Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (41)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>GRR=23=УКР7,31$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
1.

Собчук В.С. 
Етнокультурна ідентифікація населення Берестейщини: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / В.С. Собчук ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 1999. — 22 с. — укp.

У дисертації з'ясовується питання етнічної належності автохтонів Берестейщини на основі аналізу етнічної історії, суспільно-політичних процесів, етносвідомості. Проведено співставлення основних компонентів традиційної культури із ізофункціональними компонентами культури українських та білоруських історико-етнографічних регіонів. На цій підставі зроблено висновок, що Берестейщина належить до українського етнічного масиву.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,311)

Рубрики:

      
2.

Пономар Л.Г. 
Народний одяг Західноукраїнського Полісся кінця XIX - початку ХХ століття (Комплексне дослідження реалій та термінів за матеріалами картографування): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Л.Г. Пономар ; НАН України. Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Висвітлено питання взаємозв'язку предметів і назв убрання, їх етно-локальної специфіки та географії поширення у межах регіону. З'ясовано класифікаційний склад місцевих видів одягу, а також подано етнографічну та конкретно-історичну характеристику відповідних явищ. На основі зіставлення показників поширення предметних і номінативних різновидів костюма, аналізу їх сукупних ареальних характеристик визначено відповідне етнографічно-територіальне та діалектне членування Західноукраїнського Полісся. Наведено найбільш повний термінологічний склад регіонального одягу. Проаналізовано семантичний склад, походження та ареалогію назв. Виявлено своєрідні регіональні та локальні риси західнополіського костюма, а також ареальні показники відповідного етнографічно-термінологічного поділу Західного Полісся.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=Укр7,311)-426 + Т594.261
Шифр НБУВ: РА309550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Грицишин Н.С. 
Опіка сиріт в народному побуті Галичини. На матеріалах ХХ століття: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Н.С. Грицишин ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України, Ін-т народознав. НАН України. — Л., 2008. — 24 с. — укp.

Проаналізовано українську та російську історіографію питань опіки та піклування у традиційному українському суспільстві. Розкрито специфіку пошуку та призначення опікунів для малолітніх сиріт і напівсиріт. Розглянуто роль державних і громадських інституцій, церкви, преси у справі опіки над неповнолітніми. Висвітлено вимоги, які ставили суспільна думка та позитивне право до особи опікуна, еволюцію цих вимог протягом XX ст. Розглянуто причини виникнення конфліктів між опікунами й опікуваними та шляхи їх подолання. Проаналізовано ефективність державного та громадського втручання у відносини опікун - опікуваний. Зроблено оцінку наукової вірогідності гіпотез про високу ефективність контролю сільських громад, а також церкви у справах опіки та піклування. З'ясовано реальні можливості застосування історичного досвіду функціонування інституту опіки та піклування у традиційному українському суспільстві Галичини у справі здійснення соціальної та соціально-ювенальної політики незалежної Української держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,31)-5 +
Шифр НБУВ: РА356662

Рубрики:

      
4.

Бегей С.І. 
Передача і поділ спадщини в селянських родинах Галичини в XIX - 30-их роках XX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / С.І. Бегей ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича; Ін-т народознав. — Л., 2003. — 21 с. — укp.

На підставі архівних і польових джерел, а також узагальнення вітчизняного та зарубіжного історіографічного доробку досліджено основні етапи еволюції та функціонування спадкового права. Проаналізовано вплив економічних і соціально-побутових факторів на формування правової свідомості населення краю, співвідношення звичаєвого та державного права щодо регулювання умов передачі та поділу спадщини, їх взаємозалежність у правничих системах, вплив звичаєвих принципів передачі та поділу спадщини на розвиток селянського господарства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,31)-5 +
Шифр НБУВ: РА326138

Рубрики:

      
5.

Рачковський Г.В. 
Поселення, житло і садиба галицько-волинського історико-політичного пограниччя: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / Г.В. Рачковський ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. Ін-т народознав. — Л., 2003. — 17 с. — укp.

Досліджено роль державних структур та державного законодавства в еволюції традиційної культури та побуту сільського населення. Виявлено роль традиції у розвитку сільських поселень, дворів і жител в історичному проміжку часу від середини XIX ст. до 1914 р. Виявлено вплив колоністських новацій у галузі планування та облагородження колоній на народне будівництво українців. Частково порушено питання про збереження етнокультурних контактів між населенням південно-західної Волині після того, як вона була роз'єднана політичним кордоном.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,31)-423 +
Шифр НБУВ: РА324440

Рубрики:

      
6.

Лупій Т.Ф. 
Рушники Західного Полісся кінця ХІХ - першої половини ХХ століть (Технологія. Семантика. Художні особливості): Автореф. дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.06 / Т.Ф. Лупій ; М-во освіти і науки України. Львів. акад. мистец.. — Л., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто історичну еволюцію народного мистецтва від обрядової реалії до мистецького вираження міфологічного світогляду. На підставі мистецтвознавчого аналізу визначено регіональні художні особливості західнополіських рушників кінця ХІХ - першої половини ХХ ст. Розкрито світоглядно-міфологічний аспект рушника як довершеної форми ритуальної тканини, його функції та семантику в традиційній культурі. Розглянуто технологію виготовлення, декорування та обрядове використання рушників у контексті традиційної культури Західного Полісся. Проаналізовано композиційну структуру вишивок, образність орнаменту, семантичний зв'язок народного мистецтва із релігійними віруваннями та традиційною обрядовістю. В науковий обіг введено велику кількість автентичних матеріалів, зібраних під час експедиції, зразків декоративно-обрядових рушників як цінних пам'яток орнаментального мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ125.33(4УКР) + Щ126.963(4УКР) + Т52(23=УКР7,31)-5 +
Шифр НБУВ: РА321842

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Данилюк А.Г. 
Традиційне житлово-господарське будівництво Українського Полісся (становлення та еволюція): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / А.Г. Данилюк ; НАН України. Ін-т українознавства ім. І.Крип'якевича. Ін-т народознавства. — Л., 1999. — 16 с. — укp.

Досліджено традиційне житлово-господарське будівництво Українського Полісся - будівельні традиції, типи сільського житла, господарські будівлі, забудову дворів, висвітлено становлення та еволюцію характеру народного будівництва у цьому регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,311)-423

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського