Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (15)Наукова електронна бібліотека (108)Реферативна база даних (3710)Книжкові видання та компакт-диски (3354)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛАМП$<.>+<.>K=ДЕНН$<.>+<.>K=СВІТЛА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 474
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Єгоров Р.І. 
Топологічна структура світлових полів з поляризаційними сингулярностями: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Р.І. Єгоров ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Експериментально досліджено поляризаційну структуру неоднорідного еліптично поляризованого світлового поля навколо точок з круговою поляризацією (C-точок). Азимут поляризації у цих точках є сингулярним (невизначеним), що призводить до додаткового упорядкування поля навколо C-точок. Завдяки використанню Стокс-поляриметрії виміряно три можливі форми азимутального розподілу навколо C-точки у поперечному перерізі випадкового ізотропного світлового поля (Star, Lemon, Monstar). Розміри великої a (малої b) півосей еліпса є рівними у C-точці. Просторові розподіли розмірів півосей поляризаційних еліпсів утворюють навколо сингулярної точки оптичний діабол (Optical Diabolo) - два конуси, що торкаються у C-точці. Експериментально доведено існування двох типів оптичних діаболів, що відрізняються типами перерізів площинами a = const (b = const)-еліптичного (E) та гіперболічного (H). Досліджено вплив малих збурень на існуючу поляризаційну структуру світла. Розроблено методику внесення дозованих збурень, з використанням якої вивчено реакцію топологічної сітки світлового поля стосовно внесених збурень. Вивчено процес анігіляції пари сингулярностей. С-точки типу Lemon перед анігіляцією перетворються в Monstar. Показано, що анігіляція пари оптичних діаболів різних типів неможлива. Пари типу E - H повинні перетворитися відповідно стану H - H перед анігіляцією. Описано основні топологічні правила, що регламентують процеси анігіляції/утворення пари діаболів. Показано існування слабкого (плавного зміщення елементів топологічної сітки) та сильного (стрибкової перебудови під дією топологічних реакцій анігіляцій/зародження пар C-точок) типів реакції поляризаційної структури світла на зовнішні збурення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343.14 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА353176

Рубрики:

      
2.

Ієвлєв Д.М. 
Емісія фотонів кластерами металів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.04 / Д.М. Ієвлєв ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2001. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.8,022 + В378.714.1,022
Шифр НБУВ: РА315312 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Іванов В.С. 
Поетапна профілактика карієсу зубів у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / В.С. Іванов ; Ін-т стоматології АМН України. — О., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Проведено лабораторно-клінічне обгрунтування багатоетапної профілактики карієсу зубів у дітей, що забезпечує нормалізацію функціональних реакцій в порожнині рота та створення необхідних фаз стану твердих тканин зубів, для ефективного впливу на них на наступних етапах кальцій- та фторвмісних препаратів. Показано, що в дітей віком 7-ми та 12-ти років комплексне місцеве та пероральне застосування у певній послідовності адаптогенів і кальцій- та фторвмісних препаратів дає змогу реалізувати запропоновану поетапну профілактику. Установлено, що карієспрофілактичний ефект щодо приросту карієсу склав 70,18 % у 7-річних і 60,87 % - у 12-річних дітей, водночас нормалізувались біохімічні, імунологічні параметри ротової рідини, гомеорезісу, реактивності пульпи зубів, зарядового стану клітин букального епітелію, у спектрах відображення світла твердими тканинами зубів домінували спектри гідроксиапатиту та фторапатиту. Розроблено індексну карту епідеміологічних обстежень, що дає змогу одержувати вичерпну інформацію стосовно стоматологічного статусу дитини, виявити необхідність проведення багатоетапної профілактики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.661.210.40-52 +
Шифр НБУВ: РА326019

Рубрики:

      
4.

Іванова О.М. 
Клініко-експериментальне обгрунтування застосування флогензиму в лікуванні вікової катаракти: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / О.М. Іванова ; Ін-т очн. хвороб і тканин. терапії ім. В.П.Філатова АМН України. — О., 2004. — 17 с.: рис., табл. — укp.

Уперше виявлено дисбаланс протеазно-інгібіторної системи в організмі хворих на вікову катаракту, що полягає в зниженні активності протеаз та підвищенні рівня інгібіторів у плазмі крові. Доведено наявність прямого взаємозв'язку між показниками активності протеаз у крові та кришталиках у хворих зі змішаною формою вікової катаракти. Експериментально виявлено, що за умов дії світлової енергії в кришталику знижується протеолітична активність та підвищується активність інгібіторів протеаз, що сприяє нагромадженню пошкоджених фотохімічним шляхом білкових структур кришталика та розвитку помутнінь. З використанням модельної системи встановлено, що флогензим знижує ступінь розсіювання та поглинання світла та флуоресценції кришталика внаслідок дії світлової енергії, це свідчить про протекторну дію препарату на структуру кришталика, реалізовану на рівні процесів агрегації білків і утворення хроматофорів і флуорофорів. За результатами експериментально-клінічних досліджень, що виявили роль зниження протеолітичного потенціалу в патогенезі вікової катаракти, доведено доцільність корекції протеолізу, за якої досягається стабілізація помутнінь кришталика.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р673.704-52 +
Шифр НБУВ: РА330191

Рубрики:

      
5.

Ільченко К.О. 
Домішкові дефекти і генетичні особливості мікроалмазів Українського щита (за спектроскопічними даними): автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.20 / К.О. Ільченко ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П.Семененка. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Вивчено склад азотних та інших дефектів у мікроалмазах з теригенних відкладів Українського щита (УЩ), кімберлітів Архангельської та Якутської провінцій Росії, а також лампроїтів австралійської трубки Аргайл методами інфрачервоної спектроскопії та фотолюмінесценції. Проведено порівняльний аналіз спектроскопічних та інших характеристик мікроалмазів з вивчених колекцій (більше 500 зразків) і відповідних даних для зразків з контрастних за генезисом алмазних родовищ Південної Африки, Канади, Бразилії, Казахстану. Доведено, що значна частина мікрокристалів з різних геоблоків УЩ, насамперед - з Волинського, сформувалися за мантійних умов, подібних до умов формування мікроалмазів з кімберлітів та лампроїтів. Відзначено, що окремі з них, з півночі та центральних геоблоків УЩ, імовірно утворилися в астеносфері та нижній мантії, частина мікроалмазів з південного заходу та центру УЩ, з неагрегованим азотом, водою карбонатною, вуглеводневими та іншими дефектами, подібних до мікроалмазів з лампрофілів Канади та з метаморфічних порід Європи і Азії. Зроблено висновок про можливе існування практично на кожному з геоблоків УЩ незалежних корінних джерел алмазу, що суттєво відрізнялися за складом мінералотвірного середовища та РТ-умовами. Визначено ряд сукупних регіональних ознак українських мікроалмазів.

  Скачати повний текст


Шифр НБУВ: РА359128

      
6.

Ісаєва О. Ф. 
Випромінювальні властивості наночастинок широкозонних матеріалів ZnO, TiO2, BN та вуглецю / О. Ф. Ісаєва. — Б.м., 2021 — укp.

Одним із провідних напрямків розвитку сучасної прикладної фізики є створення нових наноматеріалів та композитів на їх основі, а також вдосконалення властивостей уже існуючих матеріалів шляхом їх модифікації. Серед широкого різноманіття досліджень велика увага приділяється вивченню світловипромінювальних властивостей нанооб'єктів і нанокомпозитів, а також встановленню взаємозв'язку їх структурних та люмінесцентних властивостей. Такий інтерес зумовлений перспективою розширення можливостей керування характеристиками люмінофорів, створених на базі наноматеріалів, порівняно з традиційними люмінофорами. Оскільки в останні десятиліття було досягнуто значного прогресу в області світловипромінювальної техніки у видимому діапазоні світла, то фокус інтересів дослідників змістився до пошуку люмінофорів ультрафіолетової та короткохвильової видимої областей спектра, що вимагає використання широкозонних матеріалів. Для вирішення задачі створення випромінювачів у більш короткохвильовій спектральній області часто використовують наноматеріали на основі оксидів металів. Зокрема, одними з найперспективніших є широкозонні напівпровідники оксид цинку (ZnO) та діоксид титану в кристалічній фазі анатаз (TiO2) з ширинами забороненої зони 3.3 та 3.2 еВ, відповідно [1, 2]. На основі даних матеріалів можна отримувати випромінювачі із дуже різними характеристиками. Для того, щоб досягати бажаних випромінювальних властивостей, розроблено багато різних методів. Зокрема характеристики даних об'єктів можна змінювати та контролювати за рахунок модифікації їх поверхні, а також інкорпорування в діелектричні та провідні матриці. Роль цих двох факторів у варіюванні властивостей матеріалів потребує детального вивчення.Останнім часом ще одним, чи не найперспективнішим, світловипромінювальним матеріалом для використання в якості короткохвильових люмінофорів, вважаються наноструктури на основі вуглецю. Перевагою цих наноструктур як випромінювачів є те, що спектральні характеристики даних об'єктів можна контролювати в широких межах шляхом підбору умов синтезу. На даний момент синтезовано багато різноманітних вуглецевих наноструктур таких як аморфні вуглецеві наночастинки, нанокластери, графенові квантові точки та інші (у літературі такі структури називають однотипно – «С-dots», тобто С-наноточки), а також вивчено люмінесцентні властивості цих об'єктів. Однак, на початок даного дисертаційного дослідження питання щодо пояснення еволюції випромінювальних властивостей вуглецевих об'єктів залишалося відкритим. Структурно близькими до С-наноточок є наноструктури нітриду бору, BN. Цей широкозонний штучний матеріал був спочатку синтезований у вигляді кристалів, а тепер вже синтезовано кілька модифікацій нано-BN. Ширина забороненої зони об'ємного нітриду бору складає ~ 5 еВ, тобто використання BN дає принципову можливість отримати випомінювання в ультрафіолетовій області (діапазон С-УФ). Водночас, за рахунок наявності дефектів BN може також випромінювати в близькій УФ (діапазон А-УФ) та видимій областях спектра.Метою дисертаційної роботи є встановити механізми процесів збудження фотолюмінесценції та випромінювання світла в наночастинках широкозонних матеріалів та композитах на їх основі, а також виявити особливості взаємодії наночастинка-матриця.При проведенні досліджень в рамках дисертаційної роботи було отримано наступні наукові результати:1. Виявлено фотолюмінесценцію поверхневих станів в наночастинках діоксиду титана та в модифікованих фенотіазіном наночастинках, яка спостерігається лише при енергіях квантів збуджуючого світла, що значно перевищують Eg, і характеризується залежністю положення максимуму фотолюмінесценції від енергії квантів збуджуючого світла. Встановлено, що у TiO2, модифікованому фенотіазіном, умови збудження такої фотолюмінесценції покращуються за рахунок заповнення пасткових станів електронами фенотіазіну.2. Запропоновано механізм збудження фотолюмінесценції наночастинок ZnO в нанокомпозиті ZnO/ПВП, який полягає в передачі енергії від матриці до наночастинок. Запропонована відповідна енергетична схема переходів, що беруть участь у процесах збудження фотолюмінесценції та випромінювання світла нанокомпозитів ZnO/ПВП.3. Виявлено ефект самочинного формування С-наноточок при тривалому “визріванні” етанолових розчинів Zn(acac)₂.4. Показано, що фотолюмінесценцію всіх досліджених типів С-наноточок (і самочинно сформованих, і отриманих в результаті відпалів на хімічно обробленому кремнеземі, і синтезованих методом колоїдної хімії у матриці пористого SiO2) можна описати єдиною схемою еволюції випромінювальних властивостей при трансформаціях структури С-наноточок.5. У спектрі фотолюмінесценції порошку нітриду бору, синтезованого методом карботермічного відновлення із оксиду бору виявлено довгохвильове крило, яке зумовлене присутністю С-наноточок у матеріалі.Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що було запропоновано нетоксичні твердотільні люмінофори.^UOne of the leading directions of modern applied physics evolution is the creation of new nanomaterials and nanomaterials-based composites, as well as improving the properties of existing materials by modifying them. Among wide variety of studies, much attention is paid to the study of light-emitting properties of nanoobjects and nanocomposites, as well as to the relationship between their structural and luminescent properties. This interest is caused by the prospect to better control the characteristics of nanomaterials-based phosphors as compared with traditional phosphors. Since the significant progress has been made in recent decades in the field of light emitting technology in the visible light range, the focus of researchers' interests has shifted to the search for the phosphors in the ultraviolet and shortwave visible regions of the spectrum, which requires the use of wide-bandgap materials.Nanomaterials based on metal oxides are often used to solve the problem light emission in the short-wave spectral region. In particular, one of the most promising are wide-band semiconductors zinc oxide (ZnO) and titanium dioxide in the crystalline phase of anatase (TiO2) with a band gap of 3.3 and 3.2 eV, respectively [1, 2]. Based on these materials, it is possible to obtain light-emitting devices with very different characteristics. Many different methods have been developed to achieve the desired light-emitting properties. In particular, the characteristics of these objects can be changed and controlled by modifying their surface, as well as incorporation into dielectric and conductive matrices. The role of these two factors in varying the properties of materials requires detailed study.Another light-emitting material for use as short-wave phosphors, are carbon-based nanostructures. The advantage of these nanostructures as emitters is that the spectral characteristics of these objects can be controlled in a wide range by selecting the synthesis conditions. To date, many different carbon nanostructures have been synthesized, such as amorphous carbon nanoparticles, nanoclusters, graphene quantum dots, and others (such structures are referred to in the literature as "C-dots"), and the luminescent properties of these objects have been studied. However, at the beginning of this dissertation research, the question of explanation the evolution of the light-emitting properties of carbon objects remained open. Structurally close to C- dots are the nanostructures of boron nitride, BN. This wide-bandgap artificial material was first synthesized in the form of crystals, and now several modifications of nano-BN are available. The band gap of bulk boron nitride is ~ 5 eV, which makes BN a probable candidate to obtain radiation in the ultraviolet region (C-UV range). At the same time, due to the presence of defects, BN can also emit light in the near UV (A-UV range) and visible regions of the spectrum.The aim of the dissertation is to establish the mechanisms of photoluminescence excitation and light emission processes in nanoparticles of wide-bandgap materials and composites based on them, as well as to identify the features of nanoparticle-matrix interaction.The following scientific results were obtained during the dissertation research:1. Photoluminescence of surface states in titanium dioxide nanoparticles as well as phenothiazine-modified nanoparticles was detected. This emission is excitation -dependent and is observed only at the excitation quanta energies exceeding Eg/ It has been shown that in TiO2 modified with phenothiazine, the excitation conditions of this emission are improved due to the filling of trap states with phenothiazine electrons.2. The mechanism of photoluminescence excitation of ZnO nanoparticles in ZnO / ПВП nanocomposite via energy transfer from the matrix to nanoparticles is proposed. The corresponding energy scheme of transitions involved in the processes of photoluminescence excitation and light emitting of ZnO / ПВП nanocomposites is proposed.3. The spontaneous formation of C-dots during long-term “aging” of ethanol solutions Zn(acac)2 is revealed.4. It is shown that the photoluminescence of all types of C-dots studied (both spontaneously formed and obtained by annealing of chemically treated silica and synthesized by colloidal chemistry method in the matrix of porous SiO2) can be described by a unified scheme of C-dots radiative properties evolution.5. In the photoluminescence spectrum of boron nitride powder synthesized by the method of carbothermal reduction from boron oxide, a long-wave wing was detected, which is due to the presence of C-dots in the material.The practical significance of the obtained results is that a non-toxic solid-state phosphor with controlled spectral characteristics based on ZnO/polyvinylpyrrolidone nanocomposite was proposed. The dissertation also presents a model of the device based on C-dots synthesized directly in the matrix of porous silica.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Абрамов А.А. 
Домішкові стани в одноосьово стиснутому кристалічному твердому тілі із складною енергетичною структурою (на прикладі p-Ge): Автореф. дис... канд. фіз.- мат. наук: 01.04.07 / А.А. Абрамов ; НАН України. Донец. фіз.-техн. ін-т ім. О.О.Галкіна. — Донецьк, 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Теоретично досліджено поглинання світла глибокими домішковими центрами в одноосьово стиснутих p-Ge і GaAs. Розраховано енергію зв'язку та розширення резонансних домішкових станів для домішкового центра з екранованою кулонівською взаємодією. Проведено обчислення й аналіз перетину домішкового розсіювання. Обчислено поляризаційні залежності спонтанного випромінювання світла з одноосьово стиснутого p-Ge. Обгрунтовано, що одержані результати вказують на зміну механізму випромінювання з ростом величини одноосьового стиску. Виявлено, що перебудова спектра та хвильових функцій домішкових станів продовжується і в області великих величин тисків (> 6кбар). Розглянуто методи та моделі розрахунку домішкових станів, а також фізичні представлення про домішковий стан та їх вплив на оптичні та кінетичні ефекти у домішкових деформованих кристалах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.312,022 +
Шифр НБУВ: РА322729

Рубрики:

      
8.

Абу Саль Біляль Махмуд 
Коливальні спектри амінокислот та їх комплексів з металами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Абу Саль Біляль Махмуд ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню оптичних коливальних спектрів ряду найважливіших амінокислот та комплексів цистеіну з металами. Вивчено вплив температури та легуючих домішок іонів металів на спектри комбінаційного розсіювання (КР) світла на решіточних коливаннях амінокислот. Обговорено спектри інфрачервоного-пропускання та спектри КР комплексів цистеіну з кадмієм та хромом в області частот коливань координаційного вузла на основі розрахунку частот. Виявлено широку інтенсивну симетричну смугу "фону" у спектрах КР деяких амінокислот та комплексів цистеіну з кадмієм. Це явище пояснено як трьохфотонний процес КР з розпадом збуджуючих фотонів на два фотони і фонон.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г297.1

Рубрики:

      
9.

Адаменко Т.І. 
Вплив агрометеорологічних умов на формування продуктивності посівів кукурудзи в Україні: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / Т.І. Адаменко ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2005. — 18 с. — укp.

Розроблено метод оцінки агрометеорологічних умов формування продуктивності та урожайності кукурудзи за умов сучасного клімату з використанням моделі продуктивності посівів сільськогосподарських культур А.М.Польового. Модель адаптовано та модифіковано стосовно культури кукурудзи. Ідентифіковано параметри моделі для грунтово-кліматичних зон України з урахуванням біологічних особливостей сортів і гібридів кукурудзи різних груп стиглості. Наведено результати чисельних експериментів з моделлю, показано значущість різних строків сівби даної культури. Виявлено вплив різного рівня вологості грунту та сонячного світла на продуктивність посівів кукурудзи. Розглянуто динаміку процесів фотосинтезу за різного вологозабезпечення. Запропоновано метод оцінки агрометеорологічних умов формування продуктивності та прогнозу середньообласного врожаю кукурудзи в Україні в останні десятиріччя XX ст. Відзначено часові зрушення у розвитку природних процесів, зміну тривалості вегетаційного періоду. Досліджено можливість розширення ареалу її вирощування на зерно різних груп стиглості у взаємозв'язку з можливою зміною клімату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-275.9(4УКР) + П212.2-47(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА339874

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Акопян Р. Р. 
Розробка технології та методів аналізу нових офтальмологічних лікарських засобів на основі 1,2,4 – триазолу / Р. Р. Акопян. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці технології та методів аналізу нових офтальмологічних лікарських засобів на основі 1,2,4-триазолу. В ході виконання дослідження проведені дослідження з вибору допоміжних речовин з метою створення очних крапель «Ангіолін». Для створення очних крапель «Ангіолін» використовували наступні допоміжні речовини: натрію хлорид, метилцелюлоза та вода очищена. Надалі проведена експериментальна частина визначення осмоляльності розчину очних крапель «Ангіолін», підібрана оптимальна концентрація допоміжних речовин, для виготовлення очних крапель «Ангіолін». В результаті роботи розроблено склад очних крапель «Ангіолін»: ангіоліну 1,0 г, натрію хлорид 0,7 г, метилцелюлози 0, 5 г, води очищеної 100,00 мл. В подальшому проведено мікробіологічне дослідження очних крапель «Ангіолін». За результатами дослідження встановлено, що зростання колоній мікроорганізмів не виявлено. В подальшому розроблено методику стандартизації очних крапель «Ангіолін» методом спектрофотометрії. За основу був взятий модифікований спектрофотометричний метод аналізу субстанції ангіоліну. В лабораторних умовах було виготовлено шість серій 1% очних крапель «Ангіолін», до складу якого входили такі допоміжні речовини,як: натрію хлорид, метилцелюлоза та вода очищена. Для підтвердження достовірності методики спектроскопічного дослідження було здійснено аналіз 6-ти серій очних крапель «Ангіолін» ((S)-2,6-діаміногексанова кислота 3-метил-1,2,4-триазоліл-5-тіоацетат). Для кожного розчину було знято спектри поглинання в діапазоні 200-300 нм. Поперемінно було знято спектри поглинання випробуваного розчину і розчину робочого стандартного зразку. Оскільки до складу очних крапель «Ангіолін» входить допоміжна речовина натрію хлорид було запропоновано та проведено кількісне визначення методом аргентометрії, а саме методом Фольгарда (метод зворотного титрування). За результатами, якібулиотримані при кількісному визначенні натрію хлориду в очних краплях «Ангіолін» методом аргентометрії знаходиться в межах 0,7012-0,7188 г/мл. На кафедрі фармацевтичної хімії ЗДМУ були виготовлені шість серій очних крапель «Ангіолін», використовували субстанцію ангіолін та робочий стандартний зразок, як допоміжні речовини використовували метилцелюлозу, натрію хлорид, воду очищену. В подальшому було розроблена наступну методику кількісного визначення діючої речовини ангіолін ((S)-2,6-діаміногексанової кислоти 3-метил-1,2,4-триазоліл-5-тіоацетату) в очних крапель «Ангіолін» методом ВЕРХ. Для дослідження готували наступні розчини: випробовуваний розчин, розчин порівняння (а), розчин порівняння (b). Встановили, що вміст ангіоліну в 1% очних краплях в серії №1 знаходиться в межах від 0,9850 до 1,01 г, тобто за вмістом діючої речовини досліджувана серія відповідає вимогам ДФУ. Надалі проаналізували інші 5 серій очних крапель «Ангіолін», котрі також відповідали фармакопейним вимогам за вмістом діючої речовини, а кількість діючої речовини знаходиться в межах від 0,988 до 1,06. Розроблено методику кількісного визначення 1% очних крапель «Ангіолін» методом ВЕРХ, яка є відтворюваною, точною та надалі може бути застосована під час контролю якості створеної очної лікарської форми. Далі проведена валідація розроблених методик очних крапель «Ангіолін». Після проведення валідації розроблених методик визначення кількісного вмісту діючої та допоміжної речовини в очних краплях «Ангіолін» всі показники відповідали вимогам ДФУ. В ході роботи розроблена специфікація на очні краплі «Ангіолін», а також методика якісного та кількісного визначення діючої та допоміжної речовин в очних краплях методом ВЕРХ. Розроблено проєкт МКЯ на очні краплі «Ангіолін». Розроблено методику кількісного визначення діючої речовини в очних краплях методом ВЕРХ, яку апробовано та впроваджено у систему якості АТ «Лекхім-Харків». Також було проведено дослідження стабільності очних крапель «Ангіолін» для визначення терміну придатності та умов зберігання. Отримані результати довели стабільність очних крапель і було визначено термін придатності 1 рік в сухому, захищеному від світла місці, при температурі не вище 25°С. На підставі комплексу біологічних досліджень визначено фармакологічні характеристики очних крапель. Досліджена експериментальна оцінка специфічної активності нової лікарської форми ангіоліну при моделюванні катаракти. Вивчено ефективність 1% очних крапель Ангіолін в умовах моделювання катаракти. Досліджено фармакологічну активність очних крапель «Ангіолін» при хімічному моделюванні опіків очей. Встановлено, що очні краплі Ангіолін в концентраціях: 1%, 1,5%, 2%, 2,5% виявляють практично однакову фармакологічну активність, а найбільш ефективними виявилися 1% очні краплі Ангіолін, що дає нам можливість подальшого їх вивчення. За результатами дослідження встановлено, що очні краплі Ангіолін проявляють високу протизапальну, ранозагоювальну, репаративну активність при лікуванні катаракти та опіків очей.^UThe thesis paper is devoted to the development of technology and methods of analysis of new ophthalmic drugs based on 1,2,4-triazole. In the course of the study, the selection of excipients in order to create eye Angiolin drops was performed. The following excipients were used to create Angiolin eye drops: sodium choride, methylcellulose and purified water. Subsequently, we carried out the experimental part of determining the osmolality of the solution of Angiolin eye drops, selected the optimal concentration of excipients for these drops. As a result, the composition of Angiolin eye drops was developed: angiolin 1.0 g, sodium chloride 0.7 g, methylcellulose 0.5 g, purified water 100.00 ml. Subsequently, a microbiological study of Angiolin eye drops was carried out. According to the results of the study, it was found that the growth of colonies of microorganisms was not detected. In the future, a method of standardization of Angiolin eye drops by spectrophotometry was developed. A modified spectrophotometric method of angioline substance analysis was taken as a basis. Six batches of 1% Angiolin eye drops were made in the laboratory, which included such excipients as sodium chloride, methylcellulose and purified water. To confirm the reliability of the method of spectroscopic examination, an analysis of 6 series of Angiolin eye drops (S) -2,6-diaminohexanoic acid 3-methyl-1,2,4-triazolyl- 5-thioacetate was carried out. For each solution, absorption spectra in the range of 200- BOO nm were taken. The absorption spectra of the test solution and the solution of the work standard were taken alternately. Since Angiolin eye drops contain the excipient sodium chloride, a quantitative determination was proposed and carried out by the method of argentometry, namely by the Folgard method (inverse titration method). According to the results obtained by quantitative determination during argentometry the content of sodium chloride in Angiolin eye drops varies in the range of 0.7012-0.7188 g/ml. The Department of Pharmaceutical Chemistry of ZSMU produced six series of Angiolin eye drops, using the angioline substance and work standard; methylcellulose, sodium chloride and purified water were used as excipients. Subsequently, the following method was developed for the quantitative determination of the active substance angioline ((S) -2,6-diaminohexanoic acid 3- methyl-1,2,4-triazolyl-5-thioacetate) in Angiolin eye drops by HPLC. The following solutions were prepared for the study: test solution, comparison solution (a), comparison solution (b). It was found that the content of angioline in 1% eye drops in the series N1 is in the range from 0.9850 to 1.01 g, i.e. the content of the active substance in the test series meets the requirements of SPU. Further we analyzed other 5 series of Angiolin eye drops, which also met the pharmacopoeial requirements for the content of the active substance, and the amount of active substance is in the range from 0.988 to 1.06. A method for quantitative determination of 1% of Angiolin eye drops by HPLC has been developed, which is reproducible, accurate and can be further used in quality control of the created eye dosage form. After validation of the developed methods for determining the quantitative content of the active ingredient and excipient in these eye drops, all indicators met the requirements of the SPU. In the process, the specification for Angiolin eye drops was developed, as well as the method of qualitative and quantitative determination of active and auxiliary substances in eye drops by HPLC. The ICJ project for Angiolin eye drops has been developed. A method for quantitative determination of the active substance in eye drops by HPLC has been developed, which has been tested and implemented in the quality system of JSC "Lekhim-Kharkiv". A study of the stability of Angiolin eye drops was also carried out to determine the shelf life and storage conditions. The results proved the stability of eye drops and determined the shelf life of 1 year in a dry, dark place at a temperature not exceeding 25°C. On the basis of a complex of biological studies, the pharmacological characteristics of eye drops are defined. An experimental evaluation of the specific activity of a new dosage form of angioline in cataract modeling has been studied. The effectiveness of 1% Angiolin eye drops in cataract modeling was studied. The pharmacological activity of Angiolin eye drops in chemical modeling of eye burns was studied. It was found that Angiolin eye drops in concentrations: 1%, 1.5%, 2%, 2.5% show almost the same pharmacological activity, and the most effective were 1% Angiolin eye drops, which gives us the opportunity to further study them. According to the results of the study, it was found that Angiolin eye drops show high anti-inflammatory, wound-healing, reparative activity in the treatment of cataracts and eye burns.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Акопян Р. Р. 
Розробка технології та методів аналізу нових офтальмологічних лікарських засобів на основі 1,2,4-триазолу / Р. Р. Акопян. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробці технології та методів аналізу нових офтальмологічних лікарських засобів на основі 1,2,4-триазолу. В ході виконання дослідження проведені дослідження з вибору допоміжних речовин з метою створення очних крапель «Ангіолін». Для створення очних крапель «Ангіолін» використовували наступні допоміжні речовини: натрію хлорид, метилцелюлоза та вода очищена. Надалі проведена експериментальна частина визначення осмоляльності розчину очних крапель «Ангіолін», підібрана оптимальна концентрація допоміжних речовин, для виготовлення очних крапель «Ангіолін». В результаті роботи розроблено склад очних крапель «Ангіолін»: ангіоліну 1,0 г, натрію хлорид 0,7 г, метилцелюлози 0, 5 г, води очищеної 100,00 мл. В подальшому проведено мікробіологічне дослідження очних крапель «Ангіолін». За результатами дослідження встановлено, що зростання колоній мікроорганізмів не виявлено. В подальшому розроблено методику стандартизації очних крапель «Ангіолін» методом спектрофотометрії. За основу був взятий модифікований спектрофотометричний метод аналізу субстанції ангіоліну. В лабораторних умовах було виготовлено шість серій 1% очних крапель «Ангіолін», до складу якого входили такі допоміжні речовини,як: натрію хлорид, метилцелюлоза та вода очищена. Для підтвердження достовірності методики спектроскопічного дослідження було здійснено аналіз 6-ти серій очних крапель «Ангіолін» ((S)-2,6-діаміногексанова кислота 3-метил-1,2,4-триазоліл-5-тіоацетат). Для кожного розчину було знято спектри поглинання в діапазоні 200-300 нм. Поперемінно було знято спектри поглинання випробуваного розчину і розчину робочого стандартного зразку. Оскільки до складу очних крапель «Ангіолін» входить допоміжна речовина натрію хлорид було запропоновано та проведено кількісне визначення методом аргентометрії, а саме методом Фольгарда (метод зворотного титрування). За результатами, якібулиотримані при кількісному визначенні натрію хлориду в очних краплях «Ангіолін» методом аргентометрії знаходиться в межах 0,7012-0,7188 г/мл. На кафедрі фармацевтичної хімії ЗДМУ були виготовлені шість серій очних крапель «Ангіолін», використовували субстанцію ангіолін та робочий стандартний зразок, як допоміжні речовини використовували метилцелюлозу, натрію хлорид, воду очищену. В подальшому було розроблена наступну методику кількісного визначення діючої речовини ангіолін ((S)-2,6-діаміногексанової кислоти 3-метил-1,2,4-триазоліл-5-тіоацетату) в очних крапель «Ангіолін» методом ВЕРХ. Для дослідження готували наступні розчини: випробовуваний розчин, розчин порівняння (а), розчин порівняння (b). Встановили, що вміст ангіоліну в 1% очних краплях в серії №1 знаходиться в межах від 0,9850 до 1,01 г, тобто за вмістом діючої речовини досліджувана серія відповідає вимогам ДФУ. Надалі проаналізували інші 5 серій очних крапель «Ангіолін», котрі також відповідали фармакопейним вимогам за вмістом діючої речовини, а кількість діючої речовини знаходиться в межах від 0,988 до 1,06. Розроблено методику кількісного визначення 1% очних крапель «Ангіолін» методом ВЕРХ, яка є відтворюваною, точною та надалі може бути застосована під час контролю якості створеної очної лікарської форми. Далі проведена валідація розроблених методик очних крапель «Ангіолін». Після проведення валідації розроблених методик визначення кількісного вмісту діючої та допоміжної речовини в очних краплях «Ангіолін» всі показники відповідали вимогам ДФУ. В ході роботи розроблена специфікація на очні краплі «Ангіолін», а також методика якісного та кількісного визначення діючої та допоміжної речовин в очних краплях методом ВЕРХ. Розроблено проєкт МКЯ на очні краплі «Ангіолін». Розроблено методику кількісного визначення діючої речовини в очних краплях методом ВЕРХ, яку апробовано та впроваджено у систему якості АТ «Лекхім-Харків». Також було проведено дослідження стабільності очних крапель «Ангіолін» для визначення терміну придатності та умов зберігання. Отримані результати довели стабільність очних крапель і було визначено термін придатності 1 рік в сухому, захищеному від світла місці, при температурі не вище 25°С. На підставі комплексу біологічних досліджень визначено фармакологічні характеристики очних крапель. Досліджена експериментальна оцінка специфічної активності нової лікарської форми ангіоліну при моделюванні катаракти. Вивчено ефективність 1% очних крапель Ангіолін в умовах моделювання катаракти. Досліджено фармакологічну активність очних крапель «Ангіолін» при хімічному моделюванні опіків очей. Встановлено, що очні краплі Ангіолін в концентраціях: 1%, 1,5%, 2%, 2,5% виявляють практично однакову фармакологічну активність, а найбільш ефективними виявилися 1% очні краплі Ангіолін, що дає нам можливість подальшого їх вивчення. За результатами дослідження встановлено, що очні краплі Ангіолін проявляють високу протизапальну, ранозагоювальну, репаративну активність при лікуванні катаракти та опіків очей^UThe thesis paper is devoted to the development of technology and methods of analysis of new ophthalmic drugs based on 1,2,4-triazole. In the course of the study, the selection of excipients in order to create eye Angiolin drops was performed. The following excipients were used to create Angiolin eye drops: sodium choride, methylcellulose and purified water. Subsequently, we carried out the experimental part of determining the osmolality of the solution of Angiolin eye drops, selected the optimal concentration of excipients for these drops. As a result, the composition of Angiolin eye drops was developed: angiolin 1.0 g, sodium chloride 0.7 g, methylcellulose 0.5 g, purified water 100.00 ml. Subsequently, a microbiological study of Angiolin eye drops was carried out. According to the results of the study, it was found that the growth of colonies of microorganisms was not detected. In the future, a method of standardization of Angiolin eye drops by spectrophotometry was developed. A modified spectrophotometric method of angioline substance analysis was taken as a basis. Six batches of 1% Angiolin eye drops were made in the laboratory, which included such excipients as sodium chloride, methylcellulose and purified water. To confirm the reliability of the method of spectroscopic examination, an analysis of 6 series of Angiolin eye drops (S) -2,6-diaminohexanoic acid 3-methyl-1,2,4-triazolyl- 5-thioacetate was carried out. For each solution, absorption spectra in the range of 200- BOO nm were taken. The absorption spectra of the test solution and the solution of the work standard were taken alternately. Since Angiolin eye drops contain the excipient sodium chloride, a quantitative determination was proposed and carried out by the method of argentometry, namely by the Folgard method (inverse titration method). According to the results obtained by quantitative determination during argentometry the content of sodium chloride in Angiolin eye drops varies in the range of 0.7012-0.7188 g/ml. The Department of Pharmaceutical Chemistry of ZSMU produced six series of Angiolin eye drops, using the angioline substance and work standard; methylcellulose, sodium chloride and purified water were used as excipients. Subsequently, the following method was developed for the quantitative determination of the active substance angioline ((S) -2,6-diaminohexanoic acid 3- methyl-1,2,4-triazolyl-5-thioacetate) in Angiolin eye drops by HPLC. The following solutions were prepared for the study: test solution, comparison solution (a), comparison solution (b). It was found that the content of angioline in 1% eye drops in the series N1 is in the range from 0.9850 to 1.01 g, i.e. the content of the active substance in the test series meets the requirements of SPU. Further we analyzed other 5 series of Angiolin eye drops, which also met the pharmacopoeial requirements for the content of the active substance, and the amount of active substance is in the range from 0.988 to 1.06. A method for quantitative determination of 1% of Angiolin eye drops by HPLC has been developed, which is reproducible, accurate and can be further used in quality control of the created eye dosage form. After validation of the developed methods for determining the quantitative content of the active ingredient and excipient in these eye drops, all indicators met the requirements of the SPU. In the process, the specification for Angiolin eye drops was developed, as well as the method of qualitative and quantitative determination of active and auxiliary substances in eye drops by HPLC. The ICJ project for Angiolin eye drops has been developed. A method for quantitative determination of the active substance in eye drops by HPLC has been developed, which has been tested and implemented in the quality system of JSC "Lekhim-Kharkiv". A study of the stability of Angiolin eye drops was also carried out to determine the shelf life and storage conditions. The results proved the stability of eye drops and determined the shelf life of 1 year in a dry, dark place at a temperature not exceeding 25°C. On the basis of a complex of biological studies, the pharmacological characteristics of eye drops are defined. An experimental evaluation of the specific activity of a new dosage form of angioline in cataract modeling has been studied. The effectiveness of 1% Angiolin eye drops in cataract modeling was studied. The pharmacological activity of Angiolin eye drops in chemical modeling of eye burns was studied. It was found that Angiolin eye drops in concentrations: 1%, 1.5%, 2%, 2.5% show almost the same pharmacological activity, and the most effective were 1% Angiolin eye drops, which gives us the opportunity to further study them. According to the results of the study, it was found that Angiolin eye drops show high anti-inflammatory, wound-healing, reparative activity in the treatment of cataracts and eye burns.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Алексєєва А. О. 
Еколого-радіаційна безпека прісноводних водосховищ під впливом скидів АЕС / А. О. Алексєєва. — Б.м., 2021 — укp.

Приведено наукові та практичні результати досліджень радіонуклідного забруднен-ня прісноводних водосховищ скидами АЕС, вирішено актуальне науково-практичне за-вдання розроблення нормативів екологічної безпеки, а саме – встановлення допустимих рівнів радіонуклідного забруднення прісноводних водосховищ, які гідрологічно пов'язані з технологічними водоймами АЕС та використовуються для забезпечення іри-гаційних потреб населення. На підставі проведеного аналізу результатів радіоекологічних досліджень у районі ЮУ АЕС визначено зумовленість радіонуклідного складу прилег-лих прісноводних водоймищ впливом рідких скидів АЕС, в першу чергу 3Н і 137Cs. Вста-новлено залежність вмісту 3Н у прісноводних водосховищах від його вмісту у технологі-чних водоймах ЮУ АЕС та обґрунтовано необхідність посиленого гідроекологічного моніторингу за вмістом 3Н у прісних водоймах в районі ЮУ АЕС. Визначені за екологіч-ним принципом допустимі рівні скиду усіх радіонуклідів, які присутні у рідких скидах АЕС, дозволили доповнити відповідну методику. Розраховано допустимі концентрації радіонуклідів (134Cs,137Cs, 89Sr, 90Sr, 106Ru, 54Mn, 58Co, 60Co, 110mAg) у воді прісноводних водосховищ за екологічним принципом безпеки. Проведено польові дослідження з визна-чення коефіцієнту переходу 137Cs зі зрошувальної води у сільськогосподарські культури, результати яких використано під час удосконалення методики розрахунку допустимих концентрацій радіонуклідів у зрошувальній воді за радіаційно-гігієнічним принципом. Розраховані значення допустимих концентрацій радіонуклідів запропоновано використо-вувати у системі нормативів екологічної безпеки прісноводних водосховищ у районі АЕС, які використовуються для іригаційних потреб населення. Обґрунтовано комплекс-ний підхід щодо забезпечення екологічної безпеки водосховищ, які гідрологічно пов'язані з технологічними водоймами АЕС, з урахуванням радіаційно-гігієнічних (ефек-тивна доза опромінення людини) та екологічних (вміст радіонуклідів у донних відкла-деннях) обмежень. Застосування цього підходу дозволить проводити оперативне оціню-вання радіоекологічного стану водойм, які знаходяться під впливом скидів АЕС. Розроб-лено модель оперативного оцінювання радіонуклідного забруднення водосховищ у про-цесі зрошення (operative radiation estimation model at irrigation – OREMI), яка дає можли-вість визначати ефективну дозу опромінення людини під час спостереження за вмістом базового радіонукліду у воді прісноводного водосховища. Розроблений спосіб оператив-ного оцінювання радіонуклідного забруднення прісноводного водосховища у районі АЕС за радіаційно-гігієнічним і екологічним принципами безпеки дозволяє оперативно отримувати повну інформацію щодо рівня безпеки прісноводного водосховища у районі АЕС: 1) щодо не перевищення виділеної квоти від ліміту ефективної дози під час ірига-ційного водокористування з водосховища (10 мкЗв/рік); 2) щодо не перевищення ліміту активності радіонуклідів у біотичних компонентах водосховища (370 кБк/кг).^UScientific and practical results of researches of freshwater reservoirs radionuclide pollu-tion by NPP discharges are given. The thesis presents a solution to the relevant scientific and practical task of developing the standards of ecological safety of admissible levels of radionu-clide pollution of freshwater reservoirs, which are hydrologically connected with technological NPP reservoirs and are used for maintenance of irrigation needs of the population. Based on the analysis of the radioecological studies results in the area of the Yuzhnoukrainskа NPP, we de-termined the reason of the radionuclide composition of the adjacent freshwater reservoirs by the influence of liquid discharges of the NPP, primarily 3H and 137Cs. We also established the de-pendence of the 3H content in freshwater reservoirs on its content in the technological reservoirs of the Yuzhnoukrainskа NPP, and substantiated the necessity of enhanced hydro-ecological monitoring of the 3H content in fresh water reservoirs in the area of the Yuzhnoukrainskа NPP. Ecologically permissible emission levels of all radionuclides present in NPP discharges allowed to supplement the relevant methodology. According to the ecological principle of safety we cal-culated the permissible concentrations of radionuclides (134Cs,137Cs, 89Sr, 90Sr, 106Ru, 54Mn, 58Co, 60Co, 110mAg) in freshwater reservoirs. To determine the conversion rate of 137Cs from irri-gation water to crops we carried out field studies, the results of which were used to improve the method of calculating the permissible concentrations of radionuclides in irrigation water ac-cording to the radiation-hygienic principle. We suggest using the calculated values of permissi-ble concentrations of radionuclides in the system of standards of ecological safety of freshwater reservoirs in the area of NPPs used for irrigation needs of the population. The thesis substanti-ates a comprehensive approach to ensuring the environmental safety of reservoirs, which are hydrologically connected to the technological reservoirs of NPPs, taking into account the radia-tion-hygienic (effective dose of human exposure) and environmental (radionuclide content in bottom sediments) restrictions. Application of this approach will allow carrying out operative assessment of a radioecological condition of reservoirs which are under the influence of NPP discharges. This is the first scientifically grounded comprehensive approach to ensuring the en-vironmental safety of reservoirs, which are hydrologically connected to the technological reser-voirs of NPPs, taking into account radiation and hygiene (effective dose of human exposure) and environmental (radionuclide content in bottom sediments) restrictions. Application of this approach will allow to carry out operative assessment of a radioecological condition of reser-voirs which are under the influence of NPP discharges. We developed the scientific ideas on the rapid assessment of radionuclide contamination of freshwater reservoirs using methods for de-termining the basic radionuclide, basic radiation characteristics and dose price. We determined the indicator «the dose price of irrigation», which can quickly determine the effective human dose received when consuming irrigated crops. The developed method of operative assessment of radionuclide contamination of freshwater reservoir in the NPP area according to radiation-hygienic and ecological safety principles allows to promptly obtain complete information on the level of freshwater reservoir safety in the NPP area: 1) not to exceed the allocated quota 10 μSv/year); 2) not to exceed the limit of radionuclide activity in the biotic components of the reservoir (370 кBq/kg).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Аль-Хашімі Х. М. 
Удосконалення технології м'ясних продуктів з використанням м'яса перепелів / Х. М. Аль-Хашімі. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі викладено результати досліджень щодо удосконалення технологій м'ясних виробів з використанням м'яса перепелів.Уперше досліджено гістологічні та анатомічні показники білого і червоного м'яса перепелів, парного, охолодженого, замороженого, при відгодівлі самців японської породи до 42 денного віку. Досліджено вплив заморожування на мікроструктурні зміни в м'ясі перепелів. В процесі заморожування в м'ясі спостерігалося зменшення діаметра м'язових волокон в області грудки на 15,6-29,2 % і стегна – на 13,9-27,1 %, а також їх кількості на 14,2-20,3 % і 4,8-19,1 % відповідно. Внаслідок чого зменшуються розміри структурних елементів – м'язових пучків 1 порядку. Найменші зміни в структурі скелетної м'язової тканини відзначені у парного і охолодженого м'яса перепелів, найбільші – при заморожуванні остиглого м'яса.Удосконалено технологію підготовки м'яса перепелів для їх промислового використання. Підібрані і змодельовані оптимальні варіанти розсолів систем для підвищення технологічних характеристик м'яса перепелів при посолі. Розроблено рецептурні склади розсолів з тваринами і комбінованими білками. Вивчено їх вплив на функціонально-технологічні властивості готових виробів.Досліджено можливості комбінування м'яса перепелів з харчовими інгредієнтами – соусом бальзамік, рисом, морквою, цибулею, перепелиними і курячими яйцями для підвищення технологічних характеристик готових виробів.Вивчено вплив теплової обробки на технологічні і структурно-технологічні характеристики м'яса перепелів. У процесі варіння виробів при температурі 75˚ С характеристики готового продукту були краще, ніж при 85˚ С, що свідчить про позитивний вплив даної температури варіння на якісні властивості готового продукту.Вдосконалено технологію підготовки м'яса перепелів для їх промислового використання. Розроблено раціональні рецептури копчено-варених, запечених виробів і консервів з м'яса перепелів, збалансованих за амінокислотним складом. Удосконалено технології, технологічні схеми виробництва копчено-варених, запечених продуктів та консервів з м'яса перепелів.Ключові слова: перепели, яєчна та м'ясна продуктивність, рецептура, посол, соус бальзамік, комбіновані білки, технологія.^UIn dissertation work the results of researches on improvement of technologies of meat products with use of quail meat are presented.On the basis of analysis of poultry raw materials, rational directions of quail meat usage in technologies of food products are justified, technologies of baked, smoked and boiled, and sterilized meat products with the usage of quail meat are improved and scientifically based.The technologies could be used in meat processing industry of Ukraine and Iraq. The results show the practical meaning for expanding of the assortment of the products, based on quail meat with long and short selling period, increase efficiency of the usage of this raw material for provision of the population with a high-quality frozen quail meat and food products of quail meat.For the first time histological and anatomical indices of white and red quail meat, paired, chilled, frozen, with fattening males of the Japanese breed up to 42 days of age were investigated. The effect of freezing on microstructural changes in quail meat is investigated. In the process of freezing in meat, there was a decrease in the diameter of muscle fibers in the breast region by 15.6-29,2 % and the thighs - by 13,9-27,1 %, as well as their number by 14,2-20,3 % and 4,8-19,1 % respectively. As a result, the size of structural elements - muscle beams of 1 order decreases. The slightest changes in the structure of skeletal muscle tissue are noted in paired and chilled quail meat, the largest - when frozen meat.The technology of preparation of quail meat for their industrial use is improved. Selected and simulated optimal variants of brine systems for improving the technological characteristics of quail meat with salt. Recipe formulations of brines with animals and combined proteins have been developed. Their influence on functional and technological properties of finished products is studied.Comparative characteristics of the influence of syringe pickle of combined composition with the usage of animal and vegetable proteins and cellulose on technological indicators of broiler meat and quail meat of Japanese breed “Pharaoh” is given, which allowed to reveal the effects of synergistic use of ingredients, as part of brines, for promotion of functional and technological indicators of smoked-cooked products of the quail meat.The possibilities of combining quail meat with food ingredients - balsamic, rice, carrots, onions, quail and chicken eggs for improving the technological characteristics of finished products have been explored.The effectiveness of applying the developed balsamic sauce with spices in the amount of 1-4% of the mass of meat for improving sensory indicators of baked quail was confirmed. Developed technologies of getting the balsamic sauce and its appliance for quail meat baking are protected with utility patent.A new data on the influence of combining animal and vegetable proteins in raw meat for technologies of baked, smoked-cooked and sterilized meat products with the usage of quail meat on the possibility of their biological and food value increasing and regulating functional and technological, and structural and mechanical indicators during optimization modeling of heat treatment modes was received. The influence of heat treatment on technological and structural-technological characteristics of quail meat was studied. In the process of cooking products at a temperature of 75 ° C the characteristics of the finished product were better than at 85 ° C, which indicates the positive effect of this cooking temperature on the qualitative properties of the finished product.It is scientifically justified that for getting an optimal structural and mechanical, and sensory characteristics of the sterilized quail meat of the 42nd fattening day, sterilization of the canned goods with net mass 480g should be conducted with the temperature of 115°C not less than 5400 seconds.The technology of preparation of quail meat for their industrial use is improved. The rational formulations of smoked-boiled, baked products and canned meat from quail, balanced on the amino acid prescriptions were developed. Technologies, technological schemes of manufacture of smoked-boiled, baked products and canned meat from quail are improved.Key words: quail, egg and meat productivity, compounding, ambassador, balsamic, combined proteins, technology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Альматарнех М.М. 
Удосконалення технологічних прийомів виробництва та підготовки до інкубації яєць курей, качок і страусів: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / М.М. Альматарнех ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено два напрями подальшого підвищення ефективності розведення курей яєчних кросів, качок і страусів в племптахопідприємствах України, якими є застосування енергозберігальних технологічних прийомів вирощування курей і виробництва інкубаційних яєць, підвищення плодючості качок і страусів; використання нових дезінфекційних засобів у процесі підготовки яєць курей, качок і страусів до інкубації. Експериментально встановлено, що курей батьківського стада найбільш ефективно вирощувати за переривчастими режимами щодо тривалості й інтенсивності освітлення пташників з застосуванням ламп розжарювання, а утримувати для виробництва інкубаційних яєць до досягнення 72 - 85-тижневого віку в кліткових батареях за нормативним світловим режимом з застосуванням компактних люмінесцентних ламп. Розроблено пропозиції щодо підвищення плодючості качок і страусів шляхом створення більш комфортних умов їх утримання під час відтворювального сезону. Встановлено ефективність застосування препарату йодезоль для передінкубаційної дезінфекції яєць курей і качок, обгрунтовано можливість заміни даним препаратом формаліну, який має канцерогенні властивості. Доведено, що застосування йодезолю для дезінфекції яєць курей і качок забезпечує збільшення до семи діб терміну їх гарантованого зберігання у яйцесховищах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П68-443 +
Шифр НБУВ: РА362473

Рубрики:

      
15.

Альюсеф М. Х. 
Клініко-патогенетичні аспекти гормональних порушень та патології сну у дітей з метаболічним синдромом.: автореферат дис. ... д.філософ : 228 / М. Х. Альюсеф. — Б.м., 2024 — укp.

Дана дисертаційна робота присвячена дослідженню гормональних порушень та патології сну у дітей з метаболічним синдромом. Метаболічний синдром (МС) – це комбінація станів, які часто виникають разом і підвищують ризик розвитку діабету, інсульту та серцево-судинних захворювань. Тому МС є значною клінічною та епідеміологічною проблемою населення індустріальних країн. Популяційні епідеміологічні дослідження з поширеності МС серед дітей України практично не проводились. Постійним предметом досліджень є патогенетичні зв’язки між станами, що входять до складу МС, та виявлення факторів ризику, що сприяють розвитку серйозних захворювань, таких як цукровий діабет 2-го типу, ішемічна хвороба серця, неалкогольна жирова хвороба печінка, синдром обструктивного апное сну, та інші. Ці стани значно знижують якість життя як дитячого, так і в подальшому, дорослого населення, і можуть призвести до летальних наслідків. Медико-соціальна значущість дослідження полягає в зменшенні поширеності патології сну, пов’язаної з МС, та зменшенні частоти захворювань, до яких призводить МС, завдяки розумінню клініко- патогенетичних зв’язків патології сну та ожиріння та розробці необхідного комплексу профілактичних заходів серед таких пацієнтів. Робота виконана на кафедрі педіатрії №4 Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. Дисертаційна робота є фрагментом науково-дослідницької роботи кафедри: «Розробка критеріїв діагностики та обґрунтування лікувальної тактики метаболічних порушень при патології серцево-судинної, ендокринної та сечової системи у дітей» (No 0118U000151 держреєстрації НДР). Метою даної роботи є підвищення ефективності діагностики гормональних порушень та патології сну у дітей з метаболічним синдромом для покращення лікувально-профілактичних підходів. Завдання дослідження: 1. Вивчити особливості клінічних проявів метаболічного синдрому у дітей з метою ідентифікації пацієнтів з порушенням сну. 2. Дослідити стан вуглеводного та ліпідного обміну з метою визначення граничних значень HOMA-2 IR та наявності лептинорезистентності. 3. Визначити групи важкості метаболічних порушень у дітей з метаболічним синдромом, дослідивши особливості різних варіантів перебігу метаболічного синдрому згідно критеріїв діагностики IDF на основі НОМА-1 IR, HOMA-2 IR, показника функції бета клітин (%B) та чутливості до інсуліну (%S). 4. Вивчити структуру патології сну у дітей з МС шляхом кардіореспіраторного моніторування апаратом SOMNOcheckmicro CARDIO та виявити денну сонливість за шкалою сонливості Епворта для дітей та підлітків (ESS-CHAD) та когнітивні порушення за Монреальською когнітивною оцінкою (MoCA). 5. Визначити кореляційні зв’язки клініко-інструментальних і лабораторних показників у дітей з метаболічним синдромом та патології сну та розробити алгоритм дій по обстеженню дітей з МС для виявлення патології сну.^UThis dissertation is devoted to the study of hormonal disorders and sleep pathology in children with metabolic syndrome. Metabolic syndrome (MetS) is a combination of conditions that often occur together and increase the risk of developing diabetes, stroke and cardiovascular disease. Therefore, MetS is a significant clinical and epidemiological problem for the population of developed countries. Population-based epidemiological studies on the prevalence of metabolic syndrome among children in Ukraine have not been conducted. The pathogenetic links between the conditions that make up MetS and the identification of risk factors that contribute to the development of serious diseases such as type 2 diabetes mellitus, coronary heart disease, non-alcoholic fatty liver disease, obstructive sleep apnoea, and others are an ongoing research topic. These conditions significantly reduce the quality of life of both children and adults and can be fatal. The medical and social importance of the study is to reduce the prevalence of sleep disorders associated with MetS and to reduce the incidence of diseases caused by MS by understanding the clinical and pathogenetic links between sleep disorders and obesity and developing the necessary set of preventive measures in such patients. The work was performed at the Department of Pediatrics #4 of the O.O. Bogomolets National Medical University. The thesis is a fragment of the department's research work: «Development of diagnostic markers and substantiation of therapeutic, rehabilitation tactics of metabolic, morphological and functional disorders in pathology of the endocrine, cardiovascular and urinary systems in children» (No. 0122U000492 of the state registration of the research work). The aim of this work is to increase the efficiency of diagnosing hormonal disorders and sleep pathology in children with metabolic syndrome (MetS) to improve treatment and prevention approaches. Objectives of the study: 1. To study the features of clinical manifestations of metabolic syndrome in children in order to identify patients with sleep disorders. 2. To investigate the state of carbohydrate and lipid metabolism in order to determine the threshold values of HOMA-2 IR and the presence of leptin resistance. 3. To determine the severity groups of metabolic disorders in children with metabolic syndrome by examining the features of different variants of metabolic syndrome according to the IDF diagnostic criteria based on HOMA-1 IR, HOMA-2 IR, beta cell function (%B) and insulin sensitivity (%S). 4. To study the structure of sleep pathology in children with MetS by cardiorespiratory monitoring with the SOMNOcheckmicro CARDIO device and to identify daytime sleepiness according to the Epworth Sleepiness Scale for Children and Adolescents (ESS-CHAD) and cognitive impairment according to the Montreal Cognitive Assessment (MoCA). 5. To determine the correlations between clinical, instrumental and laboratory parameters and sleep pathology in children with metabolic syndrome and to develop an algorithm for the examination of children with MetS to detect sleep pathology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Аніскіна-Левчук Р.В. 
Взаємозв'язок між стадіями відтворювального циклу та процесами перекисного окислення ліпідів і антиоксидантного захисту у свиноматок: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.13 / Р.В. Аніскіна-Левчук ; УААН. Ін-т свинарства ім. О.В.Квасницького. — Полтава, 2003. — 20 с. — укp.

Наведено результати експериментальних досліджень процесів перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ) та антиоксидантного захисту (АОЗ) в тканинах свиноматок та їх плодів. Установлено окремі закономірності та особливості вмісту дієнових кон'югатів, малонового діальдегіду, відновленого глутатіону та активності ксантиноксидази, каталази, глутатіонпероксидази та глутатіонтрансферази в печінці, ендометрії, міометрії свиноматок у період статевого спокою, охоти на 10, 15, 20, 30, 60, 90-у доби поросності, плодових оболонках, печінці, найдовшому м'язі спини 60-ти, 90-ти денних плодів і новонароджених поросят. Виявлено особливості диференціації вмісту даних компонентів у тканинах матки в місцях розташування плодів та між ними, установлено кореляційний зв'язок між рівнем показників ПОЛ-АОЗ у тканинах матері та плодів, а також їх масою.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-273.1 +
Шифр НБУВ: РА325580

Рубрики:

      
17.

Андрієнко Д.А. 
Орієнтаційне впорядкування рідких кристалів в комірках з контрольованими крайовими умовами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.15 / Д.А. Андрієнко ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2000. — 15 с. — укp.

Розглянуто вплив крайових умов на різноманітні електрооптичні ефекти в рідких кристалах (РК), зокрема, світлоіндукований перехід Фредерікса в РК комірці з хіральною домішкою, взаємодію РК з кутовим моментом світла, формування об'ємних граток директора, обумовлених модуляцією параметрів поверхні - осі легкого орієнтування та поверхневого параметра порядку: орієнтаційні переходи в гібрідній комірці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.35,022
Шифр НБУВ: РА308802 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Андрієнко М. М. 
Медико-соціальне обгрунтування стаціонарзамінних технологій у хірургічному лікуванні хворих в амбулаторних умовах: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.02.03 / М. М. Андрієнко ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано, розроблено та впроваджено стаціонарзамінні технології у хірургічному лікуванні хворих за амбулаторних умов у військових лікувально-профілактичних закладах. Доведено необхідність широкого впровадження в практичну діяльність хірургічних відділень догоспітальних етапів військових лікувально-профілактичних закладів СЗТ (денного стаціонару, стаціонару вдома, хірургічного стаціонару однієї доби). Визначено складові медичної, економічної та соціальної ефективності впровадження якісно нової системи оптимізації надання хірургічної допомоги амбулаторним хворим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)284.5 + Р89
Шифр НБУВ: РА374750 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
19.

Антонін С. В. 
Електричні та оптичні властивості структур з кремнієвими нанокристалами / С. В. Антонін. — Б.м., 2023 — укp.

В сучасному світі електронні та оптоелектронні прилади відіграють ключову роль у всіх сферах життя від освіти та медицини до оборонних технологій. І все це не було б можливим без досконального розуміння процесів, які відбуваються при роботі електронних пристроїв. Тому, для подальшого розвитку електроніки і прогресу в даній області потрібно фундаментально досліджувати перспективні матеріали, структури та технології. Одним з найбільш перспективних напрямків є дослідження нанорозмірних об’єктів особливо кристалів таких розмірів. Використовуючи властивості нанокристалів можна покращувати характеристики структур, до складу яких вони входять. Для реалізації цих можливостей потрібно досліджувати нанокристали та їх властивості в різних матрицях, в тому числі SiO2. При розробленні та створенні нових електронних пристроїв важливим завданням є дослідити фізичні процеси та ефекти, які в них протікають, зокрема, механізми транспорту заряду в таких структурах. З іншого боку існує великий інтерес до резонансно-тунельних структур, які використовуються в надвисокочастотній техніці в якості генераторів електричних сигналів (аж до терагерцового діапазону) та в польових емісійних приладах для створення вузьких електронних променів в системах «нанобачення». З розвитком нанотехнологій відбувається активний пошук нових підходів для реалізації резонансно-тунельних структур. Зокрема, досліджуються структури, в яких в ролі квантових ям виступають напівпровідникові нанокристали, а бар'єрами є аморфні плівки.Нині також проводяться активні дослідження різних типів покриттів сонячних елементів для покращення їх ефективності. Антивідбиваючі покриття відіграють дуже важливу роль, в першу чергу, у підвищенні ефективності сонячних елементів. Ще одною перевагою є те, що нанесення покриттів на поверхню сонячного елементу може зсунути спектр світла, що ним поглинається (up- and down-conversion). Плівки з нанокристалами кремнію є перспективними для використання в якості просвітлюючих покриттів та для розширення смуги поглинання фотоелектричних перетворювачів. Метою дисертаційної роботи є встановлення фізичних механізмів електронного транспорту через тонкі нанокомпозитні плівки SiO2(Si)&FexOy(Fe) з нановключеннями кремнію та заліза, визначення особливостей та механізмів електронної польової емісії з резонансно-тунельних структур з нанокристалами Si, встановлення можливості використання композитних оксидних плівок з нанокристалами кремнію для покращення характеристик фотоелектричних перетворювачів. При виконанні дисертаційної роботи були одержані наступні наукові результати: Розроблено технологічний процес отримання нанокомпозитної оксидної плівки з вмістом надлишкового кремнію та заліза методом іонно-плазмового розпилення. Встановлено механізми електронного транспорту через нанокомпозитні плівки SiO2(Si)&FexOy(Fe) з нановключеннями кремнію та заліза в широкому діапазоні температур та електричних полів і визначено параметри пасток (енергетичне положення, концентрацію), які приймають участь у електропровідності. Отримано шари пористого кремнію методом гальванічного анодування при різних густинах струму та встановлено їх морфологію поверхні. Встановлено особливості розподілу легуючої домішки в нанодротах пористого кремнію методом вольт-фарадних характеристик. Встановлено особливості електронної польової емісії в вакуум з шарів пористого кремнію та запропоновано модель для їх пояснення. Визначено оптичні характеристики нанокомпозитних оксидних плівок з нанокристалами кремнію та двошарових структур SiOx(Si) / алмазоподібна вуглецева плівка (АПВ). Встановлено вплив γ-радіації на характеристики двошарових структур SiOx(Si) / алмазоподібна вуглецева плівка для визначення їх радіаційної стійкості.^UIn today's world, electronic and optoelectronic devices play a key role in all areas of life from education and medicine to defense technology. And all this would not be possible without a thorough understanding of the processes that occur during the operation of electronic devices. Therefore, for the further development of electronics and progress in this field it is necessary to fundamentally study promising materials, structures and technologies. One of the most promising areas is the study of nanoscale objects, especially crystals of this size. Using the properties of nanocrystals, you can improve the characteristics of the structures of which they are part. To realize these possibilities, it is necessary to study nanocrystals and their properties in various matrices, including SiO2. When developing and creating new electronic devices, it is important to study the physical processes and effects that occur in them, in particular, the mechanisms of charge transport in such structures.On the other hand, there is great interest in resonant tunnel structures used in ultra-high frequency technology as generators of electrical signals (up to the terahertz range) and in field emission devices to create narrow electron beams in "nanoscience" systems. With the development of nanotechnology there is an active search for new approaches to the implementation of resonant tunnel structures. In particular, structures in which semiconductor nanocrystals act as quantum wells and amorphous films are barriers are studied. Currently, active research is also being conducted on various types of solar cell coatings to improve their efficiency. Anti-reflective coatings play a very important role, especially in improving the efficiency of solar cells. Another advantage is that the coating on the surface of the solar cell can shift the spectrum of light absorbed by it (up- and down-conversion). Films with silicon nanocrystals are promising for use as brightening coatings and for expanding the absorption band of photovoltaic converters. The aim of the dissertation is to establish the physical mechanisms of electronic transport through thin nanocomposite films SiO2(Si)&FexOy(Fe) with silicon and iron nanoinclusions, to determine the features and mechanisms of electronic field emission from resonant tunnel structures with Si nanocrystals, to establish the possibility of using composite oxide films. silicon nanocrystals to improve the performance of photovoltaic converters.During the dissertation the following scientific results were obtained: The technological process of obtaining nanocomposite oxide film with excess silicon and iron by ion-plasma spraying has been developed. Mechanisms of electronic transport through nanocomposite films SiO2(Si)&FexOy(Fe) with nanoinclusions of silicon and iron in a wide range of temperatures and electric fields are established and parameters of traps (energy position, concentration) involved in electrical conductivity are determined. Porous silicon layers were obtained by galvanic anodizing at different current densities and their surface morphology was established. Features of distribution of alloying impurity in nanowires of porous silicon by a method of volt-farad characteristics are established. The peculiarities of electron field emission in vacuum from porous silicon layers are established and a model for their explanation is proposed. Optical characteristics of nanocomposite oxide films with nanocrystals of silicon and two-layer structures SiOx(Si) / diamond-like carbon film (DLC) are determined. The influence of γ-radiation on the characteristics of two-layer structures SiOx(Si) / diamond-like carbon film to determine their radiation resistance.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Антонюк Т.А. 
Вирощування бугайців на м'ясо за обмеженого використання незбираного молока: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.04 / Т.А. Антонюк ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Установлено, що використання замінників незбираного молока (ЗНМ) і гранульованих концентрованих кормів у порівнянні з молоком незбираним і розсипаними корбікормами сприяє кращому на 4,3 - 17,4 % розвитку стінки рубця і на 5,9 - 41,7 % - розмірів його папіл, а також формуванню тварин відносно високорослого вузькотілого (лептосомного) типу будови тіла, що характеризуються кращим співвідношенням м'язової тканини до кісткової. Рекомендовано під час вирощування бугайців на м'ясо з 21-денного віку використовувати замість 70 % молока незбираного ЗНМ з гранульованими комбікормами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-455.473 +
Шифр НБУВ: РА350620

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського