Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Наукова електронна бібліотека (21)Реферативна база даних (924)Книжкові видання та компакт-диски (304)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗИМОВ$<.>+<.>K=БЕТОНУВАНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 138
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Будівництво   
1.

Штонда Ю.І. 
Інтенсифікація роботи споруд з очистки міських стічних вод з великим коливанням сезонної продуктивності: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.04 / Ю.І. Штонда ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2010. — 19 с. — укp.

Розроблено та введено в експлуатацію технологію інтенсифікації роботи споруд з очистки міських стічних вод з великим коливанням сезонної продуктивності, що дозволяє зменшити коефіцієнт нерівномірності надходження стічних вод на очисні споруди, інтенсифікувати роботу споруд механічної очистки та підвищити її ефективність на 65 - 70 %, а також активізувати біологічну очистку та підвищити продуктивність очисних спорд більше, ніж удвічі та зменшити кількість спожитої електроенергії. Визначено параметри ефективної роботи механічної очистки за умов поєднаного використання технологій преаерації стічних вод і біокоагуляції. Одержано емпіричні залежності очисного процесу. Визначено параметри біологічної очистки в осіннє-зимовий період і літній сезон з використанням системи глибинної аерації "ИМТЕХ" з радіальними донними дисковими розсіювачами удосконаленої конструкції, досліджено їх вплив на розподіл мулу та водоповітряної суміші, одержано емпіричні залежності очисного процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.204 +
Шифр НБУВ: РА370086 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Челомбіт О.П. 
Інтродукція видів і сортів роду Rosa L. в Присивашшя Криму: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.05 / О.П. Челомбіт ; Нікіт. бот. сад УААН. — Ялта, 2010. — 19 с. — укp.

Встановлено відмінності залежно від походження видів і сортів троянд у термінах, тривалості основних фенологічних фаз розвитку й особливостях органогенезу, зокрема, бореальні види та форми мають період спокою зимової пори й одноразове коротке цвітіння, а в більшості видів і сортів субтропічного походження період спокою відсутній і є вимушеним, їх ремонтантне та тривале цвітіння в літньо-осінній період забезпечується силептичними пагонами. Виявлено відмінності за морфометричними ознаками та фертильністю пилкових зерен, що корелюють з плідністю, у тетраплоїдних сортів пилкові зерна крупніші, ніж у диплоїдних, фертильність у тетраплоїдних і диплоїдних сортів вища, ніж у триплоїдних. Визначено плодопродуктивність видів і форм троянд, що використовуються як підщепи, та терміни збирання їх плодів за умов Присивашшя Криму, а також оптимальні режими підготовки насіння до посіву й оптимальний час висівання насіння до відкритого грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.86-392(4УКР-6КРИ) + Е522.926.12 Ros*852.121.41
Шифр НБУВ: РА371501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Римар О.В. 
Історико-соціальні аспекти розвитку параолімпійського руху в Україні: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / О.В. Римар ; Львів. держ. ін-т фіз. культури. — Л., 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто роль і значення параолімпійського руху в системі міжнародного спорту. Проаналізовано передумови зародження інвалідного спорту, генезу зародженя Параолімпійських ігор, особливості проведення різноманітних міжнародних спортивних змагань серед інвалідів (літні, зимові Параолімпійські ігри, Дефлімпійські ігри, Спеціальні Олімпіади). Представлено організаційну структуру параолімпійського руху. Наведено характеристику діяльності міжнародних спортивних організацій інвалідів, Міжнародного параолімпійського комітету, охарактеризовано зміст спортивної програми даних організацій. На підставі всебічного аналізу сучасної вітчизняної та зарубіжної літератури, даних інформаційної мережі "Інтернет", статистичних матеріалів, результатів бесід, інтерв'ю керівників вітчизняного параолімпійського руху узагальнено історико-соціальні аспекти функціонування спортивного руху інвалідів в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч514(4Укр)90
Шифр НБУВ: РА319746 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Помєшкін П.В. 
Автоматизований контроль технологічних параметрів при виготовленні буроін'єкційних паль великого діаметру: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / П.В. Помєшкін ; Київ. нац. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Визначено оптимальні місця розташування приладів контролю витрат і тиску бетонної суміші у процесі виготовлення буроін'єкційних паль (БІП). Розроблено нові датчики тиску з урахуванням агресивного та абразивного стану бетонної суміші, встановлено їх працездатність та надійність функціонування. Запропоновано математичні моделі дослідження процесів буріння та бетонування під час виготовлення БІП. Розроблено алгоритмічне та програмне забезпечення даного процесу з урахуванням якісних показників БІП. Створено функціональну структуру автоматизованої системи контролю технологічних параметрів під час виготовлення БІП для бурового верстата з електроприводом механізмів. Запропоновано методику вибору технічних засобів автоматизованої системи контролю виготовлення БІП. Вперше застосовано методику багатофакторного планового експерименту для дослідження завадостійкості електронних пристроїв автоматизованої системи контролю до електромагнітних полів, що дозволило підвищити обсяг корисної інформації на базі варіювання всіх факторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н582.5-04-06 +
Шифр НБУВ: РА334429

Рубрики:

      
5.

Федорчук В.Г. 
Агротехнічні прийоми вирощування коренеплідних культур на насіння безвисадковим способом в зрошуваних умовах півдня України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.02 / В.Г. Федорчук ; Херсон. держ. аграр. ун-т. — Херсон, 1998. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П222.32-374(2УКР-4ХЕС),022

Рубрики:

      
6.

Кондратенко П.В. 
Адаптація яблуні в Україні: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.01.07 / П.В. Кондратенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2000. — 36 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням оптимізації вирощування промислових насаджень яблуні в Україні. За допомогою розроблених комп'ютерних програм надано з кліматичної, економічної, грунтової та технологічної точок зору комплексну оцінку регіонів України, яка дозволить за умов низьких ресурсозатрат вирощувати високопродуктивні насадження. Уточнено групування грунтів за ступенем їх придатності для вирощування яблуні. Проведено оцінку існуючих інтенсивних промислових садів, яка дала можливість визначити недоліки в закладанні та догляді за ними. Розкрито роль сорту в адаптації яблуні. Запропоновано нові способи вирощування та розміщення вегетативних підщеп за основними промисловими зонами виробництва. Показано вплив пестицидного навантаження на мікроорганізми грунту, а також оцінено перспективні препарати для захисту яблуневих насаджень від шкідників і хвороб відповідно до умов будь-якої місцевості. Визначено лежкість плодів зимових сортів та їх мікробіоту в саду та за умов холодильника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П255.1-28(4УКР),022 + П255.1-4(4УКР),022
Шифр НБУВ: РА310280 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Василенко О. С. 
Адаптивність сортів винограду селекції ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» до умов північної частини Лісостепу України. / О. С. Василенко. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертаційній роботі на основі аналізу результатів власних досліджень висвітлено особливості росту, розвитку та адаптивний потенціал рослин винограду технічних (‘Ароматний', ‘Іллічівський ранній', ‘Мускат одеський', ‘Шкода', ‘Ярило') і столових сортів (‘Загадка', ‘Кардишах таїровський', ‘Кишмиш таїровський', ‘Комета', ‘Персей'), вирощуваних у ґрунтовокліматичних умовах Київщини. Наведено порівняльну характеристику сортів щодо особливостей росту і розвитку рослин, формування та ефективності роботи їхнього фотосинтетичного апарату, рівня стійкості до посухи, морозів, зимових несприятливих умов, патогеностійкості, врожайності та якості ягід, а також показано економічну ефективність вирощування винограду на Київщині. Визначено, що технічні сорти мають вищий адаптивний потенціал у порівнянні зі столовими. Однак, насадження останніх відрізняється більшою прибутковістю, рівень рентабельності виробництва плодів у чотирирічному винограднику становив 183–257 %. Доцільність впровадження сорту в промислове виробництво на Київщині визначали за рівнем його економічної ефективності. Столові сорти, починаючи з четвертого року вегетації, відзначалися високою прибутковістю, рівень рентабельності вирощування їхніх плодів становив 183–257 %. Виноградник четвертого року вегетації технічних сортів забезпечував початок одержання прибутку за врожайності більше 5 т/га з рентабельністю від 51 (‘Мускат одеський') до 149 % (‘Ярило').Столові сорти ‘Загадка', ‘Кардишах таїровський', ‘Кишмиш таїровський', ‘Персей' в умовах Київщини формують високий, якісний врожай тазабезпечують отримання високого економічного ефекту. Технічні сорти ‘Ароматний', ‘Іллічівський ранній', ‘Шкода' та ‘Ярило' мають високі адаптивні властивості та є перспективними для виготовлення якісних столових вин. Столові сорти ‘Загадка', ‘Кардишах таїровський', ‘Кишмиш таїровський', ‘Персей' та технічні ‘Ароматний', ‘Іллічівський ранній', ‘Шкода' і ‘Ярило' рекомендуємо для виробничого випробування у промислових насадженнях в умовах північної частини Лісостепу за укривної культури. Технічні сорти ‘Ароматний', ‘Іллічівський ранній' та ‘Мускат одеський' пропонуємо випробовувати на зимостійкість в умовах північної частини Лісостепу занеукривної культури. Визначено, що за розрахункової врожайності (змодульованої) виноградник у плодоносному віці в умовах північної частини Лісостепу може забезпечити одержання прибутку від 45,6 (‘Мускат одеський') до 152,4 тис. грн/га (‘Персей') із рівнем рентабельності – 55–170 %. Доведено, що навіть за меншої врожайності вигідніше вирощувати столові сорти, ніж технічні. Однак дляотримання високого економічного ефекту при культивуванні столових сортів в умовах Київщини обов'язковим агрозаходом є щорічне вкривання кущів на зимовий період. При вирощуванні плодів технічних сортів винограду потрібно звернути увагу на одержання продукції їхньої переробки (соки, вина, спирти та ін.), що дозволить реалізувати отриману продукцію за вищою ціною, ніж ягоди.Найвищу прибутковість виробництва ягід з насаджень у плодоносному віці можна отримати в групі технічних сортів у ‘Шкоди', серед столових – у ‘Персея'. Встановлено, що строк окупності капітальних вкладень у створення виноградника столових сортів на Київщині в середньому становить 10,2 років, технічних – 15,5 років.^UThe dissertation presents the results of the research of growth, development and adaptive potential of the wine grapes plants (‘Aromatnyi', ‘Illichivskyi rannii', ‘Muskat odeskyi', ‘Shkoda', ‘Yarylo') and table grapes plants (‘Zahadka', ‘Kardyshakh tairovskyi', ‘Kyshmysh tairovskyi', ‘Kometa', ‘Persei'), grown in soil and climatic conditions of the Kyiv Region. It also contains the comparison of these varieties in terms of the growth and development characteristics of the plants, of the formation and efficiency of their photosynthetic apparatus, of resistance to drought and winter hardiness, of tolerance to disease, of their yield and fruit quality, and shows the economic efficiency of growing grapes in Kyiv Region. It has beendetermined that technical varieties have a higher adaptive potential compared to the table ones. However, the planting of the latter is more profitable, the level of profitability of fruit production in a four-year vineyard is 183–257 %. The table varieties of ‘Zahadka', ‘Kardyshakh tairovskyi', ‘Kyshmysh tairovskyi', ‘Persei' in the conditions of Kyiv Region form a high harvest of a high quality and provide high economic effect. The technical varieties ‘Aromatnyi', ‘Illichivskyi rannii', ‘Shkoda' and ‘Yarylo' have high adaptive properties and are promising for the production of quality table wine materials. The table varieties of ‘Zahadka', ‘Kardyshakh tairovskyi', ‘Kyshmysh tairovskyi', ‘Persei' and technical ones of ‘Aromatnyi', ‘Illichivskyi rannii', ‘Shkoda' and ‘Yarylo' are recommended for production testing in industrial plantations in the conditions of the northern part of the Forest-Steppe, under cover culture. The technical varieties of ‘Aromatnyi', ‘Illichivskyi rannii' and ‘Muskat odeskyi' are recommended to be tested for winter hardiness in the conditions of the northern part of the Forest-Steppe under noncovering culture. It was determined that at the estimated yield (modulated), the vineyard at fruiting age in the northern part of the Forest-Steppe can provide a profit from 45.6 (‘Muskat odeskyi') to 152.4 thousand UAH / ha (‘Persei') with a level of profitability of 55–170 %. It was proved that even at lower yields it is more profitable to grow table varieties than technical ones. However, in order to obtain a high economic effect in the cultivation of table varieties in the conditions of Kyiv Region, the obligatory agricultural measure is the annual sheltering of bushes for the winter period. When growing the fruits of technical varieties of grapes one should pay attention to the products of their processing (juices, wines, alcohols, etc.), which will help to sell the products at a higher price than berries. The highest profitability of berry production from plantations at fruiting age can be obtained in ‘Shkoda' (in the group of technical varieties), and in ‘Persei' among the table ones. It was established that the payback period of investments in the creation of a table vineyard in Kyiv Region averages in 10.2 years, and the technical ones in 15.5 years.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Слюсаренко П.М. 
Армія Української Народної Республіки в умовах боротьби за українську державність (вересень 1919 - листопад 1920 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / П.М. Слюсаренко ; Нац. акад. оборони України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Висвітлено будівництво армії Української Народної Республіки (УНР) під час боротьби за українську державність за умов військової співпраці з Польською Республікою. Визначено концептуальні засади створення структур військового керівництва нового зразка, а саме: Вищої Військової Ради, Військового міністерства, Генерального штабу, Генеральної інспекції, штабів дієвої армії. Виявлено характерні риси реформування військових установ, з'єднань і частин УНР. Розвинуто положення щодо розкриття особливостей бойової діяльностї армії УНР за умов боротьби за українську державність під час спільних дій з Військом Польським. Здійснено поетапний аналіз бойової діяльності української армії та досліджено частину повстанського руху, з яким вона координувала свої дії під час Зимового походу та російсько-польської війни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)132 + Т3(4УКР)612-54 +
Шифр НБУВ: РА348190

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Марютін О.Ф. 
Аскохітоз огірка і агробіологічне обгрунтування заходів обмеження його розвитку у закритому грунті: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / О.Ф. Марютін ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Вивчено етіологію аскохітозу огірка, визначено поширеність, розвиток, механізм та потенційну шкодочинність даної хвороби, притаманної для умов зимових блокових теплиць і представлену та домінуючу в змішаному фітопатокомплексі. Досліджено форми прояву зазначеної хвороби, зокрема, листкову, стеблову, прикореневу, ураження генеративних органів, які передчасно відмирають і ламаються стебла, розкрито негативний вплив хвороби на кількісні та якісні показники врожаю. Проаналізовано епіфітотійну особливість розвитку хвороби на основі біологічного циклу розвитку ендогенного міцелію, нестатевого пікнідіального Ascochyta cucumeris Fautr. et Roum і статевого плодоношення (Didymella bryoniae (Pass.) Rehm, що формуються епізодично. Розглянуто основне джерело інфекції - уражені рослинні рештки. Доведено, що поширеність і розвиток хвороби залежать від гідротермічного режиму у тепличних спорудах, хімічна дезінфекція рослин та культиваційних споруд і термічне знезараження грунту знижує життєздатність пікнідіального плодоношення збудника аскохітозу на рослинах на 55,3 - 66,6 %. Висвітлено особливості застосування фунгіцидів способами обприскування рослин, унесення їх у тепличний грунт та баковими сумішами з мінеральними добривами, а також виготовлення на їх основі пасти для терапії аскохітозних стеблових некрозів. Визначено напрями боротьби з аскохітозом за допомогою гриба-антагоніста Trichoderma harzianum Rifai способом обприскування рослин огірка та в формі пасти для терапії стеблових некрозів, економічну доцільність застосування фунгіцидів і гриба-антагоніста.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П241.71-45 + П491.417.1 + П478.139аскохітоз +
Шифр НБУВ: РА343010

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Влащенко А.С. 
Біогеоценотичні зв'язки рукокрилих (Mammalia, Chiroptera) в умовах півдня центрального Лісостепу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / А.С. Влащенко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено видове різноманіття та біогеоценотичну роль популяцій рукокрилих на території півдня центрального Лісостепу. Показано особливості видового різноманіття рукокрилих цієї частини лісостепу, надано кількісні оцінки. Проведено інвентаризацію фауни та з'ясовано, що у регіоні зустрічається 15 видів 6-ти родів родини Vespertilioidae. У 15-ти видових нарисах подано дані щод статусу та характеру перебування виду, його зустрічаємості та відносної рясності, особливості розташування сховищ, характеристики літніх і зимових сховищ, термін та місця парування й народження малят, співвідношення статей. Для деяких видів оцінено вікову структуру за ступенем стертості зубної системи, наведено результати локальних повернень мічених тварин. Показано спектр будівель і порід, які використовують рукокрилі та їх характеристики. Визначено ступінь стено- та еврібіонтності у виборі сховищ і біотопів живлення. Показано роль рукокрилих у переносі речовин між різними біогеоценозами. Описано зміни у структурі угруповань рукорилих у природному та трансформованому біогеоценозах. Визначено основні проблеми цих тварин, шляхи та методи їх вирішення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.414*806.3(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА351216

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Копилова Т. В. 
Біоекологічні особливості видів роду Pyracantha M.Roem. у Правобережному Лісостепу України та перспективи введення в культуру / Т. В. Копилова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено з'ясуванню біологічних та екологічних особливостей рослин роду Pyraсаntha M.Roem., які походять з різних флористичних областей та інтродуковані в умови Правобережного Лісостепу України. Проаналізовано історію вивчення систематичного положення та філогенезу, природній та культигенний ареали, історію інтродукції в Україні та світі.У Національному дендропарку «Софіївка» НАН України створено колекцію із 4 видів P. coccinea M.Roem, P. crenatoserrata (Hance) Rehder.,P. crenulata (Roxb. ex D.Don) M.Roem., P. koidzumii (Hayata) Rehder і 9 сортів: Р. х 'Orange Charmer', Р. х 'Soleil d'Or', P. х 'Red Column', P. x 'Lomecia elegancitsime',P. rogersiana 'Golden Chаrmer', P. fortuneana 'Orange Glow', P. coccinea 'Lalandii', P. coccinea 'Kasan', Р. х 'Red Cushion'.З'ясовано особливості сезонного ритму росту та розвитку, їх залежність від погодно-кліматичних умов. Встановлено тривалість періодів органічного та вимушеного спокою. З'ясовано, що рослини роду Pyracantha мають високий ступінь посухостійкості та в умовах інтродукції є факультативними геліофітами. Низькі негативні температури і весь комплекс зовнішніх умов (мінімальні зимові температури, наявність ранніх осінніх і пізніх весняних заморозків, перепади температур у зимовий період, відлиги), які впливають на рослину під час зимівлі є основними лімітуючими чинниками для даних інтродуцентів. Встановлено, що генеративного віку рослини досягають на 5-6 рік вегетації. Здійснено порівняльне дослідження внутрішньовидової мінливості рослин роду Pyracantha, а саме, морфологічні параметри вегетативних та генеративних органів. Розроблено наукові основи насінного та вегетативного розмноження. Підведено підсумки інтродукції та надано оцінку успішності акліматизації рослин роду Pyracantha в умовах Правобережного Лісостепу України.Оцінено декоративні якості рослин P. coccinea, P. crenulata, P. crenatoserrata, Р. х 'Orange Charmer', Р. х 'Soleil d'Or', Р. х 'Red Cushion'. Подано приклади композиційних рішень і рекомендацій з практичного використання рослин роду Pyracantha в композиційних елементах озеленення.^UThe thesis is devoted to studying biological and ecological features, introduction and practical use of three species of Pyracantha M.Roem. genus, originating from different floral regions and introduced into the conditions of the Right-Bank forest- steppe of Ukraine.According to the APG IV (2016) taxonomic classification system for flowering plants, the Pyracantha genus belongs to the subfamily Amygdaloideae Arn., the Rosaceae Juss. family and the Rosales Bercht. & J. Presl. order. There are 11 species according to the Plant list.The areas of natural and cultural distribution of species of the Pyracantha genus are revealed. As the first representative in Ukraine, P. coccinea M. Roem. had been introduced into the culture in 1629 in the Western part of the Southern coast of Crimea.A collection of four species and nine cultivars of Pyracantha has been created in the National Dendrological Park “Sofiyivka” of the National Academy of Sciences of Ukraine. They are the following: P. coccinea, P. crenatoserrata (Hance) Rehder.,P. crenulata (Roxb. ex D. Don) M.Roem., P. koidzumii (Hayata) Rehder; P. H 'Orange Charmer', P. × 'Red Column', P. × 'Soleil d'Or', P. × 'Red Cushion', P. x 'Lomecia elegancitsime' P. rogersiana 'Golden Charmer', P. fortuneana 'Orange Glow',P. coccinea 'Lalandii' and P. coccinea 'Kasan'.The features of the seasonal rhythm of the Pyracantha genus plants development, which are consistent with the rhythm of the weather and climatic conditions of the Right-bank Forest-Steppe of Ukraine, have been defined. The beginning of vegetation is the end of March's third ten-day period and lasts 195-215 days. The end of the linear growth of shoots is at the end of October's second ten-day period. The period of leaf growth is 48-54 days, and the period of leaf life is 12-18 months. The generative period of Pyracantha occurs at the age of 5-6. Flowering lasts from 9 to 16 days, and mass ripening of fruits is from the second ten-day period of August. The average date of emergence of plants of the genus from deep dormancy and entry into forced dormancy is the third ten-day period of December, with 41±2 days for P. coccinea, 32±3 days forP. crenatoserrata, and 34±5 days for P. crenulata.Based on the analysis of ecological features in the Right-bank forest-steppe of Ukraine, the Pyracantha genus plants are mesophytes, mesatrophs, and facultative heliophytes. The limiting factor is the relatively low winter and frost resistance.P. x 'Orange Charmer', P. coccinea, P. crenulata, P. crenatoserrata, P. x 'Red Cushion' and P. x 'Soleil d'Or' were the most winter-tolerant during the observation period.The most diverse features of the pyracantha's vegetative and generative organs are the length of the leaf blade (P. сoccinea – 27,04%; P. crenatoserrata – 28,56%, andP. crenulata – 29,88%). The variation coefficients of a petal width are the following:P. сoccinea – 25,14%; P. сrenatoserratа – 25,18%. P. сrenulata – 25,94%. The lowest coefficient of variation was recorded for the leaf blade width in P. сoccinea – 8,95%;P. сrenatoserratа – 9,24%. P. сrenulata – 6,28%. The seed weight of P. сoccinea was 4,24%; P. сrenatoserratа – 4,03%, and P. сrenulata – 4,36%.Recommendations for seed and vegetative propagation have been developed. The best results were obtained when sowing freshly harvested seeds in the first ten-day period of October. Mass seed shoots appeared in the second ten-day period of April. The average rate of stratified seeds germination for two years is 77 ± 2,9%, in P. coccinea, 75 ± 5,8% in P. crenatoserrata, 77,5 ± 9,2% in P. crenulata, and 76,5 ± 5,3% in P. koidzumii. The best indicators of cuttings' rooting were obtained in fine moisture conditions when planting semi-woody cuttings in a peat substrate KST (2:1:1). It gave 100% rooting and green cuttings using heteroauxin 100 mg / l -90% rooting.The decorative value of the Pyracantha genus plants is high and ranges from 4,4– 5,0 points. The decorative effect of the plant is preserved throughout the year and is promising in decorative gardening. It can be used in creating compositions in the form of tapeworms, groups for rocky slides when creating one-species garden and hedges.The introduction success is analyzed, and the prospects for using the studied species in culture in the conditions of the Right-bank forest-steppe of Ukraine are defined. It was found that the introduced plants of the Pyracantha genus are characterized by good aclimatization of P. coccinea (90), P. crenatoserrata (80), and P. crenulata (80). P. coccinea (83), P. crenatoserrata (76), and P. crenulata (81) are promising species for growing in culture according to the assessment of their introduction success.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Малимін Р.Є. 
Біокремнійорганічні пористі сорбенти в профілактиці акушерської патології у корів: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.07 / Р.Є. Малимін ; Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2000. — 20 с. — укp.

Вивчено вплив домішок, внесених до раціону корів, - біокремнійорганічних пористих адсорбентів, вітчизняного цеоліту й угорського - хумоліту на мінеральний і білковий обмін, перебіг процесу отелення та періоду після нього. Встановлено, що згодовування коровам у зимовий та літньо-пасовищний періоди протягом 60 днів до отелення і 45 днів після отелення цеоліту та хумоліту в дозі 0,5 л на 1 кг маси тіла не впливає негативно на показники фізіологічного статусу корів. На основі ентеросгелю виготовлено ентеросгель-пасту, введення якої в порожнину матки корів, у поєднанні з ін'єкцією вітаміну Е, профілактує гострий післяродовий ендометрит. Згодовування цеоліту та хумоліту сприяє збільшенню питомої маси сирої кістки, підвищенню вмісту кальцію на 5 - 40 % і фосфору на 2 - 11 % в кістковій тканині та зростанню кальцієво-фосфорного співвідношення в зимовий період з 1,14:1 у контролі до 1,36:1 у разі використання цеоліту та 1,40:1 - хумоліту, а також зростанню вмісту в крові загального білка на 5 - 13 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П876.1
Шифр НБУВ: РА312250 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Грициняк І.І. 
Біологічні особливості та фактори підвищення продуктивності коропів любінських внутрішньопорідних типів, їх помісей та гібридів: автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.03 / І.І. Грициняк ; Ін-т риб. госп-ва УААН. — К., 2008. — 39 с. — укp.

Вивчено біологічні (генетичні, імунологічні та фізіолого-біохімічні) особливості любінських рамчастого та лускатого коропів, їх помісей та гібридних форм і вплив певних факторів на підвищення їх продуктивності. Проведено системне дослідження зв'язку між білковим поліморфізмом крові, природною резистентністю, активністю імунної та антиоксидантних систем і обміном білків і ліпідів у коропа різного генезису. Вивчено генетичну структуру любінських рамчастого та лускатого типів коропа, їх помісей і гібридних форм і деяких інших внутрішньопорідних типів коропа українських порід за генетико-біохімічними маркерами. Показано відмінності та подібність між дослідженими коропами. Показано алельне збагачення генотипу коропа за умов гібридизації. Виявлено більш високу природну резистентність та вищу активність антиоксидантних ферментів в організмі любінського лускатого коропа, ніж рамчатого та гібридних форм коропів, ніж у чистопородних. Установлено зниження ативності імунної системи та факторів природної резистентності у любінських рамчастого та лускатого коропів, їх помісей та гібридних форм у разі підвищення щільності посадки у процесі їх вирощування у ставах. Установлено пряму взаємозалежність між масою тіла цьоголіток любінських рамчастого та лускатого коропів та вмістом білків і ліпідів у печінці та скелетних м'язах і ступенем використання їх в енергетичних процесах життєдіяльності у зимовий період. Вивчено продуктивну та метаболічну дію різних сполук селену у разі їх додавання до раціону коропа окремо та разом з різними сполуками йоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П729.11 +
Шифр НБУВ: РА360941

Рубрики:

      
14.

Зубко П.Д. 
Біологічні особливості та шкодочинність горохового зерноїда на різних сортах гороху і обгрунтування системи захисту культури від нього в умовах Центрального Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.09 / П.Д. Зубко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 19 с.: рис. — укp.

Наведено результати досліджень щодо уточнення особливостей біології горохового зерноїда (додаткового живлення, динаміки заселення посівів, виживання в зимовий період) та його шкодочинності. Проаналізовано на стійкість до зерноїда 52-х сортів гороху. Проведено випробування перспективних інсектицидів для захисту посівів гороху від зерноїда.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.133(4УКР) + П468.63(4УКР)
Шифр НБУВ: РА314187 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Шабанов Р. Ю. 
Біологічне обгрунтування важливіших елементів технології вирощування насіння коріандру сорту Нектар в Криму: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.01.05 / Р. Ю. Шабанов ; Ін-т рослинництва ім. В.Я. Юр'єва НААН України. — Х., 2010. — 22 с. — укp.

Наведено циклічну схему онтогенезу та вегетаційного періоду коріандру. Виявлено стійкість рослин коріандру до несприятливих умов зимово-весняного періоду вегетації за різних строків осіннього та весняного висіву. Встановлено період найбільш інтенсивного нагромадження речовин у плодах, що є основою для визначення оптимальних строків і способів збирання урожаю. Визначено оптимальні строки та дози застосування стимулятора росту "Емістим С" за умов вирощування коріандру. Удосконалено методику визначення посівних властивостей насіння коріандру та встановлено характер нагромадження ефірної олії в плодах залежно від строків сівби та збирання урожаю, умов зволоження. Проведено економічне оцінювання даних елементів технології вирощування насіння коріандру, які показали високий доход, рівень рентабельності та знайшли практичне застосування в господарствах Криму та Хмельниччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.27-4(4УКР-6КРИ)
Шифр НБУВ: РА376302 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Яворська Н. Й. 
Біологічно активні речовини пагонів лохини високорослої (Vaccinium corymbosum L.) і їх вплив на мікробіоту та імунну систему / Н. Й. Яворська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню особливостей накопичення біологічно активних речовин у пагонах Vaccinium corymbosum L. сортів Блуджей, Блукроп, Еліот, які відрізняються термінами проходження фенологічних фаз і їх вплив на умовно-патогенні штами бактерій і кандід та імунну систему. Проведені дослідження вмісту флавоноїдів, проантоціанідинів, дубильних сполук, аскорбінової, органічних і гідроксикоричних кислот, хлорофілів, каротиноїдів, елементів, арбутину і вивчено особливості їх накопичення на стадіях цвітіння, плодоношення, восени після плодоношення і в період підготовки до зимового спокою. Досліджено антибактерійну активність екстрактів пагонів щодо Escherichia coli, Pseudomonas fluorescens, Proteus vulgaris, Bacillus subtilis, Micrococcus luteus, Staphylococcus albus. Екстракти, виготовлені з 60-80 % водним етанолом мали високу антибактерійну активність щодо усіх досліджених штамів. Антикандідозну активність екстрактів пагонів V. corymbosum досліджували щодо Candida pseudotropicalis, Candida curvata, Candida kefir, Candida parapsilosis, Candida tenuis. Водно-етанольні екстракти пагонів сорту Еліот мали високу активність щодо Candida spp. і вищу порівняно з екстрактами сортів Блукроп та Блуджей. Констатовано зрушення різної вираженості імунологічного гомеостазу організму мурчаків за дії водно-етанольного та водного екстрактів пагонів сорту Еліот, виявило значимі зсуви В-клітинної ланки імунітету, а також гуморальної ланки, що свідчить про розвиток реакцій гіперчутливості 1 типу.^UThe dissertation is devoted to the research of peculiarities of accumulation of biologically active substances in shoots of Vaccinium corymbosum L. of varieties Bluejay, Bluecrop, Elliott, which differ in terms of phenological phases and their influence on opportunistic strains of bacteria and Candida and immune system. Studies of flavonoids, proanthocyanidins, tannins, ascorbic, organic and hydroxycinnamic acids, chlorophyll, carotenoids, elements, arbutin contents and studied the peculiarities of their accumulation at the stages of flowering, fruiting, post fruiting and in preparation for winter.The antibacterial activity of shoot extracts against Escherichia coli, Pseudomonas fluorescens, Proteus vulgaris, Bacillus subtilis, Micrococcus luteus, Staphylococcus albus was studied. Extracts made from 60-80% aqueous ethanol had high antibacterial activity against all studied strains. The anticandidal activity of extracts of V. corymbosum shoots against Candida pseudotropicalis, Candida curvata, Candida kefir, Candida parapsilosis, Candida tenuis was studied. Aqueous-ethanol extracts of Elliott shoots had high activity against Candida spp. and higher compared to extracts of Bluecrop and Bluejay. There was a shift in the expression of immunological homeostasis of the Guinea pigs under the action of water-ethanol and aqueous extracts of Elliott shoots, significant changes in B-cell immunity and humoral immunity, indicating the development of type 1 hypersensitivity reactions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Будівництво   
17.

Чемерис М.М. 
Бетони з комплексними модифікаторами пластифікуюче-прискорюючої дії: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / М.М. Чемерис ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено питання розробки теоретичних засад одержання пластифікованих бетонів з комплексними модифікаторами пластифікувально-прискорювальної дії на основі сульфованих нафталінформальдегідних поліконденсатів, полікарбоксилатів і високорозчинних електролітів - натрію тіосульфату та роданіту, установлено закономірності їх структуроутворення та твердіння. Досліджено фізико-хімічні особливості гідратації та твердіння портландцементних систем за присутності комплексних хімічних домішок поліфункціональної дії, що завдяки направленому структуроутворенню цементних систем вирішує проблему одержання високорухомих бетонних сумішей, які забезпечують у процесі твердіння задані значення ранньої та марочної міцностей бетонів. З'ясовано оптимальні склади модифікованих портландцементних композицій для бетонів з покращеними експлуатаційними властивостями. Доведено ефективність їх використання за зимового монолітного бетонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.001.4 +
Шифр НБУВ: РА346312

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
18.

Бабаєвська Т.В. 
Бетони на цементах, модифікованих комплексною добавкою: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / Т.В. Бабаєвська ; Одес. держ. акад. буд-ва та архіт. — О., 2003. — 17 с.: рис. — укp.

Виявлено доцільність уведення домішки на основі ПАР і відходів коксохімічної промисловості (суміші солей тіосульфату та радиніду натрію) на заключному етапі одержання цементу для прискорення твердіння бетону. Доліджено вплив комплексної домішки, введеної під час помелу цементу, на комплекс властивостей бетону, що твердіє, і параметри інтенсивності його гідратації та структуроутворення. Для оцінки ефективності домішки були використані експериментально-статистичні моделі виміряних і відносних показників властивостей цементних паст, розчинів і бетонів. Оптимальні співвідношення компонентів забезпечують у ранній термін твердіння, а також приріст міцності розчинів і бетонів у разі забезпечення заданої міцності на 28-у добу. Ефект, що досягається, дозволяє скоротити терміни розпалубки конструкцій монолітного бетонування, підвищити зручноукладність суміші та зменшити витрати цементу без утрати міцності бетону. За рахунок зниження температури ізотермічної витримки у разі використання модифікованого цементу зменшуються енерговитрати у заводській технології. Дослідження морозо- та корозійної стійкості бетону показали позитивний вплив домішки на збереження його властивостей під впливом агресивного середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.001.4 +
Шифр НБУВ: РА324092

Рубрики:

      
19.

Колєчкін В.П. 
Боротьба за панування у повітрі в боях на Правобережній Україні в період 23.12.1943 - 28.02.1944: Автореф. дис... канд. іст. наук: 22.02.22 / В.П. Колєчкін ; Нац. акад. оборони України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблему протистояння радянської та німецької авіації у зимовій кампанії 1943 - 1944 рр. на Правобережній Україні. Висвітлено технічну та виробничу політику радянського та німецького керівництва напередодні військових дій. Проаналізовано погляди командування ворогуючих сторін щодо стратегічного та оперативного застосування авіації. Досліджено зміни у морально-психологічному стані особового та командного складу радянських і німецьких ВПС. Розглянуто розвиток стратегії та тактики застосуваня авіації у період 1941 - 1944 рр. На підставі вивчення архівниих джерел, наукової літератури та мемуарів відтворено перебіг Житомирсько-Бердичівської, Кіровоградської, Новоукраїнської, Корсунь-Шевченківської, Нікопольсько-Криворізької наступальних операцій та проаналізовано бойові дії на Нікопольському плацдармі у січні 1944 р. Встановлено співвідношення авіаційних сил у кожній з операцій. Досліджено шляхи вирішення питання всебічного забезпечення бойових дій за складних погодних та оперативних умов. Розкрито роль, місце, характерні риси та особливості застосування авіаційних підрозділів у наступальних опреаціях, проаналізовано результати військових кампаній і показано їх значення у загальному перебігу війни. Визначено основні фактори перемоги радянської авіації у боях на Правобережній Україні. На конкретних прикладах продемонстровано вплив бойових дій у повітрі на наземну ситуацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.43 + Т3(2)622.123 + Ц35(2)626.191(4УКР)412.1-65 +
Шифр НБУВ: РА340433

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Назаренко О. С. 
Варооз медоносних бджіл (поширення, діагностика і лікування) / О. С. Назаренко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження: варооз медоносних бджіл. Мета роботи: дослідити поширення вароозу медоносних бджіл в умовах пасік Полтавської області та розробити науково обґрунтовані методи діагностики та лікування.Методи дослідження: паразитологічні (ентомологічні, визначення ефективності препаратів); епізоотологічні (визначення екстенсивності, інтенсивності інвазії, ступеню інвазованості, індексу рясності, сезонної та вікової динаміки); морфологічні (вивчення будови кліщів, виготовлення морфологічних препаратів in toto); гематологічні; мікроскопічні; зоотехнічні; метричні; статистичні.Наукова новизна: Отримані нові дані щодо поширення вароозу медоносних бджіл в умовах пасік Полтавської області. Встановлено, що варооз частіше перебігає у складі двокомпонентної асоціації Varroa destructor та Nosema spp. (78,46 %).Доведено залежність ураження робочих бджіл Varroa destructor від пори року та віку бджолиної матки. Максимальні показники ураження бджіл збудником вароозу відзначено у літній період року (ЕІ – 18,17 %, ІІ – 3,23±0,18 екз./бджолі) та у бджолиних маток віком 2–3 роки (ЕІ – 6,86±0,74 %).Отримано нові дані щодо впливу збудника вароозу на цитологічні показники клітин гемолімфи бджіл різного віку. Досліджено особливості перебігу зимівлі бджіл та їх життєздатності за вароозної інвазії.Одержано нові дані щодо морфометричної ідентифікації самок V. destructor. Доведено їх морфологічну мінливість у різні сезони. Встановлено, що відсоток співвідношення морфотипів самок V. destructor змінюється в різні пори року і складає в літній період –20 % зимового морфотипу, а в зимовий період – 21 % літнього.Розроблено удосконалений спосіб приготування постійних мікропрепаратів з кліщів Varroa destructor.Визначено терапевтичну ефективність акарицидних препаратів за вароозу бджіл: смужок «Флуконтакт» (ДР – флуметрин), «Варолом» (ДР – тау-флувалінант), «Вароацид» (ДР – амітраз) та емульсії «Тактаміт» (ДР – амітраз) за різних способів його застосування. Експериментально обґрунтовано високу ефективність препаратів Флуконтакту та Тактаміту, який застосовували шляхом обкурювання (акарицидна ефективність становила 99,05 та 98,36 %).Вперше встановлено вплив проведеної терапії на льотну активність бджіл та медопродуктивність бджолиних сімей.Наукову новизну виконаної роботи підтверджено патентом України на корисну модель: «Спосіб приготування постійних препаратів гамазових кліщів виду Varroa destructor in toto» № 131806.Запропоновано: Для лікування бджолосімей за вароозу використовувати акарицидні препарати Флуконтакт (із розрахунку 1–2 смужки на 8–16 гніздових рамок впродовж 30 діб) та Тактаміт (у дозі 10 мл на одну вуличку шляхом обкурювання 0,00625 % водною емульсією, дворазово з інтервалом 7 діб). Запропоновано удосконалений спосіб приготування постійних мікропрепаратів з кліщів Varroa destructor, який дозволяє більш детально дослідити будову не лише хітинових частин тіла кліщів, але й їх внутрішні органи, що забезпечує високу ефективність диференційної діагностики збудників даного виду.Впроваджено: Результати експериментальних досліджень використовуються у науково-дослідній роботі та навчальному процесі на факультетах ветеринарної медицини закладів вищої освіти України: Полтавської державної аграрної академії; Дніпровського державного аграрно-економічного університету; Житомирського національного агроекологічного університету; Сумського національного аграрного університету; Харківської державної зооветеринарної академії; Білоцерківського національного аграрного університету.^UObject of the research: varroosis of honey bees. The purpose of the work: to study the spreading of honey bees' varroosis in apiaries of Poltava region and develop scientifically substantiated methods of its diagnostics and treatment. Research methods: parasitological (entomological, determining the effectiveness of preparations); epizootological (determining prevalence, intensity, and degree of infestation, its index, seasonal and age dynamics); morphological (studying mite structure, making morphological preparations in toto); hematological, microscopic, zoo-technical; metric; and statistical. Scientific novelty: New data as to spreading honey bees' varroosis in apiaries of Poltava region were obtained. It has been revealed that more often varroosis is found in two-component Varroa destructor та Nosema spp. association (78.46 %). The dependence of worker bees' infestation with Varroa destructor on the season of the year and age of queen has been proven. Maximum indices of bees' infestation with varroosis causative agent were registered in the summer period of the year (ЕІ – 18.17 %, ІІ – 3.23±0.18 specimens/bee) and in queens 2-3 years of age (ЕІ – 6.86±0.74 %).New data as to the effect of varroosis causal agent on cytological indicators of hemo-lymph cells in bees of different age were received. The peculiarities of bees' wintering and their viability in case of varroosis invasion were studied. New data were obtained concerning morphometric identification of V. destructor females. Their morphological changeability in different seasons was proven. It has been established that ratio percentage of V. destructor female morphotypes changes in different seasons of the year and in summer period makes 20% of winter morphotype and 21% of summer morphotype in winter period. The improved method of making permanent micro-preparations of Varroa destructor mites has been developed. Therapeutic effectiveness of the following acaricidal preparations for the treatment of bee varroosis was determined: “Flucontact” (active substance is flumetrin), “Varrolom” (active substance – tau-fluvalinant), “Varroacide” (active substance – amitrase) strips, and “Tactamit” (active substance – amitrase) emulsion applied in different ways. High effectiveness of “Flucontact” and “Tactamit” preparations used by smoking out was proven (acaricidal effectiveness made 99.05 and 98.36%). For the first time, the effect of the conducted therapy on bees' flight activity and honey productivity of bee families was established. The scientific novelty of the work was acknowledged by the Patent of Ukraine on useful model: “Method of making permanent preparations of Varroa destructor in toto mole mites” № 131806.It has been proposed: It is necessary to use “Flucontact”acaricidal preparation for the treatment of varroosis of bee families (1-2 strips for 8-16 hive body frames during 30 days) and “Tactamit” (in the dose of 10 ml per hive by smoking out with 0.00625% water emulsion twice with the interval of 7 days). The improved method of making permanent micro-preparations from Varroa destructor mites has been proposed, and it enables to study in more detail the structure of not only chitinous parts of mite body, but also their internal organs, which ensures high effectiveness of differential diagnostics of the causative agents of this species. It has been introduced: The results of the experimental research are used in scientific work and study process at faculties of veterinary medicine at higher educational establishments of Ukraine: Poltava State Agrarian Academy, Dnipro State Agrarian and Economic University, Zhytomyr National Agro-Ecological University, Kharkiv State Zoo-Veterinary Academy, and Bila Tserkva National Agrarian University.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського