Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (103)Книжкові видання та компакт-диски (57)
Пошуковий запит: (<.>K=ВТЕЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Ярова О.В. 
Валютний контроль в системі протидії "втечі капіталу" в країнах з перехідною економікою: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / О.В. Ярова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 21 с. — укp.

Досліджено теоретико-методичні аспекти "втечі капіталу" та засади функціонування системи валютного контролю у країнах з перехідною економікою. Визначено суть понять ввезення, експорту, відтоку та "втечі" капіталу з країни, описано специфіку їх проявів. Проаналізовано негативні наслідки цього явища та світовий досвід введення контролю за відтоком капіталу. Систематизовано основні способи "втечі капіталу" з України та запропоновано найбільш доцільний для українських умов підхід для визначення його обсягів. Оцінено масштаби "втечі капіталу" з України. Побудовано економічну модель, яка дозволяє оцінити її вплив на макроекономічні показники країни. Розроблено практичні рекомендації щодо напрямів протидії "втечі капіталу" та стимулювання його репатріації, вдосконалено систему валютного контролю стосовно протидії даному явищу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У526.26 +
Шифр НБУВ: РА339918

Рубрики:

      
2.

Мазур І.І. 
Детінізація економіки в трансформаційних суспільствах: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.01 / І.І. Мазур ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 40 с. — укp.

На підставі комплексного аналізу досліджено теоретико-методологічні засади тіньової економіки, розроблено концептуальні підходи, а також наведено пропозиції щодо шляхів і способів детінізації економіки у трансформаційних суспільствах. Досліджено наукові теорії вчених різних економічних шкіл щодо проблеми тіньової економіки. Виявлено головні причини поглиблення та розширення тіньової економіки у таких суспільствах, що полягають у порушенні чинного законодавства та більшою мірою - у його невідповідності реаліям. Зазначено, що чинниками поширення тінізації економіки є недосконалість інституційного середовища, зокрема, відсутність відповідних норм виробничої поведінки для підприємців внаслідок лобіювання корпоративних інтересів під час прийняття законів, неефективність регуляторної політики підприємницької діяльності, інституціалізація тіньової економічної діяльності, недосконалість податкової системи, несформованість конкурентного середовища, корупційні відносини між суб'єктами економічної діяльності. Обгрунтовано наявність у структурі тіньової економіки нової складової - комунікаційної тіні, існування якої пояснюється сучасними процесами глобалізації, зокрема, інформаційною та комунікаційною революціями, які зумовили виникнення Інтернету як віртуального спілкування за умов компресії часу та простору, а відтак - для можливості приховування будь-якої економічної діяльності з метою одержання прибутків завдяки ухиленню від оподаткування. Запропоновано визначення категорій "тіньова економіка", "неформальна економіка", "прихована економіка", "підпільна економіка", "детінізація економіки", "легалізація економіки". Обгрунтовано об'єктивний характер тіньової економіки та критеріальну ознаку спонукальних мотивів тінізації економіки. Визначено мотивацію щодо "втечі" капіталу з України за кордон та запропоновано практичні рекомендації щодо шляхів і способів детінізації економіки у трансформаційних суспільствах за умов глобалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.295.336 +
Шифр НБУВ: РА352326

Рубрики:

      
3.

Кизилова В.В. 
Жанрово-стильова своєрідність трилогії У.Самчука "Ост": Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / В.В. Кизилова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено змістовиражальні особливості романів У.Самчука "Морозів хутір", "Темнота", "Втеча від себе". Основним їх продуцентом є обраний тип нарації, що належить до "редакторського всезнання", яке передбачає пряму авторську присутність на всіх змістових рівнях твору. Наслідком наголошеної присутності є різновид прозописьма, у якому опис превалює над зображенням, а виголошена думка про героя - над самим цим героєм як повнокровним художнім характером. Несподіваність колізій оповіді є причиною психологічної непідтверджуваності ідейних авторських настанов, серед яких найголовнішими для У.Самчука були ті, що містили роздуми про Україну майбутнього.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(УК=7КАН)-4 Самчук, У.534 + Ш141.4-72 Самчук, У. + Ш5(7КАН=УК)-4 Самчук У.534
Шифр НБУВ: РА315137 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Плужнік О.І. 
Кримінальна відповідальність за порушення режиму відбування покарання у виправних установах та тримання під вартою: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / О.І. Плужнік ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено чинники соціальної зумовленості відповідальності за порушення режиму відбування покарання у виправних установах та тримання під вартою. Проаналізовано об'єктивні та суб'єктивні ознаки злочинів - посягання на режим відбування покарання у виправних установах та тримання під вартою, а також кваліфікуючі ознаки втечі з місця позбавлення волі або з-під варти та зміст покарання. Проведено відмежування досліджуваних злочинів від суміжних посягань. Аргументовано необхідність здійснення кримінально-правового забезпечення режиму відбування покарання у виправних установах та режиму тримання під вартою в одній статті КК. Запропоновано зміни до Кримінально-процесуального кодексу України, Закону України "Про міліцію", постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про злочини, пов'язані з порушенням режиму відбування покарання в місцях позбавлення волі".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)128 + Х884.9(4УКР)03 +
Шифр НБУВ: РА325632

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Біла І. В. 
Метароман Галини Пагутяк: текст і контекст: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / І. В. Біла ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2011. — 20 с. — укp.

Виокремлено за допомогою аналізу романів, повістей та оповідань Г. Пагутяк такі ознаки метароману у її прозі, як структурування індивідуально-авторської моделі світу, що заснована на протиставленні жорсткого світу та фантазійного притулку, наскрізні мотиви втечі від світу, пошуку притулку, втраченого раю, спокою, кохання та материнства, моделювання ідентичності героя, його відчуженості від світу, інтер- й автоінтертекстувальні конструкції, система повторюваних образів. Досліджено хронотопічні параметри трирівневої моделі світу (жорсткий світ / притулок / проміжна зона (околиця, пустеля, ліс)). Проаналізовано такі види інтер- й автоінтертекстуальності, як алюзії, варіації на тему претексту, переказ сюжету одного твору в тексті іншого, коментуюче посилання на претекст, дописування чужого або власного тексту. Доведено, що єдність творів письменниці забезпечується наскрізними моделлю світу, сюжетними схемами, образами та мотивами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Погутяк Г. В. 534
Шифр НБУВ: РА380262 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Пилипчук Я.В. 
Монгольське завоювання Дашт-і Кипчак у XIII ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Я.В. Пилипчук ; НАН України, Ін-т сходознавства ім. А.Ю.Кримського. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Досліджено історію монгольсько-кипчацьких війн, переглянуто усталені погляди на монгольске завоювання Дашт-і Кипчак. Встановлено тісний зв'язок колабораціонізму частини кипчаків з успіхами монгольських військ, проаналізовано перебіг та основні фактори монгольських кампаній у західноєвразійських степах. Визначено родоплемінний склад конфедерацій Дашт-і Кипчак та їх політичну структуру. Розкрито причини, передумови та наслідки кумано-кипчацьких міграцій. Охарактеризовано основні етапи монгольського завоювання Дашт-і Кипчак: "Туркестанські кампанії", "похід західного загону", "Великий Західний похід". Початок монгольського завоювання Дашт-і Кипчак датовано 1205 р., а підкорення східної частини цього регіону - 1229 р. Усупереч традиційним уявленням встановлено, що алани не були союзниками кипчаків у 1222 р. Доведено, що поразка у Калкській битві обумовлена не втечею кипчаків, а неузгодженістю дій коаліційного русько-кипчацькогго війська. "Великий Західний пох ід" датовано 1236 - 1242 рр. З'ясовано, що дана кампанія розпочалася з перемоги Субедея-багатура над Бачманом, якого було вбито під час кампанії у Середньому Поволжі у 1237 р. Встановлено, що донецьких і наддніпрянських кипчаків було переможено у 1238 р., а кримські кипчаки зазнали поразки у 1239 р. Доведено, що міграції кипчаків і куманів паралельно відбувалися у 1237 - 1239 рр. у напрямку Угорщини та Болгарії, Іван Асень II не здійснив напад на кипчаків, а сам виявився жертвою їх зради й атаки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(2)431
Шифр НБУВ: РА371543 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Тутик В.А. 
Низьковакуумні газоразрядні електронні гармати і їх використання в електронно-променевих технологіях: автореф. дис... д-ра техн. наук: 01.04.20 / В.А. Тутик ; Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2009. — 40 с. — укp.

Удосконалено наукові засади створення низьковакуумних газорозрядних електронних гармат (НГЕГ), запропоновано методики їх проектування, визначено механізми та закономірності фізичних процесів у процесі їх функціонування. Наведено рекомендації щодо застосування розроблених конструкцій гармат для вирішення наукових і технологічних задач. Теоретично обгрунтовано методи підвищення робочого тиску, експериментально підтверджено їх ефективність. Виявлено й експериментально досліджено "ефект втечі електронів" під час роботи НГЕГ. На базі НГЕГ створено автономний імпульсний електронний прискорювач для активних експериментів у верхніх шарах атмосфери. Розроблено й апробовано технології на базі НГЕГ для діагностики та нагрівання газових потоків, одержання монокристалів кремнію, модифікації поверхні виробів, одержання покриттів у середовищі реакційного газу (CPVD, CVD-технології). Результати наукового дослідження використано у процесах розробки, виготовлення й експлуатації ряду електронно-променевих експериментально-промислових установок і пристроїв різного технологічного призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З851.13-045 +
Шифр НБУВ: РА367327

Рубрики:

      
8.

Калініченко В.В. 
Повоєнний голод в Україні (друга половина 40-х років XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Калініченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Вивчено причини повоєнного голоду: негативні наслідки війни, посухи 1946 р. і, особливо, антиселянської політики сталінського режиму. Висвітлено форми опору українських селян антинародній аграрній політиці тоталітарного режиму, етапи голоду та його поступове наростання, масштаби трагедії, категорії голодуючого населення, регіони України, які постраждали від голоду та хронологічні рамки лиха. Визначено прямі та непрямі наслідки голоду в республіці: демографічні втрати, високий рівень захворюваності населення, наявність безпритульності, жебрацтва, втеч селянської молоді у міста, порушення традиційної селянської поведінки, занепад сільськогосподарського виробництва. Зроблено висновок, що голод мав штучний характер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)623-209
Шифр НБУВ: РА312770 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
9.

Саган О.Н. 
Православ'я в його інституційному розвитку: історіософський аналіз: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.11 / О.Н. Саган ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2004. — 35 с. — укp.

Здійснено цілісний історіософський аналіз процесів інституційного виокремлення та розвитку православ'я. Запропоновано тезу, що форма існування конфесії за сучасних умов як федерації незалежних православних Церков є закономірним наслідком припинення догматично-канонічного розвитку Східного християнства на етапі незавершеності чіткого визначення меж ортодоксії та формулювання остаточних моносемантичних свідчень у віронавчальній царині, що спричинило переміщення акцентів у процесах функціонування православ'я з догматично-канонічних на етнополітичні чинники, а також збільшення ролі людського фактора (завдяки можливості суб'єктивного витрактування догматично-канонічної й традиційно-обрядової сфер буття православ'я та фактичного дозволу втручання у церковне життя світських осіб у процесах становлення православної інституційності. Відзначено щодо необхідності скликання Вселенського православного Собору. Зроблено висновок, що подальша доля православ'я значною мірою пов'язана також з вирішенням ним стратегічного питання, а саме: участь в екуменічному русі. Зауважено, що обмеження діяльності лише рамками власної конфесії може призвести та призводить до своєрідної "втечі від світу", зациклення лише на власних проблемах, до втрати православними союзників в особі католиків і протестантів у протистоянні з іншими релігійними напрямами та секуляризованим світом, що послабляє православ'я, зменшує кількість його прихильників у світі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372-503 +
Шифр НБУВ: РА334753

Рубрики:

      
10.

Ткач Р.М. 
Психологічна допомога підліткам, схильним до бродяжництва: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Р.М. Ткач ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено соціальний феномен "втечі з дому та бродяжництво підлітків", виокремлено його різновид, який можна кваліфікувати як девіантну поведінку. Запропоновано класифікацію підлітків, схильних до бродяжництва. Виявлено мікросоціальні (психологічні труднощі й ускладнення, зумовлені найближчим соціальним оточенням) та індивідуально-психологічні чинники, що зумовлюють бродяжництво підлітків. Розроблено модель (зміст, програму та технологію) психологічної допомоги підліткам, схильним до бродяжництва. Наведено результати її експериментального впровадження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.620.2-81 + Ю984.010.2-70 +
Шифр НБУВ: РА352189

Рубрики:

      
11.

Карпенко О.А. 
Роман-дилогія Володимира Дрозда "Листя землі": проблеми міфопоетики: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.А. Карпенко ; Харк. нац. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено міфопоетику роману В.Дрозда "Листя землі", зокрема формально-змістові засоби, що допомагають автору втілити у тексті уявлення про міфологічну модель світу, схеми первісного мислення, первинні образи, символи та мотиви людської культури. Визначено особливості художньої реалізації архетипів і міфологем, використаних письменником для створення сюжетно-композиційного й образного ряду дилогії. З'ясовано їх місце та значущість у розв'язанні основних філософських проблем людського буття. Визначено естетичні та функціональні особливості міфологічних і фольклорних запозичень, оригінальне використання яких дозволяє художньо відобразити бачення автора концепції "людина - світ". Вивчено специфіку міфологічного часопростору, що вибудовується у творі на базі бінарних опозицій "верх - низ", "місто - село", "втеча - повернення", "день - ніч".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Дрозд, В.Г. 534 +
Шифр НБУВ: РА355564

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Довбня О.А. 
Суспільно-політичні фактори змін у складі селянства УСРР у 1927 - 1932 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Довбня ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 19 с. — укp.

До наукового обігу введено раніше засекречені виконавчо-розпорядчі та підзвітні матеріали державних і партійних органів влади всіх рівнів, а також органів юстиції. Розглянуто концепцію, згідно з якою суди в сільській місцевості являли собою репресивні органи переслідування селянства та призводили до неприродних змін у його складі. Визначено в їх діяльності етапи: 1927 - 1929 і 1930 - 1932 рр. Надано комплексну характеристику механізму розкуркулення селянських господарств трьох категорій. Виявлено тенденцію переважання серед розкуркулених селянських господарств тих, яких було віднесено до третьої категорії. Їх господарі були залишені в Україні на "куркульських висілках" та фактично перестали бути селянами. Новим є підхід до відповідних державних заходів та стихійних процесів з погляду не здобутків міст, а саме втрат села. Показано, що державні заходи з організованого набору селянства в промисловість, на новобудови та самопливні процеси призвели до вилучення з села найбільш здорових та працездатних чоловіків. Висвітлено концепцію, згідно з якою основними формами стихійного відтоку в 1927 - 1929 рр. було традиційне відхідництво та переселення селян у міста внаслідок самоліквідації господарств, а у 1930 - 1932 рр. - самовільне залишення колгоспів і втеча розкуркулених з так званих "куркульських виселок" з подальшим улаштуванням на новобудови та промислові підприємства. З'ясовано, що протягом 1927 - 1929 рр. стихійний відтік відбувався легально, а протягом 1930 - 1932 рр. - нелегально. Зроблено висновок, що всі штучні кількісні та якісні зміни в складі селянства Радянської України в досліджуваний період зумовлені надлишками робочої сили на селі, відновленням методів політики "воєнного комунізму", формуванням індустріалізації, здійсненням примусової суцільної колективізації, а також унаслідок дії таких суспільно-політичних чинників, як судові переслідування селян, розкуркулення та ліквідація заможних селянських господарств, організованого набору і стихійного відтоку селян у промислові галузі та будівництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)614-205 +
Шифр НБУВ: РА325294

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Мовчан М.М. 
Феномен самотності як проблема буття особистості в соціальному середовищі: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / М.М. Мовчан ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проаналізовано визначення самотності, представлені зарубіжними та вітчизняними вченими, наведено авторське визначення самотності. Представлено онтологічний статус самотності. Запропоновано її онтологічну модель, яка відображає динаміку появи самотності як системного цілого. Серед восьми теоретичних підходів до самотності значне місце приділено екзистенціальній концепції, яка у філософському осмисленні самотності посідає особливе місце. Розкрито феноменологію самотності через генезис самотності відповідно з розвитком компонентів "Я-" і "Ми - свідомість" людини. Виявлено та розглянуто тенденції самотності (самотність як усамітнення та негативна самотність), чоловіча та жіноча іпостасі феномену самотності на певних етапах розвитку особистості людини, дві форми прояву самотності - зовнішню та внутрішню, причини самотності, взаємопов'язані з комунікацією та соціальною адаптацією, та шляхи втечі та реального подолання самотності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21 + Ю6*333.122 +
Шифр НБУВ: РА356981

Рубрики:

      
14.

Васильчишин О. Б. 
Фінансова безпека банківської системи України / О. Б. Васильчишин. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт – є процеси забезпечення та управління фінансової безпеки банківської системи. Мета – є систематизація наукових поглядів на дослідження фундаментальних основ фінансової безпеки банків та розробка і обґрунтування концептуальних, теоретико-методологічних й методико-прикладних засад забезпечення фінансової безпеки банківської системи України. Методи – діалектичний; історико-логічний; системно-структурний аналіз; синтезу; кількісних та якісних порівнянь; експертних оцінок, прогнозний; регресійного аналізу; інформаційно-статистичні; економіко-математичного аналізу; SWOT-аналізу; моделювання та екстраполяції. Результати – сформульовано концепцію управління фінансовою безпекою банківської системи України, теоретично обґрунтовано її змістовну сутність, й інституційний формат, побудовано інтегральний показник фінансової безпеки банківської системи України, а також обґрунтовано стратегічні напрями забезпечення належного рівня фінансової безпеки національної банківської системи. Новизна – вперше: сформовано концепцію управління фінансової безпеки банківської системи України, як цілісне бачення завдань, принципів, методів та інструментів управління у їх взаємозв'язку, що спрямовані на створення умов для досягнення тактичних і стратегічних цілей розвитку вітчизняної банківської системи; обґрунтовано вплив концентрації банківської діяльності на фінансову безпеку банківської системи; висунуто і доведено гіпотезу про вплив банків з іноземним капіталом на фінансову безпеку банківської системи з позицій диференціювання за функціонально-організаційними моделями та структурними особливостями діяльності; розроблено науково-методичний підхід до побудови інтегрального індикатора фінансової безпеки банківської системи шляхом агрегування п'яти груп індикаторів, що включають платоспроможність, ліквідність, прибутковість, якість активів банківської системи та кон'юнктуру зовнішніх і внутрішніх ринків. Такий індикатор відображає динаміку зміни рівня фінансової безпеки банківської системи впродовж її історичного розвитку, є сигналом накопичення загроз в економіці та базою для прогнозування, розроблення стратегій управління, удосконалення функціонування вітчизняних банків. удосконалено: науковий підхід до трактування сутності поняття «фінансова безпека банківської системи», «фінансова безпека банку», «системний банк»; методологічний інструментарій побудови системи показників оцінки фінансової безпеки банківської системи; концептуальний підхід щодо оцінки фінансової безпеки банківської системи. отримали подальший розвиток: аргументація щодо індивідуалізації понять «банківська система» та «банківський сектор»; визначення особливостей аналізу процесів тіньової економіки на засадах теорій раціоналізму злочинності, інституціоналізму та економічної тератології в контексті визначення загроз для фінансової безпеки банківської системи, що дозволяють розширити науковий світогляд у цій сфері шляхом аналізу історичної логіки формування вітчизняних економічних відносин, об'єктивності розвитку трансфертного ціноутворення, втечі капіталу, зростання масштабів тіньового валютного ринку та їх впливу на зниження обсягів ресурсної бази, активів і прибутковості банків як основних об'єктів їх фінансової безпеки; науково-методичні підходи до розробки критеріїв визначення системної важливості банку Впроваджено у діяльність: Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Верховної Ради України, Асоціації українських банків, ПрАТ «Українська міжбанківська валютна біржа», Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Департаменту фінансів Тернопільської обласної державної адміністрації, ПАТ «Банк Кредит Дніпро», ПАТ Акціонерно-комерційний банк «Львів», філії Тернопільського обласного управління АТ «Ощадбанк», а також у навчальному процесі Тернопільського національного економічного університету та DKLexAcademy. Сфера використання – Комітет з питань економічної політики Верховної Ради України та Національний банк України^UThe object is the processes of ensuring and managing the financial security of the banking system. The purpose is systematization of scientific views on the study of the fundamental principles of financial security of banks and the development and substantiation of conceptual, theoretical and methodological and methodical and applied principles of financial security of the banking system of Ukraine. Methods are dialectical; historical and logical; system-structural analysis; synthesis; quantitative and qualitative comparisons; expert estimates, forecast; regression analysis; informational and statistical; economic-mathematical analysis; SWOT analysis; modeling and extrapolation. The results - formulated the concept of financial security management of the banking system of Ukraine, the theoretical substantiation of its substantive essence and institutional form, an integral indicator of financial security of the banking system of Ukraine was constructed, and strategic directions of ensuring an adequate level of financial security of the national banking system were substantiated. Novelty - for the first time: the concept of financial security management of the banking system of Ukraine has been formed as a holistic vision of tasks, principles, methods and management tools in their interconnectedness, aimed at creating conditions for the achievement of tactical and strategic goals of the development of the domestic banking system; the influence of banking activity concentration on financial security of the banking system is substantiated; the hypothesis about the influence of banks with foreign capital on the financial security of the banking system from the standpoint of differentiation according to functional and organizational models and structural features of activity was put forward and proved; The scientific-methodical approach to building an integrated indicator of financial security of the banking system has been developed by aggregating five groups of indicators, including solvency, liquidity, profitability, quality of assets of the banking system and the situation of external and internal markets. Such an indicator reflects the dynamics of changes in the level of financial security of the banking system during its historical development, is a signal of the accumulation of threats in the economy and the basis for forecasting, developing management strategies, and improving the functioning of domestic banks. Improved: scientific approach to the interpretation of the essence of the concept of "financial security of the banking system", "financial security of the bank", "system bank"; methodological tool for building a system of indicators for assessing the financial security of the banking system; conceptual approach to assessing the financial security of the banking system. got further development: the argument about the individualization of the concepts of "banking system" and "banking sector"; definition of the peculiarities of the analysis of shadow economy processes based on the theories of rationalism of crime, institutionalism and economic teratology in the context of identifying threats to the financial security of the banking system that allow expanding the scientific worldview in this area by analyzing the historical logic of the formation of domestic economic relations, the objectivity of the development of transfer pricing, capital flight, the growth of the shadow foreign exchange market and its impact on the reduction of the volume of the resource base, assets and profit utopian banks as the main objects of their financial security; scientific and methodical approaches to the development of criteria for determining the systemic importance of the bank. Introduced in the activity. The project was implemented in the activities of: the Committee on financial policy and banking activities of the Verkhovna Rada of Ukraine, the Association of Ukrainian Banks, PJSC "Ukrainian Interbank Currency Exchange", the Fund for Individual Deposits Guarantees, the Finance Department of the Ternopil Regional State Administration, PJSC Bank Credit Dnepr, PJSC commercial bank "Lviv", branches of the Ternopil oblast management of JSC "Oschadbank", as well as in the educational process of the Ternopil National Economic University and DKLexAcademy. The scope of use is the Committee on Economic Policy of the Verkhovna Rada of Ukraine and the National Bank of Ukraine


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Пашко С. В. 
Математичні методи вибору оптимальних рішень в системах, що складаються з раціональних агентів. / С. В. Пашко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена побудові та дослідженню математичних методів вибору оптимальних рішень в системах, що складаються з автономних об'єктів, які мають спільну мету і діють оптимальним способом заради її досягнення. Елементи таких систем прийнято називати раціональними агентами. В дисертації розглянуто основні види діяльності, пов'язані з системами раціональних агентів: утворення системи агентів (кооперування), планування і координування планів дій агентів, розміщування системи, розпізнавання. Для таких видів діяльності виділено системи, що мають самостійне теоретичне і практичне значення, і для цих систем розроблено та досліджено методи вибору оптимальних рішень. Також досліджено ефективність процедур розпізнавання, які можуть застосовуватися раціональними агентами.Надано оцінку похибки байєсівської процедури розпізнавання в залежності від об'єму навчальної вибірки та інших параметрів. Доведено субоптимальність байєсівського підходу та знайдено складність класів задач розпізнавання. Досліджено ефективність відомих процедур розпізнавання.Досліджено задачі переслідування та втечі, в яких для кожного втікача утворюється група переслідувачів. Доведено теорему про NP-складність задачі оптимізації груп переслідування. Побудовано варіанти методів гілок і меж та випадкового пошуку з локальною оптимізацією розв'язання таких задач.Досліджено задачі переслідування та втечі, в яких кілька агентів доганяють одного, застосовуючи стратегію паралельного зближення. Побудовано оптимальну стратегію втечі, знайдено масимальний час переслідування. Сформульовано задачі лінійного програмування, що дозволяють будувати оптимальні або близькі до оптимальних стратегії. Використовуючи максимальний час переслідування для стратегії паралельного зближення в якості функції Ляпунова, побудовано нову стратегію переслідування, що перевершує стратегію паралельного зближення завдяки більш скоординованим діям агентів.Вирішено задачі оптимального розміщування агентів-сенсорів для колективного розпізнавання. Описано алгоритм детектування підводної загрози за допомогою системи акустичних сенсорів, а також екстремальні задачі розташування сенсорів. Розроблено метод розв'язання таких задач, доведено теорему про асимптотичну оптимальність побудованих планів розміщування сенсорів.^UThe thesis is devoted to the construction and research of mathematical methods for choosing optimal solutions in systems consisting of autonomous objects that have a common goal and act in an optimal way for the sake of achieving it. Elements of such systems are usually called rational agents. In the thesis, the main types of activities related to systems of rational agents are considered: the formation of a system of agents (cooperation), planning and coordination of agents' action plans, the placement of the system, recognition. For these types of activities, systems have been selected that have an theoretical and practical value, and methods for selecting optimal solutions have been developed and studied for these systems. Also, the effectiveness of recognition procedures that can be used by rational agents is investigated.The Bayesian recognition procedure error is estimated depending on the training sample size and other parameters. The suboptimality of the Bayesian approach is proved and the complexity of classes of recognition problems is found. The effectiveness of known recognition procedures has been studied.The problems of pursuit and evasion are considered, in which for each evader a group of pursuers is formed. Theorem on NP-difficulties of optimization problem of pursuit groups is proved. The variants of branch and boundary methods and random search with local optimization of the solution of such problems are constructed.The problems of pursuit and evasion are investigated, in which several agents pursue one by using the parallel approach strategy. The optimal escape strategy is constructed, its properties are studied, the maximum time of pursuit is found. Linear programming problems are formulated that allow constructing optimal or close to optimal strategies. Using the maximum pursuit time for a parallel approach strategy as a Lyapunov function, a new pursuit strategy is built that surpasses the parallel approach strategy due to more coordinated actions of agents.The problems of the optimal placement of sensors for collective recognition are solved. An algorithm for detecting an underwater threat using a system of acoustic sensors, as well as extreme sensor placement problems, is described. A method for solving such problems is developed, and a theorem on the asymptotic optimality of the constructed layouts of sensors is proved.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Деркач Я. В. 
Кримінальна відповідальність за втечу із спеціалізованого лікувального закладу / Я. В. Деркач. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації вирішено комплексне наукове завдання, що полягає у визначенні кримінально-правової характеристики елементів і ознак складу злочину, передбаченого ст. 394 КК України, та з'ясуванні соціальної необумовленості встановлення кримінальної відповідальності за втечу зі спеціалізованого лікувального закладу. Зокрема, за результатами проведеного дослідження кримінальної відповідальності за втечу зі спеціалізованого лікувального закладу доведено доцільність декриміналізації ст. 394 КК України.Встановлено, що кримінальна відповідальність за втечу з місця заслання або з лікувально-трудового чи виховно-трудового профілакторію, а так само по дорозі в заслання або профілакторій, вперше знайшла своє відображення у КК УРСР 1960 року тільки після внесення змін від 16 листопада 1982 року – було передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до одного року в основному до злісних п'яниць (осіб, які хворіли на алкоголізм), з метою забезпечення їх примусового лікування і трудового перевиховання;Проведено дослідження зарубіжного досвіду правового регулювання відповідальності за втечу із спеціалізованого лікувального закладу, в результаті чого встановлено, що кримінальна відповідальність за втечу із спеціалізованого лікувального закладу не характерна навіть для країн пострадянського простору; Удосконалено положення доктрини кримінального права щодо доцільності виключення з кримінального закону рудиментів радянської правової спадщини – існування ст. 394 КК України свідчить швидше про данину радянським традиціям кримінально-правового творення, оскільки поміщення в заклад з надання психіатричної допомоги було способом боротьби з інакомисленням та намаганням забезпечити «боротьбу з алкоголізмом» наприкінці існування радянської Союзу. Дістало подальшого розвитку положення щодо надмірності кримінально-правової охорони суспільних відносин у сфері правосуддя як родового об'єкта кримінальних правопорушень проти правосуддя, оскільки безпосереднім об'єктом ст. 394 КК України є суспільні відносини у сфері забезпечення нормальної діяльності спеціалізованих лікувальних закладів.^UThe dissertation improves the theoretical provisions of criminal law in terms of criminal law characteristics of banditry and on this basis developed proposals to the Criminal Code of Ukraine.In the dissertation the complex scientific task consisting in definition of the criminal-legal characteristic of elements and signs of structure of the crime provided by Art. 394 of the Criminal Code of Ukraine, and clarifying the social unconditionality of criminal liability for fleeing from a specialized medical institution.In particular, according to the results of the study of criminal liability for fleeing from a specialized medical institution, the expediency of decriminalization of Art. 394 of the Criminal Code of Ukraine.It is established that criminal liability for fleeing from a place of exile or from medical-labor or educational-labor prophylaxis, as well as on the way to exile or prophylactics, was first reflected in the Criminal Code of the USSR in 1960 only after amendments of November 16, 1982 - punishment was provided in the form of imprisonment for up to one year, mainly for malicious drunkards (persons suffering from alcoholism), in order to ensure their compulsory treatment and re-education;A study of foreign experience in the legal regulation of liability for fleeing from a specialized medical institution, as a result of which it was found that criminal liability for fleeing from a specialized medical institution is not typical even for post-Soviet countries;The provision of the doctrine of criminal law on the expediency of excluding from the criminal law the rudiments of the Soviet legal heritage - the existence of Art. 394 of the Criminal Code of Ukraine testifies rather to a tribute to the Soviet traditions of criminal law, as placement in a psychiatric institution was a way to combat dissent and try to ensure the "fight against alcoholism" at the end of the Soviet Union.The provision on the redundancy of criminal law protection of public relations in the field of justice as a generic object of criminal offenses against justice was further developed, as the direct object of Art. 394 of the Criminal Code of Ukraine is public relations in the field of ensuring the normal operation of specialized medical institutions.The study of objective and subjective signs of escape from a specialized medical institution, we can say that the direct object of Art. 394 of the Criminal Code of Ukraine, there are public relations in the field of ensuring the normal operation of specialized medical institutions.The study of the objective side of the escape from a specialized medical facility allowed us to conclude that the criminal offense provided for in Art. 394 of the Criminal Code of Ukraine can be committed only in the form of action, and consists in fleeing from a specialized medical institution, or on the way to it.A criminal offense is considered to be over from the moment when a person, without a permit, has left a specialized medical institution or fled on the way to it, as a result of which he has the opportunity to dispose of himself freely. Escape from a specialized medical institution is an ongoing crime and lasts until a person is detained or returned voluntarily.The subject of escape from a specialized medical institution is a physically sane or limitedly sane person in respect of whom the court has decided to apply coercive measures of a medical nature (only with placement in a specialized medical institution), who at the time of the crime reached 16 years age.Escape from a specialized medical institution is a criminal offense that is committed only with direct intent, because the person committing the escape must be aware of the socially dangerous nature of their actions, anticipate socially dangerous consequences and want them to occur. The purpose of escaping from a specialized medical institution, or on the way to it, is to freely dispose of oneself at one's own discretion. However, the "purpose" for the qualification of escape from a specialized medical institution does not matter, because it is not provided by the legislator in the disposition of the criminal law, as a mandatory feature of a criminal offense.The directions of improvement of criminal-legal protection of justice are outlined, namely it is offered:- Art. 394 of the Criminal Code of Ukraine "Escape from a specialized medical institution" to exclude.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Нікітінський О. П. 
Розслідування кримінальних правопорушень, пов'язаних із розпорядженням бюджетними коштами у сфері охорони здоров'я / О. П. Нікітінський. — Б.м., 2021 — укp.

Розроблено наукові основи комплексної криміналістичної методики розслідування правопорушень, вчинених у бюджетній сфері охорони здоров'я, в умовах нового кримінального процесуального законодавства, визначено її місце в системі видових (внутрішньовидових) і позавидових методик, а також структуру криміналістичної характеристики, до якої включено такі елементи: спосіб підготовки, вчинення та приховування злочинів (включаючи знаряддя і засоби); обстановку вчинення та слідову картину; відомості про осіб, які вчинили злочини; предмет злочинного посягання.Визначено організаційно-тактичні засади проведення окремих слідчих (розшукових) дій при розслідуванні правопорушень, вчинених у бюджетній сфері охорони здоров'я: огляд місця події (місця укриття, стеження за об'єктом до вчинення; втечі (відходу) злочинців з місця події; де злочинці покинули знаряддя злочину); допит очевидців, потерпілого, свідків, підозрюваного; обшук; пред'явлення для впізнання, слідчий експеримент. Окреслено порядок проведення, фіксації та використання результатів таких негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальних провадженнях досліджуваної категорії як: зняття інформації з телекомунікаційних мереж та встановлення місцезнаходження радіоелектронного засобу; візуальне спостереження за особою, річчю або місцем; аудіо-, відеоконтроль особи, місця; зняття інформації з електронних інформаційних систем; контроль за вчиненням злочину; обстеження публічно недоступних місць, житла чи іншого володіння особи.^UThe scientific bases of complex forensic methods of investigation of offenses committed in the budget sphere of health care in the new criminal procedural legislation are developed, its place in the system of species (intraspecific) and non-species methods is determined, the structure of forensic characteristics, which includes the following elements: the method of preparation, commission and concealment of crimes (including tools and means); the situation of the commission and the trace picture; information about the perpetrators and the person (persons); subject of criminal encroachment are developed too.The organizational and tactical principles of conducting certain investigative (search) actions in the investigation of offenses committed in the budgetary sphere of health care are determined: inspection of the scene (place of shelter, surveillance of the object before the commission; escape (departure) of criminals from the scene; where the criminals left the tools of the crime); interrogation of eyewitnesses, victim, witnesses, suspect; search; presentation for identification, investigative experiment.The order of carrying out, fixing and using the results of such covert investigative (search) actions in criminal proceedings of the studied category are determined, that are: removal of information from telecommunication networks and establishment of the location of the electronic means; visual observation of a person, thing or place; audio, video control of the person, place; removal of information from electronic information systems; control over the commission of a crime; inspection of publicly inaccessible places, housing or other property of a person.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Влад В. Ф. 
Методика розслідування втечі з місця позбавлення волі. / В. Ф. Влад. — Б.м., 2022 — укp.

За результатами дисертаційного дослідження було здійснено теоретичне узагальнення та розроблено нові наукові положення, що в комплексі розв'язують важливе наукове завдання стосовно вдосконалення практики розслідування втечі з місць позбавлення волі, а також вирішення проблем, які виникають під час розслідування втечі з місця позбавлення волі та вдосконалення превентивних заходів протидії втечам з місця позбавлення волі та вдосконалення внутрішньої та зовнішньої системи охорони в'язниці.Вирішено наступні завдання: наукові та теоретичні рекомендації для впровадження матеріалів дисертації у навчальні програми «Криміналістика»,«Оперативно-розшукова діяльність», «Актуальні проблеми кримінального процесуального права», «Кримінально-процесуальне право України»,«Кримінально-виконавче право України»; висвітлено сучасний стан наукового дослідження проблем розслідування втечі з місць позбавлення волі; окреслено шляхи подолання протидії розслідуванню досліджуваної категорії злочинів.Узагальнена та систематизована система принципів та методів, на котрих базується розслідування втечі з місця позбавлення волі; розкривається алгоритм дій працівників слідчих та оперативних підрозділів під час розслідування втечі з місця позбавлення волі.Досліджена класифікація способів підготовки та вчинення втечі з місця позбавлення волі.^UAccording to the results of the study, a theoretical generalization was made and new scientific provisions were developed, which together solve an important scientific problem of improving the practice of investigating escape from prisons, as well as solving problems that arise during the investigation of escape and improvement. preventive measures to combat escapes from prisons and to improve the internal and external security system of the prison.Covered: scientific and theoretical recommendations for the introduction of dissertation materials in the curriculum "Criminology", "Operational and investigative activities", "Actual problems of criminal procedural law", "Criminal procedural law of Ukraine", "Criminal executive law of Ukraine"; the current state of scientific research of the problems of investigation of escape from places of imprisonment is covered; the ways of overcoming opposition to the investigation of the investigated category of crimes are outlined.Generalized and systematized system of principles and methods on which the investigation of escape from a place of imprisonment is based; the algorithm of actions of employees of investigative and operative divisions during investigation of escape from a place of imprisonment is revealed.A new classification of ways to prepare for and escape from a place of imprisonment is being introduced.The own concept of a technique of investigation of escape from a place of imprisonment in theoretical and practical senses is given;The problem is related to the registration, movement, storage and transfer of materials of the pre-trial investigation by various law enforcement agencies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Разиграєв О. В. 
СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СИСТЕМИНА ВОЛИНІ ТА В ГАЛИЧИНІ У 1918–1939 РОКАХ / О. В. Разиграєв. — Б.м., 2023 — укp.

Дослідження функціонування пенітенціарної системи у згаданому регіоні актуалізується не лише через невивченість теми вітчизняною та закордонною історіографією, а й можливістю реалізувати поставлену мету через підготовку роботи на порубіжжі таких назрілих для сучасної соціогуманітаристики субдисциплінарних напрямів, як регіональна історія, соціальна історія та історія права. Донині такі маргінальні групи соціуму міжвоєнної Волині та Галичини, як злодії та в’язні мало привертали увагу дослідників. Аналогічна ситуація простежується з аналізом їхнього повсякденного життя. Вивчення історії функціонування польської пенітенціарної системи на теренах Волині та Галичини є актуальним і з огляду на те, що дає можливість зіставити набутий нею досвід з реаліями діяльності та завданнями кримінально-виконавчих систем різних держав, у тому числі й України. Доцільність звернення до теми визначається також тим, що її розробка сприяє введенню до наукового обігу чималої кількості маловідомих матеріалів, які висвітлюють не тільки історію становлення, організацію та функціонування пенітенціарної системи на Волині та в Галичині, а й тогочасну суспільно-політичну, соціально-економічну та національно-релігійну ситуацію в регіоні.Становлення та утвердження польської пенітенціарної системи на Волині та в Галичині тривало упродовж 1918–1923 років. Серед регіональних особливостей цього процесу можемо виокремити складну військово-політичну ситуацію, а саме: події польсько-української та польсько-більшовицької воєн, непросте розв’язання «українського питання» на міжнародній арені, національну та релігійну політику урядів Польщі, яка зумовлювала поступове видалення з корпусу службовців пенітенціарної системи представників непольської національності; непрості (ре)евакуаційні процеси та проблеми обміну в’язнями тощо. На теренах Волині та Галичини розміщувалися пенітенціарні установи різних типів та класів, які мали здебільшого карно-слідчий характер. Волинські в’язниці, з огляду на іншу модель організації пенітенціарної системи, значно поступалися у чисельності галицьким тюремним установам. Архітектурною особливістю більшості тюрем Галичини була їх локалізація в спільному комплексі з судовими приміщеннями, що зумовлювалося австрійською правовою традицією. Корпус тюремних службовців Волині та Галичини в абсолютній більшості складали поляки римо-католицького віросповідання. Зазвичай ці особи мали попередній досвід військової або правоохоронної служби. Щоденне життя в’язнів мало регламентований та унормований характер. Ув’язнені часто нарікали на неякісне та недостатнє харчування. Під час перебування в пенітенціарних закладах вони нерідко хворіли, а отже зверталися за медичною допомогою. Інтегральний елемент щоденного життя в’язня становила праця. Ув’язнені могли виконувати різні види робіт як у тюрмі, так і за її межами. Для окремих засуджених відбування покарання було доброю нагодою опанувати грамоту, здобути базову освіту або поглибити релігійні знання. Перебуваючи у пенітенціарних установах, в’язні часто порушували внутрішньотюремний режим. Бунти, голодування та втечі належали до найбільш радикальних проявів цього явища. В тюрмах в’язні творили власні замкнені середовища – «комуни» («общини»). Такі утворення мали чітку ієрархію та регламентовані правила поведінки. Очільники цих груп були уповноважені репрезентувати своїх співкамерників у взаєминах з тюремною владою. Політв’язні теж творили у в’язницях свої внутрішні групи й намагалися не полишати політичної діяльності навіть за тюремними мурами. Особи, котрі походили з Волині та Галичини, могли перебувати у в’язницях й поза межами рідного краю. Найчастіше це відбувалося через вчинення злочину та проведення слідчих дій в іншому воєводстві, необхідність підбору карного закладу згідно із судовою ухвалою, переповнення локальних пенітенціарних установ та ін. Вагома роль у матеріальній та правовій підтримці в’язнів належала громадському й політичному секторам, зокрема філіям організації «Патронат», які надавала моральну та матеріальну підтримку особам, котрі з різних причин перебували у закладах виконання покарань, а також членам їхніх родин. Ліворадикальним в’язням допомагала Міжнародна організація допомоги борцям революції, Комітет допомоги політичним в’язням у Східній Галичині (Краєвий комітет допомоги революційному рухові в Східній Галичині) тощо. У другій половині 20-х років у досліджуваному регіоні простежується діяльність Міжпартійного секретаріату боротьби за амністію політичних в’язнів. Дієву юридичну та матеріальну підтримку в’язням надавали також численні громадські та політичні організації, як-от Ліга захисту прав людини і громадянина, Комітет допомоги українським політв’язням (Український добродійний комітет), а також чимало політиків, адвокатів, громадських активістів, інших осіб. Ключові слова: Волинь, Галичина, Польща, пенітенціарна система, тюрма, в’язень, становлення, розвиток.^UThe research of the penitentiary system functioning in the mentioned region is actualized not only by the lack of attention to this topic from the local and world historiography but also by the ability to achieve the set goal by the way of doing a research on the border of such up-to-date for social humanities sub-disciplinary areas as the regional history, social history, and the history of law. Up until recently, such marginal groups of Volyn and Galicia society as criminals and prisoners did not attract a lot of researchers’ attention. The same situation can be observed with the analysis of their everyday life. Study of the history of Polish penitentiary system functioning on the territory of Volyn and Galicia is topical also because it enables comparing the experience it acquired with the activity realities and the tasks of the criminal-executive systems of different countries, including Ukraine. The feasibility of this topic is defined as well by the fact that this research contributes to introduction into the scientific circulation a lot of little-known materials about not only the history of establishing, organization, and functioning of the penitentiary system in Volyn and Galicia, but as well about the socio-political, socio-economic and national religious situation in the region at that time. Among the regional features of this process we can single out the complicated military political situation, namely the events of the Polish-Ukrainian and Polish-Bolshevik conflicts, complicated solution of the “Ukrainian question” on the international arena, national and religious politics of the Polish governments, which caused gradual elimination of the non-Polish personnel from the penitentiary system; complicated (re)evacuation processes and the problems concerning the prisoners exchange, etc. On the territory of Volyn and Galicia, there were penitentiary institutions of different types and classes, which were preliminary of the criminal investigative character. Volyn prisons due to another penitentiary system model had a smaller number of prisoners compared to the Galicia institutions. Most of the prisons in Galicia had a specific architectural feature of being localized together with the court facilities in the same building complex according to the Austrian law tradition. The vast majority of Volyn and Galicia prisons’ personnel were Polish Roman Catholics. These people usually had military or law enforcement background.Everyday life of the prisoners was regulated and norm-based. The prisoners often complained about low-quality food and malnourishment. During their imprisonment, very often they suffered from different illnesses, and sought medical care. Integral element of the prisoner’s everyday routine was labor. The prisoners could participate in different kinds of labor in the prison and outside. For some, their imprisonment provided an opportunity to acquire literacy, get basic education, or enhance their religiousness. Staying in the penitentiary institutions, the prisoners often violated the prison regime. Riots, hunger strikes, and escapes were the most radical manifestations of it. The prisoners created their own closed groups – “communes” (“communities”). These formations had strict hierarchy and regulated rules of conduct. The leaders of these groups were entitled to represent their cellmates when interacting with the prison authorities. Political prisoners also created their internal groups and tried not to abandon their political activity even behind the prison walls. People, who were from Volyn and Galicia, could also be kept in prisons outside of their region. Mainly it was because the crime was committed and investigated in another voivodeship, the institution was chosen by the court order or because the local institutions were overcrowded. Social and political sectors played an important role providing financial and legal support to the prisoners. For example, the subsidiaries of the Patronat organization provided moral and financial support to those who stayed in the penitentiary institutions for various reasons as well to their relatives. Left-wing radical prisoners were supported by the International Red Aid, Committee of Political Prisoners Support in the Eastern Galicia (Local Committee of Revolution Support in the Eastern Galicia), etc. In the second half of the ‘20s in the region that was researched we can track the activity of the Interparty Secretariat for the Amnesty of Political Prisoners. The efficient legal and financial support to prisoners was provided by a number of social and political organizations such as Human and Civil Rights Protection League, Ukrainian Political Prisoners Support Committee (Ukrainian Charity Committee), as well as by a lot politicians, lawyers, social activists, and private individuals. Key words: Volyn, Galicia, Poland, penitentiary system, prison, prisoner, establishing, development


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Смаровоз І. С. 
Поетика повсякденності в українській і польській сучасній жіночій прозі (ІренРоздобудько – Мануела Ґретковська): автореферат дис. ... д.філософ : 035 / І. С. Смаровоз. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню художньої повсякденності, змодельованої в текстах І. Роздобудько та М. Ґретковської, а саме її поетики та структури. Актуальність дослідження зумовлена тим, що є низка відкритих питань, пов’язаних із оформленням художньої повсякденності як літературознавчої категорії, хоч останнім часом багато науковців із різних країн присвячують свої розвідки вивченню цього феномену, представленого на сторінках художніх текстів. Дослідження поетики художньої повсякденності здійснено на основі романів І. Роздобудько («Ґудзик», «Шості двері», «Фаріде») та М. Ґретковської («Полька», «Космітка» «Фаворити»). Авторки й тексти для аналізу були обрані з урахуванням домінантного критерію – увага до повсякденності персонажа.Мета дослідження – проаналізувати текстові стратегії, художні засоби та прийоми, які використовуються авторками для відображення повсякденного життя персонажів обраних романів.Наукова новизна. У дослідженні ґрунтовно проаналізовано літературознавчі підходи до розуміння повсякденності та здійснено спробу дефініювати поняття «художня повсякденність», а також уперше зроблено компаративний аналіз творчості І. Роздобудько та М. Ґретковської з погляду поетики повсякденності.Практичне значення полягає в тому, що результати дослідження можуть бути використані для подальшого вивчення художньої повсякденності, зіставлення української та польської літератур, під час розробки й викладання спецкурсів із компаративістики, історії української та польської літератур.Особистий внесок здобувача полягає в самостійному дослідженні поетики повсякденності в обраних текстах. Усі теоретичні та практичні результати, що виносяться на захист, отримані авторкою самостійно.У першому розділі «Теоретико-методологічні засади дослідження» представлено розвиток категорії повсякденності в різних галузях науки від зародження до сучасності. Проаналізовано сутність художньої повсякденності в літературознавстві, систематизовано погляди науковців на феномен повсякденності та проблеми, пов’язані з його студіями. Запропоновано дефініцію художньої повсякденності та виокремлено її характерні особливості, визначено роль і місце повсякденності в текстах різних жанрів. Проаналізовано теорію габітусів П. Бурдьє і можливість її використання в дослідженні поетики повсякденності.У другому розділі «Специфіка компаративного осмислення повсякденності у творах художньої літератури» розглянуто особливості розвитку сучасної жіночої прози як української, так і польської.Встановлено, що в центрі повсякденності, представленої як І. Роздобудько, так і М. Ґретковською, знаходяться жіночі та чоловічі образи. Повсякденності, змодельованій на сторінках текстів І. Роздобудько, притаманний національний колорит, а М. Ґретковської – універсальність і національна нейтральність. Спільною рисою повсякденності, відтвореної обома письменницями, є людиноцентричність.З’ясовано, що у повсякденності, змодельованій на сторінках «Ґудзика» І. Роздобудько і «Фаворитів» М. Ґретковської, має місце карнавалізація. Карнавалізована повсякденність в обох письменниць символічна, іронічна, парадоксальна, амбівалентна. Відмінним є те, що повсякденність, змодельована І. Роздобудько, є поетично-ліричною, а М. Ґретковською – натуралістичною, епатажною.У третьому розділі «Основні складові поетики повсякденності у творах І. Роздобудько та М. Ґретковської» досліджено шляхи, текстові стратегії, прийоми та засоби художнього моделювання повсякденності. Також окреслено спорідненість і відмінність осмислення повсякденності у творах І. Роздобудько та М. Ґретковської на прикладі інтермедіальності.Проаналізовано художнє відображення таких категорій тілесності (найяскравіше представлених у «Фаріде» І. Роздобудько та «Фаворитах» М. Ґретковської): краса, пам’ять, страждання, кохання, смерть.Після порівняння особливостей художнього моделювання простору повсякденності, наявних у романах І. Роздобудько («Ґудзик», «Шості двері») і М. Ґретковської («Полька», «Космітка»), доведено, що простір представлений у таких вимірах: фізичний простір, внутрішній (психологічний), перцептивний та віртуальний.Травматичні події зумовлюють бажання втечі героїні «Шостих дверей» І. Роздобудько до паралельної реальності. Реальний та ірреальний світи, змодельовані обома авторками, творять цілісну нерозривну повсякденність романів.Досліджуючи кінопоетику в «Фаріде» та «Шостих дверях» І. Роздобудько, а також у «Фаворитах», «Космітці» та «Польці» М. Ґретковської, за основу були взяті елементи кінопоетики, які виокремила в літературному творі А. Покулевська: монтаж, кадр (мізансцена), план, ракурс, ритм. Проаналізовано художнє відображення звуку, яскраво представленого на сторінках текстів обох авторок.Висновки, зроблені на підставі дослідження, можуть стати підґрунтям для узагальненого теоретичного опису поетики повсякденності, а також можуть бути використані для подальшого вивчення і зіставлення української та польської літератур, у спецкурсах із історії української та польської літер^UThis thesis is a research on the artistic everyday life modeled in the texts of I. Rozdobudko and M. Gretkowska, namely its poetics and structure. The study's relevance results from the fact that there are still many open questions in the field of artistic everyday life as a literary category, even though many scholars from different countries have recently devoted their research to studying this phenomenon presented in the pages of literary texts. The research of the poetics of artistic everyday life is based on the novels by I. Rozdobudko ("The Lost Button", "The Sixth Door", "Faride") and M. Gretkowska ("Polish Woman", "Kosmitka", "Favorites" ("Faworyty"). The authors and texts for the analysis were chosen considering the dominant criterion: attention to the character's everyday life. This study aims to analyze the textual strategies, artistic means, and techniques used by the authors to reflect the everyday life of the characters in the selected novels.The research novelty. The study profoundly analyzes literary approaches to understanding everyday life and attempts to define the concept of "artistic everyday life", along with conducting the first comparative analysis of works by I. Rozdobudko and M. Gretkowska in terms of the poetics of everyday life.The applicant's contribution lies in the independent study of the poetics of everyday life in the selected texts. The author independently obtained all theoretical and practical results submitted for defense.The first chapter of the paper, "Theoretical and Methodological Foundations of the Study", outlines the development of the category of everyday life in various fields of science from its inception to the present. The author examines the essence of artistic everyday life in literary studies and highlights the views of scholars on the phenomenon of everyday life and the problems associated with its study. Also, the author proposes a definition of artistic everyday life, identifies its characteristic features, defines the role and place of everyday life in texts of different genres, and analyzes P. Bourdieu's theory of habitus and the possibility of its use in studying the poetics of everyday life.The second chapter, "The Specifics of Comparative Comprehension of Everyday Life in Works of Fiction", deals with the specifics of the development of contemporary women's prose, both Ukrainian and Polish. The author notes that female and male images are at the center of everyday life, presented by I. Rozdobudko and M. Gretkowska. The everyday life of I. Rozdobudko's texts is characterized by national flavor, while M. Gretkowska's is universal and nationally neutral. The common feature that both writers have in common is the human-centeredness of everyday life.A distinctive feature of everyday life, modeled on the pages of both I. Rozdobudko's "The Lost Button" and M. Gretkowska's "Favorites", is carnivalization. The carnivalized everyday life is symbolic, ironic, paradoxical, and ambivalent for both writers. The difference is that the everyday life modeled by I. Rozdobudko is poetic and lyrical, while M. Gretkowska's is naturalistic and shocking.The third chapter, "The Main Components of the Poetics of Everyday Life in the Works of I. Rozdobudko and M. Gretkowska", examines the ways, textual strategies, techniques, and means of artistic modeling of everyday life. Besides, the author outlines the similarities and differences in comprehending everyday life in the works of I. Rozdobudko and M. Gretkowska on the example of intermediality.The author analyzes the artistic reflection in the following categories of corporeality (most vividly represented in "Faride" by I. Rozdobudko and "Favorites" by M. Gretkowska): beauty, memory, suffering, love, and death.Following a comparison of the peculiarities of artistic modeling of the space of everyday life in the novels by I. Rozdobudko ("The Button", "The Sixth Door") and M. Gretkowska ("Polish Woman", "Kosmitka"), it is proved that space is represented in the following dimensions: physical space, internal (psychological), perceptual, and virtual.Traumatic events cause the heroine of "The Sixth Door" by I. Rozdobudko a desire to escape to a parallel reality. The real and unreal worlds described by both authors form a coherent, inseparable everyday life in the novels.When studying film poetics in "Faride" and "The Sixth Door" by I. Rozdobudko, and in "Favorites", "Kosmitka" and "Polish Woman" by M. Gretkowska, the elements of film poetics that A. Pokulevska highlighted in a literary work were taken as a basis: montage, frame (mise-en-scene), plan, perspective, rhythm.The study's practical significance is that its conclusions and generalizations can be used for further study of artistic everyday life, for the study and comparison of Ukrainian and Polish literature, and the development and lecturing of special courses on comparative studies and the history of Ukrainian and Polish literature.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського