Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (173)Книжкові видання та компакт-диски (24)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗЕРНОВІ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Шквир Т. М. 
Агрохімічне обгрунтування застосування добрив та бактеріального препарату діазофіт за вирощування пшениці ярої на лучно-чорноземному грунті Правобережного Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.04 / Т. М. Шквир ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що бактеризація насіння пшениці ярої мікробним препаратом дозволяє підвищити вміст мінерального азоту в грунті та сприяє одержанню додаткового врожаю зерна. Визначено енергетичну й економічну ефективність тривалого застосування добрив у сівозміні та їх безпосереднього внесення, інокуляції діазофітом, позакореневого підживлення добривами інтермаг-зернові та нутрібор за вирощування пшениці ярої на лучно-чорноземному карбонатному грунті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.105-4
Шифр НБУВ: РА374684 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Ятчук В.Я. 
Вплив основного обробітку сірого лісового грунту на його родючість та продуктивність культур сівозміни у Лісостепу України: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.01 / В.Я. Ятчук ; Ін-т земл-ва Укр. акад. аграр. наук. — Чабани, 2010. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П034.14-2 + П141.8
Шифр НБУВ: РА370214 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Власюк І.М. 
Вплив столипінської аграрної реформи на соціально-економічний розвиток Правобережної України (1906 - 1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.М. Власюк ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему впливу столипінської аграрної реформи на розвиток сільського господарства, промисловості, торгівлі та транспорту Правобережної України. Розглянуто значну кількість архівних, опублікованих джерел, наукової літератури. Вперше проведено комплексне дослідження змін у соціально-економічному розвитку даного регіону. Проаналізовано особливості реалізації реформи на Правобережжі: зміни у землеробстві та тваринництві; впровадження агрономічних заходів у селянських господарствах, урожайність сільськогосподарських культур; окремі аспекти розвитку системи дрібного кредиту; діяльність підприємств харчової та переробної промисловості, сільськогосподарського машинобудування, металообробної галузі, промисловості з випуску будівельних матеріалів; зрушення у внутрішній торгівлі (у тому числі збутова діяльність селянських кооперативів); транспортні перевезення та розвиток окремих видів транспорту (комісійно-позичкові операції під зернові вантажі на залізничному транспорті, будівництво складських приміщень, рейкових під'їзних шляхів; підвищення уваги земств до стану доріг). Доведено взаємозв'язок та взаємовплив між різними галузями народного господарства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)523-21 + Т3(2)523-211
Шифр НБУВ: РА310293 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Яковишина Т.Ф. 
Детоксикація забруднених важкими металами чорноземів звичайних північного Степу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Т.Ф. Яковишина ; Держ. агроекол. ун-т Мін-ва аграр. політики України. — Житомир, 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.9 важкі метали + П034.17-23 +
Шифр НБУВ: РА344482

Рубрики:

      
5.

Патик С.М. 
Ефективність короткоротаційних польових сівозмін в умовах Степу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / С.М. Патик ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

На підставі результатів багаторічних досліджень виявлено вплив сівозмінного фактора на водний, поживний режим і фітосанітарний стан грунту та посівів. Установлено значення рослинних решток у формуванні запасів і балансу органічної речовини в грунті. Визначено агротехнічну, економічну й енергетичну ефективність короткоротаційних польових сівозмін з різним насиченням, розміщенням і співвідношенням зернових і олійних культур. Науково обгрунтовано доцільність впровадження оптимальних варіантів чергування культур для господарств різної спеціалізації залежно від природно-кліматичних умов Степу України. Для одержання високих і стабільних урожаїв сільськогосподарських культур рекомендовано у короткоротаційних польових сівозмінах розміщувати високоврожайні, високопродуктивні зернові та зернобобові й олійні культури за кращих попередників, а саме: пшеницю озиму - після пару чорного та гороху, ячмінь озимий і соняшник - пшениці озимої, ріпаку ярого - після гороху та ячменю озимого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П141.8 + П040.11 +
Шифр НБУВ: РА362211

Рубрики:

      
6.

Чекрізов І.О. 
Історичний аспект розвитку основного обробітку грунту на Полтавщині: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.04.01 / І.О. Чекрізов ; Ін-т земл-ва УААН. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Досліджено історію становлення та розвитку основних способів обробітку грунту в регіоні протягом останніх двох століть та визначено шляхи його удосконалення на чорноземах лівобережного Лісостепу України на найближчу перспективу. На підставі опрацювання наукових праць князя В.О.Кудашева встановлено, що за умов полтавських грунтів і клімату під озимі слід застосовувати дрібний, а не глибокий обробіток. Узагальнено результати досліджень з обробітку грунту Полтавським дослідним полем з початку його заснування (1884 р.). Проаналізовано програми та результати наукових звітів про обробіток грунту Полтавською сільськогосподарськю дослідною станцією з 1910 р. до 1930 р. і рекомендовано основний обробіток грунту під озимі та ярі зернові культури вести не глибше 13 см. Узагальнено досвід обробітку грунту на станції з середини 1950-х до середини 1970-х рр. Наведено оцінку результатів впровадження в господарствах Полтавщини грунтозахисного безполицевого обробітку грунту з середини 1970-х рр. до кінця 1980-х рр., наведено оцінку сучасного стану його застосування сільськогосподарськими підприємствами області та запропоновано шляхи подальшого удосконалення. Поглиблено уявлення про ефективність поєднання глибинної оранки, поверхневого обробітку, систем удобрення та захисту рослин. Встановлено економічну та екологічну доцільність, а також біологічні особливості вирощуваних культур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П143 г(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА334221

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Томашова О.Л. 
Мінімалізація обробітку чорнозему південного в Криму в умовах зрошення: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.01 / О.Л. Томашова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Висвітлено особливості тривалого впливу систем обробітку грунту у поєднанні з мінеральними, органо-мінеральними добривами та соломою на основні агрофізичні, біологічні й агрохімічні показники грунту, забур'яненість посівів і врожайність сільськогосподарських культур, еколого-економічну та енергетичну ефективність. Встановлено однакову ефективність органічних і мінеральних добрив у випадку різноглибинних полицевих, безполицевих та ресурсоощадних систем обробітку грунту, що дозволяє обмежитись економічно вигіднішим неглибоким обробітком і плоскорізальним знаряддям під озимі та ярі зернові колосові культури, озимий ріпак, люцерну, а також забезпечити сталу врожайність зерна та зеленої маси. У разі такого поєднання ефективно використовується післядія мінеральних, органо-мінеральних добрив і соломи в сівозміні, забезпечується підвищення основних показників родючості грунту з ознаками розширеного відтворення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П143.181.7(4УКР-6КРИ) + П040.173(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА342742

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Моргун В.О. 
Наукові основи технологій виробництва пшеничного борошна і крупи підвищеної харчової цінності: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.18.02 / В.О. Моргун ; Одес. держ. акад. харч. технологій. — О., 1999. — 35 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню засобів підвищення харчової цінності пшеничного борошна і крупи на основі доцільного використання периферичних частин зерна в суміші з борошном. Для характеристики сировинної бази в роботі вивчено хімічний склад і технологічні властивості пшениці і продуктів її переробки по різних регіонах України. Встановлено, що периферичні частини зерна характеризуються підвищеною протеолітичною, ліполітичною, оксидоредуктазною і пониженою beta-амілазною активностями і в сумішах із сортовим борошном здатні підсилювати біохімічні процеси хлібопекарського виробництва, укріплювати клейковину і поліпшувати якість хліба. Розроблено технології виробництва нових сортів борошна, крупи нешліфованої і пластівців з підвищеним вмістом оболонкових продуктів зерна. На всі нові зернові продукти розроблені і затверджені ТУ України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л822

Рубрики:

      
9.

Новак І.М. 
Організаційно-економічні засади ефективного функціонування суб'єктів агрохімічного сервісу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / І.М. Новак ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2007. — 20 с. — укp.

Удосконалено організаційно-економічні засади ефективного функціонування суб'єктів агрохімічного сервісу. Досліджено суть і особливості формування відносин агрохімічних обслуговувальних формувань з сільськогосподарськими підприємствами. Розроблено організаційно-економічні заходи стосовно вдосконалення взаємовідносин між суб'єктами підприємництва. Запропоновано створити агрохічну асоціацію з урахуванням структурних елементів і депозитно-кредитного механізму, що регулює економічні відносини. Визначено напрямки підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва у регіоні. Розроблено імітаційну програму "Зернові Черкащини - 2010". Сформульовано економіко-математичні задачі, спрямовані на підвищення рівня врожайності сільськогосподарських культур за рахунок оптимального використання запасів поживних речовин грунту та доз внесення мінеральних добрив.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.051.254 + У9(4УКР)320 +
Шифр НБУВ: РА353154

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Лука О.Ф. 
Регулювання експортно-імпортної діяльності з урахуванням порівняльних переваг сільського господарства України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.Ф. Лука ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2004. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено особливості регулювання експортно-імпортної діяльності в аграрному секторі України, проаналізовано поточну структуру та тенденції розвитку експорту та імпорту агропродовольчої продукції. Узагальнено сучасні концепції визначення порівняльних переваг країни у зовнішій торгівлі даною продукцією. Доведено, що Україна має суттєві порівняльні переваги у зовнішній торгівлі експоорієнтованими агропродовольчими товарами (соняшникова олія та насіння соняшнику, зернові, яловичина, окремі види молочної продукції), виявлено перспективні ринки збуту вітчизняної агропродовольчої продукції. Оцінено потенційну конкурентоспроможність виробництва основних видів сільськогосподарської продукції в Україні за умов лібералізації зовнішньої торгівлі внаслідок вступу до СОТ. Визначено основні напрями регулювання імпорту агропродовольчої продукції та заходи державного стимулювання експорту з урахуванням світового досвіду та особливостей вітчизняної аграрної економіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.5-803.4 +
Шифр НБУВ: РА330435

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Овсянніков О.В. 
Розвиток експортно-імпортних відносин на ринку зерна України: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / О.В. Овсянніков ; Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки" УААН. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні аспекти міжнародної торгівлі як сукупності експортно-імпортних відносин країн, визначено структурні особливості системи регулювання даних відносин щодо зернових культур. Проведено оцінку розвитку світового ринку зерна, проаналізовано тенденції експортно-імпортних операцій, географічну диверсифікацію експорту та імпорту зернових культур України, а також особливості ведення зовнішньої торгівлі зерновими культурами в Польщі. Обгрунтовано організаційно-економічні важелі захисту економічних інтересів національних товаровиробників від економічного тиску посередників на ринку зерна України. Розроблено методику визначення внутрішніх і зовнішніх конкурентних переваг кожної країни на окремих ринках збуту зернових культур щодо цін на вітчизняну продукцію, які склалися на зернові в Україні та країнах-імпортерах у процесі конкуренції. Наведено рекомендації щодо нарощування експортного потенціалу зернового господарства України за умов членства в СОТ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.570 +
Шифр НБУВ: РА352740

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Світий І.М. 
Система підтримки прийняття рішень з управління процесами зберігання зернових мас на підприємствах галузі хлібопродуктів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / І.М. Світий ; Одес. держ. політехн. ун-т. — О., 2001. — 19 с. — укp.

Розроблено систему підтримки прийняття рішення (СППР) технолога зерносховища під час зберігання зерна. Показано, що процедура підтримки прийняття рішення (ППР) включає ідентифікацію інформаційного стану об'єкта, діагностику ситуації прийняття рішення за перевищенням прогнозованими втратами в масі сухої речовини зерна нормованого значення, оцінку ефективності й оптимізацію варіантів рішення за економічним критерієм. Запропоновано критерій діагностики ситуації, яка вимагає прийняття рішення (СПР) для діагностування активізації біологічних процесів у зерновій масі (ЗМ) на ранніх стадіях їх розвитку шляхом прогнозування методом імітаційного моделювання та критерій ефективності застосування технологічних прийомів для оцінки ефективності й оптимізації варіантів рішення (ВР), що дозволяє на підставі прогнозування втрат в масі сухих речовин у результаті реалізації ВР і розрахунку витрат на реалізацію цих ВР, оцінити їх ефективність. Створено СППР щодо зберігання ЗМ, яка включає процедури діагностики СПР, оцінки ефективності ВР та оптимізації обраного ВР, що дозволяє на підставі критеріїв діагностики СПР і ефективності ВР реалізувати всі основні етапи процесу ППР технолога зерносховища зі зберігання ЗМ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л821.01-6
Шифр НБУВ: РА316016 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Довгенко Я.О. 
Статистичний аналіз ринку зерна України: автореф. дис. ... канд. екон. наук: 08.00.10 / Я.О. Довгенко ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність і особливості ринку зерна як об'єкта статистичного дослідження. Доповнено видову класифікацію факторів впливу на стан і тенденції розвитку ринку зерна, проаналізовано систему інформаційно-методичного забезпечення його аналізу, удосконалено систему показників. Визначено сучасні тенденції розвитку основних характеристик національного ринку зерна, що дозволило оцінити його збалансованість і стабільність в контексті продовольчої безпеки країни. Проаналізовано ситуацію на світовому ринку зерна, оцінено світове виробництво та світовий баланс, виялено кореляційну залежність між цінами на зернові та перехідними запасами. Визначено місце України на світовому ринку зерна, оцінено експортний потенціал країни. Запропоновано використання балансової моделі для визначення оптимальних обсягів експорту за умов повного забезпечення внутрішніх потреб і збереження встановленої межі продовольчої безпеки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.570 в611.326 +
Шифр НБУВ: РА369713 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Савенко І. І. 
Теоретико-методологічні засади функціонування заготівельних підприємств хлібопродуктів: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.04 / І. І. Савенко ; Міжнар. ун-т бізнесу і права. — Херсон, 2011. — 36 с.: рис. — укp.

Вперше проведено класифікацію заготівельних підприємств хлібопродуктів, які функціонують у післятрансформаційний період на зерновому ринку України згідно з ознаками майнової належності та за ключовими компетенціями. Узагальнено ретроспективу розвитку підприємств галузі на сучасному етапі. Визначено основні стратегії розвитку та перспективні напрями інноваційної діяльності підприємств галузі. Обгрунтовано можливість функціонування та механізм формування зернового кластера та віртуальних підприємств у зерновій галузі. Розроблено модель інтегрованого управління інноваційним процесом спільного продукування та комерціалізації нових інноваційних розробок у межах віртуального підприємства. Запропоновано методику вибору оптимального варіанта зберігання зерна, розрахунку місткостей зерносховищ регіональних заготівельних і сільськогосподарських підприємств, розподілення системного ефекту між учасниками інтеграції в ланцюгу накопичення вартості товарного зерна.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)415.11
Шифр НБУВ: РА383010 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Пилипенко О. Є. 
Українські землі в системі зовнішніх торговельно-економічних зв'язків Російської імперії у 1861 - 1914 рр.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / О. Є. Пилипенко ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Надано загальну характеристику стану економіки, внутрішньої та зовнішньої торгівлі Російської імперії. Розкрито місце українських морських портів і залізниць у даному процесі. Розглянуто митну політику царського режиму й її вплив на зовнішньоекономічні показники українських губерній. Період 1861 - 1914 pp. в історії зовнішньої торгівлі відрізняється інтенсивними світовими торговельними зв'язками, товарообміном із країнами Заходу, США, Сходу, обірваними Першою світовою війною. Досліджено, що головним предметом експорту другої половини XIX - початку XX ст. є зернові продукти. Встановлено, що важливу роль у торговельних операціях відіграють великий вітчизняний й іноземний капітал. Зазначено, що в цілому царський уряд стимулює експорт сільськогосподарської продукції та сировини, перетворюючи Україну на сировинний придаток Західної Європи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)52-2 + Т3(2)52-2 + У03(4Укр)508.43
Шифр НБУВ: РА374506 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Литвин О.Є. 
Формування експортної політики України на світовому ринку зернових: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / О.Є. Литвин ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 21 с. — укp.

Досліджено питання оптимізації внутрішньої аграрної політики України щодо стабілізації експортно-орієнтованого зернового сектору країни. Розкрито теоретико-методологічні засади експортної політики держави, її особливості за умов глобалізованого зернового ринку, а також вплив на національну галузь зернової індустрії та поступовий процес географічної переорієнтації українського експорту зерна з країн близького зарубіжжя до розвинутих країн. Наведено практичні рекомендації щодо оптимізації експортної політики, як чинника стабілізації та розвитку вітчизняної галузі зернової індустрії. Розроблено методичні засади формування моделей міжнародної сільськогосподарської торгівлі, експортної політики на світовому ринку зернових, вітчизняної галузі зернової індустрії, а також модель загальної структури витрат під час транспортування зерна. Запропоновано методику аналізу ефективності співвідношення встановленої експортної ціни на зернові товари та одержання прибутків від експортної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)843.570 +
Шифр НБУВ: РА343213

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Котельников Д. І. 
Наукове обґрунтування мінімізованого та нульового обробітку ґрунту за різних систем удобрення в сівозміні на зрошуваних землях півдня України / Д. І. Котельников. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження - еколого-економічне обґрунтування мінімізованого та нульового обробітку ґрунту за різних систем удобрення в сівозміні на зрошуваних землях півдня України. Мета - є розробка та еколого-економічне обґрунтування використання мінімізованого та нульового обробітку ґрунту у коротко-ротаційній сівозміні на зрошуваних землях півдня України для збереження родючості темно-каштанового ґрунту та підвищення продуктивності сільськогосподарських культур. Методи – польовий, лабораторний, аналітичний. Результати одержані в роботі доведені до рівня практичного застосування і використовуються в господарствах Херсонської області з метою одержання збільшення виробництва сільськогосподарської продукції, збереження та підвищення родючості темно-каштанових ґрунтів зони зрошення Південного Степу України. Впровадження у виробництво різноглибинного безполицевого обробітку з глибоким чизельним розпушуванням під озимі зернові колосові в коротко-ротаційних сівозмінах на фоні органо-мінеральних систем удобрення з використанням побічної продукції і сидератів забезпечило зростання продуктивності зерно-просапних сівозмін та сприяло покращенню еколого-меліоративного стану грунтів в зоні дії Каховської, Інгулецької зрошшуваних систем та Північно-Кримського магістрального каналу. Новизна полягає у науковому обґрунтуванні агроекологічних та технологічних заходів у сівозміні на темно-каштанових ґрунтах Південного Степу України в зоні дії Каховської зрошуваної системи. Уперше для умов півдня України за результатами узагальнення багаторічних наукових досліджень, проведених у стаціонарних дослідах на темно-каштановому середньосуглинковому ґрунті за умов тривалого зрошення водами Каховської зрошувальної системи: науково обґрунтовано напрями з оптимізації технологій вирощування сільськогосподарських культур для зрошуваних коротко ротаційних зерно-просапних сівозмін; визначено еколого-економічний вплив мінімізованих і нульових систем основного обробітку ґрунту на продуктивність короткоротаційної сівозміни та родючість темно-каштанового середньосуглинкового ґрунту. Наукова цінність – удосконалено агротехнологічні заходи, спрямовані на зниження енергоємності обробітку ґрунту, підвищення економічної ефективності та екологічної безпеки функціонування короткоротаційних сівозмін в зрошуваних умовах Каховської зрошуваної системи. Галузь – сільське господарство.^UThe object of research ecological and economic substantiation of minimized and no-tillage under different fertilization systems in crop rotation on irrigated lands of the south of Ukraine. The goal There is a development and ecological and economic substantiation of the use of minimized and zero tillage in short-rotation crop rotation on irrigated lands of the South of Ukraine to preserve the fertility of dark chestnut soil and increase crop productivity. Methods - field, laboratory, analytical. Results - obtained in the work are brought to the level of practical application and are used in farms of Kherson region in order to increase agricultural production, preserve and increase the fertility of dark chestnut soils of the irrigation zone of the southern steppe of Ukraine. Introduction into production of various deep tillage with deep chisel loosening under winter grain ears in short-rotational crop rotations against the background of organo-mineral fertilizer systems using by-products and green manures ensured the growth of grain-row crop rotations and contributed to the improvement of ecological condition. Kakhovka, Inguletska irrigation systems and the North Crimean main canal. The novelty of the results consists in the scientific substantiation of agroecological and technological measures in crop rotation on dark chestnut soils of the Southern Steppe of Ukraine in the zone of action of the Kakhovka irrigated system. For the first time for the conditions of the south of Ukraine according to the results of generalization of long-term scientific researches carried out in stationary experiments on dark chestnut medium loam soil under conditions of long irrigation by waters of Kakhovka irrigation system: directions for optimization of technologies of growing crops the ecological and economic influence of minimized and zero systems of main tillage on the productivity of short-rotation crop rotation and fertility of dark-chestnut medium loamy soil is determined. Scientific value - agro-technological measures aimed at reducing the energy intensity of tillage, increasing economic efficiency and environmental safety of short-rotation crop rotations in irrigated conditions of the Kakhovka irrigated system have been improved. Sector is agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Хахула Б. В. 
Організаційно-економічний механізм регулювання ринку продукції племінного свинарства / Б. В. Хахула. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена теоретико-методичному обґрунтуванню та розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення організаційно-економічного механізму регулювання ринку продукції племінного свинарства. У дослідженні ринок племінного свинарства розглядається як сукупність виробничо-економічних відносин між економічними суб'єктами щодо різних процесів, які формують передумову для інтенсивного розвитку галузі промислового свинарства. Виділено складові ринку продукції племінного свинарства: ринок сперми та ембріонів; ринок племінного молодняку та дорослих тварин, що охоплює сегменти за статтю тварин, їх віком, чистотою породи (класу еліта, інших класів, метиси і т.д.); ринок послуг, ринок супутньої продукції. Систематизовано особливості ринку продукції племінного свинарства, які доцільно враховувати при розробці та модернізації важелів організаційно-економічного регулювання.Уточнено дефініцію організаційно-економічного механізму регулювання ринку продукції племінного свинарства, який розглядається як органічне поєднання державного економічного регулювання виробництва племінної продукції та інноваційних технологій і механізмів ринкового саморегулювання, і включає ціновий та фінансово-кредитний механізми, систему страхування і оподаткування, бюджетну підтримку й інноваційно-інвестиційне забезпечення. Специфіка функціонування організаційно-економічного механізму ринку племінного свинарства проявляється у високій монополізації виробництва та залежності від інвестицій у вигляді державної підтримки.Обґрунтовано, що ринок продукції племінного свинарства доцільно досліджувати за двома напрямами: перший – стан і тенденції формування споживчого попиту на племінну продукцію; розробка прогнозів попиту; другий – визначення специфічних особливостей товарної пропозиції, виробничих можливостей підгалузі племінного свинарства, визначення економічної ефективності виробництва продукції на рівні господарюючих суб'єктів. Розробку прогнозу розвитку ринку продукції племінного свинарства доцільно розробляти з урахуванням внутрішнього попиту на продукцію товарного свинарства та можливого імпорту племінних свиней. Систематизовано інструменти державної підтримки галузі у країнах інтенсивного свинарства, які включають наступні їх види: дотації; субсидування процентної ставки; фінансування наукових досліджень; страхування; пільгове кредитування; відшкодування матеріальних і виробничих витрат; регулювання цін; державні інтервенції. Встановлено, що державне регулювання у племінному свинарстві провідних країн світу зорієнтовано на забезпечення інтенсивного динамічного розвитку галузі, підвищення продуктивності тварин, суворе додержання екологічних вимог. Доведено, що нарощення обсягів виробництва продукції досліджуваної галузі у провідних країнах світу забезпечено за рахунок досягнень у селекції та генетиці тварин.Встановлено, що на 1 січня 2021 р. в усіх категоріях господарств збільшилося поголів'я свиней проти відповідного періоду 2020 року на 113 тис. голів, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах – на 320,2 тис., при цьому в господарствах населення відбулося зменшення – на 207,2 тис. голів, на основі чого зроблено висновок про посилення концентрації свиней у спеціалізованих господарствах. Розраховано, що за 2018-2020 рр. рівень витрат кормів на одиницю приросту свиней у сільськогосподарських підприємствах суттєво не змінилося і становить 4,8 ц. корм. од., однак у господарствах населення спостерігається тенденція до зниження даного показника, що зумовлює недостатній рівень ефективності виробництва. Виявлено, що індекс цін на зернові в 2020 р. є суттєво вищим за відповідне значення індексу цін на свиней, що призвело до збитковості, особливо малих та середніх сільськогосподарських підприємств.Доведено, що в країні нараховується 11 порід свиней, найбільш поширеними серед яких (90% поголів'я) є велика біла, полтавська м'ясна і українська м'ясна. Проаналізовано, що за 2002-2018 рр. спостерігається зниження поголів'я свиней на 61% в суб'єктах племінної справи, найбільш відчутне в сільськогосппідприємствах з поголів'ям до 500 голів, однак висококонцентрованим суб'єктам господарювання вдалося зберегти поголів'я племінних тварин. Виділено цільові сегменти виробників племінної продукції залежно від розміру поголів'я: із поголів'ям до 500 голів, зорієнтовані на задоволення попиту малих та середніх сільськогосподарських підприємств та господарства населення; із поголів'ям більше 2000 гол. – на забезпечення племінним молодняком суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють промислове виробництво продукції свинарства.^UThe dissertation deals with the theoretical and methodological substantiation and development of practical guidelines on improving the organizational and economic mechanism of breeding pig products market regulation. The study considers the breeding pig market is as a set of production and economic relations between economic entities in relation to various processes that form a prerequisite for the intensive development of the commercial pig industry. The study identified components of the market of breeding pig products: the market of semen and embryos; market of breeding young and adult animals, covering segments by the animals sex, age, the breed purity (elite class, other classes, half-breeds, etc.); services market, joint products market. The peculiarities of the breeding pig products market to be taken into account while developing and modernizing the levers of organizational and economic regulation were systematized.The definition of organizational and economic mechanism of market regulation of breeding pig products which is considered as an organic combination of state economic regulation of breeding products and innovative technologies and mechanisms of market self-regulation. It involves price and financial mechanisms, insurance and taxation system, budget support and innovation as well as investment support. The specificity of the organizational and economic mechanism of the breeding pig market functioning is manifested in the high monopolization of production and its dependence on investment in the form of state support.The study proved that the breeding pig products market is to be studied in two directions: the first one involves studying the state and trends of consumer demand for breeding products, demand forecasts development; the second one involves determination of specific features of the commodity offer, production possibilities of the pig breeding sub-branch, determination of economic efficiency of production at the level of economic entities. Working out the breeding pig products market development forecast is to be carried out taking into account the domestic demand for marketable pig products and possible imports of breeding pigs.The instruments of state support of the industry in the countries of intensive pig breeding were systematized. These include subsidies; interest rate subsidies, research funding; insurance; preferential lending; reimbursement of material and production costs; price regulation; government interventions. It was established that the state regulation in breeding pig breeding of the leading countries is focused on ensuring intensive dynamic development of the industry, increasing animal productivity, strict compliance with environmental requirements. The study proved that the branch production volumes increase in the leading countries is provided at the expense of achievements in the animals selection and genetics.It is established that on January 1, 2021 in all categories of farms the number of pigs increased against the corresponding period of 2020 by 113 thousand heads, including in agricultural enterprises - by 320.2 thousand, while in households there was a decrease - by 207.2 thousand heads, on the basis of which it was concluded that the concentration of pigs in specialized farms has increased. It is estimated that in 2018-2020 the level of feed consumption per unit growth of pigs in agricultural enterprises has not changed significantly and is 4.8 quintals. feed. units, however, in households there is a tendency to reduce this indicator, which causes an insufficient level of production efficiency. It was found that the grain price index in 2020 is significantly higher than the corresponding value of the pig price index, which led to losses, especially for small and medium-sized agricultural enterprises.It is proved that of the 11 breeds of pigs in the country, the most common (90% of the livestock) are Large white, Poltava meat and Ukrainian meat breeds. A decrease in the number of pigs was found out on 61% in breeding sites in 2002-2018. It was the most noticeable in agricultural enterprises with a livestock of up to 500 animals though highly concentrated economic entities managed to maintain the breeding stock animals. Target segments of breeding producers was identified depending on the size of the herd: enterprises with the livestock of up to 500 animals focused on meeting the demand of small and medium-sized agricultural enterprises and households; those with the livestock of more than 2000 animals that supply the breeding stock to business entities engaged in industrial pig production.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Щипак Г. В. 
Теоретичні основи селекції гексаплоїдних тритикале на адаптивність, урожайність та якість / Г. В. Щипак. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: установлення цінності сортозразків тритикале, удосконалення схем та методів селекції та ефективності різних типів схрещувань, визначення ефективності створення багатолінійних сортів тритикале з комплексом господарських цінних ознак, розроблення параметрів моделей перспективних сортів тритикале, установлення рівня і переваг технологічних властивостей зерна нових сортів тритикале озимого типу й дворучок. Мета: методологічне обґрунтування основ селекції гексаплоїдних тритикале на підвищення та реалізацію генетичного потенціалу шляхом визначення нових науково-методичних підходів щодо створення сортів тритикале (озимих, дворучок), що мають підвищену адаптивність, стійкість до біотичних та абіотичних чинників, підвищений потенціал урожайності зерна і зеленої маси, з високими кормовими властивостями, а також з підвищеними та високими технологічними і хлібопекарськими якостями. Методи: загальнонаукові, селекційні, польові, лабораторні, біохімічні, технологічні, статистичні. Новизна. Теоретично обґрунтовано основи селекції та практично створено сорти гексаплоїдних тритикале з високими хлібопекарськими якостями. Визначено закономірності створення методами внутрішньовидової і віддаленої гібридизації нових ліній гексаплоїдних тритикале, що становлять основу селекційної програми з формування багатолінійних сортів з високими адаптивними, урожайними і якісними показниками. Розроблено основні параметри моделей сортів тритикале, спеціалізованих за напрямками використання. Теоретично обґрунтовано методичні основи створення і впроваджено у виробництво нові багатолінійні сорти тритикале різного типу розвитку: озимі кормові; озимі зернові фуражного і технічного напрямку; середньостеблові сорти озимого і альтернативного типу розвитку; зернові та універсальні, з хорошими і відмінними хлібопекарськими властивостями; низькостеблові сорти з високими хлібопекарськими властивостями. Результати. Розроблено та впроваджено у селекційний процес схема, моделі сортів тритикале, методи селекції сортів озимого, альтернативного та поліморфного типу розвитку, забезпечили виділення цінних за комплексом ознак селекційних ліній тритикале із використанням внутрішньовидової та віддаленої гібридизації, що дозволило сформувати конкурентоспроможні, високоврожайні, із оптимальними і високими адаптивними властивостями сорти різного типу розвитку і напрямку використання. Ступінь впровадження. Створені сорти впроваджено у сільськогосподарське виробництво України. Вихідний селекційний матеріал, методичні розробки включено до селекційних програм Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр'єва НААН. Отримано 21 свідоцтво про авторство на сорти тритикале. Сфера впровадження: наукові установи НААН, НАН і Мінагрополітики України, навчальні заклади, агроформування АПК України.^UObject: establishment of value of triticale cultivars; improvement of breeding designs and methods and the efficiency of different types of crossing; determination of the efficiency of creation of multiline triticale cultivars with a set of economically valuable traits; development of parameters of models of promising triticale cultivars; establishment of levels and advantages of technological properties of winter and alternate triticale. Objective: methodological justification of the basics of hexaploid triticale breeding for increase in and fulfillment of the genetic potential by defining new scientific and methodological approaches to the creation of (winter, alternate) triticale cultivars with increased adaptability, resistance to biotic and abiotic factors, increased grain yield and green mass capacities, high fodder qualities and increased or high technological and bread-making scores. Methods: general scientific, breeding, field, laboratory, biochemical, technological, statistical. Novelty: The basics of breeding have been theoretically substantiated and hexaploid triticale cultivars with high bread-making scores have been practically bred. Patterns of the creation of new hexaploid triticale lines via intraspecies and remote hybridization have been outlined; they form a basis of breeding programs to obtain multiline cultivars with high adaptive, yield and quality indicators. The basic parameters of triticale cultivars models for specific purposes have been developed. The methodical principles of the creation of new multiline triticale cultivars of different growth habits have been theoretically substantiated and implemented into production: winter fodder cultivars; winter grain/fodder/technical cultivars; mid-tall winter and alternate cultivars; grain and universal cultivars, with good or excellent bread-making scores; short-stemmed cultivars with high bread-making scores. Results. A design, models of triticale cultivars as well as breeding methods of triticale cultivars with winter, alternate and polymorphic growth habits have been developed and implemented in breeding. This has ensured the selection of triticale breeding lines valuable diue to a set of traits through intraspecies and remote hybridization and allowed for the breeding of competitively viable and high-yielding cultivars of various growth habits, with optimal or high adaptability, suitable for different purposes. Degree of Implementation. The cultivars created have been introduced into the agriculture of Ukraine. The starting breeding material and methodological achievements are involved in the breeding programs of the Plant Production Institute named after V.Ya. Yuriev of NAAS. Twenty one authorship certificates for triticale cultivars have been received. Scope of Implementation: research institutions of NAAS, NAS and the Ministry of Agrarian Policy and Food of Ukraine, educational establishments, agrarian enterprises of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Шпак В. М. 
Удосконалення технології приймально-відпускних операцій та зберігання зерна на зернових терміналах / В. М. Шпак. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена удосконалення технології приймально-відпускних операцій та зберігання зерна на зернових терміналах, що дозволить підвищити якість та ефективність відвантаження суднових партій зерна за вимогами контрактівна зернових терміналах. У дисертації розглянуто сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку зернових терміналів, встановлено кількісно-якісні характеристики зерна, що надходить на зернові термінали автомобільним транспортом та залізницею, досліджено формування зернових мас з автомобільних і залізничних партій у силосах великого діаметру та визначено ефективність використання місткості силосів, досліджено температурні характеристики зерна при його накопиченні та зберіганні у силосах великого діаметру. Встановлено закономірності динаміки прийманнязернових мас автомобільним та залізничним транспортом, проведено хронометраж окремих етапів надходження зерна та визначено коефіцієнти нерівномірності його надходження. Дослідити кількісно-якісні характеристики зерна та суден,визначити тривалість окремих етапів, фактичну продуктивність відвантаження зерна на водний транспорт, та однорідність суднових партій за показниками якості. На основі графоаналітичного моделювання зовнішньої і внутрішньої роботи зерновихтерміналів визначено коефіцієнти інтенсивного і екстенсивного використання основних норій.Удосконалено технологію приймально-відпускних операцій, зберігання та формування суднових партій зерна на перевантажувальних зернових терміналах та рекомендації з її застосування у виробничих умовах. Визначити економічнуефективність впровадження результатів роботи.^UThe dissertation is devoted to the improvement of the technology of receiving and selling operations and storage of grain at grain terminals, which will improve the quality and efficiency of grain shiploads according to the requirements of contracts at grainterminals. Recently, modern grain terminals have been built and are being built in Ukrainian ports for receiving, accumulating, forming export consignments of grain and shipping. However, little attention is paid to the issues of improving the technological processes of grain terminals. The regularities of grain delivery dynamics have also been insufficiently studied, there are no actual values of the duration of the individual stages of grain acceptance from various types of transport and the coefficients of uneven grain flow. There are certain problems with the formation of the optimal composition and ensuring the uniformity of grainheavy shiploads. The dissertation presents the results of grain flow characteristics research by road in 2012-2018. The quantitative and qualitative characteristics of grain supplied by road and rail have been established. The ratio of the volumes of grain taken from vehicles and from the railway is shown. The features of the placement of grain masses in large metal silos are considered,the uneven distribution of moisture and trash in the layers of grain during filling and unloading of silos is shown. The dynamics of changes in the temperature of grain during storage in a silo, in which it was stored for a long period, has been investigated. The influence of various factors on the grain temperature was confirmed - the location of the silos relative to thecardinal points, the proximity of the grain to the walls of the silos and the roof, the time of day, and others. It has been shown that the best time for measuring the temperature of grain in a silo is 7 or 20 hours, which give a weighted average grain temperature closer to the real one. The results of studies of grain masses flow dynamics by road and rail transport are presented. The periods of grain supply by road transport, daily average and maximum volumes of grain supply, as well as actual values of the coefficients of daily irregularity of grain supply by road transport have been determined. For grain terminals, the concept of the coefficient of monthly irregularity of grain flow by road has been introduced. For 2018, this coefficient based on data from Ukrelevatorprom LLC was 1.73. Its use in the calculations of grain acceptance lines from vehicles will contribute to amore accurate justification of the performance of the transport equipment of grain terminals.The timing of nloading of cars was carried out, its longest stages were revealed and the ways of their reduction were shown.Optimal composition of a ship export consignment of wheat grain weighing 35 thousand tons and its shipment at the grain terminal of LLC Ukrelevatorprom are presented. The article describes the results of the working patterns analysis of the movementof grain and waste of grain terminals of LLC "Ukrelevatorprom" and LLC "Ilyichevsk Grain Terminal" The results of calculations and estimates of economic efficiency from the production of work results in the production process are presented. It is shown that the return on investment for the modernization (increase in productivity) of the grain shipping line for water transport will pay off by 20% in less than 3 years. Experimental verification of quality indicators of the export batch of wheat grain of the optimal composition in the volume of 40 thousand tons, which was formed at Ukrelevatorprom LLC. It confirmed compliance with the requirements of the contract for its quality, which provided a profit of 3312.3 thousand grivnas (UAH). The appendices show the chronological and deadweight characteristics of ships when delivering grain in 2013-2014, calculating the technical and economic indicatorsof LLC Ukrelevatorprom when increasing the productivity of lines for delivering grain to water transport, recommendations for improving receiving and leaving operations and storage of grain at grain terminals, as well as acts of implementation of the resultsof work in the educational process and production.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського