Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (356)Книжкові видання та компакт-диски (188)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=ЯЩЕНК$<.>+<.>A=ЛАРИС$<.>+<.>A=НИКОЛАЕВН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ященко Л.А. 
Агрохімічне обгрунтування підвищення продуктивності цукрових буряків на лучно-чорноземному карбонатному грунті Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.04 / Л.А. Ященко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Наведено результати досліджень впливу тривалого застосування добрив у типовій зерно-буряковій сівозміні Лісостепу на поживний режим лечно-чорноземного грунту, зміну вмісту гумусу, сполук азоту та калію у метровому шарі. Встановлено, що найбільш стабілізувальну дію на вміст гумусу, сполук азоту та калію у грунті за дві ротації сівозміни мало сумісне застосування органічних і мінеральних добрив. Наведено дані про вміст свинцю, кадмію, цинку та міді у грунті та рослинах цукрових буряків за тривалого внесення добрив. Доведено, що кількість досліджуваних елементів знаходиться значно нижче гранично-допустимих концентрацій і не призводить до забруднення продукції. З урахуванням агрохімічних та агроекологічних показників грунту розрахована його еколого-агрохімічна оцінка. Проаналізовано вплив різних норм і способів внесення добрив на окремі фізіолого-біохімічні процеси у рослинах цукрових буряків, їх урожайність та якісні показники. Вивчено дію позакореневого підживлення калій-магнієвими нітратними солями на активність цукросинтезувальних ферментів. Визначено ефективність внесення добрив в основне удобрення та позакореневого підживлення як додаткового заходу на лучно-чорноземному карбонатному грунті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П215.2-43(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА324218

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Ященко К.В. 
Гармонізація податкового законодавства України з законодавством Європейських Співтовариств про непряме оподаткування: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / К.В. Ященко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

З'ясовано співвідношення поняття гармонізації законодавства з уніфікацією, адаптацією, апроксимацією та наближенням (зближенням) правових систем. Визначено зміст гармонізації податкового законодавства України та ЄС про непряме оподаткування, виявлено розбіжності правового регулювання непрямих податків у вітчизняному та європейському законодавстві. Науково обгрунтовано теоретико-методологічні аспекти процесу гармонізації. Проаналізовано вимоги директив ЄС щодо гармонізації непрямих податків та ідентифіковано положення закондавства України, що потребують узгодження з нормативними актами ЄС про непряме оподаткування. Обгрунтовано механізм гармонізації податкового законодавства України та ЄС про непряме оподаткування. Наведено пропозиції щодо внесення змін і доповнень до положень законодавства України про податок на додану вартість та акцизні збори з метою їх гармонізації з законодавством ЄС про непряме оподаткування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х829(4УКР)22 + Х915.232.5-94 +
Шифр НБУВ: РА335780

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Ященко Б.В. 
Екологізація управління теплоенергетичним комплексом в умовах корпоратизації: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.08.01 / Б.В. Ященко ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2001. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто теоретичні та методичні засади вирішення проблеми формування еколого-орієнтованої системи управління на підприємствах теплоенергетичного комплексу. Визначено складові елементи комплексної екологізації діяльності підприємства, напрямки екологізації системи управління, наведено пропозиції щодо побудови еколого-орієнтованої організаційної структури системи управління, механізм реалізації основних і конкретних функцій управління з урахуванням екологічного фактора. Сформовано структурно-функціональні складові економічного механізму екологізації діяльності підприємства. Виявлено вплив факторів зовнішнього середовища на ефективність природоохоронної діяльності. Внесено пропозиції щодо розробки економічних методів екологізації відносин з суб'єктами зовнішнього середовища. Сформульовано методичні положення підвищення рівня екологічної орієнтації планування роботи підприємств шляхом розробки систем взаємопов'язаних показників. Розглянуто можливість використання програмних методів у плануванні природоохоронних заходів. Доведено необхідність екологізації внутрішньогосподарських економічних відносин на підприємствах галузі. Запропоновано створення екологічного фонду підприємства та механізму стимулювання процесів екологізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.7-28
Шифр НБУВ: РА314568 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Ященко Т.А. 
Каузація в російській мові: онтологія та концептуалізація: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.02 / Т.А. Ященко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т філології. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Досліджено лінгвістичну реалізацію каузації як релятивної мегакатегорії, що відображає генетичні зв'язки у світі й мові та включає категорії умови, причини, наслідку, допуску та мети. Запропоновано новий підхід щодо аналізу мовної моделі каузації у межах лінгвістичної концептології, що дає можливість вивчати каузацію не лише як менталінгвістичне явище, а й як феномен культури. Лінгвокогнітологічний підхід розроблено на рівні лінгвоконцептологічного аналізу різних дискурсів. Розглянуто ментальні механізми становлення каузації, зокрема, встановлено співвідношення між внутрішньою формою слова та змістом концепту, розкрито питання про каузальність у міфологічному мисленні та наведено результати дослідження феномена двійництва як архетипової проекції каузації. Обгрунтовано положення про порівняння як концептуальну базу каузативного генезису. Доведено правомірність визначення модальності як фундаментальної характеристики каузації, описано мовні механізми реалізації її ціннісної складової. Розроблено нові принципи дослідження образного плану каузації з орієнтацією на лінгвокультурологічний аналіз і реконструкцію міфологічних джерел метафор. Здійснено лінгвоконцептологічне дослідження та функціонально-комунікативний аналіз тексту роману Ф.М.Достоєвського "Преступление и наказание" та зроблено висновок про домінуючу роль каузації в його архітектоніці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-2 +
Шифр НБУВ: РА352723

      
5.

Ященко А.М. 
Лектини як гістохімічні маркери в нормі і патології: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.09 / А.М. Ященко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 35 с.: рис. — укp.

Вивчено роль глікокон'югатів у патогенетичних механізмах патологічних процесів та вплив рецепторів лектинів як селективних гістохімічних маркерів окремих клітин, клітинних популяцій й екстрацелюлярних структур органів тварин і людини. Показано важливу роль глікокон'югатів у патогенезі таких процесів, як пародонтит, змішані пухлини слинних залоз, патологія плаценти у разі слабої пологової діяльності, менінгоенцефаліти, хвороба Гіршпрунга. Виявлено модифікацію рецепторів лектинів за умов екзогенного гіпертироїдизму в сім'янинках щурів. Вивчено цитотопографію рецепторів лектинів у слинних і підшлунковій залозах людини у порівняльно-видовому контексті. Досліджено роль рецепторів лектинів як сигнальних молекул у механізмах апоптозу. Показано перспективність використання лектинів для об'єктивізації критеріїв діагностики ряду захворювань людини та тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.0 +
Шифр НБУВ: РА329841

Рубрики:

      
Категорія: Гірнича справа   
6.

Ященко І.О. 
Підвищення ефективності функціонування систем протиаварійного захисту вугільних шахт в умовах виникнення екзогенних пожеж: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / І.О. Ященко ; НАН України, Ін-т геотехн. механіки ім. М.С.Полякова. — Д., 2010. — 19 с. — укp.

Розроблено методи оцінювання ефективності функціонування систем протиаварійного захисту вугільних шахт. На підставі встановлених закономірностей зміни прогнозного часу виявлення екзогенної пожежі з урахуванням неявного дублювання датчиків пожежі та повноти виявлення її осередків у межах аварійної дільниці розроблено метод оцінювання ефективності існуючих засобів виявлення виникнення екзогенної пожежі. На підставі визначених закономірностей тривалості евакуації людей з урахуванням ергономічності маршруту, циклічної дії та місткості засобів евакуації розроблено метод побудови маршрутів аварійної евакуації гірників з аварійної та загрозливих дільниць шахти. Запропоновано критерій оцінювання ефективності системи протиаварійного захисту. З метою підвищення її дієвості обгрунтовано необхідність удосконалення процесу виявлення осердку аварії, яка виникла, та більш обгрунтованого сповіщення гірничого диспетчера про місце та час виникнення пожежі й оперативного обмеження зон загазування шахтної вентиляції мережі продуктами горіння; проведення перевірки правильності здійснення аварійної евакуації гірників. Показано, що впровадження запропонованих методів сприяє зменшенню витрат на реалізацію плану ліквідації аварії, покращанню умов застосування засобів протиаварійного захисту з метою вирішення його першочергових задач. Розроблено та впроваджено на шахтах вугільної галузі рекомендації щодо удосконалення системи протиаварійного захисту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: И183.8,1 +
Шифр НБУВ: РА370082 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Ященко А.М. 
Примирення з потерпілим у механізмі кримінально-правового регулювання: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / А.М. Ященко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Визначено місце процедури примирення з потерпілим у механізмі кримінально-правового регулювання. Розглянуто історію виникнення даного феномену, проаналізовано його доктринальні визначення й окреслено суб'єктивний склад. На підставі результатів дослідження кримінально-правової природи примирення з потерпілим зроблено висновок, що у вітчизняному кримінальному праві започатковано функціональний інститут примирення, який у процесі кримінально-правового регулювання взаємодіє з такими предметними інститутами, як звільнення від кримінальної відповідальності, призначення покарання, звільнення від покарання, звільнення від відбування покарання. Відзначено, що функіональна направленість даного інституту у механізмі кримінально-правового регулювання дозволяє говорити про повне або часткове відновлення за його допомогою положення, що існувало до вчинення суспільно небезпечного діяння. Визначено роль примирення під час звільнення від кримінальної відповідальності, призначення покарання, звільнення від покарання або його відбування. На підставі проведеного дослідження сформульовано теоретичні висновки та пропозиції щодо удосконалення кримінально-правового регулювання примирення з потерпілим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)7 + Х893.9(4УКР)17 + Х881.9(4УКР)025.1 +
Шифр НБУВ: РА344177

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Ященко Ю.Б. 
Психофізіологічний розвиток дітей дошкільного і молодшого шкільного віку та корекція його порушень: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Ю.Б. Ященко ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено фактори ризику порушень когнітивного розвитку дітей молодшого шкільного та дошкільного віку на основі вивчення їх пізнавального розвитку. На підставі даних дослідження проведено багатофакторний аналіз, результати якого враховано у розробці медико-психологічних заходів корекції порушень пізнавальних здібностей дошкільників та визначено їх ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.5-211 + Р733.64-57
Шифр НБУВ: РА307991 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Ященко Ю.Б. 
Синдром гострого пошкодження легень у новонароджених (патогенез, діагностика, прогнозування перебігу): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Ю.Б. Ященко ; Ін-т педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. — К., 2007. — 35 с. — укp.

Проведено дослідження клінічного перебігу гострого респіраторного дистрес-синдрому за типом дорослого у новонароджених з різною патологією. Виявлено, що незалежно від основного захворювання, що призвело до розвитку критичної гіпоксемії, клінічна картина синдрому неспецифічна й обумовлена вираженістю респіраторної недостатності, гемодинамічних порушень, неврологічною симтоматикою та геморагічними проявами. Вперше на підставі дослідження показників активності нейтрофілів крові, системи протеолізу та фібринолізу, вмісту метаболітів оксиду азоту, медіаторів запалення інтерлейкінів-6 та -8 в сироватці крові та конденсаті повітря, що видихує дитина, вивчено системні та легеневі патофізіологічні зміни у новонароджених у випадку розвитку гострого пошкодження легень. На підставі виявлених патофізіологічних особливостей розроблено діагностичний комплекс виявлення початкових стадій розвитку гострого респіраторного дистрес-синдрому дорослого у новонароджених (гострого пошкодження легень), обгрунтовано імунологічні та біологічні діагностичні критерії синдрому гострого пошкодження легень і прогнозу реалізації його в гострий респіраторний дистрес-синдром. Показано, що у новонароджених з синдромом гострого пошкодження легень наявний дисбаланс у системі легеневої протеїназно-антипротеїназної активності внаслідок нейтрофільної системної активації. Встановлено діагностичні маркери синдрому гострого пошкодження легень, вивчено їх чутливість і специфічність. Уперше визначено діагностичну цінність регіонарних біомаркерів синдрому гострого неспецифічного паренхіматозного пошкодження легень у новонароджених, зокрема, рівнів метаболітів оксиду азоту, інтерлейкіна-6 та -8, продуктів пероксидного окиснення білків, показників активності фібринолізу та необмеженого протеолізу на підставі оцінки їх вмісту в конденсаті повітря, що видихує дитина. Вперше створено математичну модель легеневої ендотеліальної дисфункції, як основної патогенетичної ланки синдрому гострого пошкодження легень на підставі легеневих біомаркерів синдрому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.3 +
Шифр НБУВ: РА349682

Рубрики:

      
10.

Ященко 
Синтез і модифікація епоксиуретанових олігомерів як основи високоефективних адгезивів: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.06 / Лариса Миколаївна Ященко ; НАН України; Інститут хімії високомолекулярних сполук. — К., 2009. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л725.02
Шифр НБУВ: РА365179

Рубрики:

      
11.

Ященко А.Б. 
Стан нервової системи гірників, які контактують з окислами марганцю: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / А.Б. Ященко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням діагностики і профілактики ранніх проявів марганцевої інтоксикації у гірників. Встановлено, що в умовах впливу окислів марганцю мають місце незначно виражені зміни з боку нервової системи, які формують субклінічну стадію манганотоксикозу. В його патогенезі важливе значення мають явища деструкції клітин кори головного мозку, мозочку, блідої кулі та виникнення детермінантних структур на різних рівнях центральної нервової системи. Установлені критерії ранньої діагностики марганцевої інтоксикації мають надійність 94%. Ефективність розробленого способу лікування ранніх проявів марганцевої інтоксикації досягає 72%.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.126

Рубрики:

      
12.

Ященко Л. О. 
Статистичний моніторинг цін у будівництві на базі якісної та кількісної інформації: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.10 / Л. О. Ященко ; Держ. акад. статистики, обліку та аудиту Держкомстату України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Запропоновано використовувати дані кон'юнктурних обстежень підприємств промисловості, будівництва та торгівлі, що діють на будівельному ринку. Розроблено механізм оцінювання та підвищення якості вхідної інформації для задач моніторингу на підставі алгоритму імпутації й ідентифікації даних кон'юнктурних обстежень, досліджування варіантів зважування та згладжування. Запропоновано нові підходи щодо статистичного аналізу та прогнозування цінової кон'юнктури та результуючих показників будівельного ринку й економіки в цілому, а також розроблено процедуру "оптимального прогнозування". Сформовано й апробовано три варіанти алгоритму бенчмаркингу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)311-861
Шифр НБУВ: РА372400 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Ященко Ю.П. 
Трансформація господарського механізму до ринкового типу (на прикладі ПЕК України): Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.07.01 / Ю.П. Ященко ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2003. — 30 с.: рис. — укp.

Досліджено закони та умови трансформації господарського механізму з метою опрацювання заходів та економічних інструментів ефективного входження виробничих комплексів України до системи ринкових відносин. Системно викладено теоретико-методологічні підходи до цілеспрямованого та послідовного розвитку господарського механізму та його складових. Запропоновано нові елементи економічного інструментарію, які дозволяють оцінювати якість, результативність і соціально-економічну ефективність функціонування господарського механізму у перехідний період. З використанням запропонованих теоретичних і методологічних підходів розроблено проекти перехідних форм господарського механізми та заходи щодо розвитку виробничих систем на рівні паливно-енергетичного комплексу в цілому, вугільної промисловості, електроенергетики та регіонів України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.6 + У9(4УКР)305.7 +
Шифр НБУВ: РА322924

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Ященко Л.М. 
Удосконалення методів профілактики післяродових гнійно-септичних захворювань у породіль з ускладненим перебігом вагітності (пізні гестози, залізодефіцитна анемія): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Л.М. Ященко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 19 с. — укp.

На підставі результатів клініко-статистичного аналізу обстеження 207 жінок, що грунтується на патоморфологічних, лектиногістохімічних, електронномікроскопічних методах дослідження децидуальної оболонки та плаценти, встановлено патогенетичні фактори ризику виникнення післяродових гнійно-септичних захворювань у породіль з ускладненим перебігом вагітності- випадки пізніх гестозів, залізодефіцитної анемії. На фоні плацентарної недостатності діагностовано базальний та парієтальний децидуїт, інтервільозит, хоріоамніоніт. Запропоновано метод профілактики (операція видалення децидуальної оболонки у ранньому післяродовому періоді) та ранньої діагностики післяродових гнійно-септичних ускладнень у породілей з ускладненим перебігом вагітності. Відзначено, що внаслідок застосування зазначеного методу профілактики післяродовий період у обстежених породіль тривав без ускладнень, швидше зникали симптоми прееклампсії, скорочувався термін перебування породіль у стаціонарі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.21-5 + Р716.230.166-5
Шифр НБУВ: РА315099 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Ященко С.Г. 
Фізіотерапевтичні методи корекції адаптаційних процесів у студентів, що прибувають на навчання в Крим: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / С.Г. Ященко ; Крим. республік. н.-д. ін-т фіз. методів лікування та мед. кліматології ім. І.М.Сєченова. — Ялта, 2004. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено можливості застосування ароматерапії препаратом "Поліол" у поєднанні з магнітотерапією з метою корекції адаптаційних процесів в іноземних студентів, що прибувають на навчання в Крим. Проведено порівняльну оцінку адаптаційних процесів із застосуванням даних методів корекції в поєднанні з загартуванням і лікувальною фізкультурою. На підставі визначення адаптаційного потенціалу серцево-судинної системи, аналізу лейкоцитарної формули та нормалізації прооксидантно-антиоксидантної рівноваги встановлено активний вплив обраних методів корекції на перебіг адаптаційних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р354 +
Шифр НБУВ: РА329608

Рубрики:

      
16.

Ященко Е. М. 
Формування комунікативної культури студентів у навчально-виховному процесі вищих навчальних закладів економічного профілю: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.07 / Е. М. Ященко ; НАПН України, Ін-т пробл. виховання. — К., 2010. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Проаналізовано проблеми й охарактеризовані сучасні підходи до побудови навчально-виховного процесу у ВНЗ економічного профілю. Виявлено стан сформованості комунікативної культури студентів, теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено педагогічні умови формування комунікативної культури студентів, висвітлено зміст, організацію навчального процесу та виховної діяльності з формування у студентів комунікативної культури, проведено аналіз результатів дослідження. Уточнено поняття "комунікативна культура", визначено структурні компоненти, критерії, показники вимірювання та рівні її сформованості у студентів ВНЗ економічного профілю. Теоретично обгрунтовано й апробовано експериментальну модель формування комунікативної культури у студентів. Розроблено педагогічні умови, що забезпечили ефективність формування комунікативної культури студентів в навчально-виховному процесі ВНЗ економічного профілю і виступали дієвим способом перевірки доцільності та необхідності змісту, форм та методів дослідження. Експериментально доведено, що обгрунтовані педагогічні умови сприяють формуванню комунікативної культури студентів в навчально-виховному процесі вищих навчальних закладів економічного профілю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч481.352.25
Шифр НБУВ: РА377144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Ященко І.А. 
Церебропротекторні ефекти alpha-токоферолу і пентоксифіліну при моделюванні космічної хвороби руху: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / І.А. Ященко ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 1998. — 18 с. — укp.

Дисертація присвячена питанням церебропротекторної дії окремого та комбінованого використання $ E alpha-токоферолу ацетату і пентоксифіліну при моделюванні цереброваскулярних порушень, які виникають при космічній хворобі руху. Встановлено, що препарати мають виражену захисну дію на цереброваскулярну систему та нервову тканину головного мозку під час тривалого впливу закачування в антиортостатичному стані. За мірою протекторного ефекту їх можна розташувати у наступному порядку: пентоксифілін $ E alpha-токоферол комбінація пентоксифіліну і $ E alpha-токоферолу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.0-52

Рубрики:

      
18.

Ященко А. С. 
Підвищення вібронадійності відцентрових насосів АЕС на основі створення достовірних математичних моделей динамічної системи ротор-корпус / А. С. Ященко. — Б.м., 2019 — укp.

У роботі вирішена науково-практична задача із забезпечення вібронадійності відцентрових насосних агрегатів АЕС, що реалізується на створенні достовірної математичної моделі динамічної системи насосного агрегату в цілому. Розглянуто динамічну підсистему ротора насоса, встановлено, що власні частоти коливань ротора насоса в значній мірі залежать від податливостей корпусів підшипників. Оскільки ротор –невід'ємна частина насосного агрегату, то проаналізовано динамічні характеристики агрегату. Результати розрахунку та експериментального визначення власних частот агрегату показали, що власні частоти окремих елементів значно відрізняються від власних частот системи, отже, розгляд системи в цілому дозволяє визначати динамічні характеристики агрегату достовірно. Створено методику побудови математичної моделі насосного агрегату, досліджено вплив податливості кріплення горизонтального насоса на його динамічні характеристики. У дисертаційному дослідженні розглянуто систему вертикального насосного агрегату та встановлено суттєву відмінність між власними частотами окремих підсистем та власними частотами системи в цілому, з'ясовано, як впливає податливість кріплення вертикального агрегату на його динамічні характеристики. Розроблено основні конструктивні способи відлаштування насосних агрегатів від резонансних режимів роботи.^UIn the dissertation, the scientific and practical tasks of ensuring the vibration stability of the NPP centrifugal pump units have been solved. This task is based on the creation of a reliable mathematic model of the centrifugal pump unit dynamic system as a whole. The dynamic subsystem of the pump rotor has been analyzed, it has been established that natural frequencies of vibration of the pump unit largely depend on bearing housing compliance. As the rotor is an integral part of the pump unit, the dynamic characteristics of the pump unit have been analyzed. Results obtained during calculations and experimental determination of natural frequencies of the pump unit have shown that natural frequencies of the subsystem are differ from the natural frequencies of a system to a large extend, it means that the analysis of the system as a whole allows performing the reliable determination of dynamic qualities of the pump unit. The technique of development of the pump unit mathematic model has been created. It has been investigated the effect of the flexibility of pump fasteners on the pump dynamic characteristics. The system of the vertical pump unit has been analyzed and it has been established the significant difference on natural frequencies of isolated subsystem and natural frequencies of the system as a whole. Basic design approaches for detuning the pump unit from resonant modes of operation have been created.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Козак Ю. В. 
Середовищетвірне значення фітобіоти заплавних екосистеми міста Луцька та його синфітоіндикаційна оцінка / Ю. В. Козак. — Б.м., 2020 — укp.

Встановленно середовещетвірне значення фітобіоти заплавних екосистем міста Луцька. Зроблена його синфітоіндикаційна оцінка. Виявлено еколого-ценотичне різноманіття фітобіоти, що сформувалася в заплавах річок у межах урбоекосистеми та її околицях. Проаналізовано градації екологічних чинників заплав у порівняльному аспекті за екологічними шкалами Д.М. Циганова.^UThe environment-creating significance of phytobiota in the Lutsk floodplain ecosystems was found. Its synphytoindication evaluation was done. The ecology-coenotic diversity of phytobiota that has formed in river floodplains within the urban ecosystem and its settlements was identified. The gradations of floodplain ecological factors based on D. Tsyganov's Ecological Scales were analyzed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Корусь М. М. 
Сильватизація постаграрних екосистем Шацького поозер'я (зумовленість, еколого-фітоценотичні особливості сукцесій) / М. М. Корусь. — Б.м., 2021 — укp.

Метою дисертаційної роботи є з'ясування зумовленості та еколого-фітоценотичних особливостей сильватизації постаграрних екосистем Шацького поозер'я, визначення її сучасного рівня, динаміки та напрямків оптимізації природокористування на колишніх сільськогосподарських угіддях поозер'я, як української частини ТБР «Західне Полісся». Об'єкт дослідження – постаграрні екосистеми різного рівня трансформованості, що спонтанно заліснюються. Предмет дослідження – зумовленість, екологічні та фітоценотичні особливості прояву сильватизації постаграрних екосистем Шацького поозер'я. Наукова новизна одержаних результатів полягає у тому, що вперше для території Шацького поозер'я, розкрито особливості сильватизації сільськогосподарських угідь та розглянуто явище сильватизації як складову формування лісів держави на рівні з лісовідновленням та лісорозведенням. Застосовано сучасні методи дистанційного зондування Землі та методи дослідження екологічних параметрів екосистем на основі використання новітніх приладів, що дозволило оцінити сучасний стан і динаміку сильватизації сільськогосподарських угідь, охарактеризувати можливі шляхи оптимізації господарювання та природоохоронної діяльності у регіоні. На основі вивчення явища сильватизації на Шацькому поозер'ї, виявлено, що сильватизація постаграрних екосистем Шацького поозер'я зумовлена соціально-економічними, історичними та еколого-фітоценотичними причинами. Встановлено, що заліснення постаграрних екосистем, є проявом ренатуралізації суходільних екосистем, тоді як сильватизація осушених боліт відображає подальшу їх деградаційну трансформацію. Зроблено висновок, що формування лісу може відбуватися не лише шляхом лісовідтворення як записано у Лісовому кодексі України, але й шляхом сильватизації боліт. За допомогою методів дистанційного зондування Землі оцінено сучасний стан та динаміку по площі сильватизації постаграрних екосистем Шацького поозер'я. Встановлено, що сильватизація постаграрних екосистем зумовлює зміни їх мікроклімату, морфологічних характеристик і фізико-хімічних властивостей ґрунтів. Описано фітоценотичні сукцесії у постаграрних екосистемах після припинення їх використання та можливі шляхи розвитку цих екосистем. Відображено роль деревних порід у сильватизації угідь регіону та проаналізовано особливості формування на них деревостанів. Встановлено, що для збереження об'єктно рідкісних рослинних угруповань, зокрема вересовищ, та локалітетів рідкісних видів кущів (верби лапландської, берези низької) і трав, зокрема представників орхідних, необхідне застосування активних методів охорони. Надано практичні рекомендації з оптимізації господарської та природоохоронної діяльності у регіоні.^UThe aim of the dissertation is to study a conditionality and ecological-phytocenotic features of post-agrarian ecosystems sylvatization within the Shatsk Lakeland, to define its up-to-date level and dynamics as well as the directions of environmental management optimization on former agricultural lands of the Lakeland, as Ukrainian part of the TBR ''West Polesie''. The object of the study - post-agrarian ecosystems of spontaneous afforestation, which have different levels of transformation. The subject of the study - conditionality and ecological-phytocenotic features of occurrence of post-agrarian ecosystems sylvatization within the Shatsk Lakeland. The novelty of the received results consists in that the features of agricultural lands sylvatization were described for the Shatsk Lakeland for the first time as well as the phenomenon of sylvatization was considered as a component of the formation of State forests in line with reforestation. The modern methods of the Earth Remote Sensing and methods of investigation the ecological parameters of ecosystems were used that allowed one to estimate the up-to-date level and dynamic of agricultural lands sylvatization, characterize the proper ways of economy and nature protected activity optimization within the region. Studies of sylvatization phenomenon within the Shatsk Lakeland allowed one to find out that post-agrarian ecosystems sylvatization was conditioned by socio-economic, historical, and ecological-phytocenotic reasons. It's been defined that post-agrarian ecosystems afforestation is the form of uplands renaturalization whereas the drained bogs sylvatization displays their further degradation. It was concluded that forest formation may be not only in the form of reforestation, as indicated in the Forest Code of Ukraine, but also by the way of bogs sylvatization. The up-to-date state and dynamic of sylvatization areas of post-agrarian ecosystems of the Shatsk Lakeland have been estimated using methods of the Earth Remote Sensing. It was identified that sylvatization of post-agrarian ecosystems is conditioning the changes of their microclimate as well as morphological characteristics and physicochemical features of their soils. A phytocenotic successions within the post-agrarian ecosystems after suspension of their usage are described as well as probable development paths of these ecosystems. The role of tree species in sylvatization processes within the region is displayed and the features of the formation of a stand of trees are analyzed. It's been defined that for the conservation of rare plant communities, such as heaths and localities of rare bushies species (Salix lapponum L., Betula humilis Schrank) and herbs, the application of active methods of preservation is necessary. Practical recommendations were proposed for the optimization of nature protected activities within the region.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського