Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (18)Наукова електронна бібліотека (232)Реферативна база даних (5387)Книжкові видання та компакт-диски (1961)Журнали та продовжувані видання (188)
Пошуковий запит: (<.>K=КОЛОЇДНА$<.>+<.>K=ХІМІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Амірханов В.М. 
Координаційна хімія карбациламідофосфатів: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.01 / В.М. Амірханов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 34 с. — укp.

Визначено, що необхідною й достатньою умовою утворення площинного фрагмента OCNPO є бідентатно-циклічна координація КАФ ліганду в депро-тонованій формі через атоми кисню карбонільної та фосфорильної груп з утворенням шестичленних металоциклів. Для КАФ лігандів у нейтральній формі виявлено явище внутрішньомолекулярної самоорганізації, яке визначає дизайн координаційної частки. Показано, що координаційно ненасичені трис-комплекси лантаноїдів можуть бути використаними як структурні блоки для супрамолекулярних систем. На підставі біологічних тестів протипухлинного препарату "Бензотеф" та його комплексів з лантаноїдами доведено, що синтез та дослідження координаційних сполук на основі відомих протипухлинних препаратів фосфорамідного типу є шляхом до удосконалення їх біохімічних властивостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г125.232.1
Шифр НБУВ: РА320120 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Власенко О.Г. 
Методика використання системи завдань екологічного змісту в навчанні хімії студентів аграрних спеціальностей: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / О.Г. Власенко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему формування екологічних знань студентів аграрних спеціальностей на основі поєднання основних ідей хімічних, екологічних та фахових дисцилін. Виділено інваріантні та варіативні хіміко-екологічні поняття, пов'язані зі специфікою сільськогосподарського виробництва. Розроблено систему завдань екологічного змісту та запропоновано їх класифікацію на базі поєднання екологічного змісту навчального матеріалу, способу розв'язання, форми подання, дидактичної мети, характеру пізнавальної діяльності, особливостей розумових дій, форми організації їх виконання. Створено методичну систему використання завдань екологічного змісту за умов кредитно-модульного вивчення курсу "Загальна та неорганічна хімія". Запропоновано методи використання завдань екологічного змісту на лабораторно-практичних заняттях та під час самостійної роботи студентів. Експериментально підтверджено позитивний вплив розробленої методичної системи на формування екологічних знань студентів аграрних спеціальностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г.р3-3 +
Шифр НБУВ: РА362954

Рубрики:

      
3.

Вороненко Т. І. 
Методичні засади реалізації екологічної складової курсу хімії на факультативних заняттях в основній школі: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / Т. І. Вороненко ; Ін-т педагогіки НАПН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено стан і можливості реалізації екологічної складової змісту хімічної освіти на факультативних заняттях в основній школі. Обгрунтовано, відібрано й структуровано теоретичний зміст і експериментальну частину факультативного курсу дослідницького характеру "Хімія і довкілля". Визначено мету факультативу, що сприяє виявленню інтересів і здібностей учнів, посиленню мотивації навчання хімії, подальшій профільній орієнтації. Встановлено, що організаційно-методичними умовами вивчення факультативу є поєднання лекційних і практичних занять, виконання індивідуальних і групових досліджень, умотивованість навчання учнів, міжпредметний характер змісту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г. р21-312 + Г. р21-362
Шифр НБУВ: РА377098 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Федорів Т.М. 
Методичні засади створення і реалізації факультативного курсу "Хімія в побуті" в основній школі: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Т.М. Федорів ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2004. — 21 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано мету, завдання, дидактичні принципи, критерії відбору змісту навчального матеріалу та структуру факультативного курсу "Хімія у побуті", розроблено методичні рекомендації щодо проведення факультативних занять. На підставі комплексного аналізу виявлено педагогічні умови, що сприяють формуванню в учнів умінь застосовувати знання теорії хімії у повсякденному житті. Запропоновано модель управління даним процесом, експериментальним шляхом перевірено її результативність та педагогічну ефективність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г. р(4УКР)21-36
Шифр НБУВ: РА331124

Географічні рубрики:

      
5.

Варзацький О.А. 
Направлений синтез та фізико-хімія несиметричних макробіциклічних трис-диімінатних комплексів заліза (II): Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.01 / О.А. Варзацький ; Ін-т загал. та неорган. хімії ім. В.І.Вернадського НАН України. — К., 2000. — 16 с. — укp.

Визначено стратегію конструювання раніше невідомих аксіально та меридіанально несиметричних клатрохелатів заліза (II), розроблено загальні методи синтезу сполук даного типу. Розглянуто можливість застосування елементооксидних матриць як топохімічної захисної групи для твердофазного синтезу клатрохелатів. Виявлено роль металохелатного скелета у стеричному контролі реакції утворення сполук із геометрично-ізомерними макрокаркасами. Вперше отримано імобілізовані на поверхні неорганічних матриць макробіциклічні системи, синтезовано 23 нові сполуки. З використанням рентгеноструктурного аналізу і фізико-хімічних методів дослідження отримано дані про структуру, спектральні та електрохімічні властивості синтезованих сполук.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г128.116
Шифр НБУВ: РА307904 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Іваньков О. І. 
Нейтронні дослідження структури рідинних систем з катіонними поверхнево-активними речовинами: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.14 / О. І. Іваньков ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Вперше методом малокутового розсіяння нейтронів досліджено вплив домішок електроліту на структурний перехід міцелярна колоїдна система - суспензія з кристалітами в рідинній системі з катіонною поверхнево-активними речовинами (ПАР). Показано, що у разі додавання домішок солі в рідинну систему з катіонною ПАР нахил лінії співіснування фаз міцелярна рідинна система-суспензія з кристалами зберігається не залежно від концентрації домішок солі в системі. Встановлено, що лінія фазової рівноваги зміщується в бік більших температур і менших тисків у разі додавання домішок солі в систему.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В365.3 в641.8,022 + В381.57,022
Шифр НБУВ: РА373757 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Узунова В.О. 
Представлення густини пружнього заряду в теорії колоїдної взаємодії в нематичному рідинному кристалі: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / В.О. Узунова ; Ін-т фізики конденс. систем НАН України НАН України. — Л., 2009. — 16 с. — укp.

Досліджено теорію взаємодії в нематичних колоїдах або нематичних емульсіях. Відзначено, що взаємодія колоїдів через поле нематичного директора є далекосяжною та певною мірою подібною до електростатичної. Розроблено представлення парної взаємодії частинок у нематичному рідинному кристалі, в якому природно виникають пружний заряд і пружні мультипольні моменти, а також їх джерело - густина пружного заряду. Через векторний характер поля директора побудована колоїдна нематостатика суттєво відрізняється від скалярної електростатики, а саме: пружний заряд є вектором, пружні мультиполя мають складну тензорну структуру; пружні заряди одного знаку притягаються, а різного - відштовхуються. Пружний заряд знайдено з закону збереження моменту. Доведено, що компоненти вектора зовнішнього моменту сил, що діють на частинку, повністю визначають вектор її пружного заряду, і, відповідно, кулоноподібна взаємодія є взаємодією двох векторів зовнішніх моментів. Визначено наближення, в якому взаємодія через поле директора є парною. Виведено формули пружної диполь-дипольної і квадруполь-квадрупольної взаємодії, а також взаємодії заряд - диполь, заряд - квадруполь і диполь - квадруполь. Розглянуто окремі випадки такої взаємодії. Розроблено метод дзеркальних відображень у нематостатиці, з використанням якого вирішено проблему взаємодії колоїду зі стінкою за довільного нахилу директора на її поверхні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.35,022 +
Шифр НБУВ: РА364691

Рубрики:

      
8.

Проців О.М. 
Синтез та фізико-хімія поліаміноаренів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / О.М. Проців ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Встановлено закономірності синтезу, структури та фізико-хімічних властивостей електропровідних поліаміноаренів - поліаніліну та його похідних. Визначено детальні механізми процесів ініціювання та деструкції полімеру. На підставі результатів експериментальних досліджень і квантово-механічних розрахунків встановлено структуру продукту сумісної поліконденсації аніліну та нітроаніліну, яка є чотириланковим фрагментом зі з'єднанням за типом "голова - хвіст". Продуктом синтезу є емеральдинова форма полімеру зі ступенем легування 0,25. Встановлено, що оптимальне співвідношення анілін:о-нітроанілін у вхідній реакційній суміші є 8:2, у даному випадку утворюється полімер з достатньо високою електропровідністю та електрореактивністю. Зафіксовано слабку електрохемілюмінесценцію у процесі електрохімічного окиснення поліаніліну в області потенціалів понад +1,7 В.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г247.312
Шифр НБУВ: РА316137 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
9.

Шишкін О.О. 
Спеціальні бетони для підсилення будівельних конструкцій, які експлуатуються в умовах дії агресивних середовищ: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.23.05 / О.О. Шишкін ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт.. — Д., 2003. — 36 с.: рис., табл. — укp.

Розглянуто новий напрямок у створенні будівельних матералів, заснований на концепції комплексних з'єднань і хімії поверхонь поділу фаз. Установлено, що введення у в'яжучі речовини гідратаційного твердіння (портландцементний клінкер, шлаколужні в'яжучі) комплексів на основі іонів перехідних хімічних елементів, що виконують роль грубодисперсної гідрофільної поверхнево-активної речовини, дає змогу одержувати у продуктах гідратації комплексні з'єднання, що містять значну кількість зв'язаної води, а введення до цієї системи лужної молекулярно-колоїдної поверхнево-активної речовини сприяє мікроармуванню цементного каменя вуглеводними радикалами та утворенню мінералів цеолітової групи. Доведено, що бетони, одержані на основі спеціального цементу, який є системою "гідравлічне в'яжуче - гідрофільна грубодисперсна поверхнево-активна речовина - лужна молекулярно-колоїдна поверхнево-активна речовина", мають підвищену міцність та довговічність, знижені деформативність, проникність. Запропоновано методи прогнозування деформативних властивостей бетонної суміші та бетонів, а також міцності за умов стиску та проникності бетону, ефективність яких обгрунтовано теоретично та підтверджено практично. Визначено механізм формування контактної зони спеціальних бетонів з матеріалами будівельних конструкцій, який засновано на законах хімії розподілу фаз. Доведено, що підвищення міцності контактного шару спеціального бетону з матеріалами будівельних конструкцій здійснюється завдяки підвищенню адсорбції та адгезії компонентів цементу на поверхні будівельної конструкції, яку підсилюють.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н331.9 +
Шифр НБУВ: РА326241

Рубрики:

      
10.

Михалічко Б.М. 
Структурна хімія інтермедіатів купрокаталітичного перетворення ацетилену та його похідних: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.01 / Б.М. Михалічко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 36 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г121.316
Шифр НБУВ: РА308160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Заблоцька О. С. 
Теоретичні і методичні засади формування предметних компетенцій з хімії у майбутніх фахівців екологічних спеціальностей: автореф. дис. ... д-ра пед. наук : 13.00.02 / О. С. Заблоцька ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 37 с.: рис., табл. — укp.

Науково обгрунтовано та розроблено концепцію та модель формування, контролю й оцінювання предметних компетенцій у студентів. Сформульовано перелік і розкрито зміст предметних компетенцій з хімії, визначено критерії та вимірники рівнів їх сформованості, наведено "дерево компетенцій" для вищої екологічної освіти. Виявлено міждисциплінарні зв'язки, розроблено методику навчання та навчально-методичний комплект дисципліни "Хімія з основами біогеохімії", проведено перевірку педагогічної ефективності розробленої методики. Встановлено необхідність доповнення традиційного змісту характеристики речовин (склад - будова - властивості - застосування) новою ланкою - вплив на довкілля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г. р3-3
Шифр НБУВ: РА383425 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Лупшак 
Фізико- хімія електроактивних матеріалів на основі поліароматичних сполук: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / Наталія-Оксана Лупшак ; Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. — Л., 2000. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.4
Шифр НБУВ: РА310685

Рубрики:

      
13.

Шевчук Т.О. 
Формування пропедевтичних знань з хімії в учнів 4 - 6 класів у процесі факультативного навчання: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Т.О. Шевчук ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми на підставі створення факультативного курсу "Хімія навколо нас" для учнів IV - VI класів загальноосвітніх навчальних закладів та методики формування пропедевтичних знань з хімії про речовини, їх властивості та перетворення. Відзначено, що організаційні форми (уроки, екскурсії), методи (хімічний експеримент, самостійна робота, ігри), засоби (Інтернет, телекомунікації, медіаосвіта, аудіовізуальні, хімічний експеримент) є складовими методичної основи пропедевтики хімічних знань учнів IX - XII класів. Розроблено модель процесу формування пропедевтичних хімічних знань учнів IV - VI класів, яка передбачає врахування взаємозв'язаних компонент, а саме: соціального замовлення, принципів організації та навчання на факультативних заняттях, зміст, форми, методи та засоби навчання. Запропонована методика грунтується на двох групах принципів дидактики, а саме: першої - науковості, доступності, наочності, зв'язку навчання з життям, розвивального навчання; другої - елективності; природовідповідності; трансляції емоцій. Вони є безпосередньою умовою забезпечення навчання, розвитку та виховання учнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г.р21-362 +
Шифр НБУВ: РА354152

Рубрики:

      
14.

Шмиголь І.В. 
Хімічно модифікований пористий кремній як підкладка для лазерної десорбції / іонізації низькомолекулярних органічних сполук: автореф. дис... канд. хім. наук: 01.04.18 / І.В. Шмиголь ; Ін-т хімії поверхні ім. О.О.Чуйка НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив хімічних і фізичних особливостей поверхні наноструктурованого кремнію на процеси десорбції / іонізації низькомолекулярних речовин за умов методу Desorption Ionization On Silicon (DIOS). Висвітлено механізми іоноутворення редос-активних та іоногенних речовин за умов різної доступності протоно- й електронодонорних центрів поверхні, яка визначається різним хімічним складом поверхневого шару іонізаційної підкладки. Встановлено, що хімія поверхні іонізаційної підкладки є визначальною у процесах іоноутворення шляхом відтворення / протонування чи прямої десорбції іонів, яка є лімітувальною стадією у разі дисоціативної іонізації. Показано, що іонообмінний характер зв'язування молекул дослідженої речовини з поверхнею модифікованого пористого кремнію впливає на пригнічення процесу фрагментації за умов DIOS експерименту. Зроблено припущення, що стимульовані лазерним випроміненням коливальні збудження концентруються на іонному зв'язку дослідженої речовини з функціональною групою пористого кремнію, в результаті цього відбувається пряма дисоціативна іонізація визначених речовин. Показано, що ефективна десорбція / іонізація досліджених речовин в DIOS відбувається за умови сукупного впливу термічно-стимульованої десорбції або реструктуризації поверхні та локальних електричних полів, які виникають поблизу нанорозмірної поверхні пористого кремнію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г124.2,0 + Г583,0 +
Шифр НБУВ: РА364154

Рубрики:

      
15.

Брюховецька Н.В. 
Хімія 1-хлоро-1,2,4-бензотіадіазинів: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / Н.В. Брюховецька ; НАН України. Ін-т орган. хімії. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено методи синтезу та вивчено хімічні властивості похідних 1,2,4-бензотіадіазину. Розроблено методи синтезу похідних 1,2,4-бензотіадіазинів, що дозволяють одержувати 1,2,4-бензотіадіазини з трифторометильним замісником у положенні 3. Взаємодія 1-морфоліно-3-трифторометил-1,2,4-бензотіадіазину з хлористим воднем призводить до утворення 1-хлоро-3-трифторометил-1,2,4-бензотіадіазину, використаного для синтезу нових 1-амінопохідних 1,2,4-бензотіадіазину. За умов взаємодії похідних 1-хлоро-1,2,4-бензотіадіазину з ациклічними та циклічними CH-кислотами синтезовано представників аміноілідів нового типу, які містять атом сірки у гетероциклі. Досліджено реакцію хлороангідридів сульфінімідової кислоти з 3-хлороацетилацетоном та запропоновано схему перебігу реакції, що базується на 1-2-хлоротропному зсуві у молекулі сульфіліміну й утворенні нестійких хлорангідридів кислот шестивалентної сірки раніше невідомого типу, що можна розглядати як аналоги сульфохлоридів, в яких атоми кисню заміщені на іміно- та метиленову групи. Запропоновано метод синтезу оптично активних похідних 1,2,4-бензотіадіазину, що базується на явищі розщеплення суміші діастереоізомерів. Діастереоізомер (S)-(-)-7-хлоро-1-[(1R,2S,SR)-2-ізопропіл-5-метилциклогексилокси]-3-трифторо-метил-1,2,4-бензотіадіазину виділено в індивідуальному стані. За умов реакції даної сполук з морфолідом літію та трет-бутиллітієм синтезовано оптично активні похідні 1,2,4-бензотіадіазину: (S)-(+)-7-хлоро-1-морфоліно-3-трифторометил-1,2,4-бензотіадіазин і (S)-(+)-1-третбутил-7-хлоро-3-трифторометил-1,2,4-бензотіадіазин. Досліджено їх стереохімічну стабільність і стереохімію нуклеофільного заміщення при атомі сірки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г264.23 +
Шифр НБУВ: РА351784

      
16.

Зуб Ю.Л. 
Хімія поверхні нових гібрідних органічно-неорганічних матеріалів: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 01.04.18 / Ю.Л. Зуб ; НАН України. Ін-т хімії поверхні. — К., 2002. — 38 с.: рис. — укp.

Досліджено проблему синтезу (з використанням золь-гель і темплатного методів) нових гібридних органічно-неорганічних матеріалів з моно-, бі- або трифункціональним поверхневим шаром та вивчено вплив природи вихідних компонент та умов синтезу на склад, будову та властивості поверхні даних матеріалів. З використанням запропонованих методик синтезовано ксерогелі та мезопоруваті кремнеземи, функціоналізовані амінними, тіольними, (тіо)сечовинними та карбоксильними групами, вивчено їх структурно-адсорбційні характеристики. Показано, що внаслідок варіювання природи та співвідношення реагуючих компонент (силанів), а також та умов синтезу (природу розчинника, режим гелювання тощо), можна цілеспрямовано впливати на функціональність поверхневого шару, на вміст і співвідношення комплексоутворювальних груп у даному шарі, ступінь гідрофільності поверхні в таких гібридних матеріалх, а також на їх структурно-адсорбційні характеристики. Показано можливість використання таких гібридних матеріалів як селективних сорбентів мікрокількостей золота(III) і високоємних сорбентів ртуті(II). Запропоновано одностадійний золь-гель метод функціоналізації поверхні ксерогелів комплексними сполуками кобальту(II) та заліза(II) з такими лігандами, як основи Шиффа, порфирини та фталоціаніни. Показано можливість використання одержаних гібридних матриць для зворотнього зв'язування молекулярного кисню. З використанням силіконатних комплексів металів описано синтез поліметалметил-силоксанових ксерогелів (метал - Al(III), Cr(III), Fe(III), Ti(IV) і Zr(IV)). Запропонований метод дає змогу одержувати гідролітично стійкі, з високим вмістом металу (до 15 %) селективні адсорбенти. Розглянуто використання встановлених залежностей для прогнозування адсорбційних властивостей сорбентів, які одержуються з використанням золь-гель або темплатного методів синтезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г583.252 +
Шифр НБУВ: РА322154

Рубрики:

      
17.

Лубенець В.І. 
Хімія похідних тіосульфокислот: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.03 / В.І. Лубенець ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2006. — 40 с. — укp.

Проведено синтез та вивчено властивості тіосульфокислот та їх солей. Розроблено та досліджено нові та оптимізовано існуючі методи синтезу S-естерів тіосульфокислот і проміжних продуктів. На підставі вперше встановленої здатності солей тіосульфокислот вступати у реакції нуклеофільного приєднання до оксиранів і сполук з активованими кратними зв'язками розроблено нові методи синтезу S-естерів тіосульфокислот, з використанням яких одержано сполуки з функціональними групами. Запропоновано умови моно- та дизаміщення галогенів у 2,3-дихлор-1,4-нафтохіноні, 2,3-дихлорхіноксаліні, 6,7-дихлор-5,8-хінолінхіноні, 2-аміно- та 2-гідроксигалогенпохідних 1,4-нафто- та 5,8-хінолінхінонах і встановлено умови проходження конкуруючих реакцій. Вперше виявлено алкілюючу здатність натрієвих солей 4-аміно-бензенсульфоніл- та 4-метокси-3-амінобензенсульфонілетилсульфатних кислот у реакціях з солями тіосульфокислот. Запропоновано шляхи синтезу нових алкілових S-естерів 2-карбомоїл-амінобензімідазол-5-, 2-метоксикарбоніламіно-5-, 8-хінолін-, 8-гідрокси-, 8-гідрокси-5-хінолін-, 2-ацетиламіно-5-тіазол-, 2,3-діоксо-1,2,3,4-тетрагідро-хіноксалін-6-, бензотіадіазол-7 та 1,1-діоксотіолан-3-тіосульфокислот. Реакцією окиснення дисульфідів синтезовано симетричні та несиметричні S-естери тіосульфокислот похідні фенолу та бензімідазолу. Показано, що ацилюванням солей тіосульфокислот хлорангідридами сульфо- та карбонових кислот можна синтезувати тіоангідриди сульфокислот і тіосульфокарбоксиангідриди. Вперше одержано несиметричні тіоангідриди сульфокислот. Досліджено ацилювання солей тіосульфокислот ціанурхлоридом і синтезовано нові тіосульфоестери. Розроблено метод одержання арилових S-естерів ароматних і гетероциклічних тіосульфокислот взаємодією солей арилдіазонію з солями тіосульфокислот. Запропоновано умови сульфенілювання солей 1,1-діоксотіолан-3- та 2-метоксикарбоніламінобензімідазол-5-сульфінових кислот арилсульфенхлоридами. Вивчено хімічні перетворення та біологічну активність синтезованих сполук, запропоновано можливі шляхи їх практичного використання. Розроблено й апробовано технології одержання комплексного протигрибкового препарату на основі S-етилтіосульфонілату "Мазь ЕТС 1 %" та антигельмінтика "Анвермін".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г248.61,0 + Г252.861,0 +
Шифр НБУВ: РА345563

Рубрики:

      
18.

Шаповалов В.В. 
Хімія простих і координаційних сполук джерел і переносників молекулярного кисню: Автореф. дис... д-ра хім. наук: 02.00.01 / В.В. Шаповалов ; НАН України. Ін-т заг. та неорган. хімії ім. В.І.Вернадського. — К., 2004. — 38 с. — укp.

Виявлено закономірності впливу різних факторів на швидкість реакцій і кількість кисню; визначено кінетичні характеристики і розраховано структуру фронту реакцій, що самопоширюються. Як переносники кисню запропоновано нові комплекси кобальту (II), що містять у внутрішній сфері електроноакцепторні й електронодонорні ліганди - фенантролін, дипіридил, аніони амінокислот і дипептидів. Встановлено механізм оксигенації-деоксигенації змішанолігандних комплексних сполук з дипептидами і виявлено вплив стеричних, електронодонорних і гідрофобних властивостей лігандів на процеси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г126.1-4 +
Шифр НБУВ: РА330026

Рубрики:

      
19.

Карпенко Ю. В. 
Синтез і властивості нових 10-((1,3,4-оксадіазол-2-іл)метил)акридин-9(10Н)-онів / Ю. В. Карпенко. — Б.м., 2019 — укp.

Отримано результати кінетичних досліджень реакції рідкофазного гідразинолізу бутилових естерів, які дозволили встановити механізм реакції. Досліджено реакції гідразидів 2 (2-R-9-оксоакридин-10(9Н)-іл)ацетатної кислоти з хлорангідридами карбонових кислот і з подальшою їх гетероциклізацією, карбон дисульфідом, метановою кислотою, триетилформіатом. Розроблено способи отримання вихідних функціональних 1,2 діацилгідразинів при варіюванні розчинників та третинної основи, а також умов їх циклодегідратаціі. Розроблено препаративні методи синтезу функціональних похідних по другому положенню 1,3,4-оксадіазольного фрагменту. Досліджено тіон-тіольну таутомерію нових гібридів 1,3,4 оксадіазол-2(3H)-тіонів з акридин-9(10H)-оновим фрагментом в розчинниках з різною полярністю та діелектричною проникливістю. Вперше досліджено люмінесцентні характеристики синтезованих сполук. Запропоновано дослідження показника ліпофільності різними хроматографічними методами (тонкошаровою, газовою і високоефективною рідинною хроматографією), методом розподілення в бінарній системі н-октанол/вода та комп'ютерними методами, побудовані QSAR-моделі гострої токсичності. Хімічний синтез, ТШХ, ГХ, УФ-, ІЧ- та ЯМР-спектроскопія (1Н, 13С), хромато-мас-спектрометрія, елементний аналіз. Проведено первинні біологічні дослідження ряду синтезованих речовин. Знайдено речовини з високою афінністю до ДНК, низькою токсичністю та протимікробною і діуретичною дією. Сфера використання – біоорганічна хімія.^UThe results of kinetic studies of the reaction of liquid-phase hydrazinolysis of butyl ethers were obtained, which allowed us to establish the reaction mechanism. The reactions of hydrazides 2-(2-R-9-oxoacridine-10(9H)-yl)acetate acid with carboxylic acid chlorides and their subsequent heterocyclization, carbon disulfide, methanoic acid, trietilformiat are investigated. There have been developed methods for the preparation of initial functional 1,2-diacylhydrazines with varying solvents and the tertiary base, as well as the conditions for their cyclodehydration. There have been developed preparative methods for the synthesis of functional derivatives at the second position of the 1,3,4-oxadiazole moiety. Thione-thiol tautomerism of new hybrids of 1,3,4-oxadiazole-2(3H)-thiones with acridine-9(10H)-one fragment was studied in solvents with different polarity and dielectric perception. The luminescent characteristics of the synthesized compounds were studied for the first time. Studies of the lipophilicity index by various chromatographic methods (thin-layer, gas and high-performance liquid chromatography), the n-octanol/water distribution method in the binary system and computer-based methods are proposed, and QSAR-models of acute toxicity are constructed. Chemical synthesis, TLC, GC, UV-, IR- and NMR-spectroscopy (1H, 13C), chromatography-mass spectrometry, elemental analysis. Preliminary biological studies of a number of synthesized substances were performed. There were found substances with high affinity for DNA, low toxicity and antimicrobial and diuretic activities. Scope - bioorganic chemistry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Качаєва М. В. 
Синтез та властивості нових біоактивних похідних 1,3-оксазолу / М. В. Качаєва. — Б.м., 2019 — укp.

На основі 2-ациламіно-3,3-дихлороакрилонітрилів синтезовано нові 5 аміно-, 5 арилсульфаніл- та 5-арилсульфоніл-1,3-оксазол-4-карбонітрили, і встановлено зв'язок структура-активність в ряду цих сполук. Результати протипухлинної активності in vitro показали визначальний вплив на біоактивність групи SO2 у положенні 5 оксазольного кільця. На основі 1,3-оксазол-5-сульфонілхлоридів синтезовано ряд нових біоактивних сульфоніламідів, які містять ціано- або естерну групу в положенні 4 1,3 оксазольного кільця. Досліджена реакція метилових естерів 2-арил-5-хлоросульфоніл-1,3-оксазол-4-карбонових кислот з 5-аміно-3-R-1Н-піразолами та 5-аміно-3-R-1Н-1,2,4-триазолами. На основі утворених сульфоніламідів в результаті перегрупування Смайлса одержано нові трициклічні сполуки – [1,3]оксазоло[5,4-d]піразоло[1,5-a]піримідин-9(4H)-oни та [1,3]оксазоло[5,4-d][1,2,4]триазоло[1,5-a]піримідин-9(5H)-они, а також виділено в індивідуальному стані проміжні сполуки – метил 5-(1H-піразол-5-іл)аміно-1,3-оксазол-4-карбоксилати. Хімічний синтез, ІЧ- та ЯМР-спектроскопія (1Н, 13С), хромато-мас-спектрометрія, рентгеноструктурне дослідження, елементний аналіз. Проведено біологічний скринінг in vitro ряду нових похідних 1,3-оксазолу. Cеред них знайдено сполуки зі значною активністю та селективністю щодо вірусу папіломи людини типу 11, цитомегаловірусу, а також протипухлинною дією по відношенню до широкого спектру ліній ракових клітин. При порівнянні результатів протипухлинної активності відомих похідних 1,3 оксазолу, виявлено зв'язок їх донорно-акцепторних властивостей із рівнем пригнічення ракових клітин. Сфера використання – біоорганічна хімія.^UOn the basis of 2-acylamino-3,3-dichloroacrylonitriles new 5-amino-, 5-arylsulfanyl- and 5-arylsulfonyl-1,3-oxazole-4-carbonitriles were synthesized and the structure-activity relationship was established in a number of these compounds. The results of antitumor activity in vitro showed a decisive influence on the bioactivity of the SO2 group at the 5 position of the oxazole ring. On the basis of 1,3-oxazole-5-sulfonyl chlorides a number of new bioactive sulfonylamides containing a cyano- or ester group at the 4 position of the 1,3-oxazole ring were synthesized. The reaction of methyl esters of 2-aryl-5-chlorosulfonyl-1,3-oxazole-4-carboxylic acids with 5-amino-3-R-1H-pyrazoles and 5-amino-3-R-1H-1,2,4-triazoles. Based on the formed sulfonylamides, new tricyclic compounds – [1,3]oxazolo[5,4-d]pyrazolo[1,5-a]pyrimidin-9(4H)-ones and [1,3]oxazolo[5,4-d][1,2,4]triazolo[1,5-a]pyrimidine-9(5H)-ones, and isolated in the individual state intermediates – methyl 5-(1H-pyrazol-5-yl)amino-1,3-oxazole-4-carboxylates. Chemical synthesis, IR and NMR spectroscopy (1H, 13C), chromato-mass spectrometry, X-ray diffraction study, elemental analysis. In vitro biological screening has been carried out for a number of new 1,3-oxazole derivatives. Compounds with significant activity and selectivity for human papillomavirus type-11, cytomegalovirus, and antitumor activity in relation to a wide range of cancer cell lines have been found among them. When comparing the results of antitumor activity of known 1,3-oxazole derivatives, the association of their donor-acceptor properties with the cancer cell inhibition level was revealed. Scope – bioorganic chemistry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського