Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (143)Книжкові видання та компакт-диски (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ВРАЗЛИВІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Волошко Н.І. 
Внутрішньоособистісні конфлікти у хворих на артеріальну гіпертензію: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.04 / Н.І. Волошко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше на емпіричному та теоретичному рівнях розглянуто проблему внутрішньоособистісних конфліктів у хворих на артеріальну гіпертензію. Запропновано нову як для вітчизняної, так і для зарубіжної науки дослідницьку схему у вивченні даного явища, яка, поряд з традиційними групами стресогенних факторів, враховує специфіку емоційних проявів внутрішньоособистісних конфліктів та психологічних комплексів, що зумовлюють вразливість хворого до дії загальних стресогенних чинників та визначають його психологічну схильність до артеріальної есенціальної гіпертензії. Створено й апробовано методики, спрямовані на вивчення внутрішньоособистісних конфліктів. Розроблено програму психологічної допомоги хворим на гіпертензію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-3 + Р645.093.3-435 + Ю937-953.6 +
Шифр НБУВ: РА342674

Рубрики:

      
2.

Вакулич В.М. 
Компаративно-політичні виміри та глобалізаційні імперативи протидії міжнародному тероризмові: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.04 / В.М. Вакулич ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. віднос. — К., 2008. — 42 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження явища тероризму в контексті цивілізаційних процесів. Уперше зроблено спробу розглядати його як одну зі специфічних форм відносин між індивідами, суспільствами, або між певними режимами правління та громадянами. Досліджено формат "тероризм - антитероризм - цивілізаційний розвиток - демократія - ісламізм - глобалізація - геополітика", що дозволило визначити тероризм як явище, іманентне процесам розвитку, тобто спростувати існуючий стереотип сприйняття як суто деструктивного. Одновимірна парадигма зумовила акцентування уваги на наслідковому аспекті проблеми, що призвело до її відсутності щодо причинних аспектів (цивілізаційного та понятійно-дефініційного, отже, до перервності логічного причинно-наслідкового зв'язку). Запропоновано альтернативний концептуальний підхід, який грунтується на сприйнятті тероризму як складного суспільно-політичного явища, яке виконує у процесах розвитку специфічну рольову функцію, тобто не лише суто деструктивну. Проведено компаративістський аналіз з'ясування ступеня причетності до явища тероризму стабільних, розвинутих політичних систем і суспільств перехідного періоду, на підставі якого спростовано тезу про більшу вразливість синдромом тероризму саме стабільних систем. З урахуванням наслідків застосування антитерористичних методів силової боротьби з тероризмом зроблено висновок, що це лише паліативні заходи протистояння цьому суспільному явищу, оскільки не дають можливості усувати корінні причини його проявів у міжнародному масштабі. Участь України в антитерористичній кампанії відповідає її стратегічним імперативам входження до кола цивілізованої спільноти, тобто іміджеві держави, яка робить певний внесок до забезпечення миру та стабільності у світі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф015.24 + Ф087 + Ф023 + Х916.881.4 +
Шифр НБУВ: РА354985

Рубрики:

      
3.

Биковий П. Є. 
Методи і засоби оптимізації функціонально-вартісних характеристик комп'ютеризованих систем сигналізації на основі генетичного алгоритму: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.05 / П. Є. Биковий ; Терноп. нац. екон. ун-т. — Т., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше розроблено метод відображення хромосом генетичного алгоритму в область аргументів комбінаторної задачі багатокритеріальної оптимізації функціонально-вартісних характеристик комп'ютеризованих систем тривожної сигналізації. Вперше запропоновано організацію послідовного інтерфейсу, що, на відміну від існуючих, базується на виявленій максимальній кількості елементів інтерфейсу, які можна використати для захисту повідомлень, їх комбінованому застосуванні. Удосконалено метод оцінювання функціональних характеристик комп'ютеризованих систем тривожної сигналізації, який враховує невизначеності інтенсивностей завад і вразливість до них компонентів систем шляхом використання нечітких множин та їх дефазифікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З885.24-52-05
Шифр НБУВ: РА377741 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Іванов В.В. 
Оцінка і профілактика впливу важкої праці у шкідливих умовах на гірників, зайнятих молотковим вийманням вугілля: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.В. Іванов ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2005. — 18 с. — укp.

Вперше досліджено вплив психовегетативних розбіжностей гірників на ступінь функціонального напруження організму у трудовій діяльності. Встановлено пріоритетну роль потужності резервів регуляції та спроможності до їх ефективного використання, що забезпечується відповідними механізмами психовегетативної організації, на рівень функціонального напруження організму та типовість набутих порушень. Охарактеризовано структуру психологічних особливостей гірників, зайнятих молотковим вийманням вугілля стосовно їх інтроекстравертованості, емоційної стійкості та тривожності. На підставі результатів проведених досліджень вперше виділено комплекс "емоційна вразливість - висока тривожність" як окремий фактор ризику професійного здоров'я гірників, який сприяє розвитку втоми. Удосконалено принципи формування груп ризику порушення здоров'я гірників, обгрунтовано допустимі поєднання рівнів вертированості та емоційної стійкості під час виконання важких робіт. Розроблено фізико-гігієнічні заходи профілактики негативного впливу на гірників важкої праці за шкідливих умов з урахуванням індивідуальної стійкості організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.504-4 +
Шифр НБУВ: РА340418

Рубрики:

      
5.

Ямборко Н.А. 
Стійкість мікробних угруповань грунту до генотоксичного впливу деяких пестицидів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / Н.А. Ямборко ; Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного НАН України. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Розроблено новий метод визначення токсичного і мутагенного впливу пестицидів на мікробні угруповання грунту. Вперше показано, що агротехнології біологічного землеробства сприяють підвищенню стійкості мікробних угруповань грунту до пестицидів, за умов застосування хімічної агротехнології підвищується вразливість мікроорганізмів до мутагенної дії пестицидів. Вперше виявлено, що під впливом пестицидів у спектрах ферментів грунтових мікроорганізмів можуть виникати наступні зміни: перерозподіл активності між окремими молекулярними формами ферменту, зникнення існуючих чи поява нових молекулярних форм ферменту, повна репресія його синтезу. Досліджені пестициди мають властивості слабких мутагенів та індукують зміни у спектрах глюкозофосфатізомерази, ізоцитратдегідрогенази, естерази, фосфоглюкомутази, глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, діафорази, алкогольдегідрогенази, глутаматдегідрогенази, супероксиддисмутази, 6-фосфоглюконатдегідрогенази і сорбітолдегідрогенази грунтових мікроорганізмів. Одержано нові характеристики пружної стійкості мікробного ценозу грунту за умов дії пестицидів. Показано, що дія пестицидів проявляється у гальмуванні швидкості метаболічних процесів у мікроорганізмів, що в свою чергу призводить до зниження більшості показників біологічної активності грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.513 +
Шифр НБУВ: РА335558

Рубрики:

      
6.

Нестеренко В. Ю. 
Управління ризиком рейдерського захоплення на прикладі автотранспортних підприємств: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / В. Ю. Нестеренко ; Нац. транспорт. ун-т. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Одержано власне визначення поняття "ризик рейдерського захоплення". Визначено місце нового ризику у системі економічних ризиків в діяльності підприємства. Проаналізовано ефективність використання щодо нього традиційних підходів до оцінки й управління економічним ризиком. Запропоновано методичні рекомендації з оцінки ризику рейдерського захоплення підприємства. З'ясовано, що комплексний аналіз методів рейдерського захоплення та методів захисту від нього дозволяє сформувати перелік характеристик діяльності підприємства, які підвищують його вразливість і визначають методичні засади управління ризиком рейдерського захоплення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)373.31-98
Шифр НБУВ: РА371082 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Бережний А. О. 
Методи та інформаційна технологія автоматизованого планування маршрутів польотів безпілотних літальних апаратів для підвищення ефективності пошуку об'єктів / А. О. Бережний. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації одержані такі основні результати:Удосконалений метод автоматизованого планування маршруту польоту БПЛА для пошуку динамічного об'єкту, який, на відміну від існуючих, враховує невизначеність в діях протилежної сторони, формує варіанти прогнозу руху, оцінює вразливість динамічного об'єкту на кожному з варіантів можливих маршрутів цього руху, що дозволяє знизити невизначеність інформації про дані маршрути і сформувати раціональний маршрут моніторингу об'єктів спостереження.Удосконалений метод автоматизованого планування маршруту польоту БПЛА для пошуку стаціонарних об'єктів, що, на відміну від існуючих, враховує зв'язаність структури стаціонарних об'єктів на різних топологічних рівнях та дозволяє оцінити важливість даного типу об'єктів в загальній структурі.Отримала подальший розвиток інформаційна технологія автоматизованого планування дій БПЛА, яка, на відміну від існуючих, враховує результати розпізнавання об'єктів, що дозволяє в реальному часі змінювати маршрут польоту при виконанні місії БПЛА.Ключові слова: безпілотний літальний апарат, динамічні та стаціонарні об'єкти, інформаційна технологія, маршрутизація, система підтримки прийняття рішення^UThe rapid development of unmanned aircraft in recent years has changed the organization of monitoring stationary and dynamic objects. This is due to the following: unmanned aerial vehicles (UAV) are much cheaper than manned reconnaissance aircraft; UAVs are easier to maintain and manage; UAVs can operate at night, in conditions of poor visibility, in situations that threaten the life of the pilot. The tasks of finding dynamic objects on the ground are not new. However, there are features for the forest-steppe zone. It contains significant areas of forest. The search for objects of observation in such areas is complicated. The process of selecting the optimal flight routes is particular difficulty. In this case, it is not only about completing purely civilian missions, but also about solving military tasks.Recently, the forms and methods of armed struggle are being transformed (Syria, Iraq, Libya, East Ukraine). The combat use of highly mobile, small groups, that can carry out terrorist tasks, comes to the fore. Modern terrorism is a complex socio-political phenomenon as a form of political struggle, as a form of behavior of individuals and organized groups. They, disrupting public order, destabilize the process of public life, contribute to the creation and development of conflict situations. Reliable and timely information is needed to counter the terrorist attacks of such groups. It can be quickly obtained by conducting active reconnaissance (monitoring). Planning aerial reconnaissance route using UAV in the forest-steppe area requires the identification and consideration of special patterns in dynamic objects actions. The intelligence plan itself should provide for advancing the enemy in action.A forecast of possible dynamic objects actions will give a result if information on their initial location (time, coordinates, state) is known. In this case, the results of aerial reconnaissance using UAV will provide information on the direction of movement, a possible target, the time dynamic objects leaves the target. This information will allow for the timely preparation of measures to counter possible terrorist attacks.The problem with monitoring stationary and dynamic objects is that there is a conflict between the size of the search area and the size of the objects.The solution of this contradiction is possible through the autonomous operation of the UAV, changing the route of its flight (flight task) by the results of automatic object recognition. Modern UAVs include an autopilot and a powerful on-board complex that can perform these tasks provided it is equipped with the appropriate information technologies. Thus, the relevant task of developing information technology for the automated detection and identification of stationary objects by unmanned aerial vehicles arises.The main results obtained in the dissertation are:1. An improved method for automated UAV flight route planning for searching for a dynamic object, which, unlike the existing ones, takes into account the uncertainty in the actions of the opposite side, generates motion prediction options, estimates the vulnerability of a dynamic object on each possible route of their movement, which reduces the uncertainty of information about these routes and form a rational monitoring route for monitoring objects.2. An improved method for automated UAV flight route planning for searching for stationary objects, which, unlike the existing ones, takes into account the connected structure of stationary objects at different topological levels and allows you to assess the importance of this type of object in the general structure.3. The information technology of automated UAV action planning, which, unlike the existing ones, takes into account the results of object recognition, has been further developed, which allows real-time change of the flight route when performing an UAV mission.The results can be used directly to plan UAV flight routes to search for dynamic and stationary objects in advanced decision support systems and automated aviation control systems.Keywords: decision support system, dynamic and stationary objects, information technology, routing, unmanned aerial vehicle.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Соловій В. І. 
Еколого-економічні засади управління міськими територіями в умовах зміни клімату / В. І. Соловій. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі розроблено теоретико-методичні засади управління міськими територіями в умовах зміни клімату, відповідно до постулатів екологічної економіки, трансформаційної парадигми сталого розвитку та міжнародних кліматичних цілей. Обґрунтовано, що екологічна політика у сфері зміни клімату та заходи щодо пом'якшення зміни клімату та адаптації до неї на національному і міжнародному рівнях лише частково ефективні. Вони не охоплюють усього спектру значущих питань, не враховують ризики, потреби та можливості щодо адаптації на різних рівнях. Саме тому необхідно формувати поліцентричне та багаторівневе управління у сфері зміни клімату, зокрема з врахуванням зростаючої вагомості міст у цьому контексті. Розглянуто особливості впливу міських територій на зміну клімату та їх вразливість її до проявів і наслідків. Ідентифіковано комплекс чинників, які впливають на пом'якшення зміни клімату та адаптацію до неї у містах. Виокремлено ключові парадигми сталого розвитку міських територій в умовах зміни клімату, зокрема, слабка сталість, сильна сталість, критична сталість і трансформаційна сталість. В рамках розглянутих парадигм проаналізовано інтерпретацію зміни клімату з боку різних міждисциплінарних напрямів досліджень та наукових шкіл. Обгрунтовано, що постулати екологічної економіки і трансформаційна парадигма сталого розвитку найякраще узгоджуються з реалізацією міжнародних кліматичних цілей. На основі аналізу екологічної політики України у сфері зміни клімату обґрунтовано, що недостатня амбітність цілей в рамках національно визначеного внеску до Паризької угоди не дозволяє повною мірою реалізувати потенціал міських територій у цьому контексті. Здійснено критичний інституційний, еколого-економічний та SWOT аналіз планів дій щодо зміни клімату, затверджених органами місцевого самоврядування міст обласного значення, які прийняли зобов'язання щодо зменшення викидів парникових газів та адаптації до зміни клімату в рамках глобальної «Угоди мерів щодо клімату та енергії», та звітності на основі результатів їх втілення. Аналіз дозволяє ствержувати, що більшість міст застосовують стандартну теорію та методи неокластичної економіки, не враховують особливості викликів зміни клімату, потенціал для супітніх вигід та синергій, стійкості рішень, можливостей вертикальної та горизонтальної координації. Більшість міст cтавлять недостаньо амібтні цілі та в обмеженій мірі втілюють заплановаі заходи. Розроблено рамкові умови для аналізу багаторівневого управління міськими територіями в умовах зміни клімату. Сформовано авторський підхід щодо оцінювання дієвості рамкових умов управління, а також методів та інструментів прийняття рішень у цій сфері на основі інтеграції напрацювань науки сталості та екологічної економіки. Із застосуванням розроблених критеріїв здійснено оцінку низки рамкових умов, методів та інструментів. Розроблено індекс ефективності управління міськими територіями в умовах зміни клімату, який можливо оцінити на основі планів, звітності та відкритих даних міст. Індекс розраховано на прикладі трьох міст України: Львова, Одеси та Харкова. Запропоновано шляхи переходу від парадигми слабкої сталості до парадигми трансформаційної сталості в рамках дій міст щодо зміни клімату на стратегічному, тактичному та операційному рівнях. Обґрунтовано необхідні зміни в контексті екологічної політики у сфері зміни клімату, зміни в підходах до прийняття рішень та зміни в пріоритетах, потребу розбудови в інституційному та соціальному навчанні. Встановлення державою сприятливих можливостей та стимулів для дій щодо зміни клімату на місцевому рівні, інтеграція та узгодження пріоритетів та цілей різних міністерств, а також ефективна багаторівнева співпраця за підтримки міжнародних фінансових інституцій та транснаціональних мереж є вагомими чинниками досягнення цілей Паризької угоди щодо зміни клімату.^UThis dissertation develops theoretical and methodical foundations for urban territories' governance under climate change based on ecological economics provisions, transformative sustainability paradigm and internationally recognised climate targets. Environmental policy regarding climate change and measures adopted at the national and international levels have been only partially effective. They have tended to focus on a narrow range of climate change causes and effects, delay action and neglect a wide range of needs, risks and opportunities at various levels. This makes a significant case for embracing a polycentric and cross-level/cross-scale perspective on climate governance, considering a the growing significance on cities in this context. The thesis provides an analysis of cities' contribution to climate change and their vulnerabilities in this context. It identifies a range of factors that influence urban climate change mitigation and adaptation. It further outlines key paradigms shaping urban sustainability transitions under climate change: weak, strong, critical and transformative sustainability. Within those paradigms, the thesis analyses climate change interpretation by different transdisciplinary research fields and schools of thought. It argues that ecological economics and transformative sustainability paradigm are best suited to help meet internationally recognised climate targets. Based on the national environmental policy analysis regarding climate change, the thesis argues that insufficiently ambitious nationally determined contributions prevent the full realisation of urban territories' potential for climate action. It provides critical institutional, ecological-economic and SWOT analysis of urban climate and energy action plans and reports developed for several Ukrainian cities of regional significance under the Global Covenant of Mayors for Climate & Energy. Most of the developed plans grounded in theory and methods of neoclassical economics, they fail to address the uniqueness of climate challenges, the potential for a wide range of co-benefits and synergies, decision robustness and prospects of vertical and horizontal coordination. Most cities are insufficeietly ambitious in their targets and implement only a minor share of the planned activities. The thesis further outlines a framework for analysing multilevel urban climate governance. It also provides an approach for assessing the suitability of different governance frameworks and decision-support methods and tools under climate change, based on key provisions of ecological economics and sustainability science. The developed criteria are used to assess a range of relevant frameworks, methods and tools. The index of urban climate governance effectiveness is developed, which is possible to assess based on city plans, reporting and open data. The index has been assessed based on examples of three Ukrainian cities: Lviv, Odessa and Kharkiv. The thesis outlines priority areas for facilitating the transition from weak to transformative sustainability paradigm in urban climate governance within Ukrainian cities' context, providing a list of measures across strategic, tactical and operational levels. It concludes by emphasising the importance of updating national environmental policy regarding climate change, changes in decision-making approaches and priorities, the need for institutional and social learning. Establishing state-driven support and stimuli to climate action at the local level, intergration and alignment of priorities and goals of different ministries, along with effective multilevel collaboration with support from international financial institutions and transnational networks are necessary for achieving Paris agreement goals.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Денисюк Н. В. 
Середовищетвірна ефективність зелених насаджень загального користування міста Рівне / Н. В. Денисюк. — Б.м., 2021 — укp.

Визначені і проаналізовані таксономічна та екологічна структури дендрофлори парків і скверів м. Рівне. Здійснена оцінка їх сануючої, киснепродукуючої, газопоглинальної здатності та фітомеліоративної ефективності. Проаналізований антропогенний вплив на дендрофлору та оцінено вразливість міста до кліматичних змін. Розроблені та апробовані шкали оцінки фітомеліоративної та середовищетвірної ефективності зелених насаджень. Встановлено, що середовищетвірна ефективність зелених насаджень загального користування м. Рівне охарактеризована низьким та достатнім рівнем ефективності в межах другого та третього класів. Запропонований комплекс консерваційних, реставраційних та реконструктивних заходів, спрямованих на оптимізацію, збереження зелених насаджень загального користування та підвищення їх середовищетвірної ефективності^UDomestic and world experience of assessment of urban green areas and search for ways to optimize the quality of the urban environment was analyzed.It was characterized the natural and climatic conditions of the research area, the anthropogenic impact on the dendroflora is analyzed, the city 's vulnerability to climate change is assessed. It was found that the greenery in Rivne cover an area of 414.2 hectares, including 329.4 hectares of public use. It is established that the residents of the western and northern districts of the city are the least provided with recreational areas. It is determined that in the studied area of the city grows 177 species of trees and shrubs belonging to 82 genera, 38 families, 31 orders, 4 classes, 3 divisions: Magnoliophyta, Pinophyta and Ginkgophyta, of which 28.8% of species belong to the natural flora, 65.0% are introducers and 6.2% are species of hybrid origin. It was found that 85.9% of dendroflora belongs to the division Magnoliophyta and 14.1% – Pinophyta, 0.002% – Ginkgophyta, Division Magnoliophyta has 37544 individuals from 34 families, 70 genera, 139 species, the most common is the family Rosaceae. The Pinophyta division is represented by 6167 individuals from 11 genera, 3 families, 37 species, among which Taxus baccata and Larix polonica are listed in the Red Book of Ukraine, the Ginkgophyta division is represented by a relict species of Ginkgo biloba.Analysis of the ecological structure of the dendroflora showed that mesophytes and mesoxerophytes predominate in terms of moisture requirements due to the lack of optimal moisture conditions. The range of the studied dendroflora in general corresponds to the lighting conditions with the predominance of light-loving and shade-tolerant plants. The predominance of megatrophs and oligotrophs indicates about different edaphic confinement of the dendroflora.It has been found that the main factors of anthropogenic impact on green areas are emissions of pollutants into the atmosphere, inefficient economic activities, untimely care of affected trees and shrubs, which weaken plant growth, reduce their resistance to pests and contribute to infectious diseases. Most of the main species of shrubs (74.6%) are in satisfactory condition, 15.0% – in good and 10.4% – in unsatisfactory. As a result of climate change in the city, the facts of re-blooming of Sorbus aucuparia, Aesculus hippocastanum, Swida alba and Swida sanguinea, Catalpa bignonioides have been recorded. The mass damage of Aesculus hippocastanum by the pest Cameraria ohridella is threatening for the city. Defeat of deciduous species by the semi-parasite Viscum album is characteristic of 1323 trees and is 5.9%.It is established that sanitizing functions are inherent in 42 species of trees and shrubs with dust-resistant, 71 species with phytoncide properties and 41 gas-resistant species. The main dust load is on Tilia cordata, Betula pendula, Salix alba and Syringa vulgaris. High and medium bactericidal properties are characteristic of 57 species of deciduous and coniferous species. It is established that the maximum values of ecological indicators are determined in the western district of the city at the lowest degree of its landscaping, and in the central district – low values at the highest degree of landscaping.The set of action of the parameters of the studied phytocenoses is reflected by the coefficient of phytomeliorative efficiency, which varies from 2.5 to 8.7 for parks and 0.6 – 10.9 for public gardens (mini parks). The phytocenoses of the studied areas were characterized by five levels of efficiency from "very low" to "very high" within the I – V classes with a high level of efficiency in the central and northern districts of the city. Established the average correlation between the area of phytocenotic coverage and the coefficient of phytomeliorative efficiency at R = 0.4067. Scales for assessing the phytomeliorative and environment-forming efficiency of green plantations have been developed and tested and evaluated. It is established that the environment-forming efficiency of greenery of common use in Rivne is characterized by a low and sufficient level of efficiency within the second and third classes. A set of conservation, restoration and reconstruction measures directed at optimizing, preserving of public greenery and increasing their environment-forming efficiency is proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Ліцзян Ч. .. 
Метод підтримки прийняття рішень щодо безпеки програмного забезпечення: автореферат дис. ... д.філософ : 123 / Ч. .. Ліцзян. — Б.м., 2023 — укp.

Предмет дослідження – метод підтримки прийняття рішень щодо безпеки програмного забезпечення. Об’єкт дослідження – процес захисту програмного забезпечення. Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної науково-технічної задачі розробки методу підтримки прийняття рішень щодо безпеки прорамного забезпечення (ПЗ) з урахуванням факторів невизначеності вхідних та проміжних даних тестування. Широкий попит на програмне забезпечення комп'ютерних систем різного рівня та призначення викликає необхідність додаткових заходів, спрямованих на підвищення якості. Ціна помилки у програмних продуктах зростає, що потребує додаткових перевірок та тестування. Особливо важливою дана проблема виглядає у питаннях та завданнях інформаційної безпеки. Наукова новизна отриманих результатів обумовлена теоретичним узагальненням і новим вирішенням важливої науково-технічної проблеми, яка полягає в розробці програмного забезпечення безпеки підтримки прийняття рішень для підвищення точності тестування результатів. Отримано такі наукові результати: – вперше розроблено нечітку GERT-модель для вивчення вразливостей програмного забезпечення. Відмінною особливістю цієї моделі є те, що вона враховує імовірнісні характеристики переходів зі стану в стан поряд з часовими характеристиками. Це дозволило знизити нечіткість вихідних характеристик часу на проведення досліджень вразливостей програмного забезпечення і підвищити точність моделювання; – удосконалено математичну модель процесу підготовки до тестування безпеки, яка відрізняється від відомих теоретично обґрунтованим вибором генеруючих функцій моментів при описі переходів зі стану в стан, а також з урахуванням етапу перевірки вихідного коду на криптографічні та інші методи захисту даних, що дозволило отримати аналітичні вирази для розрахунку імовірнісних характеристик для дослідницьких і більш складних комп'ютерних систем математичними методами; – метод підтримки прийняття рішень з безпеки програмного забезпечення отримав подальший розвиток. Відмінною особливістю методу є синтез вдосконаленого методу генерації навчальної вибірки в процесі навчання штучної нейронної мережі. Це дозволило підвищити ефективність методу і підвищити точність класифікації та прийняття рішень з безпеки програмного забезпечення. Практична значимість отриманих результатів полягає в підвищенні точності прийняття рішень з приводу безпеки програмного забезпечення, використовуючи технології нечіткого моделювання і нечіткої множини. Практичне значення отриманих результатів полягає в наступному: – процес дослідження вразливостей програмного забезпечення, використання нечіткої моделі GERT дозволив підвищити точність моделювання до 13%. – cпрощення еквівалентних перетворень, удосконалене використання алгоритму в моделюванні дозволило знизити нечіткість вихідних характеристик часу на проведення досліджень вразливостей програмного забезпечення до 1,12 рази; – впровадження методу навчання штучних нейронних мереж в загальний метод підтримки прийняття рішень з програмної безпеки дозволило підвищити точність класифікації та прийняття рішень в 1,6 рази для позитивних елементів у вибірці та в 1,2 рази для негативних елементів у вибірці. – використання методу підтримки прийняття рішень дозволило підвищити ефективність оцінки безпеки програмного забезпечення до 1,2 рази. Результати дисертації впроваджені та використовуються в діяльностіКомпанії "Line Up", Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності, а також використовується в навчальному процесі Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»". У вступі обґрунтовується актуальність теми дисертації, формулюються основна мета і завдання роботи, викладається наукова новизна і практична цінність отриманих результатів. Перший розділ присвячено аналізу та порівняльним дослідженням методів підвищення безпеки програмного забезпечення. У другому розділі розпочато розробку математичної моделі длятестування безпеки програмного забезпечення першого етапу. У третьому розділі розробляється нечітка GERT модель для дослідження поширених вразливостей програмного забезпечення. Четвертий розділ присвячений розробці методу підтримки прийняття рішень з безпеки програмного забезпечення.Ключові слова: програмне забезпечення, тестування безпеки, нечітка логіка, нечітка модель GERT, кіберзагроза, вразливість програмного забезпечення, невідповідність безпеки програмного забезпечення, підтримка рішень.^UThe subject of research – Method for supporting decision making on software security. The object of research – Software security process. The dissertation work is devoted to solving the actual scientific and technical problem of developing a method of supporting decision-making regarding the security of software (software) taking into account the uncertainty factors of input and intermediate testing data. The scientific novelty of the results obtained is due to the theoretical generalization and a new solution to an important scientific and technical problem, which consists in the development of software security decision support to improve the accuracy of testing results. The following scientific results have been obtained. 1. For the first time, a fuzzy GERT model for studying software vulnerabilities has been developed. A distinctive feature of this model is that it takes into account the probabilistic characteristics of transitions from state to state along with temporal characteristics. This made it possible to reduce the fuzziness of the output characteristics of the time for conducting software vulnerability studies and improve the accuracy of modeling. 2. The mathematical model of the process of preparing for security testing has been improved, which differs from the known ones by the theoretically justified choice of generating functions of moments when describing transitions from state to state, as well as taking into account the stage of checking the source code for cryptographic and other methods of data protection, which made it possible to obtain analytical expressions for calculating probabilistic characteristics for research and more complex computer systems by mathematical methods. 3. The method of supporting decision making on software security has been further developed. A distinctive feature of the method is the synthesis of an improved method for generating a training sample in the process of training an artificial neural network. This made it possible to increase the efficiency of the method and increase the accuracy of classification and decision-making on software security. The practical significance of the results obtained is to improve the accuracy of decision-making about software security, using fuzzy modeling technologies and fuzzy sets. The practical significance of the results obtained is as follows. 1. The software vulnerability research process fuzzy GERT model use has improved the accuracy of modeling up to 13%. 2. The simplifying equivalent transformations improved algorithm use in modeling allowed to reduce the fuzziness of the output characteristics of the time for conducting software vulnerability studies up to 1.12 times. 3. The artificial neural network training method introduction into the general method for supporting decision-making on software security made it possible to increase the accuracy of classification and decision-making by 1.6 times for positive elements in the sample and 1.2 times for negative elements in the sample. 4. The decision support method use made it possible to increase the efficiency of software safety assessment up to 1.2 times. The results of the dissertation are implemented and used in the activities of the company "Line Up", the Research Center for Forensic Examination on Intellectual Property, and are also used in the educational process of the National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute". The relevance of the thesis topic is justified in the introduction, the main goal and task of the work are formulated, and the scientific novelty and practical value of the obtained results are presented.The first section is devoted to the analysis and comparative researches of methods for improving the software security. In the second section, the development a mathematical model for the software security testing first stage. In the third section, development of a fuzzy gert model for investigating common software vulnerabilities are developed. The fourth section is devoted to the the software security decision support method development.Key words: software, security testing, fuzzy logic, fuzzy GERT model, cyber threat, software vulnerability, software security mismatch, decision support.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Вейлінь Ц. .. 
Метод підвищення безпеки програмного забезпечення на основі технологій тестування на проникнення: автореферат дис. ... д.філософ : 123 / Ц. .. Вейлінь. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії зі спеціальністі 123 «Комп'ютерна інженерія». – Національний технічнийуніверситет «Харківський політехнічний інститут». – Харків, 2023. Предмет дослідження – метод підвищення безпеки програмного забезпечення. Об'єкт дослідження – процес забезпечення безпеки програмного забезпечення. Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної науково-технічної задачі розробки методу підвищення безпеки програмного забезпечення (ПЗ) з урахуванням можливостей синтезу технологій автоматизованого тестування безпеки ПЗ та глибокого машинного навчання. Дослідження життєвого циклу програмного забезпечення та процесів тестування, що супроводжують цей цикл, виконано за допомогою теорії графів(GERT modeling). Розробка і дослідження методу автоматизованого тестування безпеки проводилися з використанням методу глибокого навчання з підкріпленням. Удосконалення методу оцінки ефективності розробленого методу здійснювалося з використанням методу динаміки середніх величин. Оцінка достовірності теоретичних і практичних результатів проводилася з використанням положень теорії ймовірностей і математичної статистики. Наукова новизна отриманих результатів обумовлена теоретичним узагальненням і новим вирішенням важливої науково-технічної проблеми, що полягає в розробці методу підвищення безпеки програмного забезпечення на основі технологій тестування на проникнення. Отримано такі наукові результати: – вперше був розроблений метод автоматизованого тестування вторгнень з використанням пошукової системи Shodan, платформи аналізу мережевої безпеки MulVal та даних вразливостей програмного забезпечення CVE для введення та побудови реалістичних сценаріїв атаки та перевірки для глибокого навчання за допомогою технології підкріплення. Це дозволило згенерувати дерево атак для різних навчальних процедур, оптимізувати відповідні сценарії автоматичного тестування безпеки програмного забезпечення, і таким чином підвищити ефективність процесу безпеки програмного забезпечення; – удосконалена математична модель процесу тестування на проникнення в комп'ютерні системи, відмінна від відомих можливостей тестування захищеності спеціалізованих інформаційних платформ комп'ютерних систем, що дозволило оцінити ймовірність тестування часу на проникнення в заданий інтервал; – математична модель процесу тестування на проникнення в комп'ютерні системи отримала подальший розвиток. Відмінною особливістю цієї моделі є використання розподілу Ерланга в якості основного при математичній формалізації процесів переходу від стану до стану. Це дозволило, з одного боку, уніфікувати математичну модель і представити процес тестування на більш високому рівні ієрархії тестування, з іншого – спростити його. Практична значимість отриманих результатів полягає в адаптації процесу тестування програмного забезпечення до підвищених вимог безпеки і можливостей тестування засобів автоматизації, з використанням технологій глибокого навчання з підкріпленням. Практичне значення отриманих результатів полягає в наступному: – комплекс математичних моделей процесу тестування на проникнення в комп'ютерних системах з використанням мережевого підходу моделювання GERT спростив схему тестування на проникнення в 1,7 рази з урахуванням можливих змін процедур (включаючи додавання нових процедур і послуг) для оцінки імовірнісно-часових характеристик і можливостей його масштабування при збільшенні обсягу і складності розв'язуваних задач; – синтез основних компонентів методу автоматичного тестування на проникнення дозволив підвищити ефективність процесу безпеки програмного забезпечення (знизити відносні пошкодження на всіх етапах життєвого циклу програмного забезпечення до 6 разів). Результати дисертації впроваджені та використовуються в діяльності Компанії "Line Up", Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності, а також використовується в навчальному процесі Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»". У вступі обґрунтовується актуальність теми дисертації, формулюються основна мета і завдання роботи, викладається наукова новизна і практична цінність отриманих результатів. Перший розділ присвячено аналізу та порівняльним дослідженням методів тестування на проникнення програмного забезпечення. У другому розділі описаний процес тестування на проникнення складних математичних моделей.У третьому розділі розроблено метод автоматизованого тестування на проникнення з використанням технології глибокого машинного навчання. Четвертий розділ присвячено дослідженню ефективності методупідвищення безпеки програмного забезпечення та обґрунтуванню практичних рекомендацій щодо його використання.Ключові слова: програмне забезпечення, автоматизоване тестування, тестування безпеки, глибоке машинне навчання, нечітка модель GERT, кіберзагроза, вразливість програмного забезпечення, невідповідність безпеки програмного забезпечення.^UDissertation for obtaining a scientific degree PHD in the speciality 123 – "Computer Engineering". – National technical university "Kharkiv polytechnic institute". – Kharkiv, 2023. The subject of research – software security enhancement method. The object of research – software security process. The dissertation work is devoted to the solution of the current scientific and technical problem of developing a method of improving the security of software, taking into account the possibilities of synthesis of technologies of automated software security testing and deep machine learning. The study of the software life cycle and testing processes accompanying this cycle was performed using graph theory (GERT modeling). The development and research of the method of automated safety testing was carried out using the method of deep learning with reinforcement. Improvement of the method of evaluating the effectiveness of the developed method was carried out using the method of dynamics of averages. The assessment of the reliability of theoretical and practical results was carried out using the provisions of probability theory and mathematical statistics. The scientific novelty of the obtained results is due to the theoretical generalization and a new solution of an important scientific and technical problem, consisting in the development of a method for improving the security of software based on penetration testing technologies. The following scientific results have been obtained. – for the first time, a method of automated intrusion testing using the Shodan search engine, the MulVal network security analysis platform, and CVE software vulnerability data has been developed to input and build realistic attack and validation scenarios for deep learning with reinforcement technology. This allowed to generate an attack tree for various training procedures, to optimize the corresponding scenarios of automatic software security testing, and thus increase the efficiency of the software security process; – improved mathematical model of the process of testing for penetration into computer systems, different from the known capabilities of testing the security of specialized information platforms of computer systems, which allowed to estimate the probability of testing time for penetration in a given interval; – the mathematical model of the process of testing for penetration into computer systems was further developed. A distinctive feature of this model is the use of the Erlang distribution as the main one in the mathematical formalization of the processes of transition from state to state. This allowed, on the one hand, to unify the mathematical model and present the testing process at a higher level of the testing hierarchy, on the other hand, to simplify it. The practical significance of the obtained results is to adapt the software testing process to the increased security requirements and capabilities of testing automation tools, using deep learning technologies with reinforcement. The practical significance of the obtained results is as follows. – a set of mathematical models of the penetration testing process in computer systems using the GERT network modeling approach simplified the penetration testing scheme by 1.7 times, taking into account possible changes in procedures (including the addition of new procedures and services) to estimate probabilistictemporal characteristics and possibilities of its scaling at increase in volume and complexity of the solved problems; – the synthesis of the main components of the method of automatic penetration testing has increased the efficiency of the software security process (reduce the relative damage at all stages of the software life cycle to 6 times). The results of the dissertation are implemented and used in the activities of the company "Line Up", the Research Center for Forensic Examination on Intellectual Property, and are also used in the educational process of the National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute". The relevance of the thesis topic is justified in the introduction, the main goal and task of the work are formulated, and the scientific novelty and practical value of the obtained results are presented.The first section is devoted to the analysis and comparative studies of software penetration testing methods. In the second section, the penetration testing process mathematical models complex. In the third section, automated penetration testing method using deep machine learning technology are developed. The fourth section is devoted to the study of the efficiency of the software security improving method and substantiation of practical recommendations for its use.Key words: software, automated testing, security testing, deep machine learning, fuzzy GERT model, cyber threat, software vulnerability, software security mismatch.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Донков С. В. 
Процесуальна незалежність арбітражного керуючого в процедурах банкрутства: автореферат дис. ... д.філософ : 081 / С. В. Донков. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації здійснено комплексне спеціальне наукове дослідження, присвячене процесуальній незалежності арбітражного керуючого в процедурах банкрутства, а також розроблено на цій основі пропозиції щодо вдосконалення законодавства. Викладено доктринальні погляди на сучасний стан, розвиток та перспективи інституту процесуальної незалежності арбітражного керуючого в процедурах банкрутства в контексті національного та міжнародного законодавства. Виносяться на розгляд нові положення, які можуть слугувати для подальшого розвитку та вдосконалення науки господарського права і процесу.Дослідження теоретико-методологічних основ процесуальної незалежності арбітражного керуючого дозволяє стверджувати, що на сьогодні комплексний системний аналіз питань незалежності арбітражного керуючого не проводився. Науковці переважно досліджували проблеми застосування процедур неспроможності та банкрутства, питання особливостей правового статусу арбітражного керуючого, контролю за професійною діяльністю. Відповідно, існує нагальна потреба у розв’язанні ряду теоретичних і практичних проблем, пов’язаних із з’ясуванням: 1) природи процесуальної незалежності арбітражного керуючого; 2) становлення та історичного розвитку інституту процесуальної незалежності арбітражного керуючого; 3) процесуальної незалежності розпорядника майна; 4) процесуальної незалежності керуючого санацією; 5) процесуальної незалежності ліквідатора; 6) питання щодо саморегулювання професійної діяльності арбітражних керуючих; 7) питань контролю за діяльністю арбітражних керуючих. Надано авторське визначення поняття «процесуальна незалежність арбітражного керуючого», під яким розуміється забезпечена фінансовою та професійною незалежністю здатність арбітражного керуючого самостійно виконувати свої процесуальні обов’язки у процедурах банкрутства в інтересах кредиторів і боржника в умовах судового контролю та підзвітності представницьким органам кредиторів.У дисертації представлено авторське визначення видів незалежності арбітражного керуючого, зокрема: 1) процесуальна (реалізується особливими процесуальними механізмами призначення, виконання та припинення повноважень арбітражних керуючих у судових процедурах банкрутства); 2) фінансова (реалізується через прозорість, достатність та гарантії оплати основної, додаткової винагороди за виконання ним відповідних обов’язків, відшкодування його витрат на реалізацію своїх повноважень); 3) професійна (забезпечується через нормативне регулювання отримання права на здійснення професії арбітражного керуючого, контролю за дотриманням законності у діяльності арбітражного керуючого, саморегулювання професійної діяльності арбітражних керуючих).Автором запропоновано періодизацію історичного розвитку законодавства та наукової думки з питань незалежності арбітражного керуючого, яку умовно поділено на чотири періоди: 1) VI–IX стст. – зародження конкурсного процесу на території Європи. Впровадження професії магістрів і піклувальників майна боржників для управління та нагляду за конкурсною масою; 2) XIII–ХVII стст. – процедури банкрутства відбувались у чітко встановленій формі та визначеному порядку, поява професії професійних адміністраторів – у конкурсному процесі, які здійснювали довірче управління майном боржників; 3) ХVII–ХІХ стст. – створення інституту кураторів та конкурсних управляючих, які представляли інтереси як кредиторів, так і боржника, врівноважуючи їх, були посадовими особами, органами держави і діяли за дорученням суду; 4) ХХІ ст. – створення в Україні оновленої моделі конкурсних керуючих – інституту арбітражних керуючих, які виконують функції антикризового менеджера та виконують розпорядчі функції щодо управління боржником у процедурах банкрутства. Зазначена модель конкурсного управління передбачає процесуальну незалежність арбітражних керуючих для дотримання балансу між інтересами кредиторів та боржників. У дисертаційній роботі також запропоновано законодавчо унормувати розподіл обов’язків розпорядника майна та керівника боржника під час проведення інвентаризації та організації збереження майна боржника. Такі обов’язки мають покладатися на розпорядника майна тільки в комплексі з відповідним зобов’язанням керівника боржника або у разі покладання на розпорядника майна обов’язків керівника боржника.У роботі також запропоновано окремі зміни концептуальних засад у процедурах санації та ліквідації в частині наділення арбітражного керуючого особливим правовим статусом, що поєднує у собі обов’язки як керівника боржника, так і повноваження спеціального учасника справи про банкрутство, покликаного забезпечити задоволення вимог кредиторів. Це дозволить знизити можливості тиску на арбітражного керуючого через правоохоронні органи, зменшить правову вразливість та посилить ефективність судового контролю у межах справ про банкрутство.^UThe dissertation is a comprehensive special scientific reseach devoted to the procedural independence of the insolvency officer in bankruptcy proceedings, and proposals for improving legislation are developed on this basis. The author presents the doctrinal views on the current state, development and prospects of the institution of procedural independence of the insolvency officer in bankruptcy proceedings in the context of national and international legislation. The author proposes new provisions which may serve to further develop and improve the science of commercial law and procedure.The learn of the theoretical and methodological foundations of the procedural independence of the bankruptcy trustee suggests that to date, no comprehensive systematic analysis of the issues of independence of the Bankruptcy trustee has been conducted. Scientists have mainly studied the problems of applying insolvency and bankruptcy procedures, the peculiarities of the legal status of the insolvency receiver, and control over professional activities. Accordingly there is an urgent need to address a number of theoretical and practical issues related to clarifying: 1) the nature of the procedural independence of the bankruptcy trustee; 2) the establishment and historical development of the institution of procedural independence of the Bankruptcy trustee; 3) the procedural independence of the property manager; 4) the procedural independence of the rehabilitation manager; 5) the procedural independence of the liquidator; 6) issues of self-regulation of the professional activities of Bankruptcy trustees; 7) issues of control over the activities of вankruptcy trustees.The author's definition of the concept of «procedural independence of an insolvency officer» is provided, which means the ability of an insolvency officer to independently perform his procedural duties in bankruptcy proceedings in the interests of creditors and the debtor under conditions of judicial control and accountability to the representative bodies of creditors.The dissertation presents the author's definition of the types of independence of the insolvency receiver, in particular: 1) procedural (implemented by special procedural mechanisms for appointment, performance and termination of powers of insolvency receivers in bankruptcy proceedings); 2) financial (implemented through transparency, sufficiency and guarantees of payment of the basic and additional remuneration for the performance of their respective duties, reimbursement of their expenses for the exercise of their powers); 3) professional (ensured through regulatory regulation of obtaining the right to exercise the profession of insolvency receiver, control over compliance with the law in the activities of insolvency receivers).The author proposes the own periodization of the historical development of legislation and scientific thought on the independence of the insolvency receiver, which is conditionally divided into four periods: 1) VI–IX centuries – the emergence of the competitive process in Europe. The introduction of the profession of masters and trustees of debtors' property to manage and supervise the bankruptcy estate; 2) XIII–XVII centuries – bankruptcy procedures were carried out in a clearly established form and in a certain manner, the emergence of the profession of professional administrators in the bankruptcy process, who carried out trust management of debtors' property; 3) XVII–XIX centuries – creation of the institute of curators and bankruptcy trustees who represented the interests of both creditors and the debtor, balancing them, were officials, state bodies and acted on behalf of the court; 4) XXI century – creation in Ukraine of an updated model of bankruptcy trustees - the institute of arbitration trustees who perform the functions of an anti-crisis manager and perform administrative functions to manage the debtor in bankruptcy proceedings. This model of insolvency management provides for the procedural independence of insolvency receivers to maintain a balance between the interests of creditors and debtors.The thesis also proposes to regulate by law the division of responsibilities of the property manager and the debtor's director when conducting an inventory and organizing the preservation of the debtor's property. Such duties should be imposed on the property manager only in conjunction with the corresponding obligation of the debtor's director or in the case of imposing on the property manager the duties of the debtor's director.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Астремська І. В. 
Психологічні засади супервізії у подоланні синдрому емоційного вигорання фахівців у системах спеціальної освіти та соціальної роботи: автореферат дис. ... д. психол. н. : 19.00.08 / І. В. Астремська. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено проблемі синдрому емоційного вигорання фахівців у системах спеціальної освіти та соціальної роботи (обумовленого великою кількістю непередбачуваних комунікативних ситуацій, нерегламентованим режимом роботи, високою мірою особистої відповідальності, неможливістю отримати однозначні підтвердження ефективності своєї діяльності, яка супроводжується стресами, емоційним виснаженням, професійним вигоранням) та вивченню психологічних засад супервізії у його подоланні.Теоретичне узагальнення наукової літератури з проблеми вивчення синдрому емоційного вигорання дає підставити до віднесення його до проблем, які потребують медичного втручання (МКБ-11: діагностичний таксон («синдром, що виникає внаслідок хронічного стресу на роботі, з яким не вдалося впоратися»), шифр QD85 – «вигорання») та визначається нами як це стійке, прогресуюче, негативне психологічне явище, що негативно впливає на ефективність виконуваної роботи та, в цілому, на якість життя, зумовлений професійними стресами та постійними робочими ситуаціями, які супроводжуються великими емоційними витратами та тривалими емоційними навантаженнями.Виокремлено та описано умови та фактори (відмічено тенденцію до виокремлення таких груп, як: соціальні фактори, особистісні фактори; фактор середовища; стажовий фактор; відношення до спеціальності та самого себе тощо) емоційного вигорання, з’ясовано зв’язок між факторами та симптомами (втома, виснаження; психосоматичні проблеми; безсоння; негативне відношення до пацієнтів; стереотипізація особистісної установки; агресивні тенденції; функціональне, негативне самовідношення; стани тривожності; депресії тощо) емоційного вигорання. Запропоновано системно-структурну модель чинників емоційного вигорання, до яких ми віднесли: фактор «індивідуальні особливості» – включає такі чинники як «особистісні особливості особистості» та «локус контролю»; «поведінкові прояви» – «способи реалізації поведінки подолання» та «психологічні поведінкові механізми захисту»; «вольові властивості» – «стилі саморегуляції» та «соціальний самоконтроль»; «ціннісні установки» – «ціннісні орієнтації» та «суб’єктивне благополуччя»; «мотиваційні фактори» – «домагання особистості»; «організаційно-професійні фактори» – «задоволеність роботою» та «самоефективність»; «світоглядні базисні установки» – «базисні переконання» та «життєстійкість»; «самоусвідомлення» – «рефлексія» та «задоволеність життям».Відзначено, що професійні якості розвиваються все професійне життя фахівця, накладаючи відбиток на його особистість, «деформуючи» її, причому така професійна деформація може сприяти як формуванню висококласного фахівця, так і формуванню професійних деструкцій. Емоційне вигорання є «одним з найбільш поширених різновидів професійної деформації» та одним з «проявів професійних деструкцій особистості», які визначаються як процес руйнування структури професійної діяльності та особистості фахівця, що негативно позначається на результаті праці та стані самої діяльності, професійна деструкція має на увазі більш суттєві зміни та більш вагомі наслідки.Доведено, що синдром емоційного вигорання – це найпоширеніше явище серед професій «людина-людина», тому сучасна психологічна наука виділяє представників «професій допомоги» як тих, хто відчуває на собі найбільший вплив емоційного вигорання. Процес «вживання» в роль інших, необхідність мати змогу прожити частку життя іншої людини, як наслідок, це не проходить безслідно для суб’єкта певної трудової діяльності, неодмінно впливає на особистість.Обґрунтовано, що фахівці системи спеціальної освіти та соціальної роботи відносяться до професій допомоги, які належать до професій «вищого типу». Професії цього типу припускають постійну взаємодію і спілкування з людьми, як професії соціономічного типу, в їх основі лежить поведінка, спрямована на допомогу – просоціальна активність (діяльність, яка приносить користь іншому) особистості. Умови діяльності пов’язані з підвищеною моральною відповідальністю. Цілі та результати задаються невизначено, тісно пов’язані з «автором» та реалізуються через нього, їх практично неможливо об’єктивно оцінювати. Засобом діяльності є сама людина. Так, особлива вразливість фахівців систем спеціальної освіти та соціальної роботи, яких ми відносимо до професій допомоги, виражається специфікою їх професійної діяльності. Це професії, «створені до вигорання» (К. Чернісс).Визначено професійні ризики в професіях допомоги: реакція супервізора на стрес і травму. Охарактеризовано різноманітні джерела стресу, який може впливати на супервізованого. Відзначено, що професійна супервізія може включати перевірку стресу.Описано процес професійного вигорання й надано конкретні рекомендації щодо профілактичної і корекційної роботи.^UThe dissertation provides a theoretical generalization of the problem of supervision and a new solution to the urgent scientific problem of overcoming the emotional burnout of specialists in the systems of special education and social work. As a result of the theoretical analysis, it was proved that supervision is a unique and effective method of professional support for employees (managers and subordinates, highly professional and beginners) of helping professions, aimed at developing practical skills (knowledge and skills of a professional) through reflection on the subjective components of professional interaction and attitudes towards clients, colleagues and oneself, in which correction and regulation of emotional and volitional processes takes place.It is noted that specialists in the system of special education and social work belong to the helping professions, which are of the «higher type». Professions of this type involve constant interaction and communication with people, as professions of the socionomic type, they are based on behavior aimed at helping – prosocial activity (activity that benefits another) of the individual. The working conditions are associated with increased moral responsibility. The goals and results are set vaguely, closely related to the «author» and realized through him/her, and are almost impossible to evaluate objectively. The means of activity is the person himself. Thus, the special vulnerability of specialists in special education and social work, whom we refer to as helping professions, is expressed by the specifics of their professional activities, these are professions «created for burnout».It has been established that professional burnout is «one of the most common types of professional deformation» and one of the «manifestations of professional destruction of the personality», which are defined as the process of destruction of the structure of professional activity and personality of a specialist, which negatively affect the result of work and the state of the activity itself, professional destruction implies more significant changes and more significant consequences.The concept of supervision in overcoming the emotional burnout of specialists in the system of special education and social work is substantiated. The structural and functional model of supervision, which includes conceptual, content and technological, criterion and result blocks, is verified. The content and technological block is conditionally divided into content and technological components. The purpose of the developed model is to overcome emotional burnout, the task is to substantiate the stages, mechanisms and technologies of the studied process. The result of the implementation of the developed structural and functional model and the introduction of the corresponding program is a positive dynamics in terms of emotional burnout and its factors of specialists in the system of special education and social work, their ability to realize the functions of the phenomenon of emotional maturity.The peculiarities of the referents of emotional burnout (satisfaction with professional activity, ways of coping behavior; general self-efficacy; life satisfaction, mechanisms of psychological protection of the individual, style of self-regulation of behavior, basic beliefs, social self-control, resilience, subjective well-being, value orientations, claims, locus of control, reflexivity, individual personality traits) and their relationship with the phases of «Tension», «Resistance», «Exhaustion» are determined.It has been proved that the introduction of the supervision model as an integral part of the professional activity of specialists in the system of special education and social work leads to positive dynamics, which is expressed in a decrease in the symptoms of emotional burnout syndrome. Awareness of psycho-traumatic factors of professional activity, dissatisfaction with oneself decreases (in the «Tension» phase), which can be explained by the growth of self-awareness, self-understanding, self-worth regarding their place in life, their values and needs, which determines the search for oneself, oneʼs true goals and activities that will inspire and give joy). The feelings of anxiety, depression (which are the triggers for emotional burnout as a psychological defense mechanism), «cagedness» decrease and the feeling of hopelessness disappears, and the mental energy is enhanced due to the induction of the ideal: thinking is directed towards the construction of plans, goals, and meanings. Inadequate selective emotional responses, emotional and moral disorientation, emotional economy, and reduction of professional responsibilities, which consists in attempts to limit responsibilities associated with emotional costs in the Resilience phase, are reduced.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Полянський В. О. 
Моделі оцінки впливу «шоків» на фінансову безпеку макроекономічних систем.: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / В. О. Полянський. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці комплексу моделей оцінки впливу «шоків» на фінансову безпеку макроекономічних систем (МС), які дозволяють підвищити наукову обґрунтованість оцінки глобальної стійкості МС до впливу «шоків», визначити прогнозний рівень фінансової безпеки, виділити локальні «критичні» підсистеми та налаштувати ефективні механізми забезпечення фінансової безпеки. Досліджено теоретико-методичні засади впливу «шоків» на фінансову безпеку МС: систематизовано характеристики «шоку»; виділено класифікаційні ознаки «шоків»; систематизовані сучасні підходи до моделювання впливу «шоків» на безпеку МС методами Data Science; виділено напрями вдосконалення та подальшого розвитку модельного базису антисипативного управління безпекою МС; обґрунтовано вибір математичного інструментарію розробки комплексу моделей оцінки впливу «шоків» на фінансову безпеку МС.Розроблено концептуальну схему дослідження, яка представлена як комплекс узгоджених, взаємопов'язаних модулів та моделей. Удосконалено моделі оцінки стійкості МС до екзогенних «шоків», які засновані на комплексному використанні методів кластерного аналізу і нейронних мереж Кохонена, що дозволяє підвищити обґрунтованість оцінки стійкості економіки країни до впливу екзогенних «шоків», дослідити міжкластерну міграцію елементів і здійснити оцінювання рівня глобальної стійкості МС з урахуванням міжкластерної міграції.Розроблено інструментарій оцінювання впливу соціально-економічних факторів на вразливість МС до «шоків», який базується на застосуванні методів класифікації без навчання, нечіткої логіки та дозволяє визначити домінантні соціально-економічні ризики для різних за ступенем вразливості до екзогенних «шоків» груп МС.Сформовано систему індикаторів раннього попередження криз у механізмах управління безпекою, що полягає у застосуванні композитних індексів невизначеності на основі методу головних компонент, що дозволяє провести раннє розпізнавання кризових процесів та підвищити обґрунтованість оцінки їх тривалості в умовах дії «шоків».Дістали подальшого розвитку моделі оцінки та аналізу рівня фінансової безпеки МС, які засновані на використанні методів таксономії, методів аналізу панельних даних, і дозволяють визначити найбільш значущі загрози фінансовій безпеці МС різних за рівнем стійкості до екзогенних «шоків» груп, сформувати перелік факторів, які доцільно враховувати під час розробки сценаріїв стрес-тестування.Запропоновано методичні положення оцінювання просторової реакції індикаторів фінансової безпеки МС на вплив «шоків», відмінність яких полягає у комплексному використанні методів кластерного аналізу, вибору репрезентантів груп, VAR-моделей показників фінансової безпеки, VAR-моделей з екзогенними змінними розвитку реального сектора економіки, розвитку глобальної економіки, що дозволяють оцінити тривалість та характер флуктуацій індикаторів фінансової безпеки внаслідок впливу «шоків», виявити найуразливіші підсистеми фінансової безпеки.Дістали подальшого розвитку моделі оцінки впливу енергетичного «шоку» на індикатори фінансової безпеки МС в контексті розвитку технології VAR-моделювання та розробки стрес-сценаріїв фінансової безпеки на підставі застосування TVAR-моделей, ARDL-моделей, що дозволяють визначити диференційовані режими енергетичної безпеки та значущість впливу інформаційного каналу на динаміку індикаторів енергетичної безпеки та, як наслідок, фінансової безпеки.Практична цінність роботи полягає у розробці методичних підходів до побудови моделей оцінки впливу «шоків» на безпеку економічних систем, які є універсальними та можуть бути впроваджені в діяльність економічних систем різного рівня ієрархії для формування стрес-сценаріїв, визначення прогнозного рівня безпеки, формування стратегій забезпечення безпеки, попередження кризових ситуацій. Результати дослідження впроваджено у практичній діяльності підприємств у сфері інформаційних технологій та комп’ютерних систем: ТОВ «СОФТВЕА-ЕКСПЕРТ» (довідка № 14 від 15.10.2020 р.), ТОВ «РАЙЗ 19» (довідка № 01/02/22 від 10.02.2022 р.) Обґрунтовані в роботі положення також використано у навчальному процесі ХНЕУ ім. С. Кузнеця при викладанні дисциплін «Методи економіко-статистичних досліджень», «Методи та моделі DATA SCIENCE», «Економетрика-2» (довідка № 22/88-02-28 від 19.07.2022 р.).^UThe dissertation is devoted to the development of a set of models for assessing the impact of «shocks» on the financial security of macroeconomic systems (MS), which allow to increase the scientific validity of the assessment of the global stability of the MS to the impact of «shocks», to determine the forecast level of financial security, to identify local «critical» subsystems and to set up effective mechanisms for ensuring financial security.The theoretical and methodological principles of the influence of «shocks» on the financial security of the MS were studied: the characteristics of the «shock» were systematized; the classification features of «shocks» are highlighted; systematized modern approaches to modeling the impact of «shocks» on the security of MS using Data Science methods; directions for improvement and further development of the model basis of anticipatory safety management of the MC are highlighted; the choice of mathematical tools for the development of a set of models for assessing the impact of «shocks» on the financial security of the MS is substantiated.A conceptual study scheme has been developed, which is presented as a complex of coordinated, interconnected modules and models.Models for assessing the resilience of the MS to exogenous «shocks» have been improved, which are based on the complex use of methods of cluster analysis and Kohonen's neural networks, which makes it possible to increase the validity of assessing the resilience of the country's economy to the influence of exogenous «shocks», to investigate the intercluster migration of elements and to carry out an assessment of the level of global stability of the MS taking into account intercluster migration.A toolkit for assessing the impact of socioeconomic factors on MS vulnerability to «shocks» has been developed, which is based on the application of classification methods without learning, fuzzy logic, and allows determining the dominant socioeconomic risks for MS groups with different degrees of vulnerability to exogenous «shocks».A system of indicators for early warning of crises in security management mechanisms has been formed, which consists in the application of composite indices of uncertainty based on the method of principal components, which allows early recognition of crisis processes and increases the validity of assessing their duration under the conditions of «shocks».The model for assessing and analyzing the level of financial security of MS was further developed, which is based on the use of taxonomy methods, methods of panel data analysis, and allows to determine the most significant threats to the financial security of MS of groups of different levels of resistance to exogenous «shocks», to form a list of factors that are expedient to consider when developing stress testing scenarios.Methodical provisions for evaluating the spatial response of financial security indicators of the MS to the impact of «shocks» are proposed, the difference of which is the complex use of cluster analysis methods, the selection of group representatives, VAR models of financial security indicators, VAR models with exogenous variables of the development of the real sector of the economy, the development of global of the economy, allowing to assess the duration and nature of fluctuations of financial security indicators due to the impact of «shocks», to identify the most vulnerable subsystems of financial security.Further development of the model for assessing the impact of an energy «shock» on the financial security indicators of the MS was obtained in the context of the development of the VAR-modeling technology and the development of stress scenarios of financial security based on the use of TVAR-models, ARDL-models, which allow to determine differentiated modes of energy security and the significance of the impact information channel on the dynamics of indicators of energy security and, as a result, financial security.The practical value of the work lies in the development of methodical approaches to the construction of models for assessing the impact of «shocks» on the security of economic systems, which are universal and can be implemented in the activities of economic systems of different levels of the hierarchy for the formation of stress scenarios, the determination of the predictive level of security, the formation of security strategies, prevention of crisis situations. The results of the research are implemented in the practical activities of enterprises in the field of information technologies and computer systems: SOFTWARE-EXPERT LLC (reference No. 14 dated 15.10.2020), RISE 19 LLC (No. 01/02/22 dated 10.02.2022). The provisions substantiated in the work are also used in the educational process of Simon Kuznets KhNUE when teaching the disciplines «Methods of economic and statistical research», «Methods and models of DATA SCIENCE», «Econometrics-2» (No. 22/88-02-28 dated 19.07.2022).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського