Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (160)Книжкові видання та компакт-диски (7)
Пошуковий запит: (<.>K=АНТАГОНІЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 30
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Вага Л.І. 
Азотобактер у грунтах Лісостепу України: поширення і біологічна активність: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.07 / Л.І. Вага ; Уман. нац. ун-т садівництва. — Умань, 2010. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П127.316.23 + П058.11-82 + Е422.142.2
Шифр НБУВ: РА372792 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Опришко В.І. 
Антиоксидантна модуляція фармакологічної активності анальгетичних та протисудомних засобів: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.05 / В.І. Опришко ; АМН України, Ін-т фармакології та токсикології АМН України. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Обгрунтовано нову методику медикаментозної болетамувальної терапії у разі підвищеної судомної готовності мозку (експериментальні еквіваленти епілепсії), а також за умов застосування антиепілептичних засобів. Між анальгетиками та протисудомними препаратами виявлено фармакодинамічний антагонізм, який виявляється послабленням анальгетиками (трамадол, диклофенак натрію, кетопрофен, кеторолак) протисудомної активності антиконвульсантів і зменшенням болетамувальної дії анальгетиків (трамадол, парацетамол, диклофенак натрію, парекоксиб, целекоксиб, кетопрофен, кеторолак, анальбен, бензофурокаїн) антиепілептичними препаратами, тобто утворюється "замкнуте коло". На підставі результатів нейрофізіологічних досліджень пояснено й описано механізм такого явища. Виявлено, що зниження активності ретикулярної формації та кори великих півкуль під впливом анальгетиків із проконвульсантним компонентом дії за умов епілептичної активності зменшує депримувальний вплив ретикулярної формації на гіпокамп і мигдалик, що обумовлює редукцію протисудомної дії антиконвульсантів. Виявлено, що гальмування дорзального гіпокампу антиконвульсантами знижує його пригнічувальний вплив на кору та сприяє зменшенню знеболювальної дії анальгетиків за умов пароксизмальної активності. Встановлено, що судоми, як і больове подразнення, ініціюють розвиток оксидативного стресу. Виявлено, що за умови сумісної дії анальгетиків (трамадол) та антиоксидантів (тіотриазолін, мелатонін, кверцетин) підвищується анальгетична активність болетамувальних засобів і нівелюється їх негативний вплив на протисудомний ефект антиконвульсантів. Доведено, що комбінування антиконвульсантів (карбамазепін, ламотриджин, габапентин, топірамат, вальпроат) і протисудомних засобів сприяє підвищенню антипароксизмальної активності протисудомних засобів, а у разі сумісної дії карбамазепіну та тіотриазоліну спостерігається також і виражений анальгетичний ефект. На підставі фармакологічних і токсикологічних досліджень доведено ефективність і безпечність сумісного застосування карбамазепіну та тіотриазоліну у разі підвищеної судомної готовності мозку та больового синдрому. Створено новий комбінований препарат Карбатрил у вигляді таблеток із вмістом карбамазепіну 150 мг і тіотріазоліну 100 мг. Експериментально доведено здатність нового препарату підвищувати ефективність лікування невропатичного больового синдрому, а також покращувати фармакотерапію епілепсії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.703-2 + Р281.733-2 +
Шифр НБУВ: РА369991 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Вершина В.А. 
Антропологічний аспект філософської системи С.Л.Франка: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / В.А. Вершина ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 18 с. — укp.

Встановлено ідейно-теоретичні та гносеологічні витоки філософського світогляду С.Франка. Підкреслено, що проблема людини у його філософії не ізольована, а знаходиться в тісному взаємозв'язку з проблемою суспільства. Показано, що затверджуючи духовність суспільного життя згідно з його суттю, С.Франк робить спробу обгрунтування концептуальної єдності вирішення проблем людини і суспільства, яке базується на ідеї початкової проникнутості їх божественною всеєдністю, що створює основу для розуміння людини ("я") і суспільства ("ми") як нерозривно-незлиттєвої всеєдності. У зв'язку з цим реконструюється соціально-антропологічна концепція С.Франка як смислова вісь його філософської системи. Виділено ключові елементи соціально-антропологічної концепції С.Франка ("особистість", "соборність", "служіння"), проаналізовано їх зміст. На думку С.Франка, лише етика служіння дозволяє подолати антагонізм засад солідарності та свободи і примирити їх з метою облаштування суспільного, громадянського життя людей на розумних засадах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4РОС)6-658 +
Шифр НБУВ: РА352521

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Руденко П.А. 
Асоціації умовно патогенних бактерій в патології великої рогатої худоби: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / П.А. Руденко ; Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини УААН. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено мікробні асоціації у випадках ендометритів, маститів у корів і шлунково-кишкових, респіраторних захворювань новонароджених телят у дванадцяти господарствах восьми районів Луганщини. Встановлено, що у фермерських біоценозах циркулює від трьох до шости умовно патогенних видів бактерій, які викликають різноманітні патології в корів і новонароджених телят. Ідентичність бактерій, виділених від корів і телят, підтверджується антигенною спорідненістю бактерій у разі різних захворювань, відсутністю антагонізму між бактеріями, ізольованими з одного господарства та позитивним впливом інактивованого полібактеріну, виготовленого з культур бактерій, які циркулюють у даному господарстві. Показано, що під впливом антропогенних факторів і факторів зовнішнього середовища відбувається зміна головних співчленів паразитоценозу, їх кількості в асоціаціях, антогоністичних властивостей, а також зміна чутливості мікрофлори до антибіотиків. Виготовлено експериментальну серію інактивованого полібактеріну. Вперше вивчено клітинні та гуморальні фактори імунної відповіді в корів і телят на введення інактивованого полібактеріну, виготовленого з культур бактерій, які циркулюють у даному господарстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.311-1-8 + П876.181-1-8
Шифр НБУВ: РА319173 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Думанська Т.У. 
Біологічні властивості бактерій-деструкторів вуглеводнів нафти: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Т.У. Думанська ; Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Досліджено біологічні особливості активних штамів бактерій -деструкторів вуглеводнів та визначено ефективність створених на їх основі препаратів для очищення нафтових забруднень довкілля. Серед ізольованих з нафтозабруднених грунтів і кореляційних штамів бактерій відібрано активні штами - деструктори нафти та нафтопродуктів, що належать до видів Acinetobacter calcoaceticus, Gordonia rubropertinctus і Rhodococcus erythropolis. Вони здатні до засвоєння великої кількості вуглеводнів, не проявляють взаємного антагонізму, фітотоксичних властивостей і патогенності. За умов росту на вуглеводнях у штамів G. rubropertinctus ІМВ Ас-5005 і R. erythropolis ІМВ В-7012, які мають початкову низьку гідрофобність клітинної поверхні, відбувалося значне (у 4 - 25 раза) підвищення цього показника та синтез клітиннозв'язаних поверхнево-активних речовин (біоПАР), що мають емульгувальні властивості й утворюють стійкі емульсії типу "масло у воді". Домінувальними компонентами біоПАР цих штамів є гліколіпіди - мономіколати та диміколати трегалози. У високогідрофобного штаму A. calcoaceticus ІМВ В-7013 під час засвоєння вуглеводнів відбувається зниження гідрофобності клітин у 1,4 раза та синтез позаклітинних біоПАР з емульгувальними властивостями, які утворюють стійкі емульсії типу "вода в маслі". Відзначено, що біоПАР ацинетобактерій містить вуглеводи, білки та ліпіди, загальна кількість і склад окремих компонентів у яких залежить від використаного субстрату. Спільне культивування штамів збільшує на 6 - 15 % ступінь деструкції вуглеводнів, яка дорівнювала 76,0 - 97,8 % і зберігалася під час мінералізації середовища до 4,0 % NaCl і значень pH 6,0 - 8,0. Створені на основі досліджених штамів та нафтопоглинальних сорбентів препарат еколан і родойл зменшують концентрацію вуглеводнів у воді за 7 діб на 89,6 %, у грунті за 3 місяці - на 92,7 %, а нафтошламах за 6 місяців - на 92,1 %. У разі використання цих препаратів у запропонованих нормах їх внесення у забруднене середовище відсутня негативна дія на гідробіонтів прісноводних екосистем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.141*87 + Е422.318*87 +
Шифр НБУВ: РА360549

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Рахімова О.Л. 
Біологічні властивості міксобактерій природних біоценозів півдня України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / О.Л. Рахімова ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Виділено й ідентифіковано міксобактерії з різних місць існування на півдні України та вивчено їх біологічні властивості. Наведено дані про морфологічні, фізіолого-біохімічні, молекулярно-біологічні властивості вилучених і музейних штамів. Досліджено їх чутливість до антибіотиків, здатність до антагонізму: адгезії, акумуляції металів. Установлено закономірності довгострокового збереження культур міксобактерій у життєздатному стані. Визначено кількісний і видовий склад міксобактерій у грунті та морській воді зони заплеску, на живих рослинах. Показано, що міксобактерії широко розповсюджені у грунті, воді, рослинному матеріалі півдня України. Уперше ковзні бактерії, що утворюють плодові тіла, виявлено у морській воді та грунті прибережної зони заплеску. Уперше розроблено діагностичну схему для ідентифікації щодо рівня родини представників порядку Myxococcales. Виявлено, що для протеолітичних і целюлозолітичних представників міксобактерій найкращим способом збереження є кріоконсервація. З'ясовано наявність біологічних ритмів у життєдіяльності міксобактерій, що дозволяє визначати сприятливі проміжки часу для проведення консервації та досліджень міксобактерій на основі виявлених закономірностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.331 +
Шифр НБУВ: РА341659

Рубрики:

      
7.

Черноног Р.А. 
Держава і громадянське суспільство: соціокультурні аспекти розвитку: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / Р.А. Черноног ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

На підставі всебічного аналізу конкретних соціальних практик, а також класичної та новітньої соціально-філософської літератури доведено евристичний сенс розгляду проблеми держави та громадянського суспільства крізь призму їх конкретно-історичної взаємодії для побудови громадянського суспільства та демократичної правової держави в Україні. З'ясовано, що між державою та громадянським суспільством можуть існувати різні відносини - від антагонізму до взаємопідтримки, співробітництва, а "консенсус" держави та громадянського суспільства зникає, коли держава перетворюється з демократичної на авторитарну чи тоталітарну. Розкрито природу, структуру та внутрішню цінність громадянського суспільства як особливої політико-правової системи. Досліджено зміст та основні напрямки зміни завдань та функцій сучасної держави, поступове перетворення її до демократичної, соціально-відповідальної держави, з домінуванням в ній не репресивних, а субсидіарних функцій. Розкрито внутрішній механізм сутнісного взаємозв'язку феномену громадянського суспільства з такою фундаментальною умовою людського буття, як свобода. Розкрито, що головним атрибутивним чинником формування правової держави та громадянського суспільства є зрілість його соціальних відносин. Доведено, що інтенсивність процесу соціальної мобільності є одним з важливих показників зрілості правової держави та громадянського суспільства, втіленням такої їх принципової характеристики, як відкритість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*667 + Х001.013 +
Шифр НБУВ: РА328264

Рубрики:

      
8.

Розенфельд В.В. 
Епіфітна і ендофітна мікрофлора насіння сосни звичайної Київського Полісся: автореф. дис... канд. біол. наук: 06.03.01 / В.В. Розенфельд ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження епіфітної й ендофітної аутомікрофлори насіння сосни звичайної, визначено її роль у вирощуванні садивного матеріалу. Зі здорового насіння сосни звичайної виділено дійсні (Pseudomonas syringae, Erwinia nimipressuralis, Erwinia carotovora) та опортуністичні (Pseudomonas fluorescens, Pantoea agglomerans) фітопатогенні бактерії. З'ясовано, що сапротрофну асоціацію аутомікрофлори насіння сосни звичайної формують Bacillus subtilis, Bacillus pumilus, Paenibacillus polymyxa. Мікрофлору представлено грибами родів Acremonium, Alternaria, Aspergilus, Mucor, Penicillium, Trichoderma, а також дріжджами. На підставі вивчення патогенних, фітотоксичних, антагоністичних, бактерицидних і бактеріостатистичних властивостей виділених ізолятів мікроорганізмів виявлено їх вплив на насіння та проростки сосни звичайної та індикаторних рослин. У взаємовідносинах аутомікрофлори насіння сосни не знайдено чітких ознак антагонізму у межах виду мікроорганізму та між їх видами та групами. Виявлено, що антагоністична активність сапротрофних представників мікробної асоціації насіння до фітопатогенних бактерій дуже низька, але сумарна достатня для їх утримання на дуже низькому рівні. Доведено, що чинником обмеження заселення здорового насіння сосни звичайної фітопатогенними бактеріями є сапротрофні мікроорганізми як складова аутомікрофлори. Встановлено більшу антагоністичну активність мікроміцетів щодо фітопатогенних бактерій. Виявлено здатність біологічних і хімічних пестицидів певною мірою знезаражувати насіння сосни звичайної від епіфітної мікрофлори. З'ясовано, що дані препарати не проникають всередину насіння та не звільняють його від ендофітної мікрофлори. Обгрунтовано необхідність у процесах зберігання та підготовки насіння сосни до висіву підтримувати динамічну рівновагу складових мікробних угруповань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.1-457 +
Шифр НБУВ: РА358520

Рубрики:

      
9.

Стець Р.В. 
Ефективність інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту в комбінованій терапії стенокардії напруження у осіб похилого та старечого віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.28 / Р.В. Стець ; АМН України. Ін-т фармакології та токсикології. — К., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Досліджено параметри кардіогемодинаміки, функціонального стану міокарда, якості життя у осіб похилого та старечого віку з метою вивчення лікувальних властивостей каптоприлу, еналаприлу та фозіноприлу в складі базової фармакотерапії стенокардії напруження, встановлено їх дозові режими. За допомогою квантово-хімічного аналізу доведено відсутність прямої хімічної взаємодії комбінацій ізосорбіду дінітрату та ацетилсаліцилової кислоти каптоприлом, еналаприлом і фозіноприлом. Показано, що застосування зазначених комбінацій лікарських засобів не призводить до явища антагонізму можливих токсичних реакцій та не потребує додаткової токсикологічної оцінки. Встановлено, що використання інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту (ІАПФ) на фоні базисної терапії забезпечує виражені антиангінальний, антиішемічний та антиаритмічний ефекти, нормалізує функцію вегетативної нервової системи, покращує структурно-функціональні показники центральної гемодинаміки та підвищує толерантність до фізичних навантажень у хворих похилого та старечого віку. Зазначено, що включення ІАПФ у терапію стенокардії напруження в осіб похилого та старечого віку ефективніше за традиційне лікування, підвищує якість життя даного контингенту хворих. Доведено, що комбінована терапія базисними засобами та препаратами різних класів ІАПФ протягом 6-ти місяців є безпечною, що підтверджується відсутністю гіпотензивних реакцій, посилення ішемічного ушкодження міокарда, появи порушень ритму, зниження серцевого викиду та змін з боку гемопоезу (кількості еритроцитів, лейкоцитів, рівня гемоглобіну) і біохімічних показників (загального білірубіну, тимолової проби, натрію, калію, креатиніну, сечовини, глюкози крові), пов'язаних з прийомом ліків особами похилого та старечого віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.140.67-52 +
Шифр НБУВ: РА327359

Рубрики:

      
10.

Аксютіна О. В. 
Інтеграція автохронних запозичень у лексико-семантичній системі сучасної англійської мови США: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Аксютіна ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано етнолінгвальні особливості мапування світу автохтонним населенням Америки, які зумовлюють культурний антагонізм між індіанцями й американцями європейського походження. Виявлено, що уявлення про інший народ будуються не на основних рисах, а на другорядних, які гіперболізовано та гіпертрофовано, тому закономірною є наявність негативної оцінної конотації у стереотипно зумовлених лексичних і фразеологічних одиницях англійської мови. Визначено суть процесу інтеграції запозичень у мову-реципієнт, а також виявлено показники інтеграції автохтонних запозичень щодо системи англійської мови США. Розглянуто особливості інтеграції автохтонних запозичень у систему англійської мови, а саме, набування негативної оцінної конотації запозиченими лексичними одиницями, їх похідними, та автохтонно-маркованими фразеологічними одиницями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322
Шифр НБУВ: РА371348 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Аксютіна О. В. 
Інтеграція автохтонних запозичень у лексико-семантичній системі сучасної англійської мови США: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Аксютіна ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано етнолінгвальні особливості мапування світу автохтонним населенням Америки, які зумовлюють культурний антагонізм між індіанцями й американцями європейського походження. Виявлено, що уявлення про інший народ будуються не на основних, а на другорядних рисах, які гіперболізовано та гіпертрофовано, тому закономірною є наявність негативної оцінної конотації у стереотипно зумовлених лексичних і фразеологічних одиницях англійської мови. Визначено суть процесу інтеграції запозичень у мову-реципієнт, а також виявлено показники інтеграції автохтонних запозичень щодо системи англійської мови США. Розглянуто особливості інтеграції автохтонних запозичень у систему англійської мови, а саме, набування негативної оцінної конотації запозиченими лексичними одиницями, їх похідними, та автохтонно-маркованими фразеологічними одиницями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-322
Шифр НБУВ: РА371348 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Огнєва А.Г. 
Клінічна ефективність фотохромної антисептики і пробіотиків у комплексі лікування хворих на хронічний гнійний верхньощелепний синуїт: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / А.Г. Огнєва ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломийченка АМН України. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Запропоновано та адаптовано для санації хворих на хронічний гнійний верхньощелепний синуїт (ХГВС) методику фотохромної антисептики, показано її високу унівесальну ефективність, безпечність і перевагу у порівнянні з традиційними засобами лікування. Установлено зміну характеру мікробіоценозу гайморових пазух залежно від терміну захворювання. Показано, що у хворих на ХГВС є наявним дисбаланс клітинного та гуморального компонентів місцевого імунітету, який супроводжується пригніченням фагоцитарної активності нейтрофільних гранулоцитів та зниженням вмісту sIgA у відділюваному з гайморових пазух пропорційно тяжкості ураження. З метою нівелювання дисбактеріозу та формування колонізаційної резистентності слизової оболонки пазух за рахунок природного мікробного антагонізму сапрофітної та патогенної флори, запропоновано однократне внутрішньосинусове введення лактобактерину, що скорочує термін лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р682.461.011-52 +
Шифр НБУВ: РА325816

Рубрики:

      
13.

Гнатик О.Й. 
Метаболічні зміни в органах щурів за умов свинцево-кадмієвих токсикозів та їх корекція гепатопротекторами: автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.04 / О.Й. Гнатик ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено біохімічні зміни в органах щурів, які характеризуються різною інтенсивністю метаболізму (у головному мозку, серці, легенях, печінці, селезінці, нирках) та їх здатність до кумуляції іонів свинцю та кадмію за умов короткотривалого та довготривалого свинцево-кадмієвого токсикозу. Установлено що, за комбінованого введення досліджених важких металів, іонам свинцю властивий антагонізм стосовно іонів кадмію у нирках (за тривалого введення) та головному мозку (за короткотривалої інтоксикації), а іони кадмію витісняють іони свинцю у тканинах печінки, селезінки, серця та легенів. Обгрунтовано доцільність використання ліпосомального гепатопротектора "Ліолів" та селеніту натрію з метою корекції метаболічних порушень, спричинених солями свинцю та кадмію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441-29 +
Шифр НБУВ: РА356343

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Кошова І. П. 
Мікробіологічне обгрунтування розробки складу і технології асоційованого пробіотичного препарату на основі оригінальних штамів Aerococcus viridans та Bacillus subtilis: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 03.00.07 / І. П. Кошова ; АМН України ; Ін-т мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова. — Х., 2011. — 22 с. — укp.

Досліджено мінливість штамів Aerococcus viridans 167, одержання стабільних штамів аерококів, удосконалення методів культивування та одержання стабільної рідкої форми пробіотичної асоціації з аерококів і бацил. Вивчено вплив пробіотичного комплексу аерококів і бацил на біологічну активність деяких представників умовно патогенної мікрофлори. Вивчення антагонізму Aerococcus viridans 167 і Bacillus subtilis N 3 (pBMB 105) показали, що дані мікроорганізми не виявляють взаємного антагонізму, а в асоціації виявляють підвищене пригнічення росту умовно патогенних тест-культур. Під час експериментального вивчення рідкого пробіотичного комплексу з Aerococcus 167 та Bacillus subtilis N 3 для антимікробної терапії зовнішніх гнійно-запальних процесів використані моделі стафілококової і синьо-гнійної інфекцій. Одержані результати свідчать про захисну дію препарату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.249.0*871 + Е422.251*871 + Л667.8 + Р281.770
Шифр НБУВ: РА382781 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Маєвська С.М. 
Морфо-фізіологічні аспекти стійкості мохів до токсичної дії іонів важких металів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.12 / С.М. Маєвська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено здатність мохів поглинати іони свинцю і кадмію та акумулювати їх у клітинах, динаміці поглинання, рівнів нагромадження та розподілу між клітинами і у клітинах; індивідуальному розвитку моху Plagiomnium undulatum, регенерації ізольованих гаметофорів, листків та їх фрагментів, а також здатності рослин адаптуватися до токсичної дії іонів важких металів. Відзначено, що у поглинанні свинцю домінує активний транспорт, а кадмію - пасивна дифузія. Основна маса поглинутих катіонів зосереджувалася у цитозолі, а в клітинній стінці затримувалося близько 5 % кадмію та 25 % свинцю; концентрація катіонів зростала у 100 і більше разів порівняно з концентрацією у середовищі. Найнижчі концентрації кадмію (0,01 мкмоль/л) стимулювали регенерацію ізольованих листків, але гальмували диференціацію регенеративної протонеми, а вищі концентрації гальмували обидва процеси. Встановлено, що 0,10 мкмоль/л концентрація кадмію індукувала адаптацію моху до токсичної дії кадмію. Сублетальні концентрації кадмію (5 мкмоль/л), які гальмували ріст і відмирання клітин, посилювали їх чутливість до токсичної дії кадмію. Сполуки селену слабо гальмували ростові процеси, але спільно зі свинцем та кадмієм посилювали їх токсичну дію, а також антагонізм між ними у разі потрійної дії суміші іонів. Іони циклу посилювали стимулюючий вплив ІОК на ріст протонеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.23*731-641.1
Шифр НБУВ: РА314600 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Даншин В.О. 
Обгрунтування методів оцінки племінної цінності великої рогатої худоби в молочних стадах: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / В.О. Даншин ; Ін-т тваринництва УААН. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Апробовано розроблені методи оцінки племінної цінності великої рогатої худоби на прикладі чорно-рябої молочної породи (дослідні господраства "Українка Слобідська" та "Кутузівка"). Оцінено селекційно-генетичні параметри (спадковість, повторюваність, генетичні та фенотипічні кореляції) для комплексу господарсько-корисних ознак (молочна продуктивність, показники відтворення та продуктивне довголіття). Встановлено, що між молочною продуктивністю корів та їх відтворною здатністю існує генетичний антагонізм. Розроблено селекційний індекс для добору молочної худоби, що включає оцінки племінної цінності (BLUP, "модель тварини") за надоєм, коефіцієнтом відтворної здатності та вживаністю протягом перших трьох лактацій, які впливають на економічну значимість даних показників і повторюваність оцінок племінної цінності. Зазначено, що значення селекційного індексу описують майже 40 % мінливості середньорічного доходу від корови. Оцінка корів з використанням індексу показала, що найбільшу племінну цінність мають напівкровні та 3 / 4-кровні за голштинською породою корови. Основними поліпшувачами за комплексом ознак з високою повторюваності оцінок племінної цінності виявилися бугаї Роджер 18, Майкл 154, Стролх 9535, Патріот 7822, Сувенір 88, Ескімо 76.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П603,1-613
Шифр НБУВ: РА317043 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Мицько В.М. 
Психологічні особливості аксіогенезу майбутніх психологів: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / В.М. Мицько ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено аксіопсихологічні чинники особистісно-професійного становлення майбутніх психологів. Висвітлено погляди вітчизняних і зарубіжних дослідників щодо природи та генези ціннісно-смислової сфери особистості, здійснено структурно-функціональний аналіз особистісних цінностей. Проаналізовано теоретико-методологічні підходи щодо визначення завдань і засобів професійно-особистісного становлення студентів-психологів. Розроблено базову нормативну модель професійного аксіогенезу психолога. Запропоновано прогностичну функціональну модель психологічного консультування як основного виду майбутньої професійної самореалізації студентів-психологів. Експериментально підтверджено припущення про вплив професійної підготовки у ВНЗ на полімотивовану структурно-динамічну трансформацію особистості студента-психолога у спосіб актуалізації його суб'єктивних властивостей та екстеріоризації сутнісних духовних інтенцій у напрямі становлення ціннісно-смислової сфери майбутнього психолога, релевантної вимогам професійної діяльності. На підставі математико-статистичного аналізу емпіричних даних виявлено когортну послідовність генеральних факторів та відповідні їм динамічні тенденції професійного аксіогенезу: I курс - доброзичливість/антагонізм (адаптація до освітнього середовища ВНЗ), II курс - сумлінність/безвідповідальність (самоствердження у професійно-орієнтованому навчанні), III курс - емоційна стабільність/невротизм (криза середини професійної підготовки), IV курс - екстра- або інтроверсія (професійно-особистісна інтеграція), V курс - відкритість/закритість новому досвіду (формування готовності до самостійної професійної діяльності).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю949.2 р + Ю937.231 +
Шифр НБУВ: РА352973

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Іванушко Я.Г. 
Радіаційно індуковані зміни у печінці щурів та їх корекція лазерним випроміненням: Автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.01 / Я.Г. Іванушко ; АМН України. Наук. центр радіац. медицини. — К., 2006. — 24 с. — укp.

Вивчено особливості модифікувального впливу лазерного випромінення на радіогенні зміни у печінці у найближчі (1 доба) та віддалені (10, 20, 30 діб) терміни після опромінння. Досліджено зміни біохімічних і морфологічних показників печінки щурів за умов дії фракціонованого рентгенівського випромінення у дозах 0,3; 0,6; 0,8 і 1,2 Гр упродовж 30-ти діб; опромінення гелій-неоновим лазером упродовж 10, 20 і 30 діб у найближчі (1 доба) та віддалені (10, 20, 30 діб) терміни після дії. Опромінення щурів у зазначених дозах призводить до зростання протеолітичної активності печінки, збільшення вмісту відновленого глутатіону та рівня продуктів окиснювально модифікованих білків з одночасним зниженням активності ферментативної ланки антиоксидантного захисту та сумарної фібринолітичної активності, спричинює неспецифічні морфологічні зміни дистрофічного характеру. Лазерне опромінення призводило до зростання фібринолітичної та протеолітичної активності печінки щурів і збільшення рівня продуктів окисної модифікації білків на фоні зниження активності ферментативної ланки. Доведено, що лазерне випромінення модифікує дію рентгенівського, зменшуючи наслідки його впливу стосовно показників, що вивчались за попереднього рентгенівського опромінення. Адитивність спостережено для окиснювальної модифікації білків (ОМБ), СОД, протеолітичної активності, а стосовно інших досліджених показників виявлено антагонізм. Дія попереднього випромінення проявлялась як адитивна для ОМБ і антагоністична стосовно всіх інших показників, що вивчались.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*734.26*72-638.23 + Е60*734.26*72-634.5 +
Шифр НБУВ: РА346018

Рубрики:

      
19.

Головачова Н.О. 
Роль Yersinia enterocolitica в шлунково-кишковій та респіраторній патології свиней: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.03 / Н.О. Головачова ; УААН. Нац. наук. центр "Ін-т експерим. і клін. вет. медицини". — Х., 2008. — 20 с. — укp.

За допомогою комплексу епізоотологічних, бактеріологічних і серологічних досліджень виявлено поширення ієрсиніозної інфекції на Луганщині та Донеччині у свинарських господарствах різного типу утримання серед усіх вікових груп, зареєстровано та вивчено гострі спалахи даної патології. Вперше в Україні розроблено комплексну схему лікування та профілактики ієрсиніозної інфекції свиней з урахуванням антибіотикорезистентності виділених збудників, з застосуванням цеолітів і пробіотиків. Апробовано схему гіперімунізації кролів з метою вивчення впливу цеолітів на імуногенні властивості організму тварин. З'ясовано, що всі штами ієрсиній не виявляли антагоністичних властивостей до Escherichasa coli, Salmonella choleraesuis, Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus і відзначаються взаємним антагонізмом до Pseudomonas aeruginosa. Встановлено, що серологічна діагностика у разі ієрсиніозної інфекції досить специфічна й ефективна. Розроблено й апробовано ефективні схеми лікування та профілактики ієрсиніозної інфекції свиней. Доведено, що найбільш ефективною є схема лікування, яка включає антибактеріальні препарати, до яких був чутливий ізольований у даному господарстві збудник ієрсиніозної інфекції, а також цеоліти та препарат "Байкал ЕМ-1".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.239 ієрсиніози-925 + П841.92 ієрсинії +
Шифр НБУВ: РА358700

Рубрики:

      
20.

Андронаті К.С. 
Синтез, структура і властивості 3-гідрокси- та 3-ацилокси-1,2-дигідро-3Н-1,4-бенздіазепін-2-онів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.10 / К.С. Андронаті ; НАН України. Ін-т біоорган. хімії та нафтохімії. — К., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г214.3
Шифр НБУВ: РА308374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського