Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (73)
Пошуковий запит: (<.>GRR=4УКР=9ГЕР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Хрящевська Л.М. 
Господарства німецьких колоністів Півдня України (кінець XVIII - початок ХХ ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.М. Хрящевська ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено процес заселення Півдня України німецькими колоністами, а також економічний стан і еволюцію господарств німецьких колоній з кінця XVIII до початку XX ст. Іноземні колоністи запрошувалися російським урядом для освоєння земельних площ і збільшення кількості землеробського населення, вони одержували землю та різні пільги. У перші десятиріччя перебування у причорноморських степах німецькі колоністи мали вирішувати багато проблем, більшість з яких були вирішені завдяки притаманній поселенцям працелюбності, здатності до правильного ведення господарства. Визначено зміни у спеціалізації галузей сільського господарства, основні етапи сільськогосподарського машинобудування. Розглянуто особливості борошномельної галузі промисловості, промислів, ремесел та торгівлі у німецьких колоніях. Зазначено, що їх успіхи та рентабельність зумовлені комплексом причин, а саме: державною підтримкою, згуртованістю у досягненні мети, працьовитістю й економністю, особливою організацією ведення господарства. Висвітлено особливості етнокультурного життя німецьких колоністів. Показано, що, створюючи власний добробут і благополуччя, вони допомагали зростанню матеріального та культурного рівня місцевого населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)0-7 +
Шифр НБУВ: РА360890

Рубрики:

      
2.

Очеретянко С.І. 
Німецька національна освіта в Україні (20 - 30-ті роки XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.І. Очеретянко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Всебічно проаналізовано основні етапи, форми та методи становлення німецької національної освіти в Україні 1920 - 1930 рр. Зазначено, що унікальна за своїм змістом література XVIII - XIX ст. дозволила з'ясувати її коріння та спроектувати на досліджуваний період. Висвітлено процес зростання кількості німецьких навчальних закладів, який особливо набув свого розвитку у другій половині 1920-х рр. Розглянуто діяльність органів політичного керівництва, державної влади та управління, які за умов здійснення політики коренізації доклали чимало зусиль для організації та функціонування даних закладів, налагодження роботи установ з підготовки та перепідготовки педагогічних кадрів, створенні необхідної видавничої бази для підготовки навчальної літератури. З'ясовано процес згортання політики коренізації, у контексті якого був зведений нанівець цінний досвід, набутий у 1920 - 1930 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)61-7 + Ч33(4УКР)6 + Ч34(4УКР)45 +
Шифр НБУВ: РА324931

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Замуруйцев О.В. 
Німецькі колонії півдня України у другій половині ХІХ - на початку ХХ ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Замуруйцев ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено особливості соціально-економічного розвитку німецькомовних поселень на території півдня України у другій половині XIX - на початку XX ст. З'ясовано причини внутрішньої німецької колонізації регіону у даний період, визначено її загальні риси, проаналізовано особливості аграрних відносин та соціального розшарування у колоністському середовищі. Визначено основні напрямки та загальний рівень розвитку німецьких господарств, описано їх внутрішню структуру. Розглянуто адміністративно-територіальний устрій німецьких колоній, розкрито роль освіти у духовному житті німецького етносу, визначено його освітній рівень у порівнянні з іншими групами населення Півдня України. Висвітлено історію розвитку видавничої діяльності у німецьких поселеннях, досліджено процес становлення промислового виробництва та сільського господарства на території колоній. Наведено матеріали про релігійне життя німецьких колоністів у другій половині XIX - на початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)5 + Т3(4УКР7)5-2 +
Шифр НБУВ: РА362763

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Козирева М.Е. 
Німецькі національні райони Півдня України як адміністративно-територіальні одиниці 20 - 30-х рр. XX ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.Е. Козирева ; Чорномор. держ. ун-т ім. П.Могили. — Миколаїв, 2009. — 18 с. — укp.

Показано вплив специфіки розвитку німецьких поселень регіону на характер виділення німецьких районів за радянських часів. Висвітлено чинники їх створення в УСРР. Визначено особливості їх формування на різних етапах здійснення радянською владою національного районування. З'ясовано кількісну та часову динаміку функціонування німецьких районів і варіативність набуття національного статусу. Досліджено аспект розвитку за умов непу, характер змін за умов встановлення командно-адміністративної системи та чинники ліквідації німецьких районів Півдня України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)61 + Т3(4УКР7)61-56 + Х809(4УКР7=Нім)79-1 +
Шифр НБУВ: РА366543

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Лях К.С. 
Німецькомовні колоністи Півдня України в мультинаціональному оточенні: проблема взаємодії культур (ХІХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / К.С. Лях ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 19 с. — укp.

Проаналізовано форми, прояви та результати економічної, соціально-політичної та культурної взаємодії німецькомовного населення Південної України з його поліетнічним оточенням протягом XIX - початку XX ст. Розглянуто соціокультурні характеристики німецьких колоністів і простежено зміни історичного етносу даної спільноти. Досліджено проблему ідентифікації та самоідентифікації німецьких поселенців. Запропоновано типологію міжкультурних контактів німецькомовних колоністів та їх мультикультурного оточення та описано основні форми їх прояву: господарські відносини, діяльність колоністів як "показових господарів", поземельні стосунки, релігійні взаємозв'язки, змішані шлюби, мовну взаємодію. Досліджено роль державного втручання у процес міжкультурної комунікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)5 + Т3(4УКР7)5-56 +
Шифр НБУВ: РА335510

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Суліменко О.Г. 
Німці Волині (кінець XVIII - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / О.Г. Суліменко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 16 с. — укp.

Комплексно досліджено німецьку колонізацію Волині, господарську та культурну діяльність колоністів у даному регіоні в кінці XVIII - на початку XX ст. З використанням широкого кола архівних, статистичних, німецькомовних джерел проаналізовано походження волинських німців, динаміку їх чисельності та регіони компактного поселення, форми господарської діяльності, побут, релігію, освіту колоністів. Встановлено факти взаємовпливів українського та німецького етносів у регіоні. Показано вклад колоністів у соціально-економічний розвиток губернії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР) + Т3(4УКР346)4/5 +
Шифр НБУВ: РА321420

Рубрики:

      
7.

Васильчук В.М. 
Німці України: суспільний та національний аспекти ХХ - початок ХХI ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.М. Васильчук ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2006. — 39 с. — укp.

Розглянуто становлення та розвиток німецького етносу у контексті суспільно-політичних і соціально-економічних реалій, що склалися за умов радянської дійсності та незалежної держави. На базі вперше введених до наукового обігу розкрито вплив політичних змін часів українських національно-визвольних змагань на німецьку спільноту. Розглянуто становище німців за умов катаклізмів XX ст., а саме, світових війн, революції, голодоморів, політичного та економічного терору влади. Проаналізовано реальні наслідки їх громадського життя, зазначено, що національно-політичні пріоритети радянської держави спрямовувалися на приниження етнічної самоідентифікації та підпорядкування цілям радянського будівництва. Охарактеризовано суспільний і національний розвиток німецької спільноти у період Другої світової війни. У контексті розгортання опозиційності у радянському суспільстві другої половини XX си. Розкрито специфіку громадського протесту німців в Україні. Значну увагу приділено місцю та ролі німців у багатонаціональному середовищі незалежної України наприкінці XX - початку XXI ст. Проаналізовано діяльність громадських органів самоорганізації. Описано процес заснування німецькомовної преси в Україні. Розглянуто основні зміни у соціально-демографічному середовищі німецького етносу в Україні у XX - XXI ст. Виявлено загальні тенденції та пріоритети розвитку етнокультури, релігійної самосвідомості, показано їх роль у загальноукраїнському духовному просторі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)64 +
Шифр НБУВ: РА344793

Рубрики:

      
8.

Задерейчук І.П. 
Розвиток системи освіти в німців на півдні України. 1789 - 1938 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.П. Задерейчук ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто процес становлення, діяльності та занепаду німецької системи освіти. Вивчено питання впливу законотворчої діяльності держави на розвиток навчальних закладів та шляхів забезпечення шкіл педагогічними кадрами. Охарактеризовано механізм фінансування навчальних закладів. Висвітлено деякі зміни у поширенні мережі навчальних закладів і кількості учнів. Розкрито причини створення й механізм діяльності спеціальних закладів для підготовки педагогічних кадрів. Проаналізовано особливості діяльності шкіл для навчання жінок, зокрема, причини відкриття, навчальні програми, забезпечення вчителями, кількість учениць. Увагу приділено питанням діяльності спеціальних училищ для глухонімих дітей. Вивчено проблеми підготовки спеціалістів для сільського господарства та промислових підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)0-7 + Ч33(4УКР) + Ч34(4УКР)45 +
Шифр НБУВ: РА339015

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Монолатій І.С. 
Соціально-економічне становище та культурний розвиток німців у Галичині (1772 - 1923 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.С. Монолатій ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розкрито історичні передумови виникнення та становища німецьких поселень, а також досліджено шляхи формування німецької діаспори в Галичині та її особливості. Визначено місце та роль німецьких переселенців в соціально-економічній та політичній історії Галичини кінця XVIII - початку XX ст. Охарактеризовано політику Австрії, Австро-Угорщини та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) щодо німецького населення Галичини. Проаналізовано досвід українсько-німецького співтовариства в суспільно-політичній, культурній та духовній сферах у період входження українських земель Галичини до складу Австрійської імперії, періоду ЗУНР і встановлення польського окупаційного режиму на даній території.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр331)0-56 + Т3(4Укр=9ГЕР)0-7
Шифр НБУВ: РА320193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Захарченко 
Соціокультурний розвиток німецьких і менонітських колоній Північного Приазов'я (XIX- початок ХХ століття): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Таїса Костянтинівна Захарченко ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)5-7
Шифр НБУВ: РА349264

Рубрики:

      
11.

Берестень О.Є. 
Суспільно-політична та культурно-просвітницька діяльність німецьких і менонітських колоністів Півдня України (1905-1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Є. Берестень ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2006. — 21 с. — укp.

Вивчено суспільно-політичну та культурно-просвітницьку діяльність німецьких і менонітських колоністів Півдня України (1905 - 1914 рр.). З'ясновано історичні умови, за яких відбувався процес демократизації російського суспільства взагалі та німецькомовного етносу зокрема протягом першої демократичної революції 1905 - 1907 рр. Проаналізовано політичні уподобання та основні вимоги колоністів під час виборів до російського парламенту; досліджено результати виборів до Державних дум I - IV скликання на теренах німецькомовних колоній; встановлено ступінь активності даного електорату порівняно з автохтонним населенням країни. Досліджено діяльність німецьких (лютеранських і католицьких) та менонітських культурно-просвітницьких установ. Виявлено безпосередню залежність активізації культурно-просвітницького руху від процесу демократизації, політизації та об'єднання німецькомовного населення початку XX ст. Встановлено, що культурно-просвітницькі організації німців і менонітів Півдня України мали однакову мету - підвищення духовного, культурного й освітнього рівня своїх колоній.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР=9ГЕР)52-7 + Э376.150.9(4УКР7) +
Шифр НБУВ: РА342958

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського