Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (68)Книжкові видання та компакт-диски (28)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЕФФІЦІЕНТ$<.>+<.>K=ЯЗКОСТІ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 167
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Усов В.В. 
Фрактальна природа анізотропії фізичних властивостей деформованих металевих систем з кубічними решітками: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.01 / В.В. Усов ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2002. — 36 с. — укp.

Досліджено природу виникнення анізотропії макроскопічних властивостей (електро- та теплопровідність, теплове розширення, які є ізотропними у бездефектних кристалах), що описуються тензорами другого рангу, в деформованих металевих системах з кубічними решітками. Розроблено фізичну модель структури деформованих металевих систем, яка базується на понятті фрактала. Проаналізовано методику розрахунку електро- та теплопровідності, теплового розширення, пружних властивостей деформованих матеріалів, яка базується на фрактальній моделі та ідеях ренорм - групових перетворень. На підставі проведеного комп'ютерного моделювання поширення крихкої тріщини в металевих системах виявлено, що конфігурація тріщин є фракталом. Доведено, що кристалографічна текстура та її неоднорідність є однією з основних причин виникнення анізотропії ударної в'язкості та зниження опору руйнування під час розвитку шарувато-крихких тріщин нормального відриву в низьколегованих сталях з феритною структурою після контрольованої прокатки за умов зниження температури випробувань. Виявлено анізотропію повернення дефекту модуля Юнга у разі відпалу деформованих металевих систем з кубічними решітками. Відзначено, що анізотропія є проявленням фрактальної природи формування кристалічних дефектів у процесі деформування та їх заліковування в процесі відпалювання. Встановлено механізми повернення модуля Юнга у разі дорекристалізаційного відпалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В378.2,022
Шифр НБУВ: РА317990 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Бондаренко Г. Г. 
Формування структури і властивостей вапняно-кремнеземистих композитів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.23.05 / Г. Г. Бондаренко ; Одеc. держ. акад. буд-ва та архіт. — О., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

Вперше проведено комплексні експериментальні дослідження, які дозволили одержати експериментально-статистичні залежності впливу складу, режимів й умов твердіння активованих вапняно-кремнеземистих в'яжучих і сумішей на деформаційно-міцнісні властивості та тріщиностійкість вапняно-кремнеземистих композитів. Проведено аналіз зв'язку перерахованих властивостей зі структурою. Проаналізовано зміну в'язкості вапняно-кремнеземистого в'яжучого та суміші на його основі в процесі гідроактивації. Оцінено величину відносної зміни об'єму силікатобетонної суміші на основі цього в'яжучого, виготовленого з використанням меленого негашеного вапна під впливом його складу, вмісту дрібнозернистого заповнювача й умов твердіння. Встановлено вплив факторів складу та технологій на модуль пружності. Проведено порівняльний аналіз впливу на властивості вапняно-кремнеземистих композитів складу та режимів технологій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л459.42 + Н331.34
Шифр НБУВ: РА381716 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Тітов А. В. 
Формування поверхневого шару деталей вигладжуванням для підвищення їх ресурсу: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.03.05 / А. В. Тітов ; НТУУ "Київ. політехн. ін-т". — К., 2011. — 24 с. — укp.

Побудовано математичні моделі пружно-пластичного деформування поверхневого шару деталі та гідродинамічної взаємодії індентора з поверхнею деталі, а також проведено числове моделювання процесу вигладжування в CAD/CAE ANSYS. Експериментально показано, що похибка розрахунків не перевищує 8 - 10 %. Запропоновано номограми для вибору зусилля, швидкості обробки та в'язкості мастила для вигладжування. Для забезпечення параметрів якості поверхні деталей з титанових сплавів за вигладжування запропоновано використання додаткового ультразвукового навантаження та розроблено установку для реалізації процесу. Розроблено нові технічні рішення, що забезпечують ефективність вигладжування. За результами випробувань на утому проведено оцінювання ефективності режимів і методів зміцнення за вигладжування сталей та титанових сплавів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К627.4-1
Шифр НБУВ: РА382661 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Сегіда О.О. 
Формування і розпад аномально пересичених твердих розчинів Al - Sc, Al - Zr та Al - Hf, отриманих швидким гартуванням з рідкого стану: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / О.О. Сегіда ; НАН України. Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 2007. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К233.103 +
Шифр НБУВ: РА349078

Рубрики:

      
5.

Якимович А.С. 
Флюктуації концентрації в подвійних металічних розплавах з обмеженою розчинністю компонент: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.13 / А.С. Якимович ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено флюктуації концентрації у розплавах металічних систем (Pb - Sn, Pb - Bi, Bi - Sn, Bi - Ga, Bi - Zn, In - Bi, In - Sb, Al - Ni). Визначено взаємозв'язок флюктуаційних характеристик з мікронеоднорідною будовою для систем з обмеженою розчинністю компонентів у твердому стані. На підставі результатів вимірювання коефіцієнта динамічної в'язкості, електропровідності та рентген-дифракційних досліджень визначено температури структурних переходів статистичний розподіл - мікронеоднорідний розподіл атомів під час охолодження. З урахуванням даних в'язкості з використанням моделі асоціатів розраховано структурний флютуаційний параметр флюктуація концентрація - концентрація. Для критичних концентрацій монотектичних систем згідно з динамічною теорією ритичних явищ обчислено значення критичного індексу - критичний показник в'язкості. На підставі аналізу даних в'язкості, ентальпії змішування та рентгендифракційних досліджень розплавів системи In - Bi виявлено в біляевтектичних розплавах мікроугруповання різного типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В378,022 + К303-13 +
Шифр НБУВ: РА363971

Рубрики:

      
6.

Ільницький Я.М. 
Фазові перетворення в полімерах та рідких кристалах: комп'ютерне моделювання на різних просторово-часових масштабах: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.04.24 / Я.М. Ільницький ; Ін-т фізики конденс. систем НАН України. — Л., 2010. — 40 с. — укp.

Розроблено методи комп'ютерного моделювання рідкокристалічних і полімерних систем, спрямовані на застосування такого рівня деталізації та відповідних технік симуляцій, які оптимально відображають масштаб досліджуваних фазових перетворень. За допомогою запропонованої узагальненої граткової моделі нематика та з використанням адаптованої техніки Монте Карло досліджено залежність характеру орієнтаційного фазового переходу в рідкому кристалі від анізотропії молекулярних. Проаналізовано вплив слабкого замороженого безладу на фазові переходи першого та другого роду в таких моделях. З метою вивчення рівноважних властивостей розчинів і розплавів рідкокристалічних полімерів і фазових перетворень в них створено паралельний пакет програм молекулярної динаміки молекул із довільною архітектурою. Розглянуто питання меж застосовності жорстких анізометричних молекулярних моделей на прикладі аналізу обертової в'язкості моделі Гей-Берне та процесу кристалізації барвника в нанокапсулах. Побудовано моделі рідкокристалічних дендримерів та вивчено їх конформаційні особливості залежно від фази рідкокристалічного розчинника. Наведено моделі для опису процесів просторової самоорганізації в рідкокристалічних гребенеподібних полімерах і вивчено їх властивості в ізотропній, полі- та монодоменній смектичних фазах. Розроблено класичні моделі явища фотоіндукованої деформації в азобензиновмісних полімерах, встановлено їх мікроскопічні механізми на плівках з різною молекулярною топологією. Одержано показники скейлінгу мезоскопічного полімерного ланцюга в доброму розчиннику за допомогою методу дисипативної динаміки. Цей метод узагальнено на випадок анізотропно-ізобаричного ансамблю і з його домопогою досліджено властивості фаз лінійних кополімерів і вплив розгалужень молекулярної архітектури на фазову поведінку та конформаційні особливості розгалужених кополімерів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.35 в641.8,022 + Л71-1с116
Шифр НБУВ: РА370652 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Лелеко Я. Ф. 
Фізичні явища в перехідному шарі на межі слабо іонізованої плазми / Я. Ф. Лелеко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню впливу перехідного шару скінченої товщини на межі слабо іонізованої неізотермічної плазми на фізичні явища, що відбуваються в цьому шарі між плазмою та стінкою. Визначено загасання електромагнітної хвилі при її косому падінні з діелектрика на поверхню, що межує з плазмою, і поверхневої електромагнітної хвилі внаслідок поглинання енергії цих хвиль електронами плазми, що взаємодіють з нормальною до поверхні розділу складовою електричного поля цих хвиль в перехідному шарі. Знайдено залежності комплексної частоти об'ємних іонно-звукових коливань як функції хвильового вектора в локальному наближенні для неоднорідних рівноважних параметрів плазми. Проведено оцінки впливу випрямленого зондом потенціалу високочастотних хвиль, які збуджуються рамковою антеною, випрямленого потенціалу антени, який виникає при подачі на неї високочастотної напруги і пондеромоторної сили Міллера на результати вимірювань потенціалу ленгмюрівським зондом. З застосуванням оригінального чисельного алгоритму, розробленого в дисертації, проведено оцінки ефекту в'язкості іонів в рівнянні руху іонів і отримано розподіли параметрів плазми з урахуванням в'язкості іонів в квазінейтральному наближенні.^UThe dissertation is devoted to the research of the influence of the sheath of finite thickness on the boundary of weakly ionized nonisothermal plasma on the physical phenomena occurring in this sheath between the plasma and the wall. The damping of an electromagnetic wave at its oblique incidence from the dielectric to the surface adjacent to the plasma and the surface electromagnetic wave due to the absorption of the wave energy by plasma electrons interacting with the normal to the interface surface component of the electric field of this wave in the sheath is determined. The dependences of the complex frequency of the ion-sound oscillations as a function of the wave vector in the local approximation for inhomogeneous equilibrium plasma parameters are found. The influence of the probe rectified potential of high-frequency waves radiated by the frame-type antenna, the rectified antenna potential, caused by high-frequency voltage and Miller's ponderomotor force are calculated. Using the original numerical algorithm developed in the dissertation, assessments of the effect of ion viscosity in the ion motion equation were performed and plasma parameter distributions were obtained taking into account ion viscosity in the quasi-neutral approximation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Чайка М. В. 
Фізико-хімічна взаємодія монокристалів СdTe та твердих розчинів ZnxCd1-xTe і CdxHg1-xTe з травильними композиціями K2Cr2O7 – мінеральна кислота – розчинник / М. В. Чайка. — Б.м., 2019 — укp.

Встановлено закономірності фізико-хімічної взаємодії монокристалів CdTe та твердих розчинів ZnxCd1-xTe і СdxHg1-xTe з водними розчинами систем K2Cr2O7 – мінеральна кислота – розчинник. Визначено вплив органічного компонента та природи напівпровідників на швидкість і характер розчинення, стан обробленої поверхні цих монокристалів. Виявлено, що їх взаємодія з полірувальними розчинами лімітується стадією дифузії. Із аналізу залежностей швидкості полірування від температури підтверджено існування компенсаційного ефекту в кінетиці хімічного розчинення СdTe, ZnxCd1-xTe і СdxHg1-xTe у бромвиділяючих розчинах K2Cr2O7– HBr – розчинник. Досліджено процес хіміко-механічного полірування поверхні напівпровідників травильними композиціями K2Cr2O7 – HBr – ЕГ (C4H6O6) і встановлено вплив природи модифікаторів в'язкості на швидкість розчинення та стан полірованої поверхні. Створено серію нових повільних полірувальних травників з контрольованою швидкістю розчинення досліджуваних матеріалів (0,1-10,3 мкм/хв), що дозволяє використовувати їх для потоншення пластин до заданих розмірів, зняття тонких шарів матеріалу та фінішної обробки поверхні монокристалів і плівок.Ключові слова: хімічне розчинення, бромвиділяючі розчини, поверхня, тверді розчини, травлення, полірування, травильні композиції.^UThe regularities of the physical-chemical interaction of the CdTe single crystals and ZnxCd1-xTe and СdxHg1-xTe solid solutions with aqueous solutions of the K2Cr2O7 – mineral acid – solvent systems have been established. For the first time, under the reproducible hydrodynamic conditions, the kinetic regularities of the dissolution process of a semiconductor single crystal surfaces in a liquid active medium have been determined using a rotating disc method. According to the results of experiments, using the method of mathematical simulation, 24 diagrams “solution composition – dissolution rate” of these materials in aqueous solutions of 6 systems (K2Cr2O7 – HBr – citric acid, K2Cr2O7 – HBr – oxalic acid, K2Cr2O7 – HBr – tartaric acid, K2Cr2O7 – HBr – acetic acid, K2Cr2O7 – HBr – lactic acid, K2Cr2O7 – HBr – ethylene glycol) were constructed, and concentration limits of solutions were found that exhibit polishing, selective or non-polishing effect on the surface of the semiconductors under study.The influence of the organic components and the semiconductors on the rate and nature of the dissolution, as well as the condition of the treated surface CdTe, Zn0,04Cd0,96Te, Zn0,1Cd0,9Te and Cd0,2Hg0,8Tе were established. It is shown that during the polishing of ZnxCd1-xTe solid solutions using the developed etching compositions, the dissolution rate increases with increasing of Zn content, the boundaries of the areas of the polishing solutions widen, and the state of the polished surface improves. It has been found that with increasing mixing rate and etching temperature, the dissolution rate of single crystals increases. The value of the apparent activation energy of the dissolution process of these materials was calculated (Еа = 8.6-35.8 kJ/mol). According to the kinetic studies, the interaction of the semiconductor single crystals with polishing solutions is found to be limited by the diffusion stage. Constructing the dependence of the polishing rate on temperature helped to establish the existence of a compensating effect in the kinetics of chemical dissolution of СdTe, ZnxCd1-xTe and СdxHg1-xTe in the bromine-emerging solutions of the K2Cr2O7 – HBr – solvent systems. It has been found that it is influenced by the nature of the solutions used for chemical-dynamic polishing rather than semiconductor material.The process of chemical-mechanical polishing of the surface of single crystals by etching compositions based on K2Cr2O7 was investigated. The effect of the modifier viscosity on the dissolution rate and the condition of the polished surface was determined. It was found that by introducing to the basic solutions of different amounts of tartaric acid, ethylene glycol or glycerol, the polishing rate of semiconductors can be adjusted and the etching solutions can be obtained with a wide range of dissolution rates (0.8-32 μm/min).The morphology and surface composition of the semiconductors studied after dissolution have been investigated by the methods of atomic force microscopy and scanning electron microscopy. It is established that the chemical-dynamic and chemical-mechanical polishing using the developed etching compositions contributes to the formation of a super-smooth (Rа ≤ 10 nm), stoichiometric surface of single crystals.A series of new slow etching compositions with a controlled dissolution rate (0.1-10.3 μm/min) have been developed, that allows them to be used to reduce the thickness of the plates to the specified sizes, to remove thin layers of material and to finish treatment of the single crystals surfaces.Keywords: chemical dissolution, bromine emerging solutions, surface, solid solutions, etching, polishing, etching compositions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Щербак Л.П. 
Фізико-хімічні закономірності структурних переходів в конденсованих фазах на основі кадмій телуриду: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.21 / Л.П. Щербак ; НАН України. Ін-т пробл. матеріалознав. ім. І.М.Францевича. — К., 2003. — 36 с.: рис. — укp.

Проведено вивчення структури кристалів з використанням рентгеноструктурного, мікрорентгеноспектрального, мікроструктурного, радіометричного методів аналізу та вимірювання мікротвердості. Установлено, що властива вихідному кристалу тетраедрична координація та ковалентний тип зв'язку зберігаються в розплавах CdTe, CdTe + 2(20) мол. % In, CdTe + 2(6) мол. % Ge принаймні до 1 825 К, що свідчить про мікрогетерогенність реальних розплавів напівпровідників у широкому інтервалі температур. Визначено, що в розплаві CdTe + 2 мол. % Sn за температур вище 1500 К проявляється помітний вклад металічної компоненти провідності, що є наслідком збільшення координаційного числа компонентів гратки в присутності багатозарядного іона. Вимірюваннями термоелектрорушійної сили розплаву до 1 825 К виявлено тонку структуру процесу топлення CdTe та його неізотермічний, постадійний характер, що є ознакою характерного для напівпровідників явища післятоплення.за методами ДТА ендотермічних процесів за певних температур перегріву розплаву, що супроводжується ростом його в'язкості (структурування) у вузькому інтервалі температур післятоплення на параметри процесу кристалізації, що свідчить про "хімічну пам'ять" розплавів. Установлено критичні температури реорганізації структури розплавів. Зроблено висновок щодо можливості поліморфного перетворення кристалічної гратки в інтервалі температур передтоплення. Проаналізовано результати дослідження в межах теорії самоорганізації в нерівноважених системах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г122.425-2 + Г562.4 +
Шифр НБУВ: РА325459

Рубрики:

      
10.

Діамант В. А. 
Фізико-хімічні властивості неводних розчинів біс(оксалато)боратів та біс(саліцилато)боратів лужних металів та амонію / В. А. Діамант. — Б.м., 2020 — укp.

Визначено вплив умов синтезу, складу розчинника та температури на будову і транспортні властивості електролітів на основі біс(оксалато)боратів та біс(саліцилато)боратів лужних металів та йону амонію. Відпрацьовано методики їх синтезу, очистки, вивчено фізико-хімічні властивості, досліджено електрохімічні характеристики та особливості транспорту йонів в електролітних системах біс(хелато)борат лужного металу і тетраметиламонія – розчинник. За результатами досліджень компонентів електролітів встановлено вплив ряду факторів на фізико-хімічні та електрохімічні властивості електролітних систем на їх основі. ЯМР та ІЧ дослідженнями встановлено схильність біс(саліцилато)борат аніону до утворення координаційного зв'язку атома бору з (NH2)(NH)-групою розчинника, що сприяє появі сольватних комплексів солі та розчинника та є основою зміни фізико-хімічних та електрохімічних властивостей електроліту. Встановлено, що будова аніону впливає на розчинність, термічну стійкість та електролітичну дисоціацію цих солей в апротонних диполярних розчинниках. Низькосиметричний іон біс(саліцилато)борату краще взаємодіє з АДР, ніж високосиметричний біс(оксалато)борат-іон. На основі співставлення динамічної в'язкості та провідності у системах Me4NBSB – 0,5 М DMAA та Me4NBSB – 0,5 М DMFA показано вплив розчинника на формування транспортних властивостей електролітів на основі біс(саліцилато)боратів одновалентних катіонів (K+, Na+, Li+ Me4N+).^UThe influence on the structure and transport properties of electrolytes based on bis(oxalate) borates and bis(salicylo) borates of alkali metals and ammonium ion of the synthesis conditions, solvent composition and temperature was determined. The methods of their synthesis, purification, the physicochemical properties, the electrochemical characteristics and the features of ion transport in the electrolytic systems of bis(chelate) borate of alkali metal and tetramethylammonium - solvent are investigated. According to the results of studies of electrolyte components, the influence of several factors on the physicochemical and electrochemical properties of electrolyte systems based on them has been established. NMR and IR studies have shown the tendency of bis(salicylo)borate anion to form the coordination bond of a boron atom with a (NH2) (NH) -group of solvent, which promotes the appearance of solvate complexes of salt and solvent and makes the basis for changing the physicochemical and electrochemical properties of the electrolyte. Anion structure has been found to affect the solubility, thermal stability and electrolytic dissociation of these salts in aprotic dipolar solvents. The bis(salicylo)borate ion with low symmetry interacts better with ADR than bis(oxalato)borate ion with the high symmetry. The influence of solvent on the formation of transport properties of electrolytes based on bis(salicylo)borates of monovalent cations (K+, Na+, Li+ Me4N+) was detected due to the comparison of dynamic viscosity and conductivity in Me4NBSB systems - 0.5 M DMAA and Me4NBSB - 0.5 M DMFA.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Кісіль Т.Ю. 
Ультразвуковий метод, п'єзоелектричні перетворювачі та пристрої контролю в'язкості рідини підвищеної точності для систем керування: Автореф. дис. канд. техн. наук: 05.13.05 / Т.Ю. Кісіль ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

Побудовано і досліджено математичну модель п'єзоелектричного перетворювача. Запропоновано новий ультразвуковий метод контролю в'язкості шляхом збудження в п'єзоелектричному п'єзотрансформаторі затухаючих коливань і контролю числа коливань, що перевищують фіксований рівень. Встановлено залежність затухання коливань від глибини занурення. Наголошено на необхідності фіксування глибини занурення вібратора для забезпечення точності контролю. Досліджено можливість використання ультразвукових концентраторів у п'єзоелектричних перетворювачах в'язкості рідини для підвищення потужності коливального процесу і, отже, розширення діапазону контролю в'язкості. Розглянуто можливість підвищення точності контролю в'язкості шляхом поділу коливального перетворювача на дві, з'єднані жорсткою тягою, частини - зонд, що рухається в рідині, і власне вібратор, що приводить у рух зонд; виключення безпосереднього контакту випромінювача (вібратора) з рідиною; застосування вібраторів, що забезпечують зворотно-поступальний рух зонда.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В361.2,022 + З843.413 +
Шифр НБУВ: РА327825

Рубрики:

      
12.

Дацько І.О. 
Удосконалення якості стоматологічних конструктивних матеріалів шляхом впливу імпульсів слабкого магнітного поля: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / І.О. Дацько ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано нове вирішення актуальної проблеми сучасної стоматології - підвищення якості пломб, виготовлених з застосуванням композитних матеріалів хімічної та світлової полімеризації "Charisma PPF", "Charisma" та знімних протезів, виготовлених з акрилової пластмаси "Фторакс", шляхом удосконалення технології їх виготовлення за допомогою обробки вихідних компонентів цих матеріалів імпульсами слабкого магнітного поля (ІСМП) перед їх змішуванням і полімеризацією. Уперше встановлено особливості та закономірності зміни фізико-механічних властивостей у зразках вихідного компонента (порошку) та у зразках затверділих полімеризаційних матеріалів після впливу на їх вихідні компоненти ІСМП різних режимів. Установлено наявність структурної пам'яті у матеріалів після їх полімеризації (затвердіння), вплив ІСМП на вихідні компоненти - пасти, порошок, рідину. Установлено позитивний вплив ІСМП на кольоростійкість, водопоглинання, абразивний знос у зразках композитних матеріалів і зменшення рівня залишкового мономера, пористості, водопоглинання у зразках акрилової пластмаси. Розроблено та створено установку, що дозволяє визначати рівень декремента низькочастотних згасальних коливань або в'язкості у зразках сипких матеріалів (порошків) до, під час та після впливу на них ІСМП. На підставі одержаних результатів досліджень обгрунтовано можливість застосування запропонованого способу обробки вихідних компонентів композитного полімеризаційного матеріалу "Charisma PPF" для покращання клінічних параметрів пломб I і II класів за Блеком та фотополімеризаційного матеріалу "Charisma" для покращання клінічних параметрів пломб III та IV класів за Блеком. Результати дослідження дають змогу цілеспрямовано змінювати властивості полімеризаційних матеріалів, які застосовуються у стоматологічній практиці для виготовлення знімних протезів і композитних плоб.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.21-52 с03 + Р668.6 с03 +
Шифр НБУВ: РА358087

Рубрики:

      
13.

Андронович Г. М. 
Удосконалення технології хлібобулочних виробів з використанням продуктів переробки білого льону / Г. М. Андронович. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена використанню цілого та подрібненого насіння високоліноленових жовтонасіневих сортів льону «Золотистий» та «Світлозір» у виробництві хлібобулочних виробів з метою збагачення виробів його фізіологічно-функціональними речовинами. «Золотистий» та «Світлозір» - сорти льону з білоквітковим генотипом (білий льон). Доведено, що насіння льону цих сортів, завдяки високому вмісту α-ліноленової кислоти, водорозчинних полісахаридів, вітаміну Е та повноцінному за амінокислотним складом білку, здатне покращити склад хлібобулочних виробів та надати йому функціональних властивостей.Рекомендовано ціле насіння включати у рецептуру виробів у кількості до 15 % до маси борошна, подрібнене насіння льону – у кількості до 20 % до маси борошна.Для збагачення пшеничного хліба насінням льону у подрібненому стані доцільно його використовувати крупністю частинок, що пройшли крізь сито з розміром чарунок 1мм. Це впливає на водопоглинальну здатність тіста, тому рекомендовано при замішуванні тіста з додаванням подрібненого насіння льону підвищувати вологість тіста на 1 %. Зменшення крупності подрібненого насіння льону негативно позначається на стані м'якушки виробів.Відзначено, що подрібнене насіння льону технологічно можливо застосовувати у рецептурі листкових хлібобулочних виробів. При цьому дозування подрібненого насіння льону у кількості 15 % до маси борошна дозволяє не лише підвищити харчову цінність виробів, а й знизити рецептурну кількість маргарину на шарування.Доведено, що застосування технологічних заходів сприяє покращанню якості виробів з насінням льону. Встановлено, що виготовлення виробів на густій та рідкій опарі з внесенням в неї насіння льону зумовлює збільшення питомого об'єму виробів відповідно на 24 та 29 %, порівняно з виробами на густій та рідкій опарі, в яких насіння додано у другу фазу – тісто. Встановлені режими замішування тіста з цілим та подрібненим насінням льону. Оптимальною тривалістю замішування тіста з цілим насіння є 5 хв на першій швидкості та 15 хв на другій швидкості. Оптимальним режимом замішування тіста за умови внесення подрібненого насіння льону є 5 хв на першій швидкості та до 10 хв – на другій швидкості.Доведена ефективність застосування операції попереднього замочування цілого та подрібненого насіння льону для покращання якості хліба. Оптимізацією технологічного процесу було встановлено, що у разі використання цілого та подрібненого насіння льону у виробництві пшеничного хліба доцільно застосовувати операцію замочування за таких параметрів: гідромодуль насіння льону та води 1:2 або 1:3, температура води на замочування 60 °С, тривалість замочування 90…120 хв. Припущення, що водорозчинні полісахариди насіння льону, у разі попереднього замочування насіння, при замішуванні тіста утворюють білково-полісахаридні комплекси, змінюючи білковий склад тіста, підтверджено підвищенням у зразках із замочуванням на 60% (для цілого) та 49 % (для подрібненого) вмісту проміжної фракції білків, порівняно зі зразками без замочування. У разі замочування насіння льону, як цілого, так і подрібненого спостерігається зменшення кількості клейковини, порівняно з відповідними зразками без замочування на 32 % та 45 %.Застосування замочування і цілого і подрібненого насіння зумовлює значне скорочення тривалості утворення тіста.Встановлено, що внесення цілого та подрібненого насіння льону здійснює значний вплив на динаміку виділення діоксиду вуглецю під час бродіння. Зокрема, збагачення рідкої фази тіста розчинами полісахаридів льону, водорозчинними білковими речовинами сприяє інтенсивнішому виділенню діоксиду вуглецю та зміні характеру динаміки виділення вуглекислого газу на одностадійне бродіння для зразків з подрібненим сухим і замоченим насінням льону та цілим замоченим. При цьому рекомендовано скоротити тривалість бродіння тіста для зразку з цілим насінням льону до 90 хв, а для зразків з подрібненим та замоченими лляними продуктами до 60 хв.Відзначено, що додавання насіння льону зумовлює підвищення в'язкості системи, що в подальшому зумовлює більш повільне прогрівання тістових шарів під час випікання та подовжує тривалість випікання тістових заготовок та 3…6 хв порівняно з контролем.Гравіметричним аналізом доведено, що в хлібі з замоченим насінням льону збільшується вміст зв'язаної вологи, зменшується ретроградація крохмалю, внаслідок уповільнення під дією слизів утворення асоціатів з амілозою і амілопектином клейстеризованого крохмалю, що сприяє уповільненню процесів черствіння хліба.На основі результатів досліджень розроблено рецептури та технологічні інструкції на нові хлібобулочні вироби: хліб «Льонок», хлібець «Бутербродний з льоном», булочка «Лляна» із додаванням високоліноленових жовтонасіневих сортів льону в цілому та подрібненому вигляді.Ключові слова: хліб, насіння льону олійного, α-ліноленова кислота, тісто, клейковина, замочування, мікроструктура м'якушки, листкові булочні вироби, черствіння.^UThe work focuses on the use whole and crushed of seeds of high-linolenic yellow-seed varieties of flax seeds "Zolotystyi" and "Svitlozir" in the production of bakery products in order to enrich the products with physiological and functional substances. "Zolotystyi" and "Svitlozir" are varieties of flax with white-flowered genotype (white flax).It has been proven that flax seeds of these varieties due to the high content of α-linolenic acid, water-soluble polysaccharides, vitamin E and complete amino acid proteins can improve the composition of bakery products and give it functional properties.It is recommended to dose whole seeds up to 15% by weight of flour, crushed flax seeds - up to 20% by weight of flour.To enrich wheat bread with crushedflax seeds, it is advisable to use thecrushed seeds size of the particles that have passed through sieve the size of the cells 1 mm. This affects the water-absorbing ability of the dough, so it is recommended to increase the humidity of the dough with crushed flax seedsby 1%. Reducing the size of crushed flax seeds has a negative effect on the quality of the crumb of the products.It is noted that crushed flax seeds can be used in the recipe of puff pastry products. At the same time, the dosage of crushed flax seeds in the amount of 15% by weight of flour allows not only to increase the nutritional value of the products, but also to reduce the prescribed amount of margarine per layer.It has been proven that the application of technological measures helps to improve the quality of products with flax seeds. It was found that the production of products on sponge mixing methodwith the addition of flax seeds in to the first phase leads to an increasing in the specific volume of products by 24 and 29%, respectively, compared to products, in which seeds are added to the dough. Еhe optimal modes of dough kneading with whole and crushed flax seeds were studied. The optimal duration of kneading the dough with whole seeds is 5 min at first speed and 15 min at second speed. The optimal mode of kneading the dough with the addition of crushed flax seeds is 5 min at the first speed and up to 10 min at the second speed.The effectiveness of the operation of pre-soaking whole and crushed flax seeds to improve the quality of bread has been proven. Optimization of the technological process revealed that when using whole and crushed flax seeds in the production of wheat bread, it is advisable to use the soaking operation on the following parameters: ratio of flax seeds and water 1: 2 or 1: 3, water temperature for soaking 60°C, pre-soaking duration 90…120 min. It was suggested that water-soluble polysaccharides of flax seeds, in the case of pre-soaking the seeds during kneading the dough form protein-polysaccharide complexes, changing the protein composition of the dough. This is confirmed by an increasing in samples with soaking of proteins of lower molecular weight by 60% (for whole) and 49% (for crushed) compared to samples without pre-soaking. When soaking both whole and ground flax seeds, the amount of gluten is reduced by 32% and 45% compared to the corresponding samples without soaking.The use of soaking both whole and crushed seeds causes a significant reduction in the duration of the formation of wheat dough.The results of research have shown that the addition of whole and crushed flax seeds has a significant effect on the dynamics of carbon dioxide releasing and changes in the nature of the dynamics of carbon dioxide releasing.In particular, enrichment of the liquid phase of wheat dough with solutions of flax polysaccharides, water-soluble protein substances promotes more intensive release of carbon dioxide and changes the nature of the dynamics of carbon dioxide release in one-stage fermentation for samples with crushed dry and pre-soaked and dryflax seeds.It is recommended to reduce the fermentation time for the sample with whole seeds to 90 minutes, and for samples with crushed and pre-soaked flax products to 60 minutes.It was noted that the addition of flax seeds increases the viscosity of the system, which causes a slower heating of the layers of wheat dough during baking and prolongs the baking time by3…6 minutes compared to the control.Gravimetric analysis has shown that bread with soaked flax seeds increases the content of bound moisture, reduces the retrogradation of starch, due to slowing formation of associations with amylose and amylopectin of gelatinized starch under the action of the slime-forming flax polysaccharides, which slows down the hardening process.Based on the results of research, recipes and technological instructions for new bakery products have been developed such us «Lonok» bread, «Buterbrodnyi» bread, «Lliana» bun which contain high-linolenic yellow-seed flax varieties in whole and crushed form. Key words: bread, flax seeds, α-linolenic acid, wheat dough, gluten, soaking, crumb microstructure, bakery products, staling.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Гнатенко Р. Г. 
Удосконалення технології санації тріщин в асфальтобетонному покритті бітумно-полімерними герметизуючими матеріалами / Р. Г. Гнатенко. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі вирішена важлива науково-практична задача, що полягає в підвищенні довговічності нежорстких дорожніх одягів шляхом герметизації тріщин в асфальтобетонному покритті бітумно-полімерними герметизуючими матеріалами з підвищеною теплостійкістю, холодостійкістю та міцністю зчеплення з асфальтобетонною поверхнею в зоні тріщини, а також використання раціональних конструкторсько -технологічних рішень під час їхньої санації.Приведені результати дослідження закономірностей впливу вмісту та марочної в'язкості окислених нафтових дорожніх бітумів, концентрації полімерів класу термоеластопластів, пластифікатора та різних за походженням наповнювачів на показники властивостей бітумно-полімерних герметизуючих матеріалів гарячого застосування. Показано, що введення полімерів до матричного бітуму забезпечує більший внесок у зростання його теплостійкості ніж подальше насичення отриманої композиції дрібнодисперсними наповнювачами.Наведено розроблену методику оцінювання міцності зчеплення термопластичних бітумно -полімерних герметизуючих матеріалів з поверхнею асфальтобетону в зоні тріщини. Встановлено, що температура поверхні асфальтобетонного покриття в зоні тріщини під час її герметизації суттєво впливаєна міцність адгезійних зв'язків між герметиком та нею.^UThe thesis covers solving of important scientific and practical task which implies the increase of durability of flexible road pavements by means of crack sealing in asphalt concrete pavement with bitumen-polymer sealing materials of increased heat resistance, frost resistance and strength of adhesion to asphalt concrete surface in zone of crack as well as the use of sustainable design and technological solutions during curing.Distress such as cracks appear in asphalt concrete pavement courses of motor roads under the influence of traffic loads and external climatic factors at different stages of the service period. Cracks in asphalt pavement courses result in intensive reduction of the whole structure rigidity due to penetration of water through it to the courses of unbound materials and subgrade soil. Analysis of foreign experience of repair of cracks in asphalt concrete pavements indicates that crack sealing with hot applied bitumen-polymer materials is the most wide spread technique in Europe.Possibility of formation of structure providing both high frost resistance, elasticity, service heat resistance and strength of adhesion of hot-applied bitumen-polymer sealing materials to crack walls of road pavement asphalt concrete has been theoretically substantiated. It has been proved that formation of two interpenetrative spatial structures from macromolecules of thermoplastic elastomers and macromolecules of cationic latex in bitumen volume is possible to be reached by their sequenced combining with plasticized oxidized maltenes high content road bitumen.Evaluation methodology of strength of thermoplastic bitumen-polymer sealing material adhesion to the surface of asphalt concrete in crack has been developed, which allows studying the influence pattern of temperature regimen of their combining effect on adhesion strength between them.Influence patterns of content and viscosity of oxidized petroleum road bitumen, concentration of thermoplastic elastomers, plasticizer and various fillers on properties of hot-applied bitumen-polymer sealing materials have been experimentally studied. Decrease of brittle point and flexibility of bitumen-polymer sealing materials at low temperatures due to increase of plasticizing component amount in initial matrix bitumen has been found. Increase of thermoplastic elastomer and cationic latex content in plasticized matrix bitumen demonstrated the increase of elasticity and heat resistance of bitumen-polymer sealant by softening point criterion. It has been determined that increase of concentration of mineral fillers in bitumen-polymer sealing material results in increase of its softening point, brittle point and flexibility at low temperatures, and decrease of needle penetration, ductility and elasticity. Introduction of polymers to matrix bitumen has been proved to provide higher increase of heat resistance by softening point criterion as compared to introduction of fine fillers.Regular increase of strength of bitumen-polymer sealing material adhesion to asphalt concrete crack surface when decreasing test temperature has been determined by the results of the experimental research. It has been found that the value of asphalt concrete pavement temperature during crack sealing has significant influence on absolute values of pull-off load and strength of adhesion of sealing material to asphalt concrete surface. Increase of filler content in hot-applied bitumen-polymer mastic composition has been shown to cause decrease of its strength of adhesion to asphalt concrete surface. Heating of asphalt concrete surface in zone of crack, immediately prior to its sealing, gives rise to stronger adhesive bonds between the surface and the sealant.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Транспорт   
15.

Яновський С.Р. 
Удосконалення технології перекачування нафти з урахуванням її неньютонівських властивостей: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.15.13 / С.Р. Яновський ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2010. — 19 с. — укp.

Виявлено закономірності впливу сезонних чинників і температури підігріву на реологічні властивості високов'язкої швидкозастигаючої долинської нафти. Обгрунтовано межі застосування реологічних моделей Шведова - Бінгама та Балклі - Гершеля для опису реологічної поведінки долинської нафти в трубопроводі. Одержано аналітичні залежності межового динамічного напруження зсуву та пластичної в'язкості від температури підігріву та робочої температури для кожного місця перекачування. Створено методологію трубопровідної гідродинаміки в'язкопластичних і нелінійнов'язкопластичних рідин. Розроблено методику прогнозування режимних і енергетичних параметрів нафтопроводу за неізотермічного перекачування рідини, яка характеризується неньютонівськими властивостями. Запропоновано метод обгрунтування температури підігріву рідини з неньютонівськими властивостями за критерієм мінімальних сумарних питомих витрат енергії на її підігрів і перекачування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О77-082.025
Шифр НБУВ: РА374133 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Грицевіч М. Ю. 
Удосконалення технології низькобілкового печива: автореферат дис. ... д.філософ : 181 / М. Ю. Грицевіч. — Б.м., 2024 — укp.

Грицевіч М.Ю. «Удосконалення технології низькобілкового печива» - Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертаційна робота на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 181 «Харчові технології» - Національний університет харчових технологій, Міністерство освіти і науки України, Київ 2023.Дисертаційна робота присвячена удосконаленню технології низькобілкового печива яке змогли б споживати хворі на фенілкетонурію.У цій науковій роботі розглянута проблематика фенілкетонурії, включаючи її розповсюдження, симптоматику та методи лікування, особливо дієтотерапію. Дієтотерапія визнана найефективнішим методом лікування, і робота містить рекомендації щодо низькобілкової дієти та добової норми споживання фенілаланіну для пацієнтів. Окремий аспект присвячено аналізу ринку низькобілкових продуктів для людей із фенілкетонурією та дослідженню складу традиційного печива з акцентом на зменшення вмісту фенілаланіну.Літературний огляд вказує на відсутність докладних публікацій щодо рецептур низькобілкового печива та його властивостей. Вибрано компоненти для подальших досліджень технології низькобілкового печива, зокрема гідроколоїди та крохмалі. Розроблено блок-схему досліджень для вдосконалення технологій виробництва.Розроблено ряд рецептур низькобілкового печива та розраховано модель ідеального продукту для дітей різного віку хворих на фенілкетонурію.Дослідження реологічних властивостей низькобілкових емульсій показало, що кривим в'язкості характерна поведінка зсувного потоншення, що є характерним для псевдопластичних рідин. Наявність камеді ксантану збільшує в’язкість емульсій, а заміна вершкового масла кукурудзяною олією призвела до зниження в'язкості. Емульсії з вищою в'язкістю потребують потужнішого обладнання.Бульбашки диспергованої фази емульсії без структуроутворювачів характеризуються неоднорідністю за розміром, рекомендується збільшити швидкість збивання для отримання більш однорідної консистенції.В ході дослідження реологічних властивостей тіста з’ясовано, що модулі в'язкості низькобілкового тіста нижчі порівняно з традиційним здобним тістом, криві модулей пружності і в’язкості не пересікаються, що свідчить про відсутність текучості тіста. Всі зразки низькобілкового тіста рекомендовано формувати виїмним методом. Комплексні в'язкості низькобілкових виробів в одному діапазоні з тістом для традиційного печива, що підтверджує можливість виробництва на існуючому обладнанні.Аналіз альвеографічних досліджень підтверджує відсутність еластичності у низькобілковому тісті, а додавання тапіокового крохмалю збільшує розтяжність, що полегшує формування тіста.Зразки низькобілкового та традиційного тіста мають виражені пластичні властивості. Додавання мальтодекстрину та тапіокового крохмалю підвищує пружність тіста. Зразки низькобілкового тіста та тіста для виробництва традиційного здобного печива деформуються під дією сили і не повністю відновлюють свою форму. Коефіцієнти відновлення зворотної деформації для низькобілкового тіста знаходяться в діапазоні від 0,385 до 0,525, а для тіста для традиційного здобного печива - 0,490.Тісто для низькобілкового печива має аналогічні реологічні властивості до тіста для традиційного печива, що підтверджує можливість виробництва низькобілкового печива на існуючому обладнанні.В результаті термічного аналізу проведеного шляхом термогравіметрії та диференціальної скануючої калориметрії визначено температуру втрати низькобілковими зразками всієї розрахункової вологи, та доведено термічний розклад досліджуваних зразків при подальшому нагріванні.Встановлено, що раціональна тривалість випікання-сушіння низькобілкового печива становить на 40% більше порівняно з традиційним здобним печивом. Визначено, що для термічної обробки традиційного здобного печива необхідна менша кількість енергії ніж для термічної обробки низькобілкового печива. (ΔH=124,05Дж/г та ΔH=199,46 - 268,33 Дж/г відповідно). Додавання мальтодекстрину до рецептур низькобілкового тіста не суттєво зменшує кількість енергії необхідної для термічної обробки печива, в той час як заміна 20% кукурудзяного крохмалю на тапіоковий знижує кількість енергії необхідної на термообробки печива на 25,7%. Визначено, що органолептичні характеристики низькобілкового печива відповідають вимогам діючої норматичної документації, а термічна обробка впливає на геометричні розміри виробів, вимагаючи налаштування обладнання для формування. Фізико-хімічні показники розроблених низькобілкових виробів відповідають діючої нормативної документації, а вміст фенілаланіну робить їх безпечними для споживання пацієнтами з фенілкетонурією.Низькобілкове печиво проявляє полімолекулярну адсорбцію зі змінами вологоутримування, впливаючи на його термін зберігання. Рівноважна вологість при відносній вологості повітря 75% розробленого низькобілкового печива становить 11,5 … 12,7% Розроблені вироби рекомендовано упаковувати герметично для запобігання впливу навколишнього середовища.^UHrytsevich M. “ Improving the technology of low-protein cookies" - Qualifying scientific work on the rights of the manuscript.Dissertation for the degree of Doctor of Philosophy in the speciality 181 "Food Technologies" - National University of Food Technologies, Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv 2023.The dissertation is devoted to the improvement of low-protein cookies technology that could be consumed by patients with phenylketonuria.The thesis discusses the issue of phenylketonuria, including its prevalence, symptoms and treatment methods, especially dietary therapy. Dietary therapy is recognised as the most effective treatment, and the scientific work provides recommendations on a low-protein diet and daily intake of phenylalanine for patients. A separate aspect is devoted to the analysis of the market for low-protein foods for people with phenylketonuria and the study of the composition of traditional biscuits with a focus on reducing the phenylalanine content.The literature review indicates that there are no detailed publications on low-protein cookies formulations and their properties. The components for further research of low-protein cookies technology, in particular hydrocolloids and starches, were selected. A research flowchart for improving production technologies was developed.A number of low-protein cookies recipes have been developed and a model of an ideal product for children of different ages with phenylketonuria has been calculated.The study of the rheological properties of low-protein emulsions showed that the viscosity curves exhibit shear thinning behaviour, which is typical of pseudoplastic liquids. The presence of xanthan gum increases the viscosity of the emulsions, and the replacement of butter with corn oil led to a decrease in viscosity. Emulsions with higher viscosities require more powerful equipment.The bubbles of the dispersed phase of the emulsion without structuring agents are characterised by heterogeneity in size, it is recommended to increase the whipping speed to obtain a more uniform consistency.The study of the rheological properties of the dough revealed that the viscosity moduli of low-protein dough are lower than those of traditional butter dough, and the elasticity and viscosity curves do not intersect, indicating that the dough does not flow. All low-protein dough samples are recommended to be moulded using the notching method. The complex viscosities of low-protein products are in the same range as the dough for traditional cookies, which confirms the possibility of production using existing equipment.The analysis of alveographic studies confirms the absence of elasticity in low-protein dough, and the addition of tapioca starch increases the extensibility, which facilitates dough moulding.The samples of low-protein and traditional dough have pronounced plastic properties. The addition of maltodextrin and tapioca starch increases the elasticity of the dough. Samples of low-protein dough and dough for the production of traditional butter biscuits are deformed under force and do not fully restore their shape. The recovery coefficients for low-protein dough are in the range of 0.385 to 0.525, and for traditional butter biscuit dough - 0.490.The dough for low-protein cookies has similar rheological properties to the dough for traditional cookies, which confirms the possibility of producing low-protein cookies using existing equipment.As a result of the thermal analysis carried out by thermogravimetry and differential scanning calorimetry, the temperature of loss of all calculated moisture of low-protein samples was determined, and the thermal decomposition of the studied samples during further heating was proved.It has been established that the rational duration of baking and drying of low-protein cookies is 40% longer than that of traditional butter cookies. It was determined that less energy is required for the heat treatment of traditional butter cookies than for the heat treatment of low-protein cookies (ΔH=124.05 J/g and ΔH=199.46-268.33 J/g, respectively). The addition of maltodextrin to low-protein dough formulations does not significantly reduce the amount of energy required for cookies heat treatment, while the replacement of 20% corn starch with tapioca starch reduces the amount of energy required for cookies heat treatment by 25.7%.It has been determined that the sensory characteristics of low-protein cookies meet the requirements of current regulatory documents, and heat treatment affects the geometric dimensions of products, requiring adjustment of moulding equipment. The physicochemical characteristics of the developed low-protein products comply with the current regulatory documents, and the phenylalanine content makes them safe for consumption by patients with phenylketonuria.Low-protein cookies exhibit polymolecular adsorption with changes in moisture retention, affecting their shelf life.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Мох'д А.Ф.Алфаурі 
Удосконалення технології виготовлення порожнистих виробів з полімерних матеріалів методами обробки тиском: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.03.05 / Мох'д А.Ф.Алфаурі ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2010. — 19 с. — укp.

Удосконалено математичну модель процесу комбінованої екструзії, яка дозволяє визначити раціональні конструктивні та технологічні параметри виробництва порожніх полімерних виробів з використанням роторного роздуву. Одержано математичні залежності розрахунку продуктивності роторної машини для виробництва порожніх полімерних виробів з урахуванням продуктивності екструдерів, межової потужності, крутного моменту, напруги зсуву, часу охолодження виробу та мінімальної в'язкості розплаву. Уточнено закономірності впливу технологічних параметрів виробництва на властивості одержуваних порожнистих полімерних виробів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л710.512
Шифр НБУВ: РА374112 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
18.

Тацакович Н.Л. 
Удосконалення методу технічної діагностики нафтогазопроводів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.15.13 / Н.Л. Тацакович ; Івано-Франків. нац. техн. ун-т нафти і газу. — Івано-Франківськ, 2010. — 16 с. — укp.

Висвітлено проблеми удосконалення методів технічної діагностики нафтогазопроводів. Розкрито можливість і доцільність використання ударної в'язкості для визначення фактичного технічного стану нафтогазопроводів і розрахунку його залишкового ресурсу. Розроблено новий графоаналітичний метод розрахунку залишкового ресурсу, який полягає у визначенні напруження руйнування дефекту з урахуванням зниження ударної в'язкості металу ділянки трубопроводу. Встановлено наявність і характер залежності між вимірюваними параметрами (твердість і частота електромагнітних коливань) і фактичними значеннями ударної в'язкості матеріалу трубопроводу. На основі встановлених залежностей розроблено новий неруйнівний метод визначення ударної в'язкості матеріалу, який дозволяє розширити кількість вимірюваних інформативних параметрів, що характеризують фактичний технічний стан металоконструкцій довготривалої експлуатації. Розроблено експериментальний зразок інформаційної вимірювальної системи для визначення ударної в'язкості матеріалу трубопроводу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О71-082
Шифр НБУВ: РА370550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Косторной О.С. 
Удосконалення енергетичних та гідродинамічних характеристик ступенів відцентрових насосів на основі розв'язання прямої задачі: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.17 / О.С. Косторной ; Сум. держ. ун-т. — Суми, 2009. — 20 с. — укp.

Дослідження спрямоване на удосконалення енергетичних і гідродинамічних характеристик ступенів відцентрового насоса на основі розв'язання прямої 3D задачі з урахуванням взаємного впливу елементів проточної частини у нестаціонарній постановці. На основі законів збереження маси, кількості руху й енергії розроблено замкнену математичну модель турбулентності та алгоритм числового розв'язання прямої задачі стосовно лопатевої системи відцентрового насоса. Реалізовано модель великомасштабної турбулентності, коли сили в'язкості відіграють другорядну роль, і ними можна знехтувати; вихровий слід моделювати вільними вихорами, а обтікання тіла - дискретними замкненими вихровими рамками. Такий підхід називається методом гідродинамічних властивостей. Його відзначають наступні властивості: наочність і конструктивність, економічність розрахунків, універсальність підходів, розумне поєднання простоти основних модулів (замкнених вихрових рамок) і тих можливостей, які відкриваються під час моделювання складних тривимірних течій на їх основі, гнучкість і широта, що закладені у дискретних описах у часі, просторі та нестаціонарних підходах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З565.22-01 +
Шифр НБУВ: РА367538

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
20.

Слепишев О. О. 
Транспортні властивості внутрішніх та захоплених топографічних хвиль: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 04.00.22 / О. О. Слепишев ; Мор. гідрофіз. ін-т НАН України. — Севастополь, 2010. — 35 с. — укp.

Вперше показано, що захоплені топографічні хвилі модуляційно нестійкі. Побудовано модель взаємодії захоплених топографічних хвиль із турбулентністю придонного шару. Одержано вертикальний розподіл густини енергії турбулентності, генерованої хвилею. Досліджено, що обертання Землі призводить до того, що в довгохвильовій межі внутрішні хвилі модуляційно нестійкі. Визначено середні течії, індуковані хвилею та поправку до середньої густини. Встановлено, що за наявності турбулентної в'язкості та дифузії вертикальна складова швидкості стоксового дрейфу відмінна від нуля та вносить визначальний вклад у хвильовий перенос.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д221.3
Шифр НБУВ: РА373363 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського