Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (271)Книжкові видання та компакт-диски (16)
Пошуковий запит: (<.>K=КОРОТКОХВИЛЬОВ$<.>+<.>K=РАДІОСТАНЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Сорокін О.В. 
Властивості екситонних збуджень J-агрегатів в умовах статичного та динамічного безладу (зв'язок із структурою): Автореф. дис...канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / О.В. Сорокін ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 17 с. — укp.

Установлено структуру J-агрегатів amphi-PIC й особливості формування локалізованих і поляронних екситонних станів за умов великого ступеня безладу. Показано, що залежно від умов приготування J-агрегати amphi-PIC можуть формувати одношарову (циліндричну) чи двошарову (циліндричну та дискову) структури. Установлено, що за умов опромінення коротко-хвильовим збудженням окремих (обособлених) J-агрегатів відбувається фотоіндукована реорганізація їх молекулярного впакування. Виявлено локальні екситонні стани у даних агрегатів, які мають прояв у спектрах окремих J-агрегатів за низької температури як багатьох окремих ліній. Досліджено процес безвипромінювального переносу енергії у нанорозмірних системах на прикладі J-агрегатів і міцел поверхнево активних речовин. Показано, що за умов великого ступеня безладу короткохвильову частину J-смуги формують делокалізовані екситони, а довгохвильовий край - локалізовані екситонні стани. Установлено складний характер температурної залежності процесу міграції екситонів, взаємопов'язаний з дією статичного та динамічного безладів. Показано головну роль безладу у розвитку поляронної релаксації нижче дна екситонної зони й у формуванні бар'єра автолокалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.314.2,022 +
Шифр НБУВ: РА345152

Рубрики:

      
2.

Шуліка О.М. 
Вплив власних полів пучків заряджених частинок на процеси генерації та прискорення: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.20 / О.М. Шуліка ; Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2001. — 21 с.: рис. — укp.

Досліджено проблему впливу власних електромагнітних полів сильнострумових пучків заряджених частинок на процеси їх транспортування крізь магнітоізольовані прискорюючі проміжки лінійних індукційних прискорювачів, а також процеси генерації короткохвильового електромагнітного випромінювання у плазмово-пучкових системах. Теоретичні дослідження та числове моделювання у рамках нелінійної теорії показали принципову можливість зарядової та струмової компенсації трубчастого сильнострумового іонного пучка під час його проходження крізь магнітоізольовані прискорюючі проміжки за умови супроводження іонного пучка додатковим електронним пучком. Для запобігання розбіжності та гальмування іонного пучка у дрейфових проміжках використано інжекцію додаткових "холодних" (теплових) електронів. За таких умов іонний пучок залишається моноенергетичним у цілому. Показано, що прикладене зовнішнє прискорююче електричне поле прискорює іони, але гальмує електрони, не перешкоджає проходженню електронного пучка крізь прискорюючі проміжки та забезпечує необхідний ступінь зарядової та струмової компенсації іонного пучка тільки за умови, якщо помножена на заряд початкова різниця потенціалів не перевищує початкової енергії електронів. Отримано обмеження на товщину стінки трубчастого сильнострумового іонного пучка, за якого зберігається однорідність зарядової та струмової компенсації та однорідність прискорення по радіальному перерізу іонного пучка. У рамках побудованої лінійної та нелінійної самоузгодженої теорії взаємодії моноенергетичного електронного пучка з плазмою гібридної кільцевої структури знайдено режими збудження короткохвильового електромагнітного випромінювання з найбільш ефективним відбором енергії від електронного пучка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В381.132.051,022
Шифр НБУВ: РА313851 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Кащеєв А.С. 
Дистанційне зондування хвильових збурень іоносфери та морської поверхні в короткохвильовому діапазоні: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / А.С. Кащеєв ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 2007. — 16 с. — укp.

Розвинуто й апробовано радіофізичні методи дистанційної діагностики хвильових процесів в атмосфері Землі та на поверхні океану. Реалізовано схему двопозиційного короткохвильового радіозондування схвильованої морської поверхні з використанням випромінювання наземних широкомовних станцій, що пройшло крізь іоносферний канал, за значного рознесення передавальних та приймального пункту, розташованого на борту судна. Виконано узагальнення методу частотно-кутового зондування іоносфери, розробленого у Радіоастрономічному інституті НАН України для діагностики рухомих іоносферних неоднорідностей (РІН) у моделі ідеально відбиваючої схвильованої поверхні на випадок вертикального зондування. Обгрунтовано та реалізовано можливість відтворення параметрів іоносферних неоднорідностей за методом частотно-кутового зондування з використанням моделі РІН як тривимірних хвиль щільності електронної концентрації, що поширюється в іоносферному шарі. За допомогою створеного приймально-обчислювального комплексу проведено довгострокові спостереження рухомих іоносферних неоднорідностей в районі Антарктичного півострова. Визначено основні характеристики РІН та проаналізовано джерела їх збудження. Реалізовані діагностичні методи дозволяють використовувати неспеціальні види випромінювання, наприклад, сигнали широкомовних станцій короткохвильового діапазону. Враховуючи велику кількість таких передавачів (їх загальна кількість перевищує 6 000 по всій земній кулі), можна створити реальні передумови для використання запропонованих методів у системі глобальної діагностики хвильових процесів на поверхні океану та у навколоземній плазмі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23 с141.2 +
Шифр НБУВ: РА352253

Рубрики:

      
4.

Білик Н.М. 
Дослідження та розробка методів достовірного визначення характеристик радіоканалів з випадково змінними параметрами: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.12.13 / Н.М. Білик ; Укр. НДІ зв'язку. — К., 2008. — 23 с. — укp.

Наведено розрахункові співвідношення для відображення інформаційного сигналу та його спектра на виході радіоканалу на базі одержаних взаємозв'язаних функцій, а також співвідношення, що дозволяють розрахувати та проаналізувати комплексні огинаючі інформаційного сигналу. Розроблено метод синтезу складного сигналу для імпульсного зондування радіоканалу, який має певну автокореляційну функцію та дозволяє проводити зондування, рівноцінне імпульсному зондуванню, але за цього наявний незначний пік-фактор. Створено методику вимірювання імпульсної реакції короткохвильового каналу, який передбачає використання лінійного частотно-модульованого сигналу, що дозволяє одержати вірогідні дані про стан каналу в реальному масштабі часу. Розроблено модель каналу з кінцевим числом шляхів розповсюдження для розв'язання задач оптимального прийому сигналів, переданих за каналом з параметрами, що випадково змінюються. Сформульовано правило одержання вірогідних оцінок на випадок різних моделей каналу: з частотно-селективними, часовими селективними та частотно-часовими селективними завмираннями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З884.1-012 +
Шифр НБУВ: РА355771

Рубрики:

      
5.

Макаренко Л. І. 
Енергодисперсійні ефекти динамічного розсіяння рентгенівських променів у вигнутих функціональних матеріалах з дефектами: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.07 / Л. І. Макаренко ; НАН України, Ін-т металофізики ім. Г.В. Курдюмова. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Встановлено, що за рахунок аномальної дисперсії забезпечується суттєва різниця для близьких довжин хвиль з різних сторін K-краю поглинання результатів конкуренції протилежних деформаційних залежностей (ДЗ) окремо динамічної відбивної та динамічної поглинальної здатностей кристала, а саме: для короткохвильової сторони K-краю поглинання показує результуюче різке зменшення з деформацією інтегральної інтенсивності динамічного розсіяння (ІІДР), а для довгохвильової - збільшення, що суттєво підсилює ДЗ скачка ІІДР. Показано, що додатково підвищити інформативність діагностики поблизу К-краю поглинання доцільно шляхом збільшення товщини кристала і, як наслідок, відносного впливу ДЗ скачка дифузної складової на сумарну ДЗ скачка повної ІІДР. Створено дифузнодинамічну модель і на її основі комбінований дифракційний діагностичний метод деформаційно-товщинних залежностей скачка в області K-краю поглинання інтегральної інтенсивності розсіяння рентгенівських променів за дифракції за Лауе у вигнутих кристалах з дефектами декількох типів, що вирішує проблему багатопараметричної діагностики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.3,022 + В371.236,022 + В372.134,022
Шифр НБУВ: РА377472 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Олійник П.В. 
Енергозберігаючі режими роботи установок інфрачервоного локального обігріву сільськогосподарських тварин: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.20.02 / П.В. Олійник ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Наведено результати теоретичних і експериментальних досліджень енергоощадних режимів роботи установок інфрачервоного обігріву молодняка тварин з тиристорними регуляторами напруги. Обгрунтовано переваги короткохвильового інфрачервоного випромінювання за умови локального обігріву з використанням інфрачервоних ламп розжарення. На підставі одержаних залежностей розраховано енергоощадні режими роботи установок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.999,022
Шифр НБУВ: РА310527 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Розвадовський А.Ф. 
Забезпечення ефективного використання енергії електромагнітного поля ліній електроживлення у короткохвильовому діапазоні: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.05 / А.Ф. Розвадовський ; Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Модифіковано метод розрахунку розподілу електромагнітного поля короткохвильового діапазону, створюваного дротами, які розміщені в середовищі з перешкодами. Синтезовано дротово-бездротові системи, що забезпечують ефективний розподіл енергії електромагнітного поля. Для розрахунку амплітудно-фазового розподілу струму вздовж електричних дротів, розміщених у середовищі з перешкодами, запропоновано модифікувати метод наведених електрорушійних сил. За цього в обчисленнях враховуються не тільки прямі хвилі, що відповідають вільному простору, але й відбиті, переломлені та дифракційні, які виникають за умов поширення електромагнітних сигналів усередині приміщень. Для розрахунку розподілу енергії електромагнітного поля всередині будинків використано хвилеводну модель, модифіковану для випадку розподілених дротових випромінювачів. Розроблено алгоритм розрахунку електромагнітного поля, випромінюваного лініями електроживлення всередині приміщення. Проведено числові й експериментальні дослідження розподілів струму й електромагнітного поля ліній електроживлення з різною геометричною конфігурацією за умов середовища з перешкодами. Синтезовано дротово-бездротову систему, що використовує лінії електроживлення. Запропоновано практичні рекомендації щодо побудови таких систем стосовно розташування окремих пристроїв для забезпечення вимог стосовно електромагнітної сумісності, розміщення місць обслуговуючого персоналу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З279.27-01 +
Шифр НБУВ: РА366768

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Гутнік В.Г. 
Зворотне розсіювання радіохвиль короткохвильової частини міліметрового діапазону морською поверхнею при обрушенні морських хвиль: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / В.Г. Гутнік ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 2001. — 16 с. — укp.

Експериментально та теоретично досліджено особливості зворотного розсіювання морською поверхнею радіохвиль короткохвильової частини міліметрового діапазону. Вивчено вплив даних особливостей на енергетичні, статистичні, спектральні та часові характеристики зворотного розсіювання. Запропоновано уточнену фізичну модель розсіювання морською поверхнею радіохвиль міліметрового діапазону та на її базі проведено порівняльний аналіз характеристик морських РЛС. Встановлено, що і для короткохвильової частини міліметрового діапазону сигнали, відбиті морською поверхнею під час обрушення морських хвиль, є випадковим процесом з яскраво вираженими фазами сплесків і пауз, мають часову та просторову нестаціонарність. Висвітлено часову мінливість параметрів доплерівських спектрів. Наведено уточнену модель розсіяного морською поверхнею сигналу під час обрушення морських хвиль, що дозволило одержати оцінки його характеристик у міліметровому діапазоні радіохвиль з урахуванням співвідношення розмірів часток крапельно-бризкової фракції та робочої довжини хвилі РЛС. Відзначено, що для виявлення надводних та маловисотних об'єктів слід здебільшого використовувати довгохвильову частину міліметрового або короткохвильову частину сантиметрових діапазонів, а для визначення координат об'єктів, особливо кутових, у системах наведення та самонаведення доцільно використовувати РЛС короткохвильової частини міліметрового діапазону з високою роздільною здатністю за всіма координатами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23с141.25 + з841-019.544
Шифр НБУВ: РА313077 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Хлопов Г.І. 
Когерентні системи ближньої радіолокації міліметрового діапазону: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.12.17 / Г.І. Хлопов ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2002. — 33 с. — укp.

Проведено теоретичне узагальнtння та нове вирішення наукової проблеми - створення когерентних систем близької та надблизької радіолокації в короткохвильовій частині міліметрового діапазону. Розроблено методи формування та обробки сигналів з урахуванням особливостей у процесі генерування, поширення та розсіювання випромінювання в короткохвильовій частині міліметрового діапазону. Встановлено критерій когерентності випромінювання передавального пристрою, закономірності поширення та розсіювання сигналів на приземних трасах, включаючи флуктуації фазового набігу, відбиття від опадів, рослинності та складних об'єктів, а також розсіяння у сфокусованих пучках. Запропоновано метод розпізнавання рухомих наземних об'єктів, а також створено технологічні радіолокаційні системи для систем охоронної сигналізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З95-5-01 +
Шифр НБУВ: РА322199

Рубрики:

      
10.

Богатьонкова А. І. 
Комп'ютерний комплекс моделювання динаміки фізіологічного стану людини при роботі у приміщенні: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.09 / А. І. Богатьонкова ; Міжнар. ННЦ інформ. технологій та систем НАН України. — К., 2011. — 24 с. — укp.

Вперше розроблено комплекс динамічних моделей теплообміну людини, який враховує температурну неоднорідність і розміри приміщення, а також місцезнаходження людини, що дозволяє моделювати вплив довгохвильової та короткохвильової сонячної радіації на людину під час роботи в приміщенні. Вдосконалено та поширено клас мультикомпартментальних моделей терморегуляції та теплообміну людини для прогнозу термофізіологічного стану під час роботи в приміщенні в частині впливу довгохвильової та короткохвильової сонячної радіації. Вперше розроблено та реалізовано інформаційний модуль для оцінювання температурного комфорту людини в приміщенні, який враховує дію довго- та короткохвильової сонячної радіації на людину в приміщенні. Розроблено та реалізовано комп'ютерний комплекс прогнозу функціонального стану людини під час роботи в приміщенні, головна відмінність якого полягає в аналізі реакцій нервової, дихальної, серцево-судинної систем організму, системи терморегуляції й особливостей водно-сольового обміну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.0 с51
Шифр НБУВ: РА380202 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Марченко В.С. 
Лінійні та нелінійні явища при взаємодії частинок з хвилями в плазмі тороїдальних пристроїв: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.08 / В.С. Марченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 35 с. — укp.

Відкрито новий тип стохастичної дифузії альфа-частинок в оптимізованих стелараторах, яка виникає у разі послідовних перетинів частинкою сепаратриси, що відокремлює локально захоплений і локально пролітний стани руху. Створено самоузгоджену модель провокування транспортних бар'єрів під час активації моди "фішбон". Удосконалено теорію впливу енергійних іонів (як тороїдально захоплених, так і пролітних) на пилчасті коливання у звичайних токамаках і сферичних торах. Розроблено модель нелінійного резонансного впливу енергійних іонів на неокласичні тиринг-моди. Обгрунтовано пояснення магнітного перезамикання за "фішбонної" активності плазми. Розроблено теорію фішбонів у розрядах з пласким профілем струму в центрі плазми та в розрядах з оберненим широм магнітного поля. Створено модель нелінійної динаміки зональної течії, яка збуджується короткохвильовою турбулентністю, поблизу порога модуляційної нестійкості. Пояснено збудження тороїдальних альфвенівських власних мод в омічних розрядах (за відсутності енергійних частинок). Досліджено резонансний вплив дрібномасштабної турбулентності на макроскопічні магнітні острови, що обертаються. Розглянуто резистивне затухання альфвенівських власних мод на локалізованих електронах у стелараторах. Описано механізм збудження геодезичної акустичної моди за іонного циклотронного нагрівання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.263,022 + В333.631,022 +
Шифр НБУВ: РА355104

Рубрики:

      
12.

Бай Ю.П. 
Локалізація та розсіяння нормальних пружних хвиль в складених анізотропних хвилеводах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / Ю.П. Бай ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 20 с. — укp.

На підставі попереднього аналізу гілок коренів характеристичних рівнянь Кристофеля для контактних матеріалів узагальнено методики числово-аналітичного дослідження крайових спектральних задач визначення дисперсійних характеристик трипарціальних поверхневих хвиль Стоунлі та Лява. Обгрунтовано умови існування узагальнених поверхневих хвиль зазначених типів, проведено розрахунки фазових швидкостей хвиль Стоунлі та дисперсійних спектрів хвиль Лява за різними напрямками їх розповсюдження в структурах з орторомбічних матеріалів. Проаналізовано асимптотичну поведінку узагальнених хвиль Лява у високочастотному короткохвильовому діапазоні, встановлено новий варіант їх трансформації в узагальнені хвилі Стоунлі. Досліджено закономірності якісної та кількісної трансформації повних дисперційних спектрів нормальних хвиль у двошарових хвилеводах з реальних орторомбічних монокристалів під час зміни напрямку розповсюдження у площині хвилеводу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.103.6,022 + В251.109,022 + з845.7
Шифр НБУВ: РА318214 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Васючка В.І. 
Обернення хвильового фронту дипольно-обмінних спінових хвиль у плівках залізо-ітрієвого гранату: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.03 / В.І. Васючка ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Уперше експериметально одержано обернення хвильового фронту (ОХФ) короткохвильових повільних дипольно-обмінних спінових хвиль (ДОСХ) у плівках залізо-ітрієвого гранату (ЗІГ) за методом їх парамеричної взаємодії з електромагнітною накачкою подвійної частоти та знайдено умови його оптимальної ефективності. Для генерації ДОСХ крім лінійного збудження використано двомагнонне розсіювання магнітостатистичних хвиль (МСХ) на неоднорідностях плівки ЗІГ. На несучій частині зворотних об'ємних МСХ 4,7 ГГц час затримки оберненого сигналу ДОС становив понад 2,6 мкс, за повних втрат у 47,5 дБ. Відповідно для поверхневих МСХ одержано затримку оберненого сигналу ДОСХ 2 мкс, а повні втрати - 60 дБ. З використанням ОХФ визначено параметри затухання ДОСХ. Вивчено вплив внесених дефектів на поверхню плівки ЗІГ і досягнуто зростання оберненого сигналу ДОСХ до 10 дБ. Одержано багаторазове ОХФ ДОСХ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.273.4,022 + З845-01,022 +
Шифр НБУВ: РА350610

Рубрики:

      
14.

Степанчиков Д.А. 
Поляризаційні властивості фототрансформацій бактеріородопсину для нелінійної просторової модуляції світла: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Д.А. Степанчиков ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено оптичну анізотропію, наведену за одночасної дії двох збуджувальних променів різної поляризації, які потрапляють у смугу поглинання вихідної форми bR570 фотоцикла бактеріородопсина (БР) і найбільш довгоживучого короткохвильового інтермедіату M412, відповідно. Досліджено фотоіндуковану анізотропію у полімерних плівках з природним БР, генетичними мутантами D96N і D96E БР, аналогами 4-keto-D96N БР та у плівках з хімічними домішками у полімерній матриці, що збільшують час життя M412. Розроблено методику розрахунку характеристик амплітудно-фазових динамічних поляризаційних решіток у плівках з БР з урахуванням молекулярного дихроїзму за довільного співвідношення інтенсивностей записувальних хвиль. З використанням голографічних методів виявлено анізотропію процесу світлоадаптації БР. Здійснено мультиплексний одночасний запис у плівці з БР двох решіток інтенсивностей з ортогональною поляризацією пучків, що записують різні решітки. Це призводить до більш, ніж дворазового збільшення дифракційної ефективності у порівнянні з записом решіток однаковими поляризаціями. На підставі анізотропії B - M-типу запропоновано схеми селективного блокування певних частин зображення у реальному часі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.14,022 + В343.7,022 + Е422.145.1*725.111.3 +
Шифр НБУВ: РА339921

Рубрики:

      
15.

Пузирьов В.В. 
Спектри та властивості нормальних електропружних хвиль в п'єзокерамічних циліндричних хвилеводах з перерізами ускладненої геометрії: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.02.04 / В.В. Пузирьов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Теоретично досліджено закономірності хвилевих процесів в аксіально-поляризованих п'єзокерамічних циліндрах кругового та кільцевого перерізів з вирізами секторної та сегментної форми. Запропоновано методики побудови та дослідження дисперсійних співвідношень, які описують парціальні та повні спектри зв'язаних нормальних електропружних хвиль у п'єзокерамічних циліндричних хвилеводах за умов наявності на межових поверхнях секторних вирізів гнучких нерозтяжних електропровідних покриттів й задання на циліндричній ділянці граничної поверхні крайових умов вільної або закріпленої електродованої поверхні. У науковому дослідженні використано підхід, який базується на точному аналітичному інтегруванні хвильових рівнянь електропружного деформування й одержанні дисперсійних рівнянь з крайових умов межових задач у формі рівностей нулеві скінченних або нескінченних функціональних визначників з елементами, вираженими через циліндричні функції дробових індексів. Одержано асимптотичні формули для великих за модулем комплексних коренів дисперсійних рівнянь. Досліджено множини критичних частот нормальних електропружних хвиль. Розраховано дійсні, уявні та комплексні гілки дисперсійних спектрів нормальних електропружних хвиль у досліджуваних хвилеводах за різних типів граничних умов. Визначено типи високочастотної короткохвильової локалізації нормальних електропружних хвиль. Побудовано та досліджено розподіли кінематичних та енергетичних характеристик нормальних хвиль в областях перерізів хвилеводів. Проаналізовано закономірності трансформації дисперсійних спектрів і властивостей хвиль залежно від сукупності варіативних фізико-механічних і геометричних параметрів хвилеводів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В251.106.31,022 + З845.72-01 +
Шифр НБУВ: РА361329

Рубрики:

      
16.

Войцеховська А.Д. 
Трансформація та нелінійна взаємодія хвиль в сонячній атмосфері та в космічній плазмі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.03.03 / А.Д. Войцеховська ; НАН України. Головна астрон. обсерваторія. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Розглянуто процес трансформації та нелінійні взаємодії хвиль в сонячній атмосфері та в магнітосфері Землі. Враховуючи кінетичні ефекти в динаміці альвенівських хвиль одержано ряд нових нелінійних механізмів трансформації великомасштабних магнітогідродинамічних (МГД) хвиль в дисипативну короткохвильову область, де МГД турбулентність існує в якості кінетичних альвенівських хвиль. Виявлено, що врахування кінетичних ефектів в альвенівських хвилях суттєво впливає на процеси трансформації та нелінійної взаємодії МГД хвиль між собою та з іншими типами хвиль. На основі дворідинної магнітної гідродинаміки розглянуто нелінійні механізми генерації альвенівських хвиль різних типів (кінетичних, інерційних, стиснення), електронно-звукових та нижньогібридних хвиль. Як додаток до наведених теоретичних результатів досліджено атмосферу Сонця та магнітосферу Землі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В652.47,022 +
Шифр НБУВ: РА329186

Рубрики:

      
Категорія:    
17.

Кісельов В.К. 
Фізичне моделювання електромагнітного розсіювання в квазіоптичних спрямовуючих структурах: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.03 / В.К. Кісельов ; НАН України. Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова. — Х., 2002. — 33 с. — укp.

Розроблено теоретичні та експериментальні засади, методи та рекомендації, спрямовані на розвиток нового наукового напрямку в експериментальній радіофізиці - квазіоптичного хвилеводного моделювання (КХМ) процесів електромагнітного розсіювання. Розвинено й узагальнено методи експериментального дослідження процесів електромагнітного розсіювання в квазіоптичних (КО) напрямних структурах класу "порожнистий діелектричний хвилевід" (ПДХ) і розроблено основи створення відповідних радіовимірювальних засобів для вирішення проблеми фізичного електродинамічного моделювання (ЕДМ) характеристик розсіювання об'єктів у ближньому міліметровому (БММ) і субміліметровому (СММ) діапазонах хвиль. Розроблено фізичні принципи вимірювання характеристик розсіювання об'єктів у ПДХ. Теоретично й експериментально обгрунтовано новий метод масштабного ЕДМ - КХМ. Розвинено теорію та розроблено принципи побудови нового класу радіовимірювальних систем для наукових і прикладних досліджень - квазіоптичних хвилеводних мікро-компактних полігонів (МКП), призначених для експериментального вивчення характеристик розсіювання фізичних об'єктів або їх масштабних моделей за методом КХМ. Запропоновано експериментальні макети МКП, виконані на базі ПДХ виду "порожнистий діелектричний променевід" і комплексів КО приладів і компонентів, що перекривають широкий діапазон БММ і СММ довжин хвиль від 0,3 мм до 4 мм. Реалізовано низку засобів, КО радіовимірювальних схем і функціональних пристроїв, що забезпечують можливість реалізації методу КХМ у БММ і СММ діапазонах хвиль. Досліджено перспективи розвитку та застосування розроблених КО методів і засобів ЕДМ у короткохвильову частину СММ діапазону хвиль.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з841-019.544
Шифр НБУВ: РА318071 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Меленевський Д.О. 
Фотофізичні властивості інформаційних середовищ на основі полімерних композитів з мероціаніновими барвниками: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Д.О. Меленевський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л719.43 +
Шифр НБУВ: РА343871

Рубрики:

      
19.

Мамедов Н. І. 
Широкодіапазонна антенна система для рухомих об'єктів кх радіозв'язку: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.12.07 / Н. І. Мамедов ; Одес. нац. акад. зв'язку ім. О. С. Попова. — О., 2010. — 20 с.: a-мал. — укp.

Розроблено широкодіапазонну антенну систему для рухомих об'єктів короткохвильового зв'язку. Одержано новий математичний вираз для розрахунку й аналізу хвильового опору рамкового випромінювача еліптичної форми. Наведено методику розрахунку фазових контурів. Проведено розрахунок, аналіз та оптимізацію характеристик пристрою збудження двовходової рамкової антени у вигляді широкодіапазонного фазообертача на фазових контурах другого порядку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З884.12-55
Шифр НБУВ: РА374603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Дудок Т. Г. 
Лазерна генерація в неоднорідно орієнтованому холестерику / Т. Г. Дудок. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена експериментальному дослідженню лазерної генерації у неоднорідно орієнтованих шарах холестеричних рідких кристалів з домішкою барвників.В роботі проведено аналіз та узагальнено сучасні літературні дані про механізми бездзеркального зворотнього звязку при збудженні лазерної генерації оптичним випромінюванням, а саме стосовно випадкової лазерної генерації в розсіюючих середовищах, генерації в фотонних кристалах та мікрорезонаторах.Досліджено оптичні властивості ХРК, легованого барвником 4-((E)-2-(N-(етилгексил)-1,8 - нафталімід - 4 –iл ) вініл) феніл) бензенамін (DG56), як матеріалу для лазерної генерації. Одержано спектральні залежності двопроменезаломлення, коефіцієнтів поглинання та дихроїзму, спектри збудження та флуоресцентного випромінювання, а також обчислено значення скалярного параметра орієнтаційного порядку для молекул барвника в матриці РК. Отримана лазерна генерація ХРК, легованого барвником DG56 при збудженні імпульсним оптичним випро¬мінюванням з боку довгохвильового краю ФЗЗ ХРК. Показано, що лазерна генерація можлива не тільки у тонких комірках з високою якістю планарної орієнтації холестеричних шарів, а й у товстіших комірках з суттєво недосконалою орієнтацією. Встановлено, що недосконалості планарної орієнтації проявляються в спектрах лазерної генерації ХРК. Отримані результати дозволяють стверджувати, що за своєю природою лінія, яка реєструється всередині ФЗЗ в недосконало орієнтованому холестерику, класифікується як випадкова генерація. Встановлено, що процеси генерації на краях ФЗЗ та всередині ФЗЗ зв'язані. Показано, що товщина комірки є ще одним параметром, який разом зі скалярним параметром орієнтаційного порядку молекул барвника в матриці ХРК визначає, яка з двох лазерних ліній (на короткохвильовому чи довгохвильовому краях ФЗЗ) має нижчий поріг збудження. Експериментально виявлено, що лазерна генерація можлива в комірці з гібридною орієнтацією шарів. Зареєстровано лазерну генерацію на довгохвильовому краї ФЗЗ ХРК з гібридною орієнтацією, легованого барвником Нільський Червоний. Показано, що лазерна генерація можлива не лише в краплині легованого барвником холестерика, вільно підвішеній в ізотропній рідині, а й в краплині цієї ж легованої барвником ізотропної рідини, вільно підвішеній в холестерику. Виявлено лазерну генерацію в краплі гліцерину з домішкою барвника Родамін 6Ж, вільно підвішеній в матриці ХРК в області короткохвильового краю ФЗЗ. Проведено порівняння із лазерною генерацією в краплі того ж ХРК, легованого барвником, вільно підвішеній в гліцерині. Виготовлено матрицю точкових джерел лазерного випромінювання, капсули якої заповнені легованим барвником ХРК. Збуджені лазерним випромінюванням спектри лазерної генерації капсул містять спектральні смуги, подібні до тих, які спостерігаються в недосконало орієнтованих рідкокристалічних структурах.^UThe dissertation is devoted to the experimental study of laser generation in imperfectly aligned layers of cholesteric liquid crystals doped with fluorescent dyes.The work presents the review of current literature on the mechanisms of mirrorless feedback at optically pumped lasing, namely: random laser generation in scattering media, lasing in photonic crystals and microresonators.The optical properties of a mixture of cholesteric liquid crystal doped with the dye 4 - ((E) -2- (N- (ethylhexyl) -1,8 - naphthalimide - 4-yl) vinyl ) phenyl) benzenamine (DG56) as a material for laser generation were investigated.For this material spectral dependences of the birefringence, absorption and dichroism coefficients, excitation and fluorescence emission spectra, as well as the values of the scalar orientation order parameter for the dye molecules in the liquid crystal matrix were obtained.Laser generation in a mixture of cholesteric liquid crystal doped with dye DG56 is obtained at optical pumping. Generation of radiation is observed at the long-wave edge of the cholesteric photonic bandgap (PhBG) .It is shown that lasing is possible not only in relatively thin cells with high-quality planar orientation of cholesteric layers, but also in thicker cells with considerably imperfect alignment of the cholesteric layers. It is established that the imperfections of orientation of the liquid crystal structure are manifested in the laser spectra of cholesteric. Obtained results suggest that the line, which is detected inside the PhBG in imperfectly aligned cholesteric, should be classified as random lasing. Basing on the results of the experiments we conclude that the processes of line generation at the PhBG edges and inside the PhBG are coupled. It is theoretically shown and experimentally proven that the cell thickness is an additional parameter, which together with the scalar parameter of orientational order of the dye molecules in the cholesteric matrix governs, which of the two laser lines (at short or long wavelength edges of the PhBG) has lower excitation energy threshold, and, consequently, higher laser intensity for a given cell thickness.It is experimentally shown that laser generation is possible not only in a dye doped cholesteric with planar layers, but also in a cell with a hybrid alignment. In particular, optically pumped laser generation was detected at the long-wavelength edge of the PhBG of a cholesteric liquid crystal doped with the Nile Red dyeIt is shown that the lasing is possible not only in a droplet of dye-doped cholesteric, freely suspended in an isotropic liquid, but also for a droplet of the same dye doped isotropic liquid freely suspended in the cholesteric. In particular, laser generation was detected by optical pumping in the emulsion of droplets of glycerol doped with the dye Rodamin 6G freely suspended in the cholesteric liquid crystal matrix. Generation of radiation is observed at the shortwave edge of the PhBG. Comparison with laser generation in droplets of the same cholesteric liquid crystal matrix, doped with dye, freely suspended in glycerol.A matrix of laser point sources was fabricated, the capsules of which were filled with the mixture of the cholesteric liquid crystal doped with the Nile Red dye. It is found that the optically pumped laser spectra of the capsule contain spectral bands similar to those observed in an imperfectly aligned cholesteric.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського