їх тональних, темпоральних, динамічних параметрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-13
Шифр НБУВ: РА382444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Юхновська Ю. О. 
Розвиток інтегрованих корпоративних структур в машинобудуванні: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Ю. О. Юхновська ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено процеси розвитку інтегрованих корпоративних структур (ІКС) машинобудівної галузі України, розроблено стратегії розвитку ІКС машинобудування за умов кризи. Вдосконалено сутність категорії "ІКС". Теоретично обгрунтовано концепцію стратегії розвитку ІКС. Встановлено методичний підхід до оцінювання ефективності проектування інтеграції ІКС машинобудівної галузі. Проаналізовано процес розвитку ІКС машинобудівної галузі Запорізької області. Висвітлено методичний підхід до вдосконалення організаційної структури управління ІКС. Запропоновано методичні рекомендації щодо оцінювання ефективності вдосконаленої організаційної структури ІКС. Розкрито концептуальний підхід до інтеграції учасників корпоративного процесу на основі моделі відновлення, розміщення та розвитку виробництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851
Шифр НБУВ: РА382739 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Юхно Ю.О. 
Спеціальна силова підготовка дзюдоїстів високої кваліфікації у передзмагальному періоді: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / Ю.О. Юхно ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 1998. — 15 с. — укp.

Захищаються методологія і засоби удосконалення спеціальної силової підготовки дзюдоїстів високої кваліфікації, що грунтуються на біомеханічних показниках спортивної техніки і закономірностях зміни властивостей кістякової мускулатури під впливом цілеспрямованих фізичних вправ. На підставі узагальнення результатів власних досліджень біомеханічних характеристик спортивної техніки і показників, що характеризують біофізичні властивості кістякових м'язів дзюдоїстів високої кваліфікації, автором розроблені і впроваджені в практику спортивного тренування методичні рекомендації по удосконаленню спеціальної силової підготовки борців високої кваліфікації в передзмагальному періоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.158.151-1
Шифр НБУВ: РА302327 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Юхновський О.Ю. 
Терапевтична корекція фібриляції передсердь у хворих на ІХС на підставі аналізу аритмічних предикторів та порушень гемостазу: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.11 / О.Ю. Юхновський ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Розроблено алгоритм лікування різних форм фібриляції передсердь (ФП) з дозозалежним використанням антиаритмічних (аміодарону) й антитромботичних (аспірину, варфарину) препаратів за умов проведення комплексної терапії. Досліджено питання застосування моніторування електрокардіографії протягом 48-ми год з метою виявлення порушень міжпередсердної провідності як аритмічних предикторів розвитку ФП, а також більш ефективного впливу персистувальної форми ФП. Наведено результати обстежень 117-ти хворих на хронічну ішемічну хворобу серця (ІХС) з персистуючою та постійною формами ФП. Обстежено 43 хворих з персистувальною та 51-го - з постійною формами ФП. До контрольної групи ввійшли 20 хворих на ІХС без ФП. Розроблено раціональні підходи до терапії різних форм ФП у хворих на ІХС з використанням антиаритмічних предикторів розвитку ФП, а також порушень коагуляційного та тромбоцитарного гемостазу. Вивчено особливості аритмічних предикторів розвитку ФП і порушення коагуляційного та тромбоцитарного гемостазу. Розроблено раціональні підходи до терапії різних форм ФП у хворих на ІХС з використанням антиаритмічних і антитромбічних препаратів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.109-5 + Р410.11-3 +
Шифр НБУВ: РА357412

Рубрики:

      
8.

Юхновський О.І. 
Формування врожаю та якості насіння цукрових буряків залежно від прийомів вирощування компонентів ЧС гібридів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.14 / О.І. Юхновський ; Ін-т цукр. буряків УААН. — К., 2004. — 17 с.: рис. — укp.

Досліджено процес формування врожаю насіння цукрових буряків залежно від способів вирощування компонентів схрещування чоловічої стерильності (ЧС) гібридів. Теоретично обгрунтовано та розроблено прийоми формування врожаю гібридного насіння, якими є: чеканка насінників, площа живлення та додаткове запилення. Встановлено, що у процесі вирощування насіння диплоїдних гібридів більш ефективною є чеканка тільки насінників запилювача. На основі проведених досліджень удосконалено метод прискореного розмноження ЧС гібридів цукрових буряків. Встановлено, що технологія вирощування насінників компонентів схрещування ЧС гібридів з використанням результатів досліджень забезпечує врожайність насіння 15 - 18 ц/га, схожість 85 - 90 %, коефіцієнт розмноження 1:547 - 1 246.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-37 +
Шифр НБУВ: РА331554

Рубрики:

      
9.

Урлюк Ю. С. 
Меліоративні властивості водоохоронних соснових насаджень Українського межиріччя Дніпра і Десни / Ю. С. Урлюк. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню стану, росту, меліоративних властивостей водоохоронних соснових насаджень Українського межиріччя Дніпра і Десни.Проведено комплексні меліоративні дослідження впливу соснових насаджень на лісорослинні умови свіжого бору і свіжого субору, санітарний стан, ріст та продуктивність водоохоронних насаджень призаплавних територій. Встановлено фізико-хімічні властивості ґрунтів, формування і фракційний склад лісової підстилки, поширення кореневих систем. Виявлено, що у водоохоронних насадженнях лісова підстилка має тришарову будову в старших вікових групах.Встановлено залежність ефективності росту лісових культур від виду органічного добрива. В умовах свіжого субору висота сіянців у дослідних варіантах у 1,4–1,7 раза перевищувала висоту сіянців на контролі. На ріст сіянців у висоту найкраще вплинуло внесення добрива «Достаток», підстилки, коров'ячого перегною і курячого посліду, які сягали 11,3 см, 11,0, 10,1 й 9,9 см відповідно.Найвища збереженість сіянців зафіксована у культурах із внесенням курячого посліду, який мав достатню зволоженість і проявляв себе як вологонакопичувач. Високий відсоток збереженості виявлено також у культурах із внесенням таблеток «Jiffy Forestry» та коров'ячого перегною. Збереженість лісових культур на ділянках із внесенням добрив в умовах свіжого субору коливається у межах 85–95 % і перевищує аналогічний показник контрольних ділянок на 5–15 %. Приживлюваність і збереженість лісових культур в умовах свіжого субору на 11–17 % перевищує аналогічний показник соснових культур, створених у борових умовах.^UThe dissertation is devoted to the research of the condition, growth, amelioration properties of water pine plantations in the Ukrainian inter-river Dnieper and Desna.Complex amelioration studies of impact of pine plantations on the poor and rich pine sites, health state, growth and productivity of water protection stands of floodplain territories. The physical and chemical properties of soils, the formation and fractional composition of forest litter, the propagation of root systems have been found out. It has been found that in water conservation plantations the forest litter has a three-layer structure in the older age groups.The dependence of the efficiency of growth of forest plantations on the type of organic fertilizer is revealed. In the conditions of fresh rich pine sites, the height of the seedlings in the experimental variants was 1.4–1.7 times higher than the height of the seedlings at the control. The growth of seedlings in height was most influenced by the application of the fertilizer «Dostatok», litter, cow manure and chicken manure. Their heights reached 11.3 cm, 11.0, 10.1 and 9.9 cm respectively.The highest preservation of seedlings was recorded in plantations with the introduction of a natural lower layer of litter, which had sufficient moisture and proved to be a moisture accumulator. A high survival rate was also found in plantations with «Jiffy Forestry» tablets and chicken manure. Preservation of forest crops on the areas with fertilizer application in the conditions of fresh rich pine sites varies in the range of 85–95 % and exceeds the similar indicator of the control plots on which the conservation of forest crops is 80.0 %. The survival and preservation of forest crops in the conditions of fresh rich pine sites by 11–17 % exceeds the similar indicator of crops created in poor pine sites.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Юхно Ю. Ю. 
Ріст, розвиток та фітогормональний статус ізогенних за Е генами ліній сої за різного фотоперіоду. / Ю. Ю. Юхно. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.12 – фізіологія рослин.  Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України. – Харків, 2021.У дисертації показана залежність темпів розвитку, інтенсивності ростових процесів, формування біомаси і динаміки асиміляційних показників від алельного стану генів Е (E1/e1, E2/e2, E3/e3) у генотипі ізогенних за цими генами ліній сої культурної (Glycine max (L.) Merr), сорту Clark за різного фотоперіоду. Вперше виявлено відмінності характеру впливу довгого (16 годин) і короткого (9 годин) фотоперіоду на вміст, активність і співвідношення фітогормонів (ІОК, ГК і АБК) у листках і апікальних меристемах стебла ізоліній сої, що дозволило з'ясувати зміни балансу між їх накопиченням, відтоком та/або гідролізом під впливом фотоперіоду різної тривалості. Ефекти як довгого, так і короткого фотоперіодів залежали від стану Е генів (E1/e1, E2/e2, E3/e3) у генотипі, що свідчить про взаємозв'язок генетичного і фітогормонального контролю розвитку сої. Встановлена модифікуюча дія короткого фотоперіоду на прояв ефектів Е генів відносно вмісту, активності і балансу фітогормонів у досліджуваних ізоліній. Сформульоване нове положення щодо можливої реалізації ефектів Е генів на ріст та розвиток сої через взаємодію з гормональною системою, зокрема, через вплив на фітогормональний статус рослин. Результати дослідження можуть стати підґрунтям для розробки нових методів та агроприйомів регуляції темпів розвитку рослин сої.Ключові слова: сої культурної (Glycine max (L.) Merr), короткий і довгий фотоперіод, Е гени, ріст, темпи розвитку, фітогормональний баланс, АБК, ІОК, ГК.^UThe dissertation work is devoted to find out the patterns of growth and assimilation processes, the phytohormonal status of soybean isogenic by E genes lines (Glycine max (L.) Merr) cv. Clark under different photoperiod influence. The effects of individual E genes (E1/e1, E2/e2, E3/e3) on the development rate, the intensity of growth and assimilation processes, the content, activity and ratio of phytohormones (IAA, GA and ABA) in the leaves and the stems apical meristems (SAM) of soybean isolines have been studied under different photoperiodic conditions.The aim of the study was to find out the effect of the photoperiod duration on the growth, development, morphogenesis, activity, content and balance of phytohormones in the leaves and stems apical meristems in isogenic by E genes soybean lines. The following tasks were to establish the effect of different photoperiod duration on the rate of transition to flowering of isogenic lines, the dynamics of morphophysiological processes in isolines, the content, activity and balance of phytohormones in leaves and stems apical meristems of isolines; to find out the connection between phytohormonal balance and the allelic state of E genes of isogenic soybean lines at different photoperiods.All experiments used isogenic by E genes lines of soybean (Glycine max (L.) Merr), created in the genotype of cv. Clark  short day (genotypes E1E2E3, E1e2e3) and day neutral (genotypes e1E2e3, e1e2E3, e1e2E3).Phenological observations have shown the dependence of the development rate on the allelic state of the E genes (E1 / e1, E2 / e2, E3 / e3) in the genotype of soybean isolines at different photoperiodic conditions. Thus, in a long photoperiod, the difference in the duration of the vegetative phase (Ve R2) between isogenic lines was manifested. Under these conditions, lines with dominant alleles of E genes in the genotype (one or all three) have been flowering later than lines with recessive alleles of these genes. The latest flowering occurred in the lines E1e2e3 and E1E2E3, which have E1 gene in the genotype. That is, the effects of E genes on the rate of soybean development were phenotypically manifested in a long day.Morphophysiological studies of the intensity of growth processes, the formation of biomass and the dynamics of assimilation indices have shown the dependence of the intensity of these processes on the photoperiod duration and the allelic state of E genes in the genotype of isolines. During the experiment, these indicators increased in all lines, regardless of the photoperiod duration and their genotype by E genes. However, in the short photoperiod, the increase in the main stem height and the number of leaves, as well as the accumulation of dry mass was much smaller than in the long photoperiod. During the studied ontogenetic period (two weeks) in all isolines, regardless of the genotype by E genes and the duration of the photoperiod, the assimilation processes increased. The RGR and NAR under the short day decreased in the first week and then increased in the second week of the experiment. The degree of change in the indices varied depending on the isoline genotype by E genes. The LAR and LWR were lower under the short day in SD lines. These indices were the same in the ND lines under short and long day. Under the short photoperiod the SLA in SD lines was higher, and in ND lines it was practically the same for both photoperiods.For the first time, differences in the effect of long (16 hour) and short (9 hours) photoperiod on the content, activity and ratio of phytohormones (IAA, GA and ABA) in the leaves and the stem apical meristems (SAM) of soybean isolines have been detected. This helped to clarify the changes in the balance between phytohormone accumulation, outflow and / or hydrolysis under the influence of different photoperiod durations. It was shown that the effects of both long and short photoperiods depended on the state of E genes (E1/e1, E2/e2, E3/e3) in the genotype, which indicates the relationship between genetic and phytohormonal control of soybean development. The modifying effect of the short photoperiod on the E genes effects on the content of IAA, GA and ABA, as well as their balance in the leaves and SAM of soybean isolines has been established. A new thesis has been formulated about the possible realization of the E genes effects on the soybean growth and development through interaction with the hormonal system through influence on the phytohormonal status of plants. The results of the study can be the basis for the development of new methods and agricultural techniques for regulating the rate of soybean development.Key words: soybean (Glycine max (L.) Merr), long and short photoperiod, E genes, growth, the development rate, phytohormonal status, IAA, ABA, GA.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Проценко І. А. 
Меліоративні властивості захисних лісових насаджень на рекультивованих відвалах Юрківського буровугільного кар'єра / І. А. Проценко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню меліоративних властивостей, санітарного стану, продуктивності та меліоративної ефективності захисних насаджень на рекультивованих відвалах Юрківського буровугільного кар'єру. Проведено комплексні дослідження впливу лісомеліоративних насаджень різного видового складу на лісорослинні умови, визначено санітарний стан, ріст і продуктивність насаджень на рекультивованих землях. За показником вмісту гумусу найбільші значення властиві мішаним сосново-березовим, робінієвим і березовим насадженням. Твердість ґрунту рекультивованих відвалів у соснових, дубових і робінієвих насадженнях становила відповідно 6,7 кг·(см^2)^-1, 4,6 і 3,7 кг·(см^2)^-1. Феномен меншої твердості ґрунту в робінієвих насадженнях находить своє пояснення у поверхневій кореневій системі, яка населяє і розпушує верхній шар ґрунту, а також наявністю азотофіксуючих бактерій, які концентруються у жовнах і своєю дією пом'якшують ґрунтові частинки. Співвідношення активного і провідного коріння сосни звичайноїстановить 1:3,4, що характеризує низьку фізіологічну активність підземної частини сосни і ослаблення деревостанів. У насадженнях дуба звичайного і дуба червоного переважає активна частина підстилки, що свідчить про настання періоду інтенсивного росту і розвитку деревних і кущових рослин, високу мікробіологічну активність підстилки листяних насаджень. У насадженнях з перевагою дуба звичайного і дуба червоного також виявлено високий відсоток плодів, частка яких складає 16,6 і 18,3 % відповідно, що у перспективі забезпечить природне поновлення на рекультивованих землях. Встановлено, що найвпливовішими чинниками істотного погіршеннясанітарного стану соснових культур на рекультивованих землях є ураження кореневою губкою і всихання дерев внаслідок зменшення живлення рослин, які досягли порушеного материнського горизонту на глибині понад 40–50 см. Надано рекомендації з лісової рекультивації порушених земель лісомеліоративними методами.^UThe thesis is devoted to the study of reclamation properties, sanitary condition, productivity and ameliorative efficiency of protective plantations on reclaimed dumps of Yurkiv brown coal quarry. A comprehensive study of the impact of forest reclamation plantations of different species composition on forest site conditions, the sanitary status, growth and productivity of plantations on reclaimed lands were determined. The depth of the humus layer of soil under the canopy of plantations on recultivated dumps varies from 5 to 30 cm. Low-thickness 5 cm humus horizonis typical of places where pure plantations of Scots pine and mixed with birch aged 37–40 years are grown. In terms of humus content, the highest values are inherent in mixed pine-birch, black locust and birch plantations. Soil hardness of reclaimed dumps in pine, oak and black locust plantations was respectively 6.7 kg∙(cm^2)^-1, 4.6 and 3.7 kg∙(cm^2)^-1. In terms of humus content, the highest values are characteristic of mixed pine-birch, black locust and birch plantations, which are close in value to the indicators for soil samples taken under the canopy of plantations on intact soils. The thickness of the humus layer and the humus content has the highest values in the lower part of the slope, where the fertile soil layer is alluvial. The ratio of active and conductive roots of Scots pine is 1:3.4, which indicates low physiological activity of the underground part of the trees and thus the weakening of the stands. At the same time, the ratio of active and conductive roots in common oak and red oak, which is in the range of 1:2.4 and 1:2.3, respectively, indicates the activation of physiological processes, intensive root growth, development of lower horizons, which ultimately enriches the soil and promotes the growth of these recultivation plantations on reclaimed lands. Analysis of the sanitary condition index showed that pine stands are highly weakened. Weakened pine trees account for 44.7 %, and the sanitary index varies between 3.01–3.41. It is established that the most influential factors of significant deterioration of the sanitary condition of pine plantations on the recultivation lands are root sponge damage and drying of trees due to reduced nutrition of plants that have reached the disturbed maternal horizon at depths over 40–50 cm.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Юхновська Ю. О. 
Збалансований розвиток потенціалу туристичної галузі України: теорія, методологія, практика / Ю. О. Юхновська. — Б.м., 2021 — укp.

У дослідженні розглянуто сутність економічної категорії «туризм» та сформульовано авторське його визначення. Розкрито сутність поняття «потенціал туристичної галузі». Узагальнюючи світовий досвід і український досвід створення кластерних об'єднань у виробничій та невиробничій сферах, сформовано визначення поняття «туристичного кластера». Запропоновано науково-методичний підхід до комплексного оцінювання збалансованого розвитку потенціалу туристичної галузі на різних рівнях його реалізації. Теоретично обґрунтована цілісна концепція збалансованого розвитку потенціалу туристичної галузі. Удосконалено поняття «збалансований розвиток потенціалу туристичної галузі». Запропоновано та обґрунтовано методологічні положення щодо збалансованого розвитку потенціалу туристичної галузі.Проаналізовано сучасний стан використання ресурсного потенціалу туристичної галузі України, Дніпропетровської та Запорізької областей. Запропоновано концептуальний підхід до формування стратегії збалансованого розвитку потенціалу туристичної галузі України. Удосконалено методичний інструментарій проведення стратегічного та конкурентного аналізу збалансованого розвитку потенціалу туристичної галузі Запорізької області за рахунок використання PEST-аналізу, SWOT-аналізу, матриці BCG. Проведено комплексний аналіз та удосконалено підхід до оцінювання впливу чинників на збалансований розвиток потенціалу туристичної галузі України за допомогою кореляційно-регресійного методу. Удосконалено граничну модель факторів впливу на збалансований розвиток потенціалу туристичної галузі в Україні. Набув подальшого розвитку запропонований науково-методичний підхід щодо оцінки формування туристичного кластера Запорізької області. Запропоновано науковий підхід до збалансованого розвитку потенціалу туристичної галузі Запорізької області (за результатами когнітивного моделювання). У дисертаційному дослідженні розроблено та обґрунтовано раціоналістичну модель формування туристичного кластера в Запорізькій області. Набула подальшого розвитку теоретична оптимізаційна модель формування стратегії розвитку туристичного кластера Запорізької області з інтегрованим організаційно-економічним механізмом її реалізації.^UThe study considers the essence of the economic category "tourism" and formulates its author's definition. The essence of the concept "potential of the tourism industry" is revealed. Summarizing the foreign and Ukrainian experience of creating cluster associations in the production and non-production spheres, the definition of the concept "tourism cluster" is formulated.A scientific and methodological approach to a comprehensive assessment of the balanced development of the tourism industry potential at different levels of its implementation is proposed. The holistic concept of balanced development of the tourism industry potential is theoretically substantiated. The concept "balanced development of the potential of the tourism industry" has been additionally clarified. Methodological provisions for the balanced development of the potential of the tourism industry are proposed and substantiated.The current state of using the resource potential of the tourism industry of Ukraine is analyzed taking into account Dnipropetrovsk and Zaporizhzhia regions.A conceptual approach to the formation of a strategy for the balanced development of the potential of the tourism industry of Ukraine is offered. The methodological tools for conducting strategic and competitive analysis of the balanced development of the tourism industry potential of Zaporizhzhia region have been improved through the use of PEST-analysis, SWOT-analysis, BCG matrix.The author carried out the comprehensive analysis and improved the approach to assessing the impact of various factors on balanced development of the potential of the tourism industry of Ukraine using the correlation-regression method. The boundary model of factors influencing balanced development of the potential of the tourism industry in Ukraine has been improved. The proposed scientific and methodological approach to assessing the formation of a tourist cluster in Zaporizhzhia region has been further developed. A scientific approach to the balanced development of the tourism industry potential of Zaporizhzhia region (based on the results of cognitive modeling) is proposed. In the research a realistic model of a tourist cluster formation in Zaporizhzhia region is developed and substantiated. The theoretical optimization model of forming the development strategy of a tourist cluster in Zaporizhzhia region and the integrated organizational and economic mechanism of its realization have received further development.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Туренко Д. В. 
Звернення до суду з клопотанням про застосування примусових заходів медичного характеру: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / Д. В. Туренко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації на монографічному рівні комплексно досліджено процесуальний порядок звернення до суду з клопотанням про застосування примусових заходів медичного характеру. На підставі дослідження стану наукової розробленості теоретичних і законодавчих проблем правового інституту застосування ПЗМХ, визначено такі етапи його розвитку: 1 етап – язичницько-дохристиянський (VI–X ст. ст.); 2 етап – державно-християнський (XІ–XVІ ст. ст.); 3 етап – початок формування теорії та законодавства щодо неосудних осіб і введення психіатричних лікарень (XVІ–XVІІ ст. ст.); 4 етап – запровадження наукових підходів і базового законодавства щодо застосування примусових заходів медичного характеру (XVІІ–XІX ст.ст.); 5 етап – сучасний стан. Передумовами виникнення та розвитку правового інституту застосування примусових заходів медичного характеру у різні історичні періоди стало: 1) вплив міфологічних язичницьких східнослов’янських вірувань про душевнохворих як кари богів за не вірування в них; 2) потреба в ізоляції осіб з психічними хворобами і вадами від суспільства шляхом утримання їх у монастирях, а в подальшому – у спеціалізованих психіатричних лікувальних закладах; 3) необхідність лікування психічно хворих осіб, що спочатку відбувалось молитвами, народними засобами і досягненнями початкової медицини, а в подальшому – удосконаленими на науковій основі медичними засобами; 4) поетапне напрацювання теоретичних засад, законодавства та практики державними та судовими органами щодо встановлення ознак неосудності та, як результат, – прийняття рішення про недоцільність притягнення психічно хворих до кримінальної відповідальності та надання відповідного висновку; 5) створення і запровадження ПЗМХ при відбуванні покарання для засуджених.Визначено, що під правовим інститутом примусових заходів медичного характеру слід розуміти сформовану на основі загальних засад кримінального провадження та правил судової психіатрії сукупність матеріальних і процесуальних норм, що регулюють правовідносини під час прийняття судом рішення про примусове застосування до неосудних або обмежено осудних осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння, лікувально-реабілітаційних медичних заходів з метою вилікування таких осіб чи поліпшення їх психічного стану та здоров’я, запобігання вчиненню ними нових діянь, а також превентивного захисту інших громадян від суспільно небезпечних дій (бездіяльності) такої категорії осіб.З’ясовано, що досудове розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування судом ПЗМХ повинно забезпечувати захист прав, свобод та законних інтересів осіб, які вчинили кримінальне правопорушення у стані неосудності або обмеженої осудності чи захворіли на психічну хворобу під час кримінального провадження. Аргументовано, що проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування ПЗМХ здійснюється через організацію, забезпечення і реалізацію кримінальної процесуальної діяльності дізнавача, слідчого, прокурора, слідчого судді, суду з метою виконання завдань, визначених у ст. 1 Кримінального кодексу та завдань кримінального провадження відповідно до ст. 2 КПК України.З метою узгодження положень Закону України «Про психіатричну допомогу» та КПК України запропоновано внести зміни у статтю 4 Закону України «Про психіатричну допомогу» та викласти її в наступній редакції: «Психіатрична допомога надається на основі принципів законності, гуманності, додержання прав людини і громадянина, добровільності, доступності та відповідно до сучасного рівня наукових знань, медикаментозного лікування, необхідності й достатності заходів лікування, медичної, психологічної та соціальної реабілітації, надання освітніх, соціальних послуг, а у разі здійснення кримінального провадження також з урахуванням засад, передбачених статтею 7 Кримінального процесуального кодексу України».Запропоновано внести зміни в статтю 503 КПК України, доповнивши її частиною 5 у наступній редакції: «Кримінальне провадження щодо застосування примусових заходів медичного характеру, передбачених законом України про кримінальну відповідальність, здійснюється із забезпеченням невідкладності психіатричного огляду, конфіденційності, необхідності і достатності заходів лікування».Наголошено, що предмет доказування під час досудового розслідування у кримінальному провадженні щодо застосування ПЗМХ слід визначити як передбачені КПК України обставини, які підлягають обов’язковому встановленню дізнавачем, слідчим, прокурором, враховуючи індивідуальні особливості психічного стану неосудної чи обмежено осудної особи, у зв’язку із вчиненням нею суспільно небезпечного діяння (як у момент його вчинення, так і після цього).^UThe dissertation at the monographic level comprehensively researches the procedural procedure of applying to the court with a request for the application of coercive measures of a medical nature.Based on the study of the state of scientific development of the theoretical and legislative problems of the legal institution of the application of the PZMH, the following stages of its development have been determined: 1st stage - pagan-pre-Christian (VI-X centuries); 2nd stage - state-Christian, pre-scientific (X1-XV1 centuries); 3rd stage - the beginning of the formation of theory and legislation regarding non-convicts and the introduction of psychiatric hospitals (XV1-XV11 centuries); 4th stage - introduction of scientific approaches and basic legislation regarding the use of coercive measures of a medical nature (XV11-X1X art. art.); Stage 5 - modern state.The prerequisites for the emergence and development of the legal institution of the use of coercive measures of a medical nature in different historical periods were:1) the influence of mythological pagan Eastern Slavic beliefs about the mentally ill as punishment from the gods for not believing in them; 2) the need to isolate persons with mental illnesses and disabilities from society by keeping them in monasteries, and in the future - in specialized psychiatric treatment facilities; 3) the need for treatment of mentally ill persons, which was initially performed with prayers, folk remedies and achievements of primary medicine, and later - improved medical means on a scientific basis; 4) step-by-step development of theoretical principles, legislation and practice by state and judicial bodies regarding the concept of insanity and, as a result, a conclusion about the inexpediency of bringing mentally ill people to criminal responsibility; 5) creation and implementation of specialized prisons for convicts serving their sentences.It was determined that the legal institution of coercive measures of a medical nature should be understood as a set of material and procedural norms and rules of forensic expertise, regulated on the basis of the general principles of criminal proceedings, which regulate the legal relationship between the state and persons recognized in the procedure prescribed by law as unreprehensible or with limited reprehensibility, who have committed socially dangerous acts actions (omissions) and in respect of which, regardless of their will, the compulsory application of treatment and rehabilitation medical measures is envisaged by a court decision with the aim of curing such persons or improving their mental state and health, preventing them from committing new acts, as well as preventive protection of others citizens from socially dangerous actions (inaction) of this category of persons.In order to harmonize the provisions of the Law of Ukraine "On Psychiatric Care" and the Code of Criminal Procedure of Ukraine, it is proposed to amend Article 4 of the Law of Ukraine "On Psychiatric Care" and set it out in the following version: "Psychiatric care is provided on the basis of the principles of legality, humanity, respect for human and citizen rights , voluntariness, availability and in accordance with the modern level of scientific knowledge, drug treatment, the necessity and sufficiency of treatment measures, medical, psychological and social rehabilitation, provision of educational and social services, as well as during the implementation of criminal proceedings on the basis of the principles provided for in Article 7 of the Criminal Procedure of the Code of Ukraine".It is proposed to amend Article 503 of the Criminal Procedure Code of Ukraine by supplementing it with Part 5 in the following version: "Criminal proceedings regarding the application of coercive measures of a medical nature, provided for by the Law of Ukraine on Criminal Liability, are carried out with the provision of urgency of psychiatric examination, confidentiality, necessity and adequacy of treatment measures."It is emphasized that the subject of proof during the pre-trial investigation in criminal proceedings regarding the application of the Code of Criminal Procedure of Ukraine should be defined as the circumstances provided for by the Code of Criminal Procedure of Ukraine, which are subject to mandatory establishment by the inquirer, investigator, prosecutor, taking into account the individual characteristics of the mental state of an unconvicted or limitedly convulsable person, in connection with her committing a socially dangerous act (both at the time of its commission and afterwards).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського