Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Наукова електронна бібліотека (5)Реферативна база даних (224)Книжкові видання та компакт-диски (13)
Пошуковий запит: (<.>K=АТС$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Фадєєв А.В. 
Аналіз та синтез компонувань установчо-затискних пристосувань багатопозиційних агрегатованих технологічних систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.08 / А.В. Фадєєв ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Розвинуто типізацію й уніфікацію компонувальних схем установчо-затискних пристосувань (УЗП), базуючись на встановленому необхідному і достатньому набору класифікаційних ознак. Розроблено моделі компонувань УЗП багатопозиційних агрегатованих технологічних систем механообробки (АТСМ). Визначено мінімальний об'єм зони транспортування заготівлі, що залежить від конструктивних і технологічних параметрів об'єкту та процесу обробки, структури та параметрів УЗП. Удосконалено спрямований вибір структури та параметрів елементів УЗП АТСМ, що компонуються, під час проектування з обгрунтуванням необхідних у кожному конкретному випадку перепроектування АТСМ методів і способів переналагодження або перекомпонування УЗП у разі зміни об'єктів виробництва. За умов синтезу просторових компонувань ЦЗП АТСМ та їх оптимізації за критерієм компактності використано апарат афінних перетворень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К630.3-54-02 +
Шифр НБУВ: РА345117

Рубрики:

      
2.

Хмільовий С.В. 
Інформаційна технологія видобування знань для прогнозування часових рядів на прикладі завантаженості обладнання зв'язку: автореф. дис... канд. техн. наук : 05.13.06 / С.В. Хмільовий ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 22 с. — укp.

Відзначено, що за умов стахостичного оцінювання вибору факторів (що отримується під час прогнозування часових рядів за допомогою нейронних мереж) відомі методи мало використовуються та потребують модифікації. Запропоновано компактний генетичний алгоритм (КГА). Модифіковано величину зміни його імовірнісного вектора. За результатами модифікації змінюється величина імовірнісного вектора КГА) залежно від вірогідності порівняння підмножин атрибутів. Задачу видобування знань виконано шляхом автоматичної побудови бази нечітких правил (бази знань). За цього автоматична побудова правил виконується з використанням еволіційного алгоритму. Для покращання точності правил бази знань, що створюється, модифіковано фітнес-функцію еволюційного алгоритму. З базової функції зберігаються частини, що відображають несхожість правил та мале покриття помилкових точок. Головною "точністною" частиною є J-міра. Модифіковано лінгвістичну базу даних (ЛБД) для покращання одержаної бази знань. Відзначено, що модифікація систем нечіткого висновку шляхом заміни алгоритму Мамдані на спрощений алгоритм нечіткого висновку дозволяє використовувати любий вид функції належності. Оптимізація параметрів ЛБД на основі довільного виду функції належності за допомогою (1 + )-еволюційної стратегії дозволила практично досягнути точність прогнозу, що одержується нейронними мережами (НМ). Уперше для створення бази знань на основі нечітких правил розроблено паралельний еволюційний алгоритм. Він дозволяє збільшувати швидкість створення бази знань практично лінійно за малої кількості клієнтів, що генерують правила. Модифіковано етап постпроцесінгу, запропоновано засоби для покращання точності та для інтерпретованості правил, а саме: мультисимпліфікацію, тюнинг. Доведено ефективність введення 1 + 1-еволюційної стратегії в процедуру тюнингу. Розроблено алгоритми програмного забезпечення інформаційної технології. Спроектовано ієрархію об'єктів для об'єктно-орієнтованої програмної реалізації. Створене програмне забезпечення апробоване на тестових наборах (benchmarks), доведено доцільність використання запропонованних методів та модифікації. Розроблено технічне й організаційне забезпечення технології. Проведено апробацію пакету на ОАО "Промтелеком" для розв'язання задачі прогнозування завантаженості обладнання та прогнозування для цього кількості підключень до АТС підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З813.8 +
Шифр НБУВ: РА364871

Рубрики:

      
3.

Балишев М.А. 
Історико-наукове дослідження життя та творчості Отто Людвіговича Струве (1897 - 1963): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / М.А. Балишев ; НАН України, Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше проведено повне історико-біографічне дослідження життя та наукової спадщини видатного атсронома XX ст. О.Л. Струве, новатора у зоряній спектроскопії та фундатора радіоастрономії. Складено повну бібліографію праць ученого. На підставі вивчення документів з фондів архівних інституцій України, Російської Федерації та США (маловідомих і введених до наукового обігу), висвітлено основні етапи життя та діяльності О.Л. Струве. Зокрема, вперше досліджено біографію ученого українського періоду його життя до від'їзду у США в 1921 р. Документально підтверджено нові біографічні відомості з біографії ученого, які стосуються його участі у Першій світовій та Громадянській війнах періоду Української революції, перебування у Турції, еміграції до США, викладацької роботи в Чікагському та Каліфорнійському університетах і наукової діяльності у Йєркській, Макдоналдській, Лейшнерівській і Національній радіоастрономічній обсерваторіях у США. Проаналізовано творчий доробок і вплив представників астрономічної династії Струве на розвиток астрономічної освіти та науки в Україні у XIX - XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В6 д(0) Струве О.Л.,022 +
Шифр НБУВ: РА363155

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Домінов А.О. 
Метод комбінованого поетапного діагностування цифрових і мікропроцесорних пристроїв системи модернізації автоматичних телефонних станцій: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / А.О. Домінов ; Наук.-вироб. корпор. "Київ. ін-т автоматики". — К., 2002. — 17 с. — укp.

Розроблено основні моделі процесу діагностування цифрових і мікропроцесорних пристроїв системи модернізації АТС. Досліджено моделі процесу діагностування на етапах проектування, виробництва та експлуатації, а також комбіновану поетапну модель. Запропоновано метод комбінованого поетапного діагностування пристроїв системи модернізації АТС і методики розроблення алгоритмів для його реалізації. Оцінено ефективність процесу діагностування, що грунтується на його відображенні штучною нейронною мережею Хопфілда. Висвітлено методику оптимізації процесу діагностування, згідно з якою критеріями оптимізації обрано відносне вагове значення результату реалізованих діагностичних операцій та вартість реалізації відповідного алгоритму. Апробовано комплекс апаратного та програмного забезпечення діагностування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З882-52-01
Шифр НБУВ: РА319302 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Жирова І.В. 
Методичні підходи до медикаментозного забезпечення хворих на цукровий діабет в умовах медичного страхування: Автореф. дис... канд. фармац. наук: 15.00.01 / І.В. Жирова ; Нац. фармац. ун-т. — Х., 2004. — 19 с.: рис., табл. — укp.

Науково обгрунтовано методичні підходи щодо вдосконалення медикаментозного забезпечення хворих на цукровий діабет за умов медичного страхування. Проведено аналіз епідеміології захворюваності на цукровий діабет в Україні й у світі. Досліджено витрати систем охорони здоров'я на лікування цукрового діабету, виявлено їх збільшення з появою ускладнень. Проведено аналіз законодавчої бази з питань організації медикаментозної допомоги хворим на цукровий діабет, визначено основні проблеми реалізації існуючих пільг, обгрунтовано шляхи їх вирішення. Встановлено необхідність впровадження обов'язкового медичного страхування для хворих на цукровий діабет. Проаналізовано основні методи фармакоекономічних досліджень, визначено їх переваги та недоліки. Обгрунтовано вибір методів для фармакоекономічної оцінки схем лікування цукрового діабету. Запропоновано формулярний довідник, що є складовою формуляра і містить дані про антидіабетичні лікарські засоби відповідно до міжнародної класифікації АТС, основну фармакологічну інформацію, фармакотерапевтичні й фармакокінетичні особливості препаратів, а також інформацію про небажану дію у разі спільного застосування з іншими препаратами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.160.23-52 +
Шифр НБУВ: РА329743

Рубрики:

      
6.

Лещинський В.О. 
Моделі бінарних логічних мереж та їх застосування в штучному інтелекті: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / В.О. Лещинський ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Запропоновано методи формального представлення відношень за допомогою апарата бінарних логічних мереж, зокрема, природно-мовного відношення словозміни регулярних іменників російської мови з їх подальшою програмною та схемною реалізацією. Нові методи побудови логічних мереж застосовано для розробки алгоритмічного забезпечення формування вхідної інформації під час проведення тестування АТС. Показано можливість їх використання для створення програмного забезпечення комплексу моделювання функцій навколишнього середовища для проведення електричних випробувань обладнання АТС, а також для побудови комп'ютерного комплексу для автоматизованого контролю технологічного процесу підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.2 + З970.664 +
Шифр НБУВ: РА347882

Рубрики:

      
7.

Риндюк В.О. 
Організація систем захисту інформації на основі методів нечітких множин: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.21 / В.О. Риндюк ; НАН України. Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто питання вибору існуючих методів формалізації нечітких параметрів і обробки нечітких змінних на базі розробленої класифікації нечітких чисел стосовно задач проведення експертиз у галузі захисту інформації. Розроблено методологію та синтезовано нечітку систему оцінки рівня гарантій захищеності інформаційних ресурсів АТС, що дає змогу визначати рівні гарантій захищеності систем з урахуванням якісних показників у разі експертиз технічного захисту інформації (ТЗІ). Розроблено методологію та синтезовано нечітку систему вибору пріоритетів оцінки різних розробок АТС на базі інтегрованої оцінки рівня гарантій захищеності інформаційних ресурсів, що дає змогу експерту здійснювати вибір альтернативних систем у межах зазначеного рівня. Досліджено адекватність відображення системами реальних процесів, які проходять під час здійснення експертних оцінювань у галузі ТЗІ на програмно-керованих АТС.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З882.1-016.3 +
Шифр НБУВ: РА326184

Рубрики:

      
8.

Мірталібов Ф.А. 
Підвищення показників якості систем циклової і тактової синхронізації в пристроях зв'язку: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.13 / Ф.А. Мірталібов ; Укр. НДІ зв'язку. — К., 2000. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З882.1-5-047
Шифр НБУВ: РА311846 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Лісун Ю.Б. 
Профілактика та корекція ускладнень, зумовлених внутрішньочеревною гіпертензією, в періопераційному періоді: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / Ю.Б. Лісун ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2009. — 19 с. — укp.

На підставі перспективного аналізу у 442-х хворих під час анастезіологічного обстеження відзначено високу інформативність методу вимірювання внутрішньочеревного тиску (ВЧТ) непрямим методом, що дозволило здійснювати ефективний моніторинг у пацієнтів за захворювань органів черевної порожнини та заочеревинного простору. Встановлено, що середня величина ВЧТ становить 3 мм. рт, ст., вона має прямий кореляційний зв'язок з віком пацієнта (r = 0,7 і АТсер., (r = 0,69), межами норми ВЧТ є 0,7 - 4,9 мм рт. ст. Встановлено, що підвищення ВЧТ на 5 мм рт. ст. зумовлює достовірні зміни частоти скорочень серця (ЧСС) і скінченно-діастолічного об'єму (КДО), на 10 мм рт. ст. - ЧСС, КДО, фракції викиду лівого шлуночка (ФВ). Проаналізовано, що за різних захворювань органів черевної порожнини виділено пацієнтів з вихідним підвищеним ВЧТ, тиском, що відповідав середньому значенню, вихідним низьким ВЧТ. Вивчено динаміку показника ВЧТ і перфузійного тиску черевної порожнини (ПТЧП) на етапах лікування. Розкрито, що максимальний вихідний ВЧТ, найбільш виражене його підвищення після операції, найбільша тривалість внутрішньочеревної гіпертензії (ВЧГ) відзначено у пацієнтів з гігантською післяопераційною грижею черевної стінки. Встановлено, що під впливом компресійної передопераційної підготовки (ПП) ВЧТ достовірно знижується, тривалість ВЧГ достовірно зменшується. Визначено, що підвищення ПТЧП недостовірне, а застосування подовденої епідуральної аналгезії зумовлює підвищення ВЧТ, збільшення тривалості існування ВЧГ без істотного впливу на величину ПТЧП.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.4-387 +
Шифр НБУВ: РА367500

Рубрики:

      
10.

Пермяков О.А. 
Теоретичні основи компонетики агрегатованих технологічних систем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.08 / О.А. Пермяков ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2002. — 33 с. — укp.

Розроблено методологію композиційного проектування багатопозиційних агрегатованих технологічних систем із круговим транспортуванням заготовки, що дозволяє підвищити техніко-економічні показники, зменшити габарити та металоємність за рахунок оптимізації просторово-структурних характеристик технологічного устаткування, що створюється за принципом агрегатування, на основі нового комплексного критерію - питомої концентрації обробки. На основі узагальненої моделі, принципів спрямованого синтезу просторового компонування АТСМ на базі апарату афінних перетворень координатних систем елементів, що компонуються, оптимізації компоновочних рішень за критеріями компактності й економічності на різних стадіях деталізації проекту розроблено методику та комплекс інформаційного та алгоритмічного забезпечення автоматизованого проектування виділеного класу технологічних систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К630.3-52-02
Шифр НБУВ: РА319128 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Невмержицький В. В. 
Протимікробні властивості нових мазевих композицій на основі екстракту хмелю вуглекислотного / В. В. Невмержицький. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – екстракт хмелю вуглекислотного, нові мазеві композиції на основі ЕХВ. Мета дослідження – мікробіологічне обґрунтування розробки мазевої композиції на основі екстракту хмелю вуглекислотного для підвищення ефективності лікування інфікованих ран. Методи дослідження: мікробіологічні; цитологічні; технологічні; математико-статистичні. Теоретичні та практичні результати: методом двократних серійних розведень охарактеризовано протимікробну активність ЕХВ за показниками МІК, МБК та МФК на тест-штамах мікроорганізмів; методом послідовних багаторазових пасажів мікроорганізмів на поживних середовищах у субінгібуючих концентраціях вивчено швидкість формування резистентності до ЕХВ у домінуючих збудників ранової інфекції; методом «колодязів» визначено протимікробну дію експериментальних зразків мазевих композицій на основі ЕХВ та допоміжних речовин щодо музейних та клінічних ізолятів. Вивчено, що протимікробна активність ЕХВ щодо тест-штамів мікроорганізмів різних таксономічних груп знаходиться в межах МІК від 1,69 (S. aureus АТСС 25923) до 3,40 мг/мл (P. aeruginosa АТСС 27853) та 4,15 мг/мл для C. albicans АТСС 885-653, МБК коливається від 3,38 до 7,14 мг/мл, відповідно, а МФК становить 8,53 мг/мл. Визначено цитотоксичність ЕХВ на культурах перещеплюваних ліній епітеліальних клітин аденокарциноми гортані людини (Hep-2) і диплоїдних фібробластів людини (M-19) за показниками мінімальної токсичної концентрації (МТК у мг/мл), цитотоксичної концентрації, яка викликає загибель 50 % клітин (ЦК50 у мг/мл) та індексу селективності (ІС). Встановлено, що на лініях клітин Hеp-2 і M-19 початкові цитотоксичні ефекти індукують концентрації ЕХВ ≥5,0 і ≥10,0 мг/мл із відповідними значеннями ЦК50 28,7 та 77,3 мг/мл. При цьому, з урахуванням МІК ЕХВ для мікроорганізмів різних таксономічних груп, величина його ІС коливалась у межах від 6,9 до 45,7 з найвищім рівнем 17,0 і 45,7 для S. aureus АТСС 25923 та найнижчим 6,9 і 18,6 для C. albicans АТСС 885-653. За допомогою технологічних методів було виготовлено експериментальні зразки мазевих композицій на основі ЕХВ та допоміжних речовин, Розроблена нова протимікробна композиція у формі мазі (що містить на 100 гр.: ЕХВ - 5,0; пропіленгліколь – 10,0; емульгатор 1 – 5,0; ПЕО 1500 – 28,0; ПЕО 400 – 52,0) з високою протимікробною активністю стосовно домінуючих різновидів збудників ранової інфекції (патент на корисну модель № 110799 UA «Лікувально-косметичні фітозасоби для місцевого застосування»). Новизна: вперше на референтних тест-штамах мікроорганізмів охарактеризовано протимікробну активність ЕХВ за показниками МІК, МБК та МФК, значення яких становило 1,69 - 4,15 мг/мл, 3,38 - 7,14 мг/мл та 8,53 мг/мл відповідно. Вперше доведено повільне формування резистентності до дії зростаючих концентрацій ЕХВ у клінічних штамів S. aureus та P. aeruginosa із досягненням на 30 пасажі кінцевого рівня МІК (медіана) для S. aureus – 11,83 мг/мл і P. aeruginosa – 45,3 мг/мл. Вперше отримані результати досліджень, в яких визначено цитотоксичність ЕХВ на лінійних культурах епітеліальних клітин (Hep-2) та фібробластів (М-19) людини, які показали низький рівень цитотоксичної дії ЕХВ на еукаріотичні клітини (ЦК 50 28,7 і 77,3 мг/мл відповідно) та високу її селективність (ІС 17,0 - 45,7 для S. aureus АТСС 25923 і P. aeruginosa АТСС 27853 та 6,9 - 18,6 для C. albicans АТСС 885-653). Вперше розроблено вісім експериментальних зразків (№№ 1-8) мазевих композицій з ЕХВ та допоміжними речовинами в різних концентраціях, які повністю відповідають чинним вимогам ДФУ 2 до м'яких лікарських форм. За результатами мікробіологічного скринінгу на референтних тест-штамах мікроорганізмів встановлена найвища протимікробна активність зразку мазевої композиції № 8, яка містить (мас.%): ЕХВ - 5,0; пропіленгліколь – 10,0; емульгатор 1 – 5,0; ПЕО 1500 – 28,0; ПЕО 400 – 52,0. Вперше доведено, що нова мазева композиція з ЕХВ № 8 перевершує препарат- аналог «Календули мазь»; за протимікробною активністю стосовно клінічних ізолятів домінуючих видів збудників ранової інфекції: A. baumannii, E. faecalis, K. рneumoniae, P. aeruginosa, C. perfringens, S. aureus, S. epidermidis, S. pyogenes, P. vulgaris, B. subtilis, C. albicans.Нова мазева композиція на основі ЕХВ 5 % та допоміжних речовин з протимікробною активністю пропонується для проведення наступних етапів випробувань промислового виготовлення препарату з подальшим застосуванням у хірургічній практиці для підвищення ефективності лікування інфікованих ран.Ступінь упровадження: 1 патент України на корисну модель, 1 методичні рекомендації, 1 інформаційний лист МОЗ України, 1 нововведення, 4 монографії (3 - закордонні), 3 акти впровадження. Сфера (галузь) використання: охорона здоров'я (медицина).^UThe object of the study is the carbonic acid hop extract, new ointment compositions based on EXB. The aim of the study is to provide a microbiological justification for the development of an ointment composition based on carbonic acid hop extract to improve the effectiveness of treatment of infected wounds. Research methods: microbiological; cytological; technological; mathematical and statistical. Theoretical and practical results: Antimicrobial activity of EXB has been characterized by double serial dilutions according to MIC, MBC and MFC indicators on microorganism test strains; by sequential multiple passages of microorganisms on nutrient media in subinhibitory concentrations the rate of resistance formation to EXB in dominant pathogens of wound infection has been studied; The antimicrobial action of experimental samples of ointment compositions on the basis of ECB and auxiliary substances of museum and clinical isolates was determined by the "wells" method. It was found that antimicrobial activity of EXB for test strains of microorganisms of different taxonomic groups ranged from 1.69 mg/ml (S. aureus ATSS 25923) to 3.40 mg/ml (P. aeruginosa ATSS 27853) and 4.15 mg/ml for C. albicans ATSS 885-653, IBK varied from 3.38 to 7.14 mg/ml respectively, and IFC was 8.53 mg/ml. The cytotoxicity of EXB on cultures of transplanted human laryngeal adenocarcinoma epithelial cell lines (Hep-2) and human diploid fibroblasts (M-19) was determined by the minimum toxic concentration (MTK in mg/ml), the cytotoxic concentration that causes 50% cell death (CK50 in mg/ml) and the selectivity index (SE). In the HER-2 and M-19 cell lines, initial cytotoxic effects were found to be induced by concentrations of EXB ≥5.0 and ≥10.0 mg/mL with corresponding CK50 values of 28.7 and 77.3 mg/mL. In this case, taking into account the MIC of EXB for microorganisms of different taxonomic groups, the value of its IC ranged from 6.9 to 45.7, with the highest level of 17.0 and 45.7 for S. aureus ATSS 25923 and the lowest of 6.9 and 18 6 for C. albicans ATSS 885-653. Using technological methods, experimental samples of ointment compositions based on EXB and excipients were produced. A new antimicrobial composition in the form of ointment was developed (containing per 100 g. EXB - 5,0; propylene glycol - 10,0; emulsifier 1 - 5,0; PEO 1500 - 28,0; PEO 400 - 52,0) with high antimicrobial activity against dominant types of wound infection agents (patent for utility model № 110799 UA "Therapeutic and cosmetic phytomedicines for local application"). Novelty: for the first time the antimicrobial activity of EXB was characterized on the reference microorganism test strains by MIC, MIC and IBC, which values were 1.69 - 4.15 mg/ml, 3.38 - 7.14 mg/ml and 8.53 mg/ml, respectively. The slow formation of resistance to the action of increasing concentrations of EXB in clinical strains of S. aureus and P. aeruginosa at 30 passages of the final MIC level (median) for S. aureus - 11.83 mg / ml and P. aeruginosa - 45.3 mg / ml was proved for the first time. For the first time, we obtained the results of studies that determined the cytotoxicity of EXB on linear cultures of human epithelial cells (Hep-2) and fibroblasts (M-19), which showed a low cytotoxic effect of EXB on eukaryotic cells (GC 50 28.7 and 77.3 mg / ml, respectively) and its high selectivity (IC 17.0 - 45.7 for S. aureus ATSS 25923 and P. aeruginosa ATSS 27853 and 6.9 - 18.6 for C. albicans ATSS 885-653). For the first time eight experimental samples (Nos. 1-8) of ointment compositions with EXB and excipients in different concentrations were developed, which fully meet the current requirements of GFU 2 for soft dosage forms. Results of microbiological screening on the reference microorganism test strains showed the highest antimicrobial activity of the ointment composition sample № 8, which contains (wt.%): EXB - 5,0; propylene glycol - 10,0; emulsifier 1 - 5,0; PEO 1500 - 28,0; PEO 400 - 52,0. For the first time it was proved that the new ointment composition with EXB № 8 is superior to the "Calendula ointment" analogue preparation; by its antimicrobial activity with respect to clinical isolates of dominant species of wound infection pathogens: A. baumannii, E. faecalis, K. pneumoniae, P. aeruginosa, C. perfringens, S. aureus, S. epidermidis, S. pyogenes, P. vulgaris, B. subtilis, C. albicans. A new ointment composition based on EXB 5% with excipients with antimicrobial activity is proposed for the next stages of testing the industrial production of the drug with subsequent use in surgical practice to improve the effectiveness of treatment of infected wounds.Degree of implementation: 1 patent of Ukraine for useful model, 1 guideline, 1 information letter of Ministry of Health of Ukraine, 1 innovation, 4 monographs (3 - foreign), 3 certificates of implementation. Scope (area) of use: health care (medicine).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Цеменко К. В. 
Експериментальне вивчення фармакологічних активностей екстрактів з листя брусниці звичайної (Vaccínium vítis-idaéa) / К. В. Цеменко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню фармакологічних властивостей нових модифікованих галенових і новогаленових фітосубстанцій з листя брусниці звичайної.За результатами проведених скринінгових досліджень, які включали вивчення нових модифікованих галенових та новогаленових фітосубстанцій з листя брусниці звичайної було встановлено фітосубстанцію-лідер, яка представляє собою комплекс глікозидів фенольних сполук з амінокислотою аргініном, що отримала умовну назву ‒ КГФА та ефективну дозу цієї фітосубстанції.Доведена відсутність токсичної дії при одноразовому та багаторазовому внутрішньошлунковому введенні КГФА.Проведено поглиблене вивчення фармакологічних властивостей КГФА та її вплив на компоненти запалення та охарактеризовано ймовірний механізм протизапального ефекту КГФА. Встановлена аналгетична активність КГФА в тесті «гаряча пластина» та на моделі «оцтовокислих корчів». Припущено, що в реалізації аналгетичного ефекту залучені периферичні і центральні компоненти. Встановлено відсутність впливу КГФА на поведінку та вегетативні прояви емоційних реакцій тварин у тесті «відкритого поля», та слабкий анксіолітичний ефект у тесті «піднесений хрестоподібний лабіринт».На моделі інсулінорезистентності доведено наявність антигіперглікемічного ефекту КГФА, що підтверджено вірогідним зменшенням загальної площі під кривою На експериментальній моделі ІСШ доведено наявність уроантисептичного ефекту КГФА, що підтверджено достовірним порівняно з контрольною патологією зниженням КУО E. coli АТСС 25922. За вираженістю уроантисептичного ефекту КГФА переважав препарат порівняння «Інурек» та призводив до більш швидкого зниження КУО в 1 мл сечі.^UBased on the results of the screening studies, which included the study of new modified galenic and novogalenic phytosubstances from Vaccinum vitis ideae leaves, a leader phytosubstance was established, which is a complex of glycosides of phenolic compounds in combination with the amino acid arginine, which received the code name – СGPA and a conditionally therapeutic dose of this phytosubstance. The absence of toxic effects with single and multiple intragastric administration of СGPA has been proven.An in-depth study of the pharmacological properties of CGPA and its effect on the components of inflammation were provided and the mechanism of anti-inflammatory effect of CGPA was characterized.The analgesic activity of СGPA in the test "hot plate" and in the model of "acetic acid cramps" was established. It is assumed that peripheral and central components are involved in the implementation of the analgesic effect.It was found that there was no effect of СGPA on the behavior and vegetative manifestations of emotional reactions of animals in the "open field" test, and a mild anxiolytic effect in the "elevated plus maze" test.On the model of insulin resistance, the presence of the antihyperglycemic effect of СGPA was proved, which was confirmed by a possible decrease in the total area under the curve.On the experimental model of UTI, the presence of the uroantiseptic effect of СGPA was proved, which was confirmed by a significant decrease in colony-forming units of E. coli ATCC 25922 compared with the control pathology. In terms of the severity of the uroantiseptic effect, СGPA exceeded the reference drug Inurec and led to a more rapid decrease in colony-forming units in 1 ml of urine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Мартиросян І. А. 
Формування якості та безпечності текстильних виробів з біоцидною обробкою. / І. А. Мартиросян. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження - целюлозовмісні текстильні матеріали, оброблені біоцидними препаратами тіосульфонатної структуриМетою дисертаційного дослідження є підвищення зносостійкості та біобезпечності целюлозовмісних текстильних виробів шляхом їх обробки біоцидними препаратами тіосульфонатної структури, що забезпечить стійкий антимікробний захист в особливих умовах праці. Методи досліджень – використані стандартні методи досліджень для текстильних виробів, в тому числі методи інструментальної та візуальної колориметрії, атомно-абсорбційної спектрометрії. Застосовані математичні та статистичні методи обробки даних за допомогою комп'ютерних прикладних програм. Розроблена власна методика визначення біостійкості тексти них виробів. Дослідження проведені як в лабораторних, так і в реальних умовах експлуатації. Обґрунтовано та експериментально підтверджено доцільність використання біоцидних препаратів тіосульфонатної структури для надання текстильним матеріалам та виробам антимікробних властивостей. Вперше запропоновано використання нових біоцидів - етилтіосульфанілат (ЕТС), метилтіосульфанілат (МТС) та алілтіосульфанілат (АТС) для надання текстильним матеріалам та виробам антимікробних властивостей; теоретично обґрунтовано вплив БПТС на біостійкість целюлозовмісних текстильних матеріалів на їх основі з метою захисту від волокноруйнівних мікроорганізмів, пліснявих грибів та ґрунтової морської мікрофлори;встановлено закономірності та механізми взаємодії волокнистого складу субстрату, концентрації біоциду та фізіологічної групи і виду мікрофлори для формування раціонального антимікробного ефекту;Запропоновано науково-обґрунтований ресурсозберігаючий спосіб отримання безпечних текстильних виробів з високими антимікробними властивостями тривалої дії. Впроваджено новий асортиментний різновид текстильних виробів з антимікробними властивостями спеціального призначення. Результати досліджень реалізовано у виробничих умовах ТОВ «Новолог» (Акт про виробничі випробування від 06.11.18р.); ТОВ «ОЛИС» (Акт про впровадження та виробничі випробування від 24.02.20р.); ТОВ «Швейне виробництво Теодора» (Акт про виробничі випробування від 20.02.20 р.) та ДП «Хімтекс» (Акт про впровадження від 29.12.19р.), здійснено промислову апробацію обробки текстильних матеріалів у виробничих умовах ПрАТ «ЧШК». Результати досліджень впроваджено в навчальний процес Національного університету «Львівська політехніка» (Акти про впровадження від 28.05.20р.). Технічні рішення захищені двома патентами України: на корисну модель та винахід.^UObject of research - cellulose-containing textile materials treated with biocidal products of thiosulfonate structure.The purpose of the dissertation research is to increase the wear resistance and biosafety of cellulose-containing textile products by treating them with biocidal drugs of thiosulfonate structure, which will provide stable antimicrobial protection in special working conditions.Research methods - used standard research methods for textile products, including methods of instrumental and visual colorimetry, atomic absorption spectrometry. Mathematical and statistical methods of data processing using computer applications are used. The own technique of definition of biostability of text products is developed. Studies have been conducted in both laboratory and real operating conditions.The expediency of using biocidal products of thiosulfonate structure to give antimicrobial properties to textile materials and products is substantiated and experimentally confirmed. For the first time, the use of new biocides has been proposed - ethylthiosulfanilate (ETS), methylthiosulfanilate (MTS) and allylthiosulfanilate (ATS) to provide textile materials and products with antimicrobial properties; the influence of BPTS on the biostability of cellulose-containing textile materials based on them for protection against fiber-destroying microorganisms, molds and soil marine microflora is theoretically substantiated; the regularities and mechanisms of interaction of the fibrous composition of the substrate, the concentration of the biocide and the physiological group and the type of microflora for the formation of a rational antimicrobial effect are determined. The scientifically substantiated resource-saving method of obtaining safe textile products with high long-acting antimicrobial properties is proposed. A new assortment variety of textile products with special purpose antimicrobial properties has been introduced.The research results were implemented in the production conditions of Novolog LLP (Act on production tests dated 06.11. 2018); LLP "OLIS" (Act on implementation and production tests from 24.02.20); LLP «Teodora Sewing Production» (Act on production tests dated 20.02.20) and Khimtex State Enterprise (Act on production tests dated 29.12.19), industrial testing of textile materials processing in the production conditions of PJSC «ChShK» was carried out. The research results were implemented in the educational process of the National University "Lviv Polytechnic" (Acts of implementation from 28.05.20). Technical solutions are protected by two patents of Ukraine: a utility model and an invention.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Поліщук І. М. 
Фітохімічне вивчення малини звичайної та створення на її основі нових лікарських засобів / І. М. Поліщук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі наведено вирішення наукових завдань щодо фітохімічного вивчення плодів малини звичайної та створення на їх основі нових лікарських засобів.За допомогою кількісного визначення основних груп фенольних сполук методом спектрофотометрії з'ясовано, що 96 % етанол є оптимальним екстрагентом для одержання лікарських засобів на основі гідроксикоричних кислот, для екстракції інших груп фенольних сполук краще використовувати 70 % розчин етанолу.Отже, якісно і кількісно ідентифіковано 83 біологічно активних речовини, що належать до фенольних, тритерпенових сполук, ди-, трикарбонових жирних кислот і амінокислот, 72 із них раніше не були виявлені в плодах малини звичайної.Фармакологічними дослідженнями уперше було виявлено, що сік плодів малини звичайної виявляє імунологічну дію, впливаючи на лімфоцитиУперше встановлено, що екстракт малини інактивує аденовірус 5 типу та вірус грипу А(H1N1)pdm, екстракт вичавок плодів малини звичайної чинить антимікробну дію як на музейні штами АТСС, так і на клінічні штами бактерій. Також уперше встановлено, що екстракт вичавок плодів малини звичайної характеризується протигрибковою дією.^UIn the dissertation work, solutions of scientific problems on the phytochemical study of the raspberries fruits and the creation of new medicines on their basis are given.Quantitative determination of the main groups of phenolic compounds by spectrophotometry showed that 96% ethanol is the optimal extractant for the preparation of drugs based on hydroxycinnamic acids, for the extraction of other groups of phenolic compounds it is better to use 70% ethanol solution.83 biologically active substances belonging to phenolic, triterpene compounds, di-, tricarboxylic fatty acids and amino acids were identified qualitatively and quantitatively in raspberry fruits. 72 of them were not previously found in raspberry fruits.Pharmacological studies have shown for the first time that the juice of raspberries is a carrier of immunological action, affecting lymphocytes It was first determined that raspberry extract inactivates type 5 adenovirus and influenza A (H1N1) pdm virus. It was first determined that the extract of raspberry fruit pomace has an antimicrobial effect on both museum strains of ATCC and clinical strains of bacteria. It was first established that the extract of raspberry fruit pomace was characterized by antifungal action


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Левицька О. Р. 
Клініко-фармацевтичне обґрунтування концептуальної моделі медикаментозного забезпечення хворих з гострими порушеннями мозкового кровообігу / О. Р. Левицька. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкти – асортимент лікарських засобів для фармакотерапії гострих порушень мозкового кровообігу, їх фармакоепідеміологічна, маркетингова, економічна, фармакоекономічна та експертна оцінка, асортиментно-відшкодувальна характеристика у рамках урядової програми «Доступні ліки»; інформація про якість життя осіб, що перенесли гострі порушення мозкового кровообігу; мета – обґрунтування концептуальної моделі медикаментозного забезпечення хворих з гострими порушеннями мозкового кровообігу за результатами клініко-фармацевтичних досліджень; методи – порівняння, аналізу, узагальнення, моделювання, системного аналізу, бібліосемантичний, контент-аналізу, клініко-епідеміологічний, частотний (в т.ч. FMR); АВС –; VEN (VED) – аналізи; АТС/DDD аналіз; DU 90 % аналіз, графічно-математична методика оцінки конкурентоспроможності лікарських засобів, маркетингового, фармакоекономічного, індикаторного аналізів, експертних оцінок, визначення показника доступності лікарських засобів; аналізу оптово-відпускних цін на лікарські засоби; опитування за допомогою питальника SF-36; математико-статистичні; результати – полягають в обґрунтуванні та узагальненні результатів досліджень, які розв'язують важливу науково-прикладну проблему – підвищення якості медикаментозного забезпечення хворих з гострими порушеннями мозкового кровообігу в системі охорони здоров'я України. Досліджено клініко-епідеміологічні особливості та споживання лікарських засобів при гострих порушеннях мозкового кровообігу; ринок антиагрегантів і статинів; асортимент та відшкодування цін клопідогрелю і симвастатину в рамках урядової програми «Доступні ліки»; економічну доступність лікарських засобів для фармакотерапії ішемічного інсульту та проведено їх експертну оцінку; фармакоекономічну оцінку подвійної антитромбоцитарної терапії при гострому малому ішемічному інсульті. Систематизовано дані доказової медицини стосовно тромболітичної, антитромбоцитарної та статинотерапії при ішемічному інсульті. Визначено конкурентоспроможність тенектеплази стосовно альтеплази. Проведено кількісну оцінку клінічних індикаторів якості медичної допомоги при ішемічному інсульті, пов'язаних з використанням лікарських засобів та оцінку якості життя осіб, які перенесли гострі порушення мозкового кровообігу. Створено модель оптимізації медикаментозного забезпечення та модель управління якістю медичної допомоги хворим з гострими порушеннями мозкового кровообігу в частині фармакотерапії; впроваджено – у практичну роботу фармацевтичних та медичних організацій та науково-освітній процес закладів вищої освіти фармацевтичного та медичного профілів; галузь – фармація.^UThe objects – the assortment of drugs for pharmacotherapy of acute cerebrovascular accidents, their pharmacoepidemiological, marketing, economic, pharmacoeconomic and expert assessment, assortment-reimbursement characteristics within the government program "Affordable Medicines"; information on the quality of life of people who had acute cerebrovascular accidents; the purpose – substantiation of the conceptual model of drug supply of patients with acute cerebrovascular accidents based on the results of clinical and pharmaceutical studies; methods – comparison, generalization, modelling, systematic, bibliosemantic, content, clinical and epidemiological, frequency (including FMR); ABC -; VEN (VED)) analysis; ATC / DDD analysis; DU 90% analysis, graphical and mathematical methods of assessing the competitiveness of drugs, marketing, pharmacoeconomic, indicator analysis, expert assessments, determining the availability of drugs; analysis of wholesale prices for medicines; survey using the SF-36 questionnaire; mathematical and statistical analysis; results – were to substantiate and summarize the results of the research that solves an important scientific and applied problem – improving the quality of medication for patients with acute cerebrovascular accidents in the health care system of Ukraine. Clinical and epidemiological features and consumption of drugs in acute cerebrovascular accidents, antiplatelet and statin market analysis, assortment and reimbursement of clopidogrel and simvastatin within the government program "Affordable Medicines", economic availability of drugs for pharmacotherapy of ischemic stroke and their expert evaluation, pharmacoeconomic evaluation of dual antiplatelet therapy in acute small ischemic stroke have been studied. Evidence-based data on thrombolytic, antiplatelet and statin therapy for ischemic stroke have been systematized. The competitiveness of tenecteplase according to alteplase were determined. A quantitative assessment of clinical indicators of the quality of medical care for ischemic stroke associated with the use of drugs and an assessment of the quality of life of persons who had acute cerebrovascular accidents have been done. A model of optimization of drug supply and a model of quality management of medical care for patients with acute cerebrovascular accidents in terms of pharmacotherapy was created; introduced – into the practical work of pharmaceutical and medical organizations and the scientific and educational process of higher education institutions of pharmaceutical and medical profiles; branch – pharmacy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Ісаєнко О. Ю. 
Мікробіологічне обґрунтування нової стратегії розробки та застосування нативних метаболітних комплексів Lactobacillus rhamnosus GG і Saccharomyces boulardii для подолання антибіотикорезистентних збудників бактерійних інфекцій / О. Ю. Ісаєнко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: пробіотичні штами мікроорганізмів, референтні, патогенні та умовно-патогенні бактерії, включаючи мультирезистентні до антибактеріальних препаратів ізоляти, клітинні структури, метаболітні комплекси, комбінація метаболітного комплексу сахароміцетів і лактобактерій. Мета дослідження: обґрунтувати нову стратегію розробки та застосування нативних метаболітних комплексів на основі ультразвукових дезінтегратів Lactobacillus rhamnosus GG ATCC 53103 і Saccharomyces boulardii CNCM I-745 для подолання важких запальних процесів, обумовлених антибіотикорезистентними бактеріями в планктонній і біоплівковій формах. Методи дослідження: бактеріологічні (культивування пробіотичних штамів L. rhamnosus GG, L. plantarum, E. faecium, S. boulardii, патогенних та умовно-патогенних бактерій, підрахунок кількості життєздатних клітин зазначених мікроорганізмів (КУО/мл), визначення чутливості бактерій до антибактеріальних препаратів різних груп, вивчення протимікробних властивостей антибактеріальних препаратів окремо та у комбінації з нативними біологічно активними речовинами), мікроскопічні, фізичні та фізико-хімічні (ультразвукова дезінтеграція мікроорганізмів, спектрофотометричний метод дослідження впливу речовин на планктонні та біоплівкові форми патогенних і умовно-патогенних бактерій, високоефективна рідинна гель-проникаюча хроматографія, рідинна гель-хроматографія), біохімічні (склад клітинних структур і метаболітних комплексів), біологічні (дослідження протимікробних властивостей окремо метаболітних комплексів та у поєднанні з антибактеріальними препаратами на моделі інфікованих ран у мурчаків), токсикологічні (при топічному нанесенні, внутрішньошлунковому і внутрішньоочеревинному введенні мишам, у кон'юнктивальній пробі на мурчаках), аналітичні та медико-статистичні. Обладнання: електронний прилад Densi-La-Meter (PLIVA-Lachema, Чехія; ультразвуковий прилад Г3-109; центрифуги ОПН-3 і ЦЛС-3; аналізатор «Lisa Scanтм EM» (Erba Mannheim, Чеська Республіка); рідер (Еlise microplate reader with PC software UTRAO SM 600, («Utrao», China)); обладнання для гель-хроматографії фірми LКВ (Швеція), вакуум-насос Arthur Pfeiffer Wetzlar (Германія). Дисертація присвячена обґрунтуванню перспективності розробки та застосуванню нативних метаболітних комплексів L. rhamnosus GG ATCC 53103 і S. boulardii CNCM I-745 (як основна діюча речовина) та в комбінації з антибіотиками (як додатковий препарат) з метою створення засобів подолання важких запальних процесів, обумовлених антибіотикорезистентними бактеріями. Вперше запропоновано на основі ультразвукових дезінтегратів пробіотичних мікроорганізмів отримання нативних високоактивних речовин L. rhamnosus GG ATCC 53103 та S. boulardii CNCM I-745, які в низьких концентраціях (від ≤ 0,02 мг / мл) мають бактерицидний ефект відносно планктонних і біоплівкових форм збудників бактерійних інфекцій. Обґрунтовано доцільність і адаптовано технічні етапи одержання комбінації L. rhamnosus GG і S. boulardii для посилення протимікробної дії кінцевого продукту проти патогенних бактерій, в 2,4 раза, внаслідок спільного вирощування пробіотичних сахароміцетів і лактобактерій в ультразвукових дезінтегратах пробіотиків. Одержано нові дані щодо пригнічення гемолітичної, лецитовітелазної активностей, накопичення пігментів (піоціаніну, піовердину, піорубіну) патогенних та умовно-патогенних мікроорганізмів нативними біологічно активними речовинами. Показано, що протимікробний комплекс S. boulardii CNCM I-745 і L. rhamnosus GG ATCC 53103, який містить клітинні структури лактобактерій і метаболіти сахароміцетів, має більш виражені антиадгезивні (S. aurues ATCC 6538 P) й протибіоплівкові (C. diphtheriae gravis tox + № 108, С. ulcerans tox+ № 112, P. aeruginosa АТСС 27853) властивості. Вперше доведено здатність нативних метаболітів підвищувати чутливість патогенних і антибіотикорезистентних умовно-патогенних бактерій до антибактеріальних препаратів in vitro. Вперше запропоновано застосування послідовного використання метаболітних комплексів L. rhamnosus GG ATCC 53103 і S. boulardii CNCM I-745 з антибактеріальними препаратами in vitro. Експериментально доведено перевагу зазначеного способу порівняно з окремим випробуванням антибіотику або комбінованим одночасним їхнім впливом. Підтверджено в експериментах in vivo на моделі ран мурчаків, інфікованих антибіотикорезистентним збудником P. аеruginosa PR № 0924, протимікробну активність метаболітного комплексу L. rhamnosus GG ATCC 53103. Одержано нові дані in vivo на моделі ран шкіри мурчаків, інфікованих антибіотикорезистентним штамом P. аеruginosa PR № 35, щодо ефективності одночасного та послідовного застосування комбінації L. rhamnosus GG ATCC 53103 і S. boulardii CNCM I-745 з амікацином, яке сприяє швидшій ерадикації збудника, що в подальшому може бути включено в програму лікування гнійно-запальних хвороб. Ступінь упровадження: 2 патенти, 8 актів впровадження. Сфера (галузь) використання: охорона здоров'я (медицина: профілактика та лікування інфекційних хвороб).^UObject of study: probiotic strains of microorganisms, reference, pathogenic and opportunistic bacteria, including multidrug-resistant isolates, cell structures, metabolic complexes, a combination of metabolic complex of saccharomycetes and lactobacilli. The purpose of the research: to substantiatе of a new strategy of development and application of native metabolic complexes on the basis of ultrasonic disintegrates L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745 for overcoming severe inflammatory diseases, caused by antibiotic-resistant bacteria in planktonic and biofilm forms. Methods of research: bacteriological (cultivation of probiotic strains of L. rhamnosus GG, L. plantarum, E. faecium, S. boulardii, pathogenic and opportunistic bacteria, counting the number of viable cells of these microorganisms (CFU / ml), determining the sensitivity of bacteria to antibacterial drugs of different groups, study of antimicrobial properties of antibacterial drugs alone and in combination with native biologically active substances, microscopic, physical and physicochemical, biochemical, biological (study of antimicrobial properties of separate metabolic complexes and in combination with antibacterial drugs in the model of infected wounds in ants), toxicological (topical application, intragastric and intraperitoneal administration to mice, in the conjunctival test on guinea pigs), analytical and medical statistics. Equipment: electronic device Densi-La-Meter (PLIVA-Lachema, Czech Republic; ultrasonic devices G3-109; Centrifuge OPN-3 and CLS-3; analyser «Lisa Scanтм EM» (Erba Mannheim, Чеська Республіка); reader (Еlise microplate reader with PC software UTRAO SM 600, («Utrao», China)); Gel Chromatography Equipment of LKV (Sweden), Arthur Pfeiffer Wetzlar vacuum pump (Germany). The dissertation is devoted to substantiation of prospects of development and application of native metabolic complexes of L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745 (as the main active ingredient) and in combination with antibiotics (as additional component) for overcoming severe inflammatory diseases, caused by antibiotic-resistant bacteria. For the first time it was proposed on the basis of ultrasonic disintegrates of probiotic microorganisms to obtain native highly active substances L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745, which in low concentrations (from ≤ 0.02 mg / ml) have a bactericidal effect against planktonic and biofilm forms of pathogens of bacterial infections. For the first time, the possibility of using ultrasonic disintegrates to cultivate not only their own but also other producers of probiotic microorganisms, including fungi and bacteria, has been demonstrated. The expediency is substantiated and the technical stages are adapted of obtaining a combination of L. rhamnosus GG and S. boulardii to enhance the antimicrobial action of the final product against pathogenic bacteria, in 2,4 times, due to the joint cultivation of probiotic saccharomycetes and lactobacilli in ultrasonic disintegrates of probiotics. New data were obtained on the inhibition of hemolytic, lecithovitelase activities, accumulation of pigments (pyocyanin, pyoverdine, pyorubin) of pathogenic and opportunistic microorganisms by native biologically active substances. It is shown that the antimicrobial complex of S. boulardii CNCM I-745 and L. rhamnosus GG ATCC 53103, which contains cellular structures of lactobacilli and metabolites of saccharomycetes, has more pronounced anti-adhesive (S. aurues ATCC 6538 P) and antibiofilm (C. diphtheriae gravis tox + № 108, C. ulcerans tox + № 112, P. aeruginosa ATCC 27853) properties. The ability of native metabolites to increase the sensitivity of pathogenic and antibiotic-resistant opportunistic bacteria to antibacterial drugs in vitro was proved for the first time. For the first time, the suggested of sequential use of metabolic complexes of L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745 with antibacterial drugs in vitro has been proposed. The advantage of this method in comparison with one test for antibiotics or their combined simultaneous effect is proved experimentally. The antimicrobial activity of the metabolic complex of L. rhamnosus GG ATCC 53103 was confirmed in vivo experiments on a model of wounds of guinea pigs infected with the antibiotic-resistant pathogen P. aeruginosa PR № 0924. New in vivo data were obtained on a model of skin wounds of guinea pigs, infected with the antibiotic-resistant strain of P. aeruginosa PR № 35, on the effectiveness of simultaneous and sequential use of the combination of L. rhamnosus GG ATCC 53103 and S. boulardii CNCM I-745 with amikacin, which promotes faster eradication of the pathogen, which can later be included in the treatment of purulent-inflammatory diseases. The degree of implementation: 2 patents, 8 acts of implementation. Sphere (industry) of use: health care (medicine: prevention and treatment of infectious diseases).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Чечет О. М. 
Безпечність та ефективність комплексу біоцидів і пробіотиків у системі ветеринарно-профілактичних заходів промислового птахівництва: автореферат дис. ... д. вет. н. : 16.00.04 / О. М. Чечет. — Б.м., 2023 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Миронов Д. В. 
Особливості стресової відповіді та запальної реакції у дітей з онкологічною патологією при внутрішньовенній та інгаляційній анестезії: автореферат дис. ... д.філософ : 228 / Д. В. Миронов. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню, дослідженню та впровадженню в клініку оптимальних варіантів анестезіологічного забезпечення у дітей під час хірургічного лікування пухлин.Робота проведена на підставі аналізу особливостей перебігу періопераційного періоду та виходів лікування 98 дітей віком від 1 до 17 років з онкологічною (1 група) та травматологічною (2 група) патологією, розподілених на підгрупи в залежності від типу анестезії. Дітям 1А та 2А підгруп проводили пропофолом та фентанілом. Дітям 1Б та 2Б підгруп проводили анестезію комбіновану анестезію севофлюраном та фентанілом. Групи обстежених хворих були співставимі за віком, статтю та індексом маси тіла.Для оцінки стану дітей, ступеню виразності у них запальних змін, особливо обумовлених пухлинним процесом, а також їх компенсаторно – адаптаційних реакцій на операційний стрес ми використовували клінічні, інструментальні, апаратні, лабораторні та розрахункові методи. Серед показників гемодинаміки вивчалися частота серцевих скорочень (ЧСС), систолічний (АТС), діастолічний (АТД) та середній (САТ) артеріальний тиск, пульсовий тиск (ПТ). Надалі проводився розрахунок ударного об’єму (УО) за модифікованою формулою для дітей STARR з подальшим розрахунком хвилинного об’єму кровообігу (ХОК), загального периферичного судинного опору (ЗПСО), а також рівня відчуваємого стресу (РВС) за формулою, запропонованою Шейх-Заде. Активність вегетативної нервової системи вимірювали за допомогою оцінки показників варіабельності серцевого ритму (ВСР). Для розрахунку параметрів ВСР у часовій та частотній областях використовувалися холтерівські вхідні дані електрокардіограми (ЕКГ), яку записували протягом 5 хвилин за допомогою трьохканального холтерівського пристрою. З метою визначення рівня адаптації або дезадаптації дитини за допомогою стандартних наборів реагентів для імуноферментного визначення в сироватці крові методом імуноферментного аналізу визначали концентрацію кортизолу, інтерлейкіну-6 (IL-6) та фактору некрозу пухлин – альфа (TNFα). Також з метою оцінки запальної відповіді визначали рівень С – реактивного білка (СРБ) у сироватці крові. Дослідження складалося з V етапів: І етап – до хірургічного втручання та анестезіологічного супровіду; II етап – визначення показників під час індукції в анестезію; III етап – визначення показників під час травматичного етапу операції; IV етап – визначення показників наприкінці операції; V етап – визначення показників через 24 години після операції. Прикінцевими точками при оцінці ефективності лікування були показники компенсаторно – адаптаційних можливостей організму.Наукова новизна дослідження: Визначено оптимальний метод анестезії та її вплив на стресову відповідь та запальну реакцію організму в дітей з онкологічною патологією. При проведенні внутрішньовенної та інгаляційної анестезії з’ясований профіль реакції на хірургічний стрес у дітей з онкологічною та травматологічною патологією, що відрізняється. Показано, що внутрішньовенні режими анестезії з позиції антистресової відповіді та протизапальної дії були кращими у дітей при онкологічних операціях. Означено, що внутрішньовенна анестезія є оптимальною і має переваги при хірургічному лікуванні дітей з пухлинами. Ще раз стверджувано, що вимір варіабельності серцевого ритму при оперативних втручаннях під час вегетативного виклику має велике значення. Доведено, що баланс прозапальних реакцій свідчать про нейрогуморальну стресову реакцію в організмі дитини під час оперативного втручання. Підтверждено імуномоделюючу та протизапальну дію пропофолу в порівнянні з інгаляційним анестетиком – севофлюраном.Практичне та теоретичне значення дослідження. Результати даного дослідження відображають вплив різних видів анестезії на стресову відповідь та запальну реакцію організму дітей з онкологічною патологією, що дозволяє створити основні принципи визначення оптимального методу анестезії в онкохірургії дитячого віку^UThe dissertation is devoted to the substantiation, research and clinical implementation of the optimal options for anesthetic support in children during surgical treatment of tumors.The work was carried out on the basis of the analysis of the perioperative period course features and the treatment outcomes of 98 children aged 1 to 17 years with oncological (group 1) and traumatological (group 2) pathology, divided into subgroups depending on the type of anesthesia. Children of subgroups 1A and 2A were anesthetized with propofol and fentanyl. Children of 1B and 2B subgroups underwent combined anesthesia with sevoflurane and fentanyl. The groups of examined patients were comparable in terms of age, gender and body mass index.We used clinical, instrumental, hardware, laboratory and computational methods to assess the condition of children, the degree of expressiveness of inflammatory changes in them, especially caused by the tumor process, as well as their compensatory and adaptive reactions to operative stress. Hemodynamic indicators such as heart rate (HR), systolic (SBP), diastolic (DBP) and mean (MAP) blood pressure, pulse pressure (PP) were studied. In the future, the stroke volume (SV) was calculated according to the modified STARR formula for children, followed by the calculation of the minute volume of blood circulation (MV), systemic vascular resistance (SVR), as well as the perceived stress score (PSS) according to the formula proposed by Sheikh-Zade. The activity of the autonomic nervous system was measured by assessing heart rate variability (HRV). To calculate HRV parameters in the time and frequency domains, Holter input data of the electrocardiogram (ECG), which was recorded for 5 minutes using a three-channel Holter device, were used. In order to determine the level of adaptation or maladaptation in the child using standard sets of reagents for immunoenzymatic detection in blood serum, the concentration of cortisol, interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-alpha (TNFα) in blood serum was determined by immunoenzymatic analysis. Also, in order to assess the inflammatory response, the level of C-reactive protein (CRP) in blood serum was determined. The study consisted of V stages: stage I – before surgical intervention and anesthesiological support; stage II – determination of indicators during induction of anesthesia; stage III – determination of indicators during the traumatic stage of the operation; stage IV – determination of indicators at the end of the operation; stage V – determination of indicators 24 hours after the operation. The end points in the evaluation of the effectiveness of the treatment were indicators of compensatory and adaptive capabilities of the body.Scientific novelty of the research. The optimal method of anesthesia and its effect on the stress response and inflammatory reaction of the body in children with oncological pathology were determined. During intravenous and inhalation anesthesia, a different profile of the reaction to surgical stress in children with oncological and traumatic pathology was revealed. It was shown that intravenous anesthesia regimens from the standpoint of anti-stress response and anti-inflammatory effect were better in children during oncological operations. It was determined that intravenous anesthesia is optimal and has advantages in the surgical treatment of children with tumors. It is once again asserted that the measurement of heart rate variability during operative interventions during autonomic challenge is of great importance. It has been proven that the balance of pro-inflammatory reactions indicates a neurohumoral stress reaction in the child’s body during surgery. The immunomodulating and anti-inflammatory effect of propofol was confirmed in comparison with the inhalation anesthetic – sevoflurane.Practical and theoretical value. The results of this study reflect the influence of various types of anesthesia on the stress response and inflammatory reaction of the body of children with oncological pathology, which allows us to create basic principles for determining the optimal method of anesthesia in pediatric oncology surgery


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Марзан О. О. 
Інтенсивна інфузійно-трансфузійна терапія перипартального періоду в жінок з прееклампсією: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / О. О. Марзан. — Б.м., 2023 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Ухач Ю. Д. 
АНЕСТЕЗІОЛОГІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПАЦІЄНТІВ З ВОГНЕПАЛЬНИМИ ПОРАНЕННЯМИ ГОЛОВИ ПІД ЧАС АЕРОМЕДИЧНОЇ ЕВАКУАЦІЇ: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Ю. Д. Ухач. — Б.м., 2024 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського